J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuilleton Gemeenteraad. EERSTE BLAD. „NOO&D-BR.ABAND" iNÜMMER 37 WOENSDAG 3 MEI 1924 UITGAVE: WAAIiWIJKSCHB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer .gemeente °P Maandag 5 Mei, des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer kwart over 6 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Verschuren, Brok, Van der Horst en Swagemakers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter merkt op dat de voorlezing van de notulen veel tijd vergt en stelt daarom voor de notulen voortaan voor de leden ter visie neder te leggen. Opmerkingen, zoo deze er zijn, kunnen dan nog evengoed worden gemaakt. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Aan de Orde 1. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van den heer L v. d. Horst, dat hij tot zijn spijt verhinderd is de vergadering heden bij te wonen. b. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt, dat het school verzuim iets is toegenomen wat door de Commissie in hoofdzaak wordt toegeschreven aan het feit dat tijdens de kermisdagen school wordt gehou den. De Commissie geeft derhalve in overweging de kermis eenige weken later te doen plaats hebben, zoodat de vacantie daarin valt. De Voorzitter merkt op dat reeds in een vorige vergadering besloten is om de kermis eenige weken later te doen plaats hebben. c. Beredeneerd verslag betreffende de volkshuisvesting. Wordt voor de leden op de Secretarie ter visie nedergelegd. d. Schrijven van het bestuur der vereeniging Kaatsheuvels Belang, 37) houdende mededeeling dat is opgericht eene vereeniging, zich ten doel slel- lende om de belangen van de gemeente daar waar mogelijk is, te behartigen. Het bestuur durft vertrouwen dat het lange jaren met den raad za! mogen samenwerken. e Schrijven van Oed. Staten hou dende de mededeeling, dat de salaris kwestie van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers hunne voort durende "aandacht heeft. Op het oogenblik kunnen ze echter op het schrijven van den Raad, om de salarissen te verminderen, nog niet ingaan, aangezien deze niet te hoog genoemd kunnen worden. Wel zeggen Ged. Staten toe dat bij een vacature het salaris van den ontvanger zal worden herzien. Wordt voor kennisgeving aange nomen. f. Schrijven van het Comité voor de in 's Bosch te houden Bakkerij- .entoonstelling, houdende het verzoek om een medaille ie willen schenken Wordt voor kennisgeving aange nomen. g. Schrijven van mej. E. Dekkers, ïoudende het bericht dat zij door verplaatsing naar Roosendaal, ophoudt id te zijn van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. 1. Benoeming van een lid in de Commissie tot wering van schoolver zuim. Op de voordracht zijn geplaatst: mej. Hille, Berkdijk, 2 mej Moncke, Berkdijk. Mej Hille wordt met op een na algemeene stemmen benoemd. 2. Aanbieding van het gemeente verslag over 1923. evenals het verslag als bedoeld in de Woningwet. Wordt voor de leden ter visie nedergelegd. 3. Voorstel bepaling voorschot- costen van instandhouding van Bij zondere Scholen voor 1924. De Voorzitter zegt dat het bedrag dat uitgekeerd moet worden^ f 6 89 gedraagt plus f 1.voor meisjes als kosten in de nuttige handwerken. Alzoo zal aan de meisjesschool alhier een bedrag van f 2303 88 moeten worden uitgekeerd, aan de meisjes school te Berkdijk f 773.28, aan de meisjesschool te Loonopzand f 1088 82, aan de R.K Jongensschool te Berkdijk f847.49 en aan de Chr. School te Loonschendijk f 1384 20. 