Nieuws uitKaatsheuvel. Mieuws uit Neusden Kerknieuws Sport. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. gehouden en wel naar aanleiding van Mattheüs 6, vers 8, het laatste deel, woordelijk „Want Uw Vader weet wat gij van noode hebt, voor gij Hem bidt". De kerk was stampvol, ook van andersdenkenden, wel een bewijs dat predikant Jansen in zijn kort verblijf van 3'|a jaar zich de achting der gemeente heeft weten te verwerven. Na zijn dankwoord werd den vertrek- kenden predikant door bij afwisseling sprekende ringbroeders—predikanten toegesproken in gloedvolle en treffende woorden, waarop door den laatsten spreker Ds. Plaatsman de aanwezigen verzocht werden den scheidenden predikant en diens vrouw staande te willen toezingen psalm 121, verzen 1 en 2. Na de gemeente verzocht te hebben aan de pastorie ten bewijze van afscheidsgroet een handdruk te komen geven, alsmede hunne handleekening te komen zetten in een album, waar aan ruim voldaan werd en na he uitspreken van het dankgebed verliet ieder diep onder den indruk het kerkgebouw. Dinsdag zal Ds. Jansen en gezin zich naar hun nieuwe standplaats Terhorne (Fr.) begeven om in veler gedachtenis een blijvend aandenken te behouden. MADE. Het zoontje van C. de L(sat) had het ongeluk door van een hek te springen een arm te breken. Genees kundige hulp werd hem verleend. Men verneemt dat de heer P. v. Sieeuwen tot tijdelijk en vermoedelijk tot vast organist der R.K. Kerk is benoemd inplaats van den heer van Riel alhier. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren 46 stuks hoornvee en 60 a 70 stuks biggen aangevoerd. De prijzen golden als volgtVeivee f 1. a f 1.05, Kalikoeien f400 k f450. Kaifvaarzen f325 a f 375. Muotigen f200 a f 225. Hokkelingen f 90 a f 125. Kalveren f 60 k (75. Biggen f 10 a f 14. Handel goed. DUSSEN. Zondag 15 Juni had in onze Parochiekerk de jaarlgksche groot* sche plechtigheid piaats n.l. de viering van het feest van den giooten wonder doener den H. Antonius van Padua. Deze plechtigheid was voorafgegaan door een driedaagsch Tridium, gegeven door twee Eerw. Paters Capucijnen en was er eiken avond om half acht lof met piedicalie, maar ook telkens was de kerk gevuld met vereerders. Reeds vroeg in den morgen toog men Zondag kerkwaarts en is men dezen dag begonnen met eene alge- meene H. Communie der parochianen. Voor de prachtige processie welke des namiddags om half zes zou plaats hebben, werd gevreesd niet door te kannen gaan, daar de lucht aschgrauw zag en in den loop van den morgen viel er zeifs nog reg6n ook, doch ais door eene gunst van den H. Aatonius klaarde tegen den middag de lucht op en was het na den middag het prach tigste weer en hoewel om half zes de plechtigheid eerst zou beginnen, kwa men om drie uur al vreemdelingen en zoo bleef het geregeld doorgaan; tevens begon om ruim drie uur een der bussen van den autodienst »Nabo« het volk van Haak naar Dussea te voeren en kon dit tot half zes big ven doen, tel kens met volle vrachten terugkeerende; er was dan ook veel volk bijeen om deze plechtigheid bij te wonen, doch die er nu geweest zijn, Zullen een een volgend jaar terugkomen, niet alleen om de prachtige processie te zien, doch om steeds meer gunsten af te smeeken. Om kwart over vijf kwam een ge deelte vanuit het patronaat naar de kerkhet volk stond toen nog langs den weg geschaard om deze te zien voorbijtrekken, doch toen zij in de kerk waren, was deze onmiddellijk gevuld en moesten velen zich nog tevreden stellen met eene piaats batten de kerk. Om