f it: in Buitenland. Binnenland. Hi 'I li i Jl )i Mil huur hoog houden, een langer hoe grooter strop gaan krijgen. Van Amelsfoort. Men kan toch be grijpen dat ze dan overal om ver mindering van huur komen vragen. Hier en in den Berkdijk Snoeren. Hier is de toestand geheel anders. Hier heerscht nog woning nood, maar bij ons niet, want daar gaan ze buiten de plaats wonen. Van Beurden Zouden die woningen ook niet leeg hebben gestaan als de huurprijzen laag was geweest Snoeren. Neen. Van Beurden. Dat betwijfel ik. Voor die 50 cent zullen de menschen hun woning niet verlaten en naar een andere plaats trekken. In Tilburg of Waalwijk moeten ze toch zeker zoo'n hooge huur betalen. Van Amelsfoort. Er zijn er hier van f 3.95. Van Beurden. En van f4.25. Snoeren. Zal de gemeente niet veel meer schade lijden als alle of althans heel veel woningen leeg komen te staan dan wanneer men wat van de huur af doet. Van Beurden. Alle woningen komen niet leeg te staan. Neemt voorloopig maar eens eene afwachtende houding aan. Het is toch heel zeker dat de menschen niet naar Waalwijk of Tilburg gaan omdat ze daar goed- kooper wonen. De Bresser. Neen, dat niet, ze moeten daar zeker zooveel huur betalen, maar daar staat tegenover dat ze er ook weer veel meer verdienen. Waarom gaan er van hier zooveel naar Waal wijk werken. Dat doen ze alleen om wat meer te verdienen. Snoeren. Als de woningen iets goed- kooper worden verhuurd, dan blijven ze weer wat langer zitten, dat zal men zien. Voorzitter. Ik geloof dat de beste weg zal zijn om voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, want als men a zegt moet men ook b zeggen en dan weet men eenvoudig niet meer waar men blijft. De industrie is toch aan het opleven en Iaat ons hopen dat het van blijvenden duur zal zijn. Men heeft uit het schrijven van den Minister gehoord dat alle kosten voor rekening van de gemeente zijn. Van Beurden. Het is juist als de Voorzitter zegt. Verleent men aan Loonopzand die concessie, dan komt oogenblikkelijk Kaatsheuvel en den Berkdijk ook. Snoeren. Bij ons is de toestand zoo geheel anders dan hier het geval is. Bij ons moeten de bestuursleden de menschen naloopen om in de woningen te willen komen wonen, terwijl dat hier juist andersom is. Van Beurden. Dat neemt niet weg dat allen gelijke rechten hebben. Gelijke monniken, gelijke kappen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 10. Schrijven Ged Staten inzake gemeenterekening over 1922. Voorzitter, Deze opmerkingen zijn allemaal van administratieven aard lk stel voor om deze door Burg. en Weth te doen beantwoorden Daartoe wordt besloten. 11. Verzoek van het bestuur der harmonie „St. Jan" te Berkdijk om subsidie. Adressanten zeggen met verwonde ring kennis te hebben genomen van het feit dat door enkele personen de aanvraag om subsidie is teruggehaald zonder dat ze daarvoor machtiging hebben gekregen Ze wijzen er op dat aan de oprichting veel onkosten zijn verbonden en vragen derhalve eene geringe subsidie. Van Amelsfoort. Ik hoop dat de raad zoo bereidwillig zal zijn om eene kleine subsidie te verleenen. Snoeren. Het komt mij voor dat ze daartoe evenveel recht heeft dan de andere harmonieën Van Amelsfoort. Dat dunkt mij ook. Wel behoeft die subsidie niet zoo hoog te zijn als die de groote harmonieën krijgen, maar een kleine bijdrage mag de raad wel toestaan f25 is niet te veel gevraagd. Wil men meer geven, dan zal mij dit natuurlijk zeer aange naam zijn. Wordt met algemeene stemmen be sloten f 25 subsidie te verleenen. 