Sinds 15 Sept.m m het merk mam men vraagt! Provinciaal Hieows om na te gaan in hoeverre de gemeente moet bijdragen. ÏÜZZ\ De heer Oerlemans^wil, als de ver- eeniging met f 150 gebaat is, het voor stel van den heer Michael wel steunen n.l. om een maximum-bedrag nu vast te stellen. Kerst. Beter is he,t om als de cursus is opgeheven dat dan na onderzoek van de bescheiden wordt bepaald hoeveel subsidie noodig is. Thans zweeft men om alles heen. De heeren Middelkoop en Oerlemans steunen dit voorstel wat daarna met algemeene stemmen wordt aangenomen. 4. Schoolkwestie. De Voorzitter deelt mede, dat door den inspecteur thans de verklaring is afgelegd dat hij tegen gedeeltelijke beschikbaarstelling van de openbare school aan de Christelijke, geen be zwaar meer heeft en dat door Qed Staten is aangedrongen om de school op te heffen en aan het Christelijk schoolbestuur over te dragen. Wenscht de Raad daartoe niet over te gaan, dan zullen Ged. Staten zelf ingrijpen. Verheijden. Bedoelt de Commissaris soms (onverstaanbaar). De com missaris schrijft veel Duitsch. Michael. Ik zou dit schrijven van Ged. Staten gewoonweg voor kennis geving aannemen Den heer Oerlemans lijkt dit de beste oplossing, dan kan later de verant woordelijkheid van wat daaruit voort spruit, ook aan Ged Staten worden overgelaten Verheijden. Het wordt wel mooi. Wij kunnen zoo onze matten wel oprollen, als we toch niets te zeggen hebben. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Michael, om het schrijven zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen, aangenomen. De heer Michael vraagt of het Chr. schoolbestuur zich eerst in principe kan uitspreken of het al of niet ingaat op het voorstel om een gedeelte van de oude openbare schoolite aanvaar den. Wordt daarop bevestigend geant woord, dan kunnen Burg. en Weth. verder maatregelen treffen en in een volgende vergadering met nadere plan nen komen. De Voorzitter meent dat het bestuur daarop niet eerder zal kunnen ingaan voordat is gezegd welk gedeelte van de school het krijgt, hoeveel lokalen en hoeveel kinderen een lokaal kan be vatten. Michael. Er moet een reëele oplos sing van deze kwestie komen en daar- aan moet de heeie raad mee helpen. De gemoederen moeten tot rust worden gebracht en daarom kan het bestuur wel in principe besluiten of het op deze voorwaarden wil ingaan. Als het verder gaat wordt het maar een politieke drijverij en meer verdeeld heid brengen als er al is, is zeker niet noodig. De heer Van den Willigenburg merkt op dat Burg. en Weth. het be stuur niet kunnen verplichten. Er zal een plan gemaakt moeten worden wat gemeente misschien een f 25 zal kosten en dan kan het bestuur worden ge vraagd of ze met deze plannen accoord kan gaan. De heer Kerst wijst er op dat het bestuur zich op 't oogenblik nog niet kan uitspreken. In principe besluiten kan in deze niet want verschillende factoren zijn in acht te nemen. Boven dien kan werkelijk alleen maar op een neen of op een ja worden ingegaan. De heer Oerlemans zegt dat het be stuur wel eens zulke hooge eischen stellen kan dat de Raad daarop niet kan ingaan. Na nog eenige discussie wordt be sloten in deze kwestie af te wachten. 2. Benoeming van een hoofd der school te Vrijhoeve-Capelle. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren 1. J. de Haan, Drongelen. 2. Schaaij, Westzaan. 