DE ECHO VAN HET ZUIDEN Tweede Blad. Gemeenteraad. No. 40. Zaterdag 17 Mei 47ejaarg QEERTRUIDENBERQ. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 9 Mei des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Bianchi. Ongeveer 2.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen zegt de heer Jansen daarop geen aanmerking te hebben doch er op te willen wijzen dat hij in een vorige vergadering ge vraagd heeft of de uitweg naar de zwemclub vrijblijft. Hij is van meening dat hij daarop geen voldoend antwoord heeft gekregen. De Voorzitter zegt dat hij aan den Ontvanger van de Registratie deze vraag ook heeft gericht en dat deze daarop heeft geantwoord dat, al zouden we de beschikking over dien grond daar niet krijgen er toch een uitweg zal blijven. De heer Jansen zou gaarne zien dat men daarvan een schriftelijke bevesti ging kreeg opdat men later niet voor moeilijkheden kan komen te staan. De Voorzitter heeft het den heer Ontvanger der Registratie gevraagd, indien de heer Jansen over nadere gegevens beschikt houdt hij zich daar voor aanbevolen. De Ontvanger heeft hem de verzekering gegeven dat al krijgt de gemeente de beschikking over den grond niet, men toch in ieder geval recht van overweg krijgt. AAN DE ORDE 1. Wijziging begrooting 1923. 2. Idem 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Verzoek van de Zwemclub om subsidie. Door de vereeniging is de toezegging weer gedaan dat aan minverrtiogenden tweemaal per week gelegenheid zal worden gegeven om kosteloos te baden Uit een overgelegde begrooting blijkt dat de vereeniging voor een tekort zal komen te staan van f312. De Voorzitter heeft den indruk ge kregen dat de begrooting erg aan den pessimistischen kant is opgemaakt. Uit de overgelegde rekeningen blijkt dat de contributie een vorig jaar f340 heeft opgebracht en deze nu maar is geraamd op f 175. Z.i. zou f 275 wat dichter bij de waarheid zijn geweest. Voorts zit bij Burg. en Weth. het idee voor dat de gemeente moet bezuinigen alsook dat de Zwemclub dit jaar niet voor die groote kosten komt te staan dan een vorig jaar en daarom stellen ze voor eene subsidie van f 100 te verleenen. Een vorig jaar is f 150 gegeven. Woensdag en Zaterdag zal er van 2—6 uur gelegenheid bestaan om kosteloos te baden. De heer Jansen zou gaarne zien dat het gemeentebestuur het verzoek aan de club richt om de zwemkom Zondags ook voor enkele uren voor de minvermogenden toegankelijk te stellen. De Voorzitter merkt op dat reeds op de twee mooiste dagen de zwemkom daarvoor wordt opengesteld en het niet aangaat om op al de mooiste dagen beslag te leggen. De werkman heeft Zaterdags voldoende gelegenheid om te gaan zwemmen. De heer Jansen zou toch het verzoek willen richten. De Voorzitter zegt dat, als subsidie wordt gegeven men voorwaarden kan stellen. De heer Jansen wil alleen het ver zoek daartoe doen en het niet als een voorwaarde stellen. Als Zondags voor middags een paar uur gelegenheid wordt gegeven is het voldoende. De heer Timmermans had zeer gaarne gezien dat Burg. en Weth. dezelfde subsidie hadden gegeven omdat de ver eeniging werkelijk een groot belang voor de gemeente is. Spr. geeft toe dat de begrooting een weinig pessi mistisch is opgemaakt, doch hij wijst er op dat dit ook moet worden gedaan wijl, als het een koude zomer is, er ook weinig gebruik van het zwembad zal worden gemaakt Jansen. Wij moeten bezuinigen want straks komen we voor vreemde zaken te staan. Timmermans. Dat is zoo, maar als men ziet wat andere gemeenten voor de Volksgezondheid doen, dan geeft men hier toch maar een zeer luttel bedrag. Jansen. Het zit er hier niet zoo aan. De Voorzitter merkt nog op dat de exploitatie hier goedkoop kan geschie den omdat men het zwembad in ge bruik heeft van het Rijk. De vereeni ging verkeert, omdat ze niets geen huur behoeven te betalen, in een guns tige conditie. De heer Timmermans geeft zulks toe doch zegt dat daar de gemeente ook indirect van profiteert Was er geen zwemclub en moest de gemeente de exploitatie ter hand nemen, dan zou ze heel wat meer onkosten hebben. Nu toch zorgt de club b.v. al voor het toezicht enz. Werkelijk wat behoeft hier de gemeente aan de Volksgezondheid uit te geven. Als men ziet wat b.v. de gemeente Waalwijk daarvoor doet, dan is dit een groot verschil. Hij stelt dan ook voor de subsidie op f 125 te brengen. Wat betreft het Zondags openstellen voor de minvermogenden kan hij mededeelen dat de zwemkom Zondags nooit geopend is. Jansen. Dat kan men dan voortaan toch goed doen, want zoo nauw kijken we hier in den Berg niet. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten f 125 subsidie te ver leenen. 4. Voorstel tot verkoop vau grond aan L. van Boekei.— De Voorzitter deelt mede dat Van Boekei tegenover het vereenigingsge- bouw een winkel wil gaan bouwen en daarom gaarne van de gemeente 110 M2. grond wil koopen. Het voorstel is om den grond daar voor f3.— per M2. te verkoopen, wat dan in overeenstemming is met den verkochten grond in de P.N.E.M straal waar f2.— per M2. is gerekend en dat wat verkocht is aan Heesters en Van der Sluis waar f 4.— voor betaald is geworden. De bouwvereeniging heeft destijds f 2.50 voor dien grond betaald, doch thans heeft daar alles meer waar de gekregen. Burg. en Weth. zouden willen be palen dat binnen een jaar moet zijn gebouwd en het te bouwen pand in overeenstemming moet zijn met de omgeving, dat wil zeggen, dat er niet anders dan een huis met verdieping mag worden gebouwd. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 5. Verzoek GHltter om een woning te huren in het militair gebouw in de Koestraat. De Voorzitter merkt op dat een vorige keer door Rutters gevraagd was om de woning te huren. Om toen de zaak te bespoedigen heeft hij de raads leden bijeen rondschrijven gevraagd of ze er mee accoord konden gaan om het huis te verhuren, wat zonder uitzonde ring het geval was. Zoo is nu weer het huis door Grütter, die van Apeldoorn hier komt te wonen, te huur gevraagd, doch nu heeft hij achteraf gehoord dat door dezen persoon reeds te Raams- donksveer is gehuurd. Als telkens de machtiging van den raad moet worden verkregen om een woning te verhuren, dan gaat daar veel te veel tijd overheen en daarom is het wenschelijk dat de raad Burg. en Weth. machtigt om die woningen te verhuren. Met algemeene stemmen wordt deze machtiging verleend. 6. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1923. Wordt voor de leden ter inzage nedergelegd. 7. Aanbieding verslag van de Volks huisvesting over 1923. Wordt voor de leden ter inzage nedergelegd. 8. Ingekomen Stukken, a. Brief van de stedelijke Gods huizen, waarin te kennen wordt ge geven dat het wenschelijk is om het aantal regenten op vijf te brengen. Thans bestaat dat aantal uit zes en de bedoeling is bij een eerstvolgende vacature deze niet meer aan te vullen. Dit besluit was reeds genomen bij het vertrek uit de gemeente van den heer De Hoogh. Jansen. Is de raad bevoegd om er 7 te benoemen. Voorzitter. Neen, volgens de Statuten mag het aantal hoogstens 7 en minstens 5 bedragen. De regenten geven bij vacature een aanbeveling, behalve een van de vijf regenten, die wordt recht streeks door en uit den raad benoemd Jansen. Men heeft over de Godshuizen weinig te zeggen. Een paar menschen van den Berg regeeren de geheele zaak en daarom moest de raad wel 70 regenten kunnen benoemen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat ook aan de Godshuizen door Burg. en Weth. een brief is ge schreven naar aanleiding van de vragen door den heer Jansen gesteld De regenten antwoorden dat ze van oordeel zijn, dat het niet gewenscht is om daarop in te gaan. Jansen. Nou wordt het nog mooier. Timmermans. Moet de raad daarmee maar accoord gaan. Voorzitter. U weet dat ik er destijds al op heb gewezen, dat de raad niet bevoegd is om de regenten ter ver antwoording te roepen. Het eenigste wat kan worden gedaan is om bij wijze van verzoek iets te vragen Jansen. Het verzoek door U geschre ven is heel wat netter dan het ant woord dat die heeren geven. Maar ik had een dergelijk antwoord van hee ren, waarvan Allard en Smolders aan het hoofd staan, ook wel verwacht. En toch schijnen ze zich nog wel iets aan te trekken van hetgeen hier wordt gezegd, want op oudejaarsavond zijn de klachten geuit en op 2 Januari reeds 's morgens vroeg, zat er