i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen J vl SI 1 VII 'Ml 11 EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. FEÖiLLETOfl Land- en Tuinbouw „NOORD-BRABAND" NUMMER 22 ZATERDAQ 15 MAART 1924 en m 3>it nummer bestaat uit 2)rie Bladen De Daily Expres meldt onder voorbehoud dat het geschil tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring, dat sedert 1870 heeft bestaan, thans inderdaad zoo goed als geregeld is. De Paus zal, zoodra de oplossing haar beslag krijgt, zichzelf niet langer als gevangene in het Vaticaan be schouwen. De voorwaarden van de schikking zijn de volgende le. De Italiaansche regeering zal aan het Vaticaan den geheelen Vati- caanschen heuvel (waarvan het thans slechts een gedeelte heeft) afstaan. 2e. De Italiaansche regeering zal op haar kosten een paleis of een reeks gebouwen voor het college van kardi nalen laten bouwen. Op het oogenblik zijn de kardinalen gehuisvest in over de stad verspreide gebouwen, die de H. S. aan de Italiaansche regeering zal afstaan. 3e. De onafhankelijkheid van den Paus zal door den Volkenbond worden gewaarborgd. Dr. Luther, de minister van financiën in Duitschland, heeft gisteien in den Rijksdag meegedeeld dat sedert 1 Dec. 1923 de belastingopbrengst als volgt is verdeeld58 pCt, op het bezit, 14 pCt. op arbeidsloonen, 4 pCt. op genotmiddelen, 24 pCt. op den omzet. Hoe zwaar industrieele ondernemin gen worden belast lichtte de minister met dit voorbeeld toeeen onder neming met een maatschappelijk kapi taal van zes millioen goudmark moet bijna 5 pCt. van dat kapitaal aan den fiscus betalen, Deze belasting is te zwaarder, aangezien de meeste onder nemingen op het oogenblik weinig winst afwerpen. Naar de Engelsche onderminister van oorlog in het Lagerhuis heeft meegedeeld heeft een subcommissie van de geallieerde militaire controle commissie, die vier jaar lang voort durend toezicht heeft gehouden in de fabrieken van Krupp, geconstateerd dat daar alle machines die voor het ver vaardigen van oorlogstuig bestemd waren, zijn vernietigd en vervangen door machines tot vervaardiging van vredeswaar. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoer recht op bier en op thee aangenomen met 48 tegen 30 stemmen (rechts tegen links). De Nederlandsche gezant te Madrid, jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee, heeft, naar Havas seint, gisteren ter eere van den Prins der Nederlanden een maaltijd gegeven, waaraan ook de koning en de koningin van Spanje waren genoodigd. Gelijk is gemeld, is Hr. Ms. Heems- kerck, welke oorlogsbodem den Prins naar Spanje heeft gebracht, thans op weg is van Barcelona naar Passajes Het ligt in de bedoeling, dat de Prins in die havenplaats, aan de Noord kust van Spanje, even beoosten San Sebastian, weer aan boord van de Heemskerck zal gaan ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland Het vertrek naar IJmuiden zal den 22sten dezer plaats hebben - Men meldt dat men om goederen uit België te kunnen uitvoeren, thans een bewijs moet overleggen, dat men zijn Nederlandsch geld voor den aan- coop op een Belgische bank heeft ngewisseld, en een bewijs van de winkeliers, voor welk bedrag bij hen is gekocht De bedragen, waarvoor is »ekocht, mogen niet hooger zijn, dan iet bedrag, dat bij een bank is inge wisseld. Op Zon- en feestdagen is alle uitvoer verboden. De Tweede Kamer heeft gister middag het voorstel van de heeren 3raat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd verworpen met 68 tegen 9 stemmen. Het