3 W. de Roon, Sprang. De Voorzitter schorst de openbare vergadering waarna in geheim comité wordt overgegaan tot bespreking van de verschillende candidaten. Na ongeveer een half uur wordt de openbare vergadering heropend en wordt tot stemming overgegaan. De uitslag daarvan was dat de heer de Roon 6 en de heer de Haan 4 stemmen bekwam, terwijl 1 stem van onwaarde bleek te zijn, zoodat de heer de Roon is benoemd, Met algemeene stemmen werd tot waarnemend hoofd der school benoemd mej. P. Timmermans. Verzoek van W. van Oosterhout te Sprang om eervol ontslag als nacht wacht. Voorzitter. Ik stel voor dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Ge durende meer dan 30 jaar heeft hij op bijzondere wijze steeds van zijn plicht gekweten. Burg. en Weth. stellen vervolgens voor om in de vacature van deze be trekking niet meer te voorzien. Daartoe wordt besloten. Voorstel van Burg. en Weth. om de verpachtingen van wei- en bouwland voor 1924 aan Notaris Middelkoop op te dragen. Met op een na algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Vaststelling voorschot ingevolge de L O -wet. De Voorzitter deelt mede dat dit bedrag voor de Bijzondere School te Sprang f 2250 zal bedragen. Verheijden. Zitten in dit bedrag ook de onderhoudskosten. Voorzitter. Ja. Verheijden. Ik wil beginnen met te zeggen dat ik in principe er niet tegen ben om dat bedrag te verleenen, maar dan moet in alles ook eerlijk en recht vaardig worden gehandeld In Sprang is bij de laatste aanbesteding voor de uitbreiding van die school het werk niet aan den laagsten inschrijver, (dat scheen iemand waar Schüller hier borg voor scheen te zijn gebleven en we weten wel dat die finantieel heel goed is), gegund, maar aan iemand die f 1700 hooger stond. Daar kom ik op tegen. Dat heeft men hier met het nieuwe Raadhuis ook weer gedaan en alhoewel dat dit heel weinig scheelde is het toch niet goed, want op die manier zullen in de toekomst geen aannemers meer uit andere gemeenten komen inschrijven, wat toch zeker niet in het belang van de gemeente zal zijn, want dan kon het gebeuren dat de hier wonende aannemers onder een hoedje gingen spelen. Her tweede gewai dat mij ter oore ia gekomen is, dat tt ces hok zou worden gebouwd waarin de kachels enz. kuanec geborgen worden, doch inplaats dat er nu zooiets is verrezen is er een lokaaltje een soort socleteits- lokaahje te voorschijn gekomen waarin Oud-Hollandsche stoelen en tafel zijn aangebracht. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn van den wetgever. Voorzitter. Wat betreft het laatste door u aangehaalde geval, daar kan ik u op antwoorden. Werkelijk is waar dat geen berghok is gemaakt maar een heel klein kamertje waarin een paar van die heele gewone stoelen staan met een tafel. Als men dat nu een soclteitszaaltje waarin een Oud- Holiandsch ameublement geplaatst is, wil noemen, dan weet ik het wel. Dat kamertje wordt gebruikt Voor verga deringen van het bestuur. Verheijden. Ik zeg dat ik er zoo over heb hooren spreke». Zwart. Dat Is thans niet in behan deling, hoort hier zelfs slet thuis, want dat alles, het bouwen van een klein vergaderkamertje, Is al een paar jaar geleden gebeurd. Verheijden. Dat alles zit toch in de ctyfers, dat heb ik nog expres eerst gevraagd. Zwart. Je weet er niets van. Wil ik u eens iets zeggen. Hoe grooter de kosten zijn van de openbare school, hoe meer ook de bijzondere school krijgt. Michael. Wat die aanbesteding be treft herinner ik me dat een der leden van den raad van Sprang die kwestie la een raadsvergadering eens te berde heeft gebracht. Voorzitter. De laagste inschrijver en die daarop volgde hadden geen goe den borg en daarom is het werk toen opgedragen aan den derden nadat met hem een accoord is getroffen. Van Willigenburg. Met al deze zaken heeft men hier niets te maken want dat is in Sprang in de ouden raad af gewerkt. Het gaat hier nu alleen maar over het voorstel van 80 oCt Als de drie jaar voorbij zijn kan alles onderzocht