Item «m kt iuim Tweede Blad. Provinciaal Nieuws flieuws uit fieusden Nieuws uitKaatsheuvel. No. 23. Woensdag 19 Maart. 47e Jaarg. In samenwerking met het ge meente-bestuur zal door de Besoijen» sche Woningbouwvereniging weldra worden overgegaan tot het bouwen van een aantal middenstands- en arbeiderswoningen. Alle 4 de nog held. Spr. stelt vervolgens de Chr. moraal tegenover de vrije liefde met al haar gevolgen. Onze lichamen zijn tempelen des H. G.. daarom aan ons de roeping het huwelijk hoog te houden In den breede stond spr. stil'bij de openliggende perceeien in voormaiig sociale wetgeving door Talma ons ge Waalwijk, 18 Maart 1924 Zaterdagavond hield Dr. v. Ledden Hulsebosch voor de leden van 't Dep. Langstraat van de Mij. tot Nut van t Algemeen en hunne geintroduceerden in Musis een verhandeling over „Toe passing van natuurwetenschappen bij het opsporen van misdrijven". In een zeer interessante en onder houdende causerie van eenige uren werd 't publiek een kijkje gegeven op het nog voor de meeste onbekende terrein "van wetenschappelijke politie- expertise. Behalve met de uiterste frappante staaltjes van opmerkings vermogen en speurzin, het gebruikmaken van de kleinste bewijsmaterialen, de groote waarde der vingerafdrukken, enz., maakten we kennis met tal van benoodigde toestellen en instrumenten, den microscoop, een microphotogafisch toestel van de allergrootste capaciteit, den condensor van zeer groote licht sterkte, waarmee prachtvergrootingen zijn te maken, die bij vervalschingen van geldstukken, quitanties, verklarin gen enz., direct den misdaad aan t licht moeten brengen. Een en ander werd toegelicht met mooie plaatjes en verduidelijkt door tal van wederwaardigheden en ont moetingen uit het vruchtbare, werkzame leven van dezen wetenschappelijken politie expert, een autoriteit op dit gebied niet alleen in Nederland, maar in geheel Europa. Zooals we bereids zeiden was deze lezing buitengewoon interessant en leerzaam, niet alleen voor de vele tegenwoordige politie-beambten maar ook voor 't talrijk publiek, dat deze voordracht dan ook van 't begin tot het einde met de grootste belang stelling volgde De heer Roggeveen sprak een korte inleiding en ook een hartelijk dank woord. In een gisteravond gehouden vergadering van het eere en uitvoerend comi'.é van 't huldeblijk aan den zeer- eerw. pastoor, kwam ter tafel eene prachtige kleurenteekening van een voor onze kerk ontworpen Ciborie-altaar wat als geschenk zal dienen. Besloten werd dit binnenkort te exposeeren en een groote vergadering der parochianen te beleggen, waarin door terzake kun dige sprekers een deskundige verhan deling zal worden gehouden over onze nieuwe kerk,.de lithurgische Ueteekenis en lithurgische eischen van het altaar enz., zoodat eenieder een beter inzicht krijgt inde groote beteekenis van de nieuwe grootsche kerk. het hoofdaltaar, enz.; zeer zeker een evenement van groote waarde voor onze plaats. Wij hopen hieromtrent spoedig nadere mededeelingen te kunnen doen. Vondels Altaargeheimenissen." Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen te Waalwijk zal binnen kort van de hand van den bekenden schrijver den weleerw. heer A. v. Delft Pr., verschijnen een Volksuitgave van „Vondel's Altaargeheimenissen", geheel verklaard en uitgelegd. Het is zoo in gedeeld, dat aan eene zijde de verzen van dit meesterwerk komen en op de andere zijde telkens de verklaringen dier verzen. Het boek zal ongeveer 200 pagina's groot worden en de prijs zal zoo billijk mogelijk worden gesteld, waarschijnlijk pl m. f 3.—. Het werk dat in elk geval tijdig voor 't Eucha ristisch Congres zal verschijnen, is dus voor iedereen bereikbaar, zoowel wat inhoud als prijs betreft. Men meldt uit Waalwijk aan de Maasbode Door den Ned. R K. Lederbewerkers bond en den Ned. R K. Bond van Lederfabrikanten is na gepleegd overleg overeenstemming bereikt en een grond slag vastgesteld waarop door laatstge noemden overwerkvergunning kan worden verkregen tot 50 uur per week. De condities zijn de volgende De minimum-loonen zullen bedragen voor vaklieden f 20 50 en voor sjouwers f 18.