DE ECHO Ui HET ZU. Derde Blad Provinciaal Nieuws Nummer 50 Zaterdag 28 Juni.47e Jaarg Waalwijk 27 Juni 1924, Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Verschenen is het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk over 1923. Het vormt een boekdeel van 132 pagina's, is zeer duidelijk en over zichtelijk samengesteld en biedt zeer belangrijke gegevens voor degenen die betrokken zijn bij of belangstellen in handel en industrie dezer nijvere streek, waarvoor dit beteekenisvolle instituut is ingesteld. Naast huishoudelijke zaken en een overzicht der werkzaamheden der Kamer krijgen we een overzicht over den toestand van handel en nijverheid binnen haar ressort over 't afgeloopen jaar, een beschouwing die in menig opzicht belangrijk, merkwaardig en van blijvende waarde geacht mag worden. Voor dit nummer willen we volstaan met het weergeven der algemeene beschouwingen Moest in ons vorig verslag worden getuigd, dat de algemeene toestand van handel en nijverheid binnen hel ressort der Kamer over het toen afgeloopen jaar buitengewoon slecht was, geluk kig is in den loop van 1923 eenige verbetering ingetreden, die in het algemeen het vooruitzicht wel meer bemoedigend maakt. Het spreekt van zelf dat die gunsti ger toestand, voor een zeer groot deel is toe te schrijven aan het herstel van de schoenindustrie en van eenige, zij het geringe opleving van de lederin dustrie, welke beide industrieën in het district onzer Kamer van overwegende beteekenis zijn. Wanneer wij spreken van een gun stiger toestand, distilleere men daaruit niet, dat wij de moeilijke tijden te bo ven zijn, integendeel, overhet algemeen is de toestand nog zeer zorgwekkend. De langzame verbetering der interna tionale verhoudingen veroorzaakt een lichten terugslag in handel en indus trie, zich kenmerkend door eenige op- fleuring in het zakenleven en een betere hoop op de toekomst, Deze toestand wordt weerspiegeld in de totaal cijfers van den in- en export, die een geringe verbetering te zien geven. Schijnt er, wat voor ons district van veel beteekenis is, eenige stabiliteit te zijn gekomen in het Duitsche betalingsmiddel, met zorg werd gadegeslagen de daling van den Belgischen en Franschen Frank Ge lukkig heeft zich de Frank kunnen herstellen en zijn daarmede de on gunstige perspectieven, met betrekking tot valuta-concurrentie als ons van den Duitschen Mark bekend zijn, voor loopig weggetrokken. De ramspoedige gevolgen voor de betrokken landen bij depreciatie van zijn betaalmiddel sterke de zorg om den Nederlandschen gulden stabiel te houden en elke poging tot versobering in onze staatshuishouding, noodig om op de staatsbegrooting de uitgaven met de ontvangsten in evenwicht te brengen, moet onzerzijds dan ook zeer worden toegejuicht. Evenzeer achten wij aller noodzakelijkst, dat naast verlaging van belastingen een grondige herziening der sociale wetten den drukkenden financieelen last op de verzwakte on dernemingen van handel en nijverheid verlicht en de belemmeringen, voor ontplooiïng van volle kracht door beperkingen aan den arbeid opgelegd, worden weggenomen. Anders is de vrees gegrond, dat het niet mogelijk zal zijn de vroegere afzetgebieden voor handel en nijverheid te heroveren en den door de valuta-verhoudingen be gunstigden mededinger blijvend te verdringen. Het aantal faillissementen in het district onzer Kamer steeg van 17 in 1922 tot 31 in 1923; daaronder waren 9 schoenfabrikanten en 2 lederhande laren tegen 5 schoenfabrikanten in '22. Een feit van ernstige beteekenis, vooral voor de middenstandsbedrijven is het Hanzebankdebacle. Bij de drastische maatregelen van bijna alle bankinstellingen tot beperking der bestaande credieten en de groote moeilijkheid in het verkrijgen van nieuwe wordt de bestaansmogelijkheid van menig kleinbedrijf ernstig in gevaar gebracht. Voor wat betreft de schoenindustrie is de verbetering van den toestand grootelijks te danken aan de gunstige werking van het zoogenaamde schoenen