12 Verzoek Feest-Comité voor de viering van het 60-jarig bestaan der harmonie Sophia-Vereeniging te Loon- op Zand om subsidie Het Comité wijst er op dat ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der harmonie op 19 en 25 Juni een groot concours wordt gegeven wat voor de plaats een groot belang mag worden genoemd wijl gedurende die dagen het vreemdelingenbezoek bij goed weer, zeer groot zal zijn. Echter, het organiseeren van dergelijke con coursen kost veel geld en waar in alle gemeenten voor dergelijke gebeur tenissen subsidie wordt gegeven, durft het Comité vertrouwen dat men ook hier niet achterwege zal willen blijven en daarom durven ze verzoeken om aan het Comité de 20 pCt., die op de entree-kaarten aan stedelijke belasting worden geheven, te willen verleenen Op die manier kost het de gemeente niets. Voorzitter. Ik wil de heeren even opmerken, dat door Burg. en Weth. aan het comité inzake de belasting op de vermakelijkheden reeds eenige concessie is gegeven. Er zal van de verschillende vermakelijkheden als draaimolen enz. geen belasting worden geheven. Waar nu door geheel Neder land eene dergelijke belasting wordt geheven, is het heelemaal niet over dreven dat op de entreé's de belasting wordt toegepast temeer daar men het comité betreffende die andere zaken al ter wille is geweest. Bovendien moet nog in het oog worden gehouden dat door het heffen van de belasting het Comité niets te lijden heeft, want niemand die voor die eenige centen achterwege zal blijven. Had de ge meente het geld niet hard noodig, dan was het nog een ander geval. Burg. en Weth. stellen daarom voor, voor de vermakelijkheden geen belasting te heffen, maar wel op de entreé's; Snoeren Ik zou het liever andersom hebben gezien. Laat men op de ver makelijkheden de belasting toepassen en niet op de entreé's. In dit geval hebben de houders der vermakelijk heden er voordeel bij en anders het Comité. Voorzitter, lk denk dat het dan de menschen heel wat dieper in de portemonnaie zal komen, want voor entreé betalen ze maar eens, terwijl ze daar telkenmale voor zouden moeten betalen. Snoeren Dat ben ik wel met u eens maar nu schiet het Comité er niets mee op. Het komt mij voor dat een harmonie, die 60 jaar bestaat en steeds haar krachten heeft gegeven om alle mogelijke feesten op te luisteren, zoowel Kerkelijke als Burgerlijke, een subsidie toekomt. Van Beurden. Ik zou de vraag willen stellen of de Commissie bij haar begrooting rekening met deze 20 pCt. inkomsten heeft gehouden. In alle plaatsen heeft men een derge lijke belasting en waarom zou men deze nu hier, als er iets te doen is en de belasting wat op kan brengen, buiten werking gaan stellen. Bovendien moet men hier ook weer voor pogen houden, dat men alles over een kam moet scheeren. Gaat men nu op het verzoek in van het Comité, dan krijgt men morgen een voetbalclub en nog meer andere vereenigingen. Snoeren. Men kan het toch weke lijks in de courant lezen, dat voor dergelijke gelegenheden subsidie wordt gegeven. Vroeger heelt men het hier, Dij het 50-jarig bestaan, ook gegeven. Van Amelsfoort. lk ook, het staat zoo belachelijk om eerst te besluiten en het dan direct weer in te trekken. De Voorzitter blijft bij zijn opinie. Er zijn voor een uitgestrekte gemeente als deze is, absoluut niet te veel arbeiders. In LoonopZand kan de arbeider onmogelijk zijn werk af. Het vuile water, afkomstig van de looierijen, geeft hem zooveel werk, dat hij daar zijn handen als het ware aan vol heeft en niets kan doen aan de buitenwegen. Vrinten. In LoonopZand maar een en hier 5, dat is geen