voorstel van den heer Staalman werd op verzoek van den voorsteller van de agenda afgevoerd, in verband met hel schrijven van de Spoorweg direction, Aangenomen werd met 45 tegen 32 stemmen een motie van den Heuvel waarin de regeering wordt uitgenoodigd de wet, regelende den zomertijd, in te irekken. Men meldt uit Den Haag aan de rov Nbr. '&H Ct. dat met ingang van 17 dezer de hoofdingenieur der telegrafie in Den Bosch, de heer S J. J H van Emden, tijdelijk wordt be last met de waarneming van het hoofd- nspecteurschap der telefonie, en dat in verband met het aftreden van den heer Koning op 1 April, de tegen woordige hoofdinspecteur der telefonie, de heer W. D. Nolting, tijdelijk wordt belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal der pos terijen en telegrafie. Een en ander in afwachting van een ingrijpende reor- 23) ganisatie van den dienst, welke in voorbereiding is. Omtrent den toestand van den heer De Savornin Lohman meldt .De Nederl., dat de patiënt dermate is vooruitgegaan, dat er niet langer reden bestaat, daaromtrent geregeld bericht te geven. DOOP. ERVARING STERK. 47b JAARGANG. De Echo van het Zuiden, en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bjj contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des ^morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. van De Echo van het Zuiden Daniël stemde er dus in toe de functie van bankier te blij ven bekleeden en Ber nard tevreden over zijn zoo goed geslaagde kennismaking, zette zich achter hem, min der om den loop van het spel te volgen dan wel om het vertrouwen van den broeder van miss Felicia te winnen. Het spel werd met afwisselende kansen voortgezet en werd aldoor belangrijker, en vuriger. Thans vielen er meer en meer pon den sterling en banknoten op het groene kleed. De verliezen werden door Bernard zonder aanmerking betaald, vervolgens keerde bet geluk zich naar de zijde van de bank, er behoefden geen verliezen meer be taald te worden, men had slechts winsten op te strijken en deze klommen tot twee honderd vijftig pond. Het was één uur na middernacht. Bernard de Prabert was uitgeput van vermoeienis, liad vreeselijke hoofdpijn en besloot daarom naar huis te gaan. Hij deelde de winst met den broeder van miss Felicia wiens oogen van vreugde schitterden en nam afscheid van zijn deelgenoot, onder belofte den volgenden nacht terug te zullen komen Acht dagen of liever acht nachten werd dit losbandige leven voortgezet. Het aanvankelijke geluk hield niet lang stand, er kwamen verliezen, vrij ernstige verliezen zelfs, maar Bernard had zijn eigenlijke spel gewonnen. Daniël Hilson was zijn vriend', leende hem soms geld om te spelen, wanneer hij niet meer bij zich had, bezocht de verschillende publieke ver makeljjkheden van Glasgow en was onuit puttelijk in zijn lof over den Franschman zijn nieuwen vriend. Op zekeren avond zeide Bernard met geveinsde verbazing, dat hij ontdekt had MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN (2e helft Maait.) Nadtuk verboden. Als de vorst uit dea grond Is, dan breagen de volgende dagen heel wat werk. De vooijaarsbemestSDg dieat au te geschieden. Als phosphorznurbeines- t{ag geb utke me» nu superfosfaat, men geef» dan in den regel per Hectare eea paar baal mloder dan van Thomas- meel. Voor kaitbemesting kas patesst- bali diesiee hoewel dit oplosbaar is in water, is toch een vroegtijdige uitstrooi- ing thans aan te bevelen. P»'eaik«lt bevat 25 pCt. kalf, kaislet 12 4 pC'., zoodat men van de eerste meststof met