DE [CIO VU HET ZUIDEN Derde Blad Provinciaal Nieuws x<9y\. No. 42. Woensdag 4 Juni 47e Jaarg 3279 Waalwijk, 3 Juni 1924. Men is thans weer bezig met het innen der kwitanties van „Waalwijks Belang" en wij willen, nu het nieuwe vereenigingsjaar ingaat, nogmaals de aandacht vestigen op deze vereeniging. Wij behoeven niet uiteen te zetten wat deze vereeniging doet bij voortduring, we noemen b v. het totstandkomen van de zweminrichting, waarvoor zij 't initi atief tot uitvoering nam, het bouwen van een nieuwe kiosk, die men thans op de Markt aan het oprichten is, waar- voor zij jaren heeft gewerkt en welk streven zij nu met succes bekroond ziet, dank zij de medewerking en steun van zoovele harer leden en het bestuur persoonlijk niet 't minst. Zoo zouden wij door kunnen gaan en opsommen wat er door en namens deze vereeniging in 't belang der plaats geschiedt. Is het dan te veel gevraagd, dat niet alleen een paar honderd inwoners de lage contributie van f 2,betalen, maar dat allen lid worden en zeker niet't voor beeld volgen van b.v. een winkelier, (nog wel rondom de Markt, die toch steeds 't meest van alles profiteered, die de kwitantie weigerde „omdat hij niets voelde voor Waalwijks Belang". Laten we toch allen die laksheid afschudden en steun verleenen waar steun verleend moet worden tot bevordering der be langen onzer plaats. Allen dus de con tributie betaald, of geen lid zijnde, geve men zich als lid op bij een der bestuursleden. Naar wij met genoegen vernemen deden twee eerw. zusters-ziekenver- pleegsters van 't Wit Qele Kruis exa men voor het Hollandsch Diploma zie kenverpleging en slaagden daarbij schit terend. De heer Gerard Goutière alhier is wederom uitgenoodigd als jurylid op te treden. Thans ter gelegenheid der Internationale Bakkerij-tentoonstel ling te 's Bosch van 12—20 Juli a s. Hij heeft deze vereerende opdracht aanvaard. Wij hebben er den iaatsten tijd meermalen de aandacht op moeten vestigen dat ijverige correspondenten uit onze plaats zulke onjuiste berichten de wereld inzenden. Thans verzoekt men ons tegen te spreken het bericht in de Bossche Courant van 11. Zaterdag avond over een vergadering 11. Vrijdag alhier gehouden omtrent de tentoon stelling, een vergadering waarvan wij op verzoek en in 't belang der zaak geen melding hebben gemaakt, en waarvan we spoedig een en ander hopen mee te deelen Hoe onjuist bedoeld beticht is, moge blijken uit het volgende: „Er is nl. in 't geheel geen verga dering van 't Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten te Waalwijk gehouden. De voorzitter en secretaris van „Waalwijks Belang" waren absoluut niet als zoodanig aan wezig en van het bestuur der Amster- damsche Schoenen-Jaarbeurs was geen bericht ingekomen dat een volgend jaar de beurs hier zal worden gehou den en dat kon ook niet, omdat be treffende deze aangelegenheid de onder handelingen thans officieel zullen beginnen. Men ziet de eene onjuistheid na de andere en 't ergste is, naar men ons mededeelt, dat de goede zaak daardoor zeer wordt benadeeld. De kiosk van „Waalwijks Belang" is thans opgesteld en is werkelijk een prachtig stuk werk, dat den vervaar digers, de firma Wed. A Aarts Zonen en firma Wed. J. Verhulst Zonen, maar niet minder den ontwerper, Ir van Veen, alle eer aandoet. Vooral het smeedwerk is kunstwerk. Als ze nu eens geheel afgeschilderd is, gelooven we in het bezit te zijn gekomen van een mooie, soliede kiosk, die om hare practische samenstelling en