Gemeenteraad, schoolbesturen plannen gemaakt, hun ambtenaar ter Secretarie in het bezit Hoogere Handelsschool in de nieuwe j moet zijn van een diploma. Mocht het H. B. S. om te zetten De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft echter den 27 Maart 1924 in een schrijven aan den Inspecteur M. O., belast met het toezicht op de Handelsscholen, ver klaard, dat de aan het einddiploma der nieuwe H. B. S. toe te kennen rechten eveneens zullen worden ver bonden aan het einddiploma Hoogere Handelsschool (De Minister heeft den Inspecteur tevens gemachtigd, dit schrijven ter kennis van gemeente- en schoolbesturen te brengen). Bedoelde omzetting behoeft dus, ter wille van de rechten niet te geschieden. Indien de Minister nog nadere mede deelingen dienaangaande verstrekt' zullen deze in dit blad worden vermeld' DRUNEN. (Vervolg.) De Voorzitter deelt mede dat er vier soorten van akten zijn en wel de groote jacht met de valkenjacht er bij, welke echter in ons land niet meer wordt uitgeoefend en f 30 kost, groote akte zonder valkenjacht f 22 50, logeer- akten dat is voor menschen uit het buitenland f 10 en een kleine reakte op z.g. waterwild f 5 In Oisterwijk, en meer andere plaat sen, heeft men die gesteld op f 15, f 7.50 f 5 en f 2 50. Burg. en Weth. komen in deze met geen voorstel omdat de Burgemeester zelf jager is. Een en ander gaat in met 1 Juli en vooraleer zoo'n verordening is goed gekeurd, gaan er drie maanden over heen, omdat ze ter goedkeuring naar Den Haag moet worden gezonden. De heer Van Halder stelt voor de prijzen te houden als vroeger door de Provincie geheven, omdat de gemeente het zeker zoo hard noodig heeft dan de Provincie uitgenomen de kleine akte welke hij op f 2.50 zou willen stellen. De Voorzitter zou de prijzen niet al te hoog gaan stellen omdat men anders er geen gebruik van zal maken. Van Drunen Zouden deze bedragen, met het oog op.defjachtwet, niet te hoog zijn. Voorzitter. Dat geloof ik niet en nu is de gemeente er weer wat mede gebaat. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van den heer Van Halder aangenomen. 9. Voorstel van H. van Heeswijk tot 1 Augustus 1924 een tent, eigendom der gemeente, kosteloos in bruikleen af te staan. Voorzitter. Reeds heel lang geleden moest van Heeswijk zijn huis uit en omdat hij nergens een onderkomen kan vinden, heeft hij verzocht zoolang de tent van de gemeente te mogen ge bruiken. Burg. en Weth. stellen voor hem onder zekere voorwaarden de tent tot 1 Augustus in bruikleen af te staan want het is voor Van Heeswijk onmo gelijk met een kamer te volstaan. De boeren van Giersbergen hebben op zich genomen om de tent te komen halen en Van Heeswijk zal ze voor zijn rekening door een deskundige laten opbouwen en in orde laten maken. Brok. En als de gemeente ze bij brand of besmettelijke ziekte nu eens zelf noodig heeft. Voorzitter. Dat is wel moeilijk maar van Heeswijk moet er uit en kan tot heden nog geen onderkomen vinden, alhoewel hij daarvoor al wel zijn best heeft gedaan. Met 1 Augustus moet hij echter de tent verlaten. W. v. d. Wiel. Staat er in de Kerk- pad geen huis leeg. Voorzitter. Daar is hij ook om ge weest, maar dat is al weg. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg en Weth. aangenomen. 10 Benoeming leden der plaatselijke Commissie van toezicht op het lager Onderwijs. Worden benoemd mej Klerx, de heeren Van Rooij, Elshout, Brok en de Z.Eerw. heer Goosens. 