[tl Ut IET IU1IEN gen 16, enz. mi Derde Blad iers. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws 1 ren ouwen alles wager waar o, 40. Zaterdag 17 Mei 47ejaarg roor et ijke li d? li en na nkel Waalwijk, 23 Mei 1924 Ds. A. Fetter, predikant bij de (led. Herv. gemeente te Helder, lange .ren in onze plaats, heeft tegen 17 eptember 1924 eervol emeritaat aan- evraagd na meer dan 40-jarigen iensttijd. hange slech Bezeekt de Quick-seriewedstrijden op 25, 29 Mei en 1 Juni. uteuili dage ende pels, >nz. Wij vernemen dat de Eerw. Moeder-Overste Carisima van het St. Theresiagestichtvolgende week als zoo danig wordt overgeplaatst. Zeer zeker za! deze tijding met groote teleurstelling ia het Liefdegesticht en ook in de igemeente worden ontvangen, daar deze ■HMoverste zich in haar ruim driejarig ^*verblijf alhier heeft doen kennen als -een bekwaam en zorgzaam hoofd van r rvdergeüjk groote stichting en met zeer vlgroote verdiensten voor de gods- dienstige en algemeene opvoeding en ontwikkeling der kinderen, voor het onderwijs in 't algemeen, voor de ouden van dagen, voor de zieken, voor allen die aan hare goede zorgen waren toevertrouwd. Het moge haar welgaan op hare nieuwe standplaats. Het groot Festival voor harmonie- en zanggezelschappen ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan der Harmonie van de R. K. Werkliedenvereeniging nadert en wij kunnen zeggen dat de sschet voorteekenen alleszins gunstig zijn. Er ;is reeds ingeschreven door de volgende gezelschappen HarmoniënEuphonia, Apollo en }St. Jan te Kaatsheuvel; Opwaarts, TilburgConcordia, Vlijmen; De 'Volharding en de Harmonie der Jongenscongregatie, Drunen Volksvlijt en Volksvermaak te Waspik ZangvereenigingenOefening en I Vermaak, WaalwijkGemengd Koor 11 6 wan Oefening en Vermaak; Gemengde 11 0 Zangvereeniging Vooruitgang zij ons Doel; Liedertafel Tot bloei der Toon kunst, Waalwijks Gemengde Zangver eeniging alle te WaalwijkSt. Jan te Kaatsheuvel en Echo van het Zuiden te Tilburg. Het voorloopig programma is als volgt samengesteld Zaterdag 21 Juni Openingsconcert door de jubileerende vereeniging op de Markt met welwillende medewerking derChr. Gem. Zangvereeniging „Haile- lujah", die Zondag niet aan het festival kan deelnemen. Zondag 22 Juni geeft „Apollo" in de zaai het Avondconcert en Zondag 29 Juni „Euphonia" beide van Kaats heuvel. De hoofdprijs der verloting ver bonden aan de Huisvlijttentoonstelling is gevallen op lot no. 772 in bezit van den heer H. Minke alhier. Van het cyborium-altaar in onze nieuwe kerk, het geschenk der parochie aan den Z.Eerw. heer pastoor zijn prachtige Ansichtkaarten in driekleuren druk verschenen. Zij zijn bij de boek handelaars en sigarenwinkeliers aan den zeer billijken prijs van 10 cent verkrijgbaar. Wij twijfelen er niet aan of ieder zal er een of meer in zijn bezit willen hebben. Tegelijk met onzen Z Eerw. heer pastoor vieren a s. Dinsdag hun zilveren priesterfeest, de Z.Eerw. heer P. J Kluijtmans, pastoor te Liempde, die van 12 October 1902 tot 17 October 1919 kapelaan is geweest te Waalwijk en de Z.Eerw. heer L. E. G. A Moonen, pastoor te Vorstenbosch broeder van onzen burgemeester. In de Donderdagmorgen gehouden openbare strafzitting van het Kanton gerecht alhier werden geïnstalleerd als plaatsvervangend Kantonrechter de edelachtb heeren E. Moonen, burge meester van Waalwijk en Mr. H Loeff, burgemeester van Drunen. In den loop van dezen zomer zal door de Waalwijksche Gymnastiek vereetiing „W.G.V." een groote open lucht-betooging gehouden worden met welwillende medewerking van verschil lende turnvereenigingen. Deze