fi£ ECHO M HET Ml. Derde Blad. Provinciaal Êlieuws Nummer 50 Zaterdag 21 Juni. 47e Jaarg. Waalwijk 20 Juni 1924, Drie belangrijke gebeurtenissen. Voor onze gemeente staan Zaterdag drie zeer belangrijke zaken op het programma. Morgenmiddag ten 3 uur zal onze burgemeester, die hoe kort betrekkelijk hier ten zeerste met alles meeleeft, de bad en zweminrichting aan de Hoefswiel officieel openen We be hoeven er hier niet nader op^ terug te komen, hoevele jaren en jaren dit een hartewensch van onze gemeente naren is geweest, hoe dit steeds als een groote behoefte werd gevoeld en werkelijk hoe dit om tal van redenen noodzakelijk was. Verschillende malen werden idees gevormd, zelfs plannen ontworpen, tot tenslotte ook de R. K. Werkliedenvereniging in een adres aan den raad om voorziening ten deze vroeg. B en W. en de raad beaamden het groote nut maar meen den dat het particulier initiatief hier moest ingrijpen, zij het met steun der overheid. Toen begreep het bestuur van W. B. opnieuw, waar de drang van alle zijden kwam en ook van hoogerhand steun was toegezegd, dat deze belangrijke aangelegenheid direct moest worden doorgezet en daarom riep zij eenige bekende zwemliefhebbers een paar malen bijeen, met het resultaat dat zich daaruit een voorloopig comité i vormde om deze zaak met kracht ter hand te nemen. Dit comité is onder leiding van den voorzitter den heer D. A. Lackamp vol ijver aan 't werk gegaan heeftplannen ontworpen, vroeg en verkreeg verlof der familie Loeff voor den Hoefswiel, een flinke subsidie van de gemeente en steun allerzijds door de aanmelding van tal van leden En zoo staat dan de Waalwijksche bad en zweminrichting goed geoutil leerd, uitgerust met alle materialen en benoodigheden ter voorkoming van gevaar en ook tot redding van drenke lingen, officieel geopend te worden als een hernieuwd bewijs wat in onze plaats door eendrachtige samenwerking is tot stand te brengen. Het zal onnoodig zijn het groote nut van zulk een inrichting voor lichaam gezond heid, voor de goede zeden enz.enz uiteen te zetten laten wij onze plaats gelukwenschen met de tot standkoming ervan en het bestuur der Waalwijk «che Zwemvereeniging hulde en dank brengen voor zijn energiek en succes vol werken. Een tweede gewichtige gebeurtenis op Zaterdag mag genoemd worden de opening der nieuwe kiosk op de Markt die zal plaats hebben door den voorzitter van Waalwijks Belang, 's avonds ten 7'/a uur. De trouwe lezers van onze kolommen weten wel dat er reeds jaar en dag is geschreven over de kiosk We hebben er eene gehad, die veel te groot en moeilijk was en de duidelijke sporen des ouderdoms droeg, we hadden een andere in bruikleen, die werd teruggevorderd, zoodat men zelf moest komen tot een flinke kiosk, onze plaats waardig. Waalwijks Belang weer heeft zich voor deze zaak zeer geïnteresseerd, inschrijvingen werden geopend, collecten op vergaderingen als anderszins, zoodat men reeds een aardige som bijeenkreeg Het bestuur meende den knoop te moeten door hakken en de kiosk te moeten aan besteden en het nog benoodigde bedrag door het plaatsen van aandeelen trachten te krijgen. Dit laatste is vrijwel gelukt, al zullen nog wel eenige moeten volgen Ir. van Veen te Breda ontwierp het mooie plan de firma Wed. Aarts en Zonen leverde het timmerwerk, de firma Wed. J Verhulst en Zn het sierlijk smeedwerk, de heer P. Dekkers 't verfwerk en met welk resultaat, daarover mogen we 't oordeel aan 't publiek laten De werkelijk monumentale kiosk is een prachtig stuk werk, een sieraad voor markt en gemeente. Hier