HE ECIO m HET ZWHEH Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws Binnenland. Tweede Blad. No. 34. Zaterdag 26 April 47ejaarg. Wat elke maand te doen geeft. (2de helft April). Nadruk verboden, 't Was een lange winter, een winter, die voer kostte. Gelukkig, dat de hooischuren en bergen goed voorzien waren. Een maand geleden verklaarden eenige landbouwers me, dat ze toen nog meer hooi in voorraad hadden, tot een overeenkomst tusschen beide landen zullen leiden, al dient men zich op dit tijdstip nog van het doen van voorspellingen omtrent den uitslag te onthouden. Handel en nijverheid, die met span ning den uitslag verbeiden, hebben nu althans de zekerheid dat er aan de zaak gewerkt wordt. Als het tot de erkenning de jure van Sovjet-Rusland komt, is voor de Rotterdamsche haven het pleit beslist. Rotterdam wordt dan de Russische handelsbasis voor West-Europa. Wel is waar zal eerst half Mei de Raad van Volkscommissarissen te Moskou definitief kiezen tusschen Rotterdam en Hamburg, maar practisch is Rotterdam reeds gekozen, onder voorbehoud natuurlijk dat men te -- Een V.D.-bericht uit Berlijn meldt d.d. heden: Te Bellinzona aan de St. Gothard- spoorlijn zijn in den afgeloopen nacht de exprestreinen uit Milaan en Zurich op elkaar geloopen. Men telde tot dus verre 15 dooden. De materieele schade is buitenge woon groot. Twee personenwagens verbrandden. Naar men uit Berlijn meldt, zijn verscheidene Duitschers het slachtof fer geworden van het spoorwegongeluk te Bellinzona. Zwaar gewond werd o.a. de heer Wilhelm Forthmann uit Ber lijn, een der leiders van de Duitsche kali-industrie, evenals zijn dochter; 3 te Keulen wonende bloedverwanten dan moes? beginiien92Maa°rendee wèüijd I Berlijn tot elkaar komt en wij Rusland I werden ernstig maar niet levensgevaar- natte April" met een de iure erkennen, want op dit laatste lijk gewond nog nadert, en een zachte temperatuur, bevordehjk aan den grasgroei, is dus gewenscht. Wei en akker en hof vragen nu werk. Eg nu uw grasland, schoffel uw winterge wassen en geef, waar een holle of slechte stand van het gewas is, wat Chilisalpeter als overbemesting: 50, 100, 150 kilo per Hectare naar behoefte. Breng in deze helft der maand de aardappelen in den grond, de wortels en suikerbieten, de mangels en kool of knolrapen. De aardappel groeit op bijna eiken gecultiveerden grond, mits goed gemest wordt. Na rogge is op de zandgronden de aardappel de beste vrucht. Op natten, zeer laag gelegen grond teelt men geen lekkere aardap pelen ze zijn dan zeepig en lijden licht aan de gevreesde aardappelziekte. Voorts denke men er aan. dat het gebruik van goede poters even noodig of noodzakelijk is als een goede doel matige bemesting. Poters moeten vol doen aan deze voorwaardenle zij moeten raszuiver zijn, dus niet ver mengd met andere soorten2e voorts uitsluitend afkomstig van goed ge vormde, volkomen gezonde struiken, die bij het rooien een behoorlijke opbrengst van goed gevormde knollen geven met weinig kuil3e zij moeten goed behandeld en doelmatig bewaard zijn; 4e een gemiddeld gewicht heb ben van 20—45 gram. Het kweeken van ziektevrij pootgoed is een zaak van het grootste belang, ieder aardap pelverbouwer dient eigenlijk kennis te nemen van het geschrift van Dr. J Oortwijn Botjes te Oostwold, hetwelk over dat onderwerp handelt. Het is a f 0 54 fr. p. p. verkrijgbaar bij Gebr, Van Langenhuyzen te Den Haag. ln den hof spitten, zaaien, planten is nu geregeld aan de orde. Sommigen spitten reeds in den herfst den grond om, en dit is uitstekendde grond