Tweede Blad. Gemeenteraad. Buitenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws, No. 32. Zaterdag 19 Apr» 47cjaarg. EETHEN. Openbare spoedeischende vergade ring van den raad dezer gemeente op Woensdag 16 April des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Ongeveer 11 uur opent de Voorzit ter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De vaststelling der notulen der vorige vergadering wordt aangehouden Aan de orde 1. Ingekomen stukken a. Proces verbaal van kas opname waaruit is gebleken dat in kas aanwe zig was f 2742 48. b. Schrijven van Ged. Staten hou dende het bericht dat ze bevolen hebben dat de openbare school te Genderen met ingang van 1 April zal worden opgeheven. Van dit besluit is de Raad in hooger beroep gegaan en naar aanleiding daarvan wijzen Ged. Staten er op dat nu gewacht moet worden totdat de Kroon uitspraak heeft gedaan. Vervolgens schrijven Ged. Staten nog dat de ontslag kwestie van de onder wijzeres mej de Beste op Woensdag 30 April door den Hoogen Raad in behandeling zal worden genomen. c. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Daaruit blijkt dat het schoolbezoek zeer bevredigend is. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten betref fende het raadsbesluit van 16 October tot het aangaan van eene geldleening groot f 7000 ten behoeve van het Electriciteitsbedrijf. Ged. Staten hebben bezwaar tegen het aangaan van deze geldleening op langen termijn omdat reeds een geld leening van f 100.000 op langen termijn is aangegaan en dit bedrag noodig is om geleden verliezen te dekken. Voorzitter. De zaak is nu zoo. In de kas der gemeente was een bedrag van f 7000 aanwezig en toen besloot men, omdat men geen ver moeden had dat Ged Staten het raads besluit tot het aangaan van die geld leening, niet goed zouden keuren, die f 7000 aan de P. N. E. M. op te zenden en dan later dit bedrag maar weer in de gemeente kas te storten. Doch nu kwam de weigerende beslissing van Ged. Staten met het gevolg dat de gemeente kas f 7000 minder telt en op een dergelijke extra uitgave is niet ge rekend, zoodat het geld er noodzake lijk moet komen. Burg en Weth. stellen nu voor eene geldleening aan te gaan maar dan op kort termijn, om in 5 jaar af te lossen. Een vorige maal was besloten in 30 jaar het bedrag af te lossen. Een bedrag van f 7000 te besparen op een begrooting is natuurlijk niet mogelijk, het is ai heel mooi als ieder jaar f 1400 kan worden gevonden voor aflossing en rente. Van Buuren. Als nu ieder jaar ver loren wordt op het bedrijf, wat dan Voorzitter. Bij het opmaken van de begrooting kan men daar rekening mee houden, maar nu is de P.N.E.M. ineens gekomen met de boodschap jullie moeten nog f 7000 betalen voor uitgaven gevallen op het bedrijf Dat is niet te voorzien geweest, doch in hst vervolg kan daar rekening mee worden gehouden. De zaak was nu maar dat de ge meente het geld zoo lang kon missen en het bedrijf intusschen was geholpen. Echter was er bij geen enkele begroo ting rekening mee gehouden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men 2. Vaststelling stembureaux voor de verkiezingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. Burg. en Weth. stellen voor de ge meente in twee stemdistricten te ver- deelen. Het le district zou dan omvatten de voormalige gemeente Genderen en het tweede district de voormalige gemeen ten Meeuwen en Drongelen met de bepaling dat het hoofdstembureau in Genderen zal zijn gevestigd en het tweede stembureau in Meeuwen zal zitting houden. Van der Schans. Welke reden