Letteren en Kunst. Sport. Rechtszaken. w\UtM)EN - lUifrn kaart, met den naam en het adres er op van dr. Walter N. Thomes, den neger chirug uit Chicago. Dr. Thomes verklaarde dat hij onlangs van iemand het verzoek ontving een operatie te verrichten op een bloedverwant van den aanvrager welk familielid volgens 's mans bewering zwakzinnig was. i De neger vertelde den verzoeker, dat zulk een operatie een ongeoorloofde handeling zou zijn. Naar uit Zoutnieerstad nog wordt gemeld is Zondagavond in de mijn een brand uitgebroken, welke nog niet gebluscht is en het reddingswerk danig belemmerde. Tot nog toe zijn 30 lijken gevonden, waarvan er 8 naar boven zijn gebracht. De Fransche sneltrein, die Calais met de kust van de middellandsche Zee verbindt, is in den afgeloopen nacht om half vijf op 10 K. M af stand van Lyon uit de rails gevlogen. Er zijn 4 dooden en 25 gewonden, meest Engelschen. De trein reed door dat aan den machinist niet tijdig ge noeg was medegedeeld, dat het traject een wijziging had ondergaan, met volle snelheid door een gevaarlijk kruispunt. Toen de machinist het gevaar bemerkte remde hij, met gevolg, dat de machine uit de rails werd gelicht. De locomo tief, de tender, een bagagewagen, het restauratierijtuig en een slaapwagen buitelden over elkaar. Van de trein wordt hoofdzakelijk door Engelschen gebruik gemaakt, die zich naar de Cöte d' Azur begeven. Naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam is dezer dagen een 22 jarige DHitscher gebracht die op het Singel was gearresteerd Hij beweerde geen Duitscher maar Nederlander te zijn en gaf een naam op, die al spoedig bleek valsch te zijn. Papieren had hij niet bij zich. Voorloopig werd hij in arrest gehouden om een nader onder zoek naar zijn verleden in te stellen. Meer en meer kwam de politie tot de overtuiging dat hij wel het een en ander op zijn kerfstok heeft. Zaterdag heeft hij bij het gebruiken van zijn middagmaal een lepel stukgebroken en een deel van den steel ingeslikt. Men vermoedt dat hij dit heeft gedaan om te trachten aan een verder onderzoek te ontkomen. Htfi volgende zeker niet alle- daagsche tooneelje speelde zich dezer dagen te Londen af De marine-attaché van het Noorsche gezantschap, dte den eesten dag op de legatie werkzaam was, scheen zoo verdiept in zijn werk ts ztjsgeweest. dat, toen hij opstond om te vertrekken, hij tot de ontdekking kwam dat al het gezant'Cbapspetsoneel reeds heenge gaan en het gebouw gesloten w&s. »lk had de zaak wel open kunnen kttjgeo*, verklaarde later de attaché, een fl ok gebouwd man, die o.a. de ZutdexpedtUe van Amundsen in 1911 heeft medegemaakt, »maar ik vond dat nu juist niet de manier, om mijn car- tiè o aan de legatie te beginnen». De man was daarom naar den zolder gegaan en op het dak geklommen. Daar aangekomen bemerkte bij, dat een goot langs het 8 verdteplagen hooge gebouw naar beneden liep. Niet voor een klein geiuch je vsrvaard liet de Noor zich laogzaam langs de goot naar omlaag zakken. Halverwege zag hij echter aan het open venster van de woning naast de legatie een man en een vrouw met een revolver gereed om hem omlaag te schieten, daar zij meenden met een inbreker te doen te hebben. Natuurlijk gil de Noor onmiddellijk explicatie van zijn voor een gezantschapsattacbé vreem tsoortige handelwijze, waarna hem alle assistentie werd verleend. Te Zevenbergen zijn gisteravond laat de spekrookerij van J. B. en diens