Buitenland, Kerknieuws. productiekosten van 700 000 kub. die thans gefabriceerd worden, be ogen na aftrek van de opbrengst van even producten nog 5.32'/a cent per 5b M. en daarom zou hij gaarne zien mgetoond hoe het fabriceeren boven )0000 kub, M maar 3 cent kan 'dragen De heer Gragtmans zegt te gelooven, it de heer Smolders heeiemaal van kook is. Al wat meer gefabriceerd órdt dan thans brengt het groo'e )ordeel aan. De eerste afname moet winst voor de fabriek brengen. Al »t andere kost aan arbeidsloon zoo jed als niets en zal de fabriek op igeveer l'/a cent per kub. M. komen staan. Daar zit dan niets in geen lossing of afschrijving, niets, want at zit in de eerste productie. De heer Smolders heeft door deze leiichting nog niet den indruk ge regen dat het werkelijk zoo is. Volgens 2t verslag, dus de cijfers van de irectie zelf, is de kostprijs geweest s door hem genoemd en uit niets lijkt dat de groote productie l'/a ct. er kub. M. zal bedragen. Voorzitter. Daar komt de opbrengst in de cokes en de neven-producten jg bij. Smolders. Op bladz. 2 staat juist ingegeven dat deze prijzen zijn na trek van de neven-producten, anders ut men aan het dubbele getal zijn ïkomen. [Voorzitter. De capaciteit van de briek laat toe dat met dezelfde werk -achten die meerdere productie is te ïrkrijgen. De heer Klijberg merkt op dat hier ede de vraag nog niet is beantwoord de gashouders op een dergelijke oductie zijn berekend. De heer Gragtmans leest hierna voor at volgens de laatste berekeningen in den directeur de kostprijs is. De heer Smolders vraagt waarom it schrijven niet ter visie heeft gelegen, ij wijst er vervolgens op, dat men jodoende aan de verslagen niet veel eeft, want volgens die verslagen komt len aan de cijters door hem genoemd. Vervolgens wijst hij op het genomen esluit om boven de 20 M3 de gasprijs p 9 ct. te brengen. Tegenover dit esluit staat de groote massa niet jrmpathiek omdat deze er niet van rofiteert. Hij ziet daarom ook met roote nieuwsgierigheid de cijfers over et verloop van het eerste halfjaar igemoet. Z.i. zal men niet bereiken, -at men beoogt heeft n I. meer ver- ruik van gas omdat niemand nu meer erbruikt als noodig is. Hij hoopt /enwel, dat de uitslag gunstig zal zijn. pdat ook de menschen die geen 20 I3 verbruik in de maand halen, ook >edkooper gas kan worden verstrekt. De heer Klijberg voelt voor het atste betoog van den heer Smolders )k wel wat en zou daarom de gas- immissie in overweging willen geven I de gasprijs in het algemeen kan orden verlaagd of wel of de limiet m 20 op b.v, 15 MJ kan worden iruggebracht. De heer Gragtmans zegt dat daar- oor eerst 3 maanden moeten zijn oorbijgegaan om den afloop te zien. •e accountant moet nog rapport uit— rengen. De heer Eibers meent dat juist het Igemeenverlagen van den gasprijs eene roote propaganda over de fabriek zou ijn. Wanneer de menschen direct zien, at ze goedkooper gas kunnen beko- ten zullen ze eer geneigd zijn om het -at meer te gaan verbruiken dan wan eer ze daar pas van kunnen profitee- in na eerst een zeker aantal M3 duur hebben verbruikt. Het die richting eenzenden moet z.i. het streven zijn. len heeft bezuinigd op de loonen en u moeten de menschen ook kunnen en, dat ze daar wat aan hebben ook, .1. goedkooper gas. De heer Roggeveen zou nog niet du spoedig daartoe willen overgaan Ithans zou hij het verloop van het erste half jaar willen afwachten, omdat len nu nog niet kan weten wat het isultaat zal zijn en zoolang als men Dg geen gegevens heeft, acht hij het evaarlijk om weer de prijzen te gaan Mlagen. De heer Klijberg heeft daarom juist ;zegd, dat de gascommissie de mo- elijkheid daarvan moet nagaan en aarom zou hij het willen renvoijeeren aar die commissie. De