heb- ben Burg. en Weth. om de gemeente in twee stembureaux te verdeelen en niet zooals van oudsherin 3 districten. Voorzitter. Hoe meer districten, hoe grooter de kosten worden. Van der Schans. Dat behoeft niet altijd het geval te zijn. Voorzitter. Als men geregeld zijn boterham zou mee brengen, dus ten le hoe minder stembureaux men heeft hoe beter, ten 2e omdat het moeilijk is zooveel geschikte personen te vinden die tijd en ambitie hebben om zitting te nemen, men moet een proces-ver baal kunnen opmaken en ten 3e moet men er ook de lokaliteiten voor hebben. Het is waar dat men in Drongelen nu wat moet loopen maar dat heeft men in Doeveren, Heesbeen en Babiloniën- broek altijd moeten doen. In Babilo- niënbroek heeft men al eenmaal ge vraagd daar een stembureau te mogen hebben en gaat men in Drongelen een bureau brengen, dan hebben ze overal dezelfde rechten. Van der Schans De afstand van Drongelen naar Meeuwen is veel groo ter dan die van Meeuwen en Babilo- niënbroek. Bovendien heeft men in Drongelen altijd een stembureau ge had en nu komt het mij voor dat we het daar niet moeten laten vervallen omdat we de menschen daardoor onnoodig prikkelen. Ik zou het heele- maal niet erg vinden om ook in Ba loniënbroek een stembureau te vesti gen mits het maar geen geld kost. Ik weet zeker dat er in Drongelen drie geschikte personen zullen worden ge vonden die genegen zijn om zitting te nemen en dan nog bereid worden ge vonden om hun boterham mede te brengen. Alleen met een kopje koffie zullen ze tevreden zijn en als dat op alle stembureaux wordt gedaan zal het voor de gemeente nog goedkooper uitkomen dan dat er twee stembureaux zijn. Ik wil hiermede niet zeggen dat het te veel is als men daar een ge- heelen dag moet zitten, maar daar waar juist gedurende den middag de meeste menschen komen stemmen, althans in Drongelen is dit het geval, worden er altijd opmerkingen gemaakt en gezegdnou jullie eten er nogal van. Ik heb er nooit met smaak ge geten. Brengt eenieder nu voortaan van huis een boterham mee, dan zul len de kosten verminderen en bestaat er geen enkel bezwaar, dunkt mij, om ook in Babiloniënbroek een stembu reau te vestigen. In Drongelen gaat men de menschen onnoodig prikkelen en dat acht ik van Burg. en Weth. geen verstandige zet Een lokaal is er ook wel te vinden voor zoo'n dag Van Buuren. Het is een pracht-idee van Burg. en Weth maar ik zou nog verder gaan en eens onderzoeken of men niet met een stembureau af kan. Voorzitter. Dat gaat niet Van Buuren. U zegt we! dat gaat niet, maar dat is toch te onderzoeken Voorzitter. De wet zegt dat er niet meer dan 1000 menschen voor een stembureau mogen zijn en er zijn hier zéker 1200 kiezers zoodat men ge noodzaakt is om twee stemdistricten te maken. Van Buuren. Om aan de wet te vol doen, ja, zeg maar dat er twee stem bureaux zijn, dan is de letter van de wet dood. Daar kan wel een mauw aan gepast worden, men laat maar even twee stel leden bij elkaar zitten. Voorzitter. Dat gaat niet, het moeten 2 aparte lokalen zijn. Van Buuren. Laat de kinderen hier dan maar een halve dag vrij zijn. Als alles op een plaats is kan men in eens zien hoe het gaat en hebben alie mon niken gelijke kappen. De goedkoopste wijze past ons. Van Beek. Op de eerste plaats heeft bij Burg. en Weth. de gedachten voorop gezeten dat hierdoor een be zuiniging moet worden verkregen, en er daarom maar twee stemdistricten zouden komen. Maar zoo hoorende spreken, kan ik m'n zienswijze toch wel wijzigen en begin wel wat te voelen voor hetgeen door den heer van der Schans