—. De bestaande loonen mogen niet worden verlaagd. Door de fabri kanten zal tevens een kindertoeslag worden uitbetaald. Naar wij nader vernemen zijn er slechts weinig lederfabrikanten welke onder de tegenwoordige omstandigtve den en den tegenwoordigen toestand in de lederindustrie, van deze gelegen heid tot overwerken gebruik wenschen te maken. De heer J Langermans Groot handel in Steenkolen is aangesloten bij de Rijkstelefoondienst onder no 166. De heer J. C. Spapens alhier heeft thans van B. en W verlof be- lü% komen om de vier woningen aan den Winterdijk en grenzende aan zijne fabriek aan de bewoning te onttrekken. Zoo spoedig mogelijk zullen ze nu mtruimd worden en zal dit terrein e n geheel bij de fabriek worden ge okken, zoodat ook. hier weer eene linke uitbreiding te wachten staat. Bij de Maandag gehouden aan besteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. van Tuijl alhier, werd ingeschreven als volgt Li W. van Heesch, alhier f 9 970 J Blankers, Nieuwkuijk f 9.946 Van Dongen, Raamsdonk f 9 262 Mieuwenhuijzen, Sprang f 8 490 \dr. Vermeer, alhier f 8 434 van Hulten-Krol, alhier f 7 959 Gebr. Maas, alhier f 7.649 jan Kooien, alhier f 7 150 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Besoijen zullen dan worden volge bouwd. De horlogemakersknecht die eenige maanden geleden door een ongeluk in den buik werd geschoten heeft gisteren het Ziekenhuis te 'sBosch als hersteld kunnen verlaten. De kogel is niet verwijderd kunnen wor den. Zaterdag had te 's-Hertogenbosch bracht en noemde het een schande voor het ministerie Cort van der Linden dat deze wetten nog niet zijn uitgevoerd In zijn peroratie wijst spr. den Christen op zijn roeping tegenover zijn patroonnaast de rechten ook trouwe plichtsvervulling. Spr. noemde een arbeider die op fabriek of werk plaats zijn tijd verbeuzelt een „dief". Laat dat van onze Christenarbeiders nooit gezegd worden laten wij ook de jaarlijksche bondsvergadering van fejerjn toonen Cnristen te zijn. den R. K. Rijkskieskring 's-Hertogen- - - bosch plaats Met een korte inleiding werd door den voorzitter Mr. dr. A. van Rijcke- vorsel de vergadering geopend j Uit het jaarverslag van den secre taris. Mr. F. Teulings. bleek in tegen stelling met loopende geruchten, dat de R. K H kerngezond was en slechts het gewone verschijnsel, eenige ach teruitgang van ledental in de stille jaren, zich vertoonde. I Het jaarverslag van den penning meester werd tot de eerstvolgende vergadering aangehouden. De bestuursverkiezing ingevolge pe riodieke aftreding van den bondsvoor i zitter en bondssecretaris. had tot uit slag dat Mr. Dr. A van Rijckevorsel en Mr F. Teulings als zoodanig werden herkozen, De verkiezing van vijf bestuursleden, uit iederen Statenkieskring één, had tot uitslag dat werd gekozen voor den Statenkieskring Helmond, de heer Jos van Hout; voor Eindhoven, Winter- mansvoor Grave, Cantersvoor Heusden Surig en voor 's Bosch Besouw Ten slotte wekt spr. op tot stand vastigheid, want, „een vaste burcht is onze God." Eenmaal zal de Christus komeu als de triomfator Mogen wij dan ook getrouw bevonden worden en niet als eene onnutte dienstknecht worden uitgeworpen Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door één persoon gebruik gemaakt, inzake de uitvoering der sociale wetgeving welke door spr. zeer breedvoerig werd beantwoord. We hopen den heer Wetselaar nog eens weer hier te hooren, doch dan ware het wenschen dqt deze begaafde spreker meer belangstelling van de zijde der aangesloten leden mocht ondervinden. VRIJH.