ittEEWlE Tweede Blad. Gemeenteraad. Gemengd-Nieuws. Num. 22. Zaterdag 15 Maart 1924 DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 11 Maart des namiddag ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb heer Snijders. Ongeveer 3 uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd ,"en ^vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- ""Een verlag van de Keuringsdienst van Waren over het vierde kwartaal wordt voor de leden ter visie neder gelegd. Schrijven van den heer W. v Vught houdende het verzoek om voor zijn kind, dat naar school moet en hij daarvoor elders in de kost moet doen gezien den grooten afstand, een bedrag beschikbaar te willen stellen als tege moetkoming in de kosten. Voorzitter. Er is een besluit dat voor dergelijke aangelegenheden f 2 wordt gegeven en B. en W. stellen voor om hier op dezelfde manier te handelen. Op een verzoek van de Commissie tot voorbereiding voor de oprichting van een Prov. Brandweerbond om als lid toe te treden, wordt afwijzend be- schikt. Voorloopig zal nog een af wachtende houding worden aangeno men. Schrijven van C Leemans houdende het bericht dat hij voor 3 kinderen f 1.80 schoolgeld per maand moet betalen wat hem, gezien hij 8 kinderen heeft groot te brengen, zeer hoog voorkomt. De Voorzitter zegt dat Leemans, nu er een nieuwe verordening is gekomen, heel wat minder schoolgeld zal gaan betalen. Dat hij bij de oude verorde ning zooveel heeft moeten betalen daar kan de Raad niets aan doen wijl de bepaling van het bedrag was gebaseerd op de inkomstenbelasting. In het vervolg zal hij misschien niet meer dan zO cent per kind betalen. M. v. d. Pluijm. Hij betaalt nu ook veel te veel. Voorzitter. Hij zal te hoog in de inkomsten-belasting zijn aangeslaan. Daar kunnen wij niets aan doen, 2. Schrijven van Oed. Staten, houden de aanmerkingen op de notulen, Aangezien alle opmerkingen van administratieven aard zijn, wordt de beantwoording aan B. en W. overge laten. 3. Vaststelling voorschot vergoeding der bljz. lagere scholen, ingevolge art 101 der L O -wet 1920 Wordt besloten aan de R.K jongens school te Hank een bedrag te veriee- nen van f 926 50 aan de meisjesschool in wijk C f 1139.—, aan de R K. Meisjesschool in wijk B f 537 60 en aan de bijz school in wijk A f 380. Het bedrag per leerling bedraagt f 13 35. 4. Adres van ouders van school gaande kinderen in wijk C. Adressanten wijzen er op dat ze door hun werkgevers gedwongen wor den om de oude, zonnetijd te houden en het derhalve voor hun huisgezinnen voordeeliger zou uitkomen als de scholen daar ook rekening mee zouden houden want nu heeft men er niet alleen schade maar ook veel last van wijl men in een groot huishouden twee keer eten gereed moet gaan maken. Door de school een uur later te laten beginnen en eindigen is reeds in de moeilijkheid voorzien. Adressanten hebben zich met de schoolhoofden reeds verstaan en dezen hebben niet het minste bezwaar om op het verzoek in te gaan. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen aangezien het niet tot de competentie van den raad be hoort. Een leerplan kan alleen worden gewijzigd door de hoofden der scholen na goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs. Van den Minister van Binneniandsche Zaken ia een schrijven ingekomen waarin wordt bericht dat met 30 Maart de zomertijd zal worden ingevoerd tot 5 October. Verlenging sluitingsuur café's in verband met vervroeging van den wet- telijken tijd. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor, in verband met den zomertijd de politieverordening te wijzigen en de café's een uur later vergunning tot openstelling te verleenen, dus op 11 uur te stellen. Dit voorstel wordt ge daan met het oog dat het voor velen, vooral jongelui, te vroeg is. Het ge beurt dat ze op straat blijven loopen en dan hebben de rustige burgers er veel meer last van dan wanneer ze in de café's verblijven. Hermans. Over het algemeen geno men verlangt men in den Polder^niet naar verlating van het politle-uur Al gemeen is men van oordeel dat 10 uur laat genoeg is. Ook wat betreft de werkeloosheid en de malaise is het niet noodig dat men later in de café's kan blijven. De toestanden zijn zoo dat er heusch niet langer gelegenheid behoeft te bestaan om geld op te maken en daarom moeten de'menschen er maar op tijd uit. In Dussen kan het wat betreft de hotels anders zijn om dat er nogal eens vreemdelingen pas- seeren, maar bij ons is dat niet het geval en daarom is men er algemeen voor om de jongens maar op tijd naar huis te doen. Van Drunen. Ik ben het volkomen eens met Hermans Maar ook voor Dussen is het niet noodig om het politie-uur te gaan verlengen. Het is maar een heel klein percentage dat er gebruik van maakt en verder geeft men er niet om, integendeel hebben de ouders het liever. Een vorig jaar is er wel een groote boom over op gezet over dat 's avonds lawaai maken maar dat is zoo erg niet geweest, dat is heel kalm afgeloopen. Voorzitter. Hoe weet u dat. Ik ge loof dat u zich leelijk vergist. Van Drunen Dat doe ik niet. Voorzitter. Wat de heer Hermans zegt over den Polder, dat kan waar zijn dat weet ik niet, maar hier is gebleken dat het te vroeg is. Als ze om 10 uur er uit moeten, dan staat de zon nog aan den hemel en dan gaan ze nog niet naar huis. Het gevolg daarvan is dat ze op straat blijven hangen en ru moer maken of baldadigheid plegen De heer van Drunen zegt wel dat dit niet zoo erg is, maar hoe wil hij dat beoordeelen. Als hoofd der politie weet ik precies hoe het met dergelijke zaken gaat en dat is dan ook alleen het voornaamste motief waarom de politie met een dergelijk voorstelis gekomen. Kunnen ze tot 11 uur in de café's blijven, dan blijven ze niet zoo op straat meer rondloopen. Van Druuen. Over het politie-rapport kan ik niet oordeelen Maar ik kom Zondags en Zaterdags zoo nogal eens voorbij en dan moet ik zeggen dat het niet zoo erg is als wordt voorge geven. Voorzitter, ik geloof niet dat uhier erg veel is geweest, ik heb dikwijls genoeg klachten gehad. De heer Middelkoop meent dat men hier niet erg konsekwent handelt. Gaarne had hij gezien dat tegenover de adressanten, die verzochten om de school een uur later te openen, eene andere houding was aangenomen Wel voor de kasteleins zou men de zaak een uur willen verzetten en niet ten pieziere van de ouders van school gaande kinderen. Voorzitter. De Raad mist daartoe de bevoegdheid. Dat heeft men te vragen aan den inspecteur en de hoofden der scholen. Dan is er nog een verschil. In een café behoeven de menschen niet te blijven en ook de caféhouder behoeft niet open te blijven als hij dat niet verkiest. Met een school is dat anders, dan dwingt men de menschen zich daaraan te houden. Middelkoop Op het platteland zijn er zeker 95 pCt. van de menschen die zich niet aan den zomertijd storen. In alle omliggende dorpen regelt men er zich naar, ik bedoel dat ze daar in alles volgens den zonnetijd blijven doorgaan. Dussen ligt er alleen tus schen die den zomertijd houdt. Voorzitter Niet wij hebben dat alles zoo geregeld maar in Den Haag hebben ze dat gedaan, dus kunnen wij er niets aan doen. Middelkoop, in