betooging belooft zeer interes sant te worden, gezien de toezeggingen bt medewerking die reeds van meer- lere Tilburgsche vereenigingen were 'erkregen, met een gezamenlijk aanta' 'an plm. 300 turners. Nog meer vereenigingen zullen wor en uitgenoodigd, zoodat Groot Vaalwijk een zeer belangrijk turnfeest wachten staat. Door de commissie ter bestrijding Ier Zuigelingensterfte in Noord-Brabant onder hoogst deskundige leiding tn Doktoresse Mevrouw Van Dijk ecialiste Kinderarts, te Waalwijk gericht een consultatiebureau voor ligelingen. Dit bureau werkt voor het it-Gele Kruis en Alg. Groene Kruis i Waalwijk Om zijne kindertjes daar laten nagaan behoeft men geen lie te zijn van een dezer vereenigingen en is de behandeling geheel gratis Niet alleen voor de on en min vermogenden zal dit bureau zeer nuttig werken, maar ook voor de meer egoeden zal het uiterst nuttig zijn. Een kleine opoffering van U wordt evraagd, dat U met Uwe kindertjes ich begeeft naar den Gildenbond, aar het bureau is gevestigd. Wij wijfelen niet of de liefde tot Uwe leinen zal U allen aansporen om van it bureau een veelvuldig gebruik te maken, en iedere week Uwe kinderen te laten controleeren. De zittingsdag van Dr. Van Dijk is iederen Dinsdag, te beginnen Dinsdag 3 Juni aanstaande in het Bondsgebouw. Spreekuren onder leiding van Zr Heuperman van l'/a tot 3 uur, onder leiding van Zr. Braams van 3 tot 4'/2 uur. Gelieve dit alles nauwkeurig te noteeren Na Dinsdag 3 Juni zullen Zr Heuperman en Zr. Braams niet meer aan huis de gezonde, dus wel nog de zieke zuigelingen komen contro leeren of wegen, daar dit bureau ook gevestigd is, om tevens de Zusters te verlichten in hun zwaren arbeid, die gelukkig met den dag drukker wordt Op werking en nadere bijzonder heden het bureau betreffende komen wij nader terug. De Eerw. Overste van het St. Antoniusgesticht alhier vierde Maandag haar zilveren kioosterfeest, jij welke gelegenheid zij van Z. H den Paus voor haar en alle andere Zusters in het St. Antoniusgesticht den auselijken Zegen mocht ontvangen Op verlangen van de jubileerende Overste zelf werd het feest slechts in ntiemen kring gevierd, 's Morgens ten uur weid in de kapel eene H. Mis van dankzegging opgedragen, terwijl het overige van den dag op feestelijke wijze werd doorgebracht door de erw. Zusters met de overige bewoners van het gesticht en familieleden van i dakje afgemaakt, zooals weleer, doch door de perfectie van het artikel wordt liet thans gebruikt voor de isoleering van viaducten, o.a. van het Centraal- tentoonstëlTing'tè°kömen openen, heeft Station te Amsterdam, voor de bestra- weerstand willen bieden. En ting van wegen, voor het maken van heeft hij zich laten leiden sheddaken, platte daken, alsook voor de asphalteering van terras en geeft daarmede het woord aan den Edelachtb. heer Burgemeester. Aan den vriendelijken drang, zegt spr., op hem uitgeoefend om hier de hij geen daartoe door twee N, 32601 gros ;n. 32799 jpjes, de jubilaresse. De patronaatsharmonie daardoor het kwam in den namiddag de feestvreugde nog verhoogen door enkele aardige nummers ten beste te geven. overwegingen. De eerste overweging is omdat hij bij de zaak zelf betrokken is en de tweede overwe ging, en dat is wel de voornaamste, omdat hij durft vertrouwen dat deze tentoonstelling zal strekken om de vele en zware beslommeringen, waar mede de huisvrouwen hebben te kam pen, te helpen verlichten. Schenkt men ernstig aandacht aan deze tentoonstel ling, dan zullen de huiselijke beslom meringen werkelijk veel worden ver licht en zal men tot in lengte van da gen het besluit tot het honden