jtefêé?vtnjbpi a1 Gemeenteraad. Binnenland. Gemèüuu S?«ws. Advertentlen. 1 oencrême grootsche plannen. Wij rekenen op uw aller onmisbare medewerking om „Quick" te voeren Exelsior. De Persen Propaganda-Commissie WAALWIJK. H.E.C. Morgen speelt H.E C. 1 haar laatsten maar ook tevens haar voornaamsten comp.-wedstrijd van dit seizoen. De R.K. T. V. V. Wilhelmina uit Tilburg komt op bezoek. Dit is een zeer belangrijke ontmoeting want.... het gaat om het kampioenschap. Er zijn nog drie candidaten die voor de eerste plaats in aanmerking komen. Deze zijn: T.V.V., Weert en H.E.C. Ter verduidelijking volgt hier het standenlijstje Sc X! JX S v. e 3 o ff S d vi R.K.T.V.V. 7 4 1 2 9 26-18 1.28 Weert 7 3 2 2 8 10-14 1.14 H.E.C. 7 3 1 3 7 12- 6 1.00 Mevo 8 2 3 3 7 17-19 0.87 Eindhovia 7 2 1 4 5 11-19 0.71 Zooals men ziet heeft T.V.V. onge twijfeld de beste kansen. Winnen zij morgen, dan zijn zij definitief kam pioen. Maar ook Weert en H E.C. hebben nog een woordje mee te spreken. Morgen speelt ook Weert haar laatsten wedstrijd tegen Eindhovia, en als Weert gelijk speelt of verliest en H.E.C. wint, dan staat H.E.C. nummer één met evenveel punten maar een beter doelgemiddelde. De kans is voor H.E.C dus nog niet verkeken, maardan moet er morgen gewonnen worden. Natuurlijk denkt T.V.V. er precies eender over. Ook zij zullen er alles op zetten om de overwinning en daarmee den eere- titel van kampioen te behalen. Dat men dus een uiterst spannenden wedstrijd te zien zal krijgen behoeft geen betoog. Wat zal de uitslag zijn We durven ons aan geen voorspelling wagen. T.V.V. is momenteel buitengewoon goed op dreef. Vooral hun voorhoede munt uit. Dit blijkt trouwens ook wel uit de doelpunten n.l. 26 doelpunten in 7 wedstrijden. Maar daartegenover staat dat de achterhoede van H.E.C nu ook niet voor de poes is. Dat Tienus slechts 6 maal gepasseerd is in 7 wedstrijden zegt ook wel wat. Zal deze hechte achterhoede morgen de watervlugge T.V.V.-voorhoede in bedwang weten te houden? Onze rechtshalf, Adr. v. d. Wiel, die reeds gevraagd is of hij een eventueele benoeming in het Bondselftal wil aan nemen, zal er het zijne ook wel aan bijdragen. Daarom valt er van den uitslag nog niets te zeggen. T.V.V. komt met 50 supporters naar Waalwijk met den vasten wil „wij moeten winnen". Maar zij kunnen er vast op rekenen dat zij de overwinning niet cadeau zullen krijgen. De H.E.C.'ers zijn vast besloten hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Men kan er dus op vertrouwen dat het er warm naar toe zal gaan. We verwachten dan ook dat er Zondag vele voetballiefhebbers op het H.E.C.-terrein aanwezig zullen zijn om te genieten van een mooien span nenden wedstrijd. W.S.C. Voor morgen staat er voor onze plaats een zeer belangrijke wedstrijd op voetbalgebied te wachten nl. de wedstrijd W.S.C.—Kaatsheuvel. Terecht mogen wij ditmaal het woord belangrijk vermelden. Zou er ooit tusschen de beide vereenigingen een wedstrijd met meer spanning tegemoet gezien worden, als die van morgen? Wij beweren van niet en wel om de volgende redenen Kaatsheuvel, hetwelk thans door het terugtrekken van Vucht uit deze afdee- ling de minder begeerige plaats onder aan de ranglijst inneemt, zal er in de nog resteerende wedstrijden alles op zetten om aan die plaats te ontkomen W. S. C. daarentegen, dat nog een minimum kans heeft om met de Rood borstjes in puntenaantal gelijk te komen, zal morgen trachten dit doel te bereiken. Genoemde feiten spreken derhalve voldoende voor zichzelf. Zou het Kaatsheuvel gelukken