wetje. Wij wezen er in ons vorig jaarverslag reeds op welk een strijd door de belanghebbende organen moest worden gevoerd om een wettelijke regeling voor tijdelijke invoerbelemme ring te verkrijgen. De actie tot het verkrijgen van dit doel is lang, doch met taaie volharding, gevoed door de overtuiging van het goed recht, gevoerd. De strijd voor een tijdelijken maatregel ondervond lang sterke tegenkanting in woord en geschrift van de zijde der dogmatische vrijhandelaren, die de gevolgen der langdurige en algemeene werkeloosheid in dit district onder schatten en argumenten aanvoerden, die vaak getuigden van gemis aan voldoende bekendheid met gewestelijke omstandigheden, gemis ook aan vol doende bekendheid met de feiten, die een juist inzicht in den ernst van den toestand hadden kunnen geven. Het groote nut, dat de verkregen wettelijke regeling heeft afgeworpen, staat vast. Was in de eerste helft van 1923 de werkeloosheid in de schoen industrie nog buitengewoon groot, in de tweede helft nam die geleidelijk af, zoodat einde 1923 zoo goed als geen werkeloosheid meer heerschte en zelfs verschillende bedrijven over zooveel orders beschikten, dat de productie kon worden opgevoerd. De statistiekcijfers van den import demonstreeren de gunstge werking van het schoenenwetje overduidelijk. De import bedroeg over 1922 rond 4 000 000 K.G over het eerste halfjaar 1923 bijna 2 000 000 K.G terwijl die over het tweede halfjaar 1923 slechts rond 220 000 K. G. bedroeg. Van welk een beteekenis het bereikte resultaat is, spreekt het best, wanneer wij ons voor den geest halen de enorme som men. die wij in ons vorig jaarverslag noteerden voor de bestrijding der werkloosheid en die geput werden uit de kassen van Rijk, Gemeente, werk gevers en uit de werkloozenkassen. Des te verblijdender is het resultaat waar vast staat, dat de prijzen van het schoenwerk na de invoerbelemme- ring nog beduidend zijn gedaald in plaats van gestegen. is het herstel der schoenindustrie grootendeels te danken aan de schoe- nenwet, tot het resultaat heeft zeer zeker beteekenend bijgedragen de door de tijdsomstandigheden gedwongen saneering dier bedrijven, als produc tieopvoering bij gelijke persooneelsbe- zetting, loonsverlaging, rationeele ar- beidsverdeeling, herziening der bedrijf- organisatie e d. Vernieuwde pogingen werden aangewend voor export ter vervanging van zoo menige door hooge douanetarieven afgesloten terreinen. Die pogingen werden ernstig bemoei lijkt door de ontwikkeling, die de schoenindustrie in de oorlogsjaren in menigen staat heeft gekregen. In dit verband kan worden genoemd de deelneming van 'n gedeelte der Neder- Iandsche schoenindustrie aan de Lon densche Schoen- en Lederbeurs en de daarmee verkregen bevredigende resul taten. Mag dus gelukkig van een her leving der schoenindustrie worden gesproken, de vinnige concurrentie op een beperkt afzetgebied maakt een behoorlijke winstmarge onmogelijk. De finantiëele bedrijfsresultaten zullen dan ook over het afgeloopen jaar nog zijn verlies of zeer geringe winst. De lederindustrie heeft het gansche jaar de onverzwakte valuta-concurren tie aan den lijve gevoeld, De opleving der schoenindustrie was nog van te recenten datum om einde 1923 reeds van invloed te kunnen zijn op den algemeenen gang van zaken in de leder industrie. Bedroeg de import van zooi- leder over het eerste halfjaar 1923 674 000 K.gin het tweede halfjaar nam die toe tot 1 000.000 K.Gwaar slechts een toename tegenover staat van den export van 244 000 K.G in het tweede halfjaar 1923 tegen 175.000 K.G. in het eerste halfjaar. Van een herleving was dan ook in den loop van het jaar weinig sprake en men was al blij, dat het bedrijf niet verder behoefde te worden ingekrompen Door beperkte productie en naar verhouding der ruwe huiden te lage leerprijzen was het zoo goed als onmogelijk een loonend bedrijf te voeren. Ook in de looierij werd getracht door verlaging van arbeidsloonen, verlenging van den arbeidstijd