una m« wi Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Nieuws uitKaatsheuvel. No. 34. Woensdag 30 April 47ejaarg. Waalwijk, 30 April 1924 Vrijdagavond hield de Boeren leenbank in de groote zaal van den Gildenbond eene algemeene jaarver gadering. Toen de Voorzitter, de heer J. A J. van Heijst, de vergadering opende, waren slechts ongeveer een 50 tal leden aanwezig. In zijn openingswoord schreef de Voorzitter de slechte op komst toe aan het mooie weer, waar door de boer ineens voor zeer veel werk is komen te staan. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens door den kassier, den heer W. v. d. Mee, het jaarverslag wordt uitgebracht, dankt hij de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt toe zijn jonge krachten gaarne te zullen geven aan den groei en bloei van de Boerenleenbank. Uit het daarna door hem uitge brachte jaarverslag bleek Het ledental der bank vermeerderde in het afgeloopen jaar met 18 en be draagt alzoo einde 1923 101Het laatste in 1923 uitgegeven spaarboekje droeg het nummer 137, het voorschotboekje nummer 74. Op 31 Dec. 1922 was de bank schuldig aan spaargelden f 108354.56. In 1923 werd ingelegd f 23422.94, alzoo te samen f 131777.50. In 1923 werd terugbetaald aan spaar inleggelden, doch dat moet worden toegeschreven aan de Hanzebank- geschiedenis. De ongerustheid echter die vele leder, toen aan den dag hebben gelegd, is ongegrond geweest. De Boerenleenbank is nog wat ze altijd is geweest, een solide instelling, waarin men immer zijn volste vertrouwen kan stellen. Duidelijk is zulks gebleken aan de directe uitbetaling der opge vraagde spaargelden. Daarom durft het bestuur, nu alles weer zijn gewonen gang gaat, ver trouwen dat ieder lid, als voorheen, zijn volste vertrouwen aan de Bank zal schenken. Vervolgens drong spreker er bij de leden nog op aan om steeds op tijd aan alle verplichiingen te voldoen dat is niet alleen gemakkelijk voor den kassier, maar ook in 't voordeel van de leden De Voorzitter deelde ten slotte nog mede dat de inspecteur van de Centrale Bank over het beheer van de afdeeling en de administratie buitengewoon tevreden is, zoodat ook in dit opzicht vooruitgang is te bespeuren, die niet anders 'dan ten goede kan komen aan de Bank. De ZeerEerw. heer Adviseur, Pastoor Van Erp, kan met genoegen consta teeren dat de onrust van een vorig jaar noodeloos is geweest. Wel hebben bestuur en leden van den Raad van Toezicht herhaaldelijk verklaard dat niet de minste aanleiding bestond om on- gerust te zijn, doch naar aanleiding van de Hanzebank catastrophe was het j moeilijk de menschen te overtuigen. ™ei Met den Voorzitter durft hij vertrouwen dat thans de leden, evenals weleer, hun penningen aan de Boerenleenbank durven toevertrouwen. Met zeer veel genoegen wil hij het den Voorzitter nazeggen dat het be aangelegenheid met het gemeente bestuur besproken. Hopelijk zal deze zaak in de eerst volgende raadsvergadering op a s. Dinsdag reeds ter tafel komen, wat wij van harte hopen, waar natuurlijk deze aangelegenheid zeer dringend is met hei oog op het a.s. seizoen. In de heden gehouden alt emeene vergadering van aandeelhouders der „N.V.KoninklijkeStoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel" te Waalwijk, werd besloten van de netto winst, zijnde f 55.900.13, f 30 000.— te bestemmen voor 6 pet. dividend op het Cum. Pref, winstd. aandeelenkapitaal en de res- teerende winst, zijnde f25.900.13, aan te wenden voor afschrijvingen. Dit dividend is vanaf 15 Mei a.s. betaalbaar Tot commissaris is herkozen de heer A. J. M. Jansen, notaris te Waalwijk. De heden te Delft gehouden gewone jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders der N. V Delftsche Leerlooierij en Drijfriemen- iabriek voorheen Alex Adam te Delft heeft' de balans en de winst- en ver liesrekening over 1923 goedgekeurd Dividend wordt niet uitgekeerd, even als over het vorige jaar min werd als gelden f 78078.58, zoodat 31 Dec. de heer van jje Boerenleenbank in goede bank schuldig was aan spaargelden f 53698.92. Aan rente van spaargelden was over 1923 te betalen f 3103.49. Hiervan werd uitbetaald f649 50 en bij het kapitaal geschreven f 2408.99, alzoo totaal f 3103 49. Op 31 Dec. 1922 had de bank tegoed aan voorschotten f 59984.10 In 1923 werden nieuwe voorschotten verleend voor een rentebedrag van f 2650.—, in totaal dus f 62634.10. In 1923 werd terugbetaald aan voor schotten f 5205.—. Op 31 Dec. had de bank tegoed aan voorschotten f 57429 10. De rente aan voorschotten bedroegen over 1923 f 3227.60, terwijl van pro visie en kosten van voorschotten f 7.52'/2 wefd ontvangen. Op 31 Dec. 1922 was tegoed in loopende rekening f 43960.89, terwijl schuldig was f 7290.24. In 1923 is uitgegeven in loopende rekening dus te goed f22081.80. Over 1923 heeft de bank in loopende rekening een schuld van f 66366.78 en een tegoed in loopende rekening van f 28893 26. In 1923 was schuldig in loopende rekening f 36507.59. In 1923 werd ontvangen van rente in loopende rekening f 1351.61, van handen is Met de benoeming van den heer Van der Mee hebben de leden een goede keus gedaan, want in den korten tijd dat hij thans in functie is, heeft hij al heel wat in orde gebracht en haar het zich iaat aanzien en vol gens de verklaring van den inspecteur zal deze afdeeling thans een der best beheerde worden. Daarna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Hedenavond 8 uur zal door de Harmonie, ter gelegenheid van den ver jaardag van H Kr H. Prinses Juliana, een rondgang door de gemeente ge maakt worden. De route is als volgt Afmarsch vanaf het Bondsgebouw door de Grootestraat tot de Haven, terug Grootestraat, Mr v. Coothstraat, Burg. v. d Klokkenlaan, St Antonius- straat, terug St. Antoniusstraat, Station straat, Grootestraat, Hoekeinde, terug door Nieuwstraat, Grootestraat naar het Bondsgebouw. Door de N.V. Haring- en Zeevisch- groothandel „Pieter Verwoerd" te I|mui- den worden pogingen in het werk ge steld om in onze gemeente, zooals in vele andere, een publieke vischverkoop op een vasten dag in de week in te richten. Het vischverbruik staat in ons provisie en kosten f 17.77. Uitgegeven land percentsgewijze bsj andere Linden werd aan rente in loopende rekening verre ten achter. Visch is een vo ks- f 194,32, aan provisie en kosten f 127.06. voedsel bij uitnemendheid. De balans is dus j De fa. Pieter Verwoerd verzocht cse Bezittingen. In kas op 31 December medewerking van het gemeentebestuur, f 4020.06'/2- dat aan ^aar verzoek voldeed, daarmee Uitstaande voorschotten f 57429.10. beoogende het vischverbruik te be Tegoed in loopende rekening van vorderen en de werkgelegenheid voor leden f 26280.76. personeel in de vischerij te verruimen Waarde der papieren volgens koers 31 Dec. f 2000. Waarde der aandeelen Centrale Bank f 400. Waarde van het aandeel der Boeren- hypotheekbank f 100. Waarde der roerende goederen op 31 Dec. f 112.50. Van voorschotten f 376.77. Totaal f 90719.l9'/2. Schulden. Schuldig aan spaargelden f 53698.92. Schuldig in loopende