4. Verzoek van J. J Seller om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. School te LoonopZatid. Voorzitter. De heer Seller vraagt met het oog op zijn vertrek naar het bui tenland met ingang van half Mei eervol ontslag. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten 5. Benoeming van een onderwijzer aan die school. Op de voordracht staan 1 H. A. Verwiel, Waalwijk, 2 K. Fraij thans te Oouda, tot voor eenigen tijd tijdelijk onderwijzer te Kaatsheuvel. De heer Verwiel wordt met alge meene stemmen benoemd. 6. Voorstel bepaling huur Maré- chaussées-kazerne na 31 December 1925. De Voorzitter merkt op dat in een vorige vergadering besloten is om de LW DOOR ERVARING STERK. huurwaarde van de kazerne te ver- hoogen van f 495 op f 800 Door de Brigade wordt er op gewe zen dat deze huur abnormaal hoog is. Kazernes van hetzelfde soort bouw er. tegelijk gebouwd, zijn niet hooger dan t 600 wat dan ook hoog genoeg mag worden genoemd. De Brigade acht f 800 een overvragen, wat niet in het belang van de gemeente mag worden genoemd want de aanwezigheid van de maréchaussées heeit groote waarde voor de plaats aangezien men daardoor in de gelegenheid is het aantal polilie- agenten in te krimpen, wat dan ook al is geschied. Blijft dej Raad biï ziln besluit, dan zou het kunnen gebeuren dat de Bri gade, evenals in Dussen is gedaan, wordt opgeheven wat voor deze ge meente niet gewenscht is. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om de huurwaarde te bepalen op f 600 per jaar. Van Ameisfoort. Anders gaan ze weg, zegt hij. Van Lier. Het zai het beste zijn den prijs op f 600 te stellen, Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 7. Voorstel heffing leges jachtakten. Voorzitter. Vroeger werden deze ak ten door den Commissaris der Konin gin afgegeven en werden daar voor door de provincie leges geheven. Thans worden deze alleen door der. Burgemeester afgegeven, maar nu stel len we voor ten behoeve van de ge meente dezelfde leges te heffen en wel f 15,-, f 7 50 en 5. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 8 Schrijven R.K. Bond van Schoen fabrikanten te Kaatsheuvel inzake levering van Gas tegen gereduceerden prijs, ten behoeve van de industrie Door adressanten wordt er op ge wezen, dat door den Raad besloten is om den gasprijs ten behoeve van gaskachels op 6 cent te brengen. Aangezien de industrie thans nog 12 ct. moet betalen dringen adressanten er op aan de prijs voor industriegas ook op 6 ct. te brengen. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor afwijzend op het adres te be schikken en de prijzen te houden als ze zijn geregeld. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. 9. Schrijven van de Bouwvereeniging „Loonopzand Vooruit" inzake de huurbepaiing voor de door haar ge bouwde arbeiderswoningen, met daar toe betrekkelijk schrijven van den Minister van Arbeid, Nijverheid en -landel. Door het bestuur van de vereeniging wordt er op gewezen dat de huren, n verband met de geringe verdiensten van de arbeiders, veel te hoog zijn. 4et gevolg daarvan is dat er thans al vijf woningen leeg staan en er spoedig nog meerdere woningen zullen worden verlaten, omdat de menschen on mogelijk deze huur kunnen opbrengen. Om een algeheele strop te voorkomen verzoekt het bestuur de huur van blok 3 en C, die thans f 3,45 en f 3,60 bedraagt te brengen op die als van blok A nl. F3.10 per week met nbegrip van de huurinstallatie voor de electriciteit. Voorzitter. Burg. en Welh. hebben aan den Minister geschreven en ge vraagd of deze wil tegemoet komen, doch deze zegt dat hij niet verder in de kosten kan bijdragen en de ge meente