11. Verzoek van W. Bouman en Co. te Wijk om een stukje gemeentegrond in erfpacht af te staan. Voorzitter Hierover hebben in een vorige vergadering de stemmen ge staakt en daarom moet het thans weer in omvraag worden gebracht. Van Huiten. Ik stel voor om op deze zaak in besloten vergadering terug te komen. De heeren Brok en Pijnenburg on dersteunen dit voorstel. Voorzitter. Ik begrijp het. Dit is zeker met het oog op de advertentie die in de courant heeft gestaan. 12. Verordening betreffende de ge meente secretarie. De Voorzitter merkt op dat hierover in een vorige besloten vergadering van gedachten is gewisseld en er toen leden waren die bezwaar maakten tegen art 1. Burg. en Weth. stellen voor om deze verordening te wijzigen n.l. dat de later voorkomen dat er geen te krijgen is, dan kan de raad deze zaak opnieuw regelen. Ook stellen Burg. en Weth. voor om de verordening niet van kracht te doen zijn op den tegenwoordigen ambtenaar, den heer Sens, over wiens werkzaamheden men in alle opzichten tevreden is. Ook Art. 5 is gewijzigd en nu zal voortaan het salaris alleen worden uit betaald wanneer de ambtenaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen, dus niet bij de eerste oefening. De Voorzitter meent dat er nu wel geen bezwaren meer tegen de veror dening bestaan, want gaat men het boekje van de gemeente na, dan zal men zien dat wij hier met een gemeente van 3000 zielen, het minste betalen. De gemeente Vlijmen met 500 zielen meer, heeft drie gesalarieerde ambte naren met een totaal bedrag van f 3000. De heer W. v. d. Wiel acht het wenschelijk dat de verordening wordt gehandhaafd, ook voor den tegenwoor digen ambtenaar. De zoon van onzen geachten Secretaris moest ruimen omdat hij geen diploma had en nu zal men er een nemen die dit ook niet heeft en hem dan toch f 1000 salaris geven. Spreker is daar tegen omdat het on rechtvaardig is. De Voorzitter meent dat er toch een verschil mag worden gemaakt omdat de tegenwoordige ambtenaar candidaat in de rechten is en het volgens be voegde personen een jongen is van groote bekwaamheden. Vele raadsleden zullen gaarne erkennen dat het een buitengewone kracht is en daarom vragen Burg. en Weth niet te veel om dezen ambtenaar te handhaven. W. v. d. Wiel. Ik zal er niet verder over spreken, alleen zeg ik nog dat de benoeming niet is geschied als behoort. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Huiten, Elshout, A. v. d. Wiel, Van Spijk, Van Halder, Klerks, Brok en Pijnenburg. Tegen de heeren Van Drunen, W. v. d. Wiel en Muskens. 13. Verordening op het schoolgeld. De Voorzitter deelt mede dat het wenschelijk is dat de verordening wordt gewijzigd. In plaats te beginnen bij een belastbaar inkomen van f800 moet men beginnen- bij f 700, wat echter geen wijziging brengt. De heer W. v. d. Wiel wijst er op dat bij de bestaande verordening menschen met 8 kinderen wel school geld moeten betalen, wat wel mag veranderd worden. Er zijn er zelfs die geen belasting behoeven te betalen maar wel een gulden of 10 schoolgeld. Hij vraagt of er gelegenheid voor die menschen bestaat om er af te komen. De Voorzitter zegt dat de zaak nu anders wordt, die weinig kinderen heeft zal wat meer en die veel kinderen heeft, wat minder moeten betalen. Dat die menschen een adres indienen, dan kan de raad nog zieri wat te doen. Daarna wordt de verordening vast gesteld. 