deTafel H Honig's 18 Jnli Tilburg 18 Aug. W Puddingen - Advertentiën aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij een is. Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn' door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met Toch scheen er hommeles geweest te zijn, althans beklaagde besloot z'n ver dediging voor het gerechtshof met een .soort bedreiging in dezen vorm: „Hij heeft één oog en ik heb twee oogen, maar laat 'm mij nou maar 'ns zeggen onder 3 oogen as is durft. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Een duur lantaarntje. Wegens diefstal van een rijwieljan- taarn, had zich in hooger heroep te verantwoorden A. v. d. S. 25 jaar, arbeider te Schijndel. De rechtbank had hem veroordeeld tot 25.boete. Beklaagde staat zeer ongunstig bekend. En dan dat gappen ook altijd. De eisch luidde 21 dagen gevangenis straf. 'n Kostbaar lantaarntje met dat al. Principieele dienstweigeraars. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch, uitspraak doende, veroordeelde ter za ke van principieele dienstweigering, J. R. uit Bergen-op-Zoom, dienstplichtig so'ldaat en H. J. J. uit Wieringerwaard dienstplichtig soldaat, tot 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen! ifli-eiist, zondeé ontzegging van de bevoegdheid om hij de gewa pende macht te dienen. Om 'n gascomfoor! De rechtbank heeft toch ook wat uit te zoeken, 't Was tusschen zoo van alles, dat ook 'n gascomfoor de aan dacht vroeg! P. B. 35 jaar te Helmond had een gascomfoor verwijderd uit 'n woning welke hij gehuurd had van C. van Dijk. De eigenaar klaagde hem aan wegens verduistering. Ze waren al met d'r gasconfoor voor de rechtbank van Roermond geweest en kwamen er ook nog in Den Bosch mee aan. De eisch wegens verduistering luid de 30.boete, subs. 20 dagen hech tenis. Aan de uitnoodiging van het uit voerend Comité van de Internationale Tentoonstelling voor Handel en indus trie te Tilburg, om eens een kijkje op het terrein te komen nemen, hebben wij volgaarne gehoor gegeven, omdat wij overtuigd zijn dat onze lezers wel iets meer willen weten van wat straks in Tilburg zal zijn te zien. Bij afwezigheid van den Voorzitter, den heer Fred. Mutsaerts, werden de talrijke vertegenwoordigers van de pers door den Penningmeester, den heer R, J. de Grood, in de mooie restau ratiezaal een hartelijk welkom toege roepen. Spreker begon met erop te wijzen dat het plan, om dit jaar een groote tentoonstelling te houden, is uitgebroed in Korvel, in Korvel waar zooveel menschen van energie wonen, menschen die in tijden van malaise ook weten aan te pakken en zich door moeiten noch kosten laten terugschrikken om hun industrie, hun stad, steeds hooger op te voeren Het waren hier de heer Van Arendonk en den heer H. van Beurden die het eerst het plan maakten om in 1924 eene tentoonstelling te houden die alle vorige tentoonstellingen zou overtreffen. Aanstonds nadat de plannen waren beraamd werden Commissies benoemd voor de verschillende afdeelingen en getracht connecties te krijgen met derden opdat uit een eventueel nadeelig saldo de crediteuren geen schade zouden lijden zooals zulks het geval is geweest met de laatst gehouden Landbouwten toonstelling. Op de eerste plaats zijn die maatregelen genomen dat aan alle verplichtingen kan worden voldaan. Bovendien heeft het Comité ook van meet af aan begrepen dat, vooral in tijden als waarin wij leven, tijden van hooge belastingen, niet gespeculeerd mocht worden op de finantien van Rijk, Provincie en Gemeente maar dat men op eigen kracht moet werken. Vervolgens deelde de heer De Grood op de hem eigen gemoedelijke wijze mede, wat tal van vergaderingen zijn moeten gehouden worden, hoe vele moeilijkheden moesten worden over wonnen eer men zoover was gekomen dat aan het welslagen van de Ten toonstelling niet meer behoefde te worden getwijfeld. De moeilijkheden waren aanvankelijk des te grooter omdat men van de zijde van vele industrieelen en autoriteiten niet alleen de mede werking mistte, maar dikwijls zelfs werd tegengewerkt. Spr. stelde er prijs op te kunnen verklