mm het im Uit dc Pers. Binnenland. Gemengd Nieuws. Provinciaal Hieuws Gun volt» bevrediging Oe rede van Minister Aalberse, ter opening van de Jaarbeurs gehouden, heeft bij „Het Huisgezin" geen volle bevrediging gewekt. Onverdeelde instemming zal de door minister Aalberse ter opening van de tiende Jaarbeurs gehouden rede. niet vinden, Niet alleen, omdat het ook tegenover mannen van zaken niet van onpas had mogen worden geacht, indien zij met een enkel woord aan de waarde van Gods zegen op hun werk waren her innerd Maar ook, omdat deze rede, wat het belangrijkste deel der handelspolitiek betreft, op een kleine reserve na, door den oud minister Van Gijn had kunnen zijn uitgesproken. De heer Van Gijn heeft nog dezer dagen het Schoenenwetje gevonnist; minister Aalberse heeft het, zijn eigen werk, geen wonder derhalve, als uit zonderingsmaatregel verdedigd. Maar overigens varen beide staat huishoudkundigen en economen vrijwel op hetzelfde kompas. Hel buitenland voert, minister Aal berse erkende het zelf, een beschermen de tariefpolitiek en heeft voor lange reeksen goederen invoerverboden uit gevaardigd wij mogen daar, ook tijdelijk, ook in deze abnormale om standigheden niet aan denken. De „kunstmatige" middelen waarvan andere landen zich, niet zonder vrucht en niet zonder profijt, bedienen, mogen wij niet toepassen. Het heet, dat, wie enkel naar zijn eigen bedrijf ziet, in de meening kan verkeeren, dat protectie ons land uit de moeilijkheid zou helpen. Gaat het inderdaad enkel om het eigen bedrijf? Is niet veeleer de overweging, dat wij van den geesel der werkloosheid verlost moeten worden, dat wij takken van echt nationale industrie niet mogen laten ontredderen, de stuwkracht naar bescherming van overheidswege, jn dezen of genen vorm Hier verhooging van het tarief, ginds een invoerverbod of invoerbelemmering. elders een subsidie uit de kas van stad en land, ten einde een opdracht uit het buitenland te kunnen veroveren of een buitenlandsche opdracht te kunnen behouden, dan weer een voorschot uit de openbare middelen om een bedrijf gaande te kunnen houden. Is dit alles niet een vorm van be scherming, te billijken met het oog op waarin we verkeeren Hier kan de gewone maatstaf niet worden aangelegd en wordt hij. tenzij door de vrijhandelaars outrance. de vrijhandelaars-van-het dogma, ook niet aangelegd. Zeker, als de minister verklaart, dat ter zake van handel en nijverheid onze organisatie moet worden gewijzigd, de outillage verbeterd, nieuwe afzet gebieden moeten worden opgespoord, de wetenschap meer dan tot heden in dienst van onze industrie moet worden gesteld, dan spreekt niemand hem tegen Maar het buitenland doet dit ook, en als dan nog door groote valuta- verschillen, door een protectionistische tarief-politiek van anderen, onze nijver heid 'n moordende concurrentie wordt aangedaan, mogen wij ons dan nog niet verweren, moeten wij dan maar berusten of, naar het recept van dokter Van Gijn, iets anders ter hand nemen, en wat Tot tweemaal toe heeft minister Aalberse gewaagd van verlaging der productiekosten. Niet de reserve alleentenzij hoogere belangen schade ondervinden, het heele verleden van den minister verzet zich tegen de vereenzelving van dit woord met dat van een Treub en een Van Gijn, dat de loonen terug moeten tot het peil van vóór 1914, maar, zoo zonder nadere toelichting of verduide lijking, vraagt men zich af, op welke wijs de minister verlaging der productie kosten, anders dan door grooter debiet als gevolg van beschermende maat regelen mogelijk acht. En de eindindruk geeft geen volle bevrediging aan wie onze nationale industrie in het belang van haar zelf en van wie in de bedrijven werkzaam zijn, door dezen moeilijken tijd wil heen geholpen zien. Rede van Min ster Aalberse bij de opening van de Tiende Neder- landsche Jaarbeurs: Het feit dat thans „de tiende