binnen de wettelijke grenzen en een uiterst zuinig beheer, tot ver laging van den kostprijs te komen. Een geringe daling van de huiden- prijzen in den loop van het jaar, waarop nogal ruim werd aangekocht, met een daaropvolgende oploopende markt tegen het einde van het jaar, heeft eenige hoop op een iets beter rendement gegeven. Een iets gunstiger tendenz viel in het eene bedrijf meer in het andere minder bij den aanvang van 1924 wel te erkennen. De werkeloosheid is, voor wat de lederindustrie betreft, echter nog steeds beteekenend, al is het voor de arbei ders in die industrie gemakkelijker ander emplooi te vinden. Ook in andere takken van groot nijverheid is eene lichte neiging tot beterschap te bespeuren. De scheeps- industrie, de manden- en rietmatten- industrie, duiden op een gunstiger toe stand. al kan van winst maken nog weinig worden gesproken. De hooi en stroohandel kon een oogenblik gunstig profiteeren van de Roerbezet ting door exporten. In den handel in huiden en looi- stoffen kwam een lichte verlevendiging de lederhandel deelde in de gunstiger conjunctuur van de schoenindustrie, terwijl de graan- en meelhandel van de prijsstijging op het einde van het jaar in iets gunstiger positie kwam De landbouw vond steun in redelijke prijzen van zuivelproducten en enkele veldgewassen, terwijl de veeprijzen niet onbevredigend waren, een en ander meebrengende eene lichte verbetering vergeleken bij 1922. Hieronder volgt een opgave van de bedragen, welke door eenige gemeenten uit het district der Kamer over 1922 en 1923 voor steunverleening ten be hoeve der werkloozen zijn uitgekeerd. In de cijfers zijn niet begrepen de bijdragen van het rijk, werkgevers, werkloozenkassen, enz. 1922 1923 Dongen f 50.000.f 39.000. Drunen f 7.920.23 f 10.500. Geertruidenberg f 2.040.— f 4 700 Heusden f 5.793.— f 8.265.— Hooge- en Lage-Zwaluwe f 6.738.77 f 9.301.45 Loon-op-Zand (Kaatsheuvel) f40.000. In vervolg op onze vorige mededeeling laten wij thans hier volgen de thans door het bestuur der Waalwijksche Zwemvereeniging vastgestelde rege ling der bad- en zwemgelegenheid der verschillende categoriën Made Raamsdonk Sprang Capelle Waalwijk Zondag a.s 1.362.66 3.570.- f41.799.07 f 3.583.13 f 10 840.56 i f f 8.566.24 f 12.655.72 f61.224.97 f41.530.67 het de tweede 1 r D A O E N. Voormiddags. Namiddags. Dames Heeren. Met kaart aemeente Zondag 9-10.30 10.30-12 6-9 2-5 Maandag 6.30-8.30 5-9 Dinsdag 6.30-8.30 5 30-9 2-5 30 Woensdag 6.30-8.30 2-4 en 5 30-9 4-5.30 Donderdag 6.30-8.30 5-9 -Vrijdag 6.30-8.30 5.30-9 2—530 Zaterdag 6,30-8.30 2—5 6-9 Men zal goed doen bovenstaande uit te knippen of een dienstregeling te vragen aan den badmeester. Bovenstaande nieuwe regeling gaat Zondag in. aan dag van het festival der harmonie „St Crispijn". Het programma van dien dag luidt als volgt: 12 uur. Olficieele ontvangst der deelnemende vereenigingen op het Gemeentehuis en aanbieding van den Eerewijn. r 12'/2 uur. Uitvoering der festival- marsch rondom de Kiosk op de Markt. 1 uur. Muzikale wandeling door de gemeente. Te volgen route: Markt Stationstraat St. Antoniusstraat terug Parallelweg Putstraat Laageind Minister Loeffstraat terug doot Nieuwstraat Groote straat Markt. 3'/a uur. Aanvang van de uitvoe ringen in de zaal der R. K. Werklieden- vereeniging Deelnemende vereenigingen 1. Harmonie „St Crispijn", Waalwijk. 2. Harmonie der jongens-Congregatie, Drunen. 3. Liedertafel „Oefening en Vermaak", Waalwijk. 4. Zangvereeniging „Echo van het Zuiden", Tilburg. 5. Kon. Muziekgezelschap „Eaphonia", Kaatsheuvel. 6. Harmonie „De Volharding". Drunen 7. Gemengd Koor der Liedertafel „Oefening en Vermaak", Waalwijk. 8. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", Waalwijk. 