woning afgebrand. De chef van polite Van B. heeft vier kleine kinderen, die in levensgevaar verkeerde, met groote moeite gered. Ongeveer 500 K.G. spek is verbrand Van den inboedel kon heel weinig worden gered. Verzekering dekt de schade, Een watervliegtuig, thuis hoorend te Hourtin, is gisterochtend door een nog onbekende oorzaak in de buurt van Rochefort neergestort. De bestuur der is gekwetst, de twee waarnemers zijn gedood Vlaamsche kunstavond. Waar er van verschillende zijden nog dikwijls gesproken wordt over den bijzonder kunstzinnigen avond door den grooten sympathieken Vlaming Felix Timmermans verleden jaar gege ven en daarbij de wensch geuit werd hem nog eens hier te zien, zoo hebben wij getracht dezen geheel op zichzelf staanden kunstenaar over te halen nogmaals zoo een genotvolle causerie te geven en zijn wij zoo gelukkig geweest hierin te slagen. Hij zal ons komen vertellen van zijn laatste, onvergelijkelijk schoon werk „De Pastoor uit den Bloeijenden Wijn- gaardt", in woorden „die men aanraakt als elpen toetsen of als zoet fluweel". (Teirlinck.) Een boek doorgloeid van rijke kleu renpracht en mystieke Vlaamsche fijn heid waarvan „De bibliotheekgids" schreef „We vinden in dit mooie, ontroerende boek weer al de qualiteiten van Tim mermans vereenigd. Het tastbare, on vergetelijke van zijn beeldspraak den rustigen, vreedzamen val der volzinnen die zoo uitermate geschikt is om er de zuivere ontroering uit te laten op klinken. Bij allen schijnbaren eenvoud een taal vol kunstige bedoelingenop sommige bladzijden zijn de helft der woorden er zwaar van„Opgewekt liggen de heuvelen te zien naar 't witte dorp met zijn roode daken, en naar den hof van Mijnheer Pastoor, waar populieren rond een vijver rillen De lente is als een optocht aan 't naderen hij blaast zijn deugd over de landen en giet de honingkruik der zonne uit. Witte wolkenvaandeis juichen Is kleur het hoofdkenmerk van dezen stijl, ook het rythmies bewegen siert hem. Men leze den aanvang van het vijfde hoofdstuk „Nat tot op zijn hemd, komt de pastoor terug van een mensch die 't leven laten liggen heeft. „De Pastoor scheert over de heuvelen, die nat zijn van den regende dalen zijn nat, de verten zijn nat, en 't is stil in de blinkende, bottende boomen" enz. Het verhaal is weer allereenvoudigst zij zien elkander graag, maar hij is een godloochenaar die haar alleen zal krijgen als hij zich bekeert, wat lang uitblijft. Zij moet hem afzweren en verkwijnt. Zij sterft zoo mooi en heilig dat het de bronnen van 't geloof voor hem opent. Dit boek is een meesterwerk, zooals in de Vlaamsche literatuur er weinige te vinden zijn". D. S. Het is weer een nieuwe schilderij die pralend is in teekening en kleur door zijn eigen prachtig woord. Nie mand in Vlaanderen bezit den woor denschat en den rijkdom van zegwijze als Timmermans. Hij is een kunstenaar met het woord en veel meer nog een kunstenaar in zijn ziel. Zijn kunst is zoo klaar en hij geeft zich met zulk een gulle natuurlijkheid, dat wij niet anders aan genieten kunnen „met een lach en een traan", zooals de verslag gever vorige maai over zijn lezing in dit blad schreef. flij geeft zijn beelden bepereld in het volle licht en zijn tafereelen krijgen de hartelijkheid van een oude prent. Er ligt in hem een gevoel van blij heid en lust in het leven, een jubel van eigen leven en kunst, een genot van dat uitbundig leven te zien, te beschrijven en