van de ze tentoonstelling, een wijs besluit noe men. -Spr. zegt, zoo juist te hebben ge zegd, dat hij hij de zaak is betrokken. Hij hoopt dat men hem niet verkeerd zal begrijpen. Finantiëel is hij, zooals vanzelf spreekt, niet bij de zaak be trokken, maar hij is er bij betrokken zooals alle gemeentenaren in gelijke mate daarbij zijn betrokken. Immers, het gasbedrijf is met eene coöperatieve verbruiks-vereeniging te vergelijken. Hoe heter dat de zaak gaat, hoe goed- kooper de gasprijs kan worden ge steld en hoe meer de begrooting en belastingbiljet ontlast iets wat iedereen moet H C.W.—R W B.S.V.W.—Zaltbommel dat zijn DE wedstrijden bij Qutck. De C. v. P. te Leiden waar schuwt tegen Rijk de Ruiter, geb. te Veenendaal dd 11 Dec. 1880, ver pleger, die zijn gewoonte er van schijnt te maken, bij menschen aan huis te komen en daar hun medelijden op te wekken of anderzins onder anderen door te vertellen, dat hij een handel in papier gaat beginnen waar voor hij geld noodig heeft hun aldus te bewegen hem geld te geven of te leenen, Hij noemt zich ook van Hemerd. Overneming in de nieuwsbladen wordt verzocht. In de hedenmorgen in Hotel Ver- wiel alhier gehouden vergadering van afgevaardigden der fokvee-vereenigin- gen te Herpt, Elshout, Raamsdonk en Almkerk, waarbij de rijks-veeconsulent de heer Ariëns en 't bestuur van Waalwijks Belang tegenwoordig waren, werd besloten 25 Sept a s. (Bavo Markt) een groote fokvee-dag te houden, een interlocale fokvee-keuring, waaraan pre- miën verbonden worden indenvormvan medailles en diploma's. Reeds werd deelnamevan+150stuks vee toegezegd, terwijl Almkerk nog moet opgeven. Een comité van uitvoering werd ge vormd bestaande uit de heeren Klijn Elshout, Lankhuijzen Raamsdonk, van Herpt te Herpt en nog een lid uit Almerk met nog twee door Waalwijks Belang aan te wijzen leden, welke laatsten zullen zorgen voor de regeling hier ter plaatse. De verwachting werd uitgesproken dat ook 't gemeentebe stuur zich niet onbetuigd zou laten om den noodigen steun te verleenen, GRATIS Auto-vervoer naar de Quick-serie van 2—3'/i nur Donderdagmiddag ten 3 uur had de offieieele opening plaats van de Gras-ten toonstelling, welke Donderdag, Vrijdag en heden Zaterdag, in de zaal Musis Sacrum wordt gehouden. Toen wethouder Gragtmans, Voor zitter van de Commissie voor de licht en waterleiding-bedrijven, de aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep, was de zaal geheel bezet met belangstel lenden. Toen, aldus spr., het gemeentebe stuur een vorig na jaar van den Ned. Bond van Directeuren van Gasfabrie ken, de uitnoodiging kreeg om eene groote, te Amsterdam te houden Gas- tentoonstelling te komen bezoeken en een vergadering van Gas-directeuren bij te wonen, hebben wij aan die uit noodiging gehoor gegeven, omdat hier liet verbruik van gas, door het meer en aanschaffen van electriciteit, sterk achteruit liep. Wij wisten dat daar ons zou worden aangetoond, hoe men die moeilijkheid voor de gasfabriek moet overwinnen. Duidelijk bleek dat meer gas zou kunnen worden gepro duceerd als de menschen maar over tuigd genoeg waren dat op gas koken een groot voordeel is mits liet gas aan een laag prijsje zou worden gegeven. Ook voor de verwarming waren daar kachels van een heter systeem te zien die in 't geheel geen, zooals dat vroeger wel was, lucht afgeven. Voor groote ge bouwen, zooals kloosters en kerken, zijn er thans groote gas-kachels en we zullen hopen, dat, als alles een goed re sultaat heeft, ook de nieuwe kerk daarmee zal worden verwarmd. De prijs van het gas voor verwar ming is hier op 5 cent gebracht. In