Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Tweede Blad. Ingezonden Stukken. m VRUCHTENWAFELS No 56 Zaterdag 12 Juli 47e Jaarg. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Schoenindustrie. Qroot Bedrijf. In ons verslag over J922 moesten wij omtrent deze industrie rapportee ren, dat het jaar slecht aanving, dat in den loop van het jaar de toestand steeds ongunstiger werd, zoodat op het einde daarvan de meeste fabrieken stii lagen of met uiterst beperkte pro- ductie doorwerkten. De productie werd einde 1922 geschat op '|4 van de nor male Zoo ging deze industrie trooste loos het nieuwe jaar in En terwijl anders de tijd tusschen Paschen en Pinksteren zich steeds kenmerkte door een buitengewone drukte, kwam thans slechts een kleine opflikkering, die on middellijk na Pinksteren weer verdwe nen was Ten aanzien van de prijzen van het product heerschte in deze periode een ware revolutie. De ver koop kon alleen beneden kostprijs plaats vinden en het werd tenslotte een kwestie van waardeering, hoever men daar beneden wilde gaan. Door de uiterst beperkte productie drukten de vaste bedrijfskosten op een relatief zeer laag geproduceerd kwantum, ter wijl door de gedwongen uitschakeling van dezen factor van een reëele calcu latie weinig sprake kon zijn. De in 1920 ingetreden malaise in deze industrie, die einde 1922 en be gin 1923 haar hoogtepunt bereikte, werd nagenoeg uitsluitend veroorzaakt eenerijds door de moordende concur rentie uit de landen met gedeprecieerde valuta, voor een kleiner deel door verhindering van den export- naar landen met stabielen geldkoers, die veelal door invoerrechten of invoerver boden eigen nijverheid beschermden. De actie der organisaties van schoen en lederfabrikanten, in 1920 ingezet, om door tijdelijke maatregelen de in voer van schoeisel te belemmeren, zou in 1923 met succes bekroond worden. Na de groote manifesteerende ver gadering door belanghebbenden bij de schoen- en ledernijverheid in 1922 te Tilburg gehouden, volgde een protest vergadering op 21 Februari 1923 te 's Qravenhage En de kreet om hulp. steeds luider en luider herhaald, vond eindelijk gehoor bij onze Volksverte genwoordiging, toen de Tweede Kamer der Staten-Generaal 23 Maart 1923, met groote meerderheid aannam een ontwerp van wet tot tijdelijke beper king van den invoer van schoenen, die 1 juli 1923 in werking trad. De wet zou aanvankelijk slechts van kracht zijn tot 1 Januari 1924 Zooals ook werd verwacht, trad het herstel der industrie niet in terstond na het inwerking treden. Dit zou feitelijk ook onmogelijk zijn geweest. De importen bereikten geweldige afmetingen, die na het aannemen der wet in het tijds bestek vóór de inwerking treding nog toenamen. Het staatje van den import, reeds opgenomen in ons verslag van 1922, thans aangevuld met de cijfers le halfjaar 1923 en 2e halfjaar 1923, demonstreert zeer duidelijk de gewel dige afmetingen van den import. Niet alleen dat bij de distributie van de groote uit invoer verkregen voor raden, ook na het inwerking treden der wet nog weinig vraag kwam voor het Nederlandsch product, doch ook de onzekerheid, geschapen door den te korten duur van de wet, was oorzaak dat er bij de grossiers en winkeliers weinig lust bestond om op levering te koopen, zoodat de orders, die nog werden gegeven, alleen de directe behoefte betroffen. Het aantal orders voor directe levering nam na juli wel geleidelijk toe. doch het vertrouwen kwam eerst toen in October door het Tweede Kamerlid A. N. Fleskens het initiatief voorstel werd gedaan om de wet te verlengen tot 1 Juli 1924. Bij het gegronde uitzicht, dat toen reeds bestond op aanneming van dit voorstel, teekende zich de verbetering van den algemeenen toestand af. De schoenen en lederbeurs te Amsterdam getuigde daarvan op frappante wijze. Verschil lende aldaar geëxposeerde schoenfa brieken konden beduidende orders op levering noteeren. Trouwens deze jaarbeurs vertoonde ten opzichte van de transacties een veel gunstiger beeld dan die van 1922. Tegen het einde van het jaar deed de werking van het schoenenwetje, gesteund