worden en wat niet rechtmatig is gedaan, zou op het bestuur dan kunnen worden verhaald. Verheijden Ja, ja, alles moet maar den doofpot in. Van Willigenburg. Geen sprake van. Verheijden. Ik kom er tegen op dat met aanbesteding er zoo wordt ge handeld. Van Willigenburg. U gaat buiten de orde. Verheijden. Dat kan wei, maar ik heb het je dan toch gezegd. Van Willigenburg. U blijft buiten de orde. Verheijden. Je bent nog geen Voor zitter. Voorzitter hamerend. Ik zal het in omvraag brengen. Michael. Ik wenschte toch nog even te vragen hoe of dat kan. Vanmorgen was in de stukken te lezen dat het bedrag f2000 was. Is daar nu ineens zooveel bijgekomen. Voorzitter. Dit is het juiste bedrag. Er was een fout in de berekening geweest. De onkosten op'de openbare school bedragen per leerling f 12.51 en er gaan ]daar^238 leerlingen naar schooi zoodat ze recht hebben op een bedrag van (3102.48 en "80 pCt., daarvan is als men een^rond bedrag neemt f 2250. Ik stel voor dit bedrag in vier termijnen i uit te betalen. Met algemeene'stemmen'wordt daar- toe besloten. Bij de rondvraag verkrijgt de heer Verheijden het woord en zegt M. de V. Gaarne wenschte ik nog eens eenige inlichtingen over het batig saldo ten bedrage van c a. vijftien duizend gulden dienstjaar 1922 der oude gemeente Capelle. Hebben de vereenigde gemeenten recht dit bedrag in de vereenigde gemeentekas te storten, ja dan neen Zoo niet, dan wensch ik dat dit bedrag bestemd worde voor eene extra aflossing op de geldleening met het hoogste rentetype, zijnde de 7 pCt. electriciteitsleening Het zoude toch eene groote onbillijkheid zijn, dat de gemeenten, die hunne gemeente finantien zoo treurig gefiaancieerd hebben van eene gemeente, die zijne finantien uitstekend in orde had en met een dergelijk reusachtig batig saldo sloot, met dit bedrag gingen strijken Het schijnt mij en het grootste deel van de oude Capelienaars toe of hier opzet in 't spel is geweest. Blijkbaar heeft Sprang en Vrijh. Capelle het vermenigvuldigingscijfer voor den hoof delijken omslag gedrukt, overtuigd zijnde dat de vereeniging der gemeenten toch doorging, terwijl hier te Capelle door Burgemeester Valter, het dage- lijksch bestuur en mij persoonlijk ook, hoewel destijds geen raadslid meer zijnde, voorgehouden werd, dat de vereeniging niet doorging, zoodat in dit geval door een hoog vermenigvul digingscijfer ofwel door een toevallig buitengewoon gunstig jaar, oud Capelle spoedig een blanke lei gehad zoude hebben en den prijs voor electrisch licht en kracht belangrijk hadde kunnen verlagen, zeer ten gunste van de ar beidersklasse. Zooals het geval zich nu voordoet, profiteeren Sprang en Vrijh -Cappel van haar, die een zuinig beheer hadden en orde op hare finantien stelden in den tijd dat van de hoog-conjunctuur nog geprofiteerd kon worden en toen kapitaal- en inkomstenverlies betrek kelijk nog niet plaats hadden gevonden. Het zoude een -meer dan ergerlijk geval geweest zijn van op steun te specu leeren, nog erger dan van eene menigte werkloozen die werken willen, doch niet in de gelegenheid zijn. Het gaat hier niet om de duiten van de kapitalisten alleen, doch eveneens voor een zeer groot deel van de be lastingpenningen van de Capelsche arbeidersklasse, die door de vereeniging de dupe van eene dergelijke geschie denis zijn geworden. Hierop wensch ik namens alle in gezetenen van Capelle een antwoord of onderzoek in „de Gemeentestem", desnoods bij Heeren Gedeputeerde Staten van deze provincie. De Voorzitter merkt op dat volgens de wet alle schulden en verplichtingen op de gemeente Sprang-Capelle zijn overgegaan. Oerlemans. Dhr Verheijden spreekt met veel ophef