heer Gragtmans deelt nog mede, at de gashouders voldoende gas kun en bergen voor de groote productie De Voorzitter kan begrijpen, dat eze vraag door den heer Smolders i gesteld. De heer Smolders merktnogop.dat tist in de wintermaanden het meeste as zal moeten worden gebruikt. De heer Roggeveen zegt dat zulks tist niet het geval is. Tijdens de omermaanden wordt het meeste gas fgenomen. De meeste menschen den- en van tijdens den winter, doch dat niet zoo De heer Smolders hoopt, dat in het ervolg een en ander beter en breed- oeriger in de verslagen zal worden pgenomen. 4. Voorstel tot wijziging van het trief der waterleiding voor industrieel erbruik. Op voorstel der bezuinigingscommis- ie werd bij de behandeling der be- rooting 1924 het industrietarief ver- oogd van 14, 16 en 18 cent op resp. 6,18 en 20 cent per M3. Daarbij werd verwogen, dat bij de laatste tariefs- Ook betaal ik veel geld voor Oud Goud, Diamanten en Goudgeld, alléén DONDERDAG 20 MAART a.s., van io'Ja3 uur in Hotel „De Twee Kolommen'', Waalwijk. 32478 Aanbevelend, M e V 1\ MINKEN. herziening de prijs van het industrie water hetzelfde was gebleven en dat bij de in de oorlogsjaren gestegen productiekosten het ook redelijk zou zijn, dat de verkoopprijs werd verhoogd. Door de commissie voor het water leidingbedrijf, die over deze verhooging niet was gehoord, werd nader ge rapporteerd dat de industrietarieven sinds de overname van het water leidingbedrijf zijn verdubbeld en dat het besluit dus op onjuiste overwe gingen was genomen. Daarbij gaf zij als hare meening te kennen, dat na de verhooging van het tarief met 2 cent per M3. dit niet meer concurreerend zou zijn met waterlevering door eigen installatie en dat tengevolge daarvan een zeer groot gedeelte van de industrie- afname zou verloren gaan, waardoor de kostprijs van het water aanmerkelijk zou worden verhoogd en het bedrijf met verlies zou moeten werken. De commissie stelde daarom voor op die verhooging terug te komen. Burg. en Weth. vereenigden zich met dit voorstel. De heer Smolders merkt op dat bij de behandeling van het vorige punt door den heer Roggeveen is gezegd dat men niet zoo spoedig op een eenmaal genomen besluit moet terug komen. Dit tarief loopt thans enkele maanden en nu wil men, omdat er enkele dreigementen zijn gekomen, alweer de oude tarieven gaan brengen. Hij vraagt zich af of hier ook rekening is gehouden met de bedrijfsuitkomsten. De heer Gragtmans zegt dat tot ver hooging van dit tarief is besloten toen de begrootingscommissie niet voltallig was. Was dit wel het geval geweest dan zou, naar het hem voorkomt, niet andermaal tot verhooging zijn besloten. Hij is bang dat, wordt niet op het voorstel ingegaan, men veel klanten zal verspelen en dat moet men toen zien te voorkomen Er is geen enkele gemeente die zooveel rekent als hier. Helmond is de hoogste en die staat nog een cent lager. Bedacht moet worden dat voor de industrie niet direct dat goede water noodig is en volstaan kan worden met water van mindere kwaliteit en waar men tegen woordig van die apparaten heeft die zoo gemakkelijk het water ophalen, zullen de industrieelen, blijft het water te duur, tot aanschaffing daarvan over gaan, vooral omdat de aanschaffings kosten daarvan niet meer zoo hoog zijn Tot heden is die hoogere prijs ook nog niet in rekening gebracht. De heer Smolders kan zich niet voorsiellen dat tengevolge van die ver hooging zooveel menschen zullen over gaan om zelf water te laten opwekken want bij het nemen van het besluit is daarop door niemand gewezen. Bovendien moet in aanmerking worden genomen dat het tarief voor huisver- bruik wel bijna verdriedubbeld is. Voor de waterleiding werd overgenomen was de prijs 8 cent en