Amsterdam is die prijs nog gesteld op 6 cent, doch hier is gezegd het in eens maar zoo goedkoop mogelijk te geven opdat men maar spoedig tot het aanschaffen van verschillende zaken zal overgaan. De groote confortoren, achter in de zaal opgesteld, welke maar niet zijn aangestoken omdat liet anders nog warmer zou worden, vol doen buitengewoon en zijn voor raad huis en school bestemd. Ook het ka- nonnenstelsel voor de verwarming van bakkers-ovens, werkt prachtig en voor- deelig. Spr. gelooft nu de aandacht op de verschillende zaken voldoende te hebben gevestigd en hoopt dat de tentoonstelling zal slagen en wordt, dat is interesseeren. De tweede overweging waardoor hij zich heeft laten leiden om deze ten toonstelling te openen is de voor naamste en acht hij zoo vanzelf spre kend, dat hij daar niet dieper op be- hoefde in te gaan, ware het niet dat er altijd te velen worden aangetroffen, die zeggen: Nu ja, het is altijd goed gegaan en mijn moeder heeft het ook zoo gedaan, dus doe ik het ook. Spr. zegt zelf wat conservatief van aanleg te zijn en nooit het oude direct overboord te werpen zoo gauw als iets nieuws 'op de markt wordt ge bracht. Maar het getuigt toch van wijs beleid, als men de bakens, zoodra het getij verloopt, op tijd weet te verzetten. Duidelijk toont spr. hierna aan wat al een misère er zich in de keuken, tengevolge van het niet branden of niet vlug branden van de oude kolen- keuken—kachel kan voordoen. Van dat alles is geen sprake meer bij een gas kachel. Een burgemeester is nu niet direct de geschikte persoon, om al de voordeelen daaraan verbonden naar voren te brengen, maar hij kan toch wel zeggen, dat een gas kachel klaar is als men haar noodig heeft en uit. is als men ze niet meer noodig heeft en men niet eerst alle mogelijke, ingrediënten bijeen behoeft te zoeken om haar aan te maken; daarenboven is ze zindelijk en wat in deze dagen vooral zoo heerlijk is, ze geeft geen uitstralende warmte. Alvorens de tentoonstelling voor geopend te verklaren, rust op hem de taak en hij meent aller tolk te zijn, 'n woord van dank te brengen aan den Voorzitter van de Gas-commissie, den heer Gragtmans, die zijn koopman schap in dienst van het gas-bedrijf heeft, gesteld, om het tot nog grootere ontwikkeling te brengen en aan den Directeur van de gasfabriek, die zich steeds tot hooger bloei te brengen. Daarnaast rust op hem nog de aan gename taak den aanwezigen voor te stellen mej. Vermeulen, inspectrice van de gasfabriek te Amsterdam, die zich bereid heeft verklaard om kook demonstraties te geven en daardoor duidelijker als hij dat in woorden kan doen, de belangstellenden op het groo te voordeel van gas-kooken zal wijzen. Gaarne wenscht hij haar een zoodanig succes toe, dat de resultaten daarvan aan de gasfabriek zullen zijn te no teeren. Nog brengt hij dank voor de groote belangstelling waarin hij een gunstig teeken voor het welslagen van deze tentoonstelling mag zien en ver klaart thans de tentoonstelling voor geopend. Hierna begon mej. Vermeulen met liet geven van een kookdemonstratie. Daarbij toonde zij vooral aan hoe men met gaskachels moet omgaan. Een volslagen maaltijd, bestaande uit soep, groenten, aardappelen, vleesch en een nagerecht, genoeg voor 6 personen, kost slechts 9^ cent aan verbruik van gas, wat voor eenieder duidelijk was te volgen en te consta- teeren. Bij dit groot geldelijk voor deel, heeft men dan rog voor, dat de pannen niet vuil worden en alles even zindelijk blijft omdat men nooit last heeft van rooken, schoorsteen vegen, het kolen sjouwen, enz., enz. Na deze goed geslaagde demonstra tie werden de