mag aan de vervaardigers een woord van hulde worden gebracht maar zeker een woord van dank aan Waalwijks Belang, waar een dergelijke kiosk voor het muzikale leven in onze plaats van groot belang zal zijn en vooral het vreemdelingenverkeer ten zeerste in de hand werken Mogen allen ook W. B steunen voor onder houd enz maar niet minder om geregeld concerten te kunnen doen geven. Direct daarop zal het derde groote feit (hier laatstgenoemd in tijd volgorde) officieel worden ingezet, een feit van verheugende beteekenis, de officieele opening van het Groot Festival ter gelegenheid van het 127a-jarig bestaan der harmonie van de R.K. Werk liedenvereniging. Wij vertrouwen dat velen met ons het aardige voorwoord van 't programma boekje zullen hebben gelezen en daarin de wordings en lijdensgeschiedenis van deze vereeni ging. die voelde wat het gemis van een harmonie beteekent, toen l'Espé ranee en St. Crispijn z.g. geheel of grootendeels ter ziele waren Wij danken aan het initiatief en volhardend volhouden dier heeren dat we weer in 't bezit zijn gekomen van een gezelschap, dat door ijver, studielust en goede leiding weer voor den dag kan komen tal van prijzen ver wierf in deze jaren en steeds bereid was openbare feestelijkheden op te luisteren. Het is dan ook terecht dat zij dit koperen feest waardig viert en dat allerwegen belangstelling wordt getoond in dit festival. Als blijk dezer belangstelling en waardeering moge toch wel dienen, dat de burgemeester het festival persoonlijk opent en het dagelijksch bestuur de komende ver- eenigingen beide Zondagen officieel ten raadhuize ontvangt De vereeni ging verdient het o i. ten volle en wij nemen de gelegenheid te baat haar van harte geluk te wenschen met dit jubileum en de hoop uit te spreken dat zij groeie en bloeie in lengte van dagen. Wij meenen niet te veel geschreven te hebben toen we spraken van een belangrijke dag en daarom morgen algemeen de vlaggen uit Wij geven hier in 't kort 't pro gramma weer Zaterdag 7'ƒ2 uur Op de kiosk op de Markt opening der kiosk door den voorzitter van „Waalwijks Belang". 73/4 uur. Opening van het festival door den Edelachtb. heer Burgemeester. 8 uur. Groot Concert door de jubi- leerende vereeniging. met medewerking der Chr. Zangvereeniging „Hallelujah". Zondag 12 uur. Offiicieele ontvangst der deelnemende vereenigingen ten raadhuize 12'/a uur. Gezamenlijke uitvoering der feestmarsch rondom de kiosk. 1 uur. Muzikale rondgang door een deel der gemeente. 3'/j uur. Festival in het Bonds- gebouw. 8 uur. Concert van Apollo in het Bondsgebouw. Naar wij vernemen heeft Z.Exc minister Aalberse het beschermheer, schap der Int Tentoonstelling van Schoen, en Ledeiinstrie en aanverwante artikelen Waalwijk 1925 aanvaard. Alsnog zijn toegetreden als lid van het Eere-Comité de heerj B.Timmer mans Wzn oud-Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, oud-lid der Prov. Staten enz te Waalwijk en de heer M A. van Loon (Fa G.v Loon, Leder-Import Waalwijk) te 's Hage. Voor het Donderdag 19 dezer gehouden Hanze-examen te 's Hertogen, bosch slaagde Mej J Vos, Sprang de heeren F. van Helvoirt, N Trommelen, S. Blom, H van Herwijnen N de Vries alhier en E Spierings, Capelle, allen leerlingen van den Handelscursus te Waalwijk. Wij vernemen dat de invoer van schoenen, na opheffing van het invoerverbod op 15 dezer, reeds zeer aanzienlijk is, speciaal van Duitschland. Ook reeds de laatste weken kwamen de orders veel langzamer in. Dit ver moedelijk door het vooruitzicht op de opening der grenzen en de met het oog hierop