DE EGHO VAN HET ZUIDEN Tweede Blad. Buitenland. Binnenland. nieuws uit fieusden, Rechtszaken. ten opzichte vaa der Schelde ont- No. 26. Zaterdag 29 Maart. 47e Jaarg Ia de Belgische Kamer is gisteren de Scheide-kwestie ter sprake geko men. De liberate afgevaardigde van Ant werpen Pecher hield zijn interpellatie over da maatregelen die da regeeitng zal treffen om de ongerustheid weg te nemen, welke er den laatsten tijd in scheepvaartkringen de bevaarbaarheid staan is. Pecher zeide het noodig te achten In verband met de geruchten, die er in het buitenland verspreid zijn, dat de regeering mededeelingen doet over de werken die er uitgevoerd worde», de» toestand van den vaargeul en dat zij een onderzoek doet instellen naar de oorzaken van de ongevallen die er, ongetwijfeld tengevolge van den stren gen winter en het gebrek aan toezicht zijn voorgekomen. Ruzctte, dan minister van landbouw en openbare werken protesteerde en zei, dat het aan toezicht niet ontbreekt. Pecher betoogde dat er gebrek aan samenwerking bestaat tusschen de ver schillende takken der administratie. Wij moeten een voorbeeld nemen aan den Nederlaadschea waterstaat. Neder land gaf na acht dagen zijn toestemming tot baggeren. Die korte termijn is nog te lang. Nederland was steeds ten uiterste inschikkelijk. Een overeenkomst moest gevonden worden om bagger- werkea op staanden voet te kunnen uitvoeren. Hier merkte Huysmans op, dat Bel gië dan vooral een „mea culpa" slaan mag om zijn eigen traagheid. Hebben uw vrienden, overigens verzaakt aan hun annextonistische bedoelingen vroeg Huysmans nog. De minister van Openbare Werken zette den toestand uiteen. Het toezicht op de Scheldevaart wordt uitgeoefend door een gemengde commissie, bestaande uit twee Neder- iandsche en twee Belgische ambtenaren. Spreker weidde uit over de vaar geulen te Bath en te Valkenisse. Op 23 November j.l. werden peilingen ge daan. Niets ongewoons werd vastge steld. Indien het verzoek en de toe lating tot baggeren vertragingen onder gingen, toen dit vereischt was, is dit te wijten aan de bestuurlijke omwegen. Er was niet de minste on wil van Nederland. De mede werking van den Nederlandschen water staat zal gevraagd worden tot ver betering van toezicht peilingen enz. Spreker verklaarde dat de regeciing nl het mogelijke doet om zoo gauw en zoo volledig mogelijk den hinderpaal dln opreee te Valkenisse weg te ruimen. De katholieke afgevaardigde Va» Raemsdonck zeide o.a. Om het vraagstuk van de Schelde te behandelen, moet men de herzie nlng ven de verdragen van 1839 onder het oog zien. Het is ten onrechte, gelijk minister Ruzette reeds heeft op gemerkt, dat men den goeden wil van de Nederiandsche regeering ia twijfel heeft gesteld. Men heeft beweerd dat Nederland om de haven van Rotterdam te bevoordeelen de vaargeulen had laten verzanden. Dat is onjuist en daarover zijn wij allen, minister en Kamer, het eess. Wij moeten ons inspannen om de toenadering tusschen België en Neder land te versterken. De gemeenschappe lijke oeconomiache belangen moeten beide landen steeds meer tot eikaar brengen, hun wederz^dsch belang is er bij betrokken. PARIJS, 27 Maart. Poincaré heeft de opdracht om een nieuw kabinet te votmen opnieuw aangenomen Hr. Ms Heemskerck, met Prins Hendrik aan boord, is vanochtend te Hoek van Holland aangekomen. De Koningin, vergezeld van klein gevolg, heeft den Prins bij aankoms aan den Hoek verwelkomd. Het Ko ninklijk echtpaar is