soliditeit tientallen van jaren zal blijven een groot belang voor onze plaats, die het muzikale leven, maar vooral ook het vreemdelingenverkeer zeer ten goede zal komen. Wanneer nu de vereeniging voldoende gesteund wordt door 't ne men van de nog overgebleven aandee- len, maar ook door het lidmaatschap, zoodat zij ook in staat is voldoende concerten te geven, dan is hier opnieuw het belang van Waalwijk in hooge mate gediend. Wij hopen dat allen zullen mede werken, speciaal de ouders om te voorkomen, dat de kiosk wordt be schadigd, vooral door het opklimmen der kinderen. Ook de politie zal er zeer streng opletten. Indertijd hebben we reeds mede gedeeld, dat het Hotel Verwiel alhier binnenkort zijn 100-jarig bestaan zai herdenken. We kunnen thans mededee- len dat de juiste datum is 30 Augustus a.s. en dat bij bezoekers, vrienden, enz. plannen bestaan om deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. We hebben meermalen gelegen heid gehad om te wijzen op de groote capaciteiten van den directeur onzer Muziekschool en van 't Waalwijks Strijkorkest, den heer A. A Groot. Hoe anderen daarover oordeelen, moge blijken uit de volgende beschou wing, die wij vinden in de Nieuwe Venlosche Courant en gewijd aan 't muziekconcours aldaar ter gelegenheid van 't 70 jarig bestaan der fanfare. Het blad schrijft o m. De Jury was samengesteld als volgt: N. A. Bouwman, Den Haag M. J. Ogier, Maastricht en Sam Schuijer, Den Haag. Te juist 3 uur werd begonnen en ofschoon op dezen dag slechts corpsen uit de tweede, derde en vierde afdee ling kampten, is over 't algemeen vrij goed gespeeld Er is, zoo zeide de voorzitter der Jury, merkbare vooruit gang te bespeuren in het muzikale peil der muziekvereenigingen. En in derdaad, wat we gisteren hoorden, was werkelijk niet onaardig, soms zelfs zeer mooi en zeer muzikaal Met hoofd en schouders echter, stak één corps boven de anderen uit. n 1 Boxtel's Harmonie te Boxtel, die onder leiding van den heer A.A. Groot uit Tilbug, de beide concoursnummers op een zoodanige wijze uitvoerde, dat de Jury het noodig vond opelijk te constateeren, dat hier iets buitengewoons gepresteerd was, wat vooral zijn oorzaak vond, in de buitenge wone leiding, 't Was dan ook, dat aan dit corps met bijzondere felicitaties der Jury den len prijs in deze afdeeling werd toegekend. Gisteren speelde de Biljartclub „Hotel Verwiel" te Vucht in het café van den heer H. Denissen de revanche match. Het resultaat van den wedstrijd was als volgt: Waalwijk J. Spapens "-80 Th. v. d Sanden A. v. Roessel A. van Hitst H. v. Laarhoven H. Driessen Totaal Vucht P. Vaassen H. Couwenberg J. v. Rooij H. Hermans J. v. Asten H. Denissen Venlonate Venlo. Beiden komt voor hun werk alle lof toe. Ook de uitvoering onder leiding van Broeder Felicilanus mag bijzonder geslaagd heeten. Onnoodig te zeggen dat *er een massaall geuid uit dien tonderden jongenskei voortkwame Hierna werd den ZeerEerw. heer gemeester alhier de maximum-bezoldi ging is toegekend. De heer H. Verwiel alhier is benoemd tot leeraar aan de Hanze- cursus inplaats van den heer J. van Mierlo en niet aan de Handelsschool zooals elders wordt gemeld. Na een langdurige ziekte over Pastoor door H Bergmans, namens alle Ieed alhier in den ouderdom van 58 'eerlingen gelukgewenscht waarna :aren de heer Henri Pulles, firmant der Theo Bul den jubilaris bloemen aan - j bekende Schoenfabriek fa, Gebr Pullès bood. Pn gedurende vele jaren lid van den Zoodat ook deze