Tweede Blad Provinciaal Nieuws No. 47 Woensdag 11 Juni 1924. deeling van Gedeputeerde Staten en overeenkomstig de goedgekeurde be stedingsstukken zijn opgeleverd, dat de uitbetaling echter desgewenscht ook in termijnen, overeenkomend met de betalingstermijnen, gesteld in de voorwaarden van aanbesteding van van Waterstaat gesteld beding, dat de provincie tot een even hoog bedrag als het Rijk moet subsidieeren, niet alleen de provinciale, doch ook de Rijksbijdrage in die meerdere kosten ontvalt. Op grond van het vorenstaande Waalwijk 10 Juni 1924. „Het Schoenenwetje" Het bericht, eenigen tijd geleden in de pers verschenen, dat de Minister het invoerverbod van schoenen met ingang van 15 Juni zou intrekken, heeft in vakkringen eene groote onge rustheid teweeg gebracht, zoo zelfs dat het geven van najaarsorders werd uit gesteld, omdat men liever eerst eens wilde afwachten of door het verdwijnen der Schoenenwet misschien weder groote importen tegen lage prijzen mogelijk zouden worden. Zaterdag 1.1. verscheen echter een nieuw bericht in de pers, waarin werd medegedeeld, dat een wetsontwerp tot nadere verlenging van den geldigheids duur der Schoenenwet om advies was ingezonden aan den Raad van State, welk bericht de gemoederen weer eenigszins heeft gerustgesteld. De bedoeling van de minister immers blijkt uit dit bericht overduidelijk. Naar onze meening acht Zijne Excel lentie nu de invoer tot 'een normaal cijfer is teruggebracht, het verder on- noodig de handel met belemmerende bepalingen in den weg te treden, doch overtuigd, dat het groote gevaar der valuta-concurrentie nog niet geheel ls geweken, doch zelfs in de naaste toe komst te vreezen is, vraagt hij de bevoegdheid voor zich op zoodra wederom van abnormale importen sprake zou kunnen zijn, de grenzen zoo noodig binnen vier-en-twintig uur geheel te sluiten, De tot heden zoo schitterende uit voering der Schoenenwet garandeert ons, dat men op het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid waakzaam zal blijven en dat door wekelijksche, misschien dagelijksche controle van de schoeneninvoer men zich de mogelijk heid zal scheppen zoodra wederom valuta-concurrentie dreigt, in te grijpen. Voorzeker eene buitengewone gerust stelling voor de schoennijverheid en handel. We lezen in het „Vad." Men heeft gelezen, dat de Minister van Arbeid, nu het invoerverbod op schoenen staat opgeheven te worden, een stok achter de deur wil, opdat de te verwachten invoer niet het karakter van een schoenbandjir krijge. Er zijn n.l. reeds veel aanvragen ontvangen, vooral van Duitsche zijde De verkoopdrang, desnoods met verlies van deze zijde is begrijpelijk, als men bedenkt, hoe moeilijk en hoe kostbaar het is in Duitschland crediet te krijgen. Men betaalt 60—80 percent. Onder deze omstandigheden vindt men ver koop tegen b.v. 30 percent onder aan- maakprijs nog een goede transactie De invloed van het wetje op de werkloosheid kan uit een paar cijfers blijken. In een plaats als Loonopzand had men op 1 Juli 1923 225 werk- loozen bij de schoenindustrie, op heden geen enkele. Het aantal werkloozen, dat op 1 juli 1923 in de groep schoen industrie plaatsen 682 en op 1 Januari 1924 nog 408 beliep, was 1 Mei 1.1. tot 52 gedaald. Trots het invoerverbod daalde, naar men ons verzekert, in ons land de schoenprijs gemiddeld met 10 percent Den laatsten tijd is hij echter wegens de hoogere leerprijzen weer wat ge stegen Verbetering der Haven van Waalwijk. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen voor met intrekking van hun besluit van 22 Juli 1913 aan de gemeente Waalwijk eene bijdrage uit de provinciale kas te verleenen van der kosten van verbetering der haven aldaar in een bedrag van hoog stens f81.000 onder de navolgende voorwaarden lo. dat door het Rijk eene bijdrage van minstens dezelfde grootte word verleend 2o. dat de verbeteringswerken wor den uitgevoerd naar de plannen, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten en dat de voorwaarden van aanbesteding der werken, zoomede de openbare aanbesteding zelve verwerven de goed keuring van dat College 3o. dat de gemeente Waalwijk bi de aanvaarding der voorwaarden zich verbindt de haven met bijbehoorende werken ten allen tijde in goeden staat ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten en op de afmetingen in he door dat College goedgekeurd verbete ringsontwerp aangewezen, te onder houden 4o. dat de uitbetaling der provin ciale bijdrage zal geschieden, nada uit eene door den Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat overge legde verklaring is gebleken, dat de werken in behoorlijken staat ter beoor het werk, zal kunnen geschieden,geven wij Uwe Vergadering in over- nadat uit eene door den Hoofdingenieurweging aan de gemeente Waalwijk, van den provincialen Waterstaat over-met intrekking van het Statenbesluit gelegde verklaring is gebleken, datvan 22 Juli 1923, nader eene bijdrage het werk genoegzaam is gevorderd om uit de provinciale kas van '|3 te_ ver in verhouding daarvan een termijn uit j leenen in een bedrag van f 65.954.84 te betalen, en onder voorbehoud, dat en f15 000 of rond f81.000. het gemeentebestuur van Waalwijk ten genoegen van Gedeputeerde Staten waarborgen geeft ter verzekering van de behoorlijke uitvoering van het ge- heele werk 5o. dat de bijdrage niet zal worden uitgekeerd, indien de uitvoering van het werk hetzij wegens de gesteldheid van den bodem, hetzij om eene andere reden niet mogelijk zou blijken, althans niet tot stand mocht komen. Bij het ontwerp-voorstel werd het volgende schrijven van Ged. Staten gevoegd Aan de Staten van Noord-Brabant. Bij besluit Uwer Vergadering van 22 Juli 1913 werd aan de gemeente Waalwijk eene bijdrage uit de provin ciale kas verleend van '|3 der kosten van verbetering der haven aldaar in een bedrag van hoogstens f 58.500. Het verbeteringswerk omvatte lo het verrichten van graaf- en baggerwerk noodig voor het maken eener door gaande geul over de geheele lengte der haven, ter breedte van 10 Meter en ter diepte van 2.50 Meter N.A.P., 2o het aanbrengen van voorzieningen aan de kaaimuren en aan den ver hoogden loswal nabij het boveneinde der haven, 3o het vernieuwen van de beschoeiingen langs de westzijde der haven nabij het boveneinde en 4o het maken van oeververdedigingen en het verrichten van bijkomende werken. Van deze werken zijn uitgevoerd die genoemd sub 2o en 3o, terwijl de overige werken in September 1915 moesten worden stopgezet, omdat het verschuiven van de kraagstukken der ïlooi'ingvoorziening naar den nog niet >p diepte gebrachten bodem het jaggerwerk nutteloos maakte. Alvorens tot voltooiing over te gaan werd besloten te trachten met den aannemer van het stopgezette werk tot eindafrekening te geraken Blijkens het hierachter afgedrukt schrijven van het gemeentebestuur van Waalwijk d.d. 27 October 1923 Nr. 1014 (zie bijlage 1) kon met be- doelden aannemer geen overeenstem ming worden verkregen ter zake van iet hem toekomend bedrag en moest deze aangelegenheid arbitrair worden geregeld. Het gevolg daarvan is geweest, da de kosten van het onvoltooide werk blijkens gemeld schrijven van he gemeentebestuur dd 27 October 1923 4r 1014 hebben