door het vooruitzicht op verlenging daarvan, haar gunstigen invloed gevoelen. De voorraden geïmporteerde schoenen ver minderden, partijen werden incourant, zoodat ook de grossiers zich gingen aanpassen aan den nieuwen toestand, die ook door hen, op een enkele uit zondering na, werd toegejuicht Het is wel typeerend, dat bij de toe nemende bedrijvigheid de slapte voor vilt- en kameelharen schoeisel, waar de invoer werd vrijgelaten, bleef aan houden. De cijfers der werkeloosheid in de schoenindustrie bewogen zich vanaf September in dalende lijn. zoodat einde 1923 het aantal werkloozen onbetee- kenend was en begin van 1924 zelfs een beeld van den opgewekten toestand in deze industrie vertoonde. Het is dan ook zeker te betreuren, dat zoolang is getalmd met het toepassen van een maatregel, die zooveel vroeger heil had kunnen brengen. Een belangrijk ver lies aan nationaal vermogen, vervloeid aan improductieviteit van fabrieksin- stallaties, arbeidskrachten en bedrijfs kapitaal, steun uit de openbare kassen voor werkloozenondersteuning naast verlies van belastingobjecten door ge mis van inkomsten, zoowel bij werk gevers als arbeiders, waren de gevol gen van dat talmen. Heerschte bij den aanvang van het jaar ten aanzien van de prijzen nog de grootste willekeur, bij het naderen der productie op het normale peil werden deze meer gestabiliseerd, zij het op een laag niveau. De finantieele bedrijfsresultaten waren algemeen zeer slecht. De ople ving op het einde van het jaar kon met de opflikkering in den Paasch- Pinkstertijd het overige van het jaar niet goed maken Daarenboven vernamen wij ernstige klachten over slechte betaling door de afnemers In^ betere jaren en bij de valuta-importen is het aantal schoen winkels onevenredig sterk toegenomen. Dat schiep 'n toestand, die onmogelijk houdbaar was Het aantal faillissemen ten, onderhandsche accoorden en li quidaties nam dan ook ontrustbarend toe en wij vreezen, dat het zuiverings proces nog niet geheel zal zijn vol trokken. Door den algemeen slechten economischen toestand in hetgansche land en de heerschende werkloosheid waren de omzetten in de schoenwin kels zeer gering. De betalingen gingen uiterst moeilijk en allerlei consessies moesten worden gedaan om eindelijke betaling te kunnen verkrijgen. Is het eindresultaat van 1923 nog slecht geweest, met genoegen mag worden geconstateerd, dat 1924 zich gunstig heeft ingezet en dat het ver trouwen is gewekt, dat voor de schoen industrie het grootste leed is geleden Kleinbedrijf. De positie van het kleinbedrijf in de schoenmakerij werd uit den aard der zaak beheerscht door dezelfde factoren, als van invloed waren op de zaken in het grootbedrijf. Uit den aard der zaak drukten de vaste bedrijfs kosten, die 't voor 't groot bedrijf on mogelijk maakten bij beperkte produc tie zelfs tegen ongeveer den kostprijs te verkoopen, niet in die mate het kleinbedrijf en viel dan ook te con- stateeren, dat de productie juist van de kleinere bedrijven althans niet in die mate als het geval was met de grootindustrie, was teruggeloopen. Het Hanzebank-debacle bracht hier een gevoeliger klap aan de toch reeds verzwakte bedrijven. Het handwerk werd nog steeds meer verdrongen door het machinaal bedrijf. Bij de opleving, die volgde toen de schoenenwet zijn invloed deed gevoe len, kwamen niettemin nog verschil lende bedrijven in het gedrang. De goed geoutilleerde grootbedrijven, die op volle capaciteit konden werken, ontwikkelden een zoo scherpe concur rentie, dat, in tegenstelling van hetgeen door de bestrijders van het schoenen wetje steeds werd voorgehouden, de prijzen der schoenen terugliepen, zelfs bij een stijging der grondstoffen De kleinbedrijven, die niet behoorlijk finantiëei en technisch waren gefun deerd, konden dan ook den strijd niet volhouden en velen, die voor eigen rekening hadden gewerkt, gingen een betrekking zoeken op de fabriek. De slechte betalingen door de schoen winkeliers zijn voor de kleinbedrijven wellicht nog noodlottiger geweest, dan voor het grootbedrijf. Het aantal kleinbedrijven is in den loop