f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Gemeenteraad. EERSTE BLAD PEÜILLETOI1 „NOORD-BRABAND" nUMMER 45 WOENSDAG 4 JUNI 1924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 30 Mei des namiddags ten 63/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Moonen. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig met kennis geving de heeren Jac. Oragtmans en B. Timmermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Oed. Staten hou dende nota van aanmerking op de gemeenterekening. 2. Wijziging der verordening tot verdeeling der werkzaamheden tus- schen de ambtenaren van den Burg Stand. Bepaald wordt dat ten overstaan van den burgemeester de huwelijken zullen worden voltrokken op een Dinsdag De overige huwelijken zullen worden voltrokken ten overstaan van den secre taris den heer van Liempt of van den heer Timmermans Wzn. De heeren J. H. van Mierlo en van Nispen zullen bij afwezigheid de bovengenoemde ambtenaren vervangen. 3. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invorde ring van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. In hun prae-advies wijzen Burg. en Weth er op, dat nog steeds de oude verordeningen van kracht zijn, zoodat in deze van geen eenheid sprake is en ook het tarief van de belasting daardoor verschillend is. In de voor malige gemeente Waalwijk bedraagt het f 12 50 voor elke huurwaarde of gedeelte daarvan, die de lokaliteit, in verband met den omvang van het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geaeht worden te bezitten, met dien verstande, dat het recht niet lager zij. Voor voormalig Besoijen bedraagt dit fllen voor voormalig Baard wijk f 10.—. Om aan deze ongelijkheid een einde te maken achten Burg. en Weth. het gewenscht een verordening te maken en daarin het bedrag te bepalen wat voor Waalwijk heeft gegolden, aan gezien dit bedrag niet te hoog is te j achten. De heer Roggeveen wijst er op dat art. 5 met art. 7 in strijd met elkaar is. Is eenmaal de aanslag vast- gesteld dan kan, ook niet wanneer iaartegen in beroep is gegaan, eene ïoogere aanslag worden vastgelegd. De Voorzitter geeft toe dat dit met de andere aanslagen wel het geval is, niet met die van het vergunnings recht. Aan de hand van de Drankwet wijst spr. er op dat de artikelen geheel conform de wettelijke bepalingen zijn. De heer Smolders merkt op dat in art. 10 der verordening staat dat de deskundigen eene bezoldiging uit de gemeentekas genieten, welk bedrag door den raad moet worden vast gesteld en vraagt of dit bedrag thans wordt vastgesteld. De Voorzitter zegt dat de deskundigen thans is iemand die op de secretarie werkzaam is en de werkzaamheden verricht in den tijd dat hij anders op de secretarie zou moeten werkzaam zijn, zoodat daar geen aparte bezoldi ging voor behoeft te worden gegeven. Hij behoeft er geen extra werkzaam heden voor te verrichten, dus behoeft hij er ook geen extra salaris voor te hebben. 4 Voorstel tot aankoop van een per ceeltje grond in de le Zeine van F. Pennings. In hun praeadvies merken Burg. en Weth. op, dat de toegang tot de le Zeine vanuit de St. Antoniusstraat be lemmerd wordt door het met een hekje afgesloten hoekterreintje, toebehoorende aan F. Pennings. Vervolgens wordt van bedoeld terreintje veelvuldig gebruik gemaakt voor het storten van vuil, waardoor het aanzien der straat niet wordt bevorderd. De heer Pennings wil het vooruit springend gedeelte in eigendom over dragen onder voorwaarde dat de ge meente voor hare rekening laat ver- breeden het trottoir voor zijne woning in de St. Antoniusstraat. Aangezien deze kosten slechts zijn geraamd op f21,60, stellen Burg. en Weth. voor tot aankoop over te gaan. Zonder discussie wordt daartoe met algemeene stemmen besloten 5. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van den ambte naar van den Burg Stand. Burg. en Weth. stellen voor dat voor taan voor legalisatie eener handteeke- ning door den Burgemeester, een recht zal worden geheven van f 0,25 voor afschriften van een door het Gemeente bestuur ingevolge de bepalingen der Woning- of Hinderwet te verleenen vergunning f 1,- voor de raadpleging van de ter secretarie berustende ka dastrale stukken voor ieder kwartier T^tFpTnWAA lw u k DOOD. ERVARING STERK. uurs f 0,50voor inlichtingen uit het bevolkingsregister f 0,25voor eene door den Burgemeester te verleenen vergunning ingevolge de bepalingen der plaatselijke politieverordening, met uitzondering van die tot verlenging van het politieuur f 0,25voor eene door den Burgemeester te verleenen vergun ning tot verlenging van het politieuur f 1,—voor eene groote jachtacte f 15,— voor eene jachtacte met uit zondering van de valkenjacht f 7,50 voor een logeerakte f 2,50voor een kleine acte tot het vangen van water wild met netten f2,— voor hef vol trekken van een huwelijk op Dinsdag zal worden geheven f 75,—, f 25,op Woensdag, t 10,— op Donderdag en f 5,— op Vrijdag, terwijl deze Zaterdags kosteloos zullen worden voltrokken. In hun praeadvies wijzen Burg. en Weth. er op, dat het in hun voornemen ligt, een traplooper aan te schaffen, welke gebruikt zal worden bij de vol trekking van huwelijken, waarvoor een recht van f 75,zal worden geheven. De heer Roggeveen vindt een bedrag van f75,— wel wat hoog opgevoerd. De Voorzitter zegt dat het is gedaan uit speculatie om den traplooper er uit te halen. De heer Roggeveen vreest dat, als hei bedrag zoo hoog is, er dan juist een te gering gebruik van zal worden gemaakt. De heer Eibers vraagt of ai bekend is wat de traplooper zal kosten, waarop wordt geantwoord dat dit vermoedelijk f 150,— zal zijn. De heer Eibers meent dat, wil men de zaak rendabel maken, men den prijs wat lager moet stellen. Wordt uit de gemeentekas daarvoor geld gegeven, dan moet z. i. de zaak zoo geiegeld worden, dat men er ook gebruik van kan maken en het niet speciaal aan enkele uitverkorenen is overgelaten. Voorzitter. Zou u dan een recht van f 50 willen heffen pi. f 15 voor het gebruik van een looper Roggeveen. Dan is het verschil tus schen f 25 nog te groot. Ik stel voor het op f 50 te brengen met inbegrip van den traplooper. Smolders. Dan wordt het verschil weer betrekkelijk klein. Het voorstel van den heer Rogge veen in omvraag gebracht wordt^aan genomen met 7 tegen 4 stemmen Voor stemden de heeren de Qraaff, v. d. Aa, Van Driel, v. d. Geld, Rog geveen, Oomens en Groenen tegen de heeren Klijberg, Verwiel, Smolders en Eibers. 6. Voorstel tot bepaling van het be drag der door den Administrateur van het Gemeentelijk Woningbedrijf te stellen zekerheid. ln hun preadvies wijzen Burg. en Weth. er op, dat de jaarlijksche ont- vangst van het bedrijf, volgens de be grooting 1924, f 74.659,90 bedraagt, zoodat de te stellen zekerheid op 7500 is te bepalen. Voor het geval belanghebbende persoonlijke zekerheid wenscht door middel van de Vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte Gemeente- Ambtenaren, stellen Burg. en Weth. voor, de daarop vallende kosten voor rekening van het bedrijf te nemen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 7. Voorstel tot het aanbrengen van gasverwarming in het gebouw der Openbare School in de Stationstraat. Uit een door den Gemeente-opzich ter overgelegd rapport blijkt dat de jestaande verwarming voor de drie okalen onvoldoende is wat dezen winter meermalen duidelijk is gebleken, -lieruit volgt van zelf dat de Centrale Verwarming voor de te stichten U. L. O. school beslist onvoldoende is. De kosten van het ombouwen der bestaande inrichting, zijn te zamen te stellen op f 5000, waarbij een verbruik van kolen komt-voor drie lokalen van 540„en f 86 voor bediening. Volgens verstrekte gegevens van den Directeur van de Gasfabriek zouden de kosten van het aanleggen van gas verwarming! in de drie lokalen der openbare school f 1300 bedragen, die van het gasverbruik f 283 per jaar. Voor de lokalen der U. L. O. school zijn deze kosten respectievelijk op f 1000 en f 240 te ramen. De kosten van het gasverbruik van beide scholen v. 47e JAARGANG. De Echo van het Zuiden Waaliüksche en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheels rfjk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prl)9 der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. BU contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zfln. van lrDe Echo txtn het Zuiden". Ik dank u, Massias, zeide hij, gö zult ten allen tyde op mij kunnen rekenen. Ge weet nu, waar ge u aan te houden hebt. Ja, en ik zal er wel voor zorgen, kolonel AUevard nooit eenlgen vat op my te geven, Dat zal het verstandigste zijn. Massias