bedragen f 65.954.84. Het gemeentebestuur heeft thans besloten tot afwerking over te gaan overeenkomstig het bij genoemd schrij ven overgelegd bestek (zie bijlage II), waarvan de kosten blijkens de nader overgelegde begrooting (zie bijlage VII) op f 15000 zijn geraamd. In verband daarmede verzocht het gemeentebestuur ons College om be vorderlijk te zijn aan de toekenning van een provinciaal subsidie van '|3 in genoemde bedragen van f 65.954.84 en f 15.000, alsmede in een door Rijk, provincie en gemeente in gemeen overleg vast te stellen bedrag wegens waardevermindering van aangekochten grond, waarvan de kosten van aankoop f 19.506.88'/a hebben beloopen. Wij hebben terzake het gevoelen gevraagd van den Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat, wiens rapport dd. 11 Februari 1924 Nr. 393 H (zie bijlage III) hierachter is afgedrukt, Aanvankelijk deelden wij aan het gemeentebestuur mede, dat wij geen aanleiding konden vinden om Uwe Vergadering voor te stellen de pro vinciale bijdrijge te verleenen in een hooger bedrag dan de bij Statenbesluit van 22 Juli 1913 aangehouden som van f 58.500, vermeerderd met de kosten van afwerking van f 15.000 (zie bijlage IV), zoodat de meerdere kosten, verschuldigd als gevolg van en in verband met de arbitraire uit spraak evenals die van aankoop van grond buiten de toekenning van subsidie zouden vallen. Waar intusschen uit een door het gemeentebestuur bij brief van 16 Mei 1924 Nr. 663 (zie bijlage V) over. gelegde missive van den Minister van Waterstaat dd. 12 Mei 1924 Nr. 299 (zie bijlage VI) bleek, dat het Rijk bereid was in de meerdere kosten, welke het gevolg zijn van of verband houden met de arbitraire uitspraak mede subsidie te verleenen, meenen wij dat de provincie in gelijken zin behoort te besluitenbeslist de pro vincie toch anders, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat aan de gemeente Waalwijk wegens het door den Minister dien zin hierbij ter Een ontwerp-besluit in gelieve Uwe Vergadering vaststelling aan te treffen. De daarbij opgelegde voorwaarden zijn gelijkluidend aan die van het Statenbesluit van 22 Juli 1913, aan gevuld met die voorgesteld door den Hoofdinspecteur van den Provincialen Waterstaat in zijn rapport van 11 Febr. 1924. Door het Bestuur van de Vee Vleeschkeuringsdienst is besloten 1 Juni en de keurloonen met ingang van te verlagen en te brengen op 1. Voor een eenhoevig dier van een jaar f6.— in plaats van f7.— 2. Idem doch jonger dan een jaar 2.50 in plaats van f 3 3. Voor een rund f5 in plaats van f6.— 4. Voor een kalf f 2 50 in plaats van f3 5. Voor een nuchter kalf f 1,50 in- plaats van f2.— 6 Voor een varken f 2.50 in plaats van f 3. 7. Voor een schaap f 1.— in plaats van f 1.50. 8. Voor een geit f0.50 in plaats van f 1.— Bij afkeuring van een eenhoevig dier f 1.50, wanneer dit jonger is f 1.—bij een rund f 1.—bij een kalf f0 50. bij een nuchter kalf f 0.25, bij een varken f0.50, bij een schaap f 0.25 en bij een geit f 0 25. Blijft het bedrijf zich zoo ontwik kelen, dan mag verwacht worden dat met ingang van 1 Januari de keur loonen nogmaals zullen kunnen worden verlaagd In verband met de uitvoerige notulen die wij omtrent de a.s. ten toonstelling uit „de Schoenindustrie overnamen, vernemen wij uit de meest bevoegde bron, dat een en ander slechts betrof eene voorloopige bespreking over den opzet, de comité's enz Wij vernemen voorts nog dat alsnog voor verschillende functies zijn uitge noodigd de heeren Adrianus de Graaft Willem Eibers, Jud. van Delft, Adr. de Kort, Frans Pulles, P. Kalis en E. de Greeff. Eene