14. Wijziging der begrooting 1924. De Voorzitter merkt op dat er twee kinderen naar het Gymnasium te 's Bosch school gaan waarvoor de gemeente f691.50 moet betalen, wat nog op de begrooting moet gebracht worden. Bi» de rondvraag wijst de heer W. v. d. Wiel er nog op dat door de Krieger de honden die vastleggen zijn ingeschreven en gezegd is dat daar voor f 2.50 moet worden betaald. In verband met de medailles is de ver ordening nog kort geleden gewijzigd en toen is toch niet tot verhooging van de hondenbelasting besloten. Voorzitter. De zaak is zoo: Er blijkt een vergissing te hebben bestaan. De verordening heeft toen voor de leden ter inzage gelegen omdat het niet opgaat om dat alles nog eens in een vergadering te gaan voorlezen wijl men anders zoo'n soort stadsche ver gadering zou gaan krijgen. Ik zelf was in de verbeelding dat voor een vast- liggenden hond altijd f 2.50 is gerekend en heb daarom op die f 2.50 geen nadruk gelegd. De verordening heeft echter ter inzage gelegen zoodat Burg. en Weth. geen verwijt kan worden gemaakt. In dat opzicht wordt alles gedaan, want soms worden de leden afschriften thuis gezonden, dat ligt weer aan de werkzaamheden van de Secretarie. Is het daar druk, dan kan het niet en worden de stukken ter inzage gelegd en dan nog wordt door mij het voornaamste naar voren ge bracht. Ik geef toe dat het voor sommige menschen, die buiten werken, lastig is om de stukken te komen inzien. Het beste zal echter zijn de verordening maar weer te wijzigen en op f 1.50 te brengen. De biljetten kunnen dan zoo lang nog worden ingehouden. Van Halder. De verordening had toen 2 maai 24 uur ter inzage gelegen. Van Drunen. Het is zeer billijk als maar f 1.50 wordt geheven voor een werkhond. Waarom zou men voor een hond, waarmee men zijn brood moet verdienen, zooveel geld moeten betalen Voor een waakhond ook al, daar is f 2.50 veel te veel voor. De heeren Van Huiten en Muskens hebben 'ook bezwaar'-om f2.50 te heffen. Voorzitter. De stukken hebben ter inzage gelegen. Leden die, doordat ze buiten de gemeente werkzaam zijn geen gelegenheid daarvoor hebben kunnen, als ze daartoe de wensche lijkheid te kennen geven, 's avonds de stukken komen inzien, dan zal hi daarvoor gaarne gelegenheid geven. Wordt met algemeene stemmen besloten de belasting op vastliggende honden van f2.50 op f 1.50 terug te brengen. De heer Brok wijst op den slechten toestand van de pomp in de Wolfshoek De Voorzitter merkt op dat daar a zooveel en zoo dikwijls iets aan is gedaan, doch dat niets helpt, omdat naar het schijnt daar geen goed water is te verkrijgen. Deskundigen zijn ook al eens bezig geweest en dan moet weer eens dieper en dan weer eens wat minder diep worden geboord, maar niets hielp, het water bleef slecht, alleen is het nu te gebruiken voor te schrobben enz Er schijnt daar geen goed drinkwater te zijn. Muskens. Er fs al eens besloten om maar weer de oude put op te graven, maar ik heb nog nooit gehoord of gezien of daar al iets van gekomen is Voorzitter. Ik zal zien dat het alsnog wordt gedaan. Van Spijk. Als het toch overal slecht water is, dan zou ik maar niet te veel kosten meer maken. Ander water om te schrobben en wasschen Is er nog al lichtvaardig te krijgen en dan zou het gek zijn om nog kosten te gaan maken. Voorzitter. Hier kunnen we de boel nog eens nazien omdat de kosten zeer gering zijn. De heer A. v. d. Wiel zou, indien er geen goed drinkwater is te krijgen ook geen groote onkosten willen maken. De heer W. v. d Wiel vraagt op het terrein van de Wed de Wit in de Achterompad geen brandput kan wor den aangelegd. Voorzitter. Dat terrein zal publiek worden verkocht omdat er nog minder jarige kinderen zijn. W. v. d. Wiel. Het is anders een goed terrein daar, omdat men er veel kan bereiken, tot zelfs het achter gedeelte van het Klooster alwaar al een paar maal een begin van brand