een metselaar boven op het dak Men schijnt zich toch wel iets te hebben aangetrokken van hetgeen er toen is gezegd, want anders zouden ze niet zoo gauw er bij zijn geweest. Voor de gezondheid van die bewoners echter is het te hopen, dat ze zelf wat eerder zorgen dat die huizen maar iets of wat bewoonbaar zijn. ik blijf ze dan ook dankbaar, dat ze er spoedig voor gezorgd hebben, nadat ik er op heb gewezen. Niet voor mij maar voor die arme oude stakkers heeft me dit een genoegen gedaan Dat wat ik ondervonden heb be treffende die bedstede, blijf ik bij mijn meening dat, was die niet zoo erbar melijk slecht geweest, die oude vrouw Van der Meeden langer zou hebben geleefd. Timmermans De raad en de Gods huizen zijn twee lichamen die niet tegenover elkaar maar naast elkaar moesten staan Wat kan er toch op tegen zijn dat menschen die door den raad zijn gekozen bezwaar maken om eenige openbaarheid te geven. Men moest toch beseffen, dat openbare rechtschapenheid op prijs wordt ge steld Wat zit er toch achter, dat ze de openbaarheid zoo schuwen. Jansen. Ja, wat zit er achter. De Voorzitter zegt het ook te be treuren, dat die twee lichamen niet wat meer naast elkaar staan. Hij zou die verhouding gaarne anders wenschen omdat hij de meening is toegedaan, dat wanneer men naast elkaar staat de belangen beter zullen worden be hartigd dan wanneer men tegenover elkaar staat. Bovendien zou eene betere verhouding tegenover de publieke opinie beter werken De heer Timmermans wil juist daar om het schrijven van de regenten be antwoorden en er op wijzen, dat het ten zeerste wordt betreurd dat deze verhouding bestaat en wij van onzen kant alles willen doen om daarin ver betering te brengen en dan hopend dat men dit ook van de regenten mag verwachten. Met 5 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. ouderhoud bij B. en W. aanvragen. Een andere volgorde was wel ge- wenschter geweest. Voorts merk ik op dat er geen sprake was van „intrekken" van de steunregeling maar van „tijdelijke stop zetting". Het voorstel van B. en W. is om het raadsbesluit van 28-3-'24, tot tijde lijke stopzetting van de steunregeling te handhaven. Toch moet ik naar aanleiding van het verzoekschrift nog een en ander mededeelen Het bevreemdt mij dat men vanuit Nijmegen beoordeelen wil wat in Geertruidenberg noodzakelijk en moge lijk is, zonder zich voldoende op de hoogte te stellen, althans bij B. en W. heeft men niet geinformeerd naar de motieven en redenen, die tot ons vorig raadsbesluit hebbencgeleid. Een tweede kwestie is de wijze van aankondiging van de vergadering Het bestuur heeft de leden en het publiek medegedeeld dat het Gemeentebestuur is uitgenoodigd en dit is absoluut onwaar. Ik voeg hier direct aan toe dat B. en W. niet op een uitnoodiging waren gesteld. Maar als men B en W. niet uitnoodigt moet men ook niet den schijn aannemen, dit wel gedaan te hebben en op de vergadering er nog eens op wijzen, dat diegenen die speciaal waren uitgenoodigd, nu schit teren door afwezigheid. Men heeft moedwillig den naam van het Gemeente bestuur misbruikt om eene zekere stemming te verwekken. Dit is mogelijk bij heeren bestuurders van R K. Arbeidersbonden toelaatbaar. Ik acht zooiets beneden alle peil en neem dit den heeren hoogst kwalijk en is voor mij een reden het College van B. en W. te adviseeren, geen onderhoud toe te staan, alvorens op een behoorlijke wijze hierover excuses zullen zijn aangeboden. Dit alles wat B en W. betreft. Wat Uwen Raad betreft kom ik als Voorzitter op tegen de op de vergade ring van Zondag j 1. gedebiteerde algemeenheden als zouden de Raads leden zich vierkant verzetten tegen de steunregeling, zouden wij tegen ons geweten handelen en denken „het is toeh maar een werkman". Zulke alge meenheden zijn goedkoop. Tegenover Voor stemden de heeren Stassen, Jansen, Timmermans, Segeren en Tak. Tegen de heeren Mr. Allard en Smol ders, Schrijven van de Voetbalvereeniging Olympia om het terrein dat ze in ge bruik hebben, te mogen afmaken, juist als de voetbalclub Vitesse dat heeft gedaan. Olympia heeft nu veel last bij de wedstrijden omdat het publiek over de kalklijn treedt De Voorzitter meent dat waar