schakel" is gesmeed (zooals een der door het Jaarbeursbestuur met het oog op deze Jaarbeurs verspreide reclameplaten het zoo juist in beeld brengt) noopt even stil te staan bij de beteekenis die ge hecht mag worden aan dat „schakel smeden". Uw plaat is mij daarom zoo aan trekkelijk wijl zij het streven bij. zoowel als het doel van uw werken, ja het belang van het economisch leven van ons land op zoo sobere en toch zoo veelzeggende wijze voor den geest stelt. beschouwend, zooals ik uit hoofde van mijn ambt dat doe en heb te doen, zie ik inderdaad, en erken ik derhalve gaarne de groote waarde die aan het wetk der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen moet en ook mag worden toegekend Immers hier w.orden steeds en zullen verder worden tot elkaar gebracht producenten zij die tusschen dezen en de consumenten de onontbeerlijke schakels vormen. Om zetten die het Jaarbeursbestuur heeft het eenige malen gecontroleerd vele millioen guldens per beurs beliepen, worden hier geboekt. Geen wonder dan ook, dat het Instituut der Nederlandsche Jaarbeurzen zich in steeds breeder kringen de belangstelling ziet verze kerd. Mag, neen moet in de omstan digheid dat in die moeilijke jaren jaarbeurzen zijn gehouden met bevre digend resultaat, niet het bewijs gezien worden dat ondanks alle, en wij weten hoe zware tegenheden waarvoor ons economisch leven zich zag gesteld het vertrouwen ons vo'k niet heeftbegeven Ik hecht aan dit feit een zeer bizondere waarde, niet alleen met het oog op de beoordeeling van hetgeen achter ons ligt, maar ook met het oog op wat thans en in de toekomst van ons land en ons volk verwacht mag worden. Daar is en stellig ook met grond veel geklaagd in de afgeloopen jaren. Daar is inderdaad ook veel geleden. Men zou ziende blind moeten zijn, zoo men het interings- en inboetings- pro ces, dat zich aan ons economisch leven heeft voltrokken niet erkende en de gevaren daaraan voor ons volks bestaan verbonden, licht telde. Maarook aan den anderen kant mag de weegschaal niet overslaan, opdat ons het verwijt niettreffe, dat ligt in de woorden „Een mensch lijdt dikwerf 't meest „Door 't lijden dat hij vreest „En datniet op komt dagen... De nooden, tegenslagen, verliezen, rampen, ze kunnen ons treffen, slaan zelfs, maarbreken mogen ze ons niet, niet ons den moed benemen. Want zelden is het leed, dat de mensch doormaakt zoo groot als het schijnt Wat blijkt wanneer wij peilen De ondervindingen der laatste jaren hebben dit ook aan ons volk ge demonstreerd. Met andere, met alle volken der aarde heeft ook het onze onder het juk moeten doorgaan. Wat andere volken trof, gaf ons volk een terugslag Hoe raak die slag ook ge weest mag zijn, wij mogen niet verge ten, dat het „slechts* een terugslag is geweest We kunnen ons daarom ge lukkig prijzen. Ons immers bleef ten slotte nog zeer veel economischeellende bespaard, onder welken last wij andere volken gebukt zien gaan Optimisme zal meer en meer de plaats mogen opvorderen, waar pessi misme zoo lang en zoo dwingend heerschte. Het is goed dat wij dit reeds kunnen constateeren opdat het een zeker teeken is van opleving, van krachtiger wordend vertrouwen. Al moe;en de uitingen van reeds eeniger- mate optimistische!) kijk op de toekomst nog spaarzaam en met eenige reserve tot ons komen, al zijn we misschien nog ver verwijderd van het moment waarop wij weder van enthousiasme bij handelaar en industrieel zullen mogen gewagen, goed doet het aan dat reeds weder hoopvolle klanken zich uit de beschouwingen over de toekomst los maken Van die opleving getuigt ook de statistiek van onzen buitenland- schen handel Kijken we de daarin vastgelegde resuliaten onzer activiteit op economisch gebied er eens op aan dan constateeren wij toch, al vielen er nog teleurstellende uitkomsten te boeken een meer geringe schom meling opgaande curve in het grafisch