vriest dan door en verkruimelt, de lucht dringt meer door, zoo noodig voor de levensfuncties der planten wortels en ook voor de omzetting van plantenvoedsel in tden bodem; over tollig water kan beter wegvloeien. Ook het mesten (met stal- of privaatmest) is, voor den smaak en de kwaliteit van aardappels en verschillende groen ten, beter in 't na dan voorjaar. Maar wie dit verzuimde, doe het nu, Na het spitten komt het zaaien. Gebruik zooveel mogelijk nieuw zaad dat is het veiligst. Zijn de zaden schaarsch of duur zooals thans boonen dan kan men soms overjarig zaad ge bruiken boonen en erwten behouden gemiddeld 3 jaar hun kiemkracht, spinazie, kool, komkommer, meloen, radijs 5 jaar, wortelen 4 a 5 jaar, bieten 6, witlof zelfs 10 jaar: uien, prei, schorseneeren en zuring slechts 2 jaar. Men houde zich evenwel aan den regel, om oud zaad slechts bij uitzondering te gebruiken. - Allerlei groentenzaden kan men nu uitzaaien of leggen peulen, doperwten, capu cijners en tuinboonenook stam- en stoksnijboonen, ofschoon het de tijd daarvoor nog niet is spinazie, raap stelen en sla boerenkool, als men die nog wil hebben voor het vee, voor keukengebruik zaaie men eerst in Mei. Plant bloemkool en kropsla en zaai onder glas augurken en komkommers (om later uit te planten), snijsla, pos telein, spinazie, korte Hoornsche wor tels, met kropsla, bieten en knollen. Verzuim vooral de sla niet van nu af geregeld om de drie weken uit te zaaien't Is een gezonde groente, (rauwe groene bladgroenten bevatten de vitaminen, welke voor 't behoud der gezondheid onmisbaar zijn), welke dagelijks als toespijs genuttigd moeten worden. Aan te bevelen zijn o.a. de soorten Zwart Duitsch. Zwarte Zeeuw- sche en Graf Zeppelin. De correspondent van het «Alge meen Handelsblad" schrijft over Rus land en de Rotterdamsche haven: Nu de onderhandelingen tot regeling der betrekkingen tusschen Nederland en Sovjet Rusland worden voortgezet en ook de kwestie van de erkenning de jure daarbij aan de orde komt mag men wel hopen dat de besprekingen, die Donderdag te Berlijn aanvangen punt valt met Moskou niet te transi geeren. Bij de keuze van Rotterdam hebben verschillende factoren een rol gespeeld. In de eerste plaats natuurlijk de ligging en de outillage onzer havens. De Russen hebben hier zelf rondgekeken en weten dus, wat dit laatste betreft, wat Rot terdam hun kan bieden,. Er is echter nog een andere factor die de haven van Rotterdam bij de Russen zeer ernstig in aanmerking deed komen Wij hebben daar vroeger nooit melding van gemaakt, maar behoeven het thans niet langer te verzwijgen. De Russische handelscommissaris te Berlijn heeft indertijd te verstaan ge geven dat de sovjetregeering haar handelsbasis wilde vestigen buiten de grenzen eener groote mogendheid. Gegeven deze opvatting van Moskou had Rotterdam voor de Sovjetheeren iets voor bij Hamburg en bij Ant werpen. De heeren in Moskou zijn Real politikers als het op de buitenlandsche handelspolitiek aankomt en als zij het wenschelijk vinden hun stapelplaatsen in het buitenland buiten het bereik der groote mogendheden te houden, zullen zij het filiaal van een groote mogendheid eveneens mijden, ook al biedt men hun daar faciliteiten. Naar wij vernemen koestert de Sovjet-regeering niet slechts het voor nemen Rotterdam te maken lot de haven waar zich de aanvoer van het Russische graan voor West-Europa en Duitschland concentreert, maar wenscht zij eveneens de producten der Russi sche petroleumindustrie, van Rotterdam uit te distribueeren. Zij heeft dan ook reeds haar