is gezegd. Ik kan me wel vereenigen met het voorstel van den heer van der Schans mits de maaltijden worden afgeschaft en er niet meer wordt gegeven dan een kopje koffie. Om de noodige bezuiniging te verkrijgen moet veel worden opge offerd. Wat de heer van Buuren zegt kan nu eenmaal aan de hand van de wet niet. Ging het, dan zou ik daar wel wat voor voelen omdat het de zuinigste manier is, maar nu moet men het zoo regelen dat men de leden een boterham laat meebrengen. En nu weet ik wel dat er menschen die boven ons staan zullen zeggen dat zijn boeren en ons uitlachen, maar dat geeft niet, het is mij wel meer overkomen dat ik ben uitgelachen, maar dat geeft niet, men moet zorgen dat de portemonnaie niet te dun wordt en van de gemeente is ze ook niet dik, dus moet men zuinig zijn. Bovendien bereikt men met zuinig zijn nog dat er meerdere menschen geholpen zijn. Het is een eisch des tijds ons te bezuinigen. Van Buuren. In de school in Genderen kan best een lokaal genomen worden. Voorzitter Dat gaat nu eenmaal niet en als er toch twee stembureaux moeten zijn is het beter dat men in verschillende plaatsen zitting laat houden. Het zou gekheid zijn om het op die wijze te gaan doen. Verder is het ook gedaan met het oog op Hees been en Babiloniënbroek, daar die anders ook zullen komen en dan weet men toch zeker niet waar men blijft. Het komt mij het beste voor dat de door Burg. en Weth. voorgestelde regeling het beste is maar willen de heeren het anders, ik zal het wel in omvraag brengen maar het komt mij voor dat het de weg niet is. Van Beek. Het is mijne bedoeling niet om nu het voorstel van Burg. en Weth. te gaan afbreken, ik zeg alleen maar dat ik er wel iets voor voel als er drie stemdistricten komen en dan de kosten nog goedkooper zullen zijn Voorzitter. Als men 3 stemdistricten gaat maken, dan zullen meerdere ver zoeken daartoe den raad bereiken. Heesbeen, dat zeker zoo ver van Genderen is gelegen, zal ook met een verzoek komen en Babiloniënbroek ook en dan krijgt men een groote versnippering en een hoop stem bureaux met veel werk. Wat het meebrengen van een boterham betreft, nu zal men menschen treffen die daarvoor zijn te vinden en later niet meer, die zullen dan zeggen dat het geen manier is om alleen een kopje koffie te geven. We staan nu voor een geheel nieuwen toestand en moeten dan niet gaan kijken hoe het vroeger is geweest maar hoe het 't beste is. zooals nu de toestand is. Van Beek. Men schept geen nieuwen toestand als men Drongelen ook een stembureau geeft. Het is er altijd geweest. Iets anders zou het zijn als men dit ging doen in Babiloniënbroek of Heesbeen, dan zou men de zaak gaan uitbreiden, doch nu doet men nietsanders dan een altijd bestaanden toestapd bestendigen. Voorzitter. Men mag er toch zeker wel rekening mee houden dat dan direct van Babiloniënbroek en Hees been een verzoek zal komen om ook daar een stembureau te vestigen. Daar is al meer om gevraagd en dan mag daar wel terdege aan gedacht worden. Verder moet er ook aan ge dacht worden dat het in de bedoeling ligt om de Secretarie naar Eethen over te brengen en dan krijgt men Genderen weer. Daarover zullen ook wel men schen uit hun humeur geraken, maar het is toch billijk dat de secretarie in het centrum is gelegen Van Beek. Dat is weer iets anders. Van der Schans Ik heb er niets tegen dat in Babiloniënbroek een stem bureau komt mits de leden ook maar een boterham meebrengen. Het is net als door den heer Van Beek terecht is opgemerkt, men schept geen nieuwen toestand en gaat nu de menschen onnoodig