Allen aan te toonen wat ge met Gas doen kunt, wat Gas kost voor huishoudelijk gebruik. Om IJ te overtuigen, dat de prijs geen beletsel is om van Gas een ruim gebruik te maken. 32761 kocht. Wellicht zullen er menschen worden gevonden die meer willen geven doch bovendien acht hij het ook billijker om iedereen in de gelegen heid te stellen. Hij stelt voor niet op het verzoek van Burg en Weth. in te gaan. De heer Oomens is van hetzelfde gevoelen. Hij weet dat er meer lief hebbers zijn en dan moeten deze ook in de gelegenheid worden gesteld. Bovendien voorkomt men bij publieke aanbesteding de ontevredenheid der menschen. Voorzitter. Na half vijf hedenmiddag zijn er nog twee aanbiedingen inge komen. De heer Smolders vraagt of ook eenige cijfers kunnen worden genoemd van deze laatste aanvragen De Voorzitter zegt dit niet te kunnen mededeelen. Wel wil hij er op wijzen dat Burg. en Weth. zich nog tot niets hebben verbonden. Wat ze in hun prae-advies hebben gezegd, komt hun billijk voor. De heer Van Driel acht het toch wenschelijker om het publiek te bren gen. Zoo krijgt het den schijn of een persoon wordt bevoordeeld. Hij wil hiermee niet zeggen dat dit wordt gedaan doch allicht kan zulks worden geconstateerd. Ook voor de boeren acht hij het beter dat het wild zooveel mogelijk wordt opgeruimd, want het veroorzaakt heel wat schade. De heer Timmermans. Daar zit geen wild. Van Driel. Ik heb toch hooren be weren, dat de rogge totaal is afge- vreten. Timmermans. Hoeveel H A. is er te verpachten. Voorzitter. 50. Timmermans. Dan behoeft men er niet langer over te praten. Gaat men niet op het voorstel van Burg. en Weth in en moet het publiek gebracht wor den, dan is men veel meer kwijt aan den notaris dan dat het zal opbrengen. Oomens. Er zijn er meer die er zin in hebben Voorzitter Die kunnen toch nog een aanbieding doen, Met op een na algemeene stemmen die van den heer van Driel wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 5. Voorstel tot vaststelling der ver goeding aan de besturen van de bij zondere scholen ingevolge art. 103 der L.O wet over 1922. In hun preadvies wijzen Burg. en Weth. er op, dat de gemeenten Ber- genopzoom, Helmond en 's Bosch gelijksoortige gemeenten zijn als voor malig Waalwijk, omdat ze gerangschikt zijn in dezelfde klasse van de tabel behoorende bij de Wet op de Perso- neele Belasting, in 's Bosch is het be drag f 16.84, noch het hoogste, noch het laagste waarom dit bedrag hier als maatstaf dient genomen te worden voor het bepalen der vergoeding voor de bijzondere scholen in de voormalige gemeente Waalwijk. De voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen zijn ook na de vereeniging nog in gedeeld in een lagere klasse dan Waalwijk. Ais grondslag voor de vergoeding aan de schoolbesturen in die deelen der ge meente, dient genomen te worden het gemiddeld bedrag der kosten per leer ling over 1923 van de alstoen nog bestaande openbare school te Baard wijk. Deze kosten bedroegen f 12.38 per leerling. De schoolbesturen die aanspraak maken op de vergoeding over 1922 zijn de St. Petrusschool, gemiddeld aantal leerlingen over 1922 Afd. A.207 Afd. B: 230. de R.K. Meisjesschool, Grootestraat 134, aantal leerlingen 362'|, de R.K. Meisjesschool, Grootestraat A. 44, aantal leerlingen 89'|4. de R.K Meisjesschool, Min. Loeff- straat. aantal leerlingen 104. de R.K. Jongensschool, Grootestraat A. 45, aantal leerlingen 103. Chr. School, aantal leerlingen 973j4. De uit te keeren vergoedingen zullen dus bedragen ais volgt: Aan de St. Petrusschool: Afd. A. 207'/4 maal f 16,84 of f 3490,09. Het uitgekeerde voorschot over 1922 bedraagt 2049.60. Zoodat nog uit te keeren is een bedrag van f 1440,49. Voor de R K. Meisjesschool, Groo testraat 134, zijn deze bedragen: f6104,50 min f4099,20, blijft nog uit te keeren f2005,30 Voor de St Petrusschool Afd B f3873,30 min f2699,20, blijft uitte keeren f1174.