is geweest. Voorzitter. In een volgende vergade ring zullen wij eens zien hoe het met dat perceeltje grond zal gaan. Van Drunen. Men moest maatregelen treffen dat de sluitstukken van de slangen van de brandspuit van de Wolfshoek passen op die van hier, dan kan men elkaar als het noodig is, helpen. De Voorzitter voelt veel voor nor malisatie. Men zal daartoe ook gelei delijk overgaan. In de vergadering van Burg. en Weth. is daar al eens over gesproken. Zelfs is het wenschelijk dat men in een geheele streek die zaken normaliseert, iets waaraan een Prov. Brandweerbond zijn volle aandacht aan zal schenken. Men heeft dat hier on langs nog gezien, toen Waalwijk hier zeer vlug was maar niets kon doen omdat men geen slangen had die pasten. Van Drunen. Voor deze gemeente was het een kleine moeite en geringe kosten. Ook heb ik hooren zeggen dat voor de brandspuit geen paard mag staan. Dat is verkeerd want als men wat ver moet loopen, zijn de menschen die de brandspuit moeten bedienen op en kunnen niets meer doen. Op de hei is het nu tweemaal brand geweest en telkens kwamen de menschen geheel afgetobd aan, zoodat ze bijna niet meer konden werken. De Voorzitter zegt dat er wel degelijk paarden voor de brandspuit mogen worden gespannen, doch in den regel wordt de spuit maar getrokken door mannen omdat dat vlugger gaat. Hij voor zich zou er zelfs niets in zien om, als er er ergens, nogal verweg, brand was en er was juist een vracht auto die passeerde, deze de spuit te laten trekken. De heer Muskens wijst er op dat de Wolfshoek geen brandput heeft, wat ook niet noodig is, omdat in de We tering altijd voldoende water is, als men die sloot maar zuiver laat houden. Een vorig jaar is er niets aan gedaan. De Voorzitter weet thans niet of die sloot tot het onderhoud van den polder behoort. In ieder geval moet de sloot zuiver worden gehouden. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat het verzoek van Bouwman Co. tot eene volgende vergadering is aangehouden. ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT'S Staal Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten Bij Apoth. en Drogisten 90 ct. 75 ct. 75 ct. 60 ct. 60 ct. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering >an den raac dezer gemeente op Vrijdag 28 Maar des middags ten; 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Bianch Ongeveer kwart over twee uur open de Voorzitter de vergadering; afwezi de heer Mr. Allard met kennisgeving De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Jansen zegt in een vorige vergadering te hebben gezegd dat de notaris beter f 10 kan geven dan f 1000 kwijt te zijn, nl. het werk van de gemeente. De Voorzitter heeft de bedoeling er van wel gesnapt. Jansen. Ik heb het duidelijk gezegc Voorzitter. Ik heb absoluut geen bezwaar om dit alsnog bij de notulen te voegen Segeren. Er staat niet in de notulen dat de s heer Sassen is weggegaan nadat hij ten opzichte van mij nog minder aangename woorden had ge bezigd. 8 Voorzitter. Ik heb het al meermalen gezegd, de notulen zijn geen stenogra fisch verslag maar geven slechts weer in groote trekken, wat is behandeld Daarna worden de notulen vast gesteld. AAN DE ORDE: 1. Schrijven van Ged. Staten be treffende de begrooting voor 1924, Ged. Staten hebben nog eenige aanmerkingen op de begrooting welke echter alle van administratieven aart zijn. Aangezien men in deze alleen heeft te doen wat door Ged. Staten wordt voorgezet, wordt besloten con form -het verlangen te wijzigen. 2. Mededeeling Proces-verbaal. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van heffing van Haven- en (of) Kadegeld De Voorzitter merkt op dat bij de begrooting er op gewezen is dat moet worden omgezien naar meerdere inkomsten voor de gemeente, aan gezien de uitgaven steeds vermeer deren en de inkomsten voor wat betreft de belastingen, aanmerkelijk achteruitgaan. Hij heeft daarom gedacht om te komen met een heffing van Haven- of Kadegeld. Alvorens echter deze plannen verder te gaan uitwerken wil hij in deze eerst de meening van de raadsleden eens hooren of ze accoord kunnen gaan dat een verorde ning zal worden ingesteld. Over de uitvoering zelf kan later nog worden beraadslaagd. De heer Jansen meent dat er weinig Dezwaren kunnen bestaan om tot vast stelling van een dergelijke verordening over te gaan. Geertruidenberg zal misschien de eenige gemeente in de geheele omgeving zijn die geen haven- of kadegeld heft. Voorzitter. De gemeente moet steeds baggeren wat voor de schippers van jelang is dat dit wordt gedaan. Doch tot heden heeft tegenover deze uitgaaf nog nooit eenige inkomsten gestaan. De heer Tak meent dat geen haven- wel kadegeld kan worden geheven.In naburige gemeenten moet men gezegd hebben dat de gemeente over het water geen medezeggingschap heeft. Tenslotte komt het echter op 't zelfde neer of men ka- of havengeld heft, dat is maar juist zooals men de zaak regelt. jansen. Dan zou ik toch eerst eens willen zien onderzocht. Is men gerech tigd ja of neen. De vraag is maar tot hoever de grond van de gemeente loopt. Voorzitter. Als het niet het eigendom van de gemeente is, dan hadden wij daar ook nooit het onderhoud moeten hebben. Tak. Het water behoort aan het Rijk. Maar dit alles doet er nu niet toe omdat men toch van een ka- en havengeld-verordening kan spreken omdat voor de binnenhaven in ieder geval eene soortgelijke verordening kan worden vastgesteld. Voorzitter. Dat alles zal ter bevoeg- der plaatse zijn te onderzoeken. Segeren. De gemeente zit voor de lasten van het uitbaggeren, dus mag ze de lusten ook wel hebben. De heer Timmermans zou in ieder geval kadegeld heffen en als geen havengeld voor de rivier mag worden geheven, dan zou hij voor de inwoners een ander kadegeld-tarief willen zien geheven dan voor de niet-inwoners. De Voorzitter zou ook zeker mede de schippers willen treffen en niet alleen de inwoners. Men moet zorg dragen, dat niet alles naar de loswal gaat omdat het daar goedkooper is en tenslotte nog beter. Timmermans. Men zou het kadegeld meente Geertruidenberg wel het recht bezit om havengeld te heffen. Mocht dit eventueel niet het geval zijn, dan zou hij gaarne zien dat de zaken zoo worden geregeld, dat ook detschippers mede betalen en de inwoners niet alleen de dupe van de historie worden. De Voorzitter zegt toe dat te zullen onderzoeken doch hij zou zeggen dat de gemeente er wel het recht toe heeft, omdat ze ook het onderhoud heeft. Timmermans, Ik zou het ook wel denken, anders zou de gemeente niet zooveel kosten hebben gemaakt voor uitbaggeren en het in orde maken. Jansen. Dat zeg n g niets. Ze heb ben hier meer gekke dingen gedaan, 't Zou waarachtig het eerste niet zijn. Segeren. Het kan aanleiding tot een twistgeding geven. Bij laag water kan het ondoenbaar zijn. De grond is van de gemeente en het water van het Rijk. Wat dan? De Voorzitter zegt nogmaals toe de zaak te willen onderzoeken. De heer jansen geeft in overweging om de tarieven niet al te hoog op te voeren waardoor de schippers de gemeente niet aandoen, wijl anders de neringdoenden daardoor schade in hun bedrijf zullen gaan