—CAPELLE IndeGerf Kerk alhier zal Donderdagavond ten 7 uur voor de Gecombineerde Geref Kerken van Sprang en Vrijh Capelle Bidstond voor het gewas worden gehouden, waarin Ds. G. H. de Jonge hoopt voor te gaan, Na afloop ledenvergadering voor de leden der Geref. Kerk van Vrijhoeve— mevr. Brouns—van De verkiezing van 15 afgevaardigden L-apetie voor de as. bondsvergadering in Mei, WASPIK. De prijs der boter is weer te Utrecht, werd tot de eerstvolgende I met 30 cent per K G. verminderd en vergadering aangehouden j teruggebracht op f 2.20 per K G. Eene bespreking had plaats over de Aan de te Vucht te houden tijdige organisatie van de propaganda retraite van 20 tot 23 Maart a.s. 1924-1925 zullen uit deze parochie 18 retrai- Het houden van districts-landdagen,i tanten deelnemen, de actie van propaganda-clubs. ver- Naar wjj vernemen zal de 5 pCt. sterking van het ledental enz werden verjagjng Van uurloon op de scheeps- hierbij behandeld bouwwerven der N. V. P. en A. Een voorstel door den Statenkies- puijtenbarg niet doorgaan, wat het kring Grave, bij de rondvraag naar voren gebracht, om bij eike bondsver gadering van den Rijkskieskring de Kamerleden en plaatsvervangers uit te noodigen werd aangenomen. SPRANG-CAPELLE. (Vm. Sprang) Voor een tamelijk opgekomen publiek trad j 1 Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier op uitnoo diging van den Chr. Besturenbond „SprangCapelle" op, de heer H. Wetselaar van Dordrecht, met het onderwerp„Voortbouwen op den eens gelegden grondslag." Na opening en een welkomswoord van den Voorzitter, de heer P. Faro, verkreeg de referent het woord Spr. begon met te zeggen te zullen trachten duidelijk aan te toonen het doel der Chr. Vakbeweging en het goed recht der Chr Sociale bondens :hetst vervol gensde grondslagen onzer Maatschappij en der Chr. Vakbeweging en toont aan de waarde der Chr. Vakbeweging tegenover de loos en voosheid der z.g. neutrale en sociale vakbeweging wekt verder op dat de Chrislenarbeider geroepen is deze beginselen te propa geeren, waarschuwt tegen de lezing der z.g. neutrale, sociale en liberale dagbladpers. Nog maar al te dikwijls zien wij bij onze Christenarbeiders, naast hun Chr. Vakblad, de neutrale pers op tafel liggen, waaruit toch zeker de Christenarbeider geen voedsel kan vinden en spoort aan deze bladen uit hunne huizen te weren en de Chr. bladen er voor in de plaats te nemen. Vervolgens zegt spr. dat het recht Gods het centrum moet zijn van alle recht en wekt op tot ware solidariteit, die de Kain'sbede „ben ik mijn broe ders hoeder" aan stukken slaat. Allen moeten we zijn broeders in Christus |ezus. Zijn we dit, dan eerst kan van „ware" solidariteit sprake zijn. Aan de hand der historie, beginnende bij de Fransche revolutie, toont spr aan dat voor de arbeiders bij de Chr vakbeweging de beste beginselen zijn. Spr. ontzenuwt de leuze voor vrijheid, gelijkheid en broederschap Deze theorie houdt in ;ich een losbandig- personeel bij den ingevoerden 10 urigen werkdag een aardig voordeeltje ver- schaft. Ofschoon wel 14 dagen later dan het vorig jaar, is de ooievaar eindelijk op het nest der N. H. Kerk weer gekeerd. Mogen met hem nu ook spoedig de mooie dagen komen 1 RAAMSDONK Aanstaande Donder dag hoodt onze Kynologenclub hare jaarvergadering in Hotel ten Dtyl. waar plannen zullen beraamd worden tot iet houden van een nationale honden tentoonstelling in den loop van dit aar, Begin volgende week vertrekken vermoedelijk de laatste Weensche kin deren naar hun Heimat, Bij de arbeidsbeurs alhier waren .n de afgeloopen week ingeschreven 85 werkzoekenden, allen grondwerkers en opperlieden. Twee wielrijders boisten tegen elkaar door het verkeerd uitwijken voor den aankomenden tram, met het gevolg, dat de heer K. uit Geertrui denberg tegen dan tram viel Zijn rijwiel werd totaal ineengereden. Won der boven wonder kwam hij zelf met den schrik vrij. De koperslager S. brandde door het in brand vliegen