— Voor de R.K Meisjesschool, Groo testraat A 44: f 1104,91 min f 1086 40, blijft f 18,51. Voor de R K. Meisjesschool, Minister Loeffstraat: f 1287,52 min f 1209,60, blijft f77,92 Voor de RK Jongensschool, Groo testraat A 45: f 1275.14 min f 1108 80, blijft f 166,34. Voor de Chr School: f1210 14 min f784,- blijft f426 14 a c a» 2 (o S3 23 2 2 S «S q q 5 .21 S >n in a. De heer Van Driel is door dit pre advies van Burg. en Weth. pijnlijk ge troffen. Door den heer Timmermans is eens zeer terecht te kennen gegeven dat voortaan het noemen van Baard wijk en Besoijen maar achterwege moest blijven, omdat er nu maar een Waalwijk meer bestaat. Pijnlijk heeft hem het voorstel van Burg. en Weth. getroffen omdat naar het blijkt bij hen deze gedachte nog niet voorzit, althans bij een zeer teer punt als de opvoeding van het kind, blijkt dat er verschil wordt gemaakt tusschen Waal wijk en Baardwijk en Besoijen. De Regeering schijnt daar geheel anders over te denken, want bij de vereeni ging van de gemeenten heeft men in voormalig Besoijen aan de onderwij zers direct een hooger salaris moeten uitkeeren, wijl door de vereeniging van gemeenten men in een hoogere klas was gekomen. Z.i. ligt hierin al opgesloten dat geen verschil mag worden gemaakt. Bovendien zou het zeer onbillijk zijn, want waarop zou men het onderwijs hier op hooger peil moeten kunnen brengen dan in de bij gevoegde gemeenten. Hij durft ver trouwen dat Burg. en Weth. de onbil lijkheid van hun voorstel zullen in zien en het daarom zullen intrekken. De heer Groenen onderschrijft ten volle hetgeen door den heer Van Driel naar voren is gebracht. Hij acht het niet in het belang van de goede zaak om eenig verschil te gaan maken in de verschillende deelen van de ge meente. De lieer Oomens is dezelfde mee- ning toegedaan. De heer Roggeveen geeft toe dat er een schijn van eenige onbillijkheid in is gelegen. Naar zijne meening kon echter door Burg. en Weth. niet an ders worden gehandeld, omdat men vastzit aan de klasse waarbij de ge meente bij de vereeniging was inge deeld. Baardwijk en Besoijen waren, en zijn nu nog, in een lagere klasse in gedeeld dan Waalwijk. Het is wel één gemeente nu, maar ze zijn bij de be lasting toch nog in verschillende klas sen ingedeeld. Eibers. Dus er is nog wel een Baard wijk en een Besoijen. De heer Roggeveen merkt op dat dit niet alleen met deze gemeente het geval is. In verschillende plaatsen is dit zoo gesteld. B.v. Sloten, dat bij Amsterdam is gevoegd, is een lagere klasse ingedeeld dan Amsterdam, om dat, evenals zulks hier het geval is, nog geen stabiliteit in de huur van de huizen is verkregen. Is zulks eenmaal verkregen, dan komt dat te vervallen en wordt de geheele gemeente in één klas ingedeeld. De vraag of zulks het geval reeds is, is al eens gesteld, doch toen is algemeen gezegd dat dit nog niet het geval is. Spr. meent dat om deze reden Burg. en Weth. niet anders kunnen handelen. Van Driel.. Ik wil niet betwisten wat door den heer Roggeveen is gezegd, maar de Regeering schijnt toch een geheel ander standpunt in te nemen. Het personeel geniet dus wel het voor recht van de vereeniging en niet het kind. Ik voor mij zou zeggen dat het aan het kind zeker zoo goed zou zijn besteed. De heer Roggeveen merkt op dat dit komt omdat de bezoldiging wordt geregeld naar de klasse-indeeling van het Rijks-bezoldigingsbesluit, terwijl de bijdrage wordt geregeld naar de klasse-indeeling volgens de wet op de Personeele Belasting. Van der Geld. Zoodra de vereeni ging van de drie gemeenten een feit is geworden