,jtö Witte Jtothoen' GÏè Domaniale Steenkolenmijnen Kerkrade Handel- en [nduslrie-Maatsehappij,, Ho" te Vlijmen. Geen lekke talen meer Rijwiel, Motorrijwiel of Ruto „Brown self sealing Tube", Gehrs. SCHOEP - WAALWIJK. BROEDEIEREN PAASCH-ARTIKELEN. A. C. P. SPEEKENBRINK. Laat Uw voorzien van: waardoor U veilig en zonder bandenpech te vreezen, kunt rif den. Vraagt prijs en conditie's. ZIET ÉTALAGE. Wil men met ds a.s. Paaschdagen eens fijn smullen Botercake, Croquetjes en de alombekende Mergpijpjes. dat in den tuin tusschen de gemeente secretarie en 't politie bureau staat Alvorens hij zich ter ruste begaf, heeft de dientdoende beambte hem volgens voorschrift nog gefouilleerd. Een ander voorschrift, n I. dat de om nachtverblijf vragende personen in het z.g. nachtregister worden inge schreven, werd eveneens opgevolgd Om 11 uur wisselden de ploegen. Bij deze gelegenheid moet de agent Van den Goot, die Richter had inge sloten, hebben vergeten, den wacht commandant Huisman mededeeling te doen van het feit, dat er iemand in het gebouw was opgesloten. Vervol gens zou Huisman hebben vergeten, het nachtregister in te kijken en is de volgende agent naar huis gegaan, zonder dat hij het nachtlogies had geinspecteerd. Het geval wordt er nog ergelijker door, als men weet, dat de hoofdagent Straatman des middags om 5 uur van dien bewusten dag nog met den zwerver heeft gesproken. Niemand dacht verder aan Richter Tot op den avond van 11 April, dat is 18 dagen later, een tweede zwtrver zich voor nachtverblijf aan meldde De agent, die nu dienst deed ging hem voor naar het steenen ge bouw, maar toen hij de deur had ge opend, deinsde hij terug voor den stank, die hem uit het lokaal tegemoet sloeg. Hij zag tot zijn schrik het uitgeteerde lijk van Richter op den grond liggen Eenige minuten na deze ontdekking, was het heele politiecorps in rep en roer Het eerste onderzoek werd ingesteld door den gemeente arts dr. Hevbriek, die constateerde, dat de ongelukkige den hongerdood was gestorven. De inspecteur van politie, de heer Ducellier Muller, nam de betrokken beambten een uitvoerig verhoor af, waaruit gebleken moet zijn, in hoe verre v. d. Goot, die had vergeten den wachtcommandant mededeeling te doen en Huisman, die had ver zuimd, het boek in te zien, verant woordelijk moeten worden gesteld voor deze ontzettende nalatigheid. Tegen beide beambten is proces-verbaal opgemaakt. Op last van den burgemeester, jhr. v. Reenen, werd beslag gelegd op het lijk. Per verzegelde kist werd het ter schouwing naar Utrecht overgebracht. Het parket is nog niet geweest, daar het resultaat van de schouwing tot dusver nog niet bekend was. Natuurlijk heeft het verbazing ge wekt, dat de stumperd geen lawaai heeft gemaakt. De burgemeester en de inspecteur van politie hebben in ver band hiermede proeven genomen en gebleken is dat, wanneer men tegen de deur van het logies trapt en slaat, het buiten flauw te hooren is. Dit zal Richter dan ook wel gedaan heb ben en de concierge van het gemeente huis herinnert zich thans, dat hij op Zondag voor acht dagen een zwak geschreeuw heeft gehoord, Hij dacht aan het geroep van een der pauwen uit 'n naburigen tuin en sloeg er geen acht op, ook niet toen hij het geluid weer op den daaropvolgenden Maan dag hoorde. Ook is gebleken, dat een behoorlijk communicaiie middel als b.v. een schel van het logies naar het politiebureau, waar steeds iemand op wacht is, ontbreekt. De „Tel." meldt nog dat de sectie op het lijk van Richter te Ut recht is afgeloopen, Voorloopig meent men, aldus het blad te kunnen vast stellen, dat de ongelukkige niet gestor ven is tengevolge van een ziekte. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de dood is ingetreden in de eerste dagen na de opsluiting. De maag bevatte ongeveer niets. Voorts deelt het blad mee, dai de wachtcommandant Huisman, die niet in het nachtlogiesboek heeft gekeken, in het ochtendrapport voor den burge meester heeft geschreven, dat er aan niemand logies was verleend. Hij verklaarde dat hij nooit de logieslijst inkeek als hij den dienst overnam. De andere politie-beambten deden dit wel ingezonden Msdedeelingen- Ingezonden Mededeelingen. M if n h a r d I's Laxeertabletten] regelen zonder kramp of pijn Uw stoelgang. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten aan en U bent kooper van PRIMA van W. Legh., W. Wyand., W. Orp., R. I. R. en Col. Wyand. h f 0.25. 32656 Het van ouds bekende adres J. TUERLiNGS, Kaatsheuvel. Depót Grootestraat A 169 WAALWIJK 326! De Hoofdvertegenwoordiging der Domaniale'Steenkolen- mijnen te Kerkrade, tevens Import van Engelsche en Duitsche kolen, voor de Langstraat en omgeving, begrensd door de spoorlijn: ZWALUWE BREDA—TILBURG—'s-HER- TOGENBOSCH en HET LAND VAN HEUSDEN, wordt voortaan waargenomen door de: 32653 In alle hoofdplaatsen ijverige subagenten gevraagd. Sol licitaties in te zenden aan de „OVITO" voornoemd. DOET DAN UW BESTELLING AAN ONDERSTAAND ADRES Meeste verscheidenheid in GEBAKJES. Verkrijgbaar FANTASIE-GEBAKJES vanaf f 0.90 en hooger. POLONAISE gevuld en ongevuld vanaf 15 cent. Vooral niet te vergeten mijne Diverse K O E K E S EN BONBONS. Uitgebreide sorteering 32649 Beleefd aanbevelend Stationstraat 9. W A A L W I| K. Tel. 148. cTSlcrs 32658 Telefoon No, 102. Huidwondjes - Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen f J geneest men met PUROL I S Doos 30 - 60 en 90 qt Bij Apoth.en Drogisten. SPRANG-C.VIE L L EVoorm. Sprang.) A.s. Zondag len Paaschdag 's avonds 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op to treden Ds. G. W. de Jonge. J.l.' Woensdagavond kwam de Geref. Jongel. Vereeniging „Timotheus" alhier met genoodlgden in de zaal van den Chr. Volks bond samen, in feestelijke vergadering ter herdenking van haar 25-jarig bestaan. Nadat door den Voorzitter dhr. A. C. van der Esch deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze was geopend sprak hij een kort openingswoord uit waarin hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De Secretaris der Vereen, dhr. M. van den Hoven Czn. bracht hierna zijn keurig 25- jarig verslag uit. We willen enkele door spr. aangehaalde bijzonderheden hier weergeven. Spr. begint zijn zeer uitgebreid en welver zorgd verslag met te zeggen dat onze vereen, aan een „groote mijlpaal" is gekomen, die helaas niet vele vereen, mogen beleven. Onze vereen, is altijd nog al werkend opgetreden, er waren slechts weinig Zondagen dat niet vergaderd kon worden. Hij schildert de oprichtingsvergadering, gehouden op 16 April 1899, onder leiding van Ds. Lindeboom, waar een 11-tal jongelingen tegenwoordig waren. Op die vergadering wer den de fundamenten gelegd waarop gebouwd kon worden. De jongelingen onzer gemeente konden opgaan naar de plaats waar zij zich konden bekwamen voor de taak die hen wachtte als zij straks als man 't volle leven ingingen. Daar konden mannen gekweekt worden voor Kerk. Staat