van het jaar sterk geslonken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Met genoegen heb ik en zeer zeker velen met mij kennis genomen van de plannen, die er bij de harmonie „St. Crispijn" bestaan om van tijd tot tijd concerten te geven in de kiosk Het eerste zal blijkens hetgeen ik in dit blad las reeds a s. Zaterdag plaats vinden. Een groot deel van het luisterend publiek zou er gaarne iets voor over hebben, indien het niet gedurende het concert behoefde te staan. Wellicht is er onder de Waalwijkers een ondernemend iemand in het bezit van een aantal stoelen, om die tijdens het concert te verhuren. Een Muziekliefhebber. Kaatsheuvel 9 Juli 1924. M de R. Met belangstelling maar tevens met verbazing heb ik het verslag in uw blad gelezen omtrent de laatste ge meenteraadsvergadering van Loon op- Zand—Kaatsheuvel, waar B. en W. hebben voorgesteld het leggen van een verharden weg met trottoirbanden en fietspad door de Telefoonstraat, een voorstel waardoor op ons belasting betalende burgers wederom een druk gelegd wordt van rente plus aflossing van ungeveer f 40.000 Zooals gewoonlijk moet Loonopzand nu ook een verharde weg hebben zelfs langs een weg waar nog geen huizen staan en zullen de Heeren om hun voorstel er door te krijgen wel een onder-onsje houden en dan zal het ons nog een f14 000 er bij kosten. Met verbazing, zeide ik M', de R. heb ik dat voorstel gelezen, waar in onze gemeente de belastingdruk, vooral in verband met de finantieele draag kracht der ingezetenen zoo enorm groot is. De verschillende soorten van belastingen die eene gemeente mag heffen drukken hier de ingezetenen, het belastingcijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting maakt een treurig figuur tegenover die van het Rijk. De belastingpenningen moeten door middel van den sterken arm wekelijks afge trokken worden van de sterk vermin derde weekloonen der werklieden. De middenstand gevoelt in hooge mate den druk der tijden en moet veelal uitstel vragen om de zware belasting te kunnen betalen De in dustrie houdt met veel moeite de zaak gaande, maakt kleine winsten zoodat hiervan ook niet veel zal zijn te halen. Bovendien zal het niet lang meer duren of de gemeente zal weder financieele hulp moeten bieden aan tallooze werk loozen wat wederom duizenden zal kosten. Toch durven B. en W. onder deze omstandigheden met een voorstel komen dat opnieuw een financieelen druk op onze schouders zal leggen terwijl deze uitgaat absoluut niet noodzakelijk is Voor de enkele brood en melkwagen die door de Telefoonstraat gaat is geen verharde weg noodig, terwijl voor de voetgangers een keiweg aanwezig is waar twee personen elkaar ruimschoots kunnen passeeren, De voorgestelde verharden weg voorziet niet in het overige vrij breede gedeelte der Tele foonstraat en zou dit toch in orde gehouden moeten worden, doch dit kan ook geschieden zonder den aan te leggen weg, want verzuimt men dit, dan blijft het toch een modderpoel. Wanneer men dus de bestaande harde weg, die thans vrij vast is ge worden, goed onderhoudt zoomede zorg draagt voor een flink met sintels verharde weg langs de wonirtfen en voor een goede verlichting, want lan taarns staan er nog altijd te weinig, dan schept men een toestand waarmede de bewoners zeer goed tevreden zullen zijn behalve degenen die er persoonlijk belang bij hebben. Hoeveel vrij dicht bewoonde straten heeft men bovendien waar niet eens een verharde pad ligt. Opmerkelijk is het dat de Heeren Raadsleden van Amelsfoort, Brok, Snaphaan en De Wijs die ook in den vorigen raad zitting hadden en dapper hebben 'medegewerkt om ons zoo diep in het financieele moeras te doen zinken, men denke slechts aan ons kostbaar raadhuis, onze politie, geneeskundige dienst, gemeente-arbeiders enz., dat ook diezelfde Heeren wederom dit voorstel steunen, terwijl ze in een vorige raads vergadering niet aarzelden ambtenaren door hen zelf benoemd aan den dijk te zetten en de salarissen door hen zelf vastgesteld aanmerkelijk te ver minderen. Die bezuiniging wenschen zij nu weder grootendeels teniet te doen door een