OEECMVM Btnilia Derde Blad. Provinciaal flieuws. Nieuws uitKaaisheuvel. Sport. V"> Nummer 26. Zaterdag 29 Maart 1923 Waalwijk, 28 Maart 1924 In de Donderdagavond gehouden Bestuursvergadering van „Waalwijks Beiang" was bericht ingekomen dat de uitgenoodigde leden der verfraaiïngs commissie hunne functie aanvaarden, zoodat zij nu zoo spoedig mogelijk hare werkzaamheden kan beginnen. Het bestuur van W B. besloot voorts om 20 aandeelen in de geldleening voor de kiosk voor haar rekening te nemen, daarbij de hoop uitsprekende dat dit goede voorbeeld bij de leden navolging zal vinden, opdat de geldleening spoe dig geheel volteekend zal zijn. Het verfwerk der kiosk zal onder de leden-ververs van W.B. worden aan besteed. Besloten werd de aandacht van het gemeentebestuur erop te vestigen, dat bij de opheffing van 't Kantongerecht te Heusden, gemeenten bij Gorinchem worden gevoegd die geheel zijn aan gewezen op Waalwijk, o.a. Drongelen, Genderen, Meeuwen, Eethen. De bewoners dezer plaatsen, die sieeds hier ter markt komen enz., hebben veel meer belang bij Waalwijk, dan bij Gorin chem en onze plaats is ook veel mak- J Ruiter, kommies le kl. te Capelle I voor de gemeente Sprang—Capelle. B. J Prins, kommies 2e klas te I Woudrichem voor de gemeenten Wou- drichem, Andel, Almkerk, Dussen, Giessen, Rijswijk, De Werken en Sleeuwijk en Werkendam.- Ged. Staten stellen de vereeniging voor der gemeenten Heusden en Herpt De alg. vergadering van den Ned- R. K. Bond van Schoenfabrikanten is uitgesteld tot Maandag 7 April a.s. op dezelfde plaats en uur als op de con vocatie-biljetten vermeld. Dit met het oog op de conferenties met de Arbei ders Organisaties, in verband met het Collectief contract. De aandacht vrag nde voor de advertentie in dit nummer betreffende de Quick-propaganda-vergadering in Musis, verwijzen wij voor nadere bij zonderheden naar de mededeelingen der commissie onderde rubriek „Sport" Naar wij met genoegen vernemen is de toestand van onzen ZeerEerw. Heer pastoor thans flink vooruitgaande en hoopt ZEerw. den 10 April in zijn parochie terug te keeren. De laatste der ontwikkelings— avonden in de R.K Werkliedenvereen. was niet zoo druk bezocht als naar gewoonte. De Weleerw. heer Bijnen sprak een woord van welkom, ook tot den spreker van den avond, kapelaan van Berkel, die mededeelde dat hij aan z'n voornemen om z'n lezing te doen opluisteren door zang, geen gevolg kon geven. Daarna hield ZEerw. een zeer inte- kelijker voor hen bereikbaar enz. terwijl het ook omgekeerd voor onze j ressante verhandeling over „Tarsitius" gemeente om tal van redenen van 't toegelicht met tal van mooie lichtbeel- grootste belang is dat deze plaatsen bij 't kanton Waalwijk worden gevoegd. Verzocht wordt hiervoor ten spoedigste de noodige stappen te doen. Ook zal de aandacht gevestigd wor den op het idee tot inrichting van een oudheid-kamer, waarvoor nu misschap, gelegenheid is ^ïiiumen en waar zaken, betrekking hebbende op de geschiedenis onzer plaats, oude gilden enz. konden worden bewaard en tentoongesteld. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag der 2e Kamer het Xe hoofdstuk (Arbeid, Handel den. De tegenwoordigen hebben geno ten van de uitstekend opgebouwde lezing van den eerw. spreker en terecht bracht de eerw. adviseur dank voor voor den leerrijken en genotvollen avond, die niet Hp is £?weest van den cursus, den tegenwoordigen geschonken. De weleerw. heer Bijnen dankte voorts allen die hebben meegewerkt aan 't welslagen van dezen cursus, ook de pers die in deze steeds hare medewerking heeft verleend. Hedenavond