rekening bij leden f 3681.10. Schuldig in loopende rekening bij de Coöp. Centrale Boerenleenbank f 29221.70. Reserve per 1 Jan. f 3604.79. Winst over 1923 f 5l2.68'/2. Totaal f 90719.19'/,. Het reservefonds bedroeg op 1 Jan 1923 f 3604.79. Hierbij komt de winst over 1923, zijnde f 512 681/,. Het reservekapitaal op 1 Jan. 1924 bedraagt alzoo f 4117.47'/,. De Voorzitter stelt voor om met de gemaakte winst de schuld van de afd. van den Boerenbond af te lossen, waartoe wordt besloten. Tot leden van het bestuur worden herkozen de heeren A v. d. Broek, Fl, v. Baal, W. Klerks en C. Pullens, en tot leden van den Raad van Toe zicht A. Schalken, Pullens Wzn. en A. Loeff. Bij de rondvraag wijst de kassier er op dat de Boerenleenbank, wat be- De verkoop zal plaats hebben eiken Donderdag in de manege achter het gemeentehuis. De visch wordt verkocht I aan vaste prijzen, die vooraf worden gepubliceerd, j Het ïs reeds zoo vaak geprobeerd in onze plaats dergelijke verkoopen in te richten, doch de ondernemers lieten zich te gemakkeiijk afschrikken door de begin-resultateri, die in den regel niet bevredigend waren. De firma die thans echter een poging wil wagen is overtuigd, dat de eerste finantieele i offers van haar zullen worden gevraagd en dat alleen door besliste doorzetting den duur het vertrouwen zal zijn op waarvan het succes af- te verkrijgen, hankelijk is. Met den verkoop belast zich de vischhandelaar P. Trommelen Wij zijn er van overtuigd dat de onderneming in een behoefte voorziet en wij wenschen haar veel succes, Heden, ter gelegenheid van den 15en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wapperde van de openbare en eenige particuliere gebouwen de na tionale driekleur. De tentoonstelling van gasartike len en demonstraties, waarover we in ons vorig nummer schreven, zullen plaats hebben op 22, 23 en 24 Mei a.s. Naar wij vernemen is het actieve bestuur der Zwemvereeniging zoover reeds gevorderd, dat zij de toestemming heeft gekregen van den Weledgestr treft" het afgeloopen jaar, niette klagen heer Mr. P. Loeff tot het inrichten van De heer H. Landheer commissaris herkozen. Voor deelname aan het 22 en 29 j Juni te houden festival hebben zich j nu reeds 13 vereenigingen opgegeven terwijl er nog zeer veel toegezegdj hebben Het festival zal worden geopend j een groot concert op de Markt dat Zaterdags 's avonds zal worden i gegeven. Naar wij vernemen zal in de binnenkort te houden raadsvergadering van Burg. en V/eth. een voorstel in behandeling komen tot het bouwen van een groot aantal middenstands- en arbeiderswoningen. Zijn wij goed ingelicht dan ligt het in de bedoeling om ai het nog beschikbare bouv terrein vol te bouwen. Maandag jl. bracht de Biljartclub „De Pommerans" uit 's Bosch een tegenbezoek aan de „Waalwijksche Biljartclub" gevestigd bij den heer A. van Berkel, welke wedstrijd wederom in een overwinning voor de Waal- wijkers eindigde. De partijen hadden de volgenden uitslag H Klijn 100-van Meeuwen 85; J. Slaats 100—Aquina 35; Fr Slaats 72—Ruijters 100; J. KIomp94-Teu!ing 100 L. Hesselberfh 75 v. d. Heuvel 59; v Berkel 75—Schrovers 63 De Waalwijkers behaalden 516 en de Bosschenaren 442 punten, alzoo een voorsprong van de W. B C van 74 punten. Na afloop bracht de voorzitter van de W. B. C. een woord van dank aan „de Pommerans" voor haar tegenbezoek en overhandigde haar een prachtige herinneringsmedaille, welke door den heer Aquina voorzitter van „de Pom merans onder een toepasselijk woord werd aanvaard, die d hoop uitsprak