overleg met Burg. en Weth. en de hoofden der scholen, kan toch goed aan zoo goed als den wensch der geheele bevolking worden tegemoetgekomen. In Meeuwen, Dron- gelen, Genderen, Almkerk enz., overal wordt in alles de gewone tijd ge houden. Voorzitter. In de bijzondere scholen. Middelkoop Ook in de openbare. Voorzitter. Het kan niet vooraleer het leerplan is gewijzigd en dat kunnen wij niet doen. Van Drunen. Ik meen dat u als hoofd der gemeente er toch wel wat toeschietelijker tegenover kan gaan staan. U is het zelf ook niet eens met het verzetten van den tijd en als unu konsekwent wil blijven moet u ten goede van de inwoners handelen. Voorz. Ik ben, dat moet u eens goed weten, een overheidsambtenaar en als nu mijne overheid iets vaststelt, dan heb ik daaraan te gehoorzamen en te zorgen dat die voorgeschreven zaken worden uitgevoerd, anders ben ik niet verantwoord. Van Drunen. Als u het leerplan maar iaat veranderen, dan is u al verantwoord. Het voorstel van B. en W. in om vraag gebracht wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Van Steen. T. v d. Pluijm, Leemans en van Bal komtegen de heeren M v. d Pluijm, Hermans. Berm, v. d. Koppel, Middel koop Van Dijk en Van Drunen. Hermans. Die café's Voorzitter. Die zaak is nu afgedaan. Hermans. Ik wil alleen maar zeggen dat die café's die in de behoefte van het reizigersverkeer voorzien, daar buiten moeten vallen. Voorzitter. In hotels kunnen de rei zigers toch steeds binnen als ze in het nachtregister teekenen. Van Drunen. Ik geloof niet dat het zou zijn afgestemd als de Voorzitter niet zoo tegen het adres van de ouders der schoolgaande kinderen was geweest, als hij dat niet had tegengewerkt. Voorzitter. Waar is het bewijs dat ik dat heb tegengewerkt. Van Drunen. U hebt wel geen ja gezegd, maar schudde van neen Voorzitter. Dat heb ik niet gedaan. Ik heb niets tegengewerkt. Bij de rondvraag wijst de heer van Dijk er op dat in een vorige ver gadering besloten is onder zekere voorwaarden aan de A.L A D. subsidie te geven. Gaarne zou hij vernemen of daarvan gebruik is of wordt gemaakt. Voorzitter. Alleen dan pas wordt subsidie gegeven als de dienst daar een jaar heeft geloopen. Hermans. Voordat ze niet door de Polder rijdt, krijgt ze geen subsidie. Voorzitter Ze hebben nu nog geen recht op subsidie. Van Dijk Daar is toch een tijdstip aan verbonden Voorzitter Laat ze eerst eens een jaar loopen en laten ze dan nog maar eens om subsidie komen vragen. In beginsel is daartoe al besloten. Ik weet niet of de A.L A.D. door den Polder zal rijdendoet ze het niet, dan krijgt ze vanzelf geen subsidie, in ieder geval krijgt ze het pas nadat ze een jaar geloopen heeft. Van Drunen. Ik begrijp dat Van Dijk wil zeggen dat de A L.A D. wel zoo beleefd had mogen zijn om een briefje te schrijven. Van Dijk. Aan een officieel lichaam had ze wel kunnen berichten of ze al of niet op de gestelde voorwaarden wenschen in te gaan. Het moet toch niet kunnen zijn dat de A L. A D. later zegt, kom ik ga daar maar rijden, dan krijg ik subsidie. Voorzitter. Ze moet natuurlijk aan zekere voorwaarden voldoen. We zul len ze vragen wat ze willen. Van Drunen. Ik had toch een ant woord verwacht. Van den Koppel. Ik denk dat ze er geen zin meer in heeft omdat ze er niet direct op is ingegaan. Van Steen. Als de A. L. A. D. een jaar door de Polder heeft geloopen, dan krijgt ze pas subsidie en wanneer ze daar mede moet beginnen, dat is niet bepaald. Zoolang de toestand zoo blijft behoeft geen subsidie te worden gegeven. Van Dijk Als de bus een jaar ge loopen