uitgaaf die in het geheel niet noodzakelijk is. Welk eene houding nemen deze Heeren toch aan. Van het vijfde raadslid, wethouder van Beurden die eveneens het voorstel steunde, is hét zeer begrijpelijk dat hij voor een verharden weg door de Telefoonstraat is, want hij beschouwde dit als een groot gemeentebelang doordat de wo ningen dan aldaar beter verhuurd zou den blijven. Niet velen zullen het echter daar mee eens zijn Ieder weet dat de bewoners eruitgaan als ze kunnen. Jan en alleman woont er, zooals men in de raadsvergadering zeibovendien wor den er tegenwoordig vele goede woningen gebouwd, alle gelegen aan een verharden weg tegen een huurprijs lager dan die in de Telefoonstraat. Men kan vrij zeker voorspellen dat op den duur aldaar woningen leeg komen te staan hetgeen men niet zal kunnen voorkomen door het aanleggen van een verharde weg. De strop die de gemeente reeds aan deze woningen heeft en zal krijgen wenscht men nu nog even te verhoogen met een uitgaaf van f 40 000. Gelukkig heeft het meerendeel van den Raad het voorstel uitgesteld tot een volgende vergadering om dit be langrijk financieel onderwerp nog eens te overwegen en is het niet gelukt dit gewichtig voorstel geheel onvoorbereid WARME DAGEN1 DE LINDEBOOM IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, er door te jagen zooals dit vroeger met meerdere zaken is geschied. Opvallend is het evenwel dat nu reeds aanstaanden Zaterdag opnieuw een raadsvergadering is uitgeschreven, terwijl men anders in geen maanden bijeenkomt, met hetzelfde voorstel op de agenda. Er schijnt dus haast bij de zaak te zijn. De politiek viert weer hoogtij en wel op z'n Kaatsheuvels Mogen echter de gemeenteraadsleden beseffen dat de bevolking van hen vraagt hun stem alleen te geven aan hoogst noodzakelijke uitgaven waartoe dit voorstel niet behoort en het als hun dure plicht beschouwen alles aan te wenden om de zoo drukkende belas tingen aanmerkelijk te doen verlagen. De financieele positie onzer gemeente eischt dit. Een belastingbetalend burger. Een buitengewoon ergerlijk geval van kindermishandeling is aan de .Res. Bode" gisteren ter oore geko men. Om 27 Juni j.l. moest mej. A. v. d. Hwonende in de Glasblazerslaan naar de Kraaminrichting aan den Ta- pijtweg, waar ze haar vierde kindje zou verwachten. Aangezien er thuis 3 achterbleven, een van 6, een van 2 en een van 1 jaar, en de man kellner was en alleen 's nachts thuis kwam moest er raad geschaft worden voor de kinderen. Dankbaar werd dan ook het aanbod aanvaard van een der buurvrouwen, mej. v. R., die enkele huizen van het gezin afwoonde, om de drie kinderen tegen een kleine geldelijke vergoeding aan haar zorgen toe te vertrouwen. Hoedanig deze zorg was, blijkt wel uit het volgende. Reeds op Zaterdag kreeg v. d. H een boodschap, dat zijn 2 jarig kindje van de trappen was gevallen en daar bij een arm had gebroken, zoodat de kleine in het gemeenteziekenhuis moest worden opgenomen. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeluk, bleek reeds dat de vrouw totaal geen acht sloeg op de kinderen en ze wist dan ook niet eens dat het kind van de trap was gevallen. Eerst later kwam dit door verkla ringen van andere kinderen aan het licht. Zondag j.l. kreeg de vader opnieuw een boodschap van een der buren, dat hij eens naar zijn kinderen moest kijken, want het jongste kindje van een jaar huilde vreeselijk en men ver moedde vdat er met dit kind iets ge beurd was. De vader ging er naar toe en vond het jongste kind, een meisje van nog geen jaar, in den meest deerniswaar- digen toestand. Het kindje had dik-opgezette. blau we armen, een blauw oog en op het lichaafn verschillende blauwe plekken. Hij nam het kind op en snelde er mede naar een dokter, die reeds onmiddelijk inzag dat hier van een ernstige mishandeling sprake was Volgens vrouw v. R zou het kind uit het wiegje gevallen zijn, maar volgens den dokter waren er veel ernstiger dingen gebeurd Het kindje werd onmiddelijk naar het ziekenhuis overgebracht en daar bleek, dat beide armpjes gebroken waren tengevolge van een ernstigen valverder had