F a De frisscne Lentelucht Binnenland. ESPERANTO- 1 WAFELS MOCCA-TRIC-TRAC DEMI-LUNE 1 vragen om het voor den tijd van vier jaar te mogen huren voor f2 per jaar. De gemeente kan dan daar de slangen, zoo dikwijls als zulks noodig is, blijven drogen. Boom. Dus die gaat zijn eigen land huren. Voorzitter. Het is zoo de beste op lossing om alle onaangenaamheden te voorkomen. Kievits is in de Heistraat bezig een schuur te bouwen op gemeentegrond, zonder dat hij daarvoor vergunning heeft gevraagd Hij zei. toen hem op het verkeerde daarvan werd gewezen, niet te weten dat het eigendom van de gemeente was. Nu wil hij die grond van jaar tot jaar huren voor f5.— per jaar. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Alsvoor tot wijziging van de plaatselijke politieverordening. De Voorzitter zegt dat er zich twee gevallen hebben voorgedaan die wijzi ging van de politieverordening nood zakelijk maken. Iu art. 85 wordt gesproken dat hooi en stroomijten op een zekere afstand van de huizen enz. moeten worden geplaatst Nu doet zich het geval voor dat iemand een houtmijt vlak op de scheiding van zijn buurman heeft gezet waardoor dezen het licht wordt ontnomen Nu kan die buurman wel gaan procedeeren, maar men weet het, dat is een lijdens weg Om aan die plagerij, waaruit vechtpartijen enz. kunnen ontslaan, een einde te maken, is het voldoende het woord houtmijt in de politieverordening bij te voegen. Dan kan voortaan bij dergelijke plagerijen aanstonds worden ingegrepen. De heer Van Buul is het daarmede eens, maar zou nog verder willen gaan, aangezien men dan door een muur of houten beschutting iemand het licht kan gaan benemen. De Voorzitter merkt op dat dit niet kan. Dergelijke gevallen moet men door een advocaat laten uitvechten De heer Van Heesbeen wijst er op dat men dus bij zijn eigen huis niet eens een houtmijt zou mogen zetten waar men wil Voorzitter. Daar kan ten allen iijde ontheffing van worden verleend. Het tweede geval betreft hier een geval van orde op den openbaren weg. in de laatste jaren is de veiligheid en rust op den openbaren weg hier heel wat verbeterd. Voor het Bondsgebouw echter scharen zich steeds groepen van jongens die het den vreemdelingen door ze na te roepen enz lastig maken. Niet alleen de vreemdelingen onder- vinden daar de last van maar ook de buren. Zooals de politie verordening thans luidt kan door de politie niet voldoende worden ingegrepen, want als iemand uitgescholden wordt kan niet anders proces-verbaal worden op gemaakt dan wanneer er getuigen van zijn en men weet hoe lastig dat is. Wanneer nu in de verordening een artikel wordt gevoegd dat bij volks verzameling niet meer dan twee per sonen bij elkaar mogen staan, dan kan de politie, als het blijkt noodig te zijn, ingrijpen en zeggen dat de menschen uiteen moeten gaan en de een die en de ander een anderen kant moeten heen gaan. De heer Prinsen wil hier een woord van hulde brengen aan de politie. Bij het sterven van den chefveldwachter is gezegd het eens te probeeren met het tegenwoordige corps en dat voor- loopig geen plaatsvervanger zou worden aangesteld. Dank zij den ijver en vooral de tact waarmede ze weet op te treden heeft ze den naam van Vlijmen weten hoog te houden, want vroeger was Vlijmen berucht en durfde bijna nie mand van den Bosch of Waalwijk hier passeeren en dat is gelukkig heel wat beter geworden. Nu het dreigt weer zoo te zullen gaan worden juicht hij het toe dat aanstonds maatregelen worden getroffen om dit te voorkomen. Spr. houdt niet van het maken van snert-verbalen maar wel van een flink ingrijpen daar waar het noodig is. Den Voorzitter is het aangenaam te mogen hooren dat over