half zes begon het lof en daar onder werd de processie opgesteld door den zoo alleszins bekwamen leider den ZeerEetw. heer Pastoor E. J. M. Janssens de Horion, waarna de processie de kerk achterlangs verliet om zoo over het kerkhof te trekken. De fanfare «Wllheimlna* was buiten reeds opgesteld en begon zoodra de processie het kerkgebouw verliet, een der aangewezen nummers uit het hand boekje der H. Familie te spelen, wat door allen werd medegezongenzoo trok dan de processie over het kerkhof om dan, na tweemaal te zijn rond getrokken, plaats te nemen bij het voor dit doel gebouwde altaar en werd het Allerheiligste hierop uitgesteld. Hierna hield een der Eerw. Paters Capucijnea eene prachtige, gloedvolle predicatie welke door de honderden aanwezigen in alle stilte werd aan hoord en eenleder, katholiek of anders denkend, riep er over dat er zoo prachtig was gepreekt. Na de predicatie werd het >Tantum Ergo* gezongen, waarna de zegen met het Allerheiligste werd gegeven en direct daarop werd gezongen «Broeders welk geloof hebt gij*. Toen dit was afgeloopen, werd de processie wederom opgesteld en trok men nogmaals over het kerkhof om zoo weder achterlangs de kerk binnen te gaan. Door het gure weer der laatste weken waren er nog niet veel bloemen, maar toch hadden de parochianen gezorgd voor een ware bloemenhulde ter eere van het H. Sacrament en den H. Antonius. Voor de orde in de kerk alsook op het kerkhof bad de ZeerEetw. heer Pastoor met behulp van twee ma:é- chaussée's uit Woadrichem, de ge- meeateveldwachter Heijmans van Hank en een der Eerw. Paters Capucijnec gezorgd en het ging er dan ook, on danks de groote menigte, ordelijk en netjes toe. We kunnen dan ook gerust met genoegen op dit feest terugzien en mogen niet nalaten hier een woord van hulde en dank te brengen aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van dit zoo schitterend ge slaagde feest, op de eerste plaats den ZeerEerw. heer Pastoor, de Eerw. Paters, de fanfare «Wilhelmlna*, alsook hen, die voor de orde en rust hebben gezorgd. Bij den heer H. S. haalde men deze week een kauwennest alt, welke een schoorsteen als verblijfplaats had den gekozen. Een dezer jonge diertjes had een witten kop. Zaterdagavond te 8 uur gaf de bekende biljartspeler prof. Sledenburg, ia het café van den heer LPennings te Hank, eene seance. Gespeeld werd tegen de beste speiers van Hank, nl. C, de Vetb, A. v. d. PJuijm en W, v. d. Plnijmgespeeld werden partilen cadre met een voorgift van 100 op 200 punten, doch hij won telkens met groote meerderheid. De hoogste serie behaalde hij met 148 pra e?. Het café was den gehoelen avond tjokvol toeschouwers en prof Sleden- burg sprak zijne tevredenheid uit over de biljart alsook matetiaal en zei er bij dat aile9 zoo goed en keurig In orde was. Zondagavond had in onze ge meente eene vechtpartij plaats waarbij de messen nog werden gebruikt. Twee personen werden gestoken, nl. A. v. B. en C. V., waarvan eerstgenoemde verschillende steken opliep In zijn nek en hoofd. De politie heeft de zaak is onderzoek. LOON-OP-ZAND. Zaterdag zijn de feestlijkheden ter gelegenheid van het jubilé der Sophia's-vereeniging weer voortgezet Te 3 uur 's middags vingen de kinderfeesten aan, welke werden opgeluisterd door de Sophia's- vereeniging. De harmonie „Apollo„ uit Kaatsheuvel gaf 's avonds een con cert. Zondagmiddag te half een hield de voorzitter van het feestcomité, nadat de eere-wijn was aangeboden een toe spraak. Tot 7 uur werden feestcon certen gegeven door de jubilaresse, „l'Echo