hebben wij ons betreffende de werkeloosheidsuitkeei'ing aanstonds tot den Minister gewend om te ver zoeken Baardwijk en Besoijen, die in de derde klasse waren ingedeeld, ook in de tweede klasse, waar Waalwijk bij was, in te deelen. doch tot heden is ons dit ook nog niet mogen geluk ken. De heer Klijberg zegt dat in de boe zem van het college van B. en W. deze onbillijkheid ook is gevoeld. Doch er is niets aan te doen. In Tilburg, Eindhoven en nog meer andere plaat sen, heeft men de zelfde gevallen. Groenen. Als de wet er zich tegen verzet is er ïApts aan te doen. Voorzitter. De wet laat het niet toe. Zou de raad toch anders beslissen, dan zou dit zijn een in verkapte vorm subsidie geven aan het Bijzonder On derwijs, wat onder geen enkele om standigheid mag. Wij hebben het na gezien en het blijkt zelfs dat het be staat in gemeenten waar geen veree niging heeft plaats gehad, als Tilburg, Bergen-op-Zoom, Oosterhout, Oss, enz. Van Driel. Nu ik hoor dat Burg. en Weth. zelf de onbillijkheid inzien, maar niet anders kunnen, trek ik mijn woor den, die voor hen misschien onaange naam zijn geweest, gaarne in. Ik hoop dat ze mij het niet kwalijk zullen ne men. Voorzitter. Volstrekt niet, al doet het mij genoegen dat u uw woorden herroept. U hebt alleen gezegd dat u het voorstel van Burg. en Weth. pijn lijk heeft getroffen en dat kan ik be grijpen, want wij zelf vonden het on aangenaam met een dergelijk voorstel te komen, maar we zijn met handen en voeten aan de wet gebonden. Had u direct het woord niet gevraagd, dan zou ik deze toelichting eerder hebben gegeven. 6. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op die vergoeding over 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Voorstel tot het aanbrengen van gas-verwarming in het Raadhuis en de openbare school. In hun preadvies zeggen Burg. en Weth. Nu voor het gas, toe te passen voor kamerverwarming, speciale prijzen zijn vastgesteld, is door ons overwogen of de bestaande verwarming met vas te brandstoffen in het raadhuis en de openbare school niet beter zou zijn te vervangen door gasverwarming. Een berekening heeft aangetoond, dat de ze verwarming bij de tegenwoordige prijzen der vaste brandstoffen iets voordeeliger is. Daarenboven heeft de gasverwarming het voordeel, dat ze geen stof verwekt en geen bediening behoeft. Vooral voor de lokalen der secretarie, waar verschillende open kasten zijn geplaatst, is dit van veel belang; de zindelijkheid zou daarme de niet weinig worden bevorderd. Aan de hand van de door den di recteur der gasfabriek gemaakte be rekening zouden de kosten van instal latie van een gasverwarming voor het raadhuis plm. 1370 bedragen. Voor de berekening van de kosten van verwarming wordt gerekend op een verbruik van 8 M3 gas per M3 in houd per jaar. Voor het raadhuis is met het oog op vergaderingen aange houden 10 M3. Dit is aan den hoogen kant, omdat zoowel de raadzaal als nog enkele lokalen niet zoo heel vaak en slechts korten tijd in gebruik zijn. De totaal kubieke inhoud van het raadhuis, voor zoover in gebruik bij de gemeente, bedraagt ongeveer 500 M'. Berekend a 5 cent zou het jaarver bruik dus kosten ƒ250.Wanneer de installatie wordt afgeschreven' in 10 jaar, bedragen de jaarlijksche kos ten alzoo 250 plus 137 is 387. Over 1923 is aan cokes voor het raadhuis betaald ƒ361.Voegt men hierbij de kosten van mastappels, af schrijving en onderhoud van kachels, met pijpen, vulemmers e.d., dan is met gasverwarming eenige, zij het geringe, bezuiniging te verkrijgen. Voor de openbare school is de te verkrijgen bezuiniging bij gasverwar ming iets grooter. De installatiekos- ten zijn geraamd op 1300.het ver bruik op ƒ283.95. Met een afschrij ving van 10 zouden de jaarlijksche kosten dus bedragen 413.95. In 1923 bedroegen de kosten van schoolver- warming, ongerekend afschrijving op de installatie, 530.