verhouding, dan kan er hier zeker wel een gemist worden. Snoeren. Bij ons heeft hij het veel te druk. Hij moet alles doen om de waterloopen zuiver te houden en dan slaat er in het Kraanven nog dikwijls veel water. De Voorzitter wil gaarne bezuinigen zooveel maar mogelijk is. Bij de politie heeft hij daartoe al goede maatregelen arbeiders echter is er veel te veel werk. Nu moet de Dreef weer in orde gemaakt worden waaraan 2 man 4 weken noodig zijn Wil men de Dreef goed onderhouden en dat moet omdat het de hoofdafvoer is, dan moet zeker 2 maal per jaar schoon worden ge maakt. Met den heer Van Rooij is hij op verschillende plaatsen geweest om waterloopen na te zien en men is tot de overtuiging gekomen dat verbete ring dringend noodzakelijk is. Van Rooij. Het water in veel sloten is voor de beesten niet om te drinken, zelfs zeer gevaarlijk. De heer Snaphaan wil in openbare vergadering niet zeggen wat hij heeft te zeggen, De heer Van Amelsfoort is voor aanbesteding. De heer Van Lier wenscht over het algemeen ook aanbesteding van werk zaamheden. Het zuiver maken van loopen heeit echter geleerd dat dit beter onder eigen beheer kan worden gedaan. Wordt besloten het genomen besluit te handhaven. 15. Vaststelling heffing percentage H. O. Wordt besloten op 2 te bepalen evenals een vorig jaar. 16. Verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool te Kaatsheuvel om beschikbaarstelling van f 2370 voor aankoop van nieuwe banken. De Voorzitter zegt dat 'net Dag. Bestuur zich overtuigd heeft van de noodzakelijkheid. Wordt besloten aan het verzoek te voldoen. De heer Snaphaan zegt te hebben vernomen dat er nog een Crisis commissie bestaal, die nog f 700 in kas moet hebben. In het afgeloopen jaar is er een Crisis geweest wel zoo groot als men ooit heeft-gekend en nu bevreemt het hem dat die f 700 niet is gegeven om in den nood te voorzien. De Voorzitter zegt toe een onder zoek te zullen instellen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. i DUSSEN, Zondagmiddag hield de Dusschensche Burgerwacht eene ver gadering in het café van den heer L. Pennings te Hank, er waren 31 leden aanwezig onder voorzitterschap van den heer H. van Gooi. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Eerst worden 4 nieuwe leden beëedigd n.l. 1 van Hank en 3 van Dussen, waarna de Voorzitter de nieuwe leden nogmaals wijst op hunne verplichtin gen ais lid der B. W. Daarna wordt een koninklijk goed gekeurd besluit voorgelezen behelzende dat daarin wordt gewijzigd dat ze lid kunnen worden van de B. W. na het bereiken van den 21-jarigen leeftijd, doch hiervoor in de plaats is gesteld meerderjarigen leeftijd, doch leden kunnen geen zitting in het bestuur hebben beneden 21 jaar. Ingekomen was een schrijven met postwissel waarin werd verzocht om eene bijdrage voor het koopen van eene schilderij aan te bieden op 3 Maart aan de weduwe van den onlangs gestorven Voorzitter van den Bond van Nederlandsche Burgerwachten Het bestuur had aan dit verzoek voldaan in de hoop de leden hierop niet tegen kwamen, De Voorzitter wijst er vervolgens op dat het in belang van de leden zelf is, dat deze trouw de oefeningen bijwonen, het bedrag voor elk geoefend lid is voor het eerste half jaar bepaald op 50 cent, doch bij elke oefening moet men voortaan de presentielijst teekenen opdat hiermede dan geen fraude gepleegd kan worden. Op Hank is de lijst niet geteekend, zoodat voor die oefening ook niets ge declareerd kan worden wat dus in het nadeel is van de B. W. en dus is 't wel gewenscht dit voortaan te doen. De