over het slordig finan tieel beheer van Vrijhoeve-Capelle en Sprang. Mag ik hem er op attent ma ken, dat, toen Vrijhoeve-Capelle bij Capelle is gevoegd er een schuld was van f 5590 of f 10 per hoofd en in Capelle een schuld van f 28900 of f 11.50 per hoofd. Dat van Vrijhoeve- Capelle is nog buiten de bedrijven om zoodat er hier wat meer schuld is. Verheijden. Het is verduiveld gemak kelijk om te zorgen dat er weinig schuld is. Aan de wegen deed men niets en aan de Haven nog minder. Oerlemans. Hier was men tegen vereeniging gekant en ging er een leening voor aan. Michael. Ge moet niet zoo op elkaar zitten schetteren, maar elkaar liefheb ben. Capelle heeft destijds veel gedaan en na een jaar of vijf zou men er van veel schuld zijn vrij geweest. Vrijhoeve heeft aan de Hoogevaart in jaren niets gedaan en aan de Haven van Labbe- gat die jaarlijks een 6 7 honderd gulden opbrengt, is ook niets gedaan. De beschoeiing is daar allerellendigst. Oerlemans. En hier Men moest al aanstonds f 1200 daaraan uitgeven. Michael. De vraag is nog wat het beste is onderhouden. Maar laten we toch geen spijkers op droog water zoeken. De heer Verheijden vraagt of de lichtpunten aan de brug en sluis in Capelle ook 's nachts kunnen door branden bij donkere maan, Na tien uur is het nu donker en op deze ge vaarlijke punten, vooral bij de brug waar een druk verkeer is, is het nood zakelijk. De Voorzitter zegt toe daarin een onderzoek naar te zullen instellen. De heer Michael wijst op den slecht geregelder» toestand waarin nu de uit betaling van de onderwijzers plaats heeft. Het is nu al de vijfde en nog hebben de menschen hun salaris niet. De ontvanger houdt zitting eenmaal per week hier op het Raadhuis, doch dat valt dan juisi in die uren dat ze in school moeten zijn. De Voorzitter zegt toe ook hiernaar eeia onderzoek te zullen instellen. Vervolgens merkt de heer Michael nog op dat er bijna geen schoolbe- hoeften zijn: De Voorzitter zegt dat daarvoor een inschrijving is geopend. Daarna sluiting Waalwijk, 7 Maart 1924 Onze drukkerij. De drukkerij van ons blad is over gegaan tot aanschaffing eener nieuwe (tweede) Zetmachine. De toename van courant- en boekwerk noopte ons daar reeds lang toe. Deze machine is van veel grootere afmeting en capaci teit dan de eerste. Ze bevat drie z.g. magazijnen, die elk 1400 matrijzen bevatten, inplaats van 900 op de tegenwoordige. De regelmaat waarop gezet kan worden is veel breeder, terwijl liefst 6 verschillende letter soorten zich in deze machine bevinden, zoodat wij niet alleen op 't gebied van courant-, periodiek en boekwerk heel wat meer zullen kunnen presteeren, maar ook voor andere doeleinden is de machine zeer geëigend Het is eene Amerikaansche Linotype No. 8, het nieuwste wat op dit gebied bestaat en waarvan er slechts enkele in Brabant staanzij zal in een paar weken in onze drukkerij zijn opgesteld en stellen wij gaarne eenieder in de gelegenheid deze prachtmachine van een ongekend ingenieuse constructie in werking te zien. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de Singer- Maatschappij, waarbij wordt aangekon digd dat op .Maandag, Dinsdag en Woensdag a s, in Musis Sacrum een demonstratie wordt gehouden met de nieuwste stik- en speciaal-machines voor de Schoenindustrie Het lijdt natuurlijk geen twijfel of elk belang hebbende zal hier 't nieuwste op vak gebied gaan bekijken en om degenen die op fabrieken werkzaam zijn in de gelegenheid te stellen ook van deze demonstratie te profiteeren, zal deze Maandag tot 9 uur duren, andere dagen van 10—6 uur. Donderdag 13 Maart wordt de 9e ontwikkelingsavond gehouden. Als spreker zal optreden de weleerw. heer