te schilderen, met een gevoelsteederheid die niet te over treffen is. Hij doet dit gelijk de geweldige boeren-Breugel met zijn symboliseerend scheppend genie. Wanneer deze groote Vlaam dan Dinsdagavond a s. een causerie zal houden, twijfelen wij er niet aan of de bijval zal zeker niet minder groot zijn dan vorig jaar, zoodat wij den indruk van de lezing kunnen weergeven door de woorden van Guido Qezeile„Ik hoore peerlen op een elpen tafel tin kelen". Jos. M. Orelio wordt 10 April 70 jaar. WAALWIJK. Morgen staat voor W.S.C. op eigen terrein weder eene belangrijke oat- moating op het programma en wel tegen bare plaatsgenoote R.W B. Het lijkt ons overbodig, daar belde elftallen voldoende bekend zijn, eene uitvoerige beseh luwhsg hiervan te geven. Zoowel R.W.B. als W.S C. zullen hun uiterste best doen de 2 pun'jes in de I wacht te slepen en hoewel W.S.C. op papier guoodger staat dan R.W B. is bet gevaatlijk bij eene plaatselijke ont- moering Iets te voorspellen. R.W.B laat zich de laatste wedstrij den van een heel wat betere zijde kennen, gezien hare overwinning op T.S.C. en haar gelijk spel van Jl. Zondag tegen Kaatsheuvel Wij twij'elen dan ook niet of het zal een spannenoe op gaande strijd zijn en hopen dat er een faire goed gespeelde wedstrijd te zien gegeven zal worden, waarvan de sterk ste winnen zal. Da aanvang is bepaald op half drie. Voor de derde maal is de wed strijd Zaltbommel—Quick vastgesteld. Tbans laat het weer zich aan zien, dat er Zondag in Zd bommel gespeeld zal kunnen worden en zoo dit het geval Is, staat Quick een zware strijd te wachten. Het is een bekend feit dat Zalt- b o mm el thuis de zwaarste concarrend der afdeeling is en dit seizoen waren de Roodb. alléén In staat om van ZAlt bommel te winnen. Gezien de vijf laatste comp.-wedstrijden van Quick welke alle in overwinningen eindigdes, gelooven we niet dat onze Blauw- Witten zich gemakkelijk laten verstaan en we geven Zaltbommel reeds de verzekering dat ze de pnnten niet cadeau zullen kdjgen. Om een fl ok aantal supporters mee te krijgen heeft de P, en R.-commissie een gczelschaps- reis samengesteld. De reis wordt dit maai oer trein gemaakt welke om ebea 10 uur uit Waalwijk vertrekt. De kosten bedragen slechts een gulden per persoon daar er een gezeUchapsbi j t genomen word en men 's avonds reeds om ruim half zeven thuis is. Om de ambitie onder de supporters te vethoogeu wordt er een uitslag-wed strijd aan verbonden. Hieraan kunnen alle supporters, die de reis mede- maken deelnemen. 2 Verschillende prijswinnaars zullen hun reisgeld terug ontvangen wat reeds een aansporing is om de Qulckers te vergezellen. Quick 2 speelt tegen R.W.B. 2. Qutck 3 tegen W.S.C. 3. Juliana—-Noad IV. Zondag a.s. speelt Juliana wederom een conap.-wedstnjd voor de le klasse B. V. B. tegea de Naad-reserves uit Tilburg. Ia Tilburg wisten de Juliana- joagens in een schitterend gespeelde» wedstrijd een flinke overwinning te behalen. Noad op revanche beducht zal Zondag alles io het werk stellen om ds puntjes mee naar Tilburg te nemen. Daatom Zondag met hetzelfde enthoasiasme gespeeld als tegen Heuvel en succes zal niet uitblijven. Om 12 uur speelt Juliana III een comp.