verschillende tentoon gestelde artikelen door de aanwezigen bezichtigd. Vooraf zei gezegd, dat alle gas-arti- kelen en dat is een groote verschei denheid, zijn geëtaleerd door de Ei sen werke Gaggenau Ahtiengesellschaft Gaggenau, Baden, vertegenwoordigd door het Holl. Verkoopbureau Polenz Co., Nijmegen. Van het gewone gas- comfoor tot de meest volmaakte gas kachel is te zien. Iets nieuws is een ovenverwarmer, waarover de bakkers zeer enthousiast zijn, terwijl ook voor de slagers een prachtig apparaat voor 't smelten aanwezig is. Zeer interessant is de stand van de N.V. Utrechtsehe Asphaltfabriek, v.h. firma Stein Takken, omdat deze laat zien wat naast gas, uit de steen kolen is te maken. Op de eerste plaats noemen we de asphalt, omdat dit he den ten dage is geworden een groot artikel, grooter als de meesten onzer lezers zullen vermoeden. Met het as phalt wordt niet alleen meer een af- vloe- reu, het maken van octrooidaken op betonwoningen, enz., enz. Voorts is ook te zien wat hij vrucht- boomen is te verkrijgen door gebruik van vruchtboouien-carbolineum, het bespuiten met cvcolino van stallen en hoenderhokken ea nog tal van zaken meer. Zero mooi is ook de stand van den heer C. J. Marks, waarin een groote verscheidenheid van ekctricitelts ar tikelen is te zien. Iedereen ii .einde de zen stand ais om strijd en dhr. Marks heeft hierdoor weer duidelijk aange toond dat de inwoners op het gebied van electr. artikelen enz., niet naar groote steden behoeven te gaan om hun inkoopen te doen, daar men hier alles aan de laagst mogelijke prijzen kan verkrijgen. 's Avonds ten 8 uur werd door mej. Vermeulen wederom ten kookdemon stratie gehouden welke zeer druk was bezocht. Door de medewerking van het bekende strijkje, familie van den Akker en den komiek Didden heersok- te er geheel den avond een prettige stemming. Naar wij vernemen zijn reeds ver schillende artikelen door particulie ren aangekocht, terwijl voor de te hou Naar wij vernemen heelt de edelachtb. heer burgemeester het eere voorzitterschap der Waalwfjksche Zwem- vereeniging aanvaard. Tot badmeester is benoemd de heer J. Slaats. Het ledental groeit dagelgks aan en is reeds tot 80 gestegen. Blijkens hier vorenstaande aan kondiging openen de R K. Leergangen te Tilburg op vier plaatsen in Noord- Brabant weer hnnae cursussea voor het cximea Gemeente-Administratie. Het succes van de door de R K. Leergangen gelelde cursussen waar borgen hunne degelijkheid. Voor het schriftelijk gedeelte van het onlangs gehouden examen (het mondeling ge deelte volgt in Juni) slaagden niet minder dan 17 candidaten. Een aan beveling is dus verder niet noodig. De aandacht zij er nog verder op gevestigd, dat bij voldoende deelname de R.K. Leergangen ook voor het examen Gemeeate-Flnanclën waarvoor, voor zoover ons bekend i9 in deze provincie nog geen gelegenheid bestaat, ie September a.s. een cursn9 zullen openen, De invoer van schoenwerk van leder in April 1924 gaf de volgende cijfers te zien den verloting zeer- veel is aangekocht, zoodat het wel de moeite waard is om voor 25 cent zijn geluk eens te hepi-oe- ven. Gisterenavond had op de Kegel banen van Hotel de Twee Kolommen de derde ontmoeting plaats tusscken een tiental van den Waalwijkschen en een tiental van den Bosschen Kegel bond. Waalwijk wist den stand van 2157 hout op 32G1 hout te brengen en Den Bosch van 2145 op 3097, zoodat Waal wijk de leiding heeft niet een meerder heid van 164 hout. Zaterdag a.s. zal de laatste ontmoe ting te 's-Boseh plaats hebben en wij twijfelen er niet aan of de beker zal thans naar Waalwijk verhuizen. Woensdag