wordt, met een prijs over en Nijverheid) der Staatsbegrooting uitdeeling de cursus der Gemeente voor het dienstjaar 1924 verklaart de Teekenschool gesloten. MinisterOok de avondcursussen De ondergeteekende kan het geheel eens zijn met die leden, naar wier oordeel de wet van 5 Mei 1923 (Sibl. no 186) tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk een gun stige werking heeft. Het wetsvoorstel vari den heer Fleskens, ten doel heb- j nog voortgezet, bende de mogelijkheid te openen het Naar wij vernemen kan de aan- ,r>-u besteding van de Védé-schoenfabriek der Rijks- vakschool loopen hedenavond ten einde Gezien hef zeer slechte weer en het vele overwerken mag men alleszins tevreden zijn over 't bezoek en het slagen der cursussen. De cursus voor werkmeesters wordt invoerverbod na 1 Januari 1924 nog eenigen tijd te handhaven, had dan ook zijn volle instemming. Dit wetsvoorstel is inmiddels in het „Staatsblad" ver schenen. De meening van eenige leden, dat van het invoerverbod ten behoeve van een bepaalde Zwitschersche fabriek van luxe schoeisel ontheffing zou zijn ge- gegeven, is onjuist. De voorschriften ter uitvoering der wet van 5 Mei 1923 laten trouwens geen bevoorrechting van de eene onderneming boven de andere toe. Het Ziekenfonds van de R.K Werkliedenvereeniging te Waalwijk, zal een buitengewone Aig. Vergadering houden op Maandag 31 Maartas. des avonds 8 uur, in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Architect is de heer lr. Orie te-Rosmalen. Gaarne wijzen wij er op dat, nu in de Stationstraat aan weerszijden van de straat een fietspad is aange bracht men, zooals de aangebrachte waarschuwingsborden aangeven, ver plicht is rechts te houden. Naar wij vernemen zal door de politie hierop streng worden gelet. Men denke er dus aan. Wij maken ër onze lezers op attent dat in den nacht van Zondag op Maandag de Zomertijd wordt ingevoerd en men daarom Zondag avond zijn horloge of klok een uur vooruit moet zetten. Dat de Waalwijksche Muziek school in een lang bestaande behoefte 2. Verslag Penningmeester (vorige voorziet, bewijst wel het feit dat zich vergaderingaangehouden wegens ziekte van den toenmaligen Penningmeester) 3. Mededeelingen omtrent gehouden bespreking met Dr. H. Th J Minke, Tandarts alhier. 4. Mededeelingen omtrent gehouden bespreking met Dr. v. Seters te Drunen. I 5 Bijzondere mededeelingen. 6. Rondvraag en sluiting. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de groote bijeenkomst die a.s. Dinsdag in de zaal der R K. Werklie denvereeniging zal worden gehouden i en willen daaraan nog een laatste aan sporing toevoegen. Zooals we reeds vermeld hebben is deze bijeenkomst j door het comité ontworpen om meer belangstelling te wekken voor onze j nieuwe kerk en het daarin geprojecteer de ciborium-altaar. Men zal dan meer op de hoogte worden gebracht met de beteekenis van onze toekomstige kerk en het hoofdaltaar en daardoor zal ook de belangstelling toenemen. Een en ander zal belicht worden van 't standpunt van den vakman, den lithur- gist, maar ook van den echten Waal- wijker. Om al deze redenen durven we een allerdrukst bezoek verwachten Voor het jaar 1924 zijn benoemd tot deskundige voor de schatting der waarde van het meubilair als bedoeld bij art. 50 der wet op de Personeele Belasting A. v. d. Maagdenberg kommies le kl. te G'berg voor de gemeenten G'berg, Made en Drimmelen, Raamsdonk en Waspik. voor de instrumentale lessen 35 personen hebben aangemeld n.l. 23 voor viool, 3 voor cello en 9 voor piano, terwijl zich 10 leerlingen voor een te volgen zangcursus hebben aangemeld. Een