-wedstrijd tegen Kaatsheuvel 111. KAATSHEUVEL. Zondag a.s. speelt Kaatsheuvel I te Vught tegen Vught I. Zou ook deze partij geen overwinning kunnen worden 't Volhoudend vuur dat we 't vorig jaar bij onze club ontmoetten is er beelemaal uit. Het mooie samenspel Is vaak ver te zoeken. Toe «jongens van WdheimSna» laat eens zien dat ge 't spel nog verstaat. Uwe trouwe supporters gaan een overwinning eischen. NederlandBelgië Het Belgische elftal, dat 23 dezer in Amsterdam zal spelen, werd samen gesteld zooals in een vorig nummer opgegeven is. met dit verschil dat Schelstraete, die toch hersteld blijkt te zijn, in de plaats van Musch komt Invallers zijnPaty, Augustus, Van Halme, Musch, Bastin en Thys. Denzelfden dag speelt een tweede Belgische ploeg te Straatsburg tegen de vertegenwoordigende ploeg van den Elzas Het zal samengesteidzijn uit doelCrandron, achterVan Coillie en MoucheronmiddenMoesschalck, Hanse, Morlet, vóórEist, Delbeke, Adams, De Vos en Van der Veken. Invallers: Van der Meiren, Warouxen Braine. BILJARTEN. De te Breda in „De Schuur" ge speelde biljartwedstrijd om een wis selbeker is gewonnen door den heer W. Adelaars uit Tilburg, die al zijn partijen (7) won met een totaal ge middelde van 16.51, hoogste serie 118 Tweede was de heer Wolthekker uit Assen, die den prijs van de hoogste serie (181) won. HONDEN. Zaterdag en Zondag a s. organi- seeren de leidende Kynologische ver- eenigingen Nimrod en Cynophilla hare jaarlijksche show in het gebouw der R. A. I. aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam. Deze eerste groote tentoonstelling belooft weder het kynologisch evene ment van 1924 in de kynologie te wor den, omdat dan de jonge honden de eerste maal den strijd zullen aanbinden met de bekende sterren, wat tot veel verrassing en teleurstelling aanleiding kan zijn. Ingeschreven zijn in totaal 511 hon- den, zeker een goed getal, aangezien j honden onder 6 maanden niet werden toegelaten. In het bijzonder vermeldenswaard zijn de groote inzendingen Duitsche herders (90), Airedale terriers (19), Belgische Herders (31), Holl. Herders (21), Greyhounds (8), Barsois (18), Ruwharige Duitsche Pinchers (12). De keuring is opgedragen aan een internationale garde van keurmeesters, De Polygrom film Co. te Haarlem zal Zondag de hondenverzameling filmen. N.tar wij vernemen hoeft P. Bals, een der veroordeelden inzake den moord op A. Naalden te Ettess, tegen h*'t vonnis van 10 Maart j.l, door de Recht bank te Breda gewezen, waarbij hij wegens diefstal» vergezeld door geweld, gepleegd door twee of meer vereenigde personen, in den voor de nachtrust bestemden tijd, door middel van braak, tot 15 jaren gevangenisstraf werd ver oordeeld, hooger beroep ingesteld, zoodat deze zaak opnieuw voor het Bossche Gerechtshof zal dienen. Bossche Rechtbank. Maria Tha. v. d. O., 23 jaar, wonende te Mill, gedetineerd, beklaagd dat zij 16 September 1923 te Mil J. Broeks en W. Hendriks met een hiep of hakmes zoodanig heeft mishandeld, dat Broeks bloedend werd verwond et> Hsnd'iks zwaar lichamelijk letsel be kwam. Beklaagde was op de ks»mis gesatd geworden en toen B. en. H. 's avonds haar vader thuis brachten, die dronken was, sloeg ze met het hakmes. Gedagvaard 6 getuigen. E sch10 maasden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdediger Mi. van der Kun pleitte clementie. J. A. v. S., 25 jaar, sigarenmaker te Eindhoven, thans gedetineerd, be klaagd van poging tot doodslag, ge pleegd te Eindhoven dd. 26 December 1923 op J. J. Klaassen, door op kotten afstand met voorbedachten rade op deze» een met hagel geladen jacht geweer te lossen, zijnde echter bij Klaassen geen edele deelen geraakt geworden. Gedagvaard 8 getuigen. Elsch1 jaar gevangenisstraf. Verdediger Mr. Blote te 's Bosch pleitte clementie. P. H., 31 jaar» schaapherder, thans gedetineerd, woonplaats Heeze, be klaagd van diefstal van een pak, in houdende 11 paar schoenen, eigendom van L van Schijodel, gepleegd te Heeze dd 29 Januari 1924. Beklaagde wist geen raad meer, was werkloos en had schulden. Gedagvaard 3 getuigen. Elsch: 8 maanden gevangenisstraf. Verdediger Mr. B.