per auto naar he landhuis De Ruige Hoek bij Scheve ningen gereden. De nieuwe voorstellen der direc tie der Nederlandsche Spoorwegen zijn door den R. K. bond van spoor en tramwegpersoneel vaard. ,St. Raphael" aan- Naar men ons uit Brussel meldt, heeft de Belgische Kamer gisteren het wets-ontwerp goedgekeurd tot regeling van de interneeringskosten van de Belgische militairen in Nederlanc tijdens den oorlog, Naar men weet is het bedrag vastgesteld op fl. 46.738,000 rentende 5 pCt en aflosbaar in 15 jaar te beginnen met 1923. Het ontwerp is zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen. In de avondvergadering van eer gisteren der Tweede Kamer, deelde de minister van Oorlog mede, dat het capitulantenstel bij de wet zal worden jeregeld Een nieuwe regeling van de militaire salarissen zal worden inge voerd. Volgens den minister is de tijd voor een regeling der rechtspositie van de onderofficieren nog niet gekomen n overweging is om het cavalerie- )aardendepöt naar Amersfoort over te jrengen. Bij de behandeling van de Oor- ogsbegrooting heeft de Tweede Kamer verworpen het amendement—Ter Laan tot opheffing der plaatselijke staven en tot vermindering van art. 14 met 1 millioeneen motie-Oud om de scha deloosstelling voor het houden van dienstpaarden door officieren, niet tot de bereden wapens behoorende, af te schaffen en een voorstel—Ter Laan ot opheffing der cavalerie. De Vrijheids bond zal tegen de begrooting stemmen. Voor de groothandelsprijzen was in Februari het algemeen indexcijfer 158 (in 1913 100), het indexcijfer voor voedingsmiddelen 158 (in 1913 100). In Januari waren die cijfers resp. 156 en 153 over het jaar 1923 151 en 143. Voor de kleinhandelsprijzen was het algemeen indexcijfer in Februari 171 (in januari 170, over 1923 164), het indexcijfer voor voedingsmiddelen 151 (in Januari 150, over 1923 135). Naar wij vernemen, helt de com- missie-König ten sterkste over tot aan vaarding van het stelsel der centralisatie. Tevens kwam ons ten oore, dat het nog wel drie maanden kan duren, voordat de dienst op normale wijze hervat kan worden. De oorlogsbegrooting aangeno men met 46 tegen 23 stemmen, Door het Bestuur van den Bos- schen Dioc. Werkliedenbond en van den Bredaschen Dioc. Werkliedenbond is aan de Regeering het volgende adres verzonden Geven eerbiedig te kennen het bestuur van den Bosschen Dio- cesanen Werkliedenbond, laatstelijk goedgekeurd bij Kon. Besluit van 19 Aug. 1917 No 32, kantoor houdende de Tilburg, Trouwlaan 12, en het bestuur van den Bredaschen Diocesanen Werkliedenbond, laatstelijk goedgekeurd bij Kon. Besluit van 24 November 1921 No, 857 gevestigd te Breda, dat zij met leedwezen hebben ken nis genomen dat de Regeering gemeend heeft ter noodige versterking van de Rijksinkomsten een ontwerp van Wet tot heffing van een Belasting op rij wielen bij de Tweede Kamer te moeten indienen, en zulks, wijl toch het rijwiel in verreweg de meeste gevallen niet meer kan beschouwd worden als een luxe of weelde-artikel, daar slechts betrek kelijk weinigen een rijwiel houden uit sluitend of in hoofdzaak ais ontspan- nings- of genotmiddel, doch het rijwiel geworden is een nuttig en bijna on misbaar vervoermiddel, liggend in het bereik ook der weinig economisch dra^gkrachtigen, dat verreweg het grootste deel der rijwielhouders een rijwiel houden ten dienste van hun beroep of hun bedrijf of om per rijwiel zich te begeven van en naar hunne werkzaamheden, werk