geteekende presentielijsten welke elke B W. moet houden kan steeds ter inzage gevraagd worden door den Burgemeester alsook door den com mandeerenden Officier. De Commandant der Wapeninspectie merkt op dat er verschillende karabij nen zijn die verre van in orde ge noemd mogen worden en wijst de leden er op, dat degenen die het aan gaat in het vervolg er voor moeten zorgen dat deze in orde zijn n.l. voor half Mei. Vooral van de Hank zijn verschillende karabijnen en ook het margageweer geroest wat nu in orde gemaakt moet worden en ook moet er worden onderzocht wat er nog te kort komt aan vetdoozen, schroevendraaiers, enz. Een der nieuwe leden merkt op dat hij een geweer heeft ontvangen met ingevreten roest. De commandant zegt dat bij de eerste oefening alles moet worden meegebracht. Voorzitter. De officieren der inspectie dachten dat onze B. W. voor een f 30,— onkosten kwam te staan. Hierna geeft de secr -penningmeester rekening en verantwoording over 1923. De ontvangsten bedragen f 261.55. de uitgaven f 242,477a, zoodat deze sluit met een batig saldo van f 19.07'/2. Voorzitter. Deze zaak is door den Burgemeester en den Vorozitter onder zocht en in orde bevonden, doch nu zou men het op prijs stellen dat er uit de leden eene commissie werd be- i i i §i I Vrinten. ik voel er toch ook wel wat voor om subsidie te verleenen. Kan 't niet op die manier of is het niet ge- wenscht om het zoo te doen, dat men het dan op een andere wijze doet. Van Amelsfoort. Er is nog niet eens een bedrag aan gegeven. Voorzitter. Jawel, de 20 pCt. willen ze als subsidie. Snoeren. Zoo kost het de gemeente toch niets. De Bresser. Die vermakelijkheden, hoe gaat dat, hebben die de staanplaat sen gepacht. Voorzitter. Die hebben met het be stuur gecontracteerd. Snoeren'. Ik hoor zeggen dat dit heel weinig opbrengt. Van Lier. Ik denk dat u er net zoo min als ik, iets van af weet. Van Amelsfoort. Ik zou een vaste subsidie geven. Dat lijkt mij veel voor zichtiger, want anders komt later ieder een. Men weet niet wat er in de toe komst gebeurt. Vrinten. Een vaste subsidie geven kan voor de gemeente beter maar ook slechter zijn, daar kan men niets van zeggen. Van Amelsfoort. Het is gevaarlijk- om voor feestvieren een subsidie te gaan geven. Ik zou een vaste subsidie aan de harmonie geven. Snoeren. Men moet een concours niet gelijk stellen met een voetbalmatch zooals straks door den heer van Beur den werd gedaan. Van Beurden. Ik stel dat niet gelijk maar ik wijs er maar op als een voet balclub om hetzelfde komt vragen men dan niet kan weigeren. Wil men onder een anderen vorm subsidie verleenen, dan ben ik er niet tegen. Snoeren. Geeft dan 75.Is het te hoog of te laag, ik weet het niet. Ik geloof dat, als het weer goed is, de gemeente er geen schade aan zal heb ben. Voorzitter. Men had een zuiverder standpunt ingenomen wanneer een vaste subsidie was gevraagd. Snoeren. Dat ben ik met u eens. Voorzitter. Men heeft het altijd ge geven. Voor 20 jaar geleden al bij Euphonia en 60 jaar bestaan is zeker een reden om te geven, maar om alle gevaar te voorkomen moet men niet aan de stedelijke belasting gaan ko men. Bij vorige gelegenheden was het 'n festival en geen kermis en hier is 't 'n formeele kermis, grooter dan er ooit een heeft plaats gehad. Een subsidie geven voor de harmonie acht ik veel beter. Vrinten. Geeft dan 50. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 13. Bepaling subsidie Burgerl. Arm bestuur. Het Burgerlijk Armbestuur schrijft dat het voor groote kosten is komen te staan en zou daarom willen zien dat de subsidie aanmerkelijk wordt ver hoogd. Bovendien wijzen adressarden er nog op dat als salaris voor de arm- meesters 500 is uitgetrokken wat met het oog op de vele werkzaamheden veel te laag is en daarom durven zij er op aandringen om de post salarissen met ,r zou te ver De bedeeling is tot het aller uiterste beperkt want er wordt in liet meest noodige geval niet meer dan 3.per week gegeven. Een weduwe met 4 of 5 kinderen ontvangt niet meer dan 3, wat veel te laag moet worden genoemd doch 't armbest. kan niet anders wijl 't niet meer geld ter beschikking heeft. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de subsidie met 1500 te verhoo- gen. Wat betreft de verdeeling van de salarissen dat moet het armbestuur dan zelf maar onderling uitmaken. Van Amelsfoort. Hebben dan alle leden het zoo druk. De Bresser. De kosten van verple ging zijn tegenwoordig enorm hoog. Snaphaan. Er is afgesproken dat een der leden van het Dag. Bestuur met het Armbestuur zou gaan spreken om een en ander eens na te gaan. De heer De Wijs zegt zulks te heb ben gedaan. Nauwkeurig heeft hij alles aan een onderzoek onderworpen en heeft geconstateerd dat er werkelijk een groot tekort, een groote achter stand is, wat in hoofdzaak in 1923 is gekomen. Naar zijne meening zal men met eene subsidie van 1500 ver ko men en zal deze niet geregeld behoeven te worden gegeven. Snaphaan. Blijft de toestand zooals die thans is, dan geloof ik niet dat het Armbestuur voor die groote uitgaven blijft staan en daarom acht ik dat een subsidie geven niet is aan te bevelen. Laat men dan betalen wat ze te kort komen. Ik geeft toe dat 3.— veel te weinig is voor uitkeering. De Wijs. Het armbestuur verleent niet alleen ondersteuning. De Elisa beth- en Vincentiusvereeniging doen dat ook. Het Armbestuur heeft door de groote werkeloosheid veel uitgaven ge had en ook gaat er veel geld weg door de verpleg'ingskosten. Dat grijpt gewel dig in. De Bresser. De rekeningen die men krijgt van den Bosch en Tilburg bre ken je gewoon den nek. Van Beurden. Er wordt gesproken van een abnormaal jaar. Heeft de heer De Wijs den indruk gekregen dat vol gende jaren de uitgaaf van het Armbe stuur niet meer zoo groot zullen zijn. De Wijs. Men heeft nooit zoo te kam pen gehad met een dergelijke werkloos heid. Van Beurden. Dan kan ik het voor stel van den heer Snaphaan, om het tekort te dekken, wel steunen. Is het noodig, dan kan dit een volgend jaar wel weer worden aangevuld. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Dan heeft men nog het verzoek van het Armbestuur om de sa larissen van 500 op 750 te brengen. Door het Dag. Bestuur is in andere plaatsen om inlichtingen gevraagd. Daaruit blijiu dat in Waalwijk aan de leden geen bezoldiging wordt ge geven. Alleen de bedeelend Armbe stuurder geniet een jaarwedde van 200.In Oss krijgt de Voorzitter 75, de Secretaris 300, de overige leden niets. In Raamsdonk krijgt ieder lid 125.en er zijn 3 leden. In Zeven bergen wordt geen vergoeding gege ven; alleen de Secretaris geniet een jaarwedde van 150. In Dongen wordt 300 gegeven. In Oosterhout krijgt de Voorzitter f 100.en de Secretaris 75.— Vrinten. Dan is het hier hoog genoeg. Snaphaan. Ze moesten met de ge meente-ambtenaren gelijk staan en met 10 pCt. verlaagd worden. Wordt besloten niet op hot verzoek, om de salarissen met 250 te verhoo- gen, in te gaan. 14. Schrijven van Ged. Staten van Noord-Brabant inzake de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1924, met door hen om bericht en raad toe gezonden adressen van den R. K. Bond van Overheidspersoneel en de Afdee- ling N.