en Maatschappij. I Spr. noemt de respect. Voorzitters en Secretarissen welke in deze 25 jaren de ver eeniging als zoodanig hebben gediend. Kort na de oprichting werd Ds. Linde boom benoemd tot eere-voorzitter en deze heeft steeds met hart en ziel met de vereen. meegeleefd en nuttige raadgevingen geschou- ken. Thans is reeds een 15-tal jaren de Wel- Ed. lieer H. Both eere-voorzitter, aan wien Spr. een woord van dank brengt voor het geen lijj voor de Vereen, heeft gedaanhij is voor ons geweest een trouw raadsman en openhartig vriend. Het speet ons ten zeerste dat hij deze feesfvergadering niet heeft kun nen bijwonen. Daarna zegt spr. dat de vereen, in deze 25 jaren wel hooger is geklommen, wat aan gaat de vergaderingen als zoodanig, wat wel te danken is aan de eminente bondsleiding. Spreker doet ook een beroep op broeders Kerkraadsleden om onze vergaderingen eens bij te wonenzij kunnen er van overtuigd zijn dat wij met een bezoek hunu?rzijds ten zeerste vereerd zijn. Een tweetal leden werden ons door den dood ontnomen, n.l. ,T. van Strien en M. v. d. Hoven Wzn. Het woord uit de H. S.Stof zjjt gij en tot stof zult gij wederkeeren is ook voor ons jonge leven van toepassing. God geeft geen rekenschap van Zijne daden, zegt. spr., doch zendt ons zijn woord Gedenkt de dagen uwer jongelingschap. Ge lukkig voor hen die zeggen kunnen Ik weet dat mijn Verlosser leeft. Zoo hebben wij, aldus spr. terug gezien op die 25 jaren; lief en leed even te voorschijn halend. Blijven we nu in gedachten voort dommelen, of gaan wij met vernieuwden moed weer aan liet werk, dat door jongelin gen uit het laatst der vorige eeuw aan ons is toevertrouwd? Spreker spoort de leden aan in Gods kracht met nieuwen moed op den ingeslagen weg voort te gaan, hen daarbij in allen ernst de vraag voorleggend Waarom züt ge lid der Jongel. Vereen.? Scharen wfl ons onder de banier„Pro-Rege Voor den Koning". Aan het einde spoort spr. nogmaals nan in Gods kracht aan te pakken. Hij legt de Ver eeniging de vraag voor: „Wat dunkt U van den Christus?" Ik leg ze u voor deze ernstige vraag, aldus spr. die een beteekenis heeft voor de eeuwig heid, ook in uw, ook in mijn leven en ik hoop dat in ons aller zielen één antwoord moge klinken in ongezegde woorden, stilzwijgend naar onzen Vader die in den hemel isIk weet dat mijn Verlosser leeft. Want dan slechts nis er door heel 't samenstel van Uw en mijn zondige natuur trilt de schreiende zucht om verlossingIk ellendig mensch, wie zal mij verlossen uit liet lichaam des doods, slechts dan als in onze ziel trilt de jubel des geloofs, die roept met zwellende kracht over de klacht der ellende heen„Ik danke God door Jezus Christus onzen Heere", slechts dan kan er werkelijk sprake zijn van „aanpakken". De Voorzitter brengt den Secr. een woord van welgemeenden en verdienden dank voor zijn uitgebreid en schitterend 25-jarig ver slag. Hierna krijgt vriend J. Frings het woord die in een prachtig referaat getiteld„De Jongel. Vereeniging en het persoonlijk ge loofsleven" de volgende stellingen breedvoe rig uiteenzet. 1. Hoewel de J. V. geen evangelische ver eeniging is, bestaat er toch een nauw ver band tusschen de Vereen en het persoonlijk geloofsleven. 2. Bij de intrede in de J. V. is de jonge ling passief, het sluimerende leven wordt daar tot activiteit gebracht, 3. Op de vergaderingen leert hij 't mooie in het organisatieleven waardeeren, komt hij in aanraking met verschillende naturen, die hij met zich zelf gaat vergelijkendaar hoort hij nieuwe dingen en wordt hij bezield met nieuwe idealen. 