mooi succes. De Keuringen van de Provinciale Regelings Commissie voor merriën en stamvaders met alstammellingen zullen plaats hebben op 13 Mei des v.m. 9 u voor type tuigpaard 15 Juli 9 De Prov. premiekeuring van spring- stieren wordt gehouden op 14 April om 10.30 uur. Op initiatief der Eerste Waalwijk sche Piulmveevereenlgiug heeft een barer leden heden in des handel ge bracht een prima kracht-ochtendvoeder, dat gezien zijne samenstelling aan de strengste eischen voldoet. De Plulmveevereenlglog heeft ge meend hiermede hare leden e. a. te dienen omdat volgens haar bescheiden meening daartoe van deskundige zijde voorgelicht* de tot heden in den handel zijnde pluimvee-krachtvoeders, In tegenstelling met 't geen zQ door hare tusscbenkomst offreert, naar rato den kostprijs der grondstoffen, over 't algemeen zeer hoog in prijs zijn. De Pluimveevereeaiging, ofschoon nog kort bestaande, heeft hierdoor wederom bewezen, dat zij onvermoeid doorgaat de belangen der pluimveehouders te behartigen. Zooals de Voorzitter dier vereeniging In de laatst gehouden vergadering dan ook zeer terecht te kennen gaf, U het voor pluimveehouders van niet weinig aut zich voor het lidmaatschap bij haar op te gevea, te meer vermits daaraan verhoeden is esa aaustentijka reductie, zooals uit de la dit bird voorkomende advertentie blijkt, op den prijs va» het bij haar lid dan heer Verwici verkrijg baar gestalde och rondvoer. Carillonspel te 's-Hertogenbosch. De vereeniging 's Hertogenbosch- Belang heeft het initiatief genomen tot eene actie tot herstel van het oude carillonspel in de Kathedraal van St Jan, dat sinds 10 jaren zich niet meer hooren laat omdat de klokkenstoel ver weerd is terwijl de draadverbinding naar het oude klavier en den speel- trommel grootendeels verbroken of verroest zijn. Herstel van dit grootste carillon in Nederland is de eerste voorwaarde voor het in het volgende jaar alhier te houden tweede intern, congres voor beiaardkunst. B. en W. hebben Jet Denyn uit Mechelen een rapport doen uitbrengen van de door hem noodig geoordeelde veranderingen en verbeteringen. Hij acht de 73 klokken van den beiaard van klank zóó over hoop, en het geheel is zóó hopeloos valsch, dat hij den knapsten klokken gieter niet in staat acht om in zulke wanorde van timbres, tonen en harmo nieken eenig accoord te brengen. Hij is van meening dat de 43 klokken moeten geruild worden voor een nieuwe reeks van 38, terwijl de bestaande vijf luid- klokken, die schoon van klank zijn, de basis blijven vormen Verder moet het handklavier vernieuwd worden volgens Mechelsch stelsel, het me?aniek moet worden gerepareerd en de klokkenstoel vernieuwd. Gaarne zou hij al de klok ken en tuigen in het vierkant van den toren geplaatst zien, maar hij ziet er van af wegens de hooge kosten. Toch hoopt men hier dit ideaal ie bereiken, geiijk door Dr. Casparie in een aantal artikelen in de „Bossche Courant" is uiteengezet. De fabriek van klokkenspelen Gillett en Johnston te Croydon bij Londen, heeft uit een oogpunt van reclame in verband met het congres aangeboden, nftg voor het congres het nieuwe klok kenspel te leveren, zulks in verbinding met de bekende Noordbrabantsche fabriek van torenuurwerken enz. der firma B. Eysbouts te Asten. De heele vernieuwing en overplaatsing volgens het idiaal van Jet Denyn zal nog geen flO 000 kosten, terwijl de oude, in 1872 gegoten klokken aan de fabriek ko men. Bij uitvoering van het plan zal Den Bosch in Nederland het eerste, geheel aan dat te Mechelen gelijkwaardige carillon krijgen. De vereeniging 's Hertogenbosch Beiang wil