Binnenland. Hieuw$ uit Reusden SPORT. legerdevisies in geval van oorlog on middellijk volledig uitgerust zullen kunnen oprukken Heden 30 April, is het 15 jaar geleden Vijftien jaar, toen des mor gens tusschen zeven uur en halfacht door het land de heugelijke boodschap schooter is een prinsesje geboren Het was toen een zonnige morgen Maar vooral een onvergetelijke. De kanonnen dreunden de carillons zongen over het lage land aan de zee de klaroenen werden gestoken en kla terden op. Het was een dolle, eindelijk losgebroken vreugde Daaraan denken we heden, op prin sesjesdag weer terug. Tusschen dien dag en den vijftien den jaardag van ons Juliaantje ligt veel, veel verdrietigs en rampspoedigs Maar wij zijn er bijna aan ontwor steld. I Luctor et Emergo Moge ons prinsesje op den weg naar het vierde lustrum van haar leven slechts geluk en voorspoed om zich heen zien Dat bidde Nederland haar heden toe. Te Utrecht is gisteren de bonds raad van den Centralen Nederlandsche Ambtenaars bond bijeengekomen. Er werden uitvoerige besprekingen ge voerd over de houding van de regeering ten aanzien van de verlaging van de loonen van het rijkspersoneel. De ge- dragslijn van het hoofddbestuur werd volkomen goedgekeurd, en de bondraad heeft het voorstel van het hoofdbestuur om een procedure tegen den staat te voeren, met algemeene stemmen aan genomen. Naar wij vernemen zal a. s. Maan dag 5 Mei te Beek en Donk door de N.V. van Thiel's Draadindustrie op luisterrijke wijze het 80 jarig bestaan der firma van Thiel gevierd worden. Op dezen dag zal de heer W. G. v. Thiel het feit herdenken, dat hij 50 jaar in deze firma is werkzaam ge weest. Het pensioen- en ondersteunings fonds van het personeel der Hanzebank te 's-Hertogenbosch, is op grond der bestaande jurisprudentie door de cura toren erkend als stichting. Op dien grond is aan het personeel 80 pCt. der door hen gestorte premies terug betaald. Rente wordt niet vergoed en ook van de stortingen der Hanzebank zelf wordt niets uitgekeerd. De minister van Financiën heeft besloten, voor de inwisseling van de ingetrokken zilverbons van f 1-alsnog gelegenheid te geven. Binnenkort zal bekend worden gemaakt, waar en tot wanneer die gelegenheid zal openstaan Het algemeen indexcijfer der groothandelsprijzen was in Maart 155 (in 1913 gesteld op 100), het index cijfer van voedingsmiddelen e. d. 154. In Februari waren beide cijfers 158. Het indexcijfer der kleinhandels prijzen van 29 artikelen in zes steden van ons land was in Maart 152 (in Februari was het 151, in Januari 150, over 1923 145) Volgens de Avp. is generaal- majoor Tonnet inspecteur der artillerie (hier welbekend uit dé mobilisatie) die 1 Mei den dienst verlaat met pensioen, de effectieve rang van luit.-generaal, commandant van zijn wapen aange boden. Hij heeft daarvoor echter be dankt en gaf er de voorkeur aan zijn ambt neer te leggen, omdat hij voor zijn wapen toch niet kon bereiken wat hij noodig acht. Reuter meldt uit New York dato 28 dezer Een banksyndicaat zal morgen een 6 pCt. leening te New York aanbieden, groot 40 millioen dollar ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden. In verband met het ingaan der salaris-vermindering van de rijksamb tenaren op 1 Mei heeft H M de Ko ningin goedgevonden thans eveneens gevolg te geven aan het reeds het vorige jaar geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den Minister van Financiën te laten De Eerste Kamer heeft heden middag de drie salarisontwerpen aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de Vrijz. democraten. Naar in de „Nieuwe Eeuw" wordt meegedeeld zijn er plannen tot oprichting van een nieuw R. K. Dagblad. Het te stichten dagblad zou onder hoofd-redactie komen van de vroegere politieke hoofdredactie van „De nieuwe Eeuw". Wanneer de Nederlandsch Rus- sische onderhandelingen te Berlijn ertoe leiden, dat Nederland Rusland de jure erkent, zal tot Nederlandsch gezant te Moskou worden benoemd mr. A. van de Sande Bakhuizen, consul-generaal in algemeenen dienst, toegevoegd aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De heer Van de Sande Bakhuizen is in 1922 secretaris-generaal geweest van de Russische conferentie te 's Gravenhage, DRUNEN. In de algemeene vergade ring der R. K. Werkliedenvereeniging St. Joseph, (Ziekenfonds) gehouden op Zondag 27 April, j 1. werd door den Geestel. Adviseur verslag uitgebracht over het boekjaar 2 April 1923—4 April 1924, Daaruit bleek dat de inkomsten be droegen f 1064,12 Het aantal uitkee- ringen bedroeg 102, tot een gezament- lijk bedrag van f 674.90—. Daarbij kwam nog aan bodeloon, plakken van zegels, drukwerk, H.H. Missen enz. f 128,51, alzoo eene uitgave van f 803,41. Het bezit der vereeniging bestond: I obligatie der gemeente Drunen 4 pCt. f 500,— II aandeelen Coöperatie „Ons Belang„ f 275,— Spaarbankboekje Boeren leenbank f 208 02 In kas f 243,71 Bezit einde boekjaar 1924 f 1226,73 1923 f 101907 Alzoo een batig saldo van f 207,66 Het aantal leden bedraagt 112. VerkiezingAan de beurt van af treden zijn de bestuursledenL van Huiten, A de Krieger, M. van de Leur en M. Verdiesen De aftredende leden zijn herkiesbaar, behalve A. de Krieger die zich niet meer beschikbaar wenscht te stellen. Bij stemming werden L. van Huiten, M. van de Leur en M Verdiesen her kozen en in de opengevallen wijk be noemd W Klerks. Voorstel van het bestuur om de tegenwoordige contributie regeling te behouden tot 1 Juni 1925, werd goed gekeurd Voorstel van het bestuur art. 16 H. R. te lezen een lid kan nooit meer dan 13 weken per boekjaar uitkeering genieten. Werd goedgekeurd. Verzoek van het bestuur mee te werken aan de handhaving van art. 23e lid H. R luidend Vaders kun nen slechts lid worden en blijven, in dien hunne zoons die lid kunnen worden, den leeftijd van 20 jaar be reikt hebbend en bij hen inwonend, zich als lid laten inschrijven. Dit verzoek vindt algemeen bijval, waarom de aanwezigen gaarne toezeg gen, de taak van het bestuur in dezen te zullen vergemakkelijken. In de maand Juni zullen de gelden der eereleden worden opgehaald. Het bestuur de functiën onderling verdeelende, heeft benoemd tot voor zitter H. jehoel en tot secretaris M. van de Leur. Door het bestuur der Congrega tie is in beginsel besloten, tot ver bouwing der groote zaal, waardoor in eene lang gevoelde behoefte zal worden voorzien en eene merkelijke verbete- tering zal worden aangebracht. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Landhuisje voor rekening van den heer Rijen, waarvan de heer Snijders uit Raams- donksveer architect is, is gegund aan den heer J Blankers te Nieuwkuijk. CAPELLE, A. s. Zaterdag hoopt het echtpaar C. Timmermans en J. Hooi- maaiers zijn gouden bruiloft te vieren. Door den heer J. Kommers, ge diplomeerd hoefsmid alhier werd in de afgeloopen wintermaanden aan de ambachtsschool te Breda onder leiding van den Weledelgestrengen heer Sigling, kapitein-paardenarts le klas aan de Koninklijke Academie te Breda een cursus gegeven ter verkrijging