4. In onderlinge samensprekingen gunt men elkander in ernstige oogeublikken ook een blik in het hart. 5. De jongeling wordt tot persoonlijk op treden geroepen, waar hij meermalen de ver liezende partij is. Bij het maken van inlei dingen wordt de Schrift voor hem rijker bij de vermeerdering van moeilijkheden neemt het gebedsleven toe en wordt het grootste sieraadootmoed, zijn deel. 6. Het voorbeeld van godvruchtige man nen en jongelingen wekt hem op tot navol ging van hun geloof. 7. Juist de Bond van J. V. op G.G., hoe wel geen bekeeringsinstituut mag zich de pretentie veroorloven, dat ht) werkzaam is lan de versterking van liet persoonlijk ge- loofsüéven der jongelingen. Na enkele oogeublikken te hebben gepau seerd wordt liet woord gegeven aan de afge vaardigden van de verschillende verenigin gen. Vertegenwoordigd wareni KerkeraadMeisjesvereen.Herv. Jongel Vereen.A. II. Kiesvereen.Chr. Volksbond Jongel. Vereen, uit Tilburg en Vrijhoeve CapelleHerv. Jongel. Vereen, uit Waalwijk, terwijl schriftelijke felicitaties waren inge komen van de Jongel. Vereen, te 's-Bosch, Breda, afd. Bestuur en Ds. Visser. Hierna leverde de Voorzitter een onder werp getiteld: „Reinheid des levens", waarin hij er den jongelingen op wees dat zij steeds en in alles hun jonge leven hebben in te ricii ten naar den eisch Gods. opdat wanneer zij op later leeftijd gekomen zijn, zij zich niet behoeven te beschuldigen hun jonge leven te hebben bezoedeld. Verder werd de avond doorgebracht met voordragen, zang en muziek. Ondertusschen zorgden de dames voor de noodige versnape ringen, welke niet in 't minst bijdroegen tot de gezelligheid dezer vergadering. Te middernacht werd deze goed geslaagde feestavond door den Voorzitter op de ge bruikelijke wijze gesloten en keerden de tal rijke aanwezigen voldaan huiswaarts. Op waardige wijze en in gepaste vroolflk heid is alzoo herdacht het 25-jarig bestaan der Geref. Jongel. Vereeniging „Timotheus' alhier. VRIJH.-CAPELLE. Geref. Kerk. A.s. Zondagmorgen half tien hoopt Ds. G. H. de Jonge in den Dienst des Woord» voor te gaan. Des namiddags leesdienst. Maandag, 2en Paaschdag, des voorm. 9.30 uur Gecombineerde godsdienstoefening met Sprang, waarin Ds. G. H. de Jonge hoopt voor te gaan. CAPELLE. Naar ons wordt medegedeeld zal ook het schoonhouden der scholen in deze gemeente voor het vervolg worden aan besteed. De voorwaarden van aanbesteding zijn reeds ter secretarie verkrijgbaar gesteld. De bedoeling van een en ander schijnt te zijn op de kosten aan dezen tak van dienst ver bonden zooveel mogelijk te bezuinigen. A.s Zondag en Maandag zal des voor middags te 10 uur voor de Ned. Herv. gem. optreden Ds. A Meyers. In de Ned. Herv. kerk aan den Loon- schendijk zal op Zondag a.s. des nam. te 2 uur optreden Ds. Muhlnikkel van Waalwijk De heeren W. B. Rijken, A. J. Verhoe ven en J. Nieuwenhuizen zijn door den lieer Commissaris der Koningin dezer provincie bij besluit van 9 dezer tot Zetter benoemd voor 's Rijks directe Belastingen in deze ge meente^ Dat de prijken verbonden aan het bouwen van woonhuizen niet meer zoo hoog zijn als voorbeen blijkt wel uit het feit, dat dit jaar in deze gemeente reeds een 13-tal bouwvergunningen werden afgegeven voor particulieren woningbouw. WASPIK. Bij den heer O. V. werden door baldadige handen een paar prachtige frult- boomen