half zooveel kats volstaan sis men gewoon is van kaloiet te geven. Aan aardappelen voor de keuken bestemd, moet mes nooit kaoiet geven, maar pateotkali; dit met het oog op de kwalbeit. Mingelwortels daarentegen bemest mea het best met kaisiet, welke meststof men eveDwet niet ko t het zaaien mag uitstrooien; mee doe dit ongeveer eea paar maanden daarvoor, Aanwendlg van kalk en k&lkmergtl moet steeds zoo vroegtijdig mogelijk geschieden. Ia den tuinBij gunstig weer kom< au het tuinieren in vollen gang- Al wat men in den zomer hoopt te oogstee, wordt nu gezaaid of geplant, du* schorseneeren en wortelen, doperwten, peulen en tuitsboosen, de verschillende koolsoorten, sla, spinazie en raapstelen, enz. Schorseneeren zaait men einde dezer maand, of begin April, op rfleo, die 30 c.M. van elkaar zijn. Men kan deze groenten combineeren met kropsla of worstels; van de laatste b v. de soort Amsterdamsche bakook de Vroege deuvik eo de Naardertuln- wortel zï'n aan te bevGeo. De schor dat zij buren waren en met kloppend hart stelde hij voor, Daniël van huis af te halen in plaats van hem. zoonis tot dusverre, op de club te ontmoeten. Dit voorstel scheen niet zeer in den smaak van mr. Daniiël te vallen, hij stemde er wel in toe, maar slechts schoorvoetend. Bernaard had dus zooveel gewonnen dat hij nu aan het huis zijner aangebedene kwam, maar hij zette geen voet binnen den tuinmuur en miss Felicity bleef onzichtbaar voor hem. Twee dagen later had de jonge speler van de vreemdelingenclub terstond behoef te aan vijftig pond en vroeg die aan zijn vriend te leen. Het was niet de eerste maal, dat Bernard hem een dergelijke dienst bewees, ditmaal echter zeide hij het geld niet terstond be schikbaar te hebben maar beloofde het hem aan huis te zullen bezorgen, zoodra hij het van zijn bankier ontvangen had. Tegenover den dienst, dien Bernard hem zou bewijzen, kon Daniël wel niet anders doen, dan hem ontvangen. Hij zeide dan ook. hoewel na een korte aarzeling 't Is goed, ik dank u. Ik zal u tegelijk aan mijn zuster voorstellen. Eindelijk was dus het doel bereikt, waar naar de verliefde met zooveel ongeduld ver langde. Een hemelsche vreugde deed hem inwen dig trillen bij de gedachte dat hij haar zou zien. haar zou spreken, maar tevens kwelde hem een hevige angst. Wanneer zij hem eens leelijk, linksch, onaangenaam vond? Wan neer hij er eens niet in slagen mocht een gunstigen indruk op haar te maken? De kennismaking had plaats. Zij was zeer kort. en eenvoudig, maar Bernard verliet de cottage buiten zich zeiven van verruk king. Miss Felicia was een nog schooner, een nog bekoorlijker, een nog hemelseher wezen dan zijn stoutste droomen hem haar had den voorgetooverd. Zijn verbeelding was nog verre beneden de werkelijkheid gebleven. Hij kon dan ook niet langer zwijgen en denzelfden avond deed bij, bevend en ont hutst, aan zijn vriend Daniël een even op rechte als eenvoudige bekentenis van zijn liefde voor miss Felicia. De ander fronste de wenkbrauwen en zeide scaeerea duaue men later uit op 15 c.M. afstand. Van peulen en erwten heeft men hooge, van wel 6 voet, half hooge van plm. 3 voet, en lage van 1 tot 2 voetbij de laatste beeft man geen rijzen (takken) noodig. Men legt ze in rijen, die een onderlingen afstand hebben van 120 M.daar» tusschen kan men dan ia den eersten tijd verschillende groenten zaaien, b.v. raapstelen, radijs en spinazie. Vaak legt men 2 rijen slech s 12 tot 15 c.M. van elkaar en steekt daartusschen de rijsjes, zoodat aan belde zijden hiervan