nu 18 cent. De heer Oomens zou het gevaar dat veel fabrikanten hun water op een andere wijze gaan verkrijgen willen vermijden en kan zich daarom goed met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Hij vreest dat, wordt daar niet op ingegaan, het voor de gemeente een groote schadepost zal worden De heer van Driel kan zich met het voorstel van de Commissie wei veree nigen maar acht het onbillijk dat het mi- nimumverbruik van particulieren wordt berekend per kwartaal en niet per jaar. Het komt herhaaldelijk voor dat in zeker kwartaal het minimum niet wordt verbruikt en in een ander kwartaal wel Voor de overschrijding moet extra worden betaald ofschoon ia het kwartaal dat het minimum niet werd bereikt niettemin ten volle het minimumver bruik wordt in rekening gebracht. De heer Gragtmans merkt op dat dit bij de industrie in nog veel sterker mate uitkomt. Er zijn drie maanden dat er bijna geen water verbruikt wordt en dan zijn er weer 3 maanden dat er veel water wordt gebruikt doch hij gelooft niet dat het over een heel jaar veel uit zal maken De heer Eibers moet het betreuren dat een genomen besluit weer moet worden ingetrokken. Hij hoopt dat dergelijke zaken niet veelvuldig zullen voorkomen. De heer Smolders zal er geen voor stel van maken om het tarief niet te verlagen Maar voor het voorstel van den heer van Driel voelt hij wel wat. Voor een zekere groep is de gas al voordeeliger te betrekken en nu is het water daarvoor weer op den ouden prijs teruggebracht en nu hoopt hij dat met de belangen van het andere groep ook rekening zal worden ge houden. Gragtmans. Tegen het opmaken van de nieuwe begrooting zullen wij zien en als het dan kan zullen we het zoo regelen. Smolders. Nu hebt U toch ook de begrooting niet behoeven af te wachten. De. heer Klijberg voelt het bezwaar van den heer Smolders en acht het billijk dat door de Commissie zoo spoedig mogelijk een onderzoek wordt ingesteld of tot verlaging van de gas- prijzen kan worden overgegaan. Daarna wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. 5. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Juli 1923 waarbij het verzoek van het Departement Langstraat van de Mij. tot Nut van 't Algemeen om een gebouw beschik baar te stellen om daarin te vestigen een school voor Uitgebreid Lager Onderwijs (U L.O.). 'Aldus wordt besloten. 6. Wijziging der verordening op de invordering van de plaatselijke inkom stenbelasting. Wordt aldus besloten. 7. Benoeming van een lid in de Teekenschoolcommissie (Vacature Th. de Surmont de Bas Smeele). Wordt met algemeene stemmen be noemd de Edelachtb, heer Moonen 8. Benoeming van een ambtenaar var» den Burgerlijken Stand. (Vacature Th de Surmont de Bas Smeele). De Voorzitter stelt voor om de punten 8a. Bespreking van het verhuren van het winkelhuis aan de Markt en de woning aan de Min. Loeffstraat (vroeger woning van het hoofd der school) en 9. Voorstel om de Ged. Staten van Noord-Brabant te verzoeken ten aan zien van de bezoldiging van dén Burgemeester gebruik te maken van de bevoegdheid verleent bij art. 5 sub. II alenea 3 van het Bezoldigings besluit in geheim comité te bespreken, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer van Driel de aandacht op het raad huis van voormalig Besoijen Hij zou gaarne zien dat daaraan spoedig eene bestemming wordt gegeven. Hij heeft al eens gedacht dat het goed voor een archiefkamer is in te richten. De heer Klijberg zegt dat door Burg. en Weth. daaraan al eens is gedacht doch dat op de secretarie er toen op gewezen is dat het een groot bezwaar is indien het archief te ver van de secretarie af is. De heer van Driel deelt naar aan leiding van een in een vorige verga dering gestelde vraag van den heer Smolders mede dat de verpleegster van het Groene Kruis Zuster Braams in het bezit is van drie diploma's, nl. ziekenverpleging, kraamverpleging en als enqutrice T.B.C.-bestrijding Dé heer Smolders stelt er prijs op dat deze vraag is beantwoord wijl daardoor de loopende geruchten den kop zijn ingedrukt De heer Roggeveen wijst er op dat stukken in de Echo worden gepubli ceerd voordal de leden van den raad daarvan kennis hebben. Zoo heeft het adres van de Nutsschool in extenso daarin gestaan. De Voorzitter meent dat dit niette verdedigen is. De heer Klijberg acht het heeiemaal niet bezwaarlijk. De heer Smolders stelt het zelfs op prijs dat van te voren belangrijke zaken in de pers worden gepubliceerd. In grootere steden ziet men het alge meen. Steeds treft men in de grootere bladen dergelijke stukken aan Dit heeft voor dat dan eens van gedachten kan worden gewisseld. De heer Roggeveen zegt dat het tenslotte een gevoelskwestie is. Hij gevoelt zich als raadslid dan gepasseerd. Voelt een ander dat niet dan houdt alles op. De heer Oomens merkt op dat in de Baardwijksche Steeg licht is aange bracht en daarvoor is aan een der palen een kastje gemaakt door am- bachtsmenschen van hier. De metse laars, timmerlieden en schilders uit voormalig Baardwijk worden steeds gepasseerd en voortdurend worden die zaken door den broer van den op zichter gedaan dat maakt de menschen bij ons wrevelig. Ze moeten belasting betalen en dan willen ze ook wel eens voor het werk in aanmerking komen. De Voorzitter zegt toe dat in het vervolg daar rekening mee zal worden gehouden. Daarna gaat de raad over in geheime vergadering Na heropening wordt mededeeling gedaan dat besloten is het winkelhuis op de markt, waarin thans gevestigd een modemagazijn van de fa. Verkade te verhuren aan den heer Ivo van Haren voor f 800 per jaar en het schoolhuis in v.m. Baardwijk aan een van de drie gegadigden voor de somma van f 350. Verder om aan Ged. Staten te verzoeken ten aanzien van de bezol diging van den Burgemeester gebruik te maken van hunne bevoegdheid, verleend bij art. 5 sub II van het bezoldigingsbesluit. Op het adres van verschillende be woners van voorm. Besoijen om van hun navordering f 12 50 af te trekken werd afwijzend beschikt. HEUSDEN. Ingezonden Mededeelingen. M IJ N H A R D T s 32289 Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Openbare Raadsvergadering van Maandag 17 Maart. Met den Voorzitter waren allen aanwezig, behalve het lid De Jongh. die ongesteld is. De notulen der vergadering van 7 December werden onveranderd goed gekeurd, terwijl die van 23 Januari, huldiging van den Secretaris bij zijn 40-jarig ambtsjubileum in portefeuille bleven. Ingekomen warenBesluit Ged. Staten, houdende goedkeuring der Gemeente-begrooting 1923 en 1924 berichten van Mej. Knoop en den Heer H. Reckleben, omtrent aanneming eener benoeming; brief van Ged. Staten goedkeurend de wijziging der plaatselijke inkomstenbelasting, de heffing van vleeschkeurloonen en van schoolgeldenverslagen van den vleeschkeuringsdienst over 1923 en eveneens der commissie tot wering van schoolverzuim en van het corres pondentschap van arbeidsbemiddeling en volkshuisvestingmededeeling der samenstelling van 't bestuur der comm. tot wering van Schoolverzuim en van de motie Woudrichem met betrekking der jaarwedden van gemeente-ambte naren en bijdragen van kosten voor onderwijs in andere gemeenten, wat alles voor kennisgeving werd aange nomen. Goedgekeurd werden op voorstel van den rapporteur Uhl namens de betrokken commissie de rekeningen over 1923 en de begrootingen voor 1924 der Godshuizen. Naar aanleiding der uitkeeringen door genoemde instelling wenschte het lid Cox, dat deze slechts zouden geschieden