DE EMU R£T IIIIDÜI Tweede Blad. Gemeenteraad. No 52 Zaterdag 28 Juni 47e ]aarg. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeentë op Dinsdag 24 Juni des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders Ongeveer kwart over 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig met kennisgeving is de heer J. Leemans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en tnededee- lingen. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende de mededeeling dat tot lid van de Gezondheidscommissie is herbe noemd de heer Dr. Sweens te Waal wijk. b. Schrijven van Ged Staten hou dende de goedkeuring van het Raads besluit tot aankoop van het kasteel Voor de som van f 11.000. c. Ged. Staten dezer provincie be richten dat de Regeering van oordeel is, dat de afgifte van de jachtakten voor de gemeente geen werkzaamheden medebrengt, die een zoo hooge heffing, als door den raad is vastgesteld, zouden rechtvaardigen. Naar hare meening is een bedrag van '|5 gedeelte van de door hem vastgestelde rechten voldoende. De Voorzitter stelt voor aan het verlangen van de Regeering te voldoen en de verordening in dien geest te wij zigen. 2. Wijziging huurovereenkomst van Etten. De Voorzitter deelt mede dat hem officieus is medegedeeld, dat hier bin nenkort een Rijksveldwachter zal wor den geplaatst, maar dat dan zorg ge dragen moet worden dat er een wo ning disponibel is. Aangezien dit een groot gemeentebelang is, zijn Burg. en Weth. in overleg getreden met Van Etten die nog ruim 5 maanden huur heeft aan het huis maar niet genegen ishette verlatenindien niet de gemeente hem eene vergoeding wil geven van f 200. Burg. en Weth. stellen voor daarop in te gaan wijl het zeer billijk is. Van Etten toch moet f 400 verwonen, wat op zichzelf al een hooge huur is, maar nu moet hij het fruit missen benevens de groenten en al wat hij verder heeft geteeld. De bestaande veldwachterswoning is aan een Rijksambtenaar verfiuurd. Gaat die daaruit vertrekken, dan ligt het in de bedoeling om den Rijksveldwach ter daarin te laten gaan wonen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg en Weth. aangeno men. 3. Wijziging overeenkomst erfdienst baarheid Ansems. De Voorzitter zegt dat indertijd, nu heel lang geleden, met Ansems eene overeenkomst is aangegaan betreffende die sluis. Burg. en Weth. willen daar die sluis vernieuwen en daarvoor is noodigdat er een heele beschoeiing van beton wordt aangebracht. De heer Ansems is genegen daar f 80 voor te betalen maar dan moet de overeenkomst ver vallen betreffende den weg van de Molenkade. Van Drunen. Behoeft Ansems nu nooit meer tegemoet te komen in de onderhoudskosten Voorzitter. Neen, maar die zijn er niet meer. Het is voorloopig niet meer te verwachten dat er ook maar de minste onkosten aan zullen komen. Bovendien weet men ook niet wat de toekomst zal geven. Het geheel is een groote verbeteringalleen zullen eenige menschen een paar stappen meer moeten zetten. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Vernieuwing en vergrooting brug Nieuwe Steeg. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten van een en ander zijn begroot op f765. Door het bestuur van den Zuid-Hollandschen polder is geschre ven dat het genoegen neemt met de aan te brengen verbétering en genegen is f50 bij te dragen in de kosten. Dit schrijven mag men als een groote teleurstelling beschouwen omdat in den raad de verwachtingen zijn geuit dat in dit werk ruim zou worden bijgedragen. Burg. en Weth. hebben dan ook gemeend dat ze niet met de uitvoering van het werk mochten beginnen alvo rens den raad daarover eerst nog eens te hebben gehoord. M. v. d. Pluijm. Het werk is drin gend noodzakelijk en al geeft de Z.-H. polder nu weinig of niet, het werk moet worden uitgevoerd. Van Drunen. Is de raming van het werk niet wat erg hoog genomen. Voorzitter. Dat geloof ik niet De begrooting is ons zoo gegeven. Grond werk, alles is er bij inbegrepen. Van Drunen Daar begrijp ik niets van. De heer v. d. Koppel weet zeker dat het veel te hoog is geraamd. De )uizen kosten niet meer dan f 5.50, zeg maar hoogstens f6.50 en er is ijeslist niet meer noodig dan 10 M. van die buizen. De heer M. v. d. Pluijm meent dat de kosten niet zooveel minder zullen worden dan is begroot. De heer v. d. Koppel denkt dat het wel f200 onder de begrooting zal jlijven. Van Drunen. Het is maar een raming De bedoeling is het toch zeker dat iet werk zal worden aanbesteed. Voorzitter. Dat spreekt van zelf. Van Drunen. Dan kan later altijd nog eens over de gunning worden nagedacht, want het gaat er dikwijls zoo eigenaardig toe bij die aan bestedingen. Voorzitter. Het Is beter dat de raming een beetje aan den hoogen kant is genomen. Maar dit is toch feitelijk iets waarover men hier niet moest gaan zitten debatteeren. M. v. d. Pluijm. Als het werk goed wordt uitgevoerd zal het niet veel goedkooper worden gedaan dan waar voor het is begroot. Als men laat knoeien, ja, dan kan het wel wat goedkooper worden gedaan Van Drunen. Die beschutting is 75 cM hoog, net hoog genoeg om er nog overheen te vallen. Van de Koppel. De weg wordt nu breeder. Voor het over die schutting vallen bestaat nu zooveel gevaar niet meer. Hermans. Wat had men gedacht dat de Z. H. polder zou bijdragen. Voorzitter. Ik had gedacht van de helft Het geheele onderhoud daar is vroeger ten laste van den polder ge weest en het is nu nog voor den polder een groot belang, dat de wegen goed in orde zijn. Het is voor de ge meente en polder beiden een belang Hermans. Wij mogen het betreuren dat het bestuur van den polder zoo schriel is, maar dat mag ons niet weerhouden om een verbetering, die dringend noodig is, te laten aan brengen, vooral als daartoe reeds be sloten is. Er wordt door de gemeente zoovéél geld - uitgegeven en dan kan deze bagatel er nog wel bij. Voorzitter. U moet goed hooren. Ik heb niet gezegd dat Burg. en Weth dit werk nu niet willen uitvoeren maar dat ze met de uitvoering daarvan hebben gewacht totdat eerst de raac nog eens is gehoord. Moreel is de polder verplicht geweest om meer bi te dragen, doch wil men nu toch dat we doorgaan met de uitvoering van het werk, dan doen we dat. Hermans. Het verkeer is er heel wa drukker geworden en door het steeds meer en meer rijden van auto's ook heel wat gevaarlijker. De heer v. d. Steen heeft altijd vee voor de totstandkoming van deze ver betering gevoeld maar om alles maar op de kap van de gemeente te schui ven gaat z.i. toch ook niet op, voora omdat het voor den polder een even groot belang is als voor de gemeente. Hij had dan ook ver wacht dat het bestuur zeker voor de helft in de kosten zou zijn tegemoe gekomen. Dat verbetering noodig is geeft hij gaarne toe. Zelfs heeft hi ondervonden hoe gevaarlijk het daa is maar dat neemt niet weg dat hi met de^uitvoering van het werk zou willen wachten, totdat de polder wa meer geeft. M v. d. Pluijm. Wij zijn niet ver antwoord door te zeggen nu de polder zoo weinig bijdraagt, nu voeren wi het werk niet uit. De ingezetenen van wijk C kunnen daarvoor niet boeten. Voorzitter. Dat is zooals je de zaak neemt. Redelijkerwijs is de polder verplicht te betalen in de kosten, omdat hij er een groot belang bij hee t dat de wegen in orde zijn, vooral oo omdat hij vroeger zelf het onderhouc van de wegen heeft gehad. Wil de raad echter de kas der gemeente zoo maar openzetten, dan moet hij dat ze maar weten Ik wil hier nog wel verklaren dat het een nuttig werk is en in het belang van de inwoners van wijk C. Middelkoop. Het standpunt dat de polder heeft ingenomen is schriel te noemen. Voorzitter. Ik zal in stemming bren gen of men al of niet tot de verbete ring zal overgaan. De heer Hermans is het eens daar mee omdat er reeds een besluit is da het werk zal worden uitgevoerd. De Voorzitter merkt op dat er zich nu andere omstandigheden hebben voorgedaan en het daarom in omvraag moet worden gebracht. Met 7 tegen 3 stemmen werd be-1 sloten tot uitvoering van het werk over te gaan. Voor stemden de heeren Middelkoop, v. d. Koppel, Hermans, M. v. d. Pluijm, Van Balkom, Th. v. d. Pluijm en v d Steen, Tegen de heeren Berm, van Drunen en van Dijk. 5. Vaststelling suppleto r kohier hondenbelasting. Conform het voorstel wordt het ko hier vastgesteld op f 132. 