Antoon Tielen. Waalwp, één proeforder overtuigt U Nieuws uitKaatsheuvel. trouw meenen, die denken dat na Wapenstilstand en het Tractaat van Versailles alles weer pais en vrèe in Europa geworden is. Ook in onze parlementaire kringen wordt dit niet voldoende beseft Er is voor ons land waarlijk nog wel iets nuttigers te doen dan het kibbelen en harrewarren over inwen dige belangetjes en geschilletjes Onder leiding van den chef van den generalen staf luitenant-generaal M. D A. Forbes Wels, wordt deze week een stafoefeningsreis in Noord- Brabant gehouden, waaraan een aantal hoofd- en verdere officieren van den generalen staf zullen deelnemen. Officiersopleiding bij de infanterie. Aanvankelijk waren van de lichting 1924 432 dienstplichtigen bestemd voor opleiding tot officier Thans is door den Minister van Oorlog bepaald, dat dit aantal te groot Is in verband met de behoefte en zal het worden teruggebracht tot 300 Hierdoor zullen 132 dienstplichtigen van de aanwijzing otficiersopleiding worden ontheven en thans bestemd voor de tijdvakken 1-5 Januari 1925 en voor de voorgeoefenden 1 5 Mei 1925. In verband hiermede zal dezer dagen aan de dienstplichtigen, aangewezen voor de otficiersopleiding, worden af gevraagd of zij al dan niet voor de officiersopleiding wenschen bestemd te blijven. De federatie der werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft aan de hoofdbesturen der werk nemersbonden bericht gezonden, dat het de huidige collectieve arbeidsover eenkomst met ingang van 3 Januari 1925 wenscht te beëindigen. Zij ver klaart zich evenwel bereid, over een nieuwe overeenkomst met de gezellen- organisaties te onderhandelen. Naar wij vernemen zijn in den boedel van de N V. de Hanzebank te Utrecht aanwezig: Roerende goederen 454effecten, ten deele in den boedel aanwezig en voor het overige onder berusting van de Ned. Bank vertegenwoordigend een beurswaarde van f 408 456.66 Vorderingen gecedeerd door de N. V. de Hanzebank f 310 000Deposito's bij Mahler en Co's Bank f 120 000: Deposito's bij den Post- chéque- en Girodienst f 27 349Vorderingen op de N.V de Hanzebank f 1.978.350 72 ge waardeerd op 44 pCt op f 870.474 32 Contanten f 178 000 zoodat de schulden in totaal bedragen f3 014.816.90 en de baten f 1.914.733 9 zoodat in dit faillis sement een tekort van f l.i00 080.01. Naar wij vernemen, zijn de be langrijke proeven van dr Marconi, waarbij hij er in slaagde draadloos telefoneeren van Engeland naar Aus tralië dit is de grootste afstand, waarover tot nog toe telefonie plaats vond genomen met zendlampen, ontworpen in het laboratorium en gemaakt in de fabrieken van de N V. Philips Gloeilampenfabrieken. Het betreft hier een type van water gekoelde zendlampen (trioden) dat speciaal is geconstrueerd voor het opwekken van zeer korte golven. Door de Canisius-Federatie is 't onderstaande adres aan de Tweede Kamer gezonden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ondergeteekenden, alle georganiseer de R. K. Openbare en Bijzondere On derwijzers in Nederland vertegenwoor digende, hebben de eer, zich tot Uwe Hooge Vergadering te wenden met het verzoek, nota te willen nemen van hun inzichten inzake de Wijziging der L. O.-wet 1920. Wat de uitbreiding van het aantal leerlingen betreft, merken zij op, dat, in tegenstelling met de wetten van 1878 en 1920, deze wijziging voor de kleine scholen dezelfde normen geeft als voor de groote, dat de vaste norm bij genoemde wet ten eerst gold bij de derde leerkracht (1878) of bij de vijfde (1920), dat de gemiddelden voor scholen met 1, 2 of 3 leerkrachten die bij de wet van 1878 21, 32 en 39 en bij de wet van 1920 13, 21 en 25 bedroegen, nu zullen stijgen tot 24, 36 en 40 en dus nog hooger zullen worden dan vijftig jaar geleden. Zij betreuren het ten zeerste, dat van de beproefde methode: lagere normen voor de kleine scholen is afgeweken en vreezen, dat het onderwijs daar onder ernstig zal lijden. Het is hun niet onbekend, dat het