prikkelen. Boven dien is die manier nog goedkooper dan de bestaande. Van Buuren. Om over dat huishou delijk praatje en koffiezetten verder te gaan heb ik geen lust in, alleen wil ik nog opmerken, dat het beste zou zijn een één stembureau. Er staat zoo- veel in de wet dat tegen de nuttige bedoeling van een kleine gemeente is Voorzitter. Hoe het precies in de wet staat weet ik niet maar het is in ieder geval tegen de bedoeling van de wet. De heer Stravers meent dat de men schen er niet meer om geven of ze in hun eigen of in een andere gemeente moeten stemmen. De heer Smits geeft in overweging om de lijn anders te trekken, dan kan b.v. de Biesheuvel hier komen stemmen. Branderhort Ze zijn net zoo dicht bij Meeuwen. Van der Schans. Ik weet niet waar om de menschen onnoodig geprikkeld moeten worden. Voorzitter Men heeft nu een geheel nieuwen toestand gekregen en eer de menschen moeten gaan stemmen gaan er eenige jaren overheen en dan heb ben de menschen zich ook al lang aan den nieuw geschapen toestand weten aan te passen. Van Buuren. Weet je wat de men schen tegenwoordig het meest prikkelt Als het veel centen kost en dat is het geval ais er veel stembureaux zijn en daarmee is de kerk uit. Van Beek. Het spreekt bijna van zelf dat iedereen het meest voor zijn eigen dorp voelt, maar dat neemt niet weg dat ik goed kan indenken dat de menschen in Drongelen, die altijd zelf een stembureau hebben gehad en daar nu van worden uitgeschakeld, daardoor worden geprikkeld. Kijk eens, ze wor den nu alleen uitgeschakeld Genderen blijft, Meeuwen ook en Drongelen wil men laten vervallen, die verliezen, als ik het zoo eens uitdrukken mag, hun rechten. Als men er bezuiniging mee bereikt, laat men dan gerust in alle hoeken van de gemeente een stem bureau plaatsen, daar zijn de menschen mee gebaat en stelt men ze tevreden. Op die manier wil ik het voorstel van den heer van der Schans gaarne steunen. Voorzitter. De manier laten wij er af. Van Beek. Dat kan toch wel gelijk tijdig in omvraag worden gebracht. Voorziter. Dat gaat niet. Van der Schans. Laat dan eerst in omvraag komen of er zal worden be zuinigd ja of neen. Voorzitter. Ik geloof dat de heeren ingezonden Mededeölingen. Rheumatiek en spierpijn spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezen door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct, Bij Apoth. en drogisten het daar al wel eens over zijn, maar denk er wel aan dat men zich later weer eens niet tevreden kan stellen met een kopje koffie. Kijk maar eens naar het Westen, ik bedoel naar Meeuwen, daar is men niet zoo zuinig geweest. Van Buuren. Soms wel. Van Beek. Over deze zaak behoeft men toch heusch den gek niet te houden en nu weet ik wel dat er menschen zijn die zullen lachen als wij ons hier behelpen met onze eigen boterham, maar dat geeft niets, het gaat hier over bezuiniging en daarom geloof ik dat het in 't belang van de gemeente is als eerst in omvraag wordt gebracht of men daar al of niet toe zal overgaan Voorzitter, Dat is niet aan de orde Aan de orde is alleen de verdeeling van de stemdistricten. Straks kan men dan spreken over het zelf zijn boterham meebrengen. Men weet het gevoelen van de leden nu toch en dan kan daarom straks gesproken worden over het eten en over hoeveel kopjes koffie men krijgt. Van Beek, Het een zit aan het ander vast. Als daar geen bezuiniging mee bereikt wordt, zou ik niet met het voorstel van den heer Van der Schans mee kunnen gaan en anders wel. De heer Van der Schans zegt dat dit voor hem een reden zou zijn om anders