6. Vaststelling rekening en begroo- ting Burgerlijk Armbestuur. De rekening wordt vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van f994.16 en aan uitgaven f 963,35, zoodat de rekening sluit met een batig slot van f 30 81. De begrooting sluit met een bedrag van ontvangsten en uitgaven van f 983.07. 7. Wijziging begrooting 1923 en 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 8. Aankoop Historisch Kasteel. De Voorzitter deelt mede dat in een geheime vergadering waarvan hij de geheimhouding opheft, besloten is het casteel in te zetten voor de som van 11.000. Aan den heer Berm is opge dragen zulks te doen en nu is van tem een schrijven ingekomen dat hij caaraan heeft voldaan en het kasteel u, met de onkosten medegerekend, cwam te staan op f 13692.25. Van den heer Notaris is ook be richt ingekomen dat het kasteel met 1100 is verhoogd zoodat de gemeente van haar bod af Is. Burg. en Weth. stellen voor de zaak nu verder te laten als het is en niet meer tot aankoop van het kasteel over te gaan vooral nu tot slooping niet kan worden over- gegaan. Burg. en Weth. meenen dat liermede hare bemoeiingen zijn afge oopen. Middelkoop. Het doel van het be sluit is geweest niet zoozeer om er eigenaar van te worden, maar om het te behouden Voorzitter. Juist. Middelkoop. In de verordening van iet sloopverbod staat dat bij over reding f 25 boete zal worden gegeven )at is niets. Voorzitter. Dat wordt gegeven zoo dra er iets zonder eenige voorkennis aan wordt gedaan. Middelkoop. Kan het sloopen niet belet worden. Voorzitter. Ja, wel kan het misschien heel wat voeten in de aarde zetten Van de Koppel Iemand die het persé wjl sloopen weet wel het middel daartoe Hermans. Blijft die verordening nu voor eeuwig van kracht. Voorzitter. Dat zal aan den raad liggen. De raad1 roept de verorde ningen in het leven maar kan die weer intrekken ook. M. v. d. Pluijm. In 1925 zal, naar ik hoor, ook weer worden geijkt. Kunnen er geen maatregelen worden getroffen dat ook in den Polder die ijk plaats heeft. Voorzitter. Dat is een Rijkszaak Wil u hebben dat ook in den Polder wordt geijkt, dan moet ge U tot het Rijk wenden, maar ik denk dat ge nul op rekest zal krijgen want daardoor moeten er weer onkosten gemaakt worden en dat doen ze in een tijd van bezuiniging natuurlijk niet. Andere gemeenten moeten ook wel hier komen. Hier is het de hoofdgemeente en dat blijft zoo. Hoe moet het nu toch gaan als jullie in den Polder steeds maar alles willen hebben wat hier is. Koopt een kasteel, dan kan het ook zoo gaan. Van Balkom. De bedoeling van Van der Pluijm is of een dag hier en een dag in den Polder kan worden geijkt Voorzitter. Dat gaat niet. Het is geheel een Rijkszaak waarover wij niets hebben te zeggen. Hermans. In Raamsdonk en Geer truidenberg, overal is men bezig met het leggen van buizen voor de water leiding. Hoever strekt die Mij. zich uit Kan dit deel van Noord-Brabant ook worden aangesloten. Voor deze streek zou het een groot belang zijn en voor de gemeente geen nadeel. Voorzitter. Dat is ons met de electriciteit ook voorgepraat. Hermans. Water is er meer noodig dan licht. Voorzitter. Zou U denken Door het Rijk is destijds f80.000 aange boden voor de stichting van een waterleiding, maar men durfde er toch niet aan omdat de meeste menschen het water toch niet zullen gebruiken tenzij ze daartoe zouden worden ge dwongen. Nu is door het Rijk f 60.000 gegeven voor een oppervlakte-water leiding en dit werk is nog maar kort INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschap pelijk samengesteld en onschadelijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten .geleden gereed gekomen. Ik zal niet zeggen, ik zou ook wel gaarne een drinkwaterleiding willen hebben, maar wie zal het betalen. Ik ben bang geworden om aan die groote zaken te beginnen. Aan de electriciteit hebben we een geweldige strop. Was er die niet