-Brabant van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren. Ged. Staten schrijven dat ze niet den indruk gekregen Lebben dat de loonen te hoog zijn. Bedacht moet worden dat de politie voor een moeilijke laak staat en dat, toen in de industrie hooge loonen werden gegeven, deze men schen voor een ontoereikend loon moesten werken. Inkrimping van het aantal gemeente arbeiders achten Ged. Staten in bet nadeel van de gemeente. De raad mag zich daar wel eens terdege rekenschap van geven. Beperking van arbeiders zal zich dan ook wreken. Snaphaan. Ik zou het eenmaal geno men besluit handhaven. De Rijksdagverkiezingen in Duitscli- land zijn afgeloopen. In ltegeeringskringen is men van opinie, dat de structuur van den ouden rjjksdag in liet algemeen behouden bleef, maar dat het regeeren moeilijker wordt. Men troost zich met de overweging, dat de'overwinning van de Völkischen deze kwamen van 3 op 28 zetels minder groot is, dan het geval had kunnen zijn en men sluit verder maar de oogen voor de communisten, die van 16 op 59 zetels kwamen. Deze aanwinst zal wel een nieuw regiement van orde noodig maken, een uiterst soliden presidentshamer en een ver sterking van de politie in den rijksdag. En dan blijft de mogelijkheid bestaan, dat door obstructie en schandaalscènes geen op bouwende wetgevende arbeid verricht zal kunnen worden. Van de verschillende combinaties is die, welke op de vorming van een nieuwe groote coalitie rekent, het meest voor de hand lig gend. De regeering zou dan 299 stemmen tegen een oppositie van 219 in het veld kun nen brengen. Dit overschot is niet groot, maar daarbij moet rekening worden gehouden, dat de ver antwoordelijke leiders van de Duitsch-natio- nalen het rapport-Dawes niet verworpen hebben. ZJj achten het onvervulbaar, maar niet onaanneembaar. Verschillende der nieuwe kleinere partijen de rijksdag telt er nu 15 en de Beier- sche volkspartij staan evenmin tegenover de tot nu gevoerde buitenlandsche politiek, zoo dat deze kans op bestendiging heeft. Overigens is het nog onzeker, of er een grondwetswyziging noodig is om het rapport Dawes in te voeren. De juristen zgn het daarover nog niet eens. De uitslag van de verkiezingen maakt den indruk, dat de voorspellingen uitgekomen zyn, n.l. dat de middenpartijen stemmen zou den moeten afstaan aan de beide uiterste vleugels. De socialisten zyn nu van 171 op 99 zetels gedaald, het centrum van 68 op 61, de Duitsche volksparty van 66 op 44 en de democraten van 39 op 25. Daarentegen zyn de Duitsch-nationalen van 65 op 9? geklom men, de Völkische van 3 op 28 en de com munisten van 16 op 59. By Kon. Besluit is, met ingang van 5 Mei 1924 benoemd tot directeur van den post- clièque- en girodienst J. Lazonder thans di recteur van het postkantoor te Rotterdam. De heer Lazonder is, naar de Tel. meldt, 53 jaar oud. Hy kwam als surnemerair bij den dienst der P. T. T. in 1889 en was daar na o.a. in verschillende rangen ruim negen tien jaren werkzaam by het Hoofdbestuur te 's-Gravenhage. Daarna is hy resp. directeur geweest der kantoren te Zevenbergen, Was pik en Leerdam en vervolgens werd hij be vorderd tot inspecteur in algemeenen dienst om in 1921 tot directeur van het Rotterdam- sche kantoor benoemd te worden. De heer Lazonder genoot steeds de repu tatie van een gezaghebbend en doortastend ambtenaar. De algemeene vergadering van houders van gewone aandeelen van Jurgens' Ver- eenigde fabrieken welke heden te Oss gehou den werd, heeft het voorstel der directie aangenomen