nu het nieuwe Klokkespel door de Bossche burgerij aan de ge meente doen aanbieden. In een gisteravond gehouden ver gadering der vereeniging heeft de heer Brandts Buys na een zeer be langwekkende canserie over het beiaardspel en zijne geschiedenis een krachtige opwekking gesproken. Het houden van het beiaardcongres met de tentoonstelling in Den Bosch is onafscheidelijk verbonden aan het aanschaffen van een goed klokkenspel, Als Zutphen voor zijn Wijnhuistoren f 45.000 kon bijeenbrengen, dan kan de Bossche burgerij volgens spr, voor zijn St. Janstoren zeker wel f 10.000 missen, Daardoor zal Den Bosch een carrilon krijgen dat met dat van Mechelen, het beste van de wereld, kan wedijveren. De burgemeester, die de gieterij te Croydon bezocht, deelde mede, dat waar het maken der klokken een jaar vereischt, de bestelling vóór 1 Juni a.s. moet gedaan worden. De Voorzitter Mr, Tilman hoopte voor dien tijd het geld bijeen te hebben. Uit Brabants Oudheid. Te Groeningen onder Vierlingsbeek worden voorbereidselen gemaakt om het 500-jarig bestaan van het gilde van St. Antonius en St. Nicolaas luisterrijk te vieren. Uit de oorkonden, welke nog zijn bewaard gebleven blijkt dat het gilde in 1424 werd gesticht door de geestelijkheid en de adellijke heeren van den huize „De Voort", Jonker Jurrien en Jonker Godewart. Kaatsheuvel, 28 Maart 1924. Jubileum Dr. W. L. Af. de Both. (Vervolg). Zichtbaar aangedaan dankte de jubi laris voor de zeer waardeerende woor den hem door den Voorzitter der Commissie toegesproken. Vooral de lieve attentie zijne vrouw gebracht had op hun beiden diepen indruk gemaakt Bijzonder ook de sympathieke, (welge meende, ongedwongen attentie van de geheele bevolking, die zich zoo schit terend in 't prachtig huldeblijk open baarde, heeft hem getroffen. Wat de vervulling van zijn ambt als geneesheer betreft, dit noemde de jubilaris een voudig zijn plicht, die "hij hoopte te blijven vervullen tot welzijn van de plaats. De WelEdelAchtb. heer burgemeester sloot zich als Voorzitter van het Eere comité ten volle bij de woorden van den vorigen spreker aan. Hij sprak de hoop uit in 1925, als de jubilaris ook 't zilver als gemeente-geneesheer siert, hein nog meer officieel te mogen huldi gen. De HoogEerw. heer Pastoor Mgr. VSlker huldigde den jubilaris namens de Kaatsheuvelsche clerus. Hij memo reerde hierbij den tijd dat Dr. de Both zich alhier als geneesheer vestigde, herinnerde aan de dagen van strijd die toen gestreden zijn, roemde den jubilaris om 't vele dat hij voor de kerk en voor 't moreel welzijn der plaats gedaan had en wees hem op de belooning die O. L. H. hem na nog een langdurig vruchtbaar leven hierna zal geven. Nogmaals dankte de jubilaris beide sprekers voor hun warme, welgemeen de woorden. Hierna trad de heer Tuerlings naar voren om den jubilaris namens Kaats heuvels Belang te complimenteeren. Met bloemen of geschenken vermag onze jeugdige vereeniging U nog niet te huldigen, aldus sprdoch hij is overtuigd, dat een felicitatie, zij het dan ook in kariger bewoordingen, dan van de vorige sprekers, den jubilaris even aangenaam zal zijn Wanneer we 25- jarige loopbaan van U, G J., aan onzen geest laten voorbijgaan, moeten we allen constateeren, dat U behalve 't werk als medicus, nog steeds tijd hebt kunnen vinden om met Uw aan geboren wilskracht en werklust U te interesseeren voor alles watKaatsheuvel aanbelangt, Ik memoreer hier de op richting der Bouwvereeniging „Volks belang" die aan Uw initiatief haar ontstaan te danken heeft We mogen dat een werk noemen, dat U naast uw medische loopbaan het meeste