de risico heeft te dragen. Burg. en Weth, adviseeren daarom niet op het vooistel in te gaan en at te wachten wat de tijd zal brengen. De Bresser. Men zou hier ook hetzelfde krijgen en wat dan Van Beurden. Alle woningen zijn weer bezet en daarom zou ik voor- loopig maar eene afwachtende houding aannemen. Snoeren. Dat is waar, maar dat is maar door menschen die slechts voor enkele weken in onze gemeente werk zaam zijn. De gewone arbeiders cunnen die huur onmogelijk meer betalen en het gevolg zal zijn dat er hoe langer hoe meer woningen leeg tomen te staan, vooral omdat de toe stand in Loonopzand anders is dan hier. Hier is de woningnood nog groot en dat is het geval niet in Loonopzand en daarom zai men, blijft men de Wordt vervolgd). «fr é7« JAARGANG. I Waahvpsciie en Langstraatsehe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG BN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. van „De Echo van het Zuiden". GERECHTIGHEID. Neen, gij zoudt liet niet kunnen, ant woordde juffrouw Dormelles en haar woor den klonken eenigszins als een uitdaging. Er welde een zucht In de borst van Robert Duhesme op. Gij ziet dus wel dat ge van mijn tegen woordigheid hier niets te vreezen hebt; trou wens, gij behoeft een woord te spreken en de eerste de beste gendarm legt de hand op mij Ik had een vrijgeleide gevraagd om naar Frankrijk te komen, maar men heeft het mij geweigerd. Ik was echter zoo ongerust, zoo verlangend om te weten wat er van mijn kind geworden is, dat ik niettemin de reis gewaagd heb. Wanneer ik u gesproken heb wanneer gy mij alles van mijn zoon hebt ver teld, dan vertrek ik terstond weer naar de Vereenigde Staten van Amerika en zal in mijn gepijnigd hart zooveel geluk meenemen dat mijn geheele verdere leven er door be straald zal worden. De toon, waarop Robert Duhesme deze woor den sprak, zijn gelaat, zijn geheele houding ademde zooveel oprechtheid, dat het echt paar Dormelles zich overtuigd hield, dat hij woord zon houden. De ongerustheid en het misnoegen, die zij getoond hadden, toen de bezoeker zich bekend maakte, verdwenen langzamerhand. Man en vrouw wisselden een blik, zij be grepen elkaar en waren het volkomen eens Dormelles zeide Ga weer zitten en laat ons praten. Ik dank u. Wat zijt ge toch goed. Oals ge eens wist hoe ik jaren en jaren naar dit oogenbllk gesnakt heb. Nu kan ik mijn hart eens uitstorten, nu kan ik eindelijk eens lucht geven aan mijn verdriet, dat mij zes en Prtjs der Ad verten tiën 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAM VERZEKERING OP HET LEVEN twintig jaar lang inwendig heeft, verteerd, want er zijn nu bijna zes-en-twintig jaar ver- looien sedert dat onheil. Niemand had ik, die mij het gewicht van mijn smart hielp dragen. De eed, dien ik u gedaan had, de afschuw die ik voor mijzel- ven had, ontnamen mij de laatste hoop. O wat ik in die zes en twintig jaar heb door staan. kan geen sterveling begrijpen. Nadat ik uit Cayenne ontsnapt was, heb ik de ake ligste ellende leeren kennen, meermalen heb ik op het punt gestaan van honger om te komen, maar ik heb over alles gezegevierd, ik liet) alle bezwaren uit den weg geruimd en de naam Blias Bullwer is thans een der ge- achtste namen van New-York, maar helaas, ik heb het kleine vonkje niet kunnen dooven, dat daarbinnen brandde en verteerdede liefde tot het kleine schepseltje, dat ik in Frankrijk had achtergelaten. Nadat ik eenmaal zoo wreed verraden was, meende ik overal om mij heen verraad en be drog te zien, ik geloofde niet meer aan deugd, aan vriendschap, aan liefde, maar toch smeulde 't