heeft, en men zou het dan in trekken, dat zou kinderachtig zijn. Van Drunen. U kan dat kinderachtig noemen, maar geen antwoord gevenis ook wat. Voorzitter. Ik stel voor om antwoord te vragen. Komt er dan geen antwoord, dan is het vanzelf vervallen. Hoe het verder zit weet ik niet, ik ben de A. L. A. D. niet. M. v. d. Pluijm. Hoe zit het met die Heul bij ons. Voorzitter. Wij zijn nog bezig met te onderzoeken of we het daar wat breeder zullen maken. Spoedig hopen we wel een vergadering te houden waarin dit kan worden besproken. Deze is maar een tusschenvergadering. In de volgende spoedig te houden vergadering kan dan ook die honden belasting ter sprake worden gebracht. Van der Koppel. Het moet ook nog aan de Z.H-Polder gevraagd worden of daartoe mag worden overgegaan. Voorzitter. De plannen moeten ook nog gemaakt worden en wij moeten nog weten wat het kost als het breeder wordt gemaakt. Van den Koppel. Er wordt zeker een duiker van 50 c.M genomen. Voorzitter. |a en of men er dan een breedte van 8 of 10 M. aan zal gev?n is nog niet afgesproken. M. i. zal het 't beste zijn om het daar wat flink te maken. Aan den polder kan nog om eenige subsidie worden gevraagd. Van den Koppel. Die heeft er weinig belang bij. Voorzitter. Oorspronkelijk is het daar gemeenschappelijk aangelegd. Van den Koppel. Nu behoort het aan de gemeente. Van Drunen. Ik zou het daar niet zoo smal maken en het maar een beetje flink nemen. Middelkoop. Hoe is het met de hef fing van de hondenbelasting. Er loopen er zooveel dat het bar is. Dezer dagen heeft een hond mij nog bij de broek ge grepen en die heelemaal kapot gebeten. Voorzitter. Het kohier is gereed en kan door den raad worden vastgesteld zoodra de goedkeuring er op is ver kregen. Er staan er zooveel op dat over de f 1000 aan belasting zal bin nenkomen Van den Koppel. Ik heb het gezien dat de veldwachter van iemand die geen hond had aangegeven, deze ka po schoot maar een volgenden dag was er weer een ander. Voorzitter. Voortaan zal er streng worden opgetreden en proces-verbaal worden gemaakt. Hermans. Honden die na de vast stelling van het kohier er bijkomen, die zijn er een massa, wat moet daar mee gedaan worden Voorzitter. Die moeten ook worden aangegeven en wordt dat niet gedaan dan wordt ook proces-verbaal opge maakt. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Bt) de uitgestrekte FordfabdekcD te Antwerpen, welke bestuurd worden door den heer A. C. Nagle, ts het loon van het geheele personeel met Ingang van 1 Maart met 20 pet. verhoogd. De heer Nagle stelt zich voor binnen kort te Aotwerpeo een nieuwe fabriek van 10 000 000 fr. op te lichten, waar 1000 arbeiders we k zullen vinden. Een jaar geleden bouwde de maat- schappij te Antwerpen 50 rij uigen per dag, tegenwoordig gemiddeld 100, wat slechts de helft van de aanvragen ver tegenwoordigt. Dit bewijst dat, gesien de steeds toenemende navraag naar Ford's pro ducten, Antwerpen geroepen is, een der meest belangrijkste automobiel fabrieken van gansch Europa to be zitten. Een vrouw te Elbeuf heeft, na een tooneel met baar man, die pas vernomen had dat zij van diefstal werd beschuldigd, haar twee kinderen, drie en twee jaar oud, opgehangen en ver volgens, ook door ophanging, een eind aan haar eigen leven gemaakt. Ia het New-Vorker park te Berlijn is een auto tegen een steecen paal gereden. Van de inzittenden waren er 3 op slag dood, terwijl de 4 anderen doodelitk werden verwond. De trein van Calais naar Veati- mille is op den wissel nabü de halte Grand Violents ontspoord. Vier per sonen werden gedood en 