van zijn soldeer bout, waarmede hij een brouwersketel repareerde, zoodanig zijne linkeihand, dat hij zich onmiddelijk onder genees kundige behandeling moest stellen. Bij den heer M zijn aan het hek naast zijne woning eenige ijzeren staven verbogen. De daders zijn onbe kend, doch de politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Bij den landbouwer A. K werd hedenmorgen een zijner beste veulens dood in den stal gevonden. Hel vleesch is voor de consumptie afge keurd. Voorwaar een schadepostje, en dan in zoo'n slechten tijd. Bij den heer P R heeft een hond eenige kippen doodgebeten. Men zij dus op zijn hoede en houde kippen op zijn erf. De boterprijs is met 30 cent verlaagd, zoodat zij nu staat op f 2.20 per kilo. De keuring voor den dienstplicht lichting 1925. zal plaats hebben in het St. Henricus gebouw, te Raamsdonk veer Schoolplein voor ingschrevenen uit deze gemeente, op 17 en 19 April a s. voor de jongelingen uit Waspik op 19 en 22 April, voor die uit Dus sen op 22 April Onder den veestapel in deze ge meente zijn gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. RAAMSDONKSVEER. Terwtjt dhr. G. S. bezig was met zijn benzinebout vloog deze in brand, terwijl zijn kleeren ook vlam vatten Deze waren echter spoedig gebluscht. Éen zijner handen bekwam ernstige brandwonden. Twee fietsrijders botsten tegen eikaar. de een geraakte met zijn fijts tegen de juist aankomende tram. Zelf kwam hij met den schrik vrij, zijn fiets echter was geheel in elkaar. MADE. De schildersgezel H P. had dezer dagen het ongeluk een roestig stuk ijzer op zijn rechterhand te krijgen waardoor een klein wondje ontsiond De hand begon op te zwellen en ver oorzaakte pijn, zoodat geneeskundige hnlp er aan te pas moest komen Dr. Houpst constateerde bloedvergifiiging Alhier hebben de kolenhande laars de gewone kolen met 30 cent, de nootjeskolen met 40 cent per mud verlaagd, terwijl de antraciet met 50 cent per 70 5 80 K.G. is verlaagd, zoodat een en ander resp kost f 1.90, 12.20 en f3.-. De suikerbieten-agenten voor de fabriek „Statendam" hebben machti ging reeds contracten af te sluiten per 1000 KG. Ie levering op 1 tot en met It Oct. f21.50 plus karvervoer f23.-; 2e levering 12 Oct. tot en met 20 Nov. f 18 50 pius karvervoer f 20.— i»na 20 Nov. 3e levering f 17.50 plus f 1.50 karvervoer f 19.—. Ds. J. C. M. Jansen, Ned Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar Terhorst (Fr.) aangenomen. De burgemeester van Made c.a. brengt ter kennis van belanghebbenden dat de in deze provincie afgegeven jacht-akten voor het dienstjaar 1923 '24 door hem kunnen afgegeven worden of bevestigd tot een bepaalden datum. Nadere inlichtingen te verkrijgen ter gemeente-secretarie. Op de alhier gehouden veemarkt op Maandag jl. werden aangevoerd 89 stuks hoornvee en 54 biggen Prijzen golden als volgtVelvee per Kg f t 05 5 f 1.15; Kalfkoeien 400 a f 450 Kalfvaarzen 300 5 f 350Muntigen 190 5 f 225; H( kkelingen 90 a f 120; Kalveren f 40—f 75Biggen 10. 12,14 of 1 16 per stuk. Handel vrij goed Door de Stoomzuiveltabriek St Bernardus alhier is heden de prijs der meik andermaal met 1 cent verlaagd en gebracht op 12 cent per liter Wegens vacature, zal op Zondag 23 dezer Ds. J. C M Jansen van Made des nam. 2uur in de Herv. Kerk te Drimmelen een vacature-beurt vervullen. - Bij een stil boschrijk met hooge en laag struikgewas begroeid plekje „De Worp" onder Oud-Drimmelen gelegen is een bosch met vijver tot den teelt van edelkarpers. Reeds her- haalde malen is het opnieuw beproefd doch ondanks allé zorg is het telkens mislukt. Beter is 't gesteld met het vrijlaten in de teelt va» goud en zil ver fazanten op hetzelfde plekje. Hiermee is het gewenschte resultaat bereikt. Den 17 Maart is alhier gevonden portemonaie met f 50 inhoud en bij de politie gedeponeerd. Heusden, 19 Mrt 1924. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Kanton rechters, wier doel volgens arikel 1 van haar Reglement o m. is de belangen van de kantonnale rechtspraak te be vorderen dat zij met groote teleurstelling heeft kennis genomen van de door de Re geering ingediende wetsontwerpen tot het brengen van wijziging in het rechts gebied en de zetels van kantonge rechten dat zij het opheffen van 34 kanton gerechten allereerst betreurt om de schade en het groote ongerief, dat daaruit zou voortvloeien voor tal van justitiabelen in den lande dat toch de Kantonrechter ten plattelande en het is juist hier weer waar de slachtoffers moeten vallen de vraagbaak is tot wien velen bij ge brek aan juridische voorlichting in allerlei rechtskwesties, vooral in fami lieaangelegenheden hun toevlucht ne men, wijl hij in het algemeen de ver trouwensman is, door wiens bemidde ling vaak geschillen in der minne worden bijgelegd en kostbare proces sen voorkomen dat, indien de kantons te uitgebreid en dientengevolge de afstanden om den Kantonrechter te bereiken te grooi worden, het vertrouwelijk karakter tus schen hem van wien als vrederechter zulk een groote invloed ten goede in een geheele plattelandsstreek kan uit gaan en de justitiabelen, voor een groot deel verloren gaat dat ook een gevolg van de voorge den 18-jarigen leeftijd, dfe Ingevolge wettelijk voorschrift verplicht zijn in strafzaken in persoon voor den Kan tonrechter te verschijnen, door de voor gestelde regeling dikwijls ter zake van luttele overtredingen, gedwongen zou den zijn voor hen zeer lastige en kost bare reizen te maken, terwijl ook voor geleiding meermalen groote moeilijk heden met zich zou brengen dat het voorstel ook tot gevolg heeft, dat het platteland nog meer van intellect wordt beroofd dan reeds het geval is gsweest door de opheffing van notariaten, post- en telegraafkan toren en kantoren van de directe be lastingen en het aan ieder bevoegd beoordeeiaar bekend is dat de bewo ners van het platteland dringend be hoefte hebben aan adviseurs van eenige ontwikkeling; dat Zijne Excellentie, de Minister van Justitie, zooals uit de betrekkelijke Memorie van Toelichting blijkt, heeft becijferd, dat de voorgestelde ophef fing van 34 Kantongerechten eene be- /.winiging zal teweegbrengen van 225 a 250 duizend gulden per jaar d i. oer Kantongerecht gemiddeld pl.m. t 7000, welke besparing toch zeker pas kan worden verkregen zoodra de op wachtgeld te stellen rechterlijke ambtenaren tot andere functies zullen zijn benoemd, hetgeen niet dan na verloop van eenige jaren het geval zal kunnen zijn; dat aangenomen dat deze cijfers juist zullen blijken te zijn, wat de Vereeniging zich echter met het oog op wachtgeldregelingen, meerdere ge- tuigengelden. hoogere kosten van des kundigen enz moeilijk kan voorsteilen een maatregel tot ophetfing van 34 Kantongerechten ten plattelande, dis wordt voorgesteld, een zóó groot wgerief en zóó groote schade voor de justitiabelen met zich brengt, dat zijn effect niet anders dan in alle opzichten nadeelig zal blijken te zijn; dat adressante zeer geporteerd is, waar mogelijk voor bezuiniging op de verschillende takken van staatsdienst, echter met dien verstadne dat inderdaad bezuiniging wordt verkregen zonder dat daartegenover te groote benadee ling staat, wat bij den voorgestelden maatregel niet het geval is dat adressante van meening is dat bezuiniging op de kosten van Kanton gerechten op eene andere meer doel- nettende wijze is te vinden en wel door het door de Regeering in de aatste jaren meerdere malen in toe passing gebrachte uitstervingssysteem, waaronder adressante verstaat het op dragen der werkzaamheden in een vacant komend 2e of 3e klas kanton aan den Rechter van een aangrenzend kanton, waardoor na aftrek van het bij de wet vastgestelde honorarium van f 1000 voor waarneming en van een geraamd bedrag aan reis- en verblijf kosten