plaatsen, onderwijs-insteilingen, enz dat speciaal voor het platteland het rijwiel een moeilijk te missen voertuig is geworden voor rijk en arm, voor ouderen en jongeren, dat adressanten reeds hierom het ingediende wetsvoorstel betreurende, de aandacht Uwer Excellenties speciaal op wenschen te vestigen, dat deze Rijwielbelasting, onevenredig zal druk ken op de bewoners onzer provincie Noord Brabant, waar de houders van rijwielen reeds een Provinciale belasting op het gebruik van rijwielen moeten betalen in den vorm van een „Weg geld" ten bedrage van f 2.50 'sjaars dat derhalve de duizenden arbeiders, kleine neringdoenden en anderen, die meestal noodgedrongen een rijwiel moeten gebruiken voor het zich ver plaatsen van en naar hun werk of ter uitoefening van hun beroep, in de toekomst daardoor dubbel zullen wor den belast, dat daarenboven nog komt, dat he jaarlijks te betalen bedrag dezer dub bele belasting niet in evenredigheid staat tot de waarde van hun rijwiel Reden waarop adressanten zich tot Uwe Exellentie wenden. Ie. met het eerbiedig verzoek, da waar de Regeering van oordeel zijnde, dat eene rijwielbelasting beslist noodig is, bij het reeds ingediende Ontwerp van Wet, alsnog rekening er mede te houdefr, dat op de Rijwielhouders in de provincie Noord-Brabant in ver houding tot die der andere provincies een ongelijke druk wordt gelegd 2e. dat adressanten gaarne adhaesie betuigen aan het adres onzer Federatie van Dioc. Volks- en Werkliedenbonden en het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie van 4 Maart j.l., wijl de daarin voorgestelde progressieve heffing eene belangrijke verbetering van het ingediende Wetsontwerp zijn zou, dat adressanten echter liever zagen, dat nog een stap verder gegaan werd, weshalve zij zich veroorloven Uwe Excellentie alsnog in overweging te geven voor rijwielen uitsluitend gebruikt wordende voor het uitoefenen van be roep of bedrijf, of voor h et bezoeken van onderwijs-insteilingen eene Belas ing worde geheven aanmerkelijk lager dan het door de Regeering voorge stelde. Adressanten zouden Uwe Excellen ces er nog op willen wijzen, dat ter voorkoming van misbruiken en bevor dering van een goede contröle een ander model „Coniröle-plaatje" aan de z.g „Arbeidsrijwielen" kan worden jevestigd,- ter onderscheiding van de rijwielen, welke niet uitsluitend voor vorenbedoeld gebruik gebezigd worden, terwijl zou kunnen worden voorge schreven het verbod van de aldus belaste rijwielen op Zon- en Feestdagen gebruik te maken. NIEUWKUIK. Op het gehouden exa men ter verkrijging diploma voor ge oefendheid slaagden alle leerlingen. Zij kreggen hunne opleiding van sergeant van Steensel instructeur alhier. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst alhier bevat voor Kamer 714 Staten 713 en Gemeente 689 kiezers De burgerwacht alhier heeft Zon dag jl. voor 't eerst van dit jaar haar openingswedstrijd gehouden. De geheel gerestaureerde baan alsook kuil- en kogelvanger zijn perfect in orde. 