ondervinden. Sassen. Het komt mij voor dat het noodig is dat een commissie van onderzoek wordt benoemd. Voorzitter. Dat begrijp ik niet. Als er op 't oogenblik voor Burg. en Weth. iets is te doen, dan komt men voor het feit te staan dat direct een commissie moet worden benoemd. Dat is voor Burg. en Weth. zeer onaan- genaam want zoo zoetjes aan krijgt men den indruk, dat deze niet compe tent zijn. Wij hebben ons rp het standpunt gesteld om bij menschen die bevoegd zijn, om advies te gaan vragen Of dit nu raadsleden of niet zijn doet niets ter zake. De bedoeling van mij was om eene verordening op te bouwen na eerst advies bij verschillende deskundige personen te hebben ingewonnen, om zoo een goed geheel te verkrijgen, waarmede we dan in den raad komen. Waarom dat nu weer buiten Burg en Weth. om moet gebeuren is mij een raadsel. Sassen. Dat is een idee van me, het feit blijft hetzelfde. Het komt me voor dat het in het algemeen belang is. Voorzitter. Het komt later toch in den raad en dan kunnen de leden hun oordeel daarover uitspreken. Het ligt in mijn bedoeling om van te voren bij den heer Jansen eens over het een en ander om advies te vragen. Jansen. En bij Toon. Segeren. Hier is geen Toon lid van den Raad, wel een Segeren. Jansen. Ik zou geen zitting willen nemen in een dergelijke Commissie. Voorzitter. Als het voor Burg. en Weth. nu moeilijk was om inlichtingen te verkrijgen, dan zou het nog wat anders zijn, maar dat is niet het geval, altijd hebben wij iedereen daartoe al bereid gevonden. Sassen. Ik blijf bij mijn opinie, maar maak er geen voorstel van. 4. Bespreking steunregeling aan werkloozen. Voorzitter. Ik zal maar direct met de deur in huis vallen. Burg. en Weth. stellen voor om binnenkort, liefst zoo spoedig mogelijk, de steunregeling stop te zetten. Burg. en Weth. komen met dit voorstel op grond, dat de uitgaven niet meer door de gemeente zijn te dragen. Nu reeds is een bedrag van 940 uitgegeven plus f 388 dat geboekt staat als verricht grondwerk voor het grondbedrijf. Zou men door blijven *aan, dan zou men voor het feit komen te staan dat men van den winter, wanneer het toch noodzakelijker is dan nu, geen steun meer kan verleenen. }an toch zijn er tengevolge vau de weersgesteldheid meer werkloozen en ondersteuning harder noodig dan tijdens de zomermaanden. Veronderstel dat men nu met de steunverleening doorgaat, dan zou men tijdens de win termaanden niets of slechts heel weinig kunnen geven, wil men rondkomen. rouwens, de laatste 3 weken is het aantal werkloozen gelukkig zeer ver minderd doordat er hier en daar weer werk wordt gevonden. Er komen nog maar een paar personen die geen werk meer hebben, waarbij er zijn die wel werk zouden vinden als er geen steun werd verleend. Een vorige week is er 26 uitgekeerd en een voor-vorige week nog f45 en een week daarvoor nog meer. Met veel meer genoegen hebben wij f 150 uitbetaald dan nu f26, omdat we toen, dat was aan alles te zien, te doen hadden met menschen die gaarne wilden werken en ook alles deden om aan werk te komen, zoodat het zeer ikwijls gebeurde dat ze 1 of 2 dagen n de week hier of daar wat werk vonden. Steeds waren ze er op uit om werk te zoeken en dan is het niet alleen billijk maar ook noodzakelijk dat zulke menschen ondersteuning genieten. Het zou jammer zijn als dergelijke menschen. wanneer die tijdens de a.s. 5!T_ moeten ste,,en dan wintermaanden weer werkloos mochten geraken, niet voldoende steun kon voor de rivier. De heer Jansen meent dat de ge'

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2