vergadering van de uiigenoo- digden met het hootdbestuur zal plaats hebben op Donderdagavond 12 dezer des avonds ten 8 uur in de achterzaal hotel Verwiel. De nieuwe uniform-petten voor de gemeente politie alhier, zijn geleverd door den Heer L. van Adelberg. Donderdag werd v. S. uit 't gasthuis door een fietser omver gereden. Voelde hij aanvankelijk veel pijn aan 't been, gelukkig is het nog goed af- geloopen. Verleden week werden door den landbouwer van Well in het gasthuis alhier, reeds twee karren prima versch hooi binnengebracht. Gisteravond had in de achterzaal van 't hotel Verwiel eene vergadering plaats van belangstellenden in de fees telijke herdenking van het lOO jarlg bestaan varf het hotel Verwiel op 30 Augustus a.s- De vergadering bijeengeroepen door de biljartclub „Hotel Verwiel", was druk bezocht. De voorzitter, de heer Jan Groenen, zette het doel der bijeen komst uiteen en stelde voor tot op richting van een comité van uitvoering over te gaan. Na ampele besprekingen en voorstellen werd besloten hierin op te nemen van elke ter plaatse gevestigde vereeniging een lid en voorts van elke categorie van uitgenoodigde personen. Het werd aldussaarngesteldM.A.J.v Liempt. Norbert v. Loon, Jan Groenen, A. H. v Schijndel Jr., A van Gent. Max Govaerts, Gerard van Imbeek, Jan Tielen, Arnoud Verwiel, die aanwees als voorzitter, secretaris en penning meester respectievelijk de heeren M. A. van Liempt, Arnoud Verwiel en A. van Gent. Voorts werden door het comité de noodige plannen besproken om te komen tot het beoogde doel. A.s. Zaterdag zal het comité opnieuw bijeenkomen. De Harmonie „St. Crispijn" alhier, besloot gisteravond met algemeene stemmen deel te nemen aan het Groot Nationaal Federatief Muziekconcours te 's Gravenhage, hetwelk gehouden zal worden op 17 en 24 Augustus a.s. Tevens werd ook besloten deel te nemen aan het Groote Festival te Tilburg, hetwelk in Juli en Augustus aldaar zal worden gehouden Onze liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" trok er Zondagmorgen vol goeden moed op uit om deel te nemen aan het groote concours te Loonopzand. Er was den laatsten tijd flink gerepeteerd, het verplicht- zoowel als het gekozen nummer zaten er goed n, wat vooral op de slot-repetitie gebleken was waarop zeer mooi en zuiver in toon gezongen werd. Al wist men dat de concurrentie zeer zwaar zou zijn, men mocht toch met reden verwachten, dat „Tot Bloei der Toon kunst" geen slecht figuur zou slaan. En inderdaad heeft zij deze ver wachtingen niet teleur gesteldonze zangers wisten n.l. den 2den prijs te bemachtigen wat, gezien de zware concurrentie en het feit dat in hare afdeeling (3de afd. mannenkoren) geen "ste prijs is toegekend, een mooie prestatie mag genoemd worden. Er werd door de liedertafel zeer goed en juist in toon gezongen _ammer, dat zij bij de uitvoering van iet verplicht nummer„Goeden nacht" van Roeske een ongelukje had. Toen men namelijk het derde couplet wilde nzetten begon eensklaps vlak in de nabijheid der kiosk een harmonie te spelen, ofschoon dit verboden was. Het gevolg was dat de meeste zangers hun toon niet meer hadden, zeer zwak en ongelijk werd ingezet en men eindelijk moest ophouden. Aanstonds liet de jury de bewuste harmonie stil houden en deelde den directeur mede dat men het derde couplet opnieuw kon beginnen met aangeven van den toon daar men aan het einde van het tweede couplet nog precies in toon was. Of dit geval op den uitslag van de jury van invloed kan zijn geweest is ons niet bekend, doch te bejammeren was het zeker daar de zangers keurig op dreef waren. Het slot