23 gewond. Op de Schelde nabfl Bath heefi een aanvaring plaats gehad tusschec het Nederlandsche stoomschip Abbe- kerk en de motorbark van schipper Verwanden uit Middelburg. De vrouw ea een kind van den schipper kwamen tijdens het ongeluk om het leven. De schipper werd gered. Dinsdagavond is een autobus vao den dienst Zwolle—Kampen—-Gene- mulden even buiten Kampen bij eeo bocht van den weg tegen een boom gereden, waarschtjnl^k door een defec< aan het stuur. De autobus werd zwaar beschadigd. Persoonlijke oagelukken hadden niet plaais. Alleen bekwamen eenige Inzittenden lichte kwetsuren. Gisteravond heeft te Amsterdam een zware brand gewoed op de Keizers gracht in perceel 234. Toen de brand weer ter plaatse was, sloegen de vlam men alt de tweede verdieping op de derde verdieping stond voor de ramen een aantal menschen, die om hulp rie pen. Zii konden langs de trappen niet meer ontkomen, omdat deze reeds in b and stonden. Terwtjl de brandweerlieden bezig waren de maey usladder op te draaien, sloegen de vlammen zoo fel uit de ramen van de verdieping onder hen, dat zij het er niet konden uithouden. De brandweer heeft zich toen door de belendende hulzen naar den tuin bege ven en redladders tegen den achtergevel opgesteld, waarlangs zij alle in ernstig gevaar verkeerende menschen in veilig heid kon brengen. Het eerst werden de vrouwea en kinderen, daarna de mannen gered. Burgers en de politieagent Klein waren onmiddellijk btj het uitbreken van den brand over het dak van het belendend perceel, waar de Ancient O der of Foresters gevestigd is, het huis waar de brand woedde binnen gegaan en waren andere bewoners be hulpzaam geweest bi) het zich in veilig heid brengen. Dit was echter zoo haas tig moeten gaan, dat men niet den tijd had gehad om zich er grondig van te overtuigen of er nog meer menschen in gevaar waren. Het bleek later, toen het niet meer mogelijk was de achter- geblevenen over de daken te bereiken. Het liet zich toen ernstig aanzien, dat de brand een aantal slachtoffers zou eiscbeo, wat echter door bet ingrijpen van de brandweer gelukkig voorko men Is. De vlammen hadden zich inmiddels een weg gebaand naar de derde ver dieping, zeer kort nadat de laatste bewoners van het buis, die zich daar bevonden, langs de ladders in veilig heid waren gebracht. Ook de kap van het huls was spoedig door het vuur aangetast. De brandweer was het spoe dig meester, maar de tweede verdieping en de zolder zijn van voren en van achteren en de derde verdieping is van voren geheel uitgebrand. Do bewoners zijn opgenomen in het buis van de Ancient Order of Fores ters. Daar is geb'acht het gezin Anders, bestaande uit man, vrouw en zes kin* deren, dat de derde verdieping heeft bewoond verder de bejaarde mevrouw Scheepers met haar kleindochterje, die woonde op het voorgedeelte van de tweede verdieping, waar de brand is ontstaan doordat er een petroleum kachel Is omvergeloopen. Haar zoan en dochter waren bij het uitbreken van den brand nog niet thuis. Op bet achtergedeelte woonde het gezin van der Velde, bestaande uit twee Zusters en een broer. De oude mevrouw Scheepers is door den schrik eenigen tiid buiten kennis geweest, maar spoedig bijgebracht door broeders van den geneeskundigen dienst, die onder leiding van den directeur, dr. H yarmaos, aan ieder die zulks behoefde de noodlge hulp verleenden. De zes kinderen van het gezin Anders zijn dezen nacht door bemiddeling van den geneeskundigen dienst in de Quarantalne-inilchiing op Zeeburg ondergebracht. Men was algemeen vol lof over het personeel van brandweer