des Montagnes" uit Tilburg, „Apollo" uit Kaatsheuvel, „Tilburgsche Capelle St. Jan", „Oefening en Uit spanning" uit Goirle, Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" uit Kaatsheuvel en „Orpheus" uit Tilburg. Te half drie werd onder directie van den componist den heer P. van Abeelen, de feestmarsch uitgevoerd door de gezamenlijke vereenigingen. Mevr. Verheyen-Van Nispen tot Seve- naer bood den heer van Abeelen instructeur der Sophia's-vereeniging een lauwerkrans aan. Onder leiding van den heer Kroes, directeur van „Orpheus" te Tilburg werd deze feest marsch nog eens herhaald. De dirigent had van den voorzitter der jubilee- rende vereeniging eveneens een krans in ontvangst te nemen. 's Avonds gaven „l'Echo des Mon tagnes" en „Tilb. Capelle St. Jan" onder leiding van den heer Van Abee len een groot concert. Gedurende de pauze deed zich de heer Ant. van Leest als saxophonist hooren. De heer Van den Heuvel, predident der Sophia's vereeniging bood hem als dank voor het geschonken genot een lauwerkrans aan. Voor het slotnummer van het prach tig geslaagde concert hield de voorzitter van het feestcommité. de heer Van der Meeren een geestdriftige toespraak, waarin hij warmen dank bracht aan de :amilie Verheijen en het overige onoverzienbare publiek. Omstreeks half twaalf werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Een prachtig nummer was het slotstuk „18641924 Heil aan Sophia". Knauheu'-e', 17 Juni 1924. Na beide aan 't festival le oonopzand te hebben medegewerkt moeten onze beide harmoniën ook uit- tomen in 't festival te Waalwijk op Zondag 22 en 29 juni. Apollo zal reeds Zondag moeten concerteeren erwijl Euphonia op Zondag 29 Juni s aangewezen. In een gecombineerde vergadering der heeren Fabrikanten alhier is besloten om met Sacramentsdag (Donderdag 19 Juni) om 9 uur v. m. met het werk aan te vangen. De gebruikelijke Sacramentsprocessie na den middag zal in plaats van Donderdag a.s. Zondag gehouden worden. Bij het lossen van de boot ont snapte gisterenavond aan de haven te Drongelen de koe van de slagers de Jong—de Vries. Tot diep in den nacht werd tevergeefs gevangen, zoodat men heden een ander beest moest gaan koopen op de Bossche Markt. De gehouden plaatselijke Kegel wedstrijden van „Amoenitas" hebben succes gehad. Maandagavond is definitief een tweede club opgericht die op de banen van „Amoenitas" zal spelen. Naar wij vernemen zijn de finantieele voorwaarden door „Amoenitas" zoo gesteld, dat het vroeger bezwaar van al te hooge kosten geheel vervallen is. Zaterdagmorgen bezocht Zijne Ex cellentie de Commissaris der Koningin in de Prov. Noordbrabant onze ge meente. Juist om half tien reed de auto met de wapenvlag van Noord- Brabant getooid bij 't Raadhuis voor. De gebruikelijke verificatie van boeken en bescheiden had plaats, terwijl het gemeentehuis, wat Zijne Excellentie nog niet gezien had in oogenschouw werd genomen. Ook het politiebureau werd bezocht. Niemand maakte ge bruik om bij Zijne Excellentie op audiëntie te gaan. Om 12 u. 15 vertrok het hooge gezelschap. Heusden, 17 Juni 1924. Zaterdagavond had onder veel be langstelling de overdracht aan de gemeente plaats der vaste muziektent op de Vischmarkt, opgericht door Harmonie en Fanfare. Namens de beide vereenigingen sprak de oud vice- president der Fanfareé de heer J. Sens terwijl namens het gemeentebestuur het woord werd gevoerd door den Burge meester. Hiérna voerden.beide gezel schappen een keurig program uit, terwijl de Gemengde Zangvereeniging „Crescendo" niet