van dit nummer was wederom juist in toon en het eigen gekozen nummer„Ecce quomodo moritur" van Handl kreeg een zeer keurige, devote vertolking en was eveneens juist in toon. Niet zoodra was de uitslag in de St. Clemensparochie bekend geworden of men was in de weer om de zangers een feestelijke ontvangst te bereiden Toen ze te circa half negen met de tram arriveerden stonden honderden aan de eerste halte om hen te be groeten den directeur werd een krans omgehangen en onder begeleiding van de lustige toonen der patronaats harmonie werd naar het verenigings lokaal gemarcheerd dat ook feestelijk versierd was. Begrijpelijkerwijze bracht een en ander veel volk op de been en een zeer opgewekte stemming Ook wij wenschen de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" met haren volijverigen directeur, den heer L. van Cromvoirt, geluk met het behaalde succes. Het blijkt „Crescendo" te gaan In Rotterdam den 4den prijs ln Loon opzand den 2den. Alle goede dingen in drieën zegt het spreekwoord, dus een volgend maal den eersten prijs be haald - Ged. Staten stellen o.m. voor om aan de Hoogere Handelsdagschoo alhier f 2500 subsidie te verleenen benevens f2500 extra tot tijdelijken steun in den noodtoestand. - In de toonzaal der steenhouweri van den heer F. Vervoordeldonk te 's Bosch was gedurende de beide Pink sterdage.n geëxposeerd de door den heer F. Vervoordeldonk vervaardigde graf tombe voor den overleden burgemeester van Waalwijk, Th. L. D. Surmont De Bas Smeele. Dit monument, ontworpen door den architect H. W. Valk, is van een bi zonder rustige bekoring. De sarcophaag modelleering breek hier met de gewone zwaardrukkende monumenten. De opgaande lijn geeft verheffing, siering van het geheel, in deze tombe ligt de monumentale rust van den dood vereeuwigd. Het geheel is bijzonder knap beeld houwwerk, vooral wat betreft de aan gebrachte wapens van den overledene en van de gemeente Waalwijk, Prov. Ct - Het afdeelingsonderzoek der 2de Kamer van de wetsontwerpen betref fende de door de regeering voorgestelde opheffing van 34 Kantongerechten, heeft aanleiding gegeven tot heel wat be schouwingen en opmerkingen. We willen hier slechts opnemen wat er gezegd is omtrent de Kantons Heus- den en Zaltbommel. Verscheidene leden hadden er be zwaar tegen, dal het tegenwoordige kanton Heusden voor het grootste ge deelte zal worden gevoegd bij het kanton Gorinchem. Het Land van Heus den en Altena toch vormt, met uitzon dering van de gemeente Heusden, een eiland, en het schijnt niet juist de be volking van dat eiland te dwingen voor kantongerechtzaken de breede rivier de Merwede over te steken, al is het ook, dat het grootste gedeelte van dat kanton dichter bij Dordrecht is gelegen dan bij 's Hertogenbosch, waarheen de stel blijven om het grootste gedeelte van het tegenwoordige kanton Heusden bij het kanton Gorinchem te voegen, dan zouden de hier aan het woord zijnde leden in overweging willen ge ven, een uitzondering te maken voor de gemeenten Heusden, Eethen en Dussen, wijl de ingezetenen van deze gemeenten te Waalwijk ter markt plegen te gaan, zoodat dit gebied gevoeglijk bij het kanton Waalwijk, in welks on middellijke nabijheid het ook is gelegen, zou kunnen worden ondergebracht. Bekendmaking. De Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant. doen te weten lo. dat van en met 11 Juni 1924 tot en met 24 Juni 1924 ten raadhuize der gemeenten Almkerk, Dussen, Eethen. Wijk, Veen en Andel en ten kantore van den secretaris der water schappen „Zuidhollandschen polder", „de Jufvrouwenweide en Zijlmans- polder", „het