hield Filip een sigarenkoker voor Rooken? Filip nam er een sigaar uit. Merci. Er stonden toevallig geen lucifers op hun tafeltje. Filip wenkte den kellner, maar deze scheen het niet te zien, althans hy kwam niet. Robert Duhesme was langzamerhand van zijn hevige ontroering bekomen, hij had naar de woorden van zijn zoon geluisterd als naar de klanken eener hemelsche muziek. Toen hij ten slotte Filip tevergeefs om vuur hoorde roepen, greep hij onwillekeurig den luciferstandaard, die voor hem op tafel stond stak dien zijn buurman toe en mompelde Als 't u blieft heeren. Filip keerde zich halverwege op zijn stoel om, nam den lucifersstandaard aan uit de hand van Robert Duhesme, knikte den ouden man vriendelijk toe en zeide Dank u, mijnheer. Machteloos zonk Robert achterover tegen de leuning van zijn stoel, hij had tot hem gesproken, hij had hem bedankt, hij had hem toegeknikt, welk een vreugde, welk een zaligheid Na hun sigaren aangestoken te hebben zetten de beide officieren hun gesprek voort. Wat voor man ls kolonel Allevard ln het particulier leven? vroeg Filip. MAATSCHAPPIJ VAN VERKERING CP HETLEVEH Hfl is weduwnaar en leeft geheel als vrijgezel, bij speelt nogal en brengt de eene helft van zij n leven aan het ministerie, de andere helft op de club door. Op de militaire club? Neen, daar komt hy nooit, de kolonel ls niet zeer gezien onder de collega's en daarom heeft hij, met eenige heeren, een eigen club opgericht, waarvan het regle ment vrij wat toegeeflijker is... wacht eens, waar is het ook weer? O ja, in de rue de la Boétie, nu weet ik het, de Platonische club. Odie club ken lk ook, bij name altijd, tot de leden behoort ook mijn aanstaanden neef Aurélien De Prabert. Zoo, is hij uw aanstaande neef? Kent ge hem? Ik geloof het wel, een blond jong- mensch, met Iets vrouwelijks over zich en altijd naar de laatste mode gekleed. Juist. AVelnu, die heer komt. kolonel Alle vard dikwijls 's middags van het ministerie afhalen om naar de club te gaan. Mijn beste Massias, dat is mij nog veel onaangenamer dan al de onheuschheden van kolonel Allevard. Hoe dat? Ik zal het u zeggen, Aurélien De Pra bert is mijn verklaarde vijand. Hij had plan nen gemaakt om te huwen met mejuffrouw De Briais, mijn aanstaande, maar zij heeft hem afgewezen. Duivels! Zeg mjj eens, kolonel Allevard is toch een man van eer, ondanks zijn wrok jegens mij? Zeker. Hij zou zich dus niet leenen tot een of anderen lagen valstrik, die mij gespannen kon worden? Stellig niet Wel zou hij by de minste fout, of zelfs maar by het vermoeden van een fout, al de gestrengheid der voorschriften op u van toepassing brengen, maar verder ook niet; tot een laagheid acht ik kolonel Alle vard niet in staat. Dan is het goed. Zyn strengheid vrees ik niet, ik heb myn dienst altyd stipt vol bracht en bovendien heb lk een verlof aange vraagd en reeds verkregen voor drie maan den. Wanneer gaat dat verlof ln? Zaterdag 12 November, dus over zes dagen. Zaterdag 12 November zal de groote dag zyn? Ja, wy staan reeds onder de geboden en behoeven verder op niets meer te wachten. Veel geluk, vriend Dormelles. Bedankt voor uwe goede wenschen, en eveneens voor uw waarschuwing, myn waar de Massias. Kom, kom, dat zyn collega's tegenover elkaar verplicht. De officieren riepen den kellner, betaalden hun vertering en verlieten het koffiehuis. Aan de deur gekomen viel de blik van Filip op den ouden heer, die hem zooeven een klei nen dienst had bewezen, hy sloeg de hand aan zyn kepi en Robert nam even zpn hoed af. Met betraande oogen bleef hy naar de deur staren, waardoor zyn zoon was heenge gaan. Vaarwel, vaarwel, mompelde hy harts- tochteiyk, vaarwel mgn zoon, gö hebt my, zonder het te weten, een vreugde verschaft die my al myn ongeluk doet vergeten. Meer verlang ik niet, het is voldoende om den weinigen tijd die mij nog te leven overbiyft, te verlichten en tny tevreden en gelaten te doen sterven. Ga, myn Filip, wees gezegend, myn zoon. Niets, ik zie niets dreigends ln hetgeen zyn collega hem in vertrouwen heeft meege deeld, kleine onaangenaamheden, zooals er in het leven wel meer voorkomen. Komaan, daar behoef ik my niet ongerust over te maken. .Vanavond ga ik Bernard opzoeken en morgen vertrek ik voor goed. De Novemberavond was zeer koud en don ker, een scherpe