Buitenland. Kerknieuws. Letteren en Kunst. Gemengd Nieuws. worden verleend, omdat men het geld nu aan een paar menschen moet uit geven. Segeren. Het is juist zoo, mijnheer de Voorzitter, als door U naar voren wordt gebracht. Nu moet alles aan een paar dezelfde personen gegeven worden. Onze regeering is zoo ruim geweest. Qeertruidenberg is het ruimste geweest van de geheele omgeving. Het spijt me als ik iemand moet treffen, omdat er altijd uitzonderingen zijn. Sassen. Kan ook zeggen hoeveel werkloozen er nog zijn. Voorzitter. De laatste week is een bedrag van f26 50 uitgekeerd. Sassen. Ik geloof dat er nu weer meer bij zijn gekomen. Voorzitter Men ziet er nog langs de straten loopen, dat is waar, maar men moet bedenken dat dit altijd zoo is geweest. Die, z g.beroepswerkloozen, zullen er altijd blijven. Sassen. Dat is wel zoo, mijnheer de Voorzitter, maar U moet toch bedenken dat er nog veei en bittere armoede wordt geleden. Of is het niet verschrik- kelijk dat 3 k 4 kleine kinderen 's nachts voor deksel een oude jas van vader krijgen waarmede hij een heele dag heeft rondgeloopen. Werkelijk, er wordt hier in ons stadje bittere armoede ge leden. Men moet ons stadje niet ver gelijken met plaatsen uit de omgeving, want daar kan men nog iets voor zich zelf zomers laten groeien, maar dat kan hier nu eenmaal niet. In grootere plaatsen als Breda, Tilburg enz. gaat men daarom ook met de steunverle ning door wat in plattelandsgemeente niet direct meer noodig is, althans in de meeste van die gemeenten niet meer. Segeren. Het is jammer dat het moet maar het kan niet anders. Geertruiden- berg is zoo ruim geweest. U wil nu nog steun blijven verleenen, maar waar moet het vandaan komen. De midden standers zelf verdienen geen cent meer. De Voorzitter merkt nogmaals op dat het een feit is dat er 's winters de meeste werkloozen zijn en dat, gaat men er nu mee door, er dan geen geld meer zal zijn, dus dat deze menschen er dan het meest door zullen zijn gedupeerd. De heer Sassen kan dat alles niet tegenspreken, maar zou juist daarom een andere weg van steunverieening willen zoeken, eene die niet ten laste van de gemeente-finantiën komt, want zonder steun is het nog niet doenlijk, daarvoor wordt nog te veel gebrek geleden. Wat armoelijden is weten de meeste menschen niet, maar hij heeft dat in Manchester van nabij gezien. Dat is verschrikkelijk en werd het maar meer begrepen wat het zeggen wil als men zijn kinderen niet het noodige voedsel kan toedienen, dan zouden er vele menschen anders spreken en voelen. Hier wordt thans nog veel gebrek geleden en tot zelfs de men schen die werk hebben verdienen niet genoeg om in het allernoodzakelijkste te voorzien. Spr. ondervindt het dage lijks in zijn winkel. De menschen kunnen zich nog geen hemd aan het lijf koopen. En wat daar het gevolg van is? Dat ook de middenstanders niet meer verdienen en niets meer kunnen geven. Daarom moet naar een ander stelsel van steunverieening wor den omgezien. Er moet eens een daad van christelijke naastenliefde worden gesteld. Hij zou daarom willen voor stellen dat nu reeds daarnaar werd omgezien, opdat men bij het aanbreken van de wintermaanden gereed is. De Voorzitter meent uit het gespro kene van den heer Sassen te mogen opmaken dat hij gaarne zou zien dat door de Godshuizen steun wordt ver leend Hij wil gaarne op zich nemen om daar eens te gaan aankloppen. Echter moet bedacht worden dat er wel menschen worden gevonden die