vonkje, maar altijd voort, voedde zich met geheel mijn hart, geheel mijn ziel. Ik heb geworsteld en gestreden, ik heb. mij gewaagd in de gevaarlijkste ondernemingen ik heb gewerkt en gezwoegd bijna zonder rust, maar tevergeefs, ik kon geen vergetel heid vinden. Gedurende 26 jaren ben ik mees ter over mij zei ven kunnen blijven om mijn eed niet te breken. Ik heb den treurigen moed gehad zelfs niet te onderzoeken of mijn kind leefde of dood was, geen navraag naar u te doen, het verlangen van mijn hart niet geweld te onderdrukken en mijn vaderlijk gevoel aan banden te leggen, maar nu ben ik oud, mfln stalen wilskracht is gebroken, ik ben zwak en laf geworden en de kieine vonk heeft overwonnen. Vergeef mij. Wij vergeven u, zeide juffrouw Dormel les. Robert Dushesme wierp haar een dankba ren lillk toe. De boschwachter vroeg Maar hoe zflt gij het te weten gekomen, dat wij hier wonen. Wie heeft u dat gezegd? Ik heb er geen onderzoek naar gedaan, ik heb niemand omgekocht om het mij te zeggen, slechts het toeval heeft mij ingelicht. Ik ben eerst sedert drie dagen in Frankrijk. Mijn eerste tocht was naar Miramont-la-Mon- tagne, naar (le plaats waar de groote ramp van mijn leven mjj getroffen heeft en waar door ik als door oen geheimzinnige macht werd aangetrokken. In het dorp gekomen viel mij.de gedachte in, eens naar het raad huis te gaan om de geboorte-inschrijving van uw zoon te ziengy begrijpt, ik wist zelfs den voornaam niet, dien gij hem gegeven hebt. Den familienaam had ik vernomen uit de stukken van mijn proces; er was een plan geteekend van de streek, waar de misdaad was gepleegdop dat plan kwam voor't huis van den boschwachter Dormelles. Dit was de eenige bijzonderheid van mijn dossier waar ik belang in stelde. Toen ik gisteren op het raadhuis kwam van Miramont, was de secrearis juist bezig een afschrift te maken van de geboorteakte van mijnheer Filip Dor melles. i-Iij zeide mij, dat deze akte door den vader was aangevraagd, omdat de jonge man binnenkort in het huwelijk treedt. Ik vroeg hem of hij 't adres van den ouden heer Dor melles kende en hij noemde mij dit dorp. Ik kon toen de verzoeking niet weerstaan en ik begaf mij hierheen. De boschwachter knikte met het hoofd. 't Ts goed, dat kan ik begrijpen, zeide hij. De oogen van Robert Duhesme begonnen te stralen van vreugd. Dus hij gaatbegon hij. maar hield eensklaps op en hernam j Neen. Gij kunt mij van hem vertellen 1 wat ge zelf wilt, straks, maar eerst moet ge 1 weten wat ik in Frankrijk doen wil en waar- toe ik uwe goedkeuring noodig heb. Ik wilde het gebeurde van dien vreeseljjken nacht nog wel eens woord voor woord te hespreken, In mijn gedachte stap voor stap den weg te vol gen, dien ik nam vanaf dat ik de Couze over- stak, totdat ik uitgeput, bloedend neerzonk voor het huisje, dat gij in het bosch bewoon- det. Tusschen het geboomte door had ik een licht zien schitteren, de deur van uw huis i stond wagenwijd open, ik zag naar binnen en deinsde verschrikt terug. Dit huis was een sterfhuis. Twee kaarsen brandden aan het hoofdeinde van een kinderbedje, waarvoor 1 een jongevrouw lag neergeknield, die ween de en zich de handen wrong in wanhoop, terwijl een man die zelf pok weende, vruch- telooze pogingen deed om haar te troosten. Nog nooit heb ik zooveel diepgevoelde smart aanschouwd. Deze droevige herinnering, door Robert Du hesme opgewekt, ontroerde den boschwach- ter en zijn vrouw tot in het diepst van hun hart. Juffrouw Dormelles mompelde: Drie weken lang had ik dien armen kleine aan den dood betwist, al mijn zorgen waren