om 6 pCt. (v. j. ook 6 pCt.) divi dend uit te keeren op alle preferente aandee len, betaalbaar vanaf 12 Mei 1924. De heer mr. J. .T. I. Harte van Tecklen- burg is als commissaris der vennootschap met algemeene stemmen herkozen, terwijl aan den heee C E. Termeulen het gevraagde ontslag als Commissaris op de meest eervolle wyze is verleend onder dankzegging voor de belangryke diensten aan de vennootschap bewezen. Op een desbetreffende vraag van een der aanwezige aandeelhouders heeft de voorzit ter aan de vergadering verklaard, dat de winst van rond 11.300.000, welke voorkomt op de winst en verliesrekening en de balans per 31 December, werkelijk is het resultaat van de in 1923 behaalde bedryfswinsten, na aftrek der bedrijfsverliezen, en dat geen ander element tot het vormen van deze winst heeft bygedragen. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag art. 1 van het wetsontwerp 312, regelende de rechtskwestie, verworpen met 56 tegen 29 stemmen Katholieken van wynbergen, Deckers, Stule- meyer. van Ryckevorsel, van Voorst tot Voorst, Knigge, en van Sasse van Ysselt, en kele Chr. Historischen, mej. van Dorp en de heeren Braat en de Boer. Tegen stemden de groote me?rderheid der Katholieken, vyf Chr.-Historischen er de ge- heele linkerzijde behalve bovengenoemden. Een naar aanleiding van deze beslissing gewijzigd wetsontwerp is aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. In een gisteravond t'> Enschedé gehou den vergadering van de R. K. Arbeidersvei- eeniging is een motie aangenomen, waarby hulde wordt gebracht aan dt leden van Sint Lambertus, die het parool van hun hoofd bestuur hebben opgevolgd, ondanks de ter reur, van soc-dem. zyde uitgeoefend. Na afloop van deze vergadering hebben de politie en marechaussee 't marktplein ont ruimd, waarby sabel en gummistok gebruikt werden. Een verbod van samenscholing van meer dan drie man is uitgevaardigd. in verband met het uitgevaardigde samen scholingsverbod hebben de voorzitter en do secretaris van De Eendracht vandaag een onderhoud met deu burgemeester gehad. Wat de hervatting van het werk betreft, vanmorgen by het aangaan van de iabrieken was de toestand stationair gebleven. De voor de fabriekspoorten samenscholen de arbeiders werden door marechaussee te paard uiteengedreven. De katholieken en ehristeiyken hebben d< voorstellen van den ryksbemiddelaar aange nomen en zqn aan 't werk gegaan. De fabrieken kunnen echter nog niet ge regeld doorwerken, wyi de andere biy ven staken. De Scala te 's-Gravenliage was Zater dagmiddag 2 uur prachtig bezet by gelegen heid van de feestelijke trekking van het Na tionaal Sortpaieis, waarby Piet Moeskops en andere bekende wielrenners hun prestaties op de hoine-trainers toonden. Onder de aanwezigen werden extra-pre- miën, een aantal mooie fietsen (merk Gazel le) gouden heeren- en dames-horloges ver loot. U kunt IJ de vreugde van winnaressen en winnaars voorstellen. De openingsrede werd ditmaal gehouden door een der directeuren die een verklaring weuschte af te leggen nl. dat Broekhuys en 't Sportpaleis niets met elkaar te maken heb ben, nooit iets met elkander te maken zul len hebben. Spr. schetste het verschil tus- schen een bona fide premieleening met een grootsch doel als de stichting van een Natio naal Sportpaleis en de verkapte loteryen, waarbij alleen de ondernemer welvaart. De justitie heeft er intusscheu een stokje voor gestoken. De welverzorgde en geargumenteerde rede werd blijkbaar met veel instemming ontvan gen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2