minder verdienstelijk een drietal nummers vertolkte. Op haar doortocht door onze stad gaf Zondagmiddag de Gymnastiek vereniging „Kunst en Kracht" uit Waalwijk op de Botermarkt eenige staaltjes van bedrevenheid te zien, waarvoor het talrijke aanwezige publiek blijkbaar respect had. De eerste nieuwe aardappelen zijn gestoken en wel door A. Verhoeven, 't Is zoo wel niet alles, doch 't begin is erl Bij de hooigrasverpachtingen werd besteed als middelprijs f 16,— per 1000 halve kilo's op struikhoog in verband met het enorme gewas, doch 4 minder dan verleden jaar. Even voorbij de stad ter hoogte van Bern werd in de afgeloopen week op de Maas een steur gevangen van 304 pond, die van de hand ging voor 49 cent per pond. Als bewijs dat de Belgische Voshengst van Otto v. d. Werken op 't Eiland (Nederhemert) goed afstam) is dienende dat alhier bi} de Wed. G. Timmermans voor een Vosmerrie- veulen van ongeveer drie maanden oud tevergeefs een bod werd gedaan van f 350, terwijl voor een dito veulen van Lamb. Mimpen te Drunen ook tevergeefs f 300 werd geboden. Zondag 15 Juni arriveerde Z.D.H. Mgr. Diepen te Boxtel om den H. Bloed doek plechtig te gaan overdragen in de handen van Pastoor Spierings in de St. Petruskerk waar het kostbaar bezit zal blijven berusten. Mgr. Diepen droeg een Pontificale H. Mis op en in den namiddag werd processie gehouden in de tuinen van kerk en klooster. De bisschop heeft tweemaal de H. Corporale vertoond en de ontzaggelijke breede schare belang stellende geloovigen toegesproken. Het was een zeldzaam feest vol schoonheid en devotie en vol van Roomsche blijdschap om 't historisch gebeuren dat Boxtel den H. Bloed-doek heeft terug ontvangen. Kardinaal v. Rossum is 50 jaar redemptorist en is schitterend gehul digd. Het hoofdaltaar der Propagandakerk te Rome was schitterend versierd met bloemen, draperieën en licht. Alle Hol- landsche geestelijken waren aanwezig. De studenten der Propaganda voerden tijdens de H. Mis gewijde gezangen uit. Na de H. Mis hield de Hoogeerw. pater Broeken een toespraak, waarin de gewijde redenaar de verdiensten me moreerde van den kardinaal, als kloos terling en priester voornamelijk voor de missie en de Hollandsche geestelijk heid in Rome. De kardinaal dankte God voor de vele genaden en sprak zijn dankbaar heid uit voor het geschenk, hem aange boden. Op de gehouden receptie waren alle Nederlandsche geestelijken alsook de familie van Nispen tot Sevenaer, kapi tein Quadekker, mej. Kooien en eenige andere Nederlandsche dames aanwezig. Mgr. Drehmans wachtte de bezoe kers af, die in de laatste zaal door den jubileerenden kardinaal werden ont vangen. Op een tafel lag een kostbaar-fijn album van de zusters van Tilburg door haar aan den protector van haar con gregatie geschonken. Het boek bevat na een opdracht de verschillende hui zen der congregatie van tekst voorzien. Ook lag op tafel nog een ander mo dern geteekend album, welke van de Nederlandsche paters Redemptoristen afkomstig is. Naast een opdracht vol gen de voornaamste feiten uit 't leven van den kardinaal, zooals doopsel, roeping en priesterwijding, in beeld ge bracht. In een kamer naast de receptie-zaal werden verfrisschingen aangeboden. Hier heerschte een aangename stem ming. De kardinaal droeg den pas van den Paus ontvangen kostbaren ring. Duivensport. MADE. Zondag hield de postduivenvereen. „De Luchtbode" een wedvlucht van uit Wouw, aldaar werden de duiven vrij gelaten om 9 uur 30 min. De eerste duif werd getoond om 10 uur 22 min., de laatste om 11 