te vergeefs, al mijn liefde was machte loos en de hemel bleef doof voor mijn smee ken om het..leven van mijn kind Zij barstte in tranen uit, Het was ons eenig kind, zeide de boseh- wachter daarop, en de dokter had verklaard, dat mijn vrouw, die de geboorte van den kleine bijna met den dood bekocht had, nooit andere kinderen zou hebben. Owij hadden hem zoo lief en zijn dood was voor ons een verschrikkelijk zware slag. Ja, hernam Robert Duhesme, liet was een bestiering des hemels, dat ik uw huis ont dekte, dat ik er binnentrad en der moeder mijn zoon aanbood met de woorden Gij beweent uw kind, arme vrouw, hier neem dit, het is het uwe. Het mijne? zeidet gij, terwijl gij het hoofd ophieft. Uw oogen vestigden zich op den vreemden man. die zoo eensklaps voor u stond met zijn verwrongen gelaat, met zijn angstig staren den blik. met zijn voorhoofd waarop de God delijke vloek rustte en die toch tot u sprak alsof hy een afgezant des hemels was. Ver- I volgens viel uw blik op het kind. Ik had de I deken teruggeslagen, waarin hij gewikkeld was en zijn lief kopje, zoo zacht, zoo bekoor lijk, zoo aanvallig, kwam te voorschijn en lachte u toe. Het mijne? Het mijneVherhaaldet gij in onzekerheid, terwijl gij uw armen reeds naar het kind uitstrektet, maar toch aarzeldet het aan te nemen. 1 Ja, het uwe, herhaalde ik. het uwe voor altijd. Nog twyfeldet gij. Luister, ik ben een ellendeling, de gen darmes zitten mij op de hielen. Zij hebben op mij geschoten als op een wild dier, ik ben ge wond, mijn krachten zijn uitgeput, ik kan hen niet meer ontsnappen dan door den dood. Straks ga ik sterven, neem dus iiqt kind en leg het in de plaats van liet uwe, dat gij ver loren hebt. En zijn moeder? riept gij uit. Edele vrouw, gij dacht dat aile moeder» waren zooals gij. Hy heeft geen moeder meerriep ik op woesten toon en zijn vader is onmachtig om hem te beschermen. Zijn vader zou hem slechts tot schande verstrekken en hem niets nalaten dan een gevloekten naam, zijn vader zoekt den dood en daarom staat hij zijn kind ran u af. Tranen verstikten miin stem. toen ik ver volgde Ik smeek u, neemt hem aan, redt dien onschuldige, gy hadt liet ude zoo lief, breng die liefde over op hem en de hemel zal er u voor zegenen. Gij ziet wel dit Ik een verlo ren man ben, dat ik bijna geen kracht meer héb om te blijven staan; ik heb zooveel bloed verloren, mijn leden zijn verstijfd door de koude, mijn hoofd duizelt, hebt medelijden. Gij waart brave menschen en gij hadt een goed hart en mijn wanhopige kreten had den u diep getroffen. Daarbij was het aan minnige gezichtje van mijn kind nog welspre kender dan mijn wanhoop. Men had u gezegd dat gij nooit kinderen meer zoudt hebben, gij hadt n dus over het verlies van uw zoon tje nooit kunnen troosten, gij zoudt eeuwig rouw over hem moeten dragen. Reeds kon de moeder haar oogen niet van het kinderkopje afwenden, reeds verslond zij het met. haar blik, toen de kleine eens klaps het gelaat naar haar toekeerde, do armpjes naar haar uitstrekte en stamelde: Mama Met dat enkele woord had het zijn pro ces en het mijne gewonnen. Ben enkele bewe ging en hij lag aan uw horst met zijn gelaat tegen het uwe. Ik stamelde Heb dankHeb dank Mijn gebroken hart voelde qp dit oogenblik zooveel vreugde, dat ik er bijna door be dwelmd werd, ik wankelde en mijn borst ont lastte zich in een zwaren zucht. Robert Duhesme, die de laatste woorden uitsluitend tot de vrouw had gesproken, keerde zich nu tot den man en ging voort Toon deedt gij uw stem hooren.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1