splitsen van groote scholen met het doel een grooter aantal onderwijzers aan het Rijk in rekening te kunnen brengen, een van de oorzaken dezer wijziging is. Naar aanleiding hiervan meenen zij te mogen opmerken, dat verschillende kleine gemeenten en ook groote ge meenten met wijd uiteenliggende buurtscholen die splitsing nooit heb ben kunnen toepassen en dus nadeel moeten lijden om de maatregelen, waardoor anderen zich blijvend be voordeeld hebben. Ook worde hier vermeld, dat split sing van groote scholen in vele geval len vermindering van het aantal onder wijzers tengevolge had en dat de voor gestelde wijziging het onnoodig split sen niet steeds zal voorkomen. Na deze overwegingen komen onder geteekenden tot de conclusie, dat er vooral dient gewaakt te worden voor de belangen der kleine scholen, die ook reeds door andere oorzaken als b.v. mutatie van het personeel in on gunstige conditie verkeeren. Zij verzoeken U daarom dringend, pogingen aan te wenden, ten einde de normen voor de kleine scholen te doen verminderen en in geen geval ze hoo ger te stellen dan: Voor gewoon L.O. 136 (één leer kracht, gemiddeld 18 3780 (twee leerkrachten, gemid deld 29 81132 (drie leerkrachten, gemid deld 35 terwijl voor U.L.O.-scholen de normen niet hooger dan 25, 50 en 80 mogen zijn. Met deze voorgestelde vermindering hangt de al- of niet-invoering van het instituut der assistenten nauw samen. Gaan de normen niet boven de hoo ger genoemde uit, dan zullen de onder wijzers nog vruchtdragenden arbeid kunnen verrichten, zonder dat zij daarbij de hulp van anderen noodig hebben, waarom zij nimmer vroegen en die zij ook niet begeeren dan kunnen de assistenten, over wier twij felachtig nut in onze kringen een com munis opinio bestaat, buiten de school blijven en elders de maatschappij van nut zijn. Het zou toch eenigszins vreemd aan doen, wanneer de assistenten in deze tijden van bezuiniging in de school kwamen, zonder dat men ze begeert en vooral zonder ze noodig te hebben. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat de normen voor de kleine scholen te hoog gesteld en over de toelating van assistenten gedacht zal worden. Wij zouden gevoeglijk hierover ver der kunnen zwijgen, omdat wij meenen, dat daar, waar men ze noodig oordeelt, geen assistenten beschikbaar zullen zijn en de weinigen, die zich aanmel den, spoedig zullen verdwijnen, omdat de schoolarbeid hun tegenvalt of omdat betere vooruitzichten hen aan hun taak ontrouw doen worden. Toch achten wij het gepast, in den strijd der meeningen ook onze opinie over de beteekenis der assistenten naar voren te brengen. Men misprijze in ons de beroepslief de niet, die ons, evenals de vertegen woordigers van andere beroepen, dringt, de beteekenis van ons vak hoog te houden, o.a. door het weren van on bevoegden. Wij hebben het immer als een bewijs van vooruitgang aangemerkt, als de wetten des lands den bloei van kun sten en wetenschappen kwamen verze keren en kunnen het niet verhelen, dat in onze oogen de toelating van onbe voegden een bewijs van achteruitgang is. Daartegen kan worden aangevoerd, dat het aanvaarden van hulp iets an ders is dan de toelating van onbevoeg den. Maar wij weezen ernstig, dat het bij een eenvoudige handreiking niet zal blijven. Bij vacatures, bij ziekten van het personeel, bij gebrek aan plaats ruimte in kleine lokalen enz. zal de assistent zelfstandig onderwijs gaan geven en dat achten wij niet toelaat baar. In dit verband wordt wel eens ge sproken van enkele gelukkig begaaf den, die verrassende resultaten zullen bereiken; alsook van de successen, in groote klassen bereikt en van de voor treffelijke onderwijsmannen, die bij 't oude kweekelingenstelsel gevormd werden. Wij vreezen, dat de gelukkige uitzonderingen hier tot regel worden gemaakt, maar dat in de gewone prak tijk de assistenten niet anders dan on kunde, onhandigheid en onbeholpen heid zullen vertoonen. Het is dan ook een dwaalbegrip, dat iedere ontwik kelde