het kindje verschillende inwendige kneuzingen, terwijl ook de blauwe plekken duidelijk aantoonden dat het kindje ernstig mishandeld was. Men kan zich den toestand van den vader indenken, toen hij dit alles ver nam. Buiten zichzelf van woede wilde hij naar het huis van v. R„ maar gelukkig heeft men hem tegengehouden, wijl anders ernstige gevolgen niet wa ren uitgebleven. Een familielid is toen naar v. R. toegegaan en deze kreeg ten slotte na veel ontkenningen te hooren, dat het kind de vorige week op een nacht erg gehuild had, en toen zou de man van vrouw v. Rzoo woedend zijn geworden, dat hij het kind uit de wieg tegen den grond zou hebben gegooid. Bij dezen val zijn waarschijnlijk de beide armpjes gebroken, en toen het kind van de pijn huilde, heeft men het op de meest onmenschelijke wijze geslagenvandaar het blauwe oog en de zware inwendige kneuzingen. Onmiddelijk is de zaak in handen der politie gegeven, die thans een onderzoek instelt. Het oudste kind, een jongetje, is er nog het best afgekomen, doordat men zich van dit kind zoo goed ais niets aangetrokken heeft. De buren hebben dit kind nu en dan een boterham gegeven, omdat het geheel aan zijn lot werd overgelaten Ook de wijze, waarop het kind moest slapen, was meer dan ellendig, maar blijvend letsel heeft het kind blijkbaar van dit onaangenaam logies bij de buurvrouw niet gehad. Anders staat het echter met het allerkleinste. Gistermorgen vernam het blad, dat dr. Schoenmaker aan den vader weinig hoop op herstel kon geven. De radeloosheid der ouders, die op deze verschrikkelijke wijze hun kind waarschijnlijk moeten verliezen, laat zich denken. In de buurt is men in hooge mate verontwaardigd om geen erger woord te gebruiken tegen de fami lie v. R Zekere Th. v. M., uit Weert, viel Dinsdagavond op de kermis in Hamont, uit een luchtschommel. Hij werd be wusteloos opgenomen en is gisteren avond aan de bekomen verwonding overleden in het ziekenhuis aldaar. Een werkman van de gemeente lijke gasfabriek te Maassluis, die boven op een ladder een lantaarn schoon maakte, werd door een onvöorzichtige fietsrijder omgereden. De man kwam op straat te vallen en werd met een hoofdwonde in bewusteloozen toestand opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De rangeerder G. V., te Helmond, kwam gisteren bij het rangeeren zoo danig met zijn hoofd tegen een signaal- paai, dat hij onmiddelijk in het Gast huis moest worden opgenomen en van de laatste H.H. Sacramenten moest worden voorzien. Dood door Schuld. A. P. V., 34 jaar autobusondernemer te Eindhoven stond terecht Beklaagd terzake dat hij op of om streeks 21 April 1924 te Eindhoven als bestuurder van een motorrijtuig een zoogenaamde autobus waarin zich 18 althans een aantal passagiers be vonden hoogst roekeloos en onvoor zichtig heeft gehandeld door, terwijl hij wist dat de verbinding van de zoogenaamde V-stang met de vooras van het motorrijtuig ondeugdelijk was en niettegenstaande hij door den bij hem in dienst zijnden chauffeur op dat gevaar gewezen was, hoogst roe keloos en onvoorzichtig toch aan het stuur te gaan zitten en dat motorrijtuig voort te bewegen zonder voornoemde passagiers te laten uitstappen en zon der voornoemd gebrek voldoende te hersteilen met het gevolg dat nadat het motorrijtuig eenigen afstand had afgelegd de voornoemde V-stang is losgeraakt en hij daardoor het stuur verloor en het motorrijtuig in „de Vest" is gereden, tengevolge waarvan Johanna Maria van Dun is gestorven. Vanwege het O. M zijn 9 getuigen gedagvaard De eisch luidde 3 maanden hech tenis. Mishandeling. In hooger beroep stond terecht J. W. grondwerker te Eindhoven, door de rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling met een mes op H. A. van Vroonhoven te Eindhoven. 'n Fraaie geschiedenis was dat. Beide mannen, beklaagde, bijgenaamd „de stijve" en Van Vroonhoven, bijge naamd „de schele", gingen samen naar huis. Bij 't afscheid nemen, stak de stijve den schele met een mes, zonder dat er aanleidihg toe gegeven werd. (WED. B. VAN DOESBURG) wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5