in het buitenland geplaatste orders. Zooals bereids werd geschreven levert Duitschland aanzienlijk onder de waarde om zoodoende in 't bezit te komen onzer Hollandsche guldens waar crediet daar te lande niet of alleen aan exhorbitante rente is te verkrijgen. Reeds wordt hier en daar personeel ontslagen. Naar wij vernemen zal de weleerw. heer L N. van Delft Thzn geboren te Waalwijk, thans te Tilburg, die verleden week priester werd gewijd, zich half September als missionaris naar Noorwegen begeven Dezer dagen overleed in het R.K. Gasthuis alhier de heer Jan Smolders, oudste ingezetene dezer gemeente. Thans is de oudste ingezetene P. F. van Geldorp oud 90 jaar, even eens in 't R K. Gasthuis. Van- gemeente-wege is ingesteld een autobuskeuring Deze week is men begonnen met de Wavi waarvan reeds twee wagens zijn gekeurd. Deze functie is opgedragen aan den heer Jac. Plevier, directeur der gasfabriek enz. en een agent van politie, die daarvan rapport uitbrengt. Het bestuur van het Algemeen Groene Kruis heeft besloten met koninklijke goedkeuring eene groote verloting op touw te zetten, die zij met behulp en steun harer zuster verenigingen in den lande, geheel zelf hoopt te exploiteeren. Er zullen uitgegeven worden 25 000 loten waarvoor 250 prachtige prijzen beschikbaar worden gesteld, dus op elke 100 loten een prijs. De hoofdprijzen zullen bestaan uit 1 pr. Een luxe auto 2 Een salon ameublement. 3 Een eetkamer-ameublement. 4 Een slaapkamer-ameublement. 5 Een motorrijwiel 6 Een bad en geijser. 7, 8, 9 en 10 pr. Dames en heeren rijwielen De prijzen der loten is fl.De trekking heeft plaats 15 November a.s. Het doel waarvoor deze verloting wordt gehouden is het stichten van een wijkgebouw. voor onderzoek, consultatie, woning verpleegster, kleine verpleging enz, Gelijk wij in ons vorig nummer reeds in het kort berichtten, zal op a.s. Dinsdag geboortefeest van St Jan Baptist, patroon dezer parochie, in de nieuwe kerk een gedenksteen met oorkonde worden geplaatst hetgeen met eenige plechtigheid geschieden zal. Te 9 uur Dinsdagmorgen zal in de noodkerk eene H. Mis worden opge dragen; daarna, te ruim 10 uur, zal dan de gedenksteenlegging plaats vin den, welke plechtigheid zal worden verricht door den Z.Eerw. heer pastoor v. Riel met assistentie van WelEerw. heeren kapelaans en waarbij o.m ook het kerkbestuur, de architect, de aan nemer, de opzichter en de uitvoerder van het kerkgebouw zullen tegenwoor dig zijn Ook het Dag Bestuur onzer gemeente zal officieel tot bijwoning dezer plechtigheid worden uitgenoo- digd Alle belangstellenden kunnen hierbij verder tegenwoordig zijn. De gedenksteen zal worden geplaatst in een der hoofdpilaren bij het priester koor, terwij! in een looden buis, welke in dezen steen zal worden ingemetseld, een oorkonde zal worden gedaan, ontworpen en uitgevoerd door den heer Willem Wiegmans, sierkunstenaar te Utrecht, welke oorkonde van den volgenden inhoud is „In het jaar Onzes Heeren MCMXX1V, „den 24sten Juni op het Geboortefeest „van den H Joannes Baptist werd de „gedenksteen van deze nieuwe kerk „onder het Pausschap van Z. H. Paus „Pius XI. onder de regeering van „Wilhelmina, koningin der Neder landen, onder het bisschoppelijk „bestuur van Z. D. H. Mgr. A. F. „Diepen, bisschop van 's Hertogen- „bosch, in tegenwoordigheid van tal rijke geestelijken, van de kerkmeesters „J. v. Calker, Jac. Gragtmans, J. v. „Iersel-Holtus en E. W. Klijberg- „Pernot, den architect H. W. Valk. „den opzichter |os. v. Rooij, de aan nemers W. Theunissen en A. J. W „van Sambeek. den