groot f 500, per vacant komend kanton ten minste f 4500 wordt be zuinigd dat thans reeds de werkzaamheden in zes kantons (Schagen, Woerden, Goor, Ridderkerk, Oss en Terneuzen) door Rechters van aangrenzende kan tons worden waargenomen en indien de Regeering nog meerdere der jongste vacatures in plaats van door buiten staanders door zittende Kantonrechters, die zich onder de sollicitanten bevon den. had doen bezetten, dan genoemd aantai nog grooter zou hebben kun nen zijn dat door zooveel mogelijk conse quente toepassing van bedoeld uitster- vingssysteem binnen afzienbaren tijd evenveel bezuinigd kan worden als door den thans door de Regeering voorgestelden maatregel terwijl het uitstervingssysteem dit groote voordeel biedt, dat het contact tusschen Kan tonrechter en justitiabelen ook in het waargenomen Kanton blijft bestaan, wijl de Kantonrechter-waarnemer toch minstens eenmaal doch veelal tweemaal per week in het door hem waargeno men Kanton aanwezig moet zijn, zoo dat zij. die hem wenschen te spreken daartoe op niet verren afstand van hun woonplaats op vasten tijd en plaats gelegenheid hebben dat bovendien het z.g.n uitstervings systeem een sedert jaren bestaanden toestand zooveel mogelijk bestendigt en niet meer dan noodig wijziging brengt in iets, dat vooral voor het platteland van zoo groot belang is, stelde opheffing zal zijn dat velen, die ingevolge de bestaande wetsvoorschrift I terwijl het ook dé mogelijkheid biedt financiën het toelaten weer terstond den ouden toestand te doen herleven. Redenen waarom adressante Uwe Kamer eerbiedig verzoekt de door de Regeering aangeboden wetsontwerpen tot het brengen van wijziging in het rechtsgebied en de zetels van Kanton gerechten niet te willen aannemen, doch indien Uwe Kamer geen termen mocht kunnen vinden om den thans bestaan- den toestand te handhaven, dan het z g.n. uitstervingssysteera op eenigerlei ten in persoon voor den Kantonrechter moeten verschijnen, genoodzaakt zulten zijn veel hoogere reis- en verblijfkos ten te maken en het tevens zal kunnen voorkomen, dat meerderen, om tijdig de nieuwe standplaats van het Kanion- gerecht te bereiken, zullen moeten over nachten dat requestrante meent te mogen wijzen op de onberekenbare vermeerde ring van kosten van de reis, het ver blijf en de vacatie van getuigen en deskundigen en op het betreurens waardig gevolg dat het platteland ge wijze als ten onatwijsbare verplichting durende geheele dagen beroofd zal zijn in de wet vasj te leggen. Kaatsheuvel 13 Maart 1924. KAATSHEUVEL. van de aanwezigheid van Rijks- en Gemeente-veldwachters en van Maré- chaussées, die als getuigen moeten worden gehoord, en welke afwezigheid bij de gewone overtreders in de regel wel bekend is dat ten plattelande vele gedaagden in burgerlijke en minstens 25pCt van de beklaagden in strafzaken in per soon voor den Kantonrechter plegen te verschijnen en onder de nieuwe be deeling die persoonlijke verschijning wegens de daaraan verbonden kosten onmogelijk zou worden, waarvan weder een gevolg zoude zijn dat nagenoeg 't Welk doende, enz. De Vereenigmg van Kantonrechters. (w g.) G KOLFF. Voorzitter. (w g.) VAN OMMEREN, Secretaris. Geldermalsen, Maart 1924. Bij de verpachting van koescharen op het eiland werd besteed f 105 per schaarvoor paarden iets minder nl. f 100 A f 102. Wederom is de prijs der melk verlaagd, zoodat men thans 12 cents per L. moet betalen. Een kindje van den heer C alle vonnissen bij verstek zouden wor- spe|end op het hooge bordes van het sfadhujs had het ongeiuk er af te val len. zóó dat medische hulp moest worden ingeroepen. Even buiten de Wijksche Poort sprong een hond voor een met snelle vaart rijdpndtn motor, waarop gazatan den gewezen, hetgeen een groot nadeel zou zijn voor eene goede rechtsbedee- ling en het vertrouwen in de recht spraak van den Kantonrechter zoude schokken dat bhitendian beklaagden baneden r 1 ihot non cr»'na nnf NIEUWKUIJK. Bh het op 11 Maart i.t. te 'sBjscIi gehouden rx.m-a lo G )dsdten»ikenots, diploma A., sl»agd« ,tn. M-j. H. A. Kennis, onda-wijzeres <an de Openb. Lag. School alhier. G-slaagde en familie proficiat. Een zekere Mrj. S ols uit Ro-- erdam, voor eenige dagen gelogeerd bi) G. v. S. alhier, l« aldaar plotseling dood gebleven. Na geb'ulk van he' avondmaal begaf zij zich als naar ge woonte oms'reeks 10 uur gezond en wel naar bed. Een uur nadien was zij reeds dood. De dulvenclub »G.V.V.