tegenover zijn voorstel te komen staan. Zou het aanzienlijke kosten met zich brengen, dan wordt het voor hem iets geheel anders. Branderhorst. Dat eten voor de leden van het stembureau kan later wel uit gemaakt worden. De leden hebben toch het vertrouwen van de menschen een maal genoten. Het gaat m.i. nu niet aan om te zeggen of men één of twee kopjes koffie bij zijn boterham krijgt. Nu gaat het alleen over de verdeeling van de stemdistricten. Van Beek. Dat heeft men kunnen zien in Meeuwen. Dat vertrouwen is wel een beetje beschaamd geworden Voorzitter. Als het belang van de gemeente vordert dat er drie stem districten komen, dan is dit iets anders, maar het gaat niet aan om nu al te zeggen wat over 2 of 3 jaar, wanneer de verkiezingen plaats hebben, zal worden gegeten. Of dat een beetje meer of minder zal zijn, ik weet het niet, ik zou daar nu nog maar geen besluiten over nemen Ik denk dat het publiek, dat het raadsverslag zal lezen, hartelijk zal lachen over het koffie praatje en zal zeggen daar mogen ze wel kofle zetten en drinken. Mij dunkt, het komt niet te pas om r.u al te gaan vastleggen wat de menschen over 2 of 3 jaar zullen eten of drinken De heer Van der Schans zegt met het idee van boterhammen mee te brengen te zijn gekomen omdat er bezuiniging mede is te bereiken en nu vindt hij het op z'n minst vreemd dat dit zoo breed wordt uitgemeten Voorzitter. Ik heb ook andere punten aangehaald waarom het wenschelijk is dat maar twee stembureaux worden gevestigd. Zeg nu dat het om de vier jaar verkiezing is en dat het eten dan f 60 zal kosten. Nu, dat zal de gemeente Eethen nog wel te boven komen. Van der Schans. Al is het maar f60, dan moet men dat nog bezuini gen en bovendien is het niet te ver antwoorden dat de menschen onnoodig worden geprikkeld. Begreep de heer Branderhorst de zaak goed, dan zou hij niet spreken als nu door hem gedaan. Het voorstel van den heer van der Schans in omvraag gebracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren van Beek en van der Schans. Tegen de heeren Branderhorst, Stravers, van den Heuvel, Smits en van Buuren. Verzoek Groene Kruis om subsidie. Voorzitter. Burg, en Weth, stellen voor f200 te verleenen. Van den Heuvel. Dat is niet te veel. Smits. De subsidie van het Rijk is ook al minder geworden. Van Buuren. Als er een vereeniging in de gemeente is die zeker een flinke subsidie moet hebben dan is het deze. Wordt besloten f250 subsidie te verleenen. Verder wordt nog besloten aan van der Mooren een perceeltje grond, gelegen aan den Genderscher.dijk te verkoopen voor f50. In September is besloten om een perceeltje grond, gelegen in de Hoef- straat te verkoopen aan v. d. Steur. Ged. Staten hebben daar hun goed keuring aan onthouden omdat de weg dan te smal wordt. Dit is echter niet het geval want de berm is er ook nog. De weg kan 7.60 M. breed worden en nu stellen Burg. en Weth. voor om nogmaals daartoe te besluiten. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Wegenverbetering te Drongelen. Voorzitter. In Drongelen moet de weg op drie plaatsen worden verbe terd. Ten eerste de wegnaar het Veer. Die oprit is veel te hoog en daar zal vermoedelijk verbetering in worden gebracht als op de noodige medewer king kan worden gerekend. Dan zal die weg even hoog worden gemaakt als aan de Zuidzijde van de rivier. Het gevolg zal zijn dat 1.90 M. van het hoogste gedeelte van den weg wordt afghaald Dezer dagen is een ingenieur hier geweest en toen zijn er wat menschen bijeen gekomen om de zaak te bekijken. Het rijk zal de bestratings- kosten op zich nemen en wij moeten dan voor het wegbrengen van den grond zorg dragen. 