van het rijksdiploma voor hoefbeslag. De heer Kommers mocht de voldoening smaken, dat al zijn leerlingen met gunstig gevolg het examen aflegden en het rijksdiploma verkregen. WASPIK. Tusschen half vier en zes uur ontlasten zich boven deze gemeente een drietal onweersbuien. De tweede ging vergezeld van een windhoos, waardoor dakpannen werden afgerukt en boomen ontworteld. Een boom werd door het hemelvuur getroffen. Er vielen hagelsteenen ter grootte van gewone kamferbolletjes. A.s Donderdag zullen hier de kinderen van 7 jaar hunne le H. Com munie doen. De R.K. leesbibliotheek is van af heden tot den volgenden winter gesloten. Aan de keuring voor de nationale militie namen uit deze gemeente 36 jongens deel. RAAMSDONK. Een schoolkind viel van een motorbootje bij avond in de )onge. De kleine werd gelukkig spoe dig op het droge gebracht. - Mej. v Str. viel op'straat, had zich zoodanig bezeerd, dat zij later per rijtuig naar huis moest gebracht worden en zich onder geneeskundige behan deling had te stellen. RAAMSDONK. Het paard van den broodslijter V. is, terwijl het 's nachts in de weide liep, tegen prikkeldraden aangeloopen. Het is aan de bekomen verwondingen overleden. Bij de arbeidsbeurs alhier is een aanvraag ingekomen voor een 30-tal grondwerkers om in België te gaan werken Bij de gehouden aanbesteding tot het leveren van brood aan de bedeelden van het Burgerlijke Armbe stuur zijn voor het jaar 1924 leveran ciers geworden H. van Amelsvoort en J. M. Wiercx. MADE. De handboogschutters van „Willem Teil" gevestigd in het café P. C. Stoop alhier, hielden gisteren onder hare leden, een wedstrijd om den Koningstitel. Zoo als steeds stond ook deze match in het teeken van ge zond pleizier, zoodat „Willem Teil" zijn naam weer eerde. Er werd in twee serie's geschoten, elk van 5 schoten. Nadat er 9 schoten waren gedaan, stonden twee heeren op een gelijk aantal punten. Met het laatste schot gelukte het den heer W. Diep straten met één punt meerderheid zijn medeburgers te verslaan en werd hij alzoo Koning van het gezelschap. Er werd prachtig geschoten en in een gloedvolle rede telkens onderbro ken door toejuichingen der leden, werd de nieuwe Koning door den Voorzit ter in besloten vergadering gehuldigd en met de teekenen zijner waardigheid omhangen. Dat de kranige kampioen zijn Koningschap jaren lang mag be houden. De heer van Oeveren, candidaat voor den H. D. te Wolfersdijk, heeft vanwege de Kerkeraad der Herv ge meente te Made een toezegging van predikants-beroep ontvangen. Den heer Th. Blijlevens aanne mer alhier, is bij de aanbesteding van beschoeiïngswerken te Waarde (Zl.) voor rekening dier gemeente, als laagste inschrijver f 5500 dit werk gegund. Den heer A. Knoop, aannemer alhier, nam bij gehouden inschrijving, het metselwerk voor het bouwen van een Viilatje voor den heer Koks to den Hout, als laagste inschrijver aan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren 36 stuks hoornvee 70 a 80 biggen aangevoerd. Vet vee gold f 1,05 f 1,15 per kg Kalfkoeien f 375 k f 425 muntige f 200 a f 275, Hokkelingen f 100 af 175, Kalveren beneden het jaar f 80 A f 100, Biggen f 12 k f 16 gulden. Handel vrij goed. Zoo juist verneemt men. dat de 25-jarige dochter van W. de R. alhier, dienstbode te Geertruidenberg, het ongeluk had met twee emmers water van een hoogen zoldertrap te vallen, met het ongelukkig gevolg dat ze den hals brak, 't welk direct den dood ten gevolge had. Zondagavond omstreeks 10 uur is in het Wilhelmina Kanaal verdron ken de 26-jarige persoon C. Balemans, landbouwersknecht, afkomstig uit Bavel Het lijk is naar het lijkenhuis te Ter- heijden overgebracht. De ongelukkige is per rijwiel pardoes in het Kanaal nabij Terheijden gereden, toen een auto passeerdedeze stopte onmiddel lijk. De chauffeur A. V. snelde naar de plaats des onheils, doch heeft niets meer kunnen bespeuren. Op Zondag 4 Mei a.s. hoopt Ds. Jansen alhier des voorm 10 uur in de Herv. Kerk voor te gaan. Ds. Vink zal op 4 Mei a.s des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk te Drimmelen den dienst vervullen. De ring-predikant Ds. Meulenbelt zal op Zondag 4 Mei, des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk te Terheijden (N Br.) een vacature-beurt vervullen. Onze Drimmelsche dorpsgenooten de damesD P Kleijn, D. J. M. v. lersel en L C de Wijs behaalden met lof en eer een diploma op den knip cursus alhier, uitgaande van mevrouw M. Hendriks-Knapen, directrice der Modeschool te Utrecht. ALMKERK. Den heer C. G alhier had het ongeluk met paard en tilbury te water te geraken. Met vereende krachtenwist men 't voertuig op 't droge te krijgen, en den heer G. kwam met een nat pak en den schrik vrij. Woensdag had een motorrijder het ongeluk, doordat een hond voor zijn motor liep zoodanig te vallen, dat men hem eerst moest verbinden, waarna hij zijn reis verder kon voor zetten. Door den heer C. V. alhier wer den 8 schapen gemarkt te Gorinchem, De koop werd dan ook gesloten maar de koopers vergaten te betalennadat de hulp der politie was jngeroepen werden de beestjes weer in beslag genomen. De nieuwe eige naar welke van Montfoort bleek af komstig te zijn, werd gearresteerd. NIEUWKUIK. Op Zondag 4 Mei a.s. zal door de harmonie „De Eendracht" alhier als oudergewoonte van dien Zondag, een muzikale wandeling door het dorp worden gemaakt. Vooral bij gunstig weer trekt zulks altijd veel belangstelling. Bij een der onweersbuien, welke j.l. Zaterdag boven ons dorp woedde, was zulk een rukwind, dat van het huis*van V., in de z.g. Peperstraat het halve dak weg sloeg. In de Maandagavond gehouden jaarvergadering van de harmonie wer den wederom 4 aspiranten aangeno men. Tot secretaris werd benoemd de heer Nic. de Bont. Door den penning meester werd over 't afgeloopen jaar 1923 verslag uitgebracht. Hieruit bleek dat dit met een voordeelig saldo sloot Heusden, 29 April 1924 De sprei, verloot ten bate van het Diaconessenhuis en diak. armen, is gevallen op No, 41, gekocht door Mevr. van Ommeren. Zaterdagavond is de muziektent, op de Vischmarkt op te bouwen voor rekening van de R.K. Fanfare en de Heusd. Harmonie, aanbesteed voor f 783, Eerlang krijgen we daar nu in den zomer voortaan twee keer per maand concert De scherpschuttersvereeniging „St. Blasius" besloot het jaarlijksche koningschieten ditmaal te doen plaats hebben op Zondag 4 Mei. Eerstdaags zal vanwege de af- deeling „'t Groene Kruis" een Emma- bloem-collecte gehouden worden voor het bekende doelBestrijding der tuberculose Zaterdagavond om circa 6 uur verhief zich aan den Noordkant der stad de wind plotseling tot een wind hoos, zoodat de menschen aldaar met het oog op de projectielen (kiezel- en andere steenen) het geraden oordeelden een goed heenkomen te zoeken. Ge lukkig was het verschijnsel van korten duur. Dit jaar belooft de Kermis veel drukte Tal van attracties zijn reeds aanwezig, want dit jaar valt de kermis niet gelijk met eene aangrenzende gemeente. Voor de gelegenheid tot dansen bestaat