Bijnen met het onderwerp „De Priester wijding" (met lichtbeelden). Ook zal een kwartet toepasselijke gezangen geven. Z. D. H. Mgr. Diepen heeft be noemd tot geestelijk adviseur der afd. Waalwijk van den Ned R K. Bond van Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven, den weleerw. heer H. W. J. Mariens. Met genoegen vernemen we dat de toestand van onzen zeereerw. heer pastoor vooruitgaande is. Z.E. hoopt einde der maand of begin April terug te keeren. Vrijdag 14 Maart a.s. wordt in de parochie St. Jan de jaarlijksche aanbiddingsdag gehouden. Het Comité van de Internationale Bakkerij Tentoonstelling, te houden onder de hooge bescherming van het Belgische gouvernememt van 15 tot 18 Maart 1924 te Luik en uitgaande van den Algemeenen Belgischen Bak- kersbond, heeft benoemd tot jury-lid en tot lid van het comité der Holland- sche afdeeiing, de heer Gerard Goutiere alhier. De heer Goutiere zal 16 Maart a.s. de Hollandsche afdeeiing mede arrangeeren en voorts aan de keuring der stands deelnemen. Zeer zeker een mooie onderscheiding en een bewijs dat zijne vakkennis hoog wordt aangeslagen. In verband met de advertentie in ons blad lezen we in „Vox Medicorum" van 7 November 1923 't volgende Dr. van Ledden Hulsebosch houdt in ons land lezingen met lichtbeelden over zijne persoonlijke ervaringen, inzake het opsporen van misdadigers door middel van alles, wat de huidige natuurwetenschappen en techniek' ge paard met routine en genialiteit ver mogen te geven. De inhoud is zoo boeiend, zoo verrasend, zoo begrijpelijk voor ieder, dat het niemand zal be rouwen, eens een kijkje te hebben genomen in het speurleger tegen de misdadigers, waarvan we alien in de couranten de af gruwelijkste misdaden, gevolgd door de opsporing, hebben gelezen. Inschrijving Handelsregister. Langstraat. A. v. Beek en Zonen, Made, Wil- helminastraat A 265, machinefabriek. Handelsnaam gew. in Machinefabriek Van Beek. Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst", Sprang—Capelle, Hooge- vaartscKfe weg 262. Nieuwe bestuurder: W. B. Rijken, Capelle. Gebr. Naglé, Geertruidenberg, Dordt- schestraat 153, timmer- en aannemers bedrijf. Omgezet in venn. onder firma Vennooten C R., J. C en J. A. Naglé. Waalwijks Manufacturenhandel G. Verkade, Grootestraat 153. Omgezet in venn. onder firma G. Veikade (B. P.). VennP. H. M. J. Zijlmans (Wed. G. M. Verkade) en J. C. Verkade. Zooals blijkt uit achterstaande' advertentie zal de „Kynologen-Vereeni- ging Waalwijk en Omstreken" a.s. Dinsdag een groote propaganda-ver- gadering houden in „Musis Sacrum". Alsdan zal de bekende kynoloog, de heer M. Kessler uit Wernhout, redac teur van „De Hond", eene lezing houden over de kynologie in algemeen, dus over de hondensport, rassen, voeding, behandeling enz. Deze lezing, die elders reeds 't grootste succes had, is voor eenieder gratis toegankelijk en wij vertrouwen dat velen die belang stellen in onze viervoetige vrienden, en dat zijn er zeer zeker velen, deze lezing zullen bijwonen. Vermoedelijk zullen zij dan geneigd zijn de vereeniging door het lid- of donateurschap te steunen. Na afloop der lezing wordt dan eene algemeene leden-vergadering gehouden, waarop verschillende huishoudelijke zaken aan de orde komen ook bespre king tentoonstelling enz. Wij verwach ten een druk bezoek uit de geheele streek „Marijke van Scheveningen De uitvoering van „Marijke van Scheveningen" doorT. A V. E. N. U., thans een onderdeel van het gemengd koor van Oefening en Vermaak, mocht zich beide keeren in een enorme belangstelling en een zeer groot, wel verdiend succes verheugen. Dit oorspronkelijk zangspel in 4 acten, op woorden van Mr. H. Ter