wedstrijd werd ge wonnen door de Biljartclub Hotel Ver wiel en wel met 63 punten. In beide avonden behaalde de Vuchtsche Biljartvereeniging 734 en de Biljartclub Hotel Verwiel 888 punten. De door den heer Vink uitgeloofde medaille werd alzoo eigendom van B. H. V. met een winst van 154 punten Onze spelers hebben zich kranig gehouden. Onderstaande prijzen zijn nog niet afgehaald van de verloting der gasfabriek. Wij vestigen er de aandacht op dat de prijzen kunnen worden af gehaald tot 1 maand na de trekking daarna vervallen zij aan de Gasfabriek 952 groen geëm. gascomfoor 1 pits vierkant 864 wit geëm. gascomfoor 4 pits 3101 Bakoven. 784 groen geëm. gascomfoor 1 pits rond 3988 dito. 2683 dito vierkant. 424 Nikkelen dienblad 763 groen geëm. gascomfoor 1 pits rond 2006 dito 2 pits. 3426 aluminium ketel. 271 groen geëm. gascomfoor 1 pits rond. 2033 dito 2 pits. Vrijdag j.l. werd het Zilveren priesterfeest van onzen Z.Eerw. Heer Pastoor van Riel ook door de jongens van de scholen der Eerw. Broeders luisterrijk gevierd. Des morgens te half acht werd een H. Mis opgedragen waarin de Eerw. broeders met alle leerlingen tegen woordig waren en allen ook ter H. Tafel naderderden om Gods zegen voor den beminden herder af te smeeken. Door een koor gevormd uit de Eerw. Broeders en hunne leerlingen werd de prachtige „Missa Pontiflcatis" van L. Perosi op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Men bleek hierover een zeer goed koor met prima stem- men-materiaal te beschikken. Des avonds te 7'/» uur werd in den R.K. Gildenbond een feestelijke bijeen komst gehouden waarin de jubilaris de hulde van een 500 tal jongens in ontvangst had te nemen. De zaal had men met bloemen een feestelijk aanzien gegeven. Behalve de jubilaris waren ook de Eerw. heeren kapelaans en het Kerkbestuur aanwezig Allereerst werd door de jongens onder begeleiding van de harmonie van de R. K. Werkliedenvereen. een twee-stemmig „Feestlied" gezongen Dit zoowel van inhoud als van melodie zeer schoone lied werd gedicht door den Eerw. Broeder Overste Edgard en getoonzet door den heer C de Rooij directeur der bekende Zangvereeniging Hierna had de opvoering plaats van een alleraardigste operette in één bedrijf: „De manderijn verjaart", aan welk nummer de grootste zorg bleek te zijn besteed. Vooral de costumes en grimeering, welke van de jeugdige spelers echte Chineesjes gemaakt hadden, alsmede de schitterende geheel in chineeschen stijl uitgevoerde deco ratie van het tooneel waren werkelijk boven allen lof, en wederom een prachtig staaltje van den kunstsmaak van Broeder Cephas. Ook spel en zang van de jeugdige artisten waren zeer goed en gaven blijk van een ijverige repetitie onder deskundige leiding van Br. Albertus. Vooral de „zing-zing", een Chineesch Zangdirecteur, welke moeilijke rol door Ant. van Tilburg werd gespeeld, bleek zijn rol goed machtig te zijn en gaf een keurig spel te genieten. De operette stelde eene repetitie voor van een chineesch knapenkoor dat onder leiding van een „zing-zang" op den verjaardag van den manderijn eenige nummers zal zingen. Een voor een komen ze op onder het uitvoeren van leuke danspassen en lustig gezang naar echt chineeschen trant Tusschen de repetities door krijgen de knapen van hun „zing-zang" verschillende wenken en vooral als ze telkens zoo valsch zingen is hij niet karig met zijn uitbranders. Dan zien we den manderijn, een hooge persoonlijdheid ten tooneele verschijnen met een aardig