ruimschoots gelegenheid en de ondernemers van dansgelegen heden wedijveren voor goede muziek, zooals reeds blijkt uit de in dit blad voorkomende advertentie van het wel bekende Hotel Restaurant en Café „Het Wapen van Amsterdam", alhier, alwaar de ruime tooneelzaal herschapen is in eene naar de eischen des tijds inge richte danszaal met eene spiegelgladde dansvloer en eene rechtgezellige en voortreffelijke dansgelegenheid aanbiedt terwijl de dansmuziek uitgevoerd zal worden door een hoogstaand Duitsch muziekkorps, blaas en strijkorkest, bestaande uit 10 personen. Moge vele vreemdelingen deze dagen onze gemeente bezoeken, HERPT. Tot administrateur der ker kelijke en diac. goederen alhier is gekozen den Heer C. J. den Dunne. Voetbal De trouwe lezers vaa deze rubriek weten dat wij hier steeds de verschil lende vereeuigisgeu aan 'i woord laten (een Is daarvan tot dusverre uitgezon derd moeten worden) tot het geven van verslagen van wedstrijden, he maken van propaganda etz. Zelden geven wij onze eigen meetdag in deze rubriek; eea hoogst enkele keer wan neer dat noodzakelijk wordt, doen wi) dit wel. Iq zulk een geval verkeeren wij thans. Wij hebben thans weer eens door eigen aanschouwing een voetbal wedstrijd Isa oaze plaats medegemaakt, omdat het thans gold een wedstrijd waarvan voor een onzer clubs in casu W.S.C. heel veel alhiag en daarmee voor Waalwijk. Het ging er om of W.S.C. zou winnen en daardoor gelijk zou komen met de Roodborstjes en met dezes den laatsten beslissings wedstrijd zou spelen, wie aan 't hootd der afdeeliog zou gaan en daardoor een goede kaas zou hebben op het kampioenschap. Door de overwinning van W.S.C- op Wilhelmina Zondag doet zij een goede worp naar dit kampioenschap, wat voor deze Waal wijksche club en daardoor voor Waal wijk, vooral voor 't Vreemdelingen verkeer van groot belang is, daar we dan krijgen 2e klas-clubs en daar mee hooger spelpeil, wat natuurlijk meer belangstelling trekt. We zagen er ontzettend veel men schen langs de l^eo, natuurlijk meen den wij om de Waalwijkers aan Se moedigen, want het gold hier geen twee Waalwijksche clubs tegen elkander, van welke natuurlijk de een favoriet is van dezen supporter en de andere van genen. Neen, 't ging hier tusschen een Waalwijksche en een Bossche club in een wedstrijd van ongemecne be- teekenis. En we hebben ons en velen met oes, speciaal als Waalwijkers, ontzet tend geërgerd, om het niet minder krachtig uit tc drukken. Aan welk feit Aan het fait, dat gedurende den ganschon wedstrijd aaa da overzijde (2tï raag) voor de Bossche club is ge roepen, gejuicht door Waalwijkers, wat tot bfuUea oversloeg toea Wilhelmina eea goal maakte, toea spande het er als een oordeel, toen steeg de vreugde tea top. Voor de hard zwoegende Waalwijksche club had mes hoogstens hoongelach over als men eens eea fout maakte, maar toen er dezerzijds drie goals gemaakt werden, zweeg men als 't graf en toen aan 't slot W.S.C. ea hare supporteurs enthousiast juichten over deze schitterend en zwaar be vochten overwinning toen dropen de Waalwijksche supporters der Bossche club stilletjes af met spijt in 't hart 1 Dat men gasten ne;je3 ontvangt, uitstekend, maar dat men vreemde lingen toejuicht en steua», om de thuisclub te treffen, achten we beneden peil en Waalwijkers onwaardig es moet ook den Wtlhelmina-spelers een lage dusk geven van de mentaliteit dezer heeren. We hebben den laatstee tijd nog al eens wat gehoord en gelezen over supportersvereeniglngeo, over «sporti