beschaamd zijn om daar geld van aan te nemen, niet als het komt van de gemeente, dan heet het bij hen geen schande te zijn. Die menschen moeten weten dat het ook geen schande is ais het geld voor steun van een ander lichaam komt. Spr. wil dergelijke zaken zaken, het vragen om steun, niet helpen bevorderen, maar zou toch gaarne zien dat de menschen begrepen dat, ais ze werkloos zijn en ze van een of ander lichaam steun ontvangen, dit geen schande is. De heer Sassen wil daartoe gaarne meewerken. De heer Segeren merkt op dat er hier en daar troepjes werkloozen staan en komt men dan voorbij, dan wordt men altijd nageroepen en gevraagd of men geen werk voor hen heeft. Dik wijls reeds heeft hij gezegd dat men daarvoor bij hem aan huis moet komen vragen. Wij zijn, zegt spr., ook ver antwoording verschuldigd. De regee- ging is zoo ruim geweest want hier werd al lang steun gegeven toen dat in de geheele omgeving nog niet werd gedaan. Ik neem het den heer Sassen echter niet kwalijk dat hij voor zijne partij uitkomt. De heer Sassen geeft in overweging om een heele strenge controle in te voeren. De Voorzitter zegt dezer dagen nog met 2 collega's te hebben gespro ken over steunverieening, maar het is overal ^hetzelfde liedje, de controle is .moeilijk. Zoo ontvangen er hier steun die het feitelijk niet moesten heb ben, maar ze vallen er onder en dan is er eenmaal niets aan te doen. Dat thans wordt stopgezet met de uitkee- ring is voor de werkloozen zelf van groot belang. De heer Timmermans acht het van belang dat aan de Godshuizen om steun wordt gevraagd, doch zou dan gaarne zien, dat dit gebeurt door aan het ge meentebestuur een bedrag te verleenen dat het weer op zijn beurt geeft aan menschen die het noodig hebben op dat alle gemeentenaren, zonder onder scheid van gezindten, daarvan kunnen profiteered (Wordt vervolgd.) Ia zsja programmarede verklaarde Poiacaté, dat de tot das?er gevoerde bulienlaudsche politiek zou worden voortgezet. Hij gaf voorts een uiteen zetting van de door Frankrijk te voeren fisaocieele politiek en van zijn stand punt inzake de Roerontruiming en de schadeloosstelling. Dinsdagochtend om vijf minuut over tien is in het proces-Hirler vonnis gewezen. Hitier, Poehner, Kriebel en Weber zijn elk tot vijf jaar vestingstraf, dc kosten van hun proces en 200 goud- mark boete, bij niet betaling te ver vangen door 20 dagen vestingstraf veroordeeld. Na verloop van zes maan den wordt voor deze veroordeelden een voorwaardelijke invrijheidstelling in uitzicht gesteld. Ludendorff Is vrijgesprokenhij zal echter de kosten van zijn proces hebben te dragen. Frick, Roehm, Biückner, Wagner en Pareet zijn wegens medeplichtigheid eik voorwaardelijk tot I j<ar en 3 maanden vestingstraf, 100 goudmark boete (ev. te vervangen door 10 dagen vestingstraf) en tot de kosten van hun proces veroordeeld. De termijn van hun voorwaardelijke veroordeeling loopt tot 1 April 1928. Lourdes, Lisieux, Parijs. De 5de Bedevaart van „Roomsch Nederland" gaat dit jaar van 11—19 Aug. naar Lourdes. Om de lange reis te onderbreken blijft men een dag en een nacht te Parijs. De dag in Parijs wordt besteed met een bezoek te brengen aan Versailles en in den namiddag aan de beroemde basiliek van het H. Hart van Jezus op den Mont-Martre. Zij, die zulks ver langen kunnen dien dag onder geleide een bezoek brengen aan het graf van de zalige Theresia van het kind Jezus te Lisieux. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den zeereerw. heer Chr. Verbunt, pastoor te Zeeuwsch-Ciinge geestelijke leider en bisschoppelijk gedelegeerde van deze bedevaart. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft navolgende weleerw. heeren benoemd tot kapelaan te 's Hertogenbosch (H. Antonius) Muntel, H. A. J. van Laarhoven te Eindhoven (Fellenoord) St. H. Hackfoordt te Bladel W. E. P. van Leeuwenen te Liessel L. W. J. van Teeffelen, die kappelaan was te Reek. Verder heeft Z. D. H. aan den zeer eerw. heer M. B. Maassen, pastoor te Kerkdriel, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als Inspecteur van het R. K. Lager Onderwijs in het De kenaat St. Geertruidenberg en in diens plaats benoemd den Weleerw. heer M. Wassenberg, rector van het Moeder huis der Zusters van het H. Hart van Jezus te Moerdijk. Tevens heeft Z. D. H. benoemd tot geestelijk adviseur van de afdeeiing Nijmegen der R. K. Vereeniging ter Bescherming van Meisjes den weleerw. Pater D. Appelman S. j., kapelaan "H, Ignatius"; tot kerkmeester der parochie Eindhoven (Fellenoord) den heer Henri Maas goedgekeurd de benoeming van den heer H, J. Burgers tot armmeester der parochie Winssen. (St. Janski) Katholieke schrijvers. Naar het Centrum verneemt, wordt op 3en Paaschdag a. s. te Tilburg een onderlinge bijeenkomst gehouden van jongere katholieke schrijvers uit Hol land en Vlaanderen. OP deze bijeen- komst zullen inleiding worden gehou den door Wies Moens, Anton van Duinkerken, Gerard Knuvelder, en door een der oudere-jongeren van welke groep de leidende figuren de bijeen komst zullen bijwonen ir. Feber. Abonneert U op en Adverteert in ECHO VAM HET ZUIDEN,", het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving, NIEUWKUIJK. Maandagavond had in het café van den heer C. Pulles alhier de algemeene jaarlijksche leden- vergadering plaats van het varkensfonds. Door den voorzitter den heer W. v. d. Leede werd de vergadering met den christelijken groet en een welkom aan de leden geopend. Door den secretaris den heer J. v. d. Brand werd over het afgeloopen boekjaar een keurig verslag uitgebracht over de ontvangsten en uitgaven, waaruit bleek dat de ver eeniging goed gewerkt heeft. De af tredende bestuursleden Fitters en Van Wijk wenschten in 't vervolg niet meer als zoodanig in aanmerking te komen, terwijl Van Buul en Loeff met alge meene stemmen werden herkozen. Inplaats van Fitters en Van Wijk werden gekozen B. v. d. Lee en Joh. Siegers. Bij de op Maandag alhier ge houden paardenmonstering werden wederom drie dieren verkocht. De aanvoer was gering. Mej. S. alhier had het ongeluk een ketel kokend water over haar voet te krijgen, waarbij zij zulke ernstige brandwonden opliep dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VLIJMEN. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1924 ingelegd f 13447.13 en terugbetaald f 26660.27. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6800 's HERTOGENBOSCH. In de gister- avond gehouden gemeenteraadsverga dering is besloten tot onbewoonbaar verklaring van 225 woningen. Medegedeeld werd, dat met Mei de electriciteitstarieven verlaagd worden met 4 cent. Het lichttarief wordt dan 28 tot 21 cent, het krachttarief 18 tot 15 cent. SPRANG—CAPELLE. (Vm. Sprang.) De jongeheer Denis Timmermans alhier slaagde voor het op 18 Maart j.l te Tilburg gehouden examen voor Kantoor- Stenograaf en loffelijk getuig schrift stenografie. Op D. V. Woensdag 16 April a.s. hoopt de Geref. Jongelingsvereen. „Timotheus" alhier