gevolg eveneens lustig zingend en dansend op de maat der muziek. De „zing zang" laat dan zijn koor herhaaldelijk optreden dat zich uitnemend van zijn taak kwijt. Uit dankbaarheid mogen zij den Manderijn hun wenschen ken baar maken, wat ook weer aardige tafereeltjes schept. De manderijn geeft de jongens ten slotte verschillende nuttige wenken, en met een „Leve de manderijn" eindigde deze keurige in alle opzichten goed verzorgde operette. De ZEerw. Heer Pastoor hield hierna toespraak waarin hij de jongens een dank bracht voor hunne huldiging, hnnne gelukwenschen, hun mooi feest lied en vooral voor de prachtige operette. Hij spoorde de jongens aan hun best te doen ook buiten de school zich als nette, degelijke jongens te gedragen. Hij dankte de Eerwaarde Broeders voor de zorg waarmee zij dezen avond hebben voorbereid en vooral voor hetgeen zij doen aan de opvoeding van dex jeugd uit de ver schillende parochies. Hij hoopt dat hun leerlingen aan hun verwachtingen en die van de ouders moge beant woorden en moge opgroeien tot flinke en degelijke leden van kerk en maat schappij. De jongens werden daarop door den jubilaris persoonlijk getrakteerd, die hun voor den volgenden dag vrijaf gaf, welke mededeeling begrijpelijkerwijs een luid gejuich uitlokte. Nadat allen uit volle borst een „Lang zal hij leven" hadden gezongen, keerden de jongens alle opgetogen huiswaarts. Maandagavond werd dezelfde operette nog eens opgevoerd, toegankelijk voor de ouders de leerlingen. Ook in deze zeer druk bezochte uitvoering hadden de jeugdige spelers groot succes. Zondag heeft ook de meisjescongre gatie haren directeur gehuldigd. Door den weleerw. heer Bijnen werd de ubilaris namens alle congreganisten jelukgewenscht en de hoop uitge sproken dat ze hun directeur spoedig weer in hun midden zouden zien. Verder had de aanbieding plaats van het geschenk van Congregatie en H Familie gezamenlijk, zijnde 6 koperen kandelaars, passende bij het koperen kruisbeeld (geschenk van den R K. Vrouwenbond) dienende tot versiering van een zij-altaar der nieuwe kerk. Tenslotte werd een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd feestlied gezongen. Naar wij vernemen heeft de Directie der Wavi besloten tot het aan schaffen van twee Dion Bonton-Auto bussen en zullee wij binnenkort deze elegante wagens in onze straten zien verschijnen. Naar wij uit goede bron verne men zal de bestaande Hanze-cursus vervangen worden door eene Middel bare Handels-Avondcursus De noodige stappen daartoe zijn reeds bij de Regeering gedaan. Bij Kon. Besluit d.d. 9 dezer is goedkeuring verleend aan het besluit van Ged. Staten waarbij aan den bur en Gemeenteraad en Wethouder van voormalig Baardwijk. De heer J. A. Keller, agent van politie alhier, benoemd tot Rijksveld wachter te Heesch, heeft deze benoe ming niet aangenomen. Dinsdagmiddag 3 Juni werd het consultatie bureau voor Zuigelingen, onder leiding van de kinderarts spe cialiteit Mevr. Dr. Van Dijk geopend. Dat er reeds voor de eerste maal een zoo veelvuldig gebruik gemaakt werd was boven aller verwachting Wij vertrouwen, dat alle Moeders iet zeer nuttige van een dergelijk bureau zullen inzien, en het aldoor mag worden. De bedevaart naar de Lieve Vrouw van den Elshout, door de leden der H. Familie en R. K. Werklieden- vereenigitig onder leiding van den Z Eerw. heer Pastoor en WelEerw Kapelaan gehouden, is in alle opzich ten geslaagd. Onder de vroolijke toonen der har monie St. Jan, werd naar het genade oord gemarcheerd Daar werden de talrijke pelgrims toegesproken door den WelEerw. heer Willems die in gloedvolle woorden de Heiligheid van Maria uiteenzette. Nadat in de kerk eenige liederen waren gezongen en door den Z.Eerw. heer pastoor op de groote beteekenis van het genadeoord was gewezen toog men huiswaarts. Het kasteel te Dussen wordt op nieuw door Notaris Rietra geveild. Thans is het verbod van sloopen niet in de condities opgenomen. In de vacature ontstaan door het ver trek van den heer A. F. Nieuwehuiste Tondel is tot lid der Provinciale Staten van Noord Brabant benoemd verklaarde, de heer J. H. de Wit, te Helmond, Bij Resolutie van den Min. van Financiën is de verplaatsing van den komies le kl. F. van der Kooij van Kaatsheuvel naar Thiel uitgesteld tot 1 Augustus 1924. Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie „*24" Tilburg Naar wij vernemen zal wegens de groote binnen en buitelandsche deel name aan deze internationale expostie, afwijking van het oorspronkelijke bouw plan noodzakelijk zijn, waardoor het tevens mogelijk wordt, belanghebben den welke nog geen stand reserveer den, van plaatsruimte te dienen tot uiterlijk 1 Juni. NIEUWKIJIK. Bij gehouden inschrij ving werd voor 15 cent per 100 K.G. de heer H. Doremans alhier houder van de opslagplaats der velling. Voor het vervoeren der producten was laag ste inschrijver Bruurmijn h 10 cent per 100 K.G. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang) Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Mei 1924 voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 6604.96 Terugbetaaln f 6707.01. De j 1. Vrijdag gehouden jaarlijk sche zitplaatsenverhuring in de Ned, Herv Kerk alhier heeft ruim f2000 opgebracht. CAPELLE. In de gisteren gehouden raadsvergadering is aan den heer A Rijken op diens verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burg. Stand en werd in diens plaats benoemd den heer B. Verhoeven, ambtenaar ter sec retarie. In een volgend nummer uitvoerig verslag. WASPIK O >zs geachte dorpsgenoot de heer Van Oostcum, S a'ioochet alhier, Is In pelnke betrekkin? benoemd te Gennep. Ofschoon wij dezen humaner* amb genoot ooode zien heengaan, fell- clteeren wij hem met deze flake promotie. RAAMSDONK. Tot lid van het Be stuur van den Sandoelschen Polder is gekozen de heer J. G. Lankhuyzen P.zn Op de aanstaande kermis zal plaats zijn voor verscheidene groote inrichtingen, zooals een carroussel, een een bioscooptent en enkele draaimo lens. De heer de S. die werkzaam is op een boot van de lijn Waalwijk- Amsterdam, liggende te Keizersveer, werd tijdens zijn werkzaamheden plot seling ongesteld, zoodat hij met een rijtuig naar huis gebracht moest wor den. Het circuleeren der leesporte feuilles van de R. K. Bibliotheek is thans stopgezet tot het volgende lees INGEZONDEN MEDEDEELINCEW. Stukgeloopen Voeten verzacht en geneest men met Parol. seizoen. Het personeel van de Brigade der Koninklijke Marechaussee is in zijn geheel overgeplaatst. Thans is de Brigade echter weer voltallig Het materieel van den Vrijwilligen Landstorm is door de gemeente Sprang- Capelle overgenomen. Tot Secretaris van de Nieuwe Buitendijksche Hooipolder is benoemd de heer J. Lankhuijzen S zn. - In de vergadering van de stem gerechtigde ingelanden van het Water schap „De Gecombineerde Aanwassen" is de heer J. Lankhuijzen benoemd tot Secretaris Penningmeester. Morgen vertrek een gereserveerde boot met pelgrims naar den Briet on der leiding van den broedermeester P. de Bont. De heerj. J. M. Schoenmakers is benoemd tot Secretaris Penningmeester van den Ouden Polder. Nu de hoofdleiding der waterlei ding in ons dorp gereed is, heeft men een aanvang gemaakt met het leggen eener zijleiding langs de stati onstraat Haven. Bergen en verder langs den Nieuwen Weg. RAAMSDONKSVEER.Een schipper uit 's Gravenmoer nam de vrijheid een schip grond te stelen van het eigen dom van den heer J. S. Het mocht der politie gelukken den dader op te sporen. Naar ons medegedeeld werd, ontving onze dorpsgenoot, de heer C. A. Jansen, van B. en W. te Tilburg de opdracht 2 nieuwe straten aldaar aan te leggen. Het ontgraven en aanvullen met zand van de plaats waar te Tilburg nieuwe R. K. Kerk zal gebouwd een worden, werd gegund aan den heer C. A. Jansen van Sandoel. Den heer J. Lankhuijzen Si. werd gekozen tot Secr.- Penningmeester van het Waterschap »De Gecombineerde Aanwassen* van Raamsdonk. Door Ingelanden van den Nieuwen Butdendtjkschen Hooipolder werd tot Secr.-Peniilngmessier gekozen den heer Joh. Lankhuijzen Sz- De heer J. H. M. Schoenmakers werd door Ingelanden van »De Oude Polder* gekozen tot Secr.-Penniogm. la de vacature van wijlen den heet A. J. Lankhuijzen. Naar ons medegedeeld werd heeft den heer F. A. v. Seters bedankt als Secr.-Penningm. van den Polder >De Achterste Hoeve". Onder leiding van het Personeel zullen eerlang een 70 kinderen van de Chr. School op 't Veer een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningen. De heer D. Konings werd ge kozen tot Secretaris van de Ccöpera- leve Zuivelfabriek Nooit Gedacht te Raamsdonk. Door den heer Sneep werd als Provinciaal Vertegenwoordiger voor Duitsch-Oostenr. Onderwijzers in de maand Mei f 17.55 ontvangen. Zondagmo'gen zal zoowel in de Herv. Kerk op 't Veer als des avonds In die op 'c Dorp gecollecteerd worden voor den Gereformeerden Zeadings- bood. MADE. Gedurende de maand Mei is op het postkantoor alhier en daar onder ressorteerende hulppostkantoren voor de Rijkspostspaarbank ingelegd de som f 2845 85 en terugbetaald de som van f 6264.10. Ingevolge gemeente verordening mogen de winkeliers van Maandag tot Vrijdag hunne winkels tot 8 uur s avonds en Zaterdags tot half elf 'savonds open houden. Zaterdagavond is ten overstaan van notaris Scholten in het café A. Rovers voor en vanwege de erven J. van der Ven publiek geveild een huis met schuur, gelegen nabij de Brielen polder alhier, ingezet op f 1750 door A. Stag te Drimmelen Na den inzet ontstond onder de familieleden, waar onder een blinde, twist, die tot hand tastelijkheden overging, waaraan de blinde eveneens deelnam en zoo ver trok de familie met eenige zichtbare sporen van hun werk op 't gezicht. Men verneemt dat de werkman G. van Mook op zijn werk te Ooster hout aan het pompstation het ongeluk had zijn linkerhand ernstig te kneuzen. Hij werd na voorloopig verband aldaar, verder behandeld door Dr. J. H. Klijn alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontlastte zich boven Made een kort, doch geweldig onweer, dat weder op en in verschillende woningen ver woestingen heeft aangebracht. Zoo o.a. bij P. Kooijman, Kloosterstraat, waar de bliksem de geheeie woning door getrokken is. Het mag een wonder heeten, dat in dit gezin van 9 personen niemand is getroffen, want volgens de bewoners was 't een vuurzeede elec- t 80 61 73 80 80 454 47 76 80 80 49 59 391

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5