dat het niet den laatsten te spelen wedstrijd voor beide clubs zou zijn In de gisterenavond in „Musis Sacrum gehouden algemeene vergade ring van de „Kynologen-Vereeniging Waalwijk en Omstreken" werd na behandeling van ingekomen stukken medegedeeld dat de Raad van Beheer geen toestemming kon geven tot het heeft Wel is bij de afdeeling spaar gelden het bedrag der uitbetaalde gelden heel wat hooger dan dat der een zwemgelegenheid in den Hoefswiel. Ook heeft zij reeds een teekening en begrooting gereed doen maken en deze hoeken gevuld. Door den WelEerw. h^er kapelaan van Berkel werd een welkomstwoord gesproken tot de aanwezigen niet alleen maar ook tot de uit LoonopZand overgekomen muzikanten, die dien avond hunne medewerking zouden verle-enen. Daarna wetd het prachtige nieuwe vaandel, geheel kosteloos beschilderd door den heer Hasebos alhier, door den ZeerEerw. Heer Pastoor kerkelijk ingezegend. In eene door hem gehou den toespraak wees Z.Eerw. op het onvermoeide streven van kapelaan v. Berke! orn tot de oprichting te komen niet alleen, doch ook om de harmonie binnen zoo'n korten tijd zoover te brengen, dat zij reeds een uitvoering durft geven. Naast kapelaan v. Berkel komt in dit opzicht een woord van iof toe aan den heer van Loon uit LoonopZand, die zijn kennis en krach ten geheel ter beschikking stelde en de jonge muzikanten in enkele maan den tijds reeds zooveel muzikale kennis en ontwikkeling bijbracht. Doch ook de ijver en ambitie der leden zelf vielen te prijzen. Na deze korte toespraak zette de harmonie haar eerste nummer in Feestgroet. Aan het opgetogen publiek kon men zien, dat dit nummer zeer goed werd uitgevoerd, wat ook werkelijk het geval was Het volgende „Andante religieuse" een teer nummertje, werd zuiver uitgevoerd Daarna gaven de muzikanten uit LoonopZand een paar nummers. Wal dit kwartet ten gehoore bracht, heeft men ongetwijfeld hier nog nimmer bijgewoond. Mooie muziek en zuiver kiankgehalte. Het publiek applau- diseerde dan ook dankbaar. Het overige deel van het programma werd eveneens perfekt uitgevoerd Vermelden we nog den „Recruten- march" van de harmonie, die klonk alsof er een korps van wel 40 muzikanten op het podium zat. Na afwerking van het programma dankte de WelEerw Heer v. Berkel den Directeur, de Loonsche muzikanten en verder het publiek voor de betoonde belangstelling. Moge de harmonie met denzelfden ijver en ambitie voortgaan Steeds crescendo Volgens mededeeling van de Zwitsersche douane autoriteiten wordt de tot nog toe in Zwitserland verboden invoer van buitenlandsch schoenwerk vanaf heden toegestaan voor één paar per persoon en per jaar, tegen betaling van het invoertarief De controle wordt uitgeoefend, door den importeur op de Zwitsersche grenskantoren een zegel in zijn pas te plakken In 1923 werden, buiten de rub- berschoeren, in Frankrijk 351.114.273 paren schoenwerk gefabriceerd, tegen 523 876 458 in 1922, 331.224.628 in 1919 en 292 666.468 in 1914. Onder genoemde productie van 1923 bevonden zich ruim I09miliioen paar damesschoeisel (4 millioen paar meer dan in 1922) en ruim 100 mil lioen paar manswerk (10 millioen paar meer dan in 1922). Voor kinderschoe nen resten ruim 150 millioen paar (13 millioen paar meer dan in 1922), De Ver. Staten inporteerden in Februari 1924 124.472 paar lederen schoenen ter waarde van 156 845 dollar, waaronder 11,861 paar schoenen houden eener tentoonstelling in Sep- j en laarzen uit Zwitserland, 7182 paar uit Engeland, 2.156 paar uit Frankrijk en 7.968 