uur 57 min. 6 sec. en als volgt: J. Thijssen 1-8—9, P. Reniers 2-15, P. v. Bracht 3 12, J. van Dongen 4- 5—11, P. Diepstraten 6, H. Heere 7, C. van Oils 10 C. Sins 13—14. Linart op de 7 wem. Op 22 Juni rijdt Linart een wedstrijd tegen Schlebaum en Lejour. De eerste heeft verzocht een poging te wagen om het wereldrecord achter groote motoren te verbeteren. Hij zal daartoe 100 K.M. achtereen rijden waarbij de tijd officieel wordt opgenomen door een afgevaardigde van den N.W B. en den U C.S. Linart heeft juist tot deze poging de Twem uitgekozen omdat deze baan volgens zijn ervaring de snelste is der wereld. Lejour is tegenover Linart geplaatst omdat hij den laatsten tijd een recordpoging van plan is en het Belgische record reeds heeft verbeterd. Men begrijpt dat op 22 Juni de grootst mogelijke snelheid zal ont wikkeld worden. Voor dien dag zijn tevens uitge schreven sprintwedstrijd voor beroeps rijders en koppelwedstrijd voor amateurs. Het zal 22 Juni een drukte zijn op de Twem. Maandag omstreeks 4 uur n.m. stortte, van een hoogte van omstreeks 1000 M. het marine-vliegtuig D 64, af komstig van het vliegkamp „De Mok" op Texel, nabij den oever van Wierin- gen in zee. Het vliegtuig was bemand met den officier-vlieger Kuiper als bestuurder en den adelborst Schat als waarnemer. Hoewel beiden ernstige kneuzingen hadden bekomen, wisten zij zich zoo lang boven water te houden tot de be manning van een pleizierkotter, die van nabij het ongeluk zag gebeuren, hen redde. Van den oever werd de vlieghaven gewaarschuwd, spoedig daarna ver scheen een watervliegtuig, waarmee de waarnemer naar het hospitaal van den Helder werd gebracht. De bestuurder is, na eerst door een geneeskundige te zijn verbonden, per ziekenauto naar den Helder vervoerd. De D 64 is geheel vernield, het vaar tuig viel op een ondiepe plaats en zit met den kop in de modder. Nader wordt omtrent de aard- schuiving in het Garoetsche vernomen, dat de kampong Tjigembong geheel is weggevaagd. Er zijn 112 dooden. Slechts 12 toevallig aanwezigen ont snapten. Het reddingswerk is uiterst moeilijk en het gevaar voor nieuwe af schuivingen wordt nog vergroot door meervorming tengevolge van afdam ming van twee riviertjes. Het linkeroog van den len lui tenant instructeur bij de Eerste Storm- school, G. B., dat gisteren bij Waals dorp door een granaatscherf is ge troffen, moest heden worden verwij derd. Te Erp is de rijwielhandelaar R. uit Helmond, met zijn motor tegen een boom gereden. Zwaar gewond werd hij opgenomen. De laatste H.H. Sac ramenten zijn hem toegediend. Zijn toestand is ernstig. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is in de Ketelstraat te 's-Gravenhage de 4-jarige M. P. R. uit de Stuwstraat bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. In verband met de aangifte, dat postwissels vervalscht zouden zijn, heeft de Haarlemsche recherche met behulp van de Amsterdamsche recher che, een onderzoek ingesteld en aan gehouden B. B. en L. K., 20 en 33 jaar oud, de eerste kantoorbediende, de tweede accountant. Deze personen had den te Haarlem verval schte postwis sels geïnd tot een bediag van 247. Te Amsterdam werd de uitbetaling van een vervalschten postwissel van ruim 300 door den beambte gewei gerd. De man, die den postwissel aan bood, ging op de loop. De 21-jarige gehuwde arbeider E. T. te Veenwouden, die per fiets was, is Zaterdag bewusteloos met een hoofdwonde aan den weg naar Niezijl gevonden, klaarblijkelijk tengevolge van een val. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is T. den volgenden dag overleden. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. Te Venray is aangehouden de 25- jarige G. M. T., kantoorbediende bij de posterijen aldaar, verdacht van ver duistering van gelden ten nadeele van de posterijen. Hij is naar de gevange nis te Roermond overgebracht. Te Losser hebben de kommiezen vijf koeien in beslag genomen. De da ders ontkwamen. De Duitsche politie heeft op aanwijzing van de kommie zen een der smokkelaars, een Duit- scher, gearresteerd. Vier koeien ble ken gestolen bij een landbouwer nabij Losser. Nabij Deventer is de 34 jarige A J, Scholten uit Gorssel, die te Deventer een boot had gekocht en daar mede naar Qorssel wilde roeien, over boord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Toen Zaterdagochtend halfelf de de trein uit Hengelo vertrok, wilde een zware Duitsche dienstbode met een koffer in de hand op den reeds in be weging zijnden trein springen. Ze gleed van de treepland onder den wagon, maar bleeft zich vasthouden aan den riem van hetopenstaande coupéraampje. De heer O., uit Den Haag, die op het perron stond bedocht zich geen oogen- blik, sprong op de treeplank en heesch, zich met één hand aan de deurhand vat vasthoudende met de andere de Duitsche, die hij om het middel greep onder den wagon uit op de treeplank Reizigers haalden de noodrem over' doch voor de trein stilstond, was de heer O. al met de Duitsche in de armen, met een krachtigen sprong op het perron beland. Daar maakten ze een tuimeling, doch bleven ongedeerd Toen de heer O. 'savonds weer Henge lo passeerde, heeft de stationschef hem gecomplimenteerd en zijn naam ge vraagd om van het geval melding te maken. Te Eysden reed een motorbe stuurder. afkomstig uit Luik, met snelle vaart door het dorp, zoodat hij, ver moedelijk tengevolge van de te snelle vaart, van den motor werd afgeslingerd en op den grond terecht kwam Medi sche en geneeskundige hulp was aan stonds ter plaatse. Naar het hospitaal te Luik overge bracht is de omstreeks 27-jarige man aldaar spoedig overleden. Te Nieuw-Vosmoer is een 3 jarig kind van Z. door een slag van een molenwiek gedood. Gisterenavond is tusschen Velp en dieren een 85 jarige vrouw door de stoomtram overreden. Zij bekwam zoo ernstigen verwondingen, dat zij weldra aan de gevolgen overleed. Zaterdagmiddag verrichte de 51 jarige leidekker H. Schenck op het dak van een perceel in de Drieemmer- straat te Maastricht werkzaamheden. Op een zeker oogenblik deed de man een misstap en sloeg met dakgoot en al tegen den grond. De vrouw van het slachtoffer werd zeven jaar geleden door een stoomtram overreden, waarbij zij het leven verloor. Wegens vacaturebeurt zal de dienst in de Herv Kerk te Waalwijk gehouden worden om 3 uur 's nam zooals afgekondigd is. 's-HERTOGENBOSCH. 's Bosch krijgt eindelijk zijn Christusmonument. Na al de meeningsrerschillen en na alles wat er over de aangelegenheid gesproken en geschreven is werd thans de oplossing gevonden welke alle be langstellenden bevredigen zal. Het H. Hart monument, waarvoor f 20 000 beschikbaar is zal verrijzen op het Julianaplein recht tegenover de Capucijnenlaan. Het zal geplaatst worden in het bestaande plantsoentje, tusschen hoogopgaande boomen en langs drukke verkeerswegen in een zeer mooi stadsgedeelte nog geheel nieuw van bouw en aanleg. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten ver schillende artikelen en de Sportru- briek tot een volgend nummer blijven liggen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6