tegen kwitantie ter wille der contröle De Voorzitter zegde toe, dien wensch ter kennis van het college van regenten te zullen brengen Het Kohier der rioolbelasting over 924 werd conform 't voorstel B. en W, vastgesteld en de opbrengst ge raamd op f 873 Op een vraag van 't lid Cox ant woordde de Voorzitter, dat per aan sluiting voor een privaat f3, voor gewoon huiswater f2 verschuldigd is. Vrager betoogde de onbillijkheid hier van en wenschte heffing b.v. in verband met de huurwaarde en geen gelijk stelling voor een villa en een werk manswoning Hij maakte er zelfs een voorstel van, dat door niemand werd gesteund. Bij dit punt maakte 't lid De Haan een opmerking over het schoonhouden der rioolputten, wat b v. in de Putter- straat te wenschen overliet. Dit werd eenigszins verklaard door den Voor zitter, die als oorzaak het weder noemde, doch toezegde te zullen zorgen, dat klachten zullen worden voorkomen. Wegens gewijzigde omstandigheden moest de Heer Mr. C. W. van Ommeren volgens de Wet aftreden als lid der Commissie van Toezicht v. h. Lager Onderwijs. Uit de aanbe veling van B. en W (M. Uhl en H. Vos) werd de eerste gekozen met 5 stemmende tweede kreeg 1 stem. Het verzoek van H. Bouman om vergunning tot het aanleggen van een scheepstelling aan de Maas, werd ingewilligd, tegen een jaarlijksche ver goeding van 6 cent per M2 gronds behoudens goedkeuring van den Waterstaai die er bij betrokken is Aan de Besturen der Bijzondere Scholen werd op de gemeente ver goedingen, evenals 't vorige jaar per kind toegestaan f4 ais voorschot. 't Verzoekschrift van het Comité Bakkerij tentoonstelling te 's Bosch om toekenning eener medaille werd voor gelezen en voor kennisgeving aange nomen. Naar aanleiding van de circulaire der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, inzake Provinciale Brand weerorganisatie, adviseerden B. en W. tot toetreding tegen een contributie van f5,— per jaar. De Voorzitter gaf een toelichting naar aanleiding van vragen door de leden De Mol en De Haan. Het lid Cox zag er hoegenaamd geen nut in, doch verwachtte meer baat van eigen goede brandweer en waterleiding, was er tegen en bleef zulks bij de stemming, doch ook maar alleen. Over 1922 berichtte de Directie der Holl. Buurtspoorwegen, hadden zij een tekort van f7208.73 op het zijlijntje Drunen—Heusden en vroeg daarom evenals vorige jaren f 1000 subsidie. B. en W. stelden voor in verband met de besprekingen van 1923 om tot geleidelijke subsidie-vermindering te komen, f800 toe te staan. Het lid Cox opperde velerlei be zwaren tegen de exploitatie, als het niet aanwezig zijn van een wachtlokaal aan den Drunenschen overweg, be weerde dat de zijlijn meer bestemd was voor goederenvervoer en dat de ontvangsten van passagiersvervoer door mededinging van autobussen nog zou den verminderen, zoodat het tekort zal toenemen en de directie vroeg of laat toch zal besluiten tot opdoeken. Hij vond een medestander in het lid De Mol, die nog steeds geen gemeentebe lang kon ontdekken in de voortzetting der exploitatie, nu zoomin als bij de totstandkoming der tram De Voorzitter verdedigde hetvoteeren eener subsidie en kon niet nalaten den Raad en zichzelf door een ietwat krachtig protest te verdedigen tegenover een uitlating van den eersten spreker. Nadat nog 't lid de Haan zich als voorstander deed kennen, en in over weging gaf eventueele op- en aanmer kingen ter kennis der Directie te bren gen, ging men over tot stemming, waarbij het subsidie verleenen met 4 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd, tegen de heeren De Mol en Cox. Het verzoek van G. van Everdingen om opheffing van rioolbelasting over 1923 voor een onbewoond pand werd ingewilligd. Met betrekking tot de noodslachting door de Vleeschkeuringsdienst werd de betreffende verordening eenigszins ge wijzigd. De gemeentebegrooting 1923 moest worden gewijzigd tengevolge van on voorziene uitgaven van een elftal be dragen, waarvoor de middelen op de begrooting zijn te vinden door over schrijving en batige saldi. Machtiging werd aan 't gemeente bestuur verleend voor de gewone jaar lijksche verhuringen en verkoopingen. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot reorganisatie der kantongerechten en Arrond. rechtbanken hebben B. en W. gemeend niet bij de pakken te mogen neerzitten en alles te moeten doen voor 't behoud van ons Kanton gerecht De Voorzitter gaf een overzicht van wat gedaan was in gemeenschap met andere gemeenten en door 't gem.- bestuur persoonlijk door middel van adressen en persoonlijk bezoek en hoopte alsnog het beste. Bij de rondvraag betoogde het lid Cox de wenschelijkheid van het op ruimen van een afsluitpaal bij de woning van Bollen, waarmee de Voorz. 't niet eens was, met het gevolg, dat er nadere aandacht aan zal worden geschonken. Niemand meer het woord verlangend, ging men over in besloten vergadering. Alle bladen- houde 1 zich bezig met het jongste ongeval van den prins van Wales, (bij een val van 't paard kreeg hij een ernstige hersenschudding) dat bijna noodlottig was afgeloopen. De bladen wijzen er op dat de prins, die thans de 30 achter den rug heeft, beter deed zich niet meer te wagen aan onnoodige gevaren, die zoowel voor hem als voor het land slechte ge volgen zouden kunnen hebben. De „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, spreekt in verband hiermede van de positie van den prins als zoon van den „erfelijken president" van Groot Brittannië en zegt dat de natie benieuwd is iets anders van zijn toekomstigen eersten heerscher te ver nemen dan sportongevallen. Het blad zou liever zien, dat hij het leven ernstiger opnam en, zoo het waar is, dat hij liever gewoon burger zou zijn, wat zijn zaak is, behoort hij toch, zoolang dit niet het geval is, rekening te houden met zijn officieele positie. Naar verluidt heeft het Roemeensche koningspaar, in verband met de jongste nota van Italië aan de Roemeensche regeering, van zijn voorgenomen bezoek aan Rome afgezien. De uitslag der gemeenteraadver kiezingen te Postdam wijst een duide- lijke zwenking naar rechts aan. De sosialisten verliezen 21 zetels De uitslag wordt, met het oog op de komende rijksdagverkiezingen, van meer dan gewone beteekenis geacht Eucharistisch Congres. Een dezer dagen zal de secre taris van het comité voor pers en propaganda te Rome aankomen, om namens dit comité een zeldzaam exemplaar uit 1639 van Leonardus Marius boekje „Amstelredams eer en- de opcomen door de denckwaardighe mirakelen aldaar geschied aen ende door het H. Sacrament des Altaers anno 1345" Zijne Heiligheid Paus Pius XI aan te bieden, vergezeld van een gecalligrafeerde latijnsche oorkonde, waarin de vreugde van Katholiek Ne derland is uitgedrukt over het houden van het 27e Internationaal Eucharis tisch Congres in Nederlandsch's hoof- stad. Het boekje in gevat in een kun stig vervaardigd foedraal, dat gesierd is met het gouden stempel van het congres, welk stempel ontworpen is door de kunstenaars Jan Eloy en Leo Brom Aan Zijne Eminentie Kardinaal W. van Rossum C.s.s.R., den Kardinaal- Legaat, zal eveneens een fraai gebon den exemplaar met Nederlandsche opdracht worden ter hand gesteld. Dezer dagen worden ook over geheel ons land eenige duizendtallen groote affiches verspreid met bijzon derheden over het congres en de na men der plaatselijke vertegenwoordi gers, waar men zich kan opgeven voor kaarten en huisvesting.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3