siert, om de groote voordeelen in beteren woningbouw, zoowel op moreel als hygiënisch oogpunt gelegen. Toen het gold een poging te wagen om onze plaats uit haar isolement op te heffen, waart gij het weer G. J. die met rustelooze ijver en voortvarendheid U er voor interesseerde om Kaatsheu vel in het spoorwegnet Midden Brabant opgenomen te krijgen. We willen met een enkel woord releveeren wat U voor Kaatsheuvel deedt met de oprichting der R. K. Spaarbank, die onze steun was bij den bouw onzer monumentale kerk, door de oprichting onzer R K. Kiesvereen. om degelijke RK doch ook ontwikkel de menschen naar de 2e Kamer afge zonden te krijgen. Ik spreek de hoop uit dat het U, G. J. nog lang moge gegeven zijn met dezelfde werkkracht voor de belangen onzer plaats te mogen werken en be groet U daarom met blijdschap tevens als bestuurslid onzer jeugdige vereeni ging die op uw steun en stoeren werk lust kan bouwen. Namens K.B. nog maals onze hartelijke gelukwenschen. Ook dezen spreker dankte de jubilaris de verzekering gevend dat hij ook ais steeds, een open oog blijft houden voor de stoffelijke belangen der plaats die hem zoozeer aan 't harte ligt. Na 't aanbieden van den eerewijn, maakte de eerste deputatie plaats voor de dames van St. Elisabeth, de ver schillende gezelschappen en vereenigin gen en vele particulieren, zoowel van in als buiten de plaats. 25 Maart 1924 moge Dr W. L. M de Both nog vele jaren in aangename herinnering blijven. (In ons bericht betreffende het jubileum Dr. de Both zijn eenige on juistheden voorgekomen, die we bij deze rectificeeren De oorzaak is dat de berichten te laat inkomen, zoodat ze gewoonlijk ongecorrigeerd opgeno men moeten worden, willen we nog tijdig kunnen verschijnen. Red.) In de toespraak van den heer M. v. d Wee gericht aan Dr Both staat op regel 48„die reeds sedert 25 jaren het ambt van gemeente geneesheer vervult", dit moet zijn die reeds sedert 24 jaren enz." Op regel 81 staat: Gij hebt hen weten te ontvangen met de beste zor gen, terwijl gij uwe zieken het ver trouwen, zoo hoog noodig voor hun gestel, wist bij te brengen, dit moet zijnGij hebt hen weten te omringen met de beste zorgen, terwijl gij uwe zieken het vertrouwen, zoo hoog noodig voor hun herstel, wist bij te brengen. Zondag 30 Maart geeft het Konink lijk Muziekgezelschap „Euphonia" zijn jaarlijksch halt-vasten concert. Dit jaar zal echter dit concert meer beteekenis hebben, daar deze uitvoering aan den WelEdel. ZeerGel. Heer Dr. W, L M. de Both zal aangeboden worden in plaats van een serenade aan huis, welke wegens ziekte van Mevr. de Both achterwege moest blijven. Het huldi gingscomité zal in zijn geheel op deze uitvoering tegenwoordig zijn. De Tooneelvereenlging „Tavenu" geeft Zondag half Vasten een groote tooneeluitvoering. De premiere wordt gegeven van een nieuw tooneelstuk „De verloren Zoon". De kantporbediende bij het Post en Tel. kantoor A. J Maat alhier, w ordt met ingang van 1 April e.k overge plaatst naar Waalwijk. We moeten in de heer M. wederom een ambtenaar missen die tegenover het publiek uitmuntte in voorkomende gedienstig heid Vrijdagavond houdt het nieuw gekozen bestuur van Kaatsheuvels Be lang in Café Restaurant Alph. Snoeren zijn eerste vergadering, hoofdzakelijk ter verdeeling der bestuursfuncties. De postkantoor-kwestie zal tevens ter tafel worden gebracht Dezer dagen hadden wij gelegen heid de teekening te bezichtigen van het nieuwe patronaat met conciërge woning, dat 2 April a.s. op de R,K. pastorie zal worden aanbesteed 't Wordt een machtig flink gebouw. Het front heeft een breedte