hield de Bossche Dioc. MarUbond te 'a Hertogenbosch een algemeene vergadering, waaraan een H. Mis in de Kathedraal vooraf ging, opgeluisterd door het zangkoor Stella Matutlna uit Druten. De ver gadering werd geleid door de presi dente Jkvr. A. de van der Schneren te Nijmegen. De secretaresse, mevr. A. Spierlngs- Hengst (St. Mlchlels-Gestei) deelde mede, dat 36 afdcetiagen vertegen woordigd waren 10 afdeeiingen had den bericht van verhindering inge zonden. Uit het jaarverslag bleek, dat op 31 Dec. 1923 de afdeeling 14336 afschafstera en 1401 geheelonthoudsters telde tegen resp. 15306 en 946 het jaar te voren. Door het gebeurde met de Hanze- bank kon aan de afdeeiingen geen steun verleend worden. Mej. Ch. v. Lanscho', 's Bosch, bracht het jaarverslag uit der Bondsjeugd- commissie. Het aantal meisjesbonden steeg van 39 tot 48, dat der St, Anoa- Vereeniglng van 53 tot 55, het leden tal van 25482 tot 27541. Blijkens het fiaancleel verslag der penningmeesteresse mej. A. v. Erp, Oss, bedroegen de ontvangsten f 3807.04, de uitgaven f 3914.60. De begrooting voor 1924 bedraagt in ontvangst f 2400, in uitgaaf f 3650. De Geestelijke adviseur lichtte toe, dat de minder gunstige finaacleele toestand het gevolg Is van de débicle der Hanzebank. Er zal bezuinigd moeten worden en door de bloemen dagen zal men moeten trachten het tekort te boven te komen. Verslag en begrooting werden goed gekeurd. De presidente deelde o.m. mede, dat een propagandaclub voor het Land van Cuflk zal worden opgericht. Aan bevolen werd het Catacombenwerk te 9tennen. De aftredende bestuursleden, presi dente, secretaresse en mevr. M. Hettema-Tenooren, te Helmond, werden herkozen. De geestelijke adviseur, de Z.Eerw. heer pastoor N. van Riel, bepleitte de oprichting van een onderwijzeressen- drankbestrijdersclub- De aanwezige onderwijzeressen zullen een voor bereidingscommissie vormen. De presidente bracht hulde aan den geestelijken adviseur, den Z Eerw. heer Van Riel aan wiens werken de groote bloei van den bond grootendeels te danken is. Zi] wenscht hem ook geluk met zijn zilveren priesterfeest op 27 Mei a.s. en stelt voor dat de leden van den bond op dien dag een alge meene Communie zullen willen houden aU een geestelijken ruiker aan den beminden adviseur aan te bieden op zijn zilveren priesterfeest. (Applaus). De zeereerwaarde adviseur dankt voor de beste wenschen geuit aan gaande zijn zilveren priesterfeest, dat hij op Dinsdag 27 Mei hoopt te vieren. Buitengewoon aangenaam was hem het voorstel der presidente om hem op dien dag een geestelijken ruiker aan te bieden van H. 'Communieëa. Hij hoopt dat zeer velen aan dit voorstel zullen gehoor gev-en, opdat Gods zegen zal blijven rusten op zijn verder priesterleven en dat hij nog lange jaren z^n taak als adviseur zal mogen blijven vervullen met denzelfden ijver en toewijding, om de drankbestrtydlog niet alleen te doen doordringen in het leven van iedere Roomsche vrouw In het diocees Den Bosch, doch nog dieper in het hart onze{ Roomsche kinderen. (Applaus). Totaal waarvan uit Duitschiand België Gr.-Britannië Zwitserland Tsj -Slowakije Paren 61.177 Gld. 253.000 Prijs p. paar f 4.10 55.000 37.000 66.000 3.15 2.60 3.85 24 000 f 10.25 57.000 6.90 3.70 176.000 f 3.80 17.695 14.430 17.155 2.381 8.304 tegen Apr.'23 454.737 1.707.000 Maand- gemiddelde 2e helft 1923 46.402 Opvallend is de verhoogde doorsnee- prijs, die in April f 4 10 per paar be droeg. tegen f 3.37 in Maart '24. Duitschiand kwam gemiddeld 60 ct., Engeland 75 ct., België slechts 10 ct per paar hooger dan in Maart. Zwit serland leverde weliswaar dooreen f i._ goedkooper schoenwerk dan in Maart. Tsjecho-SIowakije heeft zijn uitvoer naar ons land in April sterk gepousseerd en leverde, naar de waarde gerekend, ca. 23 pet. tegen Engeland 26 pet, Duitschiand 22 pet., België 15 pet., Zwitserland 10 pet. van den gezamen- lijken invoer In April '24. In het tijdvak Jan./April '24 heeft de invoer bedragen Paren 291.571 Gld. 993.000 Prijs p. paar f 3.40 T otaal waarvan uit Duitschiand 135.434 353.000 f 2.60 België 31.370 88.000 f 2.80 Gr.