verlan gens kenbaar gemaakt om voor dat doel de beschikking te krijgen over terreinen en tanks. Natuurlijk draagt alles nog een zeer voorloopig karakter, mede doordat eerst het resultaat der besprekingen van Berlijn moet worden afgewacht Deze aangelegenheid kan trouwens niet opeens geregeld worden. Wat Rotterdam op het oogenblik aan tanks en petroleumterreinen bezit, is in ge bruik. Er zullen dus nieuwe tanks moeten worden gebouwd op de terreinen onder Pernis, die daarvoor bestemd zijn. Voor andere producten dan de voortbrengselen der olienijver heid hebben de Russen niet beslist eigen terreinen en loodsen noodig Graan wordt in den regel onmiddellijk in Rijn- of andere schepen overgeladen. Het schijnt echter wel de bedoeling te zijn voor andere artikelen eenige eigen terreinen en loodsen in gebruik te nemen. Voor dit deel kan echter met bestaande gebouwen en opslag plaatsen worden volstaan, zoodat 't niet moeilijk valt hierover een regeling te treffen. Rotterdam wacht nu slechts op de erkenning de jure om de plannen in verband met de vestiging van een Russische handelsbasis ten uitvoer te kunnen brengen Wij lezen in «De Tijd." Er is op gewezen, dat in de Memo rie van Antwoord inzake de onderwijs plannen geen berekening van de te verwachten besparingen is medege deeld. Naar wij vernemen, zullen de ver mindering van het totaal bedrag der salarissen met 16$ pet. en de wijzi ging van art 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leer krachten tot één onderwijzer per 48 leerlingen) een besparing van 34 milli- oen opleveren. Daar echter de af vloeiing der leerkrachten een vijftal jaren zal duren, heeft men de totale bezuiniging, die het 48 plan brengt, behalve dus het bedrag, dat aanstonds wordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar verdeeld te denken. Naar het U.D. verneemt komen op de lijst van crediteuren der Hanze bank pl.m. 2100 namen voor, op die der Hanze Spaarbank pl.m. 9000 namen Reeds nu kan al worden verzekerd dat in het faillissement der Hanzebank een tekort is geconstateerd van rond 2 millioen gulden (f 2.550.000). De schul den zijn tot dusver getaxeerd op rond f 4.691.000, de baten op rond f2 145.000. muur, een groote hoeveelheid bran dend hout naar beneden, waardoor een groot aantal mannen min of meer ern stige brandwonden opliepen. Gisternacht ongeveer drie uur is bij werkzaamheden aan het tramnet in Den Haag, hoek Rijnstraat-Bezuiden- hout, een 28-jarige wegwerker bij de Haagsche Tramwegmij., uit de Govert Bidloostraat, door een neervallende rail getroffen, waardoor hem de borst kas werd ingedrukt. De dood trad spoe dig daarna in. Ter afschrikwekkende waarschu wing aan radio-amateurs, die zich aan gevaarlijke experimenten met hun luchtnetten wagen, of willen wagen, verscheidenen verwond. Een 16-jarig meisje uit Strijp was door het water onwel geworden, waar voor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Het water was vuil, wat altijd 't geval is, wegens de kleur stoffen, die in de vest uitloopen. Wel licht zal dit nadeeligen invloed hebben op de lichamelijke gesteldheid van de passagiers, speciaal van hun longen. Verschillende andere passagiers, wier namen nog niet bekend zijn, zijn door dit water onwel geworden. Twee kinderen, die onder de menig te waren geraakt, bleken geénerlei let sel te hebben bekomen. De chauffeur A. Verpoorten zelf was moge het volgende bericht dienen om- niet noemenswaard gewond aan han trent een tweetal doodelijke ongeluk-1 den en gezicht. Volgens mededeelingen van de Ita- liaansche