de politie met lof wordt gesproken, want niet altijd is dat het geval om de reden dat men het werk niet weet te waardeeren. De heer v. d. Grindt zegt dat het van Burg. en Weth goed is gezien om aan dien toestand een einde te maken, want niet alleen dat de reizigers daar last van hebben doch ook de in de omgeving wonende zakenmenschen ondervinden er maar al te dikwijls last van. Het gebeurt meermalen, dat er doorgaande reizigers willen aanleggen maar niet durven omdat ze worden nageroepen en lastig worden gevallen. De heer van Sprang sluit zich gaarne aan bij de hulde de politie gebracht en juicht het toe dat maatregelen wor den genomen dat die samenscholingen niet meer kunnen plaats hebben, want niet alleen dat reizigers worden lastig gevallen, doch ook op het gebied van de goede zeden is ingrijpen gewenscht. Aangenomen, 8. Alsvoor tot herziening der ver orderingen op de heffing en invordering van keurloon en leges. De Voorzitter zegt tot zijn genoegen te kunnen med deelen, dat de keur- loonen van de varkens met 75 cents kunnen worden verlaagd en die van de overige dieren met 50 cent. Ondanks deze verlaging kan dan nog een derde keurmeester worden aange steld wat noodig is, omdat gebleken is, dat zeer veel wordt geslacht meer als aan de hand van de cijfers van den fiscus verkregen, was te vermoeden Niet uitgesloten is het dat in 1925 weer tot verlaging van de keurloonen kan worden overgegaan. 9. Alsvoor tot wijziging der be grooting. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat na verzending van de con vocatie-biljetten nog enkele verzoeken zijn ingekomen die als daartegen bij de leden geen bezwaar bestaat, kun nen worden behandeld. Het eerste betreft een verzoek van Th. van Ooijen om de rooilijn te mogen overschrijden Hij vraagt om op 6 M. van den open baren weg te mogen bouwen. Dan is er nog een verzoek van Van Heesbeen om in de Heistraat de rooi lijn te mogen overschreiden Wordt besloten aan Burg. en Weth. nadat deze ter plaatse een onderzoek zullen hebben ingesteld, machtiging te verleenen tot het nemen van eene be slissing Een verzoek van de voetbalclub „Olympia" om gebruik te mogen maken van een perceel grond op den Meer- heuvel, zoodra het voorgras daarvan af is. De Voorzitter zegt, dat hij daarvoor wel is te vinden doch dat de schaar- commissie daartegen bezwaar maakt omdat de pachter dan een gedeelte van den toemaat moet missen. De heer Prinsen wijst er op dat eenige jaren geleden aan de firma Wagenberg-Festen een stuk weg is opgeofferd waartegenover zij optie gaf voor een terrein aan den weg gelegen en zeer geschikt om als voetbalterrein te gebruiken. Hij zou er als de kippen bij willen zijn om daarvan gebruik te maken. De heer Van Sprang wijst er op dat het terrein daar te klein is en de voetbalclub dan niet beschikt over een afgesloten terrein zoodat ze geen entrée kan heffen wat op slot van reke ning nog ten nadeele van de ge meente is. Wethouder van Helvoirt heeft geen bezwaar dat wordt gevoetbald van half Juli tot half Augustus. Burg. en Weth. zullen intusschen omzien of nog een ander geschikt terrein is te vinden. Bij de rondvraag wijst de heer Van Sprang op den treurigen toestand van het Ven waar door den hoogen water stand ontzettend veel schade wordt aangebracht Hij stelt voor dat naar maatregelen worden omgezien om daarin verbetering te brengen De Voorzitter erkent dat door het water daar aan de landerijen veel schade wordt aangericht doch wijst op de groote moeilijkheid om daarin ver betering te brengen. De eenigste op lossing zou z. i. zijn de opheffing van het Waterschap de Bossche Sloot Hij zegt toe over deze aangelegen heid met bevoegde personen te zullen spreken. Daarna wordt de vergadering ge sloten. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad op Zaterdag 17 Mei des avonds 6 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Moons. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aan de orde 1, Ingekomen stukken, a. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente. Wordt voor de leden gedurende 14 dagen ter inzage nedergelegd. 2. Aanvrage van het R.K. Kerkbe. stuur der parochie van O- L Vrouw Hemelvaart te Raamsdonksvoer, uit oefenende het bestuur der St. Theresia- school aldaar, tot het ontvangen van de benoodigde gelden voor de bestra ting der speelplaats, om deze geschikt te maken voor het onderwijs in de lichamelijke oefening. Burg. en Weth. stellen voor de ge vraagde medewerking te verleenen aangezien het noodzakelijk is en men door de onderwijswet daartoe toch verplicht is. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Adres van het bestuur der zwem inrichting teGeertruidenberg houdende het verzoek voor dit seizoen eene subsidie te willen verleenen. Adressanten wijzen er op, dat door vele ingezetenen van Raamsdonksveer van de zwemkom gebruik wordt ge maakt - - Burg. en Weth. stellen voor afwij zend op het verzoek te beschikken. De heer van Dongen kan zich daar mede wel vereenigen doch zou dan gaarne zien, dat in deze gemeente een geschikte gelegenheid wordt gemaakt waar men kan zwemmen. Dat behoeft geen luxe-inrichting te zijn zoodat het de gemeente veel geld moet kosten. Burg. en Weth. willen in een eerst volgende vergadering met een desbe treffend voorstel komen Adres van P. Konings e.a houders van een jachtacte alhier om een be paling in de plaatselijke politieveror- dering op te nemen waarbij verboden wordt, honden in polders te laten los- loopen, zonder dat deze ter uitoefening van de jacht gebezigd worden Burg. en Weth. wijzen op de groote moeilijkheid om zulks te gaan ver bieden en stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. Ontwerp verordening tot wijziging der verordening op de heffing van 1 leges ter secretarie. j Conform het door Burg. er. Weth. aangeboden concept worden deze vastgesteld Voorstel van Burg. en Weth. om de zekerheid van den gemeente-ontvanger, in verband met de stijging der inkom sten in de laatste jaren waardoor deze thans (gewone en buitengewone ont vangsten) jaarlijks gemiddeld bedragen f 384.000 te verhoogen tot f 14 000 met bepaling, dat de verhoogde zeker heid moet worden gesteld voor I Julia s. uitvoer driemaal zooveel te beteekenen als in April 1923. De Koninklijke familie is van plan in het laatst van Juni weer een reis naar Noorwegen te maken, die onge veer 5 weken zal duren. Als voorloopige datum van vertrek is 20 Juni vastgesteld. De Konigin, vefgezeld van Prins Hendrik, is gistermorgen omstreeds 10 uur per auto met klein gevolg van hel Loo te Arnhem aangekomen Men reed naar het huis van den commissaris der Koningin, jhr. S van Citters, en den burgemeester van Arnhem, mr. de Monchy Overal langs den weg was veel belangstelling. Na een korte be groeting werd den commissaris der Koningin verzocht in de Koninklijke auto plaats te neinen en reed het ge zeischap direct via de Rijnkade in de richting Eist voor het voorgenomen be zoek aan de Betuwe. Men meldt uit Enschede Hedenmorgen is het aantal werkwil ligen, mede tengevolge van de werk hervatting door 144 arbeiders in de fabriek Kottendijk der firma Menko, tot 1375 gestegen tegen 1186 op gister middag. De uitvoer onzer bloembollen naar den vreemde behaalde de eerste 4 maanden van dit jaar aan gewicht en aan waarde het hoogste cijfer geduren de de laatste jaren, n.l. 1.108 214 