viteit» cez., maar hebben wel gemerkt dat hiervan nog niet veel te bespeuren is en gebeurtenissen als bovenstaande mogen wel eens onder 't oog gezien worden. Nu zal men misschien zeggen dat we deze aangelegenheid te hoog aan slaan, neen, dat doen we als Waal- wijkef niet. Wij achten een dergelijke houding zoo afkeuringswaardig, speciaal voor den goeden geest onder spelers en publiek, dat het wel eens openlijk mag gezegd worden, al geve® we direct toe dat hst wel niets of weinig zal heipen 1 Het weerhoudt oss niet om zoo aoodig op dergelijke misstan den te wijzen. WAALWIJK. W.S.C.—WILHELMINA II 3—1. W.S.C. Kampioen? de Roodborst jes Kampioen? dit zijn thans de dagelijksche gesprekken na de schit terende overwinning van W.S.C. op Wilhelmina II van j.l. Zondag. Ook ditmaal zou W.S.C. hare talrijke aan hangers niet teleurstellen. Er moest immers gewonnen worden, wat kan men nu nog meer verlangen! Door deze overwinning heeft W.S.C. de Roodborstjes in puntenaantal in gehaald aangenomen dat Vught zich definitief zal terugtrekken en zal er thans eene beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden, wie defini tief voor den titel in aanmerking zal— komen. Zelden zal er wel met zulk een spanning om het kampioenschap ge streden zijn geworden, als thans het geval is. Omtrent den wedstrijd kunnen wij het volgende vermelden. Zij die van meening waren dat Wilhelmina zwak partij zou geven, zijn wel bedrogen uitgekomen. Geweldig fanatiek werd er door de Kanaries gespeeld; géén moment verflauwde dit, zelfs niet, toen W.S.C. den stand op 31 bracht en Wilhelmina als het ware een ver loren partij speelde. Een en ander maakt derhalve de overwinning van W.S.C. des te eervoller. W. S. C., met den sterken wind in den rug, speelt in den aanvang zeer zenuwachtig, doch herstelt zifch na on geveer tien minuten en komt langza merhand opzetten. Het spel wordt nu hoofdzakelijk op de helft der gasten gespeeld, zoo nu en dan afgewisseld met snelle en gevaarlijke uitvallen der tegenpartij, welke evenwel bezwo ren worden. Doelpunten blijven voor eerst nog uit, hoofdzakelijk vanwege het onfortuinlijk schieten der thuis club. Toch komt nog onverwachts de eerste goal; wanneer de rechtsbuiten den bal heeft opgeracht, wordt deze aaii Simons, die zich langs de lijn op gesteld heeft, doorgegeven, deze plaatst den bal met een mooi boogschot voor het vijandelijk doel. De toestormende linksbuiten zet zijn hoofd onder het leder en met een vaart vliegt den bal in het net. Enkele minuten daarna herhaalt zich bijna hetzelfde scljpuw- spel, evenwel wordt de bal juist over de lat gekogeld. W.S.C. blijft domi- neeren en even voor rust is het Simons, die met een kalm, doch wèl berekend schot nummer twee ter wereld brengt. Alhoewel met een weinig meer geluk de voorsprong dubbel zoo groot had kunnen zijn, wordt met dezen, voor Wilhelmina zeer geflatteerden stand, gedraaid- In de tweede helft aanvankelijk even een klein overwicht der Bosschena ren. Bij één hunner aanvallen wordt hun rechtsbinnen op volkomen faire wijze opzij gezet, waarvoor de scheids rechter een strafschop liet toekennen, welke in een doelpunt omgezet wordt. O.i. was er van ongeoorloofd spel geen sprake en de straf te zwaar. 21. Alhoewel even onthutst laat W.S.C. den moed niet zakken en neemt vanaf dit moment het spel wederom in han den. Vooreerst weet Wilhelmina nog kranig stand te houden. Wederom weet de rechterwing der zwarthemden

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2