paar uit andere landen, ter gezamelijke waarde van 123 313 dol lar; 30 446 paar pantoffels a 12,188 dollar, wo, 21.623 uit Europeesch Turkije: en ten slotte 64 859 paar tolplichtig schoenwerk a 21.344 dollar uit Japan (48 539 paar), Hongkong (9.734 paar), Duitschland (3.152 paar en Zwitserland (1,399 paar). V v. d. S. tember van dit jaar, daar er reeds zooveel zijn /uitgeschreven. Waar October te laat wordt geacht, besloot men haar te verschuiven tot het volgend seizoen en de leden der vereeniging aan te moedigen deel te nemen aan de exposities in Boxtel en Breda en voor de deelnemers daaraan 2 medailles als speciaal-prijs voor den mooisten hond der vereeniging beschikbaar te stellen. Voorts werd besloten voor de ten toonstellingen te Rotterdam, Boxtel en Breda een medaille uit te loven. Het sportblad „de Hond" werd als orgaan gekozen en de voor de leden benoodigde abonnementen opgegeven. Na eene uitvoerige bespreking werd overgegaan tot oprichting eener dresseerclub als onder-afdeeling van de vereeniging. De bedoeling is niet direct politie-honden te vormen, maar meer gehoorzaamheids- en speur oefeningen te houden. Er gaven zich hiervoor direct een 20 tal deelnemers op en geoefend zal worden Zaterdag middag en Zondagmorgen als permissie verkregen wordt op een terrein nabij de Galgenwtel. Tot leider werd gekozen de heer Jac. Eijkens en een commissie werd aangewezen om de noodige materialen aan te schaffen. De oefeningen zullen zoo spoedig mogelijk beginnen en de leden die wenschen deel te nemen kunnen zich bij den heer Eijkens of bij een der bestuursleden aanmelden. Zondagagavond gaf de Patro naatsharmonie „St. Jan" in de parochie St. Clemens haar eerste uitvoering. Zooals te verwachten was, was de zaai van het patronaat tot in de uiterste v. RAAMSDONK. Een 10 tal arbeiders uit deze gemeente hebben zich bereid verklaard, om in Brussel een werk van de firma Stulemeyer te Breda te gaan uitvoeren. Men is bezig de Havenstraat te vernieuwen. Hiermee wordt aan den wensch van vele bewoners van de Haven en omgeving gevolg gegeven Er is een auto-omnibusdienst opgericht van 's Gravenmoer-Raam donk-Geertruidenberg, die aansluiting zal geven op de bootdiensten naar Rotterdam van de Mij. S,S. Thor. Men hoopt veel gemak van deze regeling te zullen ondervinden. Ondernemer is de heer J. W. Wagenaar Bij de gehouden publieke aan besteding voor het bouwen van een stal met verlengen van de schuur voor rekening van den heer J, de Bont, alhier in ingeschreven als volgt H. van Dongen, Raamsdonksveer f 3225. A. Roovers. Waspik f3059. P. de Grauw, Waspik f 3050 Het werk is gegund aan de laagsten inschrijver. Kaatsheuvel 29 April 924. De Winkelweek door de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" uitgeschreven ter gelegenheid van de verjaardag van H.K H. Prinses Juliana is Zaterdag avond om 7 uur officieel geopend. Voor een stampvolle zaal bij den heer Joh. Smit-Hesselmans, sprak de Voorzitter van K. B. de heer M. v. d. Wee aldus M M. H. H. 