KG. voor f 1,120.204 tegen 767,623 K.G. voor f 737,033 over 1 Januari tot 1 Mei 1923. Alleen over April 1.1. had de Naar de „Grondwet" te Roosen daal heden verneemt, zal vermoe delijk reeds met ingang van 1 Juni wederom een sneltrein loopen van Amsterdam naar Bazel Deze trein zal alsdan dagelijks loopen en te Roosen daal stoppen, in afwijking van den maatregel, ten opzichte van de Parij- sche treinen genomen, die dan niet meer te Roosendaal zullen stoppen. Gisteren heeft de Nederlandsche loodsdienst peilingen gedaan in de geul bij Bath, ter plaatse waar nog een deel van het wrak van de Sierra Grande aanwezig is. In de vaargeul bedraagt thans twee uur voor en twee uur na hooge tij de werkelijke diepte dertig voet In de Geul bij Valkenisse is een diepte van 66 decimeter bij lage (ij geconstateerd. Vandaag is er weer een conferentie te Antwerpen tusschen de Haas van den Nederlandschen waterstaat en Bouckaert, directeur van het Belgische loodswezen. Vermoedelijk zal worden besloten, schepen met dertig voet diepgang weer in de Westerschelde toe te laten Gisteren waren in de Schelde vijf baggerbooien aan het werktwee bij Valkenisse, twee bij Bath en een in de geul Krankeloon bij Antwerpen. De Duitsche Actie van het Ned. R K Huisvestings comité loopt ten einde De Perscommissie van het Ned. R.K. Huisvestings Comilé schrijft ons Na de Oostenrijksche actie komt thans de hulpactie voor Duitschland voor liquidatie aan de beurt. Wanneer men de geregelde opgaven der ver schillende hulpcomités in den lande nagaat, ziet men dat de voor Duitsch land binnenkomende gelden steeds onbeteekenender worden. Ook het R K. Huisvestings-Comité heeft diezelfde ervaring opgedaan en, daaruit conclu deerende, dat de hulpverleening aan Duitschland bij 't publiek niet meer dien steun vindt, welke in de critieke dagen van 1923 in zoo ruime mate verleend is, daarnaar den laatsten tijd reeds zijn werkwijze ingericht. Het comité heeft zich reeds sedert maanden van elke nieuwe bede om hulp ont houden, omdat het zelf ook de over tuiging had, dat de toestanden in duitschland dermate zijn verbeterd, dat het, met het oog op de verhou dingen in ons eigen land, niet gerecht vaardigd zou zijn wederom een beroep te doen op de Nederlandsche liefda- igheid. Deze meening van het bestuur s bevestigd door een schrijven, dat het mocht ontvangen van Z Em. Kar dinaal Schulte Aartsbisschop van Keu len, waarin Z.Em als zijn oordeel uit spreekt, dat de toestanden in Duitsch land in zooverre verbeterd zijn, dat de Duitsche Katholieken spoedig weder zelf het werk der liefdadigheid zuilen kunnen ter hand nemen. Om deze reden heeft het bestuur dan ook besloten de hulpactie voor Duitschland, zooal niet onmiddelijk definitief te beëindigen, dan toch op nieuw belangrijk te beperken. Het wenscht vooralsnog eenigen tijd voort te gaan om in bijzonder dringende gevallen hulp te verleenen, waartoe het in beperkte mate in staat is, daar het nog de beschikking heeft over een klein gedeelte van de voor Duitsch land gegeven fondsen Het is voorne mens o.a in Duitschland zelf kinderen, die daaraan dringende behoeften heb ben naar een Kinderheim uit te zenden. De exploitatie van kinderkeukens kan niet meer worden voortgezet. Ook de geregelde overbrenging van Duitsche kinderen naar ons land zal worden gestaakt, eenerzijds omdat daarvoor de middelen ontbreken, anderzijds omdat geen plaatsen meer worden beschikbaar gesteld. Door families hier-le-lande worden nog slechts bepaalde kinderen aangevraagd, die hetzij vroeger reeds hier-te-lande vertoefden, hetzij door persoonlijke relatiesfamiliebetrekkingen en allerzins de voorkeur genieten van de pleegouders. Zooals