's HERTOGENBOSCH. Woensdag werd in het Prov. Gouvernementsge bouw alhier aanbesteed Het vervangen van de grintsteenslag- baan door eene keibestrating op een provinciaal wegvak te Roodevaart. Begrooting f 19 800. Het maken van grondwerken en bet vervangen van de steensiagbaan door eene kelbestratiag op een gedeelte van het provinciaal wegvak tusschen Din- teloord en Stampersgat. Begrooting f 17.100. Het vervangen der klinkerkunstbaan door een keibestrating op een provin ciaal wegvak tusschen Bergen op Zoom en Hoogerhelde. Begrooting f 40.000. Het aanbrengen en bewalsen van steenslagdeklagen op den provincialen weg van Grave naar Boxmeer. Be grooting f7300. Ingeschreven werd als volgt Bestek 33. B. Bazalt. P. Porfier. M. S. Wegenbouw, Utrecht f 7845; P. van Drunen, Rosmalen f 7145; L. Kops, Den Bosch, B. f 7050, P. f 7225 M. Vissers, Druneo, P. f 7189; P. C Zane, Tilburg, B. f 7800, P. f 7300 I. van Dalfsen, Eindhoven, B. f 7269 H. Hendriks, Herwen en Aard, B. f 7748, P. f 7247. Bestek 34. D. Doloriet. Zw. Gr, Zweedsche Graniet. I. v. Dalfsen, Eindhoven, D. f20600, P. f19.780; C. Kokken, Tilburg, Zw. Gr. f24.500; Fa. Aug. v. Dijk Petit. Bergen op Zoom, P. f21255; I. v. d. Ven, Vlissingen, D. f 20 173 P. Kom- mers, Geertruldenberg, D. f 23 888 N.V. Hollandsche Bazalthandel, Rotter dam, D. f 20.995 N.V. Bouwing v. h. Bando, Tilburg, Zw. Gr. f 24.200N.V. Maatschappij tot uitvoering van burger lijke waterbouwkund. werken f 24.639 M. Bakkeren, Princenhage, D; f 20.359. Bestek 35, P. Porfier. D. Doloriet. C- Kokken, Tilburg, P. f 26.400M. Bakkeren, Princenhage, P. f 24.100; N.V. Bouwing v. h. Bando, Tilburg, P f 26.225; Fa. Aug. v. Dijk Petit, Bergen op Zoom, P. f 19.780 I. v. d. Ven, Vlissingen, D, f 19.258Isaak Douw, Zierikzee, P. f 21.900. Bestek 36. Zw. Gr. P. L. Wandel, Oosterbeek, Zw, Gr. f 51.150; M. Bakkeren, Prieceohage, Zw. Gr. f 45.900 C. Kokken, Tilburg, Zw. Gr. f47.900; N.V. Bouwing v. h. M. Bando, Tilburg, Zw. Gr. f 47.700 Fa. A. v. Dijk Petlf, Bergen op Zoom, f 41.840; I. van de Ven, Vlissingen, Zw. Gr. f47 640; Isaak Douw, Zierik zee, P. f 46.340. 's HERTOGENBOSCH. Door bemid deling der vereeniging „'s Hertogen bosch Belang" werd besloten tot herstel van het klokkenspel van den St. Jans toren. De kosten zullen f 10.000 be dragen en gedekt worden door bijdragen der burgerij. Men hoopt met het herstellen van het carillon gereed te zijn nog voor het beiaardcongres in 1925 te 's Her togenbosch te houden. Het bestuur van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant heeft van het Rijk in erfpacht overgenomen de oude St. Jacobskerk te 's Hertogen bosch welke bekend is onder den naam van St. Jacobskazerne. Museum en biblotheek van het Genootschap zullen na de verbouwing worden overgebracht en blijven gevestigd. In hotel „Noord-Brabant" te 's Hertogenbosch werd de stiehtings- vergadering gehouden van de R, K. Zuid-Ned. Bond van Grossiers in Tabaksfabrikaten. Het bestuur werd gevormd uit de heeren Oostelbosch te Tilburg; Van Riei-Aarts te Tilburg; Van de Water te 's Hertogenbosch en Zeeuwen te Tilburg. CAPELLE. De herschatting van de Paarden der vereeniging van paarden- houders „Ons Belang" gevestigd te Capelle, zal plaats hebben op Vrijdag 11 April a.s. Te Sprang: Van 8.20 tot 9.30Oost zijde Molenbosch. Van 9.30 tot 10.30 Westzijde Molenbosch. Aan de Loonschendijksche Kerk Van 1 tot 2 uur Vrijhoeve en Hooge- vaart. Van 2 tot 3 uur de overige wijken. WASPIK. In de stallen van C. v. H. en M. de Z, is mond- en klauwzeer geconstateerd. De noodige voorzorgs maatregelen zijn genomen. De hier vertoevende Duitsche kinderen uit bet Rhurgebled zijn gister naar hun vaderland teruggekeerd. In de algemeene ledenvergade ring van de Zuivelfabriek deed de penningmeester rekening en verant woording over 1923, welke onver anderd werd goedgekeurd. De heer W. Verschuren nam zijn ontslag als secretaris, doch blijft