dit recht ook aan Vitesse is gegeven, er geen bezwaar kan bestaan om aan het verzoek te voldoen. Burg. en Weth. me enen dat waar de voetbalsport hier vrijwel de eenigste afleiding voor het publiek is, op het verzoek moet wor den ingegaan en aan Olympia het ge vraagde te verleenen tegen een beta ling van 50 ct. recognitiegeld. De heer Timmermans zou gaarne zien dat er rekening werd gehouden dat met het te houden concours het terrein afgestaan moet worden. De Voorzitter merkt op dat daarom juist 50 ct recognitiegeld moet worden betaald. Dat sluit in dat de gemeente altijd de macht heeft om over het ter rein te beschikken.' Schrijven van de Kamer van Koop handel voor de Langstraat, gevestigd te Waalwijk, betreffende de openstel ling van het postkantoor. Door de zorgen van de K. v. K. is verkregen dat nu het kantoor is ge opend van 8—4.30 en van 6—7'/2 uur. Aanvankelijk wilde mentusschen 1—2 uur het kantoor ook sluiten, maar door het ingrijpen van de K. v. K. is dit voorkomen. Voor de arbeidende klasse zou het ook niet meer om te doen zijn geweest, want dan zouden die met geldzaken, omdat men na 3 uur daar mede niet meer terecht kan, nooit meer terecht kunnen komen. De Kamer van koophandel heeft dus succes gehad. Schrijven van den R.K. fabriekarbei- dersbond naar aanleiding van bet raadsbesluit tot voorloopige stopzet ting van de steunregeling. Voorzitter. Op de eerste plaats moet ik opmerken dat een en ander mij verkeerd voorkomt. Eerst een verzoek richten tot den raad daarna een vergadering houden en een motie aannemen en dan ten slotte een deze holklinkende en woorden, stel ik een nietszeggende daad van den Raad Op de begrooting 1924 komt een post voor, voor steun aan werkloozen, die ruim 25 pCt. verbruikt van de inkomsten aan personeele-, inkomsten en vermogensbelasting. Voorts herinner ik U aan de enorme verlaging van de schoolgelden die voor het overgroote deel een tegemoetkoming voor den arbeider is. Door het goedkeuren van een begrooting met dergelijke cijfers heeft de Raad in daad meer getoond met de belangen van den arbeider rekening te houden dan op een vergadering als Zondag j.l. met gescherm van krachttermen men wil doen voorkomen. Ik heb gemeend naar aanleiding van het ingekomen verzoekschrift over deze kwestie te moeten uitweiden om tegen over de incorrecte handelwijze van genoemde besturen en de onvolledige en onjuiste voorstelling van zaken op de vergadering aan U heeren Raads leden en aan de gemeentenaren duide lijk te maken hoe wij ten opzichte van de steunregeling staan en hoop ik dat na deze uiteenzetting en aan de hand van de door mij genoemde cijfers, U ervan overtuigd zult zijn, dat de Raad voldoende heeft getoond de belangen der arbeiders in deze Gemeente te be hartigen en wij gezien den financieelen toestand der Gemeente momenteel niet meer kunnen en mogen doen. De heer Stassen wil aannemen dat, wat door den Voorzitter is gezegd algemeen waar mag zijn, doch dat ook waar is dat hier nog armoe wordt geleden. Zondag heeft men niet prac- tisch gehandeld, doch dat mag niet worden toegeschreven aan het feit dat die heeren vroeger al zoo dikwijls bot hebben gevangen. Vroeger konden ze nooit op een onderhoud rekenen en daarom zal men daar nu niet op hebben aangedrongen. Voor 30 jaar geleden is te Parijs Maltus opgestaan en heeft gezegd dat men geen kinderen meer kan onderhouden, maar wij prediken zooals het moetgaat en vermenig vuldigt U en als wij dat prediken, moet gezorgd worden dat die groote massa niet verhongert, maar moet gezorgd worden dat de hongerigen kunnen worden gespijzigd. Het spijt hem verschrikkelijk dat hij niet met het voorstel van Burg. en Wethom de steunverleening stop te zetten, is kunnen meegaan. Dat hij dit niet heeft kunnen doen, komt omdat hij overtuigd is dat hier nog veel ellende wordt geleden, zooveel als nergens in den geheelen omtrek. Men heeft te be denken dat de arbeiders hier noch van vleesch noch van visch zijn, dat wil zeggen dat de arbeiders hier noch dorps-, noch stadsarbeiders zijn. Hier wordt ellende en veel ellende geleden en dan, zegt spr., wil ik nog niet eens praten over de menschenpakhuizen. Waar zijn meer