öte te 's Bosch pleitte clementie. TILBURG. De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft gisteren vergaderd onder voorzitterschap van den heer Frans van Spaendonck. Besloten is, tot de beide Kamers der Staten-Generaai een adres te richten, waarin adhaesie betuigd wordt aan het adres van de firma Jamin (inzake verwarming van winkels met petroleumkachels) en waarin tevens te kennen zal worden gegeven, dat ook in dit district „herhaaldelijk dergelijke plagerijen van de zijde der arbeidsin spectie worden ondervonden Bij den minister van justitie zai aangedrongen worden op een spoedige totstandkoming van een wettelijke rege ling van het accountantsberoep. Besloten werd deel te nemen aan een bespreking van Kamers van Koop handel in Nederland, waartoe het ini tiatief is genomen door de Kamer van Koophandel te Alkmaar, over eenige vraagstukken van den dag met name de rentevergoeding over de saldi van de postrekening, het wegenvraagstuk handelsverdragen, wijziging van de Failisementswet en inschrijving van verleende concessies. Een subsidie-aanvrage van de Indus trieschool te Tilburg voor de aanschaf fing vaneen Jacquard-deken weefstoel, in verband met de toenemende ont wikkeling van de dekenindustrie te Tilburg, werd aangehouden tot de volgende vergaderingze zal vooraf worden behandeld in de afdeeling grootbedrijf. Aan het Nederiands-Economisch- Historisch Archief werd voor 1924 een subsidie van f25 toegekend. Uit officieele inlichtingen is gebleken, dat in Roubaix een wollenstoffenfabriek met 2500 3000 arbeiders geregeld 60 uur per week werkt Niettegenstaande zes processen-verbaal zijn opgemaakt, gaat deze firma door met 60 uur per week te blijven werken. In aanslniting aan de vroegere correspondentie hier omtrent met den minister van arbeid, handel en nijverheid en den directeur- generaal van den arbeid over dit onderwerp gevoerd, zal de Kamer in een nader adres aan den minister schrijven lo. dat deze feiten wijzen op een geheel andere toepassing van de Ar beidswet in Frankrijk dan in ons land 2o op een geheel andere mentaliteit der arbeiders daar te lande dan in ons land 3o. op de omstandigheid, dat niet de abnormale tijdsomstondigheden, kan worden aangenomen, dat alle andere fabrieken in Noord Frankrijk 48 uur en niet langeCwerken,"indien een onderneming van 2500—3000 arbeiders,„niettegenstaande eenige pro cessen-verbaal, er kans toe ziet, 60 uur te blijven werken 4o. op de groote beteekenis van deze aangelegenheid, speciaal in ver band tuet de omstandigheid, dat de hierbedoelde fabriek ongeveer 2/3 van het totale aantal arbeiders in dienst heeft van alle leden der Tilburgsche Fabrikantenvereeniging te zamen 5o. dat mitsdien een mildere toe passing van de Arbeidswet voor de industrie hier te lande niet langer zal mogen uitblijven. Onder de aandacht van de leden van den gemeente raad zal worden gebracht, dat naar de Kamer meent te weten, de gemeentelijke gasfabriek een begin heeft