« alh'er, besloot lo haar jongste vergade Ing dm 2eo Zondag to Apdl wederom met haar jaa?!s)k«che wedvluchten een aan vang te nemen. De landbouwer S. alhier, die dezer dagen zijn roggestapel ter dorsching b nnenhaalde en er op gerekend had dat er wel muizen In zouden ztin, had een paar honden meege omen om de ongenoode gasten te doodee. Doch geen mulzer, maar niet minder dan 65 ratten werden door de honden gedood. Ia de Zoodag j.l. gehouden ver gadering van de Burgerwacht alhier, besloot men elk lid voortaan een maandeInkscbe contributie van lOcent te doea betalen. Voortaan zal elk lid die minstens 3 maal per maar d de oefeningen meemaakt recht hebben r p eeoe u'tke-ring wan 50 en' po- maand RAAMSDONK. Het aantal schepen, dat gedurende het jaar 192? de rolbrug alhier gepasseerd zijn bedraagt Schepenopvarende 5641, tonneninhoud 629647; afvarende 0719, tonneninhoud 654199. Stoombootenopvarende 3675, ton- neniuhoud 26404£afvarende 3472, tonnen inhoud 259931. Totaal gepasseerd op en afvarend 18505 met een totale tonneninhoud 1807822. Van de 72 ingeschrevenen voor den dienstplicht hebben waarschijnlijk 35 recht op vrijstelling wegens broederdienst. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente onrustbarend uit. Op ver scheidene plaatsen zijn geheele stallen aan getast. Zaterdagmiddag sloeg het paard van den bierbottelaar O op hol. nabij den over weg naar het Veer. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor doch de wagen leed geduchte schade, terwijl het grootste deel der blerflesschen kapot viel en zijn Inhoud over de straat ultstorte. Op Passiezondag zullen In deze paro chie 4(1 <""mmunicanten hunne eersta plech tige H Communie deen. MADE. Dezer dagen kwam de «eer eoipulen'e vrouw van G. de W dbier, op de stoep voor haar wooohu e zwikkee, met het ongelukkig gevolg dat zil een enkel scheurde eo genees kundig behandeld moest worden. Het marktterrein alhier, dat aao de landztide ruim 20 Meter open lag, wordt heden door een hekwe>k o«e ie geheele leegte ges o'r-n. Deze be we'klog g-efc aan de Markstraat een zeer goed effect. Wegens het aftreden van bet gemeeateraad-lld, den heer C. Roeien, egea 1 Ap-tl a.s. komt de beer j Kimmeren biervoor in aanmerking. T rwiil R. alhier bezig was een emmer kokend water uit het wasch fornuis te scheppen, stond hti met ztf voet onder de aftlul k-»ar, die oagrztr» door een kind van 3 k 4 jiai spelen derwijs werd opengezet, zoodat d kokeode i«boud op een voet van R ereebt kwam. Geneeskundige hulp wa noodzakelijk. Dezer dagen werd alhier bij den heer 1. Smits-de Kroon de eerste zetwinkel in onze plaats geopend. A' weer iets nieuws voor dorpeltogeo. De winkel is van de gecombineerde winkels Hedah hit Helmond. Den heer J. Verhagen-van de Vaart, grooihandelaar alhier, heeft zich een prachtige en zeer p»ac iscbe vracht of te wel bezorg-au'o aaogeschaft. waarmede op dit gebied de eerstr <s in onze gemeente. Ees meisje van 7 k 8 jaar van den landbouwer Chr. Diepstra>en teer* mede op een z.g. wtpkarde haak van de kar liet los en het kind tuimelde met een hevtgen smak op het steenen erf. Nadat ze direct binnen gebrach was, klaagde ze over haar hoofd er inwendige pijn. Geneeskundige hulp J»»a^-o^n^r. Zaterdagavond Vergaderde <te ,Hoeu derclub „Kaatsheuvel". De statuten en liet Huishoudelijk Reglement