om morgen aan W.S.C. alle illusies te ontnemen? Een'en ander zal er veel van afhangen, of W.S C., dat de laatste wedstrijden met invallers moest uit komen, morgen vollediger zal uitkomen. Ons aan eenige voorspelling te wagen, is absoluut onbegonnen werk. Dat evenwel bovenstaande ontmoe ting door een record aantal bezoekers, zoowel uit onze plaats zelve, als uit Kaatsheuvel bijgewoond zal worden, is zeer zeker. JULIANA. Juliana I heeft Zondag rust. Thans komen de reserves voor de 2e Klasse B. V. B. in den strijd tegen de Waalwijk-reserves, welke momenteel de tweede plaats innemen in deze afdeeling. In de eerste ontmoe ting werden de puntjes gedeeld. Zondag komen beide elftallen volledig op, zoo dat het een spannenden wedstrijd be looft te worden. Daar er voor juliana nog een klein kansje bestaat op den eeretitel zullen zij het de Waalwijk reserves niet gemakkelijk geven en trachten beslag te leggen op beide puntjes. Aanvang half drie. KAATSHEUVEL. Zondag zal Kaatsheuvel I spelen tegen W.S.C. I te Waalwijk, 't Zal een der meest interressante wedstrijden der competitie worden. W.SC. I kan nog een laatste poging doen om tot het kampioenschap in hun afdeeling te geraken. Of 't hen gelukken zal In Kaatsheuvel wist de club destijds met heel wat geluk een gelijk spel te forceeren. Of het hen ditmaal ook gelukken zal. Als Kaatsheuvel in haar nieuwe opstelling den vorm te pakken kan krijgen, geven we de groote Waalwijksche club nog niet veel kans. In ieder geval zijn we er van over tuigd dat er Zondag van weerszijden hard gewerkt zal worden. Voorzitter. Veronderstel dat het door het Rijk zou worden overge nomen, dan zit de gemeente voor de aflossing en rentebetaling te kijken. En als dan later het Rijk de school eens stopzet, wat zal zoo'n huis dan opbrengen. Van Drunen. Dat zou dan goed voor een Raadhuis zijn in te richten. (Gelach). Voorzitter. Dan is het nog niet van ons. Het blijft eigendom van de afd. Hanze. Van Drunen. Ik dacht dat de ge meente er hypotheek op had. De Voorzitter ontkent zulks en wijst er op dat dit ook niet wenschelijk zou zijn. P. v, d. Wiel. Ik zou het schoolgeld niet gemakkelijk gaan verhoogen, want dan zal het onderwijs nog minder worden gevolgd dan het nu het geval is. Onderricht in het vak is van groot belang en daarom moet men de zaken zoo zien te regelen dat het schoolgeld geen beletsel wordt om het onderwijs te volgen. Het is toch ai treurig ge noeg dat zoo weinig jongens de school bezoeken. A. v. d. Wiel. Van Drunen bedoelt u zeker. Van andere plaatsen wordt Voorzitter lk ben het met den heer P. v. d. Wiel eens dat men het schoolgeld niet al te veel moet opjagen Vakonderwijs is zeer nuttig, ook ai zijn de jongens van plan om naar een fabriek te gaan, want kunnen zij een geheele schoen maken, dan hebben ze daar m hun verder leven alle gemak en nut van. Maar er is nog meer, men kan hier zijr, vak leeren en dan zich later in een of andere gemeente als schoen maker vestigen. Van Drunen. A's men dan maar zoo voordeelig mogelijk werkt. De heer A v. d. Wiel meent dat de onkosten veel minder zullen gaan worden, omdat de Minister ook aan de salarissen gaat knabbelen. Voorzitter. Enfin, bij de behandeling van de begrooting kan men nader zien wat men in deze wenscht te doen. 7, Vaststelling heffingsfactor voor de plaatselijke inkomstenbelasting 1924— De Voorzitter kan tot zijn genoegen mededeelen dat Burg en Weth. voor stellen om het heffingspercentage met 1 te verlegen en te brengen van 4 op 3. Blijft de toestand zoo voortduren, dan