beeld van dien handel. Evenzoo lezen wij verbetering af uit de cijfers welke op het scheepvaartverkeer van en naar onze havens betrekking hebben en ge tuigt de inkrimping van het aantal opgelegde schepen in onze groote havens op weer andere wijze van een verhoogde activiteit. Ook de werkloos heidscijfers verbeteren Ook zij begin nen af te nemen. Wel wordt door de Regeering in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende particuliere organisaties bij voortduring getracht tot het sluiten van voor onze belangen zoo gunstig mogelijk handelsverdragen te geraken doch het laat zich begrijpen dat met name onder de tegenwoordig heerschende internationale verhoudin gen zulks niet gemakkelijk valt. Het behoeft geen betoog, dat de genoemde factoren op de positie welke ons volk in den vreedzamen strijd der nat ën op handelsgebied inneemt hun invloed terdege hebben doen gevoelen en dat zich die invloed ook duidelijk uit spreekt in de internationale handels statistieken. Alle krachten zullen moeten worden ingespannen. Zich aanpassen aan ver anderde omstandigheden en eischen, ons volk heeft het steeds gekund en ik durf dan ook wel vertrouwen dat nu zoo groote belangen op het spel staan n.I. de zekerstelling van heel ons economisch leven de offers die gevraagd, de arbeid die gepresteerd, de concessies die gedaan moeten wor den oin de oplossing van dat alles beheerschende probleem mogelijk te maken, er zullen komen. Blijkt ons volk de voor dit alles noodige moreele kracht te bezitten, behaalt het dus in verwacht worden dat sterk in zichzelf het ook naar buiten de kracht zal weten te ontwikkelen welke het behoeft om zijn positie te midden van de vele mededingers op de wereldmarkt bij voortduring te verbeteren. Een ver hoogde activiteit onzer zijds in den economischen wedloop verbetering onzer handelscijfers, betere scheepvaart- uitkomsten, versterking in een woord van den economischen weerstand van ons volk, ziedaar waarvoor allen zich moeten inspannen in het belang van allen. Ik heb hiermede naar ik meen aan gegeven dat ons alien met het oog op onze economische positie nog een verre van gemakkelijke taak wacht. Zoowel naar binnen als naar buiten zullen we een groote activiteit in velerlie opzicht hebben te ontwikkelen. Voor ons economische leven is het noodig dat we kort gezegd doch ruim gedacht de wereldkaart zoo goed haast kennen als die van het eigen land en de factoren die het wereldverkeer, de wereldproductie het wereldverbruik beheerschen nauwlettend volgen. Onze positie als beteekenend handelsvolk en als belangrijke koloniale mogendheid stelt ons ten deze de hoogste eischen. De behoeften die bevrediging vragen zijn alom groot. Maar de wereldoorlog met zijn ontzaggelijke kapitaalvernieti ging en verstoring van het normale productiewezen heeft de volken ver armd, dus hun kapitaalkracht vermin derd. Er moet weer evenredigheid komen tusschen de verhoogde pro- duciiekosten en de verlaagde koop kracht. Alles wat de verlaging dier productiekosten tegenhoudt moet ver meden worden tenzij hoogere belangen schade ondervinden. Alles wat die koop kracht versterken kan dient anderzijds bevorderd te worden. Dat is het moeilijke aanpassingsproces dat wij thans doormaken. Het feit dat wij thans ter jaarbeurs een groote verscheiden heid van nijverheidsondernemingen gepresenteerd vinden bewijst welke stemming er in onze nijverheid heerscht. Men wil aanpakken. Ondernemingslust ontwaakt. Hoewel hoopvol, vrij van zorgen zien dezen zoomin als de overige belangengroepen onzer volks gemeenschap de toekomst intusschen nog in geenendeele tegemoet. Ik zal niet dieper op de verschillende in het voorafgaande aangevoerde onder werpen ingaan. Door juist hier en thans die onderwerpen ter sprake te brengen heb ik U allen vertegenwoor digers uit de kringen van onzen Neder- landschen handel en nijverheid voor