- Wij stellen U voor, ons een crediet te verleenen van ongeveer ƒ2700.tte dekken door leening) om de hierboven bedoelde installaties te kunnen maken. Den heer Smolders komt het voor dat de cijfers, zooals die in het pread vies staan aangegeven, niet volledig zijn. Voor het raadhuis zijn de instal latie,kosten 1370 in 10 jaar af te schrijven dus 137 per jaar. De kos ten van het gas zijn geraamd op ƒ250 zoodat de totaalkosten 387 bedragen. Nu zal van het geleende geld ook ren te moeten betaald worden, wat, tegen 6 pet. berekend, een bedrag uitmaakt van ƒ82.10, zoodat dus de gasverwar ming zal kosten 469.20 of 108.20 hooger dan de verwarming van thans. Voor de school komt er z.i. 78.00 aan rente bij, zoodat daarvoor de kos ten komen op 491.95, waardoor er- dus maar ƒ38.05 wordt bezuinigd. Van belang is ook, volgens spr., om de vraag te stellenAVat is onder de School verwarming, waarvoor in 1923 ƒ.570 is uitgegeven, te verstaan? In het schoolgebouw zijn ook nog onder gebracht de Hanze-eursussen, de Mu ziekschool, repetities van liet Sym- phonie-orkest, cursussen voor lichame lijke opvoeding, gymnastiekvereéniging enz. Als de verwarming van genoemde lokalen ook van die 570 is gedaan, zullen, volgens het voorstel, slechts de les lokalen bij het openbaar onderwijs in gebruik, met gas verwarmd worden, boven de kosten van gas verwarming ad. 491.95, nog de extra kosten ko men voor verwarming van genoemde les-lokalen. Spreker wil met dit alles niet zeg gen, dat hij tegen gasverwarming is. A'oor het Raadhuis voelt hij er veel voor, omdat het zindelijk is en gemak kelijk, maar hij wil er alleen maar op wijzen dat de uitkomst iets anders is, terwijl tevens nog eens onder het oog kan worden gezien de verwarming van de andere les-lokalen. De Voorzitter merkt op dat in ge noemde bedragen de rente en aflos sing is begrepen. Smolders. Dat staat er toch niet bij. Aróorzittér, Het is een afschrijving volgens het annuïteitenstelsel. Wat betreft de verwarming van de open bare school, meen ik te kunnen zeggen dat, wordt het voorstel aangenomen, de andere lokalen beneden niet zijn verwarmd. De Secretaris merkt op dat van de Centrale verwarming in de beneden lokalen eenige buizen zijn weggehaald, alleen de hoofd-toevoerbuis is er nog. Door een der leiders van een cursus is dan ook al eens geklaagd dat de lo kalen zoo slecht verwarmd waren. Al leen de Hanze-cursug heeft plagts in een bovenlokaal, omdat het conditie is, dat deze een behoorlijk verlicht en verwarmd lokaal krijgt. De heer Roggeveen vraagt of de opening van de .Nuts U.L.O.-sctiool in September kan worden tegemoet ge zien. Hij heeft alleen eens bezoek ge had van den inspecteur van het L.O. en van een schoolopziener. Verder heeft hij nooit eenig bericht ontvangen dat de openstelling op tijd tegemoet gezien kan worden. Kan men voor de onder gelegen lokalen de centrale ver warming benutten, is dat voordeeliger dan gas, vraagt spr. Voorzitter. Deze zaak is in het sta dium gevorderd dat de teekening wel dra kan worden opgezonden; Er wordt op gerekend dat de school met 1 Sep tember moet aanvangen. Met de ver warming is daar nu echter niet op ge rekend en daarom zal het beter zijn het voorstel wat betreft de verwarming van de school, terug te nemen tenein de dit nader onder de oogen te zien. De heer Timmermans meent, dat nu centrale verwarming voordeeliger zal zijn, aangezien de aanschaffing van gaskachels 30 tot 40 pet. duurder is. 