uitvoerder Huis- „kens en verschillende belangstellen „den, gelegd door den ZeerEerw Heer „N. H. J. van Riel, pastoor der „parochie". Volgens tot heden ter secretarie ontvangen opgaven moeten uit onze gemeente 70 dienstplichtigen aan de dit jaar te houden herhalingsoefeningen deelnemen. De penningen voor de honden belasting, waarvan in de toekomst elke hond moet zijn voorzien, zijn thans op de secretarie aanwezig en worden bij betaling der hondenbelasting uitgereikt, Op verzoek van verschillende lezers geven we hier nog eens het tarief voor gezinskaarten der Waalwijksche Zwemvereeniging. Wanneer meerdere personen uit een gezin lid willen worden, betaalt het gezinshoofd (de vader of als die geen lid wordt bijv. de oudste zoon) f 4.— voor de eerste kaart, de tweede kaart kost dan f 2.—, de derde f 1 en de overige kaarten f 0 50 per persoon Wordt de eerste kaart genomen door een vrouwelijk gezinshoofd dan betaalt deze f2 50, terwijl de overige kaarten wederom respectievelijk f 2 f 1 en f 0 50 kosten. Het lijkt ons niet ondienstig in ver band met het bezoek aan de zwem- gelegenheid te wijzen op de onbewaakte overwegen, die met dergelijk druk verkeer groot gevaar opleveren Door B. en W. is aan den raad 't volgende prae-advies uitgebracht ter zake school-verbouw Nuts U. L. O. school. In ons prae-advies van 23 Juli 1923 deelden wij mede op welke wijze aan het verzoek van 't Departement Lang straat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om beschikbaar te stellen de noodige lokaliteiten voor de vesti ging van een U.L.O.-school, ware tege moet te komen, n.l. door de aanwijzing van een gedeelte der openbare school, na het aanbrengen van eenige verande ringen. Wij deelden toen 't volgende mede: „Wordt het verzoek van adressanten ingewilligd dan zouden kunnen wor den beschikbaar gesteld het leslokaal beneden, later aangebouwd op de speel plaats, benevens het lokaal aan den noordgevel terwijl te zijnertijd het zui delijk daaraan grenzende lokaal :zou kunnen worden in gebruik genomen. Het zal echter noodig zijn dat als dan eenige voorzieningen worden ge troffen. De toegang tot de gemeente school, die thans uitsluitend in de bo venlokalen is gevestigd, zal moeten worden verlegd. Dit zou het best kun nen geschieden door het hek, dat de strook tusschen het schoolgebouw en het perceel van J. van der Sanden af scheidt, te vervangen door een poort en een doorgang te maken in den hou ten wand van de overdekte speelplaats. Vanaf de speelplaats kan dan de ge wone toegang tot de bovenlokalen wor den gesteld. Verbetering zal ook moeten worden gebracht in de privaten en urinoirsde vloeren en wanden in de gangen en de leslokalen zullen moeten worden vernieuwd of deugdelijk opgeknapt, medebrengende naar ruwe schatting een uitgaaf van ongeveer 5000. 6000.De meubileering zal daaren boven ook nog moeten worden bekos tigd, tei'wijl het schoolbestuur aan spraak kan maken op een uitkeering, bedoeld in art. 101 der Wet op het La- geronderwijs, die uit den aard der zaak meer zal bedragen dan die voor het Lager onderwijs. Wij zullen eventueel ten aanzien van de beschikbaarstelling en de aan te brengen verbeteringen overleg moeten plegen met het Rijksschooltoezicht. Eerst dan zal een nauwkeurige kosten- begrooting kunnen worden gemaakt. Het zal daarom gewenscht zijn eene beslissing in beginsel te nemen, dan kan ons College verdere voorbereiden de maatregelen treffen." Na overleg met het Rijksschooltoe zicht zijn onze inzichten intusschen ge wijzigd. Wij bieden U hierbij aan een ontwerp-plan