tubercuioozen dan hier? Dat spruit voort uit de ellende die hier wordt geleden De Voorzitter meent dat de bestuurs leden nooit zoo hadden mogen optreden alvorens bij Burg. en Weth. te zijn gekomen. Ze weten, althans moeten weten als ze zoo iets doen, dat er een geheel nieuw college is gekomen. Stassen. Dat geef ik toe. De Voorzitter zegt dat die menschen correctheid eischen, maar dat het ge meentebestuur dit van hen ook ver wacht, ook zelfs van R.K. leiders mag zulks worden verlangd. De heer Tak heeft als R.K. raadslid n uitnoodiging gehad. Deze echter was erg vaag, want er stond nog niet eens bij waar de vergadering zou worden gehouden en hoe laat. Doch daarachter heeft spr. zich niet willen verschuilen om er niet heen te gaan, maar hij is er niet heengegaan omdat het bij hem vaststaat dat men ver plicht was geweest om eerst bij het Dag. Bestuur inlichtingen in te winnen. De Voorzitter zegt dat door den heer Stassen opgemerkt is dat hier nog veel armoede wordt geleden, doch in een vorige vergadering is geconstateerd kunnen worden dat de werkloosheid zoo goed als geweken was en hij wil hier nog even naar voren brengen dat er uren in den omtrek geen gemeenten worden gevonden die percentsgewijze zooveel voor de werkloozen hebben gedaan. De heer Jansen heeft zich in een vorige vergadering verplicht gezien om blanco te stemmen omdat vroeger, onder een ander bestuur, vreemd met de financiën was omgesprongen. Voor heden is hij het volkomen eens met het betoog van den Voorzitter want men had verstandig gedaan voor- dat men tot zulke daden was overge gaan om eerst bij den Voorzitter aan te kloppen en waar in de vergadering door de leden zelf is gezegd dat op den nieuwen burgemeester niets is aan te merken, had men des te eerder bij het Dag. Bestuur moeten komen. Spr. meent namens den geheelen raad te spreken indien hij zegt dat burge meester De Bianchi steeds voor een ieder, zonder uitzondering en ten allen tijde is te spreken en waar hij maar kan, bereid wordt gevonden om te helpen zooveel maar in zijn vermogen ilgt. Dat weet iedere Bergenaar en daarom is het zooveel te kwalijker te nemen dat men zoo heeft gehandeld. Vervolgens wijst spr. er op al meer malen er op te hebben moeten wijzen, dat menschen van buiten de plaats hier steeds werk vinden terwijl vele van de eigen inwoners zonder werk blijven loopen. Dat moet een oorzaak hebben en door hetgeen hij zoo al heeft ondervonden is dit inderdaad ook zoo. Er zijn hier vele werklieden die niet gemakkelijk zijn Zoo hoorde hij dezer dagen nog dat iemand te Iaat op zijn werk kwam en toen de patroon er op wees dat zulks niet te pas kwam trok hij zijn jas aan en nam ontslag. Waarom kan de een wel aan werk komen en een ander niet? Dat moet ook zijn oorzaak hebben. Dat komt omdat velen zich niet aanpassen. Die dit wel doet vindt werk. dat kan men hier ook weer zien bij v. d. Ploeg. Daar staat een werkman te werken die lange jaren In dienst is geweest op een sigarenfabriek die thans stopgezet is geworden. Waarom vindt zoo 'n man wel werk. Omdat bij hem de wil om te werken aanwezig is Hij voor zich is de overtuiging toe gedaan dat als alle arbeiders hier meer naar werkgelegenheid zochten, er veel meer werk zouden vinden. Men wijt de werkloosheid wel eens aan de heerschende crisis maar die man van de sigarenfabriek is toch zeker wel een crisis-werklooze, maar omdat hij aanpakt en neemt wat hij krijgen kan, komt hij aan werkkomen de arbeiders van hier niet te laat en arbeiden ze vlijtig, dan zullen ze niet gepasseerd worden en zullen arbeiders van buiten niet worden voorgetrokken De werke loosheid zal dan geheel verdwijnen. Spr. wil wel toegeven dat er enkele werkgevers zijn die hongerloonen uit betalen maar van den anderen kant moet ook weer worden gezegd, dat er wel eens karweitjes voorkomen waar niet direct 't hoogste geld voor kan wor den gegeven en dan moet men het niet laten staan, want de arbeiders van buiten doen het er dan graag voor. Men moet bedenken dat het dan eene dag eens wat meer is dan de andere. Als er zijn die absoluut niet willen werken, dan moeten andere menschen

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5