'tZou, vooral ook, omdat het nog; iets nieuws is, z.i. verstandiger «ijn.de zaak nog eens een jaar af te zien. Gragtmans. De centrale verwarming is versleten, terwijl de ketel al lang te klein is. Bovendien zjjn er. ook nog eenige buizen weg. Timmermans. Waar zijn die dan ge bleven? Gragtmans. Die zijn er uitgebroken. Timmermans. Goed, maar waar zijn ze dan gebleven. Gragtmans. Ja, met de mobilisatie. Smolders. De heer Gragtmans zegt dat de centrale verwarming een ver sleten boeltje is, en in het preadvies staat dat de buizen voor de gasfabriek gebruikt kunnen worden. Gragtmans. Ze zijn niet goed voor de centrale verwarming meer, maar- wel voor gas. Klijberg. Het is beter dat dit nog eens wordt aangehouden tot 'n volgen de vergadering, dan kan nog eens na gegaan worden wat de voördeeligste weg zal zijn. Daartoe wordt besloten, alsook om de verwarming van het Raadhuis voor taan door gas te doen geschieden. 8. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwjjs (vacature Leijtens). Wordt benoemd de heer F. Smol ders. 9. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet van 32.000, te verstrekken aan de Besoijensche Wo- ningbouwvereeniging, voor den bouw van arbeiderswoningen aan de Be soijensche Steeg. In hun preadvies wijzen Burg. -mi Weth. er op dat de Besoijensche AVo- ningbouwvereeniging nog de beschik king heeft over eenige bouwterreinen in de Besoijensche Steeg. De schul denlast, van den aankoop der terrei nen, waarvan het, grootste op den hoek van de Besoijensche Steeg en Para lel weg is gelegen, is zeer groot en drukt de exploitatie der vereeniging dermate dat hare middelen niet toe reikend zijn om de verplichte rente en aflossingen te voldoen. Thans is van het Rijk een rijks-bij- drage verkregen en wordt nu een plan aangeboden voor 13 woningen te bou wen op het reeds bouwklaar gemaak te terrein. De Besoijensche Woning- bouwvereeniging is bereid de exploi tatie op zich te nemen. De bouwkosten zijn geraamd op 32.000. Wat de ge- velteekening van deze woningen be treft, daarmede is rekening gehouden met de reeds bestaande, terwijl de wo ningen om den hoek, met het oog op den welstand, iets aanzienlijker zijn ontworpen. In verband met dit, laatste zouden er, om de vereeniging niet te noodzaken de huur te hoog te moeten stellen, volgens Burg. en Weth. ter men aanwezig zijn, eene kleine bijdra ge in de exploitatiekosten te verleenen. Gedacht wordt aan een huur van 3.25, hoogstens ƒ,3.50. Met het aangeboden plan worden niet alle terreinen der Besoijensche AVoningbouwvereeniging bebouwd. B. en W. meenen dat bij de tegenwoor dige geldschaarschte en de moeilijk heid om onder niet te bezwarende voor waarden geld te leenen, omzichtigheid geraden is. De heer Roggeveen kan zich niet vereenigen met wat op het laatst in het preadvies door Burg. en Weth. wordt gezegd. Beter zou hij het ach ten om deze terreinen vol te bouwen en dan wat minder in de Crispijnstr. omdat de terreinen van de Besoijen sche woningbouwvereeniging allemaal zijn gelegen aan trottoir, rioleering en harden weg, zoodat het daar geen andere kosten meer met zich brengt. De heer Klijberg wijst er op dat de meeste perceelen zijn aangewezen voor middenstandswoningen en wijl daar niet zoo'n gebrek aan is als aan arbeiderswoningen, zou hij liever zieu dat op het voorstel van Burg. en Weth. wordt ingegaan. Den heer Groenen komt het, om nog meer renteverlies te voorkomen, ook Öfl O CO *c5 G Jij CS <u JO 'N Oi 2oo (M in h h o N OO O Ol CQ CO 1-H ÖC G ZZ <D G cv CS li bfl 05 i» O W «S a M w N N ffl - l> 1/3O» f» I's CO O tO Os O O i SS <D -a CD •o •a o G aj co <D 03 ro 2 -*-» co ca *SS co co O „2 J ~s O o c CO o o .5 o 2 o o o o o o JC f; SS JS O O O co CO CO co $2 co co -r .22 .22 .52 jc 'a> n 'S a) o lO co r-" CN o f- o O O co C/5 3 is CU ts; C/3 at 06 06 06 u

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6