pascontrole bevonden zich in de verongelukte treinen 15 Zwitsers, 45 Duitschers, 52 Italianen, 4 Amerika nen, 2 Noren, 2 Franschen en 2 Engel- schen. Graaf della Torre, de Italiaan- sche gezant te Kopenhagen, bevond zich eveneens in den trein. Men weet nog niet of hij gered is. Bij het ongeluk is voorts een vijf leden tellende Duit- sche-Zwitsersche familie om het leven gekomen. Alleen een klein dochtertje van het gezin werd gered. De twee treinen zijn met zoo'n kracht op elkaar geloopen, dat de beide locomotieven geheel vernield werden. De machinist, die niet op het signaal had gelet en daardoor de ramp veroor zaakte, werd gedood. Verschillende lijken zijn geheel verkoold, zoodat het uiterst moeilijk zal zijn de indentiteit van alle slachtoffers vast te stellen. Op het oogenblik van de ramp reden de beide treinen met een snelheid van 70 a 80 kilometer. Tot dusver zijn 26 lijken geborgen. ken, die zich te Upper Montclair in Amerika hebben voorgedaan. Een amateur aldaar had zijn anten ne bevestigd aan een ijzeren mast, waaraan een geleidingsdraad van het electrisch lichtnet was bevestigd, die onder een spanning stond van 2400 V. Eén der antennedraden raakte los en kwam dwars over den sterkstroom draad te liggen, waarna hij in een ijzeren afrastering verward raakte. Een melkboer, die zijn klanten be diende kwam met het rasterwerk in aanraking en sloeg bewusteloos tegen den grond. Door vonken, die uit de antennedraden sloegen, raakte een hoop vuilnis in brand. De brandweer verscheen ijlings ter plaatse en de hoofdman van de brandweer poogde met een geïsoleerde kniptang den draad door te knippen. Deze kwam echter met 's mans hand in aanraking en de ongelukkige werd op slag ge dood. Eén der brandweerlieden tracht te zijn chef van den draad weg te ha len, maar noodlottigerwijze woei het doodelijke metaal naar zijn gezicht toe en toen hij werktuigelijk zijn hand uitstrekte om den draad af te weren, Een politie-agent, die met zijn vrouw en twee dochtertjes resp. 3 en 4 jaar oud een huis in de rue du Point- de Crétail te Parijs bewoonde, was tot de bevinding gekomen, dat de woning niet al te zuiver was, weshalve hij in de kamers en de ledikanten met bor stel en petroleum groote schoonmaak had gehouden. Des avonds bij het aan steken van een lamp wierp hij achte loos een lucifer weg, met het gevolg, dat toen het gezin eenigen tijd ter rus te lag, de woning in lichte laaie stond. Ondanks de toewijding en inspanning der buren slaagden men er niet in om de menschen dadelijk te redden. Met vreeslijke brandwonden overdekt werd het huisgezin tenslotte uit de vlammen gered. De toestand der kinderen is re delijk wel. De ouders zullen waar schijnlijk aan hun wonden overlijden. Een boer in de buurt van Amiens, Lambureht genaamd, werd Zaterdag nacht wakker door 't geluid van voet-, stappen in de woonkamer. Hij riep zijn vrouw, die zich met hem naar be neden haastte. Op de trap kwamen hen 3 gemaskerde mannen tegemoet, die het echtpaar neerschoten. In het achterhuis sliepen een zoon en een dochter. Zij kwamen op het geluid van de schoten toeloopen en werden op de zelfde plaats als hun ongelukkige ouders door de bandieten overvallen. De jongen werd met 'n dolkstoot door het hart vermoord, terwijl het meisje aan den arm gewond werd. Zij viel en hield zich dood en wist zoo haar leven te redden. Naar de „Cichago Tribune" meldt hebben veertien brandweerlieden bij een brand, welke te Chicago in Bleu Island Avenue was uitgebroken in het vier-verdiepingen hooge gebouw van Curran Hall, het leven