-Britannië 92.170 274.000 f 2.97 Zwitserland 13.510 138.000 f 10.25 Tsj .-Slowakije 15.056 104.000 f 6.90 tegen in Jan./Apr.'23 1.370.296 4.942.000 f 3.60 4 maand. 2e heift '23 185.608 734.000 f 3.80 In percenten der totaalwaarde uit gedrukt, leverde Duitschiand in de vier maanden Jan./April aan lederen schoenwerk 35 petBelgië 9 pet., Gr-Britannië 28 pet, Zwitserland 14 pet, Tsj.-Slowakije 10 pet De gedetailleerde cijfers van den uitvoer van schoenwerk van leder ge durende April 1924 komen neer op het volgende; Prijs p paar Paren Totale uitvoer 65.427 waarvan naar: Gld 335.000 f 5.12 3.000 f 10.— 35.000 f 5.10 zoolleer blijft Duitschiand 61.090 301.000 f 4.93 Gr.-Britannië 455 5.000 f 11 Ned. O.-Indië 2.545 15 000 f 5.90 Denemarken 3 Zwitserland 337 Tsj. Slowakije tegen in April '23 6.877 De invoer van dalende, de uitvoer sterk stijgende tegen vorig jaar, maar is dalende tegenover de maand Maart. De invoer van chroomoverleer was grooter dan in April '23, maar ook de uitvoer bleef zich gunstig ontwikkelen in vergelijking met 1923, zoodat de export den import overtreft. Toch is vergeleken bij Maart een belangrijke vermindering te con- stateeren. Voor voeringleer is stijging in in- en uitvoer waar te nemen en dekken de cijfers elkaar vrijwel. Aan plantaardig gelooid zooileder in huiden en croupons werd inge voerd in April '24 Jan./April '24. KG. G!d. KG Gld. totaal 76.000 151.000 318 000 625.000 waarvan uit Duitschiand 30 000 44.000 België 27 000 61 000 Frankrijk 8 000 19.000 Oostenrijk 9.000 24.000 tegen in April '23. 90.000 145 000 162 000 327.000 20 000 37.000 28.000 74.000 Jan./April '23. De Londensche Shoe en Leather Fair zal dit jaar gehouden worden van 6 tot 10 October a.s. V. v. d S De heer H. Mol te Ginneken, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, zal om gezondheids redenen zijn mandaat als zoodanig neerleggen tegen de a.s. zomerzitting der Staten. Als Gedeputeerde heeft de heer Mol zitting voor den kieskring Tilburg, sinds 4 November 1896. De 100 000 is te Tilburg gevallen. Het lot is verdeeld verkocht. De bestuursfuncties der Prov. Brandweerorganisaties in Noord Bra bant zijn als volgt verdeeldM P. W. van Hout, burgemeester van Hel mond, voorzitterP. M. Kuselbos, opperbrandmeester van Breda, onder voorzitter E, J. C. Verheugt, burge meester van Mierlo, secretaris penning meester P G. Klemans, opperbrand meester van Ravenstein; H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen Haarselhorst, commandant der brand weer te Tilburg, provinciaal inspecteur. Het zevende lid zal door het provin ciaal bestuur worden aangewezen. WASPIK. Gistermorgen vond de landbouwer J v D. een zijner koeien dood in de wei Voorwaar een leelijke schadepost. A.s. Zondag zal de Harmonie eene musicale wandeling maken naar Dongen tot het houden van het tradi- tioneele dauwtrappen. A.s. Zondag zal de postduiven vereniging „Nog Sneller* haar wed vlucht houden van uit Pont St. Maxence. RAAMSDONK. Bij de Wed F. is hedennacht een hond in de kippenkooi binnengeslopen en heeft daar 7 kippen- dood gebeten. Houders van honden worden gewaarschuwd tegen dergelijke