2000 M2. grond zal er ongeveer weggevoerd moeten worden waarvan 500 Ms. reeds door particulieren zal worden weggehaald. Op de 2e plaats is door G. van Mersbergen aanvraag gedaan om een huisje te mogen bouwen maar zooals de heeren weten draaien in Drongelen, vooral daar bij het transformatorhuisje, de wegen verschrikkelijk, wat bij het tegenwoordig drukke auto-verkeer hoogst gevaarlijk is. Ook bij Nieuwkoop is het zeer gevaarlijk. Het beheer van de wegen is wel aan de polders maar waar het zulke groote belangen geldt mag de gemeente niet achterwege blijven en moet medewerking verlee nen. Aangezien er grond onteigend moet worden en er cijfers dienen te worden genoemd is het beter in ge sloten vergadering over te gaan. Daartoe wordt besloten. Duitschland heeft gisteren te Parijs zijn antwoord-nota doen over handigen, waarin de experten-rapporten aanvaardt als een practisch basis voor een snelle oplossing der herstel-kwes- tie. Naar het Huisgezin verneemt, zijn door wijlen den heer W. van Iersel, onlangs overleden te Udenhout, bij testamentaire beschikking zeer groote legaten vermaakt aan de mis siën en andere stichtingen. Zoo ontving het missiehuis te Steijl de vorstelijke gift van vijftig duizend guldend, vrij van alle successierechten, het Bethaniawerk f5000. Ook het bisdom Den Bosch, de Vincentiusvereeniging en de armen van Udenhout werden zeer ruim bedacht door dezen man wiens leven een aaneenschakeling was van weldoen, Men meldt uit Nijmegen Integensteiling met allerhande mee- rendeel zeer fantastische geruchten, welke er in omloop zijn omtrent de sedert Maandag der vorige week spoorloos verdwenen mevr. T. H. v. d. W. kunnen wij uit de beste bron mededeelen, dat nog niet het minste spoor van de vermiste is ontdekt. Op tal van plaatsen is gedregd, zonder resultaat echter. Ook de nasporingen met politiehonden hebben tot niets geleid. In de kas van het waterschap „Homraerts", waarvan de gearresteerde mede-directeur van de Middenstands- bank, Reijenga te Sneek, ontvanger was, blijkt een tekort van bijna f 30.000 te zijn. De administratie was sinds 1917 1 niet in orde. Nabij St. Odillienberg hebben twee landbouwers een zeearend, die, jacht makend op een patrijs, in een dennebosch verward raakte, bemach tigd. In den krop van den roofvogel werd een geheele patrijs gevonden, die het dier heelhuids had opgeslokt, zooals het aan de kusten met visschen doet. Het was een 2 1/2 tot 3-jarige man-arend, de vlucht was 2.14 M., de lengte ongeveer 90 c.M. Te Baarn heeft zich een drama afgespeeld, waarover de personen, wien het bekend is maar fluisterend spreken. Alleen een paar personen zijn op de hoogte van een aantal betreurens waardige fouten, die door eenige amb tenaren van het politie corps moeten zijn gemaakt en die een nog betreu renswaardiger gevolg hebben gehad. De Tel. heeft, in verband met de geruchten, een onderzoek ingesteld, niettegenstaande de omstandigheid, dat men zich van ambtelijke zijde omtrent deze zaak niet wilde uitlaten. In den middag van 25 Maart stapte een in het plaatsje welbekend zwerver, de ongeveer 55-jarige P. Richter, wo nende te Blaricum, het politie-bureau binnen en vroeg, zooals te doen ge bruikelijk is, om nachtverblijf gedu rende den avond en den nacht. Dit werd hem verleend en des avonds sloot men hem in het logies op, dat vroeger ais arrestantenlokaal in gebruik was. Het is een steenen gebouwtje, ie win uet mm

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5