bestuurslid. Tot commissaris werd benoemd de heer G. Knaap. RAAMSDONK. Terwijl hij eenlge werkzaamheden aan het huls van den heer v. S. verrichtte had A. C. v. d. H. het ongeluk van een circa 10 M. hooge ladder te vallen. Hij brak zijn arm en bezeerde zich aan zijn bande» eo aangezicht. De heer Schulier. klerk bij de Posterijen en Telegrafie, is met ingang van 1 April a.s. in dezelfde qualiteit overgeplaatst naar Oudenboicb. Woensdagmorgen ztjn de eerst- hiergekomen Duitsche kinderen weer naar huis vertrokken. Bi] de arbeidsbeurs alhier is eene aanvraag ingekomen om nette meisjes om dienstbaar te zijn in een caroussel Bij de Woensdag gehouden paardenmonstering waren 41 stuks aangevoerd, waarvan er echter slechts vier verhandeld werden. RAAMSDONKSVEER. De Z.Eerw. heer Ds. Ewoldt hoopt Zondagmorgen half tien op te treden in de Dorpsche Kerk en des avonds 6 uur in de Veersche Kerk. De Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente zal Zondag op 't Veer ge houden worden om half drie. Voor de Ger. Gemeente za Zondagmorgen half tien en 's nam. om 5 uur optreden de Z.Eerw. heer v. d. Bosch van Amersfoort. De collecte voor de Christelijke Scholen bedroeg f48.50. Naar wij vernamen werd de heer v. d. Heuvel-Areadscn benoemd tot Instructeur bij de Rijvereeaiging; Een kindje van dhr. B. kwam te dicht bij een emmer met warm water, trok dezen omver en bekwam op ver schillende plaatsen brandwonden. De bouw van een woonhuis voor rekening van den heer de Wit werd opgedragen aan den heer P. Zijlmaas Deze wooing komt te staan aan den Stadsweg. MADE. Aan A. Rullens, Nieuwstraat Wijk A alhier, is dezer dagen door Burg. en Weth. verlof verleend om in met het hout snoeien in zijn been te hakken dat hij zich onder geneeskun dige handeling moest stellen. Op de j.l. gehouden voorjaars- stierenkeuring alhier werden 45 stuks aangevoerd Goedgekeurd werden die van O. Walraven, S. Lagrouw, A. To enaars, (Nieuwendijk), H. M. Pruissen, Wed. G. Verhoeven, (2 stuks de Werken), Jac Heimans, B. Broek), B. C. Wijnands, (Eethen), J. C. Verhoeven, Wed. A. de Bot (2 stuks). D, de Graaf. Wed. L. v. d. Pluim, (Dussen), G. Westerlaken, (Giessen), A. de Fijter, Andel) A. Vogelaar, (Andel), M. N. Ventie, A. M Schaap, (Woudrichem), A. de Jong, C. de Bot. P. v. d. Wal, P. Dibbits, H. Lagrouw, (Aimkerk). Naar wij vernemen hoopt het anfare-corps „Nooit Gedacht" alhier in Aug. a.s. deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours voor Har monie- en Fanfare-gezelschappen te Gorinchem. DUSSEN. Bij de kinderen J. v. d. Pluijm alhier bracht deze week één schaap 5 lammeren ter wereld, bij den beer v. D. alhier wierp een zeug in een toom 19 jongen. Met ingang van Maandag j.l. is de nieuwe Autobusonderneming N. A. 3. O. alhier beginnen te rijden. De jussen zijn prachtig en zeer luxueus ngericht. Dezer dagen werd een prachthond een Russische Barsoi) van Notaris Rietra alhier door een autobus over reden en gedood. Een zoontje van M. had het ongeluk in zijn been te hakken, zoo dat men geneeskundige huip moest inroepen. LOONOPZAND. Voor het a.s. con cours van Muziekgezelschappen op de Pinksterdagen hebben zich 24 vereent- gingen aangemeld, een mooi getal. Het Feestcomité voor het con cours en festival op 8, 9 en 15 Juni a.s. heeft den heer A. B Sas te Amersfoort opgedragen de kermesse d'été te ex ploiteeren, die bij die gelegenheid zal plaats hebben. De hoogwelgeboren heerjhr. Mr. E. Verheijen alhier heeft de welwillend heid gehad het prachtige lommerrijke terrein voor het kasteel beschikbaar te stellen voor het te houden concoursen festival op 8, 9 en 15 Juni en de naast gelegen weide, door boomen omzoomd, is van den heer J. Wijtvliet afgehuurd. Een zeldzaam mooie omgeving. TILBURG. Naar wij vernemen is aan de firma B. Eijsbouts te Asten (N.