't Is mij een waar genoegen voor den len keer als Voorzitter van de vereeniging K. B. tot U te mogen spreken. We misten tot heden een organisatie die ons gelegenheid bood onze belangen op allerlei gebied naar vermogen te behartigen. In K. B. hebben we thans die gelegenheid gevonden. Bij de actie gevoerd in de kwestie van openstelling van het Post- en Telegraafkantoor is reeds gebleken, dat er iets te bereiken is. Voor de Telefoon verkregen we reeds de open stelling, zooals die tot heden geweest is. En mogen we nu nog niet op het zelfde succes wijzen voor de Post- en Telegraafdienst, we blijven toch nog in voortdurende actie ook hierin ver betering te verkrijgen. Ook op ander gebied zijn ons echte werkzaamheden weggelegd, 't Is niet mijne bedoeling alhier een breed programma van werkzaamheden te gaan ontvouwen, daar dit te veel tijd in beslag zou nemen, Genoeg zij het U mede te deelen, dat wij Uwe belangen voor zoover het in onze macht ligt zullen behartigen. Ontbrak tot heden hiervoor de organisatie, nu we een K.B. hebben kunnen we onze macht ontplooien. We rekenen echter op uw aller mede werking. in breede lagen moet de geheele Kaaisheuvelsche bevolking achter ons staan. Terwijl we nu op 't punt staan onze le Winkelweek te openen mag ik U even wijzen op het groote belang dat een mooie etalage naast een gepaste reclame met concur- reerende prijzen U bieden kan. Een groote omzet is een belang van eiken winkelier en moet leiden tot een algemeen Kaatsheuvels Belang. Ik spreek nu verder niet over onze plannen voor den bouw eener kiosk, ons pogen tot verbetering van ons onderwijs enz., doch verzoek de steun van de geheele Kaatsheuvelsche be volking, zoowel moreel als fïnantieel. Moreel kunt ge onze vereeniging steunen, door adel van karakter, door uwe belangstelling te toonen in al onze werken, door éénsgezind achter ons te staan, daar waar wij uw steun noodig hebben, en door onze werk zaamheden te waardeeren. Finantieel kunt gij K.B. steunen, door U als lid op te geven en trouw lid onzer ver eeniging te blijven, eerst dan kunnen we rekenen op succes bij al ons werken. Hierbij geef ik het woord aan onze WelEdel Achtb. Heer Burge meester, eere-voorzitter onzer ver eeniging. De burgemeester sprak M. H. 't Is een gelukkige gedachte geweest van eenige vooruitstrevende heeren van Kaatsheuvel eene vereeniging als K B. op te richten. Het enthousiasme waarmede deze oprichting is toege juicht heeft genoeg bewezen, dat K B. sympathiek was. En ongetwijfeld wanneer de werkzaamheden flink ter hand worden genomen kan er vee! van deze vereeniging verwacht worden. We mogen in dezen reeds wijzen op 't succes der nieuwe ereeniging voor Post. en Telegrafie. Voor de industrie is alzoo reeds iets bereikt. Vandaag is onze middenstand aan de beurt door de opening der winkelweek. Ook hier spreekt weer de geest van samenwerking in onze plaats. Op spontane wijze is weer door allen medegewerkt. De vereeniging heeft ook de winkelweek op krachtige wijze aangepakt Voor publiciteit is zooveel mogelijk gezorgd, waardoor talrijke vreemde- lingeh tot de plaats worden aange trokken, tërwijl ze tevens het nuttige aan het aangename heeft weten te verbinden en alzoo voor gepaste vroolijkheid heeft gezorgd. Ook de tijd der winkelweek is gunstig gekozen als herdenking van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. Heeren leden van het bestuur van K. B. ik mag U wel gelukwenschen en tevens dank brengen voor hetgeen gij tot nu toe gedaan hebt voor onze plaats. Ik hoop dat de middenstand vele vruchten mag plukken van deze le winkelweek en K. B nog veel voor onze plaats mag tot stand brengen en hiermede heeren verklaar ik de win kelweek voor geopend. Hierna maakte de Kon. Harmonie Apollo met de R.K Gymnastiekveree- niging K. G. V. eene rondwandeling door de gemeente. De stoomschoenfabriek der firma A. C. Vloemans in de Peperstraat alhier zal Maandag 5 Mei a.s. wederom in volle werking gesteld worden door de

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5