zal een volgend jaar weer tot verlaging overgegaan kunnen worden. Een vorig jaar heeft men voor zeer zware lasten gestaan en herhalen zich die niet, dan komt de gemeente er heel wat beter voor te staan Ten tijde der hoog conjunctuur, toen de men schen veel verdienden, had men de belasting hooger moeten brengen, want alleen voor de distributie is toen een geldleening aangegaan van f50.000. Dan -*as dat voor een groot deel afgelost geweest en had men er nu heel wat beter voorgestaan. juist doordat men een vorig jaar heeft doorgebeten kan nu tot verlaging worden overgegaan en de heffing met 1 procent te verlagen beduidt eene vermindering van 25 pCt., dus zal men het terdege in zijn portemonnate voelen. Het belastbaar inkomen is f800 000 en strikt noodig hebben wij f19 000, doch de heffing is zoo geregeld dat we f24000 ontvangen, omdat men alles niet ontvangt waarop is gerekend. Er komen kwade posten bij. Dit jaar zijn dat enkele duizenden guldens geweest. Hij durft hopen dat we in dalende lijn zullen blijven voortgaan. Wordt aldus besloten. 8. Voorstel wijziging legesverordening in verband met de nieuwe jachtakten. De Voorzitter merkt op dat vroeger deze akten slechts alleen waren te ver krijgen ter Prov. Griffie, doch dat door de wijziging van de jachtwet de bur gemeester daartoe bevoegd is geworden. (Wordt vervolgd.) arbeidsweek met 1 poetsuur per week en 100 overuren per jaar met bestendi ging dezer regeling tot 1 Juni 1925. De commissie ad hoe uit de Fabri kantenverenigingen verklaarde het voorstel, dat zij behoudens de vereischte goedkeuring accepteert, ten spoedigste aan het oordeel der contractanten te zullen onderwerpen De vertegenwoordigers der textiel arbeiders van de vereenigingen De Eendracht, Si. Lambertus en Unitas, oordeelden voor de arbeidsverlenging in Twente geen enkele reden aan wezig. Zij verklaarden niet overtuigd te zijn, dat loonsverlaging absoluut noodzakelijk is, doch verklaarden, ten einde het geschil tot oplossing te brengen, bereid te zijn, hun leden te adviseeren de verlaging van 5 pet. te aanvaarden. De Tweede Kamer heeft gisteren de Oorlogsbegrooting aangenomen. Verworpen werden ingediende voor stellen tot opheffing van het instituut der aalmoezeniers en iegerpredikanten tot het bezuinigen van 1 millioen op de luchtvaartafdeeling en tot verhooging van den steun aan mobilisatie-slacht offers van f30.000 op f200.000. De Haagsche redacteur van het „Volk" meldt Naar bekend is, komt aan het hoofd van de P. T. T. een directorium, dat, naar wij uit goede bron vernemen, als volgt zal zijn samengesteld Voor den administratieven dienst mr. J. F. van Royen, algemeen secretaris bij de posterijen en telegrafie; voor den buitendienst A P. F. Duinstee, inspecteur te Maastricht, en voor den technischen dienst I. J. J. H. van Embden, hoofdingenieur bij de tele grafie te 's Hertogenbosch. De heer M. Verberk, oud-directeur van de Bossche Hanzebank, heeft af stand gedaan van de rechten uit zijn pensioencontract met de Hanzebank. Bij de onder leiding van den directeur-generaal van den Arbeid ge voerde bespreking tusschen bij de uit sluiting in de Twentsche textielgeschil- len betrokken partijen, heeft de direc teur-generaal aan de hand gedaan het voorstel inhoudende 7'/» percent loons verlaging verlenging van den 48-urige Vannacht heeft aan de Nieuwe Haven in Dèn Haag een poging tot doodslag plaats gehad. Omstreeks 1 uur lièp daar ter plaatse de 42-jarige grondwerker H, G. in beschonken toestandhij viel menschen lastig, onder wie