afgezaagd. Aangifte is gedaan bi) de politie. Met de a.s. Paasclidagen zal er in de R. K. kerk assistentie verleend worden door een Eerw. pater Capucijn. De Missen zijn om 7 uur, half 9 en 10 uur. RAAMSDONKSVEER. Een kind van den lieer A. Broeders werd door een hond van dhr. P. van Seters aangevallen en zoodanig verwond dat het op last van den dokter in het R. K. Ziekenhuis moet worden opgeno men. Paascli-Zondag' des morgens half 10 zal op 't Veer en des avonds 6 uur op 't Dorp, alsmede Paascli-Maandag om half 10 op het Veer zal Ds. Ewoldt voor de Ned. Herv. Gemeente optreden. Voor de Ger. Gemeente zal zoowel Paasch- Zondag als -Maandag optreden Ds. Baai van Veere, beide morgens om half 10 en des mid dags, Zondag, om 5 uur. Naar wij vernemen zijn de wekelijksche vergaderingen van de Knapenvereeniging voorloopig uitgesteld tot den wintertijd. - Tot afgevaardigden naar de Jaarverga dering van de C. H. Unie te Utrecht te hou den 22 April zijn benoemd de heeren Dubbel man, A. Redert en H. Netten. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen bij de kerkvoogden der Herv. Gem. een stalling en bergplaats voor rijwielen te bouwen bij de Herv. Kerk op 't Veer. Tot Eere-Voorzitter van den Chr. Nat.. Werkmansbond afd. Raamsdonk werd be noemd de Z.Eerw. Heer. Ds. Ewoldt, die deze benoeming aannam. Dhr. J. van Süjjlekom werd door den Minister van Arbeid aangewezen als werk gever-lid van den Raad van Arbeid te Breda. De de vorige week van stapelgeloopen motorboot, groot 89 ton, voor rekening van dlir. van der Sluijs te Drimmelen gebouwd maakte zijn eerste reis naar de steenfabrie ken aan de Waal, geladen met rietmatten van de firma C. A. Simonis, Op de werk plaats dezer firma gelukkig geen malaise. De humane Commandant der Brigade, dhr. Weda wordt met ingang van 1 Mei over geplaatst naar Strijbeek. Velen zullen hem noode zien gaan. Wegens vacantie van het personeel zal de Zondagsschool der Ned. Herv. Gem. de eerste twee Zondagen niet worden gehouden. Mej. H. liet een ketel met kokend wa ter uit de hand glijden. Hevige brandwonden bekomend, moest zij geneeskundige hulp in roepend. MADE. Bij de deze week, Maandag 16 April, gehouden paardenmonstering alhier, werd ö.m. een 5 jarig paard van den land- houwer van M. door de commissie voor den respectabelen prijs van 1350 gekocht. Heden en volgende week zal door Dr. J. H. Klijn, gemeente-arts in een der scholen, kosteloos de kinderen worden ingeënd. In het gezin van den werkman Langeu- berg, Wijk A„ Oude Molenstraat alhier, is bij een kind dipliteritus geconstateerd, waar voor de wettelijke bepalingen zijn getroffen. Reeds is in een ander gezin v. .1. R. deze week aan die ziekte een kind bezweken. Op Zondag 20 April zal Ds. Vermeulen des nam. om lialf 3 uur in de Herv. kerk te Terlieyden een vacaturebeurt vervullen. - Door den heer Scliets te Terheyden zal Dinsdags en Vrijdags, zijnde beide markt dagen te Breda een autobus gereden wordt n van BredaTerheydenMade. ALMKEBK. Tot op heden zijn in deze Gemeente 20 gevallen van mond en klauw zeer geconstateerd, terwijl onder bot vee van de Wed. Ivolff de ziekte is geweken. De werkman van D. alhier kwam dezer dagen op 't werk te „Heudrik-Ido-Ambacht" terwijl bij op zijn fiets reed, zoodanig in aanrijding met een auto. dat van D. ernstig gewond zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De fiets werd geheel ver nield.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6