zooveel noodig de overtuiging willen bijbrengen of die bij U versterken, dat Uw belangen, deel uitmakend van 's lands belang ip zijn geheel door de regeering nauwlettend worden gevolgd en in het oog gehouden en dat de bevordering dier belangen een integree rend deel uitmaakt van de regeerings- taak. Ik wil U thans niet langer van Uw stand, dus van Uw zaken terug houden Uitdrukking gevend aan den wensch dat Uw arbeid gedurende de Jaarbeursdagen voor ieder Uwer en voor de beurs in haar geheel vrucht dragend moge zijn verklaar ik thans de Tiende Nederiandsche Jaarbeurs voor geopend.® Waalwijk, 14 Maart 1924 Oüdej groote belangstelling werd 1.1. Woensdag in hotel Verwiel bij toeslag verkocht het gebouw der „Hanzebank" aan de Mr. van Cooth straat. Het werd aangekocht door den heer Morrien te Amsterdam voor de somma van f 16 200. Voor welk doei is tot nu toe onbekend. Voorts vernemen we nog dat een perceel bouwterrein van den heer Jos. Klijberg in de Mr. van Coothstraat, tusschen de heeren N. van Loon en B. van Zwol. ter breedte van 25 M., is verkocht aan den heer J. Verwiel- de Greeff om daarop een villa te bouwen, en zou naast het huis bewoond door den heer B. Smelt, door het R K. Kerkbestuur een winkelhuis gebouwd worden voor den heer Frits van Bladel. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den heer Verappe. waarin hij mededeelt dat hij alhier een steenhouwerij heeft geves tigd. Dus voor onze plaats iets geheel nieuws. Zooals blijkt zal behalve leve ring van hardsteen, marmer enz., de heer Verappe zich speciaal toeleggen op het vervaardigen van grafmonumen ten. Reeds eenige zijn vroeger hierop 't kerkhof door hem geplaatst en zijn 't bewijs dat wij een prima vakman op dit gebied in onze gemeente krijgen, die goed werk aan billijken prijs zai leveren. Wij vernemen dat voor den nieuwen cursus aan de Rijksschool reeds tal van leerlingen zijn inge schreven, onder wie een Turk, n.I de heer Isid. In de laatste vergadering van aandeelhouders van de N V. G. van Loon's Import Maatschappij alhier is op diens verzoek eervol ontslag ver leend als directeur aan den heer J. {Langermans en is in diens plaats be noemd de heer Gerard Verwiel. Naar wij vernemen hebben thans ook de ZeerEerw. heer pastoor van Riel en de heer Aug. van der Heijden, hun lidmaatschap van het eere-comité genomen, zoodat dit eere comité thans voltallig is. zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld. Met genoegen kunnen wij mede- deelen, dat de Biljartvereeniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer A. Kemperman, op het 11. üondsconcours te Tilburg, den eersten prijs heeft be haald met haar zestal, hetwelk bestond uit de heeren Fr Slaats. L. v. Engelen D. van Weert, Fr. Schoerits, J. de Reus en H. de Vaan. Door haar ernstig werken is het toch eens gelukt uit Tilöurg onder zoovee! ge zelschappen gelauwerd naar huis te gaan. De heer L. van Engelen behaalde op datzelfde concours de hoogste serie n.I. 49 caramboles. Wij wenschen dat nog zoo kort be staand gezelschap veel succes toe. De Biljartclub „Hotel Verwiel" heeft 1.1. Woensdag te Kaatsheuvel de eind overwinning behaald tegen de Kaatsheuvelsche Biljartclub en daarmee den Zilveren Beker voorgoed naar Waalwijk gebracht. Zooais men weet hebben deze twee clubs dezen winter een vriendschap pelijke match gehouden, waarvan drie afdeelingen te Kaatsheuvel en drie te Waalwijk gespeeld zijn. De biljartclub „Hotel Verwiel" bleef in de geheele match overwinnaar met 59 punten. Een gelukwensch aan „Hotel Verwiel". Het zijn buitengewoon amicale en gezellige wedstrijden geweest, waarop door de voorzitters van beide veree nigingen, de heeren Jac. v. d. Assem en Jan Groenen met ingenomenheid werd gewezen. Ook 't volgend jaar hoopt men deze aangename ontmoetin gen te herhalen. Onder „Kaatsheuvel" vindt men eenige nadere bijzonderheden. De aandacht