en politie en eenige burgers, zonder wier flink op treden deze brand een ernstige ramp zou zijn geworden. Evenals voor 1922 en 1921 is voor 1923 te Amsterdam een statistiek opgemaakt van de processen-verbaal wegens openbare dronkenschap. Men heelt weder genomen het aantal pro cessen-verbaal, dus niet bet aantal geverbaliseet de personen. Personen, tegen wie meer 'y dan eens proces verbaal werd opgemask', zijn dus voor teder procesverbaal afzonderlijk geteld zoo kwamen In het gedeelte jac. Cats- kadeBloemgracht 14 processen-ver baal voor tegen'deozelfden persoon. Uit tabel 1 blijkt, dat in 1923 het aantal processen-verbaal, zoowel abso luut als per 10,000 der gemiddelde bevolkiog, belaog'tjk lager is dan in 1922, toen ook een afneming viel te constateeren vergeleken bij 1921. Evenals de beide voorgaande jaren blijktook nu weer, dat bet grootste aaotal processen-verbaal werd opge maakt in de oude stadsgedeelten. Voor bet gedeelte Oude Kfkplein e.o. waren de aantallen ,-lpe* lO.OOÓ Inw. voor de jaren 1923, 1922, 1921 resp. 261,2, 283 6 en 320,0. Hier btj moet in aan merking worden genomen, dat in Nov. 1921 de grenzen der politie-secties werden gewijzigd, waardoor de proces- sen-vobaal,opgemaakt aaude overzijde van bet IJ. die tot dien datum bi) de gedeelten Centraal Station en Oude Kerkplein en omgeving werden gere kend. nu afzonderlijk worden vermeid, zoodat voor 1921 het cijfer van 320 0 re hoog is. Ook voor het gedeelte Rembrandtsplein e.o. blijkt een terug gang in bet aantal, vergeleken bij 1922 en 1921, n.l. 300 9 In 1923 tegen 317,3 in 1922 ea 384 5 in 1921, T<ibet Hl doet zien, dat ook dit jaar het grootste aantal processen vet baal op Zondag werd opgemaaktdaarop volgt de Zaterdag en dan de Maandag. Evenals de belde voorgaande jaren werd bi) de mannen het grootste aantal processen-ver baai opgemaakt tegen hen. die geen bepaald beroep konden opgeven, terwtjl de meeste der gever baliseerde vrouwen de beroepsloozen waren. Het journal maakt melding van den dood van een vrouw, van zeven en twintig jaar moeder van vijf kinde ren, die letterlijk van gebrek is omge komen Het geval is te tragischer omdat de vrouw de weduwe was van een oud strijder uit den grooten oorlog, die twee jaar geleden gestorven is aan tuberculose, opgedaan gedurende den oorlog. Een zekere Richard Heston had een employé. Gates genaamd Heston nu was door een krankzinnige jalouzie jegens Gates bezield Op zekeren dag kwam hij op het waanzinnig denkbeeld, na zijn vrouw in een der vertrekken van zijn huis opgesloten te hebben, Gates in een andere kamer te knevelen en daarna op een gtïmproviseerde operatietafel te deponeeren, waarnaast hij bijwijze van afschrikwekkend .me mento mori" een stel chirurgische Instrumenten en andere .marteltuigen- had neergelegd. Aan Gates deelde de meer vinding rijke dan zachtzinnige Heston mede, dat hij van plan was, hem langzaam aan stukjes te kerven. Het huis, waarin deze onvriendelijke tooneelen zich afspeelden, ligt op vier mijlen afstand van het eigenlijke woon huis van Heston, dat in de stad Louis ville zelf gelegen Is, Hoe Gates daar heen gebracht werd, is nog niet duide lijk. Al wat bekend is, is dat Gates na drie dagen, vol angsten en torturen, er in slaagde, zich van de operatie tafel tos te werken en daarna zijn patroon een kogel in het hoofd te jagen. Toen de politie het tooneel dezer dramatische verwikkelingen bereikte, vond zij Heston's lijk dwars over de operatietafel liggen. in een zijner zakken vond men een

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5