geweest, dan zouden wij er zeer goed voor hebben gezeten maar nu zitten we er penibel voor en daarom ben ik huiverig om aan dergelijke groote zaken, waarop ik geen gezicht heb, nog te beginnen. Middelkoop Aan de Waterleiding zou men nog een grootere strop krijgen Berm. Nu dat werk bij Ansems wordt verricht, zou men daar nu geen stap laten maken. Voorzitter. Daar is meer over ge sproken maar begint men er mee, dan weet men niet waar het eind zal zijn en bovendien zal men steeds dan voor het onderhoud moeten zorgen. De menschen moeten zelf voor een pomp zorgen, dus kunnen ze ook zelf wel voor een stap zorgen ook. Van Dijk. Naar aanleiding van de Zondag plaats gehad hebbende vecht partij heb ik me zelf wel eens afge vraagd of de raad wel vrij uitgaat in deze. Was het niet noodzakelijk dat voor den Zondag het tappen van sterken drank wordt verboden. Thans ziet men des Zondags vele menschen geregeld onder den invloed van sterken drank verkeeren en als wilde menschen over straat loopen. De straffen, die voor het vechten worden opgelegd, schijnen geen invloed uit te oefenen, want het vechten neemt in deze gemeente steeds toe en daar is het gebruik maken van sterken drank de oorzaak van, want het is toch wel eigenaardig dat die menschen in de week niemand zullen moeien, dan gaan ze gewoon hun gang, maar juist wanneer ze zich aan den sterken drank te buiten zijn gegaan, vechten ze Het verbieden van sterken drank op Zondag is niet van zulk een ingrijpen den aard, want een genotmiddel is het allerminst en de caféhouders kunnen dan toch doorgaan met hetverkoopen van andere dranken. Zoo doorgaan kan het niet meer, want het wordt nog steeds erger en thuis zit een moeder met de slacht offers te kijken. Het is schande Zondags lijkt het in de gemeente wel een oorlogsteriein. Dat is geen Zondags heiliging en om daarin verbetering te brengen, moet de plaatselijke overheid aan meewerken. De kerkelijke overheid kan zulks niet doen, alhoewel ze op dit terrein reeds doet wat ze maar kan. Een groote politiemacht kan het vechten niet verhinderen, dat kan alleen voorkomen worden door het schenken van sterken drank op Zon dag te verbieden Voorzitter. Dat is juist hoe men tegen de zaak aankijkt. Rustige men schen vechten niet maar men heeft zoo hier en daar van die menschen, die het altijd moeten doen. Kijk maar eens naar de Oosterhoutsche bosjes mannen en naar de Rucphensche heide. Het vechten hier beperkt zich tot enkele families, die een veete hebben. Het vechten is dan ook niet direct aan het gebruik van sterken drank e wijten, maar dat zit er al lang in Ze gaan van huis af met een open mes en roepen dan alVandaag moet hij er aan. Met voorbedachten rade wordt dus gevochten, zonder dat ze ook nog maar een borrel gedronken hebben. Gaat men het schenken van sterken drank op Zondag verbieden, dan treft men daarmede de kasteleins die voor het vergunningsrecht belasting betalen Maar bovendien verkrijgt men dan toch niet wat men beoogt, want oogenblik kelijk zouden er van die stille gele genheden komen en dat is veel erger, daar staat de politie machteloos tegen over Een café kan men nog laten sluiten maar van die gelegenheden niet. Wij hebben dat eens meegemaakt. Volgens mij moet de Kerk het drankmisbruik bestrijden en dan kunnen wij de behulpzame hand bieden. Van Steen. De echte liefhebbers zorgen wel dat ze dan Zaterdags genoeg in huis hebben. Het zou treurig zijn dat voor een paar menschen alle an deren moeten gedupeerd worden. Ik geef toe dat het erg is maar men keert het daarmee niet. Honderden menschen zitten nu rustig een kaartje te leggen en drinken dan een borrel. Moet dat nu uit zijn omdat enkele families steeds met elkaar bakkeleien en elkaar be kijven. Hermans. En van pilsener bier kunnen ze ook dronken worden. Van Dijk. Dat men het aan de Kerk moet overlaten is een uitspraak van de uiterste linkerzijde Van de Koppel. In naburige gemeen ten ziet men het, dat men door de zaak te laten sluiten, het misbruik van sterken drank niet keert, want er wordt nu meer