der leden van den R. K. Vrouwenbond wordt gevestigd op achterstaande advertentie betref fende de lezing, die de WelEerw. heer kapelaan van Berkel a s. Donderdag 20 Maart houdt, uitsluitend voor de leden. Het onderwerp zal zijn „de Pa ramenten der H Mis" toegelicht met lichtbeelden. Wij herinneren er aan dat de in teressante lezing van Dr. van Ledden Hulsebosch a.s. Zaterdagavond ten 8 uur in Musis Sacrum te houden, toe gankelijk is voor de leden van 't Nul en ook voor alle door hen geïntrodu ceerde niet-leden, die f 0 50 betalen. Naar wij vernemen zal tegen verschillende personen proces-verbaal worden opgemaakt wegens nalatigheid in het betalen van de hondenbelasting 1923—'24 Men zij dus gewaarschuwd Heden Vrijdag 14 Maart wordt onder groote deelneming der geioovigen in de parochie van St. Jan Baptist de jaarlijksche Aanbiddingsdag gehouden. Het bezoek van de H. Missen van 6-7'/i en 9'/a was druk, zoowel als het kerkbezoek gedurende den geheeien dag De schat van bloemen en was kaarsen door de parochianen geschon ken, (het priesterkoor droeg een pracht van bloemen en baadde in een zee van licht) waren mede zoovele getuigen van den godsdienstzin der geioovigen en de devotie tot de H Eucharistie in deze parochie. De correspondent te New York van de N. Rt. Ct. schrijft dd. 25 Febr Volgens een mededeeling van het departement van handel te Washington bedroeg de uitvoer van leder uit de V. S in 1923 42,833,952 tegen S 45,471, 08 in 1922. De V.S. voerden in 1923 17 153 438 vierkante voet kalfsleder uit, zijnde een vermindering van 4,000 000 vierkante voet vergeleken met 1922. Engeland kocht hiervan 7.639,373 vierkante voet tegen 13,967 839 vierkante voet in '22 |apan 1,905,590 en Spanje 932,776 vierkante voet. De Zuid-Amerikaansche landen waren afnemers van 1,567,180 vierkante voet tegen 965,894 vierkante voet in '22, hetgeen dus een belang rijke vermeerdering is. De uitvoer van geitenleder bedroeg in 1923 42 218 2 5 vierkante voet tegen 32,259.894 vierkante voet in '22. Enge land was de voornaamste afnemer met 23,441,060 vierkante voet Zweden kocht 2.447,384 vierkante voet tegen 1,127,043 vierkante voet in '22, terwijl Canada als afnemer op de derde plaats stond met 2 050,773 vierkante voet. De uitvoer van verlakt leder beliep 5,531.257 vierkante voet minder dan in het voorafgaande jaar. De totale uitvoer van bovenleder bedroeg 18,481.730 vierkante voet. Hiervan kocht Engeland 5,838 532 vierkante voet Frankrijk 2,418 8 2 en Spanje 1,637,385 vierkante voet Naar de Zuid Amerikaansche landen werden in totaal 1,147 852 vierkante voet verzonden tegen slechts 126,170 vierkante voet in 1922. De uitvoer van gewoon en verlakt geitenleer nam in 1923 aanzienlijk toe Deze bedroeg nl. 4 384,755 vierkante voet tegen 2,254 842 vierkante voet in '22 Engeland was de voornaamste af Hemer van deze soort, nl. met 1,128 838 vierkante voet; Frankrijk kocht 619,075 vierkante voet en Zweden 561,964 vierkante voet. Naar Zuid— Amerika werd in het geheel 232,766 vierkante voet uitgevoerd. De uitvoer van zoolieder steeg van 15 598,352 ponden in '22 tot 17,419,166 ponden in 1923. De volgende landen geland met 10 056 540 ponden, Japan met 2 662 070 ponden, China met 1,581,475 ponden, Canada met 696,176 ponden en Cuba met 418,830 ponden. De totale uitvoer van leder voor handschoenen bedroeg 7,927 616 vier kante voet. zijnde een ^vermeerdering van 2 050 863 vierkante voel vergeleken met 1922. Canada kocht hiervan 7,527.922 vierkante voet en Cuba 128 494 vierkante voet. De uitvoer van zadelleder bedroeg in 1923 114 909 ponden. Hiervan kocht Cuba 41 035 ponden en Canada 48 204 ponden. De overblijvende hoeveelheid werd gekocht door 22 verschillende landen. De uitvoer van leder voor het be- kleeden van meubelen bedroeg in'23: 1,475.220 vierkante voet tegen 282,396 vierkante voet in 1922. De voornaam ste afnemers waren Denemarken met 287.740 vierkante voet, Canada met 263 712 vierkante voet en Japan met 247,108 vierkante voet. japan kocht in het afgeloopen jaar belangrijk meer, want in 1922 nam dit land slechts 41,892 vierkante voet „af. CAPELLE. Wegeos vacaturebeurt («1 Ds. A M ujers a.s. Zondag ies morgens haiftiea uur voor de Ned. Herv. Gtm. alhier optreden. Voor de Ned Herv. Gem. aan den L">onschesdtik zal a.s. Z -odapmiddag 2 uur optreden Ds. A. Meijer* utt Capelle. CAPELLE. Men deelt ons in ver volg op ons vorig bericht mede, dat de aannemer van het raadhuis, de heer C. Michael te Vrijhoeven de vergrooting van het origineele plan onderhands zou hebben aangenomen, voor een bedrag van pl.m. f 2000. WASPIK. Naar wij vernemen wordt de wachtpost aan den overweg naar den Achterschen Dijk op 19 Maart a.s. opgeheven. De gewone waarschuwings borden zijn reeds geplaatst. Door het aanhoudend vriezende weer zijn vele grondwerkers weer werkeloos. Jammer genoeg, wijl er bij gunstig weer werk in overvloed was. Op de heden gehouden markt waren 70 stuks vee aangevoerd. Alleen in vetweiders werd eenigen handel gedreven. Overigens was de markt fl luw. Voor weivee werd 250 tot 325 besteed. Door het in aangren zende gemeente heerschende mond en klauwzeer schijnt de aanvoer geringer te zijn dan vorige jaren MADE Op Zondag 16 Maart a.s. hoopt Ds Meulenbelt des nam. 2'/a uur in de Herv. Kerk een vacature beurt te Drimmelen te vervullen. Voor en door J. Verhoof land bouwer te Made is onderhands aan besteed het bouwen van een bouw hoeve, bestaande in huis, boerenschuur met bijkomende werken, opgedragen aan Th. Rovers, aannemer te Made, wien ook op dezelfde wijze voor reke ning van den heer Fr Stoop een dub bel woonhuis met bijbehooren is op gedragen. Men vernoemd dat op Zondag 30 Maart den beroepen em.-predikant Ds Vinck te Drimmelen zijn intrede aldaar zal d®en en bevestigd worden door Ds. Bakker te Akkersloot. DEN BOSCH. Door de recherche is gisterenavond aangehouden, zekere A. K. die alhier meerdere eerw. heeren Ueestelijken, door middel van valsche voorwendsels had opgelicht. Hij is in bewaring gesteld. Eenige weken geleden hebben de hoofdagent S. van de Haagsche Onder linge Verzekering Maatschappij Arona1 en de boekhouder dezer maatschappij Van H., nadat hun bekend was dat op de polis van juffrouw L., dieostbode In het krankzinnigengesticht Eod«geest te Oegstgeest, de pr$s van f 100 000 dier maatschappij was gevallen, doch waarvan de dienstbode op dat oogen- blik nog geen kennis droeg, haar onder bedriegelijke voorwendsels weten te bewegen om voor haar lidmaatschap te bedanken en bun haar polis af te geven. Toen later aan de dienstbode bleek, dat op bet nummer van haar polls de hoofdprijs was gevallen, stelde ei) de zaak in handen van de politie te Oegstgeest, met het gevolg, dat genoemde S. en Van H. gevankelijk naar het Huis van Bewaring te 's Gta- venhage zijn overgebracht. Dinsdagmiddag omstreeks balf- twee vervoegden twee mannen zich ten huize van de wed. S. In de Sout- straat, nabij de Paleisstraat, te 's G a- veehage en vroegen aan de dame, die daar heel alleen woont, of ze de licht punten van het bovenhuis even mochten opnemen, daar ze door de Gemeente- Electriclteits werken waren gestuurd. De dame vergezelde het tweetal. In een achtervertrek gekomen, haalde een hunner plotseling een breekijzer voor den dag en bracht daarmede de wed. S. eenige slagen op het hoofd toe. Daarna begaven ze zich naar de voorkamer en maakten eenige trommels, waarvan zij dachten dat deze geld inhielden, open. De papieren werden over den grond verspreidvermoedelijk wordt er niets vermist. Inmiddels had de dame een raam aan de achterzijde van het huis weten open te maken en riep luidkeels om hulp. Buren, die de voordeur open vonden» verleenden de eerste hulp.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9