misdrijven van hun dieren, daar de politie een waakzaam oog hierop zal houden. Eenige vrouwen kregen om een nietigheid een woordentwist wetke zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden en elkander in de haren vlogen. Van een en ander is bij de polilie aangifte gedaan. Het Jongetje van N. had heden morgen het ongeluk bij het slootje springen uit te glijden. Hij schoot kopje onder, doch kwam met den schrik vrij, daar men hem spoedig op het droge wist te brengen. MADE. Bij de heden gehouden aan besteding van het bouwen van een schuur voor rekening van den land bouwer Jacob van Dongen alhier was laagste inschrijver voor het tim merwerk van Alphen f 1240 en voor het metselwerk Gebr. Dubbelman voor f 2168. Het werk is gegund Men verneemt, dat in de afge- loopen en in den loop dezer week door de politie dezer gemeente vele motoren en autobestuurders zijn aange houden en procesverbaal opgemaakt, wegens overschrijding van de voor deze gemeente gestelde maximum snelheid van 15 K.M Op Vrijdag 13 juni e.k. hoopt de ZeerEerw. heer van Breugel den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar tot pastoor werd benoemd. Ruim 20 jaar is hij in zijn tegenwoordige parochie te Den Hout waar hij zeer bemind is. Reeds worden door de parochianen plannen gemaakt dit jubileum feestelijk te her denken en o.m. zal voor de kerk een H. Hart Beeld worden geplaatst. In het ijzeren zeilschip „De Last drager" groot 108 ton draagvermogen, eigenaar schipper C van der Veeken, Kloosterstraat alhier zal op de werf der Gebr. Nederhof te Geertruidenberg een Climaz-type" motor van 30 P.K. worden aangebracht; tevens wil hij het ook nog als zeilschip bevaren. Vrijdag 23 dezer liep het ijzeren motorschip „De Onderneming 11" groot 140 ton, voor rekening van den heer W. de Wijs Mz. alhier en te be varen door schipper W. van de Rijke te Bolnes van stapel. Het wordt voor zien van een motor van 45 P. K. Het Comité voor Godsdienstige Plechtigheden deelt mede, dat Z, E. Kard. Dubois, Aartsbisschop van Parijs. Vrijdag 25 Juli een plechtige Pontifi cale H. Mis zal celebreeren in de St. Ignatiuskerk (de Zaaier), voor de Franschen, waarbij een Fransche preek. Ook zal dien dag in de Algemeene Hulpkerk van O. L. Vr, (Redemptoris tenkerk) pontificeeren Z. D. H. Mr. Cesarano, Congr. S.S Red, Aartsbis schop van Campagna Salerno—Italië) zoo ook dienzelfden dag Z D. H. Mgr. Gföllner, Bisschop van Linz (Oostenrijk), en wel in de S. Annakerk (de Pool). Gld. 1.069.000 105.000 174.000 556.000 1.057.000 De uitvoer van plantaardig gelooid zooileder in huiden en croupons be droeg in April '24. Jan./April '24. K.G. Gld. KG. totaal 101.000 204.000 562.000 waarvan naar Duitschiand 73.000 152.000 België 7 000 13.000 Gr.-Britannië 6.000 15.000 Polen Hongarije tegen in: April '23. Jan./April '23. totaal 11.000 27.000 111.000 251.000 ingezonden MQdedeelingen. Slapeloosheid. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkel baarheid, Examenvrees. Gebruik hier tegen de zenuwstillende en zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten 445.000 812.000 21.000 34.000 40.000 111.000 10 000 22.000 12.000 26 000 Bij een ontploffing van een ver lak en emailleer oven op de tweede ver dieping van Syracuse (New York) is- een man gedood, en zijn 17 personen gewond. Naar uit Sault St Marie (Ontario) wordt gemeld is op het Superior meer een stoomschip gezonken, waarvan de id VRIJHOEVE-CAPELLE. A.s. Zondag des voormiddags om 9.30 en des namiddags om 5.30 hoopt voor zijn gemeente op te treden Ds. G. H. de Jonge.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9