Haar Bzn.. en muziek van J A Coldeweij, staat zoowel litterarisch als muzikaal, zeer hoog, wat voldoende bewezen wordt door het feit, dat het werk. schoon reeds ruim 30 jaar oud, nog steeds, meer zelfs dan voorheen, volle zalen trekt. Hoewel betrekkelijk eenvoudig van opzet, eischt het zangspel eerste krachten in de hoofdrollen en daar naast flink bezette koren zoowel de jongens als de meisjes, zingen meestal vierstemmig, om zich ten slotte in een dubbel- of 8 stemmig koor te vereeni gen Ook de begeleiding vraagt goed geschoolde musici. Van de hoofdpersonen vermelden wij in de eerste plaats Marijke, ver tolkt door Mej Verdurmen Botermans die van het begin tot het einde door haar lieve, zuivere hooge stem, haar gevoelvolle voordracht en uitmuntende actie het auditorium wist te boeien. Oqk Mej. 4. v. d. fVerff (Alt) ais Therèse speelde haar moeilijke rol zeer goed. Vooral haar parlando muntte uit door duidelijkheid, waar mede haar spel geheel in overeen stemming was. Als Tryntje-Moei trad op Mej. A. Fransen wie men het direct kon aan zien, dat zij meer in tooneelstukken gewerkt heeft en aan wie dus met het volste vertrouwen voortaan een grootere en zwaarde rol kan worden toegewezen. Een verrassing mede was het op treden van Mej. D. Slaafs, ais vis- schersmeisje. Om haar schoonen, vollen zang en vlot spel, werd zij evenals de reeds genoemden, meer malen langdurig en hartelijk toegejuicht. Ook hier *dus een belofte voor de toekomst. Waardig sloot zich hierbij aan Mej. C Sars, als 2e visschersmeisje. De heer Jos. de Bont, was onder alle opzichten een uitmuntende Frans Verhagen, Met zijn fraaie, hooge lyri sche tenorstem, had hij reeds bij de eerste malen het publiek onder de be koring van zijn warmen zang en zijn natuurlijk ongekunsteld spel gebracht zijn succes ging aldoor crescendo. De rol van Gulilaume de Snaijer, (bariton), was bij den heer van Oud- heusden in goede handen zijn zang klonk zuiver en beschaafd, terwijl zijn spel goed doordacht was Dit laatste mag ook gezegd worden van den heer 7heod Botermans in hoedanigheid van Klaas Pietersen. De afscheids scène met zijn dochter Marijke was werkelijk ontroerend De arme, trouwe Sijmen Pronk vond in den heer Jos. Knefiflê een haast ideaal vertolker. Zang, spel en gebaren lieten zoo goed als niets te wenschen over. Al zijne prestaties werden met geestdriftig applaus beloond. De groote koren en ensemble stuk ken liepen vlot van stapelde ruim 50 executanten deden zich hierin van hun beste zijde kennen. Dank zij de begeleiding der heeren Van den Akker uit 's Bosch, die voor de vervulling van zoo'n zware taak, moeielijk te hoog geroemd kunnen worden, maakte het geheel een diepen, vaak overwel digenden indruk. Een en ander kon natuurlijk niet beletten, dat hier of daar een fout gemaakt werd. Welk menschenwerk toch is volmaakt Te bejammeren was het, dat bijv. den eersten avond de slotstrophe door een nog onver klaarbare oorzaak te hoog werd inge zet. En eigenaardig mag het wel heeten, dat ditzelfde euvel zich bij de opvoe ring in menig andere stad geheel op dezelfde wijze voordeed. Den tweeden avond echter waren allen op hun hoede en klonk, als revanche, het slotkoor zoo overweldi gend schoon, dat reeds vóór het einde het overtalrijk publiek in een geest driftig applaus losbarstte. Tot driemaal toe moest gehaald worden, eer het enthousiasme tot bedaren kwam. Niet alleen de dames Verdurmen en Van der Werff, die prachtige bloemstukken bekwamen, doch ook alle andere hoofdpersonen hadden in het verdere verloop van den zoo bij uitstek ge- Éi CUlbUb Koöl Cu Üdü lfc riet gCilldKKC'lJK

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6