haar 25 jarig be staan te herdenken. In verband hier mede zal de G.J.V. op Maandag 14 April in de Geref Kerk alhier eene openbare vergadering houden, waarin als sprekers hopen op te treden Ds. C. Lindeboom van Amsterdam, oprichter van bovengenoemde vereeniging en Ds. H, Both van Arnhem, oud-secretaris. Op Woensdag 16 April zal het feit in de zaal van de Chr. Volksbond feeste lijk worden herdacht, waarbij Kerkraad, afgevaardigden van verschillende zus- ter-vereenigingen, e.a,, oud-leden enz. worden uitgenoodigd. Wij komen hierop nader terug. Naar wij vernemen heeft de heer J. Vos, alhier, bedankt als voorlezer bij de Ned. Herv. Kerk. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Maart 1924 voor de Rijkspostspaarbank inggelegdf 1969.28 terugbetaald: f 1890.82- "CAPELLE. Tot stationchef voor Capeile-Nieuwevaart is benoemd de heer Jansen te Bilthoven. De heer Wichers, waarnemend stationchef alhier, wordt overgeplaatst naar Tiel. Tot deskundige belast met het schatten van het meubilair als bedoeld in de wet op de personeele belasting, is benoemd de heer J de Ruyter, rijksambtenaar alhier. Dinsdag 2 April hield de raad dezer gemeente eene openbare verga dering des namiddags ten half drie uur. Verslag volgend nummer. Voor het toelatingsexamen voor de school voor K. T. A. te 's Bosch zijn geslaagd de leerlingen G. Vos en J. Paans. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de ontvanger dezer gemeente zitdagen houdt te Capelleen Vrijhoeve-Capelle, zulks in het belang van de bevolking. WASPIK. Bij de Vrijdag J.l. ge- houdess publieke aassbestediog door des bouwkundige den heer A. de Bruijn alhier, van een huis, schuur en stalling voor den heer A. de Bont te Raams- donb, werd Ingeschreven als volgt le perceel, metselwerk v. d. Broek, Waspik f 11.500 H J. Dongen, Raamsdonkvee? f 9.175 2e perceel, timmerwerk G. v. Dongen, Raamsdonk f 9 875 A. Roovers, Waspik f 8.975 Massa G. v. Dongen, Raamsdonk f 21.930 Broeders en De Beer, Raamsdosk f 20.800 P. de Gr&auw, Waspik f 20.200 G. Verduijn, Raamadonksveer f 20.025 Gebr. Naglé, Geertruidenberg f 19 800 J. Bax, Raamsdonksveer f 19 579 v. d. Ploeg, Geertruidecbsfg f 18.500 A. Roovers, Waspik f 18.495 Leijten, Raamsdonk f 18.350 Het werk is nog niet gegund. De handel in hooi blijft levendig. Ds prils voor le kwaliteit is gestegen tot f 18.per 500 K.G. RAAMSDONK. Voor deze gemeente o.a. worden dit jaar op 13 Mei te Zevenbergen en 15 Juli te Waalwijk weer pfemlekeudngen gehouden voor merrlëa en hengsten. Verschillende geldprijzen en medailles zijn beschik baar gesteld, RAAMSDONKSVEER Gedurende de maand Maart ontving dhr. Sneep als Prov. Vertegenwoordiger f 17.75 voor de Duitsch-Oostenrijksche Onder wijzers. Volgende week Woensdag heeft de Herv. Knapen-vereeniging Timo- thëus onder leiding van dhr. Stoffels haar jaarfeest. Van de werf der N.V Scheeps- bouwwerven v/h. P. en A. Ruitenberg liep met goed gevolg van stapel het sleepschip Josefina, groot 825 ton ge bouwd voor rekening van dhr. ]os. Vermeeren alhier. Tot candidaat-bestuurslid Cöoper. Beetwortel Suikerfabriek te Zeven bergen werd op de Kringvergadering alhier gekozen dhr. D. Lankhuijzen Sz. in de vacature van wijlen dhr. A. J. Lankhuijzen Sz. Gedurende den Zomertijd zullen de middag-godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk niet meer om 2 doch om 6 uur aanvangen. De heer D. J. Schuller, kantoor bediende op het postkantoor Raams donksveer werd overgeplaatst