Zuideveld", „de polder van Meeuwen", „Binnenpolder van Drongelen", „Buiten Millenaarspolder", de Waarden", „Beneden het Drongelen- sche Veer", „Binnenpolder van Gansoyen", „het Aalsveld", „Polder van Eethen", „den Hill", „Polder van Genderen", „Polder van Aalburg", het Hakkeveld", „de Biesheuvel", het Oud en Nieuwland vanBabyloniën- jroek", „de Polder van Wijk" en „de 'older van Veen", voor belanghebben- en ter inzage liggen een ontwerp besluit tot oprichting van het water schap Het Noorderafwateringskanaal" met toelichtend rapport, een uittreksel van de hoofdpunten van dat rapport, alsmede eene kaart op de schaal van 25000 van het op te richten waterschap 2o. dat eventueele bezwaren tegen gemeld ontwerp-besluit bij de Prov. Staten van Noordbrabant kunnen worden ingediend. 's Hertogenbosch, 28 Mei 1924. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST, Voorzitter. WAGENAAR, Griffier. Overzicht van de werkzaamheden van den Keuringsdienst voor Waren, gedurende het le kwartaal 1924. Totaal aantal inspecties van winkels, jakhuizen, markten, enz. 3093, waar van in de gemeente Waalwijk 183. Totaal aantal inspecties van bakke rijen 584, waarvan in de gemeente Waalwijk 39. Totaal aantal genomen monsters volle melk 1110, waarvan in de ge meente Waalwijk 66. Hiervan ondeugdelijk van samen stelling 61, waarvan in de gemeente Waalwijk 5. en ondeugdelijk van toestand 95, waarvan in de gemeente Waalwijk 4. Totaal aantal genomen monsters van andere waren 414, waarvan in de gemeente Waalwijk 17 Totaal aantal ter plaatse van verkoop afgekeurde partijen 209, waarvan in de gemeente Waalwijk Totaal aantal partijen, naar aanlei ding van het onderzoek in het labora torium afgekeurd en in beslag genomen 3, waarvan in de gemeente Waalwijk Totaal aantal waarschuwingen, aan fabrikanten of verkoopers in het keuringsgebied uitgereikt 55, waarvan in de gemeente Waalwijk 3. Totaal aantal mededeelingen en uit- noodigingen tot een onderhoud, den verkoop van waren betreffende 98, waarvan in de gemeente Waalwijk 5. Totaal aantal processenverbaal door den dienst opgemaakt 8, waarvan in de gemeente Waalwijk 1. Op de Pinksterdagen is te 's Her togenbosch een concours voor harmonie- en fanfarekorpsen gehouden, uitge schreven door 's Hertogenbosch' Muziekkorps, ter gelegenheid van zijn vijftienjarig bestaan. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Hertogenbosch, heeft Zondag het concours met een toespraak ge opend. De uitslagen van den eersten concoursdag zijn Vierde afdeeling, fanfare3de prijs St Lambertus te Gemonde. Vierde afdeeling harmonie 2de prijs Wilhelmina Den Dungen met 81 punten2e prijs De Eendracht, Uden met 87 punten3de prijs Semper Crescendo, Kerkdriel met 68 punten. Derde afdeeling fanfare: 1ste prijs Nos Jungit Apollo, St. Oedenrode met 107 punten; 3de prijs St. Willibrord, Heeswijk met 65 punten. Tweede afdeeling harmonie2de prijs Juliana, Waalre met 83 punten 3de prijs Concordia, Berg en Terblijt met 72 punten2de prijs De Een dracht, Best met 87 punten3de prijs Crescendo, Boxmeer met 78 punten. Eerste afdeeling fanfare 1ste prijs Jongeliedenkorps Juliana, 's Gravenhage met 101 punten; 2de prijs Juliana, Rossum met 93 punten. Afdeeling uitmuntendheid harmonie 2de prijs Harmonie Nijmeegsch Vrij- bevolking thans voor rechtbankzaken j willigerkcrps, Nijmegen, met 83 heeft te gaan. punten, 3de prijs Woensel's Muziek- Mocht de Regeering op grond van korps, Woensel met 69 punten, deze laatste overweging bij haar voor- Een directeursprijs werd toegekend be tem»» nail

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5