verloren, door dien een muur plotseling met donde rend geraas ineen stortte. Bovendien werden hierdoor nog vele anderen ge wond. Een groot aantal brandweerlieden was bezig met den blusschingsarbeid van het woedende vuur, toen plotse ling een geweldige explosie werd ge hoord, veroorzaakt door een doorge- smolten gasleiding, ten gevolge waar van de groote, sterke muur ineenviel. Een aantal mannen, die op de brand ladders stonden, werden naar beneden geslingerd, waardoor eenige der man nen zwaar werden gewond. Het zwaar ste werden getroffen de mannen die beneden op straat stonden; deze wer den door een regen van steenen over vallen. Het ongeval kwam geheel onver wacht, daar de muur bijzonder sterk leek, en nagenoeg geen sporen van aantasting door de vlammen vertoon de. Bovendien kwam tegelijk met de kwam ook hij daarmee in aanraking en werd eveneens gedood. Ten slotte wist een derde brandweer man, die rubber schoenen en rubber handschoenen droeg, de gevaarlijke antenne te verwijderen. Bij Roquefort werd op een over weg, een auto waarin zich een echt paar met 2 kinderen bevonden, dooi den sneltrein gegrepen en totaal ver pletterd. De vrouw en één kind werden ge dood, de vader en het ander kind kre gen levensgevaarlijke verwondingen. In Noord-Bohemen is een familie, bestaande uit vijf personen, alleen op de moeder na, omgekomen, doordat 's nachts in het huis een kist met muni tie ontplofte, voor een schietfeest be stemd. De lijken werden vreeselijk verminkt. De gemeenteraad van Parijs heeft een verordening ontworpen be treffende een belasting voor vreemde lingen. Volgens deze verordening zal elke vreemdeling, ouder dan 15 jaar, wan neer hij langer dan 48 uur te Parijs wenscht te blijven, zich bij den com missaris van politie in de wijk waar hij verblijf houdt, moeten aanmelden. Wenscht een bezoeker minder dan 4 maanden te Parijs te blijven, dan zal hem op vertoon van paspoort en an dere indentiteitspapieren een „permis de séjour" verleend worden, welke 4 maanden geldig zal zijn, wil men lan ger dan 4 maanden in de Fransche hoofdstad vertoeven, dan ontvangt men tegen inwisseling van het „permis de séjour" een indentiteitskaart. De prijs van deze kaart zal 50 frs. bedra gen, het „permis de séjour" kost 20 frs. De indentiteitskaart moet elk half jaar op het ministerie van binnenland- sche zaken worden afgestempeld. Het autobus-ongeluk te Eindho ven. Omtrent het ontzettende auto-onge luk te Eindhoven verneemt de Tel. nog, dat de overleden vrouw gehuwd was en 41 jaar oud, wonende te Woensel Zij laat een gezin met 9 kinderen na De vrouw zag er ontzettend uit, toen men haar uit de auto haalde. Zij heeft vrijwel het geheele gewicht van den wagen met passagiers op haar borst kas gekregen. Per brancard is zij van de Philipsfabrieken naar het gasthuis overgebracht, waar zij spoedig den geest gaf. De dokter constateerde, dat zij aan inwendige kneuzingen, voor namelijk bekomen aan de borstkas, gestorven is. Ook haar kind, dat mede in de auto was gezeten, werd in het gasthuis op genomen, doch bleek niet ernstig ge wond te zijn. Van de andere passagiers zijn er De publieke belangstelling voor dit ongeval was zeer groot, zoodat de ge meentepolitie voor een moeilijke taak stond. Onder leiding van den commissaris en den burgemeester werd de omge ving afgezet, zoodat het reddingswerk vlot van stapel kon loopen. Terstond zorgde de politie tevens voor de noo- dige auto's om de slachtoffers naar huis te vervoeren, want per autobus durfden zij dat niet. Door de politie werden direct na het gebeurde