ook den 22-jarigen H. M., wonende aan de Nieuwe Haven, die voor de deur van zijn woning stond. Vermoedelijk verkeerde G. in de mee- ning, dat hij in het huis van M. nacht- verblijf kon krijgen; althans hij pro beerde daarom M., die bemerkte, in welken toestand G. verkeerde en op diens bezoek niet gesteld was, trachtte G met een zoet lijntje weg te krijgen. G werd handtastelijk, doch later scheen de zaak bijgelegd en werd er een sigaret opgestoken. Kort daarop echter zou G. een mes hebben getroken en daarmee M. in den onderbuik hebben gestoken. G. sloeg daarop op de vlucht maar op aanwijzing van eenige burgers werd hij door een agent van politie gegrepen en naar het politie bureau geleid. Door de zorg van den gemeentelijken eerste hulpdienst werd de zwaar gewonde M. per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De commissaris van politie de heer Kramer was spoedig op de plaats van het misdrijf aanwezig en heeft van nacht nog in het ziekenhuis G. met den verwonden man geconfronteerd, die n G. pertinent den persoon her kende die hem had gestoken. G. blijft hardnekkig alle schuld ontkennen en zegt, zich van het voorgevallene niets te herinneren. Hij hoort thuis in een vaartuig, gelegen aan de Slacht huiskade hij is in voorloopige bewa ring gehouden, Het mes, waarmee de verwonding is toegebracht, is nog niet gevonden. Een telegram uit Londen meldt Het Duitsche stoomschip „Heimdal" heeft het Japansche stoomschip „To- kufuku Maru" gisterenavond ter hoogte van Dungenees aangevaren. Het aangevaren schip is gezonken. 23 Opvarenden van het Japansche schip dat uit Bremen via Rotterdam naar Japan was vertrokken, worden vermist. De „Heimdal" kwam vanmorgen te Dover aan met boegschade. Het schip had vijftien geredde Japanners aan boord. Heden overleed onze vriend en huisgenoot JoHannes Marinus van Stokkum, in den ouderdom van 29 jaar. Zijn laatste wensch was de groeten aan alle vrienden en bekenden. 32538 Famiiie ZOMER. Hilversum, 27-3-'24. die ge doet «werkt» het leder Uwer schoenen. - Wat werkt en niet gevoed wordt gaat spoedig ten gronde. - Behandel Uwe schoenen met Erdal, want Erdal is voedsel voor het leder. - Door de speciale samenstelling van Erdal bevat dit alles wat het leder noo dig heeft - Erdal herstelt het leder in rijn oorspronkelijker! toestand. riJNC WAgEN - ZUIVCgf TïgpPNTIW 3 - c O E öfl U3 f S <U<U<1J<UC CXJ bfl OO Q. DEUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 28 Maart des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelaehtb. lieer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Bericht van F. van Drimen omtrent benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. De heer van Drunen deelt mede, dat hp zijne benoeming aanneemt. b. Beredeneerd verslag der Volkshuis vesting over 1923. Zal ter visie worden gelegd. c. Goedkeuring van Ged. Staten op be sluiten tot wijziging der begrooting voor 1923. Wordt voor kennisgeving aangenomn. d. Verdagingsbesluit van Ged. Staten, om besluit tot wijziging der bouwverorde ning. Ged. Staten zijn met het onderzoek nog niet gereed gekomen en verdagen derhalve hun besluit tot goedkeuring. e. Kasopneming bij den Gemeente-ont vanger. Bjj onderzoek is gebleken dat in kas was over 1923 nog een bedrag van ƒ53.54 en over 1924 ƒ3297.77. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag en verlies- en winst-rekening over 1923 van de Woningbouwvereeniging. De Voorzitter merkt op dat dit uitgebreid en keurig verslag voor de leden ter inzage heeft gelegen. Hij wenscht niet na te laten een woord van dank en hulde te brengen aan het bestuur voor de wijze waarop dit zp'n taak verricht. Met genoegen mocht hjj dezer dagen van den Voorzitter van de Ge zondheidscommissie vernemen, dat men hier over het algemeen genomen, zeer tevreden kan zp'n over den woningbouw. Deze uitspraak zal het bestur wel aange naam in de ooren klinken. Onder leiding van dit bestuur blijft de woningbouwver eeniging in veilige haven. De heer r. v. d. Wiel zegt dat er onder de bewoners van woningen van de woning bouwvereeniging menschen zijn die tenge volge van de werkloosheid in het betalen van huishuur achterstallig zijn gebleven. Daaronder zp'n er 'huishoudens met 8 en 9 kinderen en nu wordt er boven de huur nog 70 cent afgehouden. Dat is z.i. veel te veel en daarom zou hp willen zien dat van zulke menschen maar 25 cent werd afgehouden. Nu moeten ze nog meer betalen dan vroe ger. De Voorzitter merkt op dat dit niet tot de competentie van Imt gemeentebestuur is, maar aan de Woningbouwvereeniging behoort. Hij wil er echter op wijzen dat de huur pias is verlaagd wat door den Minister is goedgekeurd en dat men nu tracht om de achterstallige huur in te halen, kan hij best begrijpen, want men heeft met eene goede exploitatie rekening te houden. Ech ter zal het bestuur het onmogelijke niet doen. De heer A. v. d. Wiel, Voorzitter van de Woningbouwvereeniging, zegt dat het is als door den Voorz. is opgemerkt, nl. dat de huren pas zijn verlaagd en nu de bewo ners weer volop werk hebben en er bij zijn die meer verdienen dan vroeger, is het niet meer dan billijk dat in gedeelten het achter stallige wordt bijbetaald. Zou men beginnen met 25 cent dan zou het wel 3 fl 4 jaar duren vooraleer men bij zou zijn. Doch zouden er bij zijn, die dat niet kunnen bijbetalen, het bestuur is altijd zeer welwillend geweest tegenover de huurders. P. v. d. Wiel. Er zijn er bij die 5 en meer kinderen hebben en een verdienste van 20. Daar moeten ze dan 3 huishuur van beta len en dan nog die 70 cent erbij. Waar moeten die menschen van eten, vooral omdat nog overal beslag op het loon is gelegd door de belasting. Daar zitten die menschen ook nog mee te kijken en niemand zal het die menschen toch kwalijk kunnen nemen dat ze hun belasting niet konden betalen toen ze niets verdienden. A. v. d. Wiel. U behoeft hier geen namen te noemen, dat. is nergens voor noodig, maar zou het nu niet beter zijn, dat menschen die er nog heel moeilijk voorzitten, zich bij het bestuur vervoegden. Er zjjn zooveel achter sta lligen en wij willen, absoluut het onmoge lijke niet vergen. Er wordt door ons gedaan wat maar mogelijk is want het is al meer malen voorgekomen dat bij ziekte kwijt schelding der huur heeft plaats gehad. Het onmogelijke kan men toch niet gaan vergen en daar waar het. bestuur doet wat maar kan, moeten de bewoners ook van hun kant doen wat mogelijk is. Voorzitter. Er is, volgens het verslag, meer dan 1000 achterstallig aan huur, dus mag er wel een beetje streng worden opge treden. De vereeniging heeft de menschen ui staat gesteld om beter te wonen en een goede woning is een eerste behoefte, maar dan moet ook getracht worden dat te kunnen behouden. Er is nu reeds op de exploitatie kosten een tekort van ƒ1871 en daar mag wel rekening mee worden gehouden. Ik ben het overigens mét de heer A, v, d. Wiel eens dat personen waarvoor een dergelijk bedrag moeilijk wordt om bij te betalen, wel naar het bestuur kunnen komen. 