gemaakt met het optreden als leverancier vau gaskachels. Naar de meening van de kamer bestaat er geen enkele aanleiding, dat de ge meente het werk van den middenstand gaat overnemen. De kamer meent met te meer recht haar grieven in dit op zicht te mogen uiten, daar zij reeds spoedig naar het besluit van den ge meenteraad tot den bouw van monster kamers voor de gas en electriciteits- fabrieken gewezen heeft op het gevaar dat daardoor ontstond, dat de gemeente naast het exploiteeren van de mon sterkamers ook als handelaar in ver warmingsartikelen, enz zou gaan optreden. Aan de leden van den ge meenteraad zal worden verzocht, hun goedkeuring aan eventueele voorstellen van B. en W. in deze richting ie ont houden. Ernstige bezwaren werden geuit tegen het voorsiel van B. en W. om voor de exploitatie van de gemeente- wo.iingen een afzonderlijke afdeeling woningbeheer aan den woningbouw dienst toe te voegen. MADE. De predikant Ds. Vink te Alkmaar, die het beroep naar Drimmelen heeft aangenomen, zal op Zondag 30 Maart in de Ned. Herv. Kerk aldaar zijn intrede doen des n.m. 2 uur, na des morgens door Ds. Bakker van Akkersloot bevestigd te zijn. Verleden Week waren op het arbeiders-bemiddelingsbureau alhier 49 grondwerkers ingeschreven, dit aantal is reeds voor deze week gedaald tot 24. Nabij Statendam wilde mej. van Heusden in een stilstaande autobus stappen, toen ze door een moto> flets werd gegrepen en zoo ongelukkig kwam te vallen dat ze een been kneus de of brak. Ze werd terstond in haar woonhuis binnengebracht en haar door een wijkverpleegster de eerste hulp verleend. De motorrgder, de heer v. d. Heuvel, aannemer alhier, staat in deze omgeving bekend als een ztcf kalm en bezadigd rijder. De op Zaterdag 8 Maart ingezette woningen van den heer G. Moerenhout alhier, door notaris Scholtens in veiling gebracht, ingezet op f 1200 en f 1400, zijn niet verkocht geworden. Aan den mr. smid A. van den Eishoui alhier, is door de fa. Verwater en Co. aannemers alhier, bij onder- handsche aanbesteding opgedragen het maken van den ijzeren onder- en bovenbouw voor een te bouwen brug ec Ginneken. De Ontvanger der Rijksbelastin gen te G'berg, houdt den 2en Maandag van eike maand van 9—1 uur zitting in het voormalig distributiebureau, al hier. RAAMSDONK. Reeds eenigen tijd zwletf in den Kloosterpol der alhier een hond, die in de omgeving heel wat last veroorzaakte door biaffen enz. Op last van den Burgemeester ging een drietal veldwachters er op uit. Een welgemikt schot van den veldwachter S. A. Kioonen maakte een, einde aan het leven van dien lastpost. Aan den Kruispad beeft weer bijna, een aanrijding plaats gehad. Een motorrijder en een fletser wiideu elkaar kruisen in snelle vaart, doch weken verkeerd uit. Door krachtig remmen weid erger voorkomen. Het ware te wenschen dat men op dat drukke verkeerspunt wat beter rechts hield, daar men anders gevaar i'oopt een bekeuring te krijgen. Het Inschrijvingsregister voor den Dienstplicht in deze gemeente is ge sloten met een getal van 72 inge schrevenen. Bij de Marechaussee alhier is gedetacheerd P. L. Bastings, voorm. standplaats te Loonopzand. worden uitsluitend zui vere grondstoffen gebezigd. Deze grondstoffen worden altijd verwerkt, geheel onaf hankelijk van hun marktprijs. Dit is één der oorzaken, waar door Erdal steeds gelijkmatig en absoluut goed van kwali-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6