werden aangeno men en beslcten tot gezamenlijke aankoop van voedertartlkelen. Binnenkort zal een propaganda-vergaderlng gehouden, worden Het ledenaantal der vereenlging breidt zich reeds aanmerkelijk uit. De heer Jos. Seller onderwijzer aan de O. L. School te Loonopzand heeft met In gang van 15 Mei eervol» ontslag uit zijn be trekking aangevraagd. Dinsdagavond werd een vergadering gehouden in <le zaal van Euphonia over de kwestie van minder openstelling van het Postkantoor. De vergadering was uitge schreven door de hoeren Chr. Vesters, M. v. Xieuwstadt en L. van. der Horst. De treer van Xieuwstadt leidde op ver zoek van den heer Vesters de vergadering, die tamelijk goed bezocht was, doch waar op nog vele mensehen ontbraken, die dok ach en wee roepen zoo er een slechte rege ling wordt ingevoerd, doch die nog te laks ztfn een voet te verzetten tot medewerking' in een actie om die verslechtering tegen te houden. De Voorzitter deelde mede dat de verga dering bijeen geroepen was om te trachten zoo mogelijk de thans nog geldende open stelling van elf uren daags te behouden of anders in plaats der vastgestelde regeling een nieuwe regeling te krijgen van 9 uur v.m. tct: 12.30 n.m.van 2 uur n.m. tot uur n.m, en van 6 uur n.m. tot 7.30 n.m. Hij wees er op dit een doelmatiger regeling was dan de destijds ontworpen, doch wilde op den voorgrond verklaren er met hand en tand gewerkt moet worden om te trach ten de tegenwoordige openstelling' te behou den. Hl! noemt de bezuiniging onbillijk om dat ze gebaseerd is op het malaise jaar 23 en in deze niet als grondslag had mogen dienen. Hij stelt voor dat de vergadering een commissie benoemd die ter bevoegder plaatse n.l. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, den Inspecteur der Posterijen te 's-Boseb, het gemeentebestuur en Kamer leden de noodige actie voert. Do lieer O. Roestenberg onderschrijft de opgenomen actie en noemt het verkeerd om 1923 als grondslag voor deze regeling geko zen is. De heer van Beurden wijst op eenige punten van velschil in de eerst ontworpen regeling en de door de -commissie thans voorgestelde en zet zijn destijds ingenomen standpunt breedvoerig uiteen. Hij is gaarne bereid de commissie te 9teunen als lid van de Kamer van K. en F. en als wethouder waar het hem verder mogelijk is. De lieer de Both betuigt eveneens adhae- ie aan de begonnen actie, doch zou vooral aanraden al liet mogelijke te doen om de 11 uur openstelling te behouden. Het is hem van bevoegde zijde medegedeeld, dat Kaats heuvel een hulpkantoor zal worden met al de droevige nadeelen voor ons daaraan ver bonden. We moeten daar zooveel mogelijk tegen waken, zoo we ons op tijd laten hooren zal 'men ons niet zoo gemakkelijk iets afnemen als men thans doet. Besloten wordt eeu commissie te benoe men bestaande uit de heeren die de leiding der vergadering op zich genomen hebben aangevuld door de heenen C. Roestenberg eu Frederiks. De steun der hoeren de Both eu van Beurden, die eveneens dringend als lid werden nagezocht, werd volmondig van beide heeren toegezegd. ««rvr rtpn Kantnnrprhtpr I om jndjen noodjg en Wanneer 'S lands Het gebouw van den R. K. Gildenbond met aanhooriglieden zal aangekocht worden door de R, K. Coöperatieve Vereenlging Broederhulp, zoo tenminste de Algemeene Vergadering van den Gildenbond dit goed keurt. In de Zondag jl. gehouden vergade ring van de Coöperatieve werd een bestuurs voorstel in dien zin met algemeene stemmen aangenomen. Wordt het gebouw eigendom der Coöperatie zoo zal het Café onder ver dwijnen en voor de vergaderingen van den R.K. Gildenbond uitsluitend de bovenzaal disponibel blijven. Men is reeds druk bezig met het op ruim Ingsw er k van de afgebrande fabriek van de firma Job. Snoeren. Binnen enkele dagen wordt een nieuwe fabriek met woon huis aanbesteed.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5