van 20 meter. Het voorgebouw telt niet minder dan zes bestuursvergaderzaien, benevens de concierge-woning. De eigenlijke groote zaal is 23 meter lang en ruim 11 meter breed. Het tooneel is ó'/a meter bij 11 meter. De groote zaal kan door schuif deuren nog in twee lokalen verdeeld worden. De bovenverdieping geeft toe gang tot een achterbalcen over de ge heele breedte der zaal en een diepte van bijna 4 meter. Het gebouw zal voor het vereenigingsleven alhier in een dringende, langgevoelde behoefte voorzien. Dat de pluimveefokkerij in onze gemeente voortaan iets beteekent moge blijken uit 't feil dat de drie bekende fokkerijen alhier n.l. Het hoenderpark Brabantia, De zwarte Minorca fokkerij Eishout en de fokkerij „Het Witte Nuthoen" dagelijks door vele vreem delingen tot ver uit den omtrek bezocht worden. De bestellingen op broedeie- ren komen zoo druk binnen, dat bijna geen orders direct kunnen worden uit gevoerd. Als we daarbij kunnen wijzen op het feit de eigenaar van de fokkerij, „Het witte Nuthoen" de vertegenwoor diging voor geheel Holland verkregen heeft van de grootste Deensche wit Leghorn fokkerij van den heer M. Pedersen uit Agedrup, dan gelooven we hier te mogen wijzen op een voor uitgang in de klein veeteelt, die we wei van eenige beteekenis mogen noemen. We willen er de ouders langs dezen weg opwijzen, dat Dinsdag a.s. 1 April er wederom gelegenheid is jongens aan te geven voor de le klasse der openbare school. Het besluit van den gemeenteraad van 31 Jan. jl. om de betrekking van Gemeente-opzichter te doen vervallen en met één jaar opzegging eervol ont slag te verleenen aan den heer H. J. v. d. Heuvel is bij Kon. Besl. van 10 Maart g|l. tot 1 Maart 1925 geschorst! De Burgemeester der gemeente heeft ten dezen gebruik gemaakt van het recht hem volgens artikel 70 der gemeentewet toegekend. „QUICK." Maandagavond om acht uur zal in Musis Sacrum onze eerste propaganda- vergadering plaats hebben. Het is ons een waar genoegen te kunnen mee- deelen dat wij den Heer J. Konings uit Tilburg, een der beste 1ste klasse scheidsrechters uit het Zuiden, hebben bereid gevonden om voor ons dien avond een hoogst leerzame lezing te houden. Wij verwachten al onze leden, donateurs en supporters, zonder uit zondering, om van de hoogst nuttige en interessante lezing van onzen Zui delijken arbiter te komen genieten. De onderwerpen die de heer Konings zal behandelen zijn van zeer groot belang voor de voetbalsport, dus voor ons allen. Daarom Maandagavond allen in Musis present om te zorgen dat onze geachte spreker succes zal oogsten met zijn optreden in Waalwijk, om te zorgen dat zijn sportief werk vrucht dragend zijn zal. Dan vermeldt de agenda ook mede, het definitief op richten van een Quick-supportersveree- niging. Gij alle supporters onzer vereeni ging, zorgt er dus voor dat ook ons werk met succes bekroond wordt. Verschillenden uwer hebben reeds hun steun voor de nieuwe vereeniging toegezegd. Onze voorzitter zal U uit eenzetten wat ge verkrijgen kunt door U te vereenigen, welke voordeelen en genoegens U deze vereeniging brengen zal, alsmede welk een enorme steun gij dan zijn kunt voor „Quick". Wij verwachten dus een flink bezette zaal van „Quick"-aanhangers met hun vrienden. Laat onze propaganda-ver- gadering zijn een schitterend bewijs van de krachtige actie die wij voeren voor de blauw-witte kleuren. Vormt een dichte haag supporters om onze club en succes zal niet uitblijven. Steunt ons in ons streven, helpt de sportiviteit hooger opvoeren, wij hebben vele

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9