bekend moeien de pleeg ouders voor de overkomst dezer kin deren in de reiskosten bijdragen. Het bestuur is bereid om, zoolang de Duitsche hulpactie nog niet geheel en al is stopgezet, gelegenheid te geven deze kinderen onder de bekende voorwaarden nog naar ons land te brengen, doch het acht zich verplicht er reeds nu op te wijzen, dat hun ver blijf in ons land niet van zeer langen duur zal kunnen zijn, daar het bestuur het tijdstip reeds zeer snel ziet naderen, dat, evenals zulks voor de Oostenrijk sche kinderen is geschied, een datum zal moeten worden vastgesteld, waarop men voor het laatst gelegenheid heeft de kinderen naar Duitschland terug le zenden. Het vaststellen van dien datum zal vermoedelijk een kwestie zijn van eenige maanden. Aangezien den laatsten tijd slechts weinig liefdegaven meer ontvangen worden en de verzending van deze weinige paketten groote kosten en moeilijkheden veroorzaakt, wordt thans ook de gelegenheid om door tusschen- komst van het Comité dergelijke pak ketten te verzenden opgeheven. Ten aanzien van Hongarije meende het bestuur nog niet tot eenige wijzi ging te mogen besluiten. Eerst wanneer uit dat land gunstiger berichten worden ontvangen, kan een verdere beperking of beëindiging van die actie een punt van overweging uit maken. De kinder transporten van en naar Hongarije, die in verband met de hooge kosten daaraan verbonden toch reeds aanmer kelijk moesten worden ingekrompen, zuilen dus vooralsnog doorgaan, terwijl ook tot hulpverleening op andere wijze de gelegenheid blijft openge steld. 8 Het Comilé blijft intusschen zijn volle aandacht schenken aan de hulpverleening aan het Nederlandsche kind Met voldoening mocht het be stuur ondervinden dat zijn onlangs meegedeelde plannen in breeden kring instemming en sympathie hebben gevonden. Van verschillende zijden ontving het bestuur verzoeken tot uit zending van stadskinderen naar buiten. Eenige ervan zijn reeds in bewerking en naar gehoopt wordt, zal spoedig tot inwilliging ervan kunnen worden overgegaan. Reeds nu staat vast dat in de eerst volgende maanden in overleg en in samenwerking met cor poraties, welke de kinderultzending voorstaan, weder een aantal Neder landsche ktnderen uit verschillende plaatsen door het comité naar vacan- tiekolonles zullen worden uitgezonden, doch redenen van organisatorischen aard verhinderen het comité nog om in deze zijne volle werkzaamheid te ontplooien. Het hoopt evenwel spoedig daartoe in de gelegenheid te zijn en het zal middelerwijl dankbaar alle financieele hulp aanvaarden, die men voor dit mooie Nederlandsche liefde werk verleenen wil. De besmettelijke veeziekte in Noordbrabant. De heer A v. L. (eeuwen) publiceert in De Veldbode eenige beschouwingen over de in de omgeving van Wijchen en elders in Noord Brabant en Gelder land heerschende veeziekte, die met den naam van „haemorrhagische sep ticaemie" wordt aangeduid. Hieraan is het volgende ontleend Het woord „scepiicaemie" is het best te vertalen door bloedbederf of bloed vergiftiging, terwijl het woord „haemorr hagische" aanduidt, dat dit bloedbe derf gepaard gaat met bloeduitstor tingen. In de Duitsch sprekende landen, waar de ziekte al langer bekend is, wordt zij de „Wild und Rinderseuche" genoemd. Deze naam zegt alleen, dat hei eene besmettelijke ziekte van het wild en het rundvee betreft. De ge schiedenis hiervan is de volgende Om streeks het jaar 1878 trad in de om geving van Mtinchen onder herten en wilde zwijnen een vrij groote sterfte op, die later overging op het rundvee, in enkele gevallen ook op varkens en paarden Door het vinden van de betref fende ziektekiemen werd spoedig aan getoond, dat