foto's genomen, terwijl de commissaris 2 deskundigen heeft aan gezocht tot het doen van onderzoek naar de technische gesteldheid van de autobus, die zeer veel te wenschen overliet, vooral datgene, wat nauw ver band houdt met de stuurinrichting. Er is gebleken, dat de moeren aan de veerstang erg los zaten en dat zij slechts met koperdraad werden tegen gehouden. De autobus is nadat zij op de wal was gebracht door de politie in beslag genomen. De stuurinrichting was reeds defect, toen de autobus op de Markt aan kwam bestuurd door den chauffeur v. d. Ven. Deze waarschuwde daarom den eigenaar Verpoorten, die toen zelf is gaan rijden met de bedoeling, om de auto te repareeren in de garage. Hij heeft onderweg zijn autobus vol met passagiers geladen en overbelast. Ver moedelijk moet de veerstang op de tramrails gezakt zijn met het gevolg, dat de wielen zich plotseling omkeer den en in de richting van de Vest reden. V. moet nog geremd hebben, doch het baatte niet. V. is aangehouden en in voorarrest gesteld, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. - Uit de Industriehaven te Utrecht is Donderdagavond het lijk opgehaald van een 45 jarigen conducteur der Neder- landsche Spoorwegen, gekleed in uni form Eerst dacht men dat de man pas te water was geraakt, zoodat pogingen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter zonder gevolg bleef. Het lijk werd daarna door de politie overgebracht naar het schouwlokaal van het hoofdbureau van politie, waar familieleden het gistermor gen herkenden. Hoe het slachtoffer te water is geraakt, kon niet vastgesteld worden - Te Wijk bij Duurstede is het 3- jarig zoontje van Br. aan de Noord in een sloot geraakt en verdronken. Het lijk van de 21 -jarige vrouw van schipper Vermeulen uit Middelburg, die op 11 Maart bij Bath verdronk bij het vergaan van de Eben HSezer, is opgehaald. Vreetzame geiten Toen Zondagmorgen de arbeider W., te Ossendrecht van zijn fabriek thuis kwam, spoedde hij zich als naar ge woonte haastig naar de kerk en van daar loopens vlug naar zijn... duiven til, want de duiven moesten van een vlucht thuis -komen, aldus het D b 1 d, v. N. B. ln zijn groote haast vergat hij vrouwlief zijn weekloon af te geven en bij het zoeken naar zijn zakdoek viel het weekloon in den geitenstal, welke onder de duiventil stond. Een der twee geiten, eens een duur maal willende gebruiken, hapte vlug toe en slikte het geld in. W., die 't had zien vallen onder zocht zijn zakken doch vond niets meer. Waar hij nog juist zag, dat een der geiten iets wat op papier geleek inslikte, werd een kloek besluit genomen. De geit werd gedood, den buik geopend, doch niets daarin gevonden. Tot over maat van ramp moest toen ook de tweede geit het met den dood bekoo- pen en na opening werd het zuur ver diende weekloon teruggevonden. On- dertusschen waren de duiven thuis gekomen, doch alle prijzen waren reeds door derden gewonen. Er ontbreekt nu nog maar aan dat W., proces-verbaal wordt aangezegd, wegens het ongeoorloofd slachten van geiten, De Paaschdrukte aan de Londen- sche stations is dit jaar buitengewoon groot geweest. Volgensschatting hebben de treinen in twee dagen ongeveer 5 millioen reiziegers vervoerd. De grootste stroom ging naar de zeekust doch ook naar het vasteland was de reizigers- stroom enorm. Aan den anderen kant brachten de transatlantische Stoomsche- mucdi weg I j i„fn arLpnnpn want nn Hi1 laatstp I luk ffp-wnnH. I irnli »ma1 A/I AP!rt fl int to tf OtlPI I \7r»lrfov»P f

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5