-B.) de levering opgedragen van een groot nieuw klokkenspel voor de Sint Jozefskerk te Tilburg. Het is een auto matisch electrisch carillon met 35 nieuwe klokken en handklavier, een automatisch electrisch torenuurwerk, enz. i eeu bessedenlokaal van zijn café alcoholhoudende dranken te trerkoopen, I andere dan sterken drank. Marktbericht. In granen was weinig handel, een zekere stilstand. Er werd weinig verkocht. De hooi- handel was vlugger, f 16 a f 17 per 500 K.G,tarwe f 12 a f12.50; haver f 10 a f 10.50 en stroo f 7.50 a 18 per 500 K.G. Naar we vernemen bestaan alhier ernstige plannen het uurwerk van den R.K. Kerktoren geheel te vernieuwen en ook de wijzerplaat en wijzers een wijziging ten goede te doen onder gaan. De tegenwoordige uur- of tijds aanwijzing bepaalt zich alleen tot het aangeven van halve en heele uren. Tot agent-administrateur der Coöp. Boerenleenbank neemt alhier den heer j. Segeren Wz., lid van de gemeenteraad van Made, in wijk Schans- straat zitting. Naar we vernemen is in het café J. van Alphen Sr., Schansstraat, een nieuwe vereeniging opgercht, waaraan den wijdschen naam van >Burgemeester Huijgensbuurt» gegeven is. Voorheen heette die vereeniging >Burgemeester Schansvereenigingr. Verbeterd bericht. Ds. Vktk zal Zondag voorm. 10 uur te Drlm melen op 30 Maait a.s. niet door Ds. Bakker uit Akersloot, maar door Ds. Bakker uit Veeodam bevestigd worden. Naar we vernemen zijn bij den landbouwer J. van Doogen alhier, van de 10 kuikens 8 stuks door ratte» weggehaald en gedood. ALMKERK. Dezer dagen had den heer J. B. alhier het ongeluk zoodanig, Heusd'en, 27 Mrt 1924, Wederom heeft zich hier een geval voorgedaan van roodvonk; cit- maal ten huize van den heer M., in de Breestraat. Naar we vernemen bestaat er kans, dat onze gemeente eerlang vergroot wordt door annexatie althans in dien geest schijnt door de betrokken auto riteiten in 's Bosch een plan te zijn uitgewerkt en ingediend. Doordat de Mij. N. a. b. o, haar autobusdienst heeft geopend, kan men thans vanuit onze stad met 5 verschil lende ondernemingen 's Bosch bereiken en weer spreekt men van nog een nieuwe bus gelegenheid. Het gerechtshof te 's Hertogen- bosch uitspraak doeade ia hooger be roep, verleende vrijspraak tegen J. B, M. L. bouwkundige te Dan Haag, be klaagd van verduistering ten nadeele vaa de N.V. Siulemeijers Bstoabouw- maafschappij te Teterlagen. Ds adv. gen. bad 1 maand gevangenis straf geëischt met een proeftijd van 2 jaar. Ook de rechtbank had beklaagde vrijgesproken. Uitspraken Politierechtbank: P. J. v. E. te Vlijmen, mishandeling, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. v. S. te Vlijmen, verduistering, f 30 boete of 14 dagen hechtenis. G. v. d. W. te Vlijmen, heling, ge schorst tot 31 Maart a.s. P. de N. te Loonopzand, honden belasting, f2.50 boete of 2 d hecht. Ingezonden Mededeelingen. Uitslag en puisten en gele gelaatskleur worden vaak ver oorzaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ontlasting Genees en voor kom deze verschijnselen door het gebruik van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5