naar het kantoor te Oudenbosch. Meer dan 100 personen woonden het jaarfeest van den Chr. Nat. Werkm. Bond bij. Aangevangen om 7 uur eindigde het niet voor half twaalf. Het program bevatte daartoe te veel. Aan tractatie ontbrak het natuurlijk niet. Naar wij vernemen wordt de uit- keering aan werkeloozen deze week stopgezet. De bewaking aan den overweg Wachtpost 17 zal ook opgeheven worden. Dit is dan de tweede in de gemeente. De waarschuwingspalen liggen er reeds. Door de veefokvereeniging te Raamsdonk werd een pracht volbloed stier aangekocht bij Notenboom te Klundert. MADE. Vaaaf heden tot uiterst 25 April z^u ter gemeentesecretarie alhier kosteloos visch&kten en hengelconsen- tea verkrijgbaar gesteld. Wederom loopen er hier geruchten dat er een autobusdienst van Made naar bet een half uur verder geieges halte-spoorwegstation Made-Drimmelee in het leven geroepen zal worden, die ook verder de route tot Drimmelen v.v. zal voortzetten. Woensdagmorgen had alhier een een droevige plechtigheid plaats. Het 11-jarig zoontje van het raadslid Ligt- voet werd begraven. Zijn klasgenootjes, waarmee hij met Paasch-Zondag de de plechtige H. Communie zou gedaan hebben, volgden het lijk grafwaarts. Men kon het hun aanzien, dat ze diep onder den ied-uk waren en stonden b3 velen de tranen in de oogen. De monteur B. V., weikzaam voor den heer J. van Beek te Made, heeft op de scheepswerf te Raams donksveer aan een hand zeer ernstige verwondingen opgeioopen bij hstïiellec van een machine. De gewonde is, na voorloopige verbinding, per auto aaa> hei ziekenhuis te Breda overgebracht. Donderdagmiddag j.l. gaf Zuste» Smit haar laatste ies over moederschaps- zorg. De cursus had veel succes, ook te meer door de trouwe opkomst de« moeders. Kapelaan Smits bedankte de Zusier voor hare interessante en leer zame lessen en nogmaals de moeders voor hare trouwe opkomst. Daar er geen plaats is op de O. L. school, zuilen dit jaar met 1 Mei geen nieuwe leerlingen worden toege laten. Zij worden wel ingeschreven, maar eerst als het nieuwe schoolgebouw klaar is, kunnen ze worden geplaatst. Op Zondag 6 April a.s. hoopt Ds. Jansen alhier, des voorin 10 uur ic de Herv Kerk te Dongen een vacaturebeurt te vervullen. Op Zondag 6 Apsll hoopt Ds. Vink te Drimmelen des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk te Terheijden (N.-Br.) wegens vacature een predikbeurt waar te nemen. DUSSEN, Zondag is de kabel aan hst Capelsche Veer voor de tweede maal dezen winter siuk gevaren en is de stoomponi wederom uit de vaart genomes. Thans geschiedt de overtocht per trekpont. Zondag j.l. maakte de ZeeiEerw. heer Pastoor bekend, dat met de in voering van den Zomertijd de H.H. Missen voortaan zullen zijn om half acht en om half elf inplaats van om 7 en 10 uur. Nogmaals de behoefte aan een brug over het Keizearsveer. Zondagavond omstreeks 7 uur (nieuwe tgd) kwam een groote vrachtauto aan genoemd veer, welke naar Breda moest, doch kon daar toen al niet meer over aan het Capelsche Veer kon men niet over, daar de pont stuk was, zoodat ze genoodzaakt waren om over Droa- gelen vla Waalwijk hun bestemming te bereiken. Vorige week werden hier ver schillende boeren bezocht door op- koopers van paarden, welke hocge prijzen botaaldea. Zoo verk ocht da heer J v. D eeo ze-jarig paard voor den D'its ua« t 750. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag is alhier overleden de heer F. J. Hor vers, uitgever van de „Dongebode". Men schrijft uit Geertruidenberg aan 't Huisgezin Maandagmorgen was Geert ruiden- berg in rep en roer door het volgende voorval. De heer Begeren, lid van den ge meenteraad, ging als naar gewoonte naar de kerk. Toen de H. Mis was afgeloopen, geraakte S. in geestesoverspanning, klom op het altaar, nam het kruis er af en plaatste dit op de Communie bank en begon geestelijke liederen te zingen. Dit gaf, zooals te denken is, een heele beweging in het kerkgebouw. Weldra had men de politie gewaar schuwd en deze gelukte het S. met, een zacht lijntje uit de kerk te krijgen. Men hoopte hem vervolgens naar zijn woning te krijgen. 8. kwam ech ter in de Koestraat een jongen tegen met* eert voorwerp waarmede men slooten schoonmaakt. Dit gevaarlijke voorwerp wist 8. den jongen te ontnemen en zou hier mede den majoor der Rijksveldwacht te lijf zijn gegaan. Deze moest van zijn revolver gebruik maken uit lijfsbe houd. Dit wapen was echter gesloten en om aan cie woede van S. te ontgaan, kon hij juist bijtijds het café van van Dijk binnengaan. Inmiddels was er hulp komen opda gen en wist de politie 8. met behulp van eenige burgers te overmeesteren, waarop zij hem het dwangbuis kon den aandoen. Zoo bracht men 8. naar het ge meentehuis. Na behandeling door dr. Berkesteijn is de toestand van 8. zoodanig gewij zigd dat hij gisterenmiddag naar zijn woning in de Koestraat kon worden gebracht. Naar men uit Milaan meldt heeft een nieuwe aardschuiving bij Positano 12 slachtoffers geëischt. De schepen die naar de kust van de golf van Salerno gegaan waren om hulp te verleenen zijn teruggekeerd met tal van geredden. Er zijn nog tal van slachtoffers, met name te Vettica, Conca Marini, Armalfi en Minori. - De politie te Tilburg heeft aan gehouden den brievenbesteller H. de B. aldaar, wegens het achterhouden van brieven, die hij ter sorteering onder zijn beheer had. De man heeft 21 dienstjaren, Te Langeraar is de 17-jarige P. van Kints in aanraking gekomen met een electrischen draad. Hij was dadelijk dood. Te Alphen a. d. Rijn is gisteren verdronken het zoontje van A B. Sinds Zaterdag zijn alle eenheden van het Fransche eskader op zoek naar een kleine zeilboot, waar mede twee jonge marine—officieren Picot en Conteiliier, in zee waren gestoken, om, in weerwil van het stormachtige weder, een tochtje te ondernemen. Zij werden niet meer teruggezien, maar een roeispaan en een plank, die tot de boot hebben behoord, werden teruggevonden. Men vreest, dat het vaartuigje is omge slagen en de twee opvarenden zijn verdronken. Dinsdagavond om half acht werd het 2-jarig dochterje van een bewoner van den Catharijnesingei te Utrecht naar bed gebracht. Toen de moeder een uurtje daarna nog eens op de slaapkamer kwam, kwam haar een doordringende gaslucht tegemoet. Het bleek, dat de kraan van een gaskachel op de een of andere manier was open gegaan. Or.middelijk werden pogingen gedaan, om de levensgeesten van het kind op te wekken, welke helaas moesten falen. Vermoedelijk zijn door het woeien van het kind in bed de dekens in aanraking gekomen met de gaskraan, die daardoor is open ge draaid. C. van B, te Bemmel, die Maan dag bij het springen op de Betuwsche tram kwam te vallen, waarbij zijn beide beenen werden afgereden, is overleden, De 81-jarige arbeider J. Teunissen te Velswijk, bij Vorden, die naar het houthakken stond te kijken, is door een vallenden boom gedood. nMnnnif hp—i i i i

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3