klassikaal onderwijs zou kunnen geven en het getuigt van weinig waar deering van practische vakbekwaam heden, die gewoonlijk eerst na jaren lange leiding en oefening verkregen worden. Bfchalve de paedagogische bezwaren, waarvan de kinderen de nadeelige ge volgen ondervinden, vreezen wij nog andere, die den onderwijzersstand be dreigen. Wanneer de assistenten even veel honderden guldens verdienen als de onderwijzers duizenden, zal op het groote verschil gewezen worden en dreigt het gevaar, dat dit verschil ten koste v. d. laatsten verkleind zal wor den. Nu reeds wordt het mogelijk ge acht, dat een onderwijzer als assistent tegen een luttele vergoeding wordt aan genomen; het ligt dan voor de hand, dat in onderwijzerskringen gevreesd wordt, dat het nieuwe instituut het sa laris-systeem ten onguste zal beïnvloe den. Wij eindigen met de hoop uit te spreken, dat Uwe Hooge Vergadering het onderwijs als een voorwerp van aanhoudende zorg zal blijven beschou wen en de invoering van het instituut der assistenten zal trachten te voor komen, hetgeen niet anders dan tot heil van onderwijs en onderwijzers zal strekken. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur van de Canisus-Federatie, A. J. W. Brugman, Voorzitter. Adr. J. H. M. van Delft, Secretaris. Het Bestuur v. d. Canisius-Federatie, meene Diocesane Vereenigingen van R.K. Bijz. Onderwijzers in Nederland, H. G. de Boer, Voorzitter. E. J. Luif, Secretaris. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nvelopen T abellen Memor a ndums Tijd schriften Fo r muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. MADE. Het electrisch lichtverbruik is alhier per K W. U. met 5 cent ver laagd en gebracht op 35 cent. Men verneemt, dat de Kynologen- club alhier den 30 Augustus op het doelenveld een hondententoonstelling zal houden. Zondag 15 Juni des n m 3 uur zal Ds. Jansen in de Herv. kerk alhier een afscheidspredicatie houden om zich daarop naar zijn nieuwe standplaats Terhorne (Frte begeven, alwaar hij zeer waarschijnlijk Zondag 22 Juni zal bevestigd worden, om des namiddags aldaar zijn intrede te houden. Ds Jansen is te Made ruim 3'|a jaar geweest en heeft zich dien korten tijd doen kennen als een hulpvaardig herder Een zeer waardig en geacht burger verlaat onze gemeente en men roept hem en zijn vrouw en kinderen gaarne toe dat het in hun nieuwe standplaats voortdurend wel ga. Bij een dezer dagen te Zeven bergen gehouden aanbesteding voor het bouwen eener fitterswoning met annex magazijn, benevens een fundee ring voor een gashouder, was als laagste inschrijver de fa. A. Verhagen te Made voor f13.400, aan wien het werk is gegund. Op de Zaterdag gehouden ver- kooping van een boerderijtje der erven Van der Ven, gelegen in de Polderstraat alhier, is gekocht door P van Bragt voor f3100. Bij het boerderijtje is 2 H A land en een weide, bij de koop som inbegrepen, dus wel zeer goed koop. Op Zondag 15 Juni zal Ds Vink des v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Drimmelen voorgaan. De Burgemeester van Made en Drimmelen brengt ter kennis der in gezetenen van Made ca., dat op Vrijdag 13 Juni as, des v m. 10 uur, een al- gemeene vergadering -zal worden ge houden door den Raad dezer gemeente. RAAMSDONK. Het Hoofd van de R K. Bijzondere Meisjesschool te St. Anthonis wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar de Meisjesschool alhier zulks in de plaats van Zr. Ancilla, die is vertrokken. Bij den landbouwer Th. de B is een koe aan miltvuur gestorven. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en is onder politietoezicht begraven. Het mond- en klauwzeer ver minderd in deze gemeente sterk. In 't geheel zijn nog slechts 4 veestapels aangetast. Tot op heden hebben reeds 57 veestapels de ziekte gehad Mej. Joh. van Dongen, onder- wijzeres aan de Meisjesschool alhier, tijdelijk werkzaam aan de Meisjesschool te Raamsdonksveer is in gelijke be trekking benoemd te Rosmalen. Bij Burg en Weth. dezer gemeente is ingekomen een verzoek om vergun ning voor den verkoop van sterken drank van G A. Simonis Een aanvang is gemaakt met het verbeteren van de Suikerstraat door herbestrating en rioleering. RAAMSDONKSVEER. Een hond doodde bij den heer Vos 4 konijnen en bij den heer Van Loon nog een achttal kippen. De scholier F. Pruijssens gaf zijn medescholier J. Heijblom zoodanigen trap tegen den buik, dat inroeping van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Voor den heer Vermeeren alhier werd met goed gevolg van de Scheeps werf v/h P. en A. Ruijtenberg te Waspik te water gelaten het kanaalschip „Hope" groot 860 ton. Gedurende de maand Mei werd aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 21,441.25 en terugbetaald f 19,966.27. SPRANG-CAPELLE (voorm. Sprang). Dezer dagen kwam de Wed V alhier boven van den zolder te vallen Zeer inwendig gekneusd werd zij opge nomen, zoodat geneeskundige hulp van Dr J. v. d. Meulen moest worden ingeroepen. Kaatsheuvel, 7 Juni 1924 Aan den WelEGestrengen Heer Directeur der Staatsspoorwegen te Utrecht, ln onze vergadering heeft het voor nemen dat bij U bestaat om den naam van het station „Kaatsheuvel—Capelle" te veranderen in „Sprang—-Capelle" en het station „Waalwijk—Besoijen" te heeten „Waalwijk—Kaatsheuvel" een punt van zeer ernstige bespreking uit gemaakt Over deze voorgenomen naamsver andering kunnen wij ons niet anders dan in hooge mate bevreemden. Zonder twijfel is onze plaats toch vóór alles, zoowel in het goederen als het passagiersverkeer, aangewezen op het station „KaatsheuvelCapelle" en is het als zoodanig te begrijpen dat zij aan het station hecht en er bij voor keur tegen waakt dat hare belangen ook voor wat het spoorwegverkeer be treffen, niet uit het oog wordt verloren of ten haren nadeele worden gewijzigd. Toch reeds verstokeu van het groote verkeermiddel dat in een spoorlijnver binding is gelegen, en dat maar al te zeer door onze groote industrie wordt gevoeld, blijven de belangen van onze nijverheid zich naar dat station richten en kunnen wij niet geleidelijk toezien dat hierin, zij het ook een zuivere naamsverandering, wordt gebracht Door de vermelding van den naam „Kaatsheuvel" met het adjectief Capel le, weten de reizigers zich naar onze plaats te orienteeren en is de afstand slechts ruim '/a uur, terwijl die van Waalwijk ruim s/« uur bedraagt. Het zal ook U verder niet onbekend zijn dat de goederen welke aan het station worden behandeld in hoofdzaak afkomstig zijn van of bestemd voor onze industrie en werken in deze alleen een meer economische en voordeeiiger verzending van goederen er toe, dat niet nog meer van het station wordt gebruik gemaakt. Zou het ook in deze mogelijk zijn iets te doen dan zou dit ongetwijfeld er toe bijdragen om het goederenver keer van het station zeer beduidend te vergrooten waardoor mogelijk meer dan voor het oogenblik de zeer groote behoefte zou blijken, welke de indus trie van onze plaats bij het station Kaatsheuvel—Capelle heeft en is de waarde niet te onderschatten van het belang dat het station naar onze indu strieplaats is geheeten, Als zoodanig mogen wij UEGestrenge dan ook beleefdelijk verzoeken niet tot de voorgenomen naamsverandering van de boven aangegeven stations over te gaan en de toestand aan het station, met het oog op de verkeersbelarigen voor onze plaats te laten zooals deze thans Is. Wij zeggen U bij voorbaat dank voor een gunstige decisie in deze en zien dienaangaande Uw beriehten gaarne tegemoet. Het Bestuur van Kaatsheuvels Belang w.g. M. v. d. WEE, Voorzitter w.g. TUERLINGS, Secretaris Aan ZE. den Heer Minister van Waterstaat te 's Gravenhage. Wij refereeren ons volkomen aan het schrijven d d. 12 Mei 1924 No 427, dat de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat tot U richtte en waarin sprake is van de omzetting van postkantoren tot hulpkantoren. Nu ook daarin onze plaats meer specifiek genoemd wordt, heeft deze aangelegen- ïeid onze bijzondere