de planten kunnen opklimmen. Nog legt men de erwten wel in 4 rijen, die ruim een voet van eikaar liggen. Men steekt dan aan de kanten lang rijs, ic 't midden kort. De opbrengst is echter bij deze terl wijze niet even redig aan de beooodigde hoeveelheid pooterwten. Als aanbevelenswaardige, ?oede variëteiten willen we zoemen; Wonder van Amerika (stam), Amster damsche vroege (halfhoog vroege) en Rasper- of ruige gele (hoog); van de peulen S ampeul (laag), Veer-igdaag- sche (baifnoog), Slier- of K ombek (hoog). Do tuinboon legt men in twee rijen vso 45 c.M., telkens 2 bootten bij elkaar, 45 c M. verder weer 2. Heeft toet 2 ttjen gelegd, d^n laat m»n een ruimte van andeibalven me'er, om dan weer een dubbele rij te poten. De tusschenruioite benut men voor de teelt van vroege aard appelen, of voor de sateelt van augutken. Ook kan men er raapstelen, radijs, woitel» en spinazie tusschen zaaien, voor weike groenten de tuin boon, welke zich vroeg ontwikkelt en hard is, een goede beschutting biedt. Een goede soort tu oboon is voor dea handel da Vroege breede Witkam, voor de keuken om jong te gebruiken Witbioeiend-wttblijvend, voor de in maak de Mazagan. - Laat het weer het toe, dan neemt men den blad bedekking van de perken met hya cinten, tulpen, crocussen enz. Ook als het nog vriest, moet men het dek er voor een deel afnemen, omdat, zooals me® dan zal zien, de bollen reeds in het blad gegroeid zijn. Neemt men het loof niet wrr, dan wn-Hrn Hetgeen ge my daar zegt is wel zon derling, mynheer, maar antwoord my eens onomwondden: wat zijn uwe bedoelingen" Die zfln zoo eerlijk en oprecht moge lijk. Ik ben twee-en-dertig jaar oud gewor den zonder ooit de liefde gekend te hebben zonder ooit met vrouwen in nadere ver standhouding te zijn geweest. Mijn verleden is vlekkeloos, mijn toekomst verzekerd Daniël wierp den spreker een blik toe alsof hy op den bodem van zijn hart wilde lezen. Zijt. gij rijk? vroeg hy zonder eeuige inleiding. Ten haasten bij en mijn vermogen groeit steeds aan. Zoo, zoo. Hoeveel bedraagt uw inko men? Op het oogenblik een half milllioen, de opbrengst van mijn fabrieken en mijn bosschen en ik hoop dat inkomen te ver dubbelen wanneer mijn nieuwe machineriën in werking komen, namelijk na den winter. Daniël, die met kleine teugjes een glas punch dronk, sprong bij deze woorden over eind, zoodat de heete drank hem over de handen liep. —Verduiveld, .wat ben ik onhandig! riep hfi uit. Maar gij zegt ook zulke verbazende dingen en dat alles op zoo'n kalmen toon... neen, maar, zeg eens, die fabrieken van u liggen toch niet in Gascogne, hoop ik? Zij liggen alle in Dauphiné en er is te Grenoble niemand, die u niet zal kun nen zeggen hoeveel er zijn en hoe groot. i Goed, goed, ik geloof u wel op uw woord, want ik beschouw u als een man van eer. Er zijn heel wat baronnen en graven, zoowel in Frankrijk als op onze eilanden die gaarne met u zouden ruilen. Een mil lioen francs inkomen, 't is geen kleinigheid Het beweeglijke gezicht van Daniël Hilson drukte, terwijl hij sprak, afwisselend be wondering, afgunst, onrust en hoop uit. Hij hernam Neem mij die onbescheiden vragen niet kwalijk, wij kennen elkaar nog zoo kort. Bernard maakte een afwerende bewe ging. Ik zelf kan in deze niets beslissen, ging Daniël voort, maar ik zal er met mijn zuster over spreken en dan zullen wij dit gesprek voortzetten. Zoo spoedig mogelijk, als ik u verzoe ken mag. Wees gerust. Dien avond dronk Daniël zich een stevi- gen roes en vertelde allerlei dwaasheden