3. Verzoek van Burg. en Woth. van Noordwolde om adhaësie te betuigen aan het adres van den raad hunner gemeente ter zake van onderwijsvergoedingen. Voorzitter. Burg. en Weth. meenen dat het meer op den weg ligt van de Ned. Ver. van gemeenten. Deze vereeniging heeft zich tot taak gesteld interventie te verleenen bij dergelijke zaken. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen. 4. Verzoek van vele ingezetenen van Drunen, om adhaësie te betuigen aan hun adres aan het Waterschap „De Bossche Sloot" om betere waterloozing. Adressanten wjjzeiT er op dat het vloei- water groot nadeel veroorzaakt aan de lan derijen. Honderden bunders graan gaan daardoor jaarlijks verloren. Gras sterft en daarvoor komt in de plaats onkruid. Om dit alles te voorkomen dringen adressanten er op aan dat voortaan de sluizen, zullen geslo ten blijven. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor adhaësie te betuigen want liet is inderdaad waar dat men veel last heeft van dit water. Met algenieene stemmen wordt daartoe besloten. 5- Verzoek van H. de Krieger om onthef fing der bouwverordening terzake van de rooilijn. Voorzitter. De Krieger zou gaarne in het verlengde van de woning van de Wed. van Engelen bouwen en aangezien men dan nog 10J Meter van de kruin van den weg blijft, stellen Burg. en Weth. voor de gevraagde vergunning te verleenen. Daartoe wordt besloten. 6. Verzoek van de Vakschool betreffen de subsidie over 1925. Voorzitter. De subsidie zal ƒ3220 bedra gen. Het betreft echter meer een gewone administratieve maatregel. Later, bij de be handeling van de begrooting, kan worden geregeld hoeveel subsidie men wenscht te geven. De heer Van Drunen zou willen dat ge tracht wordt dat deze school door het Rijk wordt overgenomen, wijl de gemeente dan van alle last af is De Voorzitter merkt op dat daarover vroeger al eens is gesproken. Z.i. zal het Rtjk de school in geen enkel opzicht over nemen, want, ze gaat eer over tot het opdoe ken daarvan dan nog bijnemen. In de Nijver heids-onderwijswet zullen ingrijpende ver anderingen worden aangebracht. Doch al zou het Rijk de school overnemen, dan nog zit de gemeente te kijken met een leening van 23.000 en het komt hem voor dat de gemeente dan voor e n nog moeilijker geval zal komen te staan want dan moet men gaan aflossen en rente betalen en bedacht moet worden dat. men nu subsidie krijgt van Rijk en Provincie en het schoolgeld en andere zaken ook nog iets opbrengt De school komt er beter voor te staan, want een vorig jaar had men nog noodig een sub sidie van ƒ4574, en een voor-vorig jaar van 4860, zoodat men nu al tot een bezuini ging is gekomen van 1200. Bedacht moet worden dat van de buitengemeenten ook nog 1500 binnenkomt. Gaat alles zijn gang als nu, dan zal een volgend jaar kunnen worden volstaan met ƒ1000. Zaak is het nu dat getracht wordt dat de school zoo goed mogelijk wordt geëxploi teerd, dat zal voor de gemeente veel voor deliger zijn. Alles moet ovu-wogen worden, men heeft nu een directeur, enz. en die be talen weer in de belasting. Weesjongens worden hier gevestigd om het vak te leeren, welke weer in de kost moeten worden ge daan, enz. De heer Van Drunen heeft hooren zeggen dat het lesgeld veel te laag is. De Voorzitter wil toegaven dat dit niet hoog is, doch wijst, er op dat alles in theo rie anders lijkt dan dat het in de praktijk De heer A. v. d. Wiel is het geheel met den Voorzitter eens. Nooit zal de Minister de school overnemen omdat er in Waalwijk reeds een Rijksvakschool is. Ao. 1 L uc aciiuui £ucu uc^ucixu

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10