gedronken dan vroeger. Van Balkom. Een borrel in eere kan niemand deeren Voorzitter. Ik kan in een volgende vergadering met een voorstel komen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 26 Juni des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven. Ongeveer kwart over vijf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer Van der Heijden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. Alles is in orde bevonden. b. Schrijven van Ged Staten hou dende goedkeuring van het Raadsbe sluit tot het aangaan van eene geld- leening gröot f 3500. c. Mededeeling van een Koninklijk Besluit dat is goedgekeurd de veror dening op het plantrecht. Dobbelsteen. Hoeveel is dat nu. Voorzitter 25 cent per boom. d. Aanbieding van de Rekening en Begrooting van de Gezondheidscom missie. Voorzitter. Dat zullen we behandelen bij de begrooting. e. Schrijven van het hoofdbestuur van de vereeniging van Nederl. Ge meenten. houdende mededeeling dat wij zeer waarschijnlijk de onkosten van den Raad van Arbeid zullen moeten betalen. Dobbelsteen. Leest dien brief eens voor. De Voorzitter gaat daartoe over waaruit blijkt dat op verzoek van het bestuur der Ver. van Nederl. gemeenten de Minister bij de Tweede Kamer een aanvulling heeft ingediend en komt deze tot stand, dan zal de gemeente alleen het z.g. aanzuiverings-accrès be hoeven te betalen waardoor ze er dan met f 30 van afkomt. Voorzitter Ik stel voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Dobbelsteen. Zijn er anders geen ingekomen stukken. Voorzitter. Neen. Dobbelsteen. En dat van Klijssen dan. Voorzitter. Dat krijgen we nu. 2. Aangehouden voorstel tot verkoop van grond aan particulieren en het Postkantoor. Van Klijssen is een schrijven inge komen waarin hij verzoekt zijn vorig schrijven in te trekken en hem thans een perceel grond te willen verkoopen in de Bemsche hoeven. Dat past hem finantieel beter, wijl het goedkooper is, alhoewel hij gaarne erkent dat het meer in 't algemeen belang is indien het postkantoor op den keiweg zou komen. Van den Brand. Dat is toch zoover uit de richting. Me dunkt dat de Bemsche hoef geen plaats is voor een postkantoor. Voorzitter. Ik heb het een vorige vergadering wel gezegd dat het Kerk bestuur en ook het hoofd der school den tuin niet gaarne afgeven. Ze missen die mooien tuin met die flinke en vele fruitboomen er in, niet graag. Dobbelsteen. Die fruitboomen zijn eens uitgebloeid, dat zegt allemaal niets. Voorzitter. Een vorig jaar is er toch nog f 150 voor betaald en nu zou men dat alles gaan vernielen. Dat is toch niet in het belang van de goede zaak. Dobbelsteen. Wij moeten hier kijken wat voor de gemeente het voordeelig- ste is Wat geven ze er voor? Het is belachelijk voor zoo'n huis f 300 huur te vragen, dat zal u toch wel met me eens zijn. Er is ook nog gezegd dat, als men geen mooi huis met tuin had men later niet zoo gemakkelijk eén onderwijzer zou krijgen, maar geloof maar gerust dat er onder die enkele duizenden onderwijzers die straks op straat komen te staan, er velen zullen zijn die gaarne hier zullen komen. Voorzitter. Ge moet toch een hoofd der school hebben. Dobbelsteen. Die onderwijzers zullen wel probeeren om de hoofdacte te krijgen, wijl ze dan nog kans hebben ergens benoemd te worden. Ik geef de verzekering dat, al heeft men hier dan geen huis met een heel grooten tuin disponibel, ze toch gaarne, mis schien wel kruipend, naar Haarsteeg zullen komen. Voorzitter. Er zullen er genoeg komen, maar daarom kan mén ze zoo maar niet allemaal aannemen. Dobbelsteen. Neen, dat moet weer zoo'n speciaal iemand zijn. Van Vrede. Kijk eens wat de secretaris verwoont, f5. Voorzitter. Dat is particulier. Van Engelen f4. Van Vrede. Nog slimmer. Het is toch zeker f 150 aan rente waard. Het is treurig. Dobbelsteen. Het is toch in princiep besloten om den tuin te verkoopen. Voorzitter. Neen, het is aangehouden. Dobbelsteen Dat was toch de bedoeling van ons. Er was ook gezegd dat men het eens zou gaan bezichtigen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5