noord-oostenwind woei over Parys. Er waren zeer weinig menschen op straat, de omnibussen reden by na ledig voorby. Robert Duhesme bad voor hetgeen hy doen wilde geen gunstiger weer kunnen verlangen. Hy liep met vasten tred recht op zyn doel af, vastbesloten zich door niets te laten weer houden en met zulk een besluit, vooral by een man als Robert, is een plan reeds half geslaagd, De vraag was nu maar hoe hy het zou aan leggen om het hotel binnen te dringen en de kamer van zyn broeder te bereiken zonder gezien te worden; om 't overige maakte hy zich weinig bezorgd. Hy verwachtte wel dat het misverstand tussehen hem en zyn broe der bij het eerste woord zou opgehelderd zyn Robert Duhesme had, om het hotel binnen te dringen, een uur gekozen, waarin de be dienden, na het diner der meesters, geheel vry van al hun bezigheden zyn, op enkele uitzonderingen na, en zich in de keuken of in de dienstbodenkamers verzamelen, name ly k acht uur. By het binnentreden van het hotel moest hy er op de eerste plaats voor zorg dragen, den hoofdingang aan de Avenue des Champs Elyseés te vermyden, daar deze streng be waakt werd door politiebeambten. Wanneer het niet anders kon zou hy over het hek van den tuin klimmen en het vervolgens aan het toeval overlaten, hem een middel aan de hand te doen, in huis te komen. Op den hoek van de rue de Penthièvre keek Robert overal rond. Er was niemnad. Achter het venster op de eerste verdie piug, waaraan hy den vorigen avond zyn broeder Bernard had gezien, brandde licht. Zonder een oogenblik te aarzelen begaf Robert zich naar dit gedeelte van het huis en bleef voor het tuinhek staan. Wel had hy niet meer de lenigheid van zyn jeugd, maar zyn spieren waren nog her culisch sterk. Hij greep het hek met beide handen aan trok zich omhoog, vond in de yzeren orna meuten een steunpunt voor zqn voet, zat er weldra bovenop, sloeg zyn beenen er over heen en liet zich aan den anderen kant lan. zaam afzakken, totdat hy in het zachte gras neerviel. Deze overklimming, hoe snel ook in haar werk gegaan, had veel van zyn krachten ge vorderd en hy moest even stilstaan onr by adem te komen en wat te rusten. Iiy keek om zich heen. De tuin van het hotel was geheel donker en eenzaam. Alleen de lage vensters van het souterrain van het hotel waren verlicht en daarachter hoorde hy een verward gedruisch van stem men tn het gerinkel van vaatwerk. Dit was voor Robert het bewys, dat het dienstpersoneel van het hotel in de beneden vertrekken was en het diner gebruikte. Goed zoo,, zeide hy voor zich, menschen die eten slaan zeer weinig acht op dingen buiten hun maal, in dat opzicht ben ik dus gerust. Hoe zal ik nu binnen komen? Er zal wel hier of daar een kleine deur zyn voor het huis en stalpersoneel, daar moet ik naar zoeken. De veronderstelling van Robert Duhesme was volkomen juist en nadat hy langs den zy gevel was geloopen vond hy in den achter gevel de deur die hy zocht. zy was niet afgesloten en. vermetel trad lip binnen. Welbeschouwd had Robert slechts één vreesin handen te vallen van de politieman nen, die order hadden hem met geweld mee te nemen ten einde hem te verhinderen tot den heer des huizes door te dringen, maar de ontmoeting met een bediende leverde hem niet zooveel gevaar op. Hy kon voorwenden dat mynheer De Pra bert hem hier ontboden had en hem in het geheim moest spreken en om alle bedenkin gen te overwinnen had hy een onfeilbaar mid den hy zich, in den vorm van een met goud stukken ruim voorziene beurs. Hy kon dus in dit gedeelte van het hotel vry zyn weg zoeken. De gang waar hy was binnengetreden liep uit op een breed portaal, waar een dienst- bodentrap was naar de vertrekken van het souterrain en die verder langs de vertrekken de benedenverdieping liep. Robert liep dit portaal door. Aan het einde was een groote galery, electrisch verlicht en links en rechts waren deuren van kamers. Deze galery was voor hem een zeer ge vaarlek terrein, want in het heldere licht kon hy elk oogenblik verrast worden, maar om 't evëh, hy liep onverschrokken voort. Eén geluk had hy, dat zyn voetstappen onhoorbaar waren op het dikke tapyt. Op twee derd1 van de lengte der galery zag hy een kiene, matiger verlichte zygang. Daar was het misschien. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1