de ziekte besmettelijk was Na dien tijd veroorzaakte deze kwaal in Duitschland belangrijke verliezen. Later trad de ziekte ook in Pruisen op, en in den laatsten tijd waren het' voor al de disticten Posen en Bromberg in Pruisen benevens, Opper-Beieren en Zwitserland, waar de ziekte hare slacht offers eischte. Ook in Oostenrijk komt zij voor en verderin Hongarije, Frankrijk en Zweden. Onrustbarend zijn de verliezen tot nu toe niet geweest Van de smetstof is nog niet alles bekend, maar men veronderstelt dat zij in den bodem kan leven en onder bepaalde omstan digheden een kwaadaardig karakter kan aannemen ëüllll noodigt uit tot het maken van uit- s stapjes en prikkelt den eetlust. H Neem een paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. =f Uw winkelier levert ze U hygiënisch M verpakt. Ze zijn HET ouderwetsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel jf bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. s Prijs 38 cent per pakje, f Vraag ook onze andere merken b.v. (pikant wafeltje met kofflesmaak) (zeer voedzame boter biscuit) IM la Met atgeoieeae stemmen woiac uaa»~ toe besloten. Voorstel van Burg. en Weth. om de kosten, vallende op de toelating als ltd van de vereeniging vsa de zeker heidstelling verplichte gemeeete-amb- tenaren alsmede de jaarlijkscha bijdra gen, een en ander berekeed naar eec bedrag van f 10 000, voor rekening I dezer gemeente te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Schrijven van het Gemeentel^k Elek triciteitsbedrijf om goedkeuring voo» de asDschiffieg vaa 100 lichtmeters en 2 transformatoren, en de kosten daarvan wijl hethierbedrijfsverbeteriagen gelden, te voldoen uit het vernieuwingsfonds. Daartoe werd besloten, met goed keuring van de wijziging der bedfijfs- begrooting. De gemeente-begrooting, dieast 1923 werd hierna gewijzigd, waardoor de totaal-ontvangsten en uitgaven werden vermeerderd met f 3000. Voorstel om de woning, plaatselijk eemerkt J. No. 24, geiegea aan hei Poststraatje, in het openbaar te ver- koopen. De Voorzitter wijst erop dat het voor de gemeente beter is de woning te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Daarna gaat de raad over in geheim Coml'é ter behaadeliag van reclames Hoofd, Omsiac. NIEUWKUIK. Dinsdagavond hield de vei- ungvereenigmg „De Langstraat" in het cafo van den heer G. de Bont alhier haar jaar vergadering. Wegens afwezigheid van den Voorzitter werd door het lid van het hoofd bestuur den heer Herm. Mostermans de ver gadering met den Christelijken groet ge opend. Door den heer W. v. d. Leede be stuurslid der plaatselijke afdeeling werd voorlezing gedaan van het finantieel verslag over 't afgeloopen boekjaar 1923. Het luidt als volgt: Kas 3755.69 Koopers 1434.80 Dubieuse debiteuren 261.97 Aandeel N. U. M. 363.29 Emballage 7531.62 Inventaris 636.77 Gebouwen 10100.03 Terreinen 1975.25 Crediteuren Boerenleenbank Aanvoerders Aandeelenkapitaal Afschrijving Dub. Reserve saldo '23 Batig saldo 1923 32058.86 deb. 275.25 15017.46 4095.09 1215.— 850.— 10171.56 934.50 32058.86 Verlies en whist 1923. Onkosten 9941.06 Afschr. emballage 2587.27 Afschr. Gebouwen 707.20 Afschr. Inventaris 159.19 Afschr. Dub. Debit. 125. Batig saldo 934.50 Provisie Emballage huur Contributie Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Aanvoer 1923. Drunen Elshout Nieuwkulk Haarsteeg Buitenpl. 1923 29917.78 17115.57 32978.78 30403.02 60190.15 170665.90 14450.22 9371.54 4304.18 780.50 14458.22 888.20 508.18 243.18 21.96 15.44 51950.87 65046.50 22175.22 40797.72 14829.59 0105.94 4077.04 1922 07549.10 37022.61 47922.95 51331.23 90642.17 2944ÖT.Ö6

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6