tot verbouwing der open bare school, waardoor beschikbaar zul len komen drie leslokalen en een ka mer voor het onderwijzend personeel. Voor dit plan wordt benut het tegen woordige gymnastieklokaal en het daaraan Noordelijk grenzende lokaal. Op ongeveer de helft van den beneden- bouw wordt een scheidingsmuur ge plaatst en wordt de Zuidelijke helft in 4 lokalen verdeeld. De toegang is ge projecteerd in het Zuidelijk trappor taal dat aansluit op een gang die een verbinding brengt met een gang aan den Westgevel, waarop de leslokalen uitkomen. Deze laatste gang kan ge vormd worden door 't wegbreken van bestaande urinoirs en privaten die wor den ingericht in een aan dezen gang te maken uitbouwtje. Tot gymnastiek lokaal kan worden ingericht het lokaal waarin o.m. het stembureau voor de verkiezingen is gevestigd, met het daaraan Noordelijk grenzende lokaal. De Noordelijke helft van den bené den bouw zal dan bestaan uit het gym nastieklokaal met een Noordelijk daar van gelegen lokaal (bestaand). Dit laatste zou beschikbaar kunnen blijven voor verschillende cursussen, zoo noo dig ook het bestaande uitgebouwde lokaal op de speelplaats. De speelplaats wordt door een beton- muur in ongeveer twee gelijke deelen verdeeld. De beide scholen zijn dus ge heel van elkander gescheiden. De verbouwing zal zoo eenvoudig mogelijk worden uitgevoerd. Niette min zal moeten worden rekening ge houden met de eischen die door de Wet ten aanzien van de lokalen wor den gesteld. De kosten ,van verbouwing worden geraamd op 8.500,die vart meubi leering voor een klas met 48 leerlingen op ongeveer 1000.Het is nog niet bekend met hoeveel leerlingen de school wordt geopend. Bedraagt het aantal leerlingen meer dan 48 dan zal zijn te rekenen op de meubileering van twee leslokalen. Het ligt in de bedoeling gasverwar- ming aan te brengen, waarvan de kos ten worden geraamd op ongev. 1600 a 1700.— In de kosten van stichting, waaron der overeenkomstig 't bepaalde bij art. 74 der Lager-Onderwijswet 1920 zijn begrepen: 1. de kosten van den grond. 2. de kosten van den bouw of ver bouw. 3. de kosten vaxx eerste inrichting met inbegrip vaxx de schoolnxeubelen, wordt bijgedragen door de gemeenten waaruit leerlingen afkomstig zijn die de school bezoeken. De uitkeering der buiten-gemeenten bedx-aagt een evenredig deel van een bedxag van 6% van de hiervoor ge noemde stichtingskosten, nl. een zoo danig gedeelte daarvan als wordt uit gedrukt door een breuk, waaxwan de teller is het getal, dat aanwijst het ge middeld aantal leerlingen, hetwelk in het voorafgaande jaar de school heeft bezocht en in die gemeenten woonach tig was, en de noemer het getal, dat aanwijst het gemiddelde aantal leerlin gen, hetwelk de school heeft bezocht (het geheel aantal leerlingen). Deze uit keering is ieder jaar door de buiten gemeenten verschuldigd. Door de gemeente Waalwijk moet dus het kapitaal voor de verbouwing worden beschikbaar gesteld. Daarvoor zal moeten worden gerekend op rond 11.500.—. Ten aanzien van het bouwplan is overleg gepleegd met het schoolbe stuur. Aangezien het in de bedoeling ligt de school in September a.s. te opexxen en de tijd dus zeer dringt, heb ben wjj de vrijheid genomen de aanbe steding reeds te publiceeren. De gunnixxg zal natuurlijk afhanke lijk worden gesteld van Uwe beslis sing. Wij stellen U voor: a. beschikbaar te stellen een ge deelte van het gebouw der openbare school; b. Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen voor verbouwing en meubileering van ten hoogste 11.500 gulden. Wij vernemen dat spoedig eene openbare raadsvergadering zal worden gehouden. Van gemeentewege is ingesteld een autobuskeuring. Deze week is men begonnen met de Wavi waarvan reeds twee w tgens zijn gekeurd. Deze functie is opgedragen aan den heer Jac Plevier, directeur der gasfabriek en een agent van de politie die daarvan rapport uitbrengt. Men verzoekt ons te berichten dat Donderdag 26 Jurii a.s de bakkers van Waalwijk eene vergadering zullen houden in café „Suisse" om te bespreken het in combinatie aanschaffen van gasapparaten voor ovenverwarming. Gevonden 2 coupons winstaan- deelen Jurgens Margarinefabrieken. Inlichtingen politiebureau. De R.K. Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliersvereeni- gingen houdt Maandag en Dinsdag a s. te Rotterdam zijne algemeene vergade ring. Te dezer gelegenheid heeft de afd. Rotterdam, die dan tevens haar eerste lustrum viert, op Zondag, Maandag en Dinsdag eene Tentoonstelling van werkstukken, maar ook van leder, fournituren, machines enz georganiseerd in het gebouw der St. jozefgezellen aldaar. „Het Schoenenbedrijf" is in feestkleed verschenen. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is verschenen „Vondels Altaargeheimenissen" verklaard door A. van Delft Pr. De geheele exploitatie is gegeven in handen der Uitgevers Maatschappij v/h. Paul Brand te Hilversum en is in den Boekhandel algemeen verkrijgbaar. Prijs f4.—. Vondel's Altaargeheimenissen is een boekwerk van plm 275 pagina's be vattende aan eene zijde de verzen, aan de andere zijde de verklaring, zoodat eenieder van dit heerlijk werk zal kunnen genieten. Vooral met het oog op het a. s. Eucharistisch congres is het verschijnen op dit oogenblik van zulk een uitgave, die zoover ons bekend nog niet bestaat, van groote beteekenis. De firma Wed. van Nelle uit Rotterdam, die door haar fijne thee- en koifiesoorten een Europeesche naam heeft verworven en waarvan de heer Th Kolsteren—La Garde alhier vertegenwoordiger is, heeft aan diens woning een prachtige lichtreclame aangebracht voor haar algemeen hoog geroemde fijne tabak Varinas Goud- zegel. Trekt de mooi in kleuren uitgevoerde plaat over dag reeds de algemeene aandacht, 's avonds vooral echter is ze door de sterke verlichting een uit nemende reclame die ieder voorbijgan ger tot kijken en niet minder tot koopen noodt Wordt er in den tegenwoordigen tijd zeer geklaagd (en niet ten onrechte) over den steeds toenemenden druk derbelastingen, een uitzondering hierop maakt het Waterschap „De Binnen— polder van Besoijen, die in zijn ver. gadering van 18 Juni j 1. op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloot de polderlasten met f 1,— per Hectafe te verminderen en alzoo vast te stellen op f 1 50 per Hectare. De provinciale begrooting voor 't dienstjaar 1925 bedraagt: f 10.009 948.10 in ontvangsten, zijnde f 6.455.097 30'|, voor buitengewone en f 3 554 097.79'/a voor gewone. De totale uitgaven zonder de on voorziene uitgaven zijn begroot op f 9 968 593 97. De provinciale rekening over 1922 beloopt aan inkomsten f 4.418.125 30 aan uitgaven f 4 172.220.30, voordee- lig saldo f 645 905 00'/a. Ingekomen is de toelichting op de begrooting van de Politievakschool te 's Hertogenbosch, waarnaar inde laatste zitting werd gevraagd. Ged. Staten stellen voor aan ge noemde instelling een subsidie te ver leenen van f 1500 over 1923. Ged. Staten stellen voor: voor als nog geen gevolg te geven aan het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk om den provincialen weg

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9