aandacht gaande gemaakt en zouden wij het als een groote achterstelling beschouwen in dien daartoe voor onze volledig gein- dustrielaseerde plaats werd overgegaan. Wij zullen niet behoeven te zeggen hoe onze^industrie vooral in dezen minder gunstig economischen tijd er de meeste behoefte aan heeft dat alle belangen, hetzij dan dat dit postzaken betreffen of telegraaf of telefoon en voor later ook niet minder het giro- verkeer, op vlugge en accurate wijze worden afgedaan, waarbij als een zeer voorname factor mag gelden dat zulks door geschikt en practisch geschoold en goed onderlegd personeel geschiedt. Zonder twijfel zijn deze belangen, speciaal voor eene plaats als de onze, tellende ongeveer 7500 inwoners en omvattendenaast meerdere kleine schoenbedrijven. waarvan een 50tai met krachtwerktuig werkt nog 21 flinke stoomschoenfabrieken, voor onze zoo uitgebreide industrie niet zonder de grootste beteekenis en zou als zoo danig in hooge mate daaraan worden gederogeerd, indien het post- en tele graaf- en telefoonwezen voor Kaats heuvel, niet tegenstaande hare voort durende ontwikkeling, werd terugge drongen tot een rang, welke reeds 50 jaren voor haar werd verlaten. Als zoodanig kunnen wij dan ook bezwaarlijk aannemen, dat er gegronde motieven zijn aan te voeren om het postkantoor te Kaatsheuvel tot een hulpkantoor om te zetten. Indien dit evenwel in de gedachte mocht hebben gelegen dan ware vóór alles te bedenken, dat het niet mag opgaan dat de industriebelangen, welke voor onze plaats zeker beduidend mogen heeten, niet mogen worden opgeofferd aan een kleine bezuiniging welke door deze omzetting zoude zijn te verkrijgen, doch ware principieel te overwegen dat het post- telegraaf- en telefoonwezen, als voorname factor voor een ontwikkelend bedrijfsleven, aan de nijverheid moet worden dienstbaar gemaakt en dit meer bepaald nog voor het platteland, dat toch reeds zoovele hulpbronnen voor de economische opleving moet missen. ln verband met het vorenstaande mogen wij Uwe Excellentie dan ook met gepasten aandrang beleefdelijk verzoeken het daarheen te willen leiden dat voor onze plaats niet tot omzetting van het Post- en Telegraafkantoor tot een hulpkantoor worden overgegaan en mogen wij ons verder geheel aan sluiten bij het boven aangehaald schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waar zij spreekt dat niet op de quantitatieve gegevens bij de beoordeeling van den toestand is te letten, doch dat meer specifiek de qualiteit daarvan, zulks met het oog op de groote industrieele belangen, doorslag heeft te geven. Wij zullen niet behoeven te zeggen, dat deze qualiteitswaarde voor onze omvangrijke industrie tot hare ware proportie is aan fe slaan en twijfelen in dat geval niet of ook door U zal het groote gewicht daarvan worden erkend Terwijl wij Uwe Excellentie voor een gunstige beslissing bij voorbaat meesten dank zeggen, zal het ons ge noegen doen Uw gewaardeerde be richten te mogen ontvangen. Het Bestuur van Kaatsheuvels Belang w.g. M v d WEE. Voorzitter., w.g. TUERLINGS, Secretaris. Kaatsheuvel, 4 Juni 1924. Aan den Gemeenteraad van LOONOPZAND. Reeds sedert eenigen tijd heeft het bij ons een punt van zeer ernstige bespreking uitgemaakt om voor Kaats heuvel te verkrijgen dat de tram door de kom van de plaats zoude loopen, nu het reeds sinds lang als een groot bezwaar wordt gevoeld dat deze op pl.m. 20 minuten afstand daarvan is gelegen. Wij hebben er ons dienaangaande van verzekerd, dat ook de Tramweg maatschappij „de Hollandsche Buurt spoorwegen" zich in beginsel heeft bereid verklaard deze ombuiging te bewerken, doch om daartoe te komen is het noodig dat de finantieele kwestie, welke daarbij betrokken is, worde opgelost, wijl de Maatschappij zelve niet in staat is de daaraan verbonden lasten te dragen. Wil het ons verder gegeven worden in dezen geest onzen arbeid voort te zetten dan is het noodig dat door de

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2