aan Bernard De Prabert, die in een stem ming verkeerde om alles door de vingers te zien. Trouwens, de broeder van miss Felicia was vroolijk in zijn dronkenschap, en praat te en lachte onafgebroken voort en zong verscheidene Fransche liederen, welke hij zeer zuiver uitsprak. Eensklaps zeide hij Dus gij trouwt met mijn zuster Feli cia? Dat is mijn vurigste- wensch, ant woordde Bernard. Ja, maar, ziet ge. lord Hollays zal daar niet zeer tevreden mee zijn, vrees ik. Wie is lord Hollays? vroeg Bernard ongerust. Een beschermereen edelmoedige beschermertusschen beiden. En daar het. gelaat van Bernard De Prabert een vreeselijke smart uitdrukte, een zekere innerlijke ontsteltenis, barstte Daniël Hilson in lachen uit. Hahalia, wat een gezicht zet ge'. Neen op mijn woord, ge zijt onbetaalbaar, liaha Hij hield eensklaps met lachen op en her nam ernstig: Ja lord Hollays is onze beschermer. Hij was de vriend van onzen vader en daar wjj op zeer jeugdigen leeftijd wezen waren, heeft hij voor ons gezorgd en tegenwoordig waakt hij nog over ons. Bernard herademde. Odan is het goed, mompelde hy ge rustgesteld. Toch was er een spottende uitdrukking in de oogen van Daniël Hilson-, die hem zeer mishaagde, maar was het wel verstandig eenige waarde te hechten aan de gelaats uitdrukking van een man, die beneveld was door whiskey en champagne? Daarop verliepen er drie dagen zonder dat Bernard De Prabert en Daniël Hilson elkaar ontmoetten. Voor Bernard waren die drie dagen een onbeschrijfelijke kwelling, maar hij werd eenigszins schadeloos gesteld doordat de schoone Felicia eiken dag een uur in haar tuin doorbracht, gehuld in een witte burnois, een kleine wollen baret be haagziek op de licht blonde haren gezet, en het scheen Bernard, die haar in verruk king van uit zijn venster gadesloeg, alsof haar lieve oogen zich eenige malen naar zijn kant wendden. Eindelijk, op den morgen van den vierden dag, trad Daniël Hilson vroolijk de kamer van Bernard binnen en zeide Mijn waarde, ik kom van Londen en gij zijt de eerste, dien ik na mijn terugkeer bezoek. Bernard ontving hem met oprechte vreug de en hartelijkheid: Daniël was immers de tuschenpersoon van die schoone miss Felicia en hem. Na een -tijdlang over onverschillige zaken gepraat te hebben, vroeg Bernard of Daniël zyn vertrouwelijke mededeeling reeds aan zijn zuster had overgebracht. Hm. hm, ja zoo terloops, met een enkel woord. O ja, ik heb nog een nieuwtje, dat nu eigenlijk minder pezierig is. Wat dan? Wij gaan verhuizen en wel zoo spoedig mogelijk. - Waarlijk? Ja, de cottage, die wij bewonen, is het eigendom van lord Hollays, die het huis laat afbreken en er een rij huurhuizen voor in de plaats wil zetten. En waar zult gij «nu gaan wonen? - Dat weet ik nog niet, voorloopig te Glasgow. Mijn zuster en ik waren besloten den winter hetzij in Italië, hetzij in Turkije door te brengen, maar die reis moet om bijzondere redenen nog een paar maanden uitgesteld worden. Nu zullen wy zoolang gestoffeerde kamers te Glasgow betrekken en daarvoor zullen wij niet moeilijk zijn in onze keus, wy nemen de eerste vertrekken, die zich voordoen en die maar een weinig bewoonbaar zijn. Ik ga er nu op uit om te zoeken. Wanneer gij vandaag niets bijzon ders te doen hebt, ga dan mee. Miss Hilson zal er u zeker dankbaar voor zijn, wanneer ge iets goeds voor haar hebt uitgezocht. Bernard nam dit voorstel aan, hij zag er een gelegenheid in om weer met Felicia in aanraking' te komen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1