9. Harmonie „Concordia", Vlijmen 8 uur. Groot concert, te geven door de Kon. Harmonie „Eupionia" van Kaatsheuvel. Deze uitvoering wordt eveneens gegeven in de zaal der vereeniging. Het programma van dezen dag bevat weer uitnemende gezelschappen, die bijzonder mooie nummers hebben ge- kozen. We twijfelen er niet aan of zeer velen zullen thans opkomen, om hun belangstelling te toornen in de jubilee- rende vereeniging eai om te genieten van het vele goede dat thans "weer geboden wordt, zoowel 'in den na middag als des avonds. Heden ter gelegenheid va« den feestdag van het H Hart had wederom de jaarlijksche hulde—betoogisg «oor het H. Hart beeld op het St. Antonms- plein plaats. Des morgens brachten de kinderen der Zustersscholen, die in optocht derwaarts trokken met liederen en bloemen hunne hulde. De ZeerEerw. heer Pastoor Kuijpers hield daarbij een hartelijke toespraak. Den geheelen dag kwamen ook vele ouderen het H. Hart huldigen en een schat van bloemen omkranste den voet van het beeld. Des avonds werd een plechtig Lof gehouden in de St. Antoniuskerk met openlijke hernieuwing der toewijding voor het beeld van 't H. Hart op het plein. De N.V- Internationale Schoen en Lederbeurs te Amsterdam heeft in hare algemeene vergadering van aan deelhouders te Amsterdam gehouden, met groote meerderheid van stemmen besloten in 1925 geen beurste houden, met het oog op de Internationale ten toonstelling van Schoen- en Leder industrie Waalwijk 1925. Ook de Jaarbeurs te Utrecht zal alsdan geen afdeeling schoenen, leder enz. aan hare najaarsbeurs verbinden. Uit Oisterwijjk lezen wij omtrent de Tentoonstelling 't volgende: Het ligt in het N»oornemen van deyi Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten om in 1925 ter herdenking van zijn 25 jarig bestaan te Waalwijk een interna tionale tentoonstelling te organiseeren van de> Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen. Onae Burge- meester, als hoofd van een gemeente, waar de schoen- en lederindustrie niet onbelangrijke mate wordt uitge oefend, werd aangezocht in het eere comité zitting te nemen, waaraan deze bereids heeft voldaan. Verondersteld mag worden, dat onze schoenfabrikanten door het inzenden hunner fabrikaten mede zullen werken tot het welslagen der tentoonstelling, waarmede zij daarenboven hun eigen belang dienen, wijl hun artikelen daar door meerdere bekendheid erlangen. Donderdagmiddag na beëindiging der eindexamens van de Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus alhier, had de uitreiking der diploma's en rapporten plaats aan de geslaagden, in tegenwoordigheid van het school bestuur, gecommitteerden, directeur en leeraren Alvorens tot het bekendmaken van den uitslag over te gaan, nam de heer E. W. Klijberg, voorzitter van het hoofdbestuur, het woord, omdat hij het zich een duren plicht rekende een woord van dank te richten tot directeur en leeraren der school, voor de toewijding waarmede zij zich onder zoo moeilijke omstandigheden als zich het afgeloopen jaar voordeden, van hunne taak hebben gekweten. Het afgeloopen jaar immers was een overgangstijdperk vanwege de omzetting der school in eene Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus, waarbij nog kwam de ver huizing van de school naar het tegen woordige schoolgebouw, dat bovendien destijds nog niet geheel voor het doel gereed was. Een en ander bracht natuurlijk groote moeilijkheden voor directeur en leeraren mee, waarvoor spr. hen ook uit naam van de ge- examineerden hartelijk dank zegt. Ook dankt spr. de gecommitteerden voor de toewijding die zij hebben be toond en beveelt de school verder ook in hunne belangstelling aan. Daarna gaat spr. over tot mede deeling van den uitslag van het examen. Met genoegen kan spr. zeggen dat alle deelnemers zijn geslaagd Deze mededeeling werd begrijpelijkerwijze met luid applaus door alle leerlingen begroet. De namen der geslaagden, in alpha- betische volgorde, zijn A. v. d. Broek, Waalwijk. Jac. Esch, Kaatsheuvel. Jos. Greve, Waalwijk. Th v. d. Heijden, Walth. Heijs, Kaatsheuvel. Antoon v. lersel, Waalwijk. H. v. Leeuwen, Corn. Pols, Dussen. Gerrit de Rooij, Capelle. Mart. v Sluisveld, Elshout. 43er. Smit, Kaatsheuvel. ïEug. Verwiel, Waalwijk. (Jac. Vos, Sprang. £>e voorzitter der gecommitteerden, de ZeerEerw. heer Pastoor v. Riel, wenschte hierna de leerlingen geluk met het behaalde succes, dat een be- iooning is voor hun 5-jarige studie. Hij hoopt dat zij thans niet op hun lauweren zuilen gaan rusten, doch dat dit diploma een aansporing moge zijn om zich op verschillende punten verder te bekwamen en het hen in/hun verder leven tot voordeel mag strekken. Hij vertrouwde dat dé geslaagden, in de toekomst in al hunne handelingen zouden toonen, hier degelijk onderricht en opvoeding te hebben genoten, het- geen de beste dankbetuiging zou zijn ten opzichte van de leeraren. Spr. wenschte de jongens in hun verder leven veel succes De heer De Vries, directeur der school nam hierna het woord. Hij besprak uitvoerig de uitslagen van het examen, -den betoonden ijver in de klas en andere zaken van elk der ge slaagden afzonderlijk, had, voor die zulks verdienden, een complimentje of een vermaning en drukte ten slotte alle jongens op het hart de toekomst nu niet te onbezorgd in te zien Zij mochten niet meenen dat ze er nu waren, nu ze hun diploma hadden. Dit diploma was slechts een wapen en het hangt er maar van af hoe de geslaagden dat wapen zullen weten te hanteeren. Ook karakter, energie enz zullen daarbij een voorname rol spelen. Spr. hoopt dat ook het gedrag der jongens in de toekomst zal bewijzen dat ze hier een goede opvoeding heb ben genoten. Ten slotte sloot spr. zich aan bij de woorden van dank die de heer Klijberg reeds tot de gecommitteerden had gesproken Immers, zijn deze dagen voor de candidaten en voor de leeraren moeilijke dagen, niet minder zijn ze dat voor de gecommitteerden. De WelEd.Gestrenge heer Mr. Loeff, burgemeester van Drunen, wenschte als gecommitteerde nog een enkel woordje te spreken. Op de eerste plaats wenschte hij de geslaagden geluk en wenschte hun het beste toe voor de toekomst. Verder richtte hij een dank woord tot directeur en leeraren. De directeur, aldus spr., heeft zoojuist gezegd dat deze dagen voor de gecommitteerden minder aangename dagen waren geweest, doch het waren voor ons juist aangename dagen, om dat wij hebben kunnen zien wat een zorg gij aan het onderwijs besteedt. Spr. wenschte hun daarom geluk met het succes dat zij met hun onderricht hebben gehad, gezien den uitslag van het examen Nadat de heer Klijberg de verschil lende raadgevingen van den directeur tot de jongens nog eens goed had onderstreept en hij namens leerlingen en schoolbestuur een woord van dank had gericht tot den scheidenden leeraar den heer Levedag, die wegens zijne benoeming te Utrecht deze school zal verlaten, sloot hij deze plechtigheid. Voor zwemmers: Temperatuur van 't water in de Waalwijksche Bad- en Zweminrich ting „Het Hoefswiel" 22° Celsius. Wij zullen de temperatuur Woensdag en Zaterdag, het aantal bezoekers eiken Zaterdag vermelden. Het bezoek aan de Bad- en Zweminrichting „Het Hoefswiel" heeft bedragen van Zaterdag 21 tot en met Donderdag 26 't volgende Mannen Vrouwen 100 100 80 100 150 200 7 10 17 Vrij 100 91 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Totaal 730 41 191 Wij kunnen mededeelen dat reeds 237 personen zijn ingeschreven als lid der Waalwijksche Bad- en Zweminrichting. Voor de nieuwe cursussen 1924- 1925 der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk lieten zich tot heden inschrijven: Machinale Schoenmakerij-afdeeling 17. Looierij afdeeling 3. Verdeeld naar de verschillende na tionaliteiten Schoenmakerij Looierij 6 3 5 - 3 1 1 1 Hollanders Duitschers Zwitsers Belgen Roemenen Turken 17 Totaal 20. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de a.s Dinsdag te houden ver gadering voorstellen eenige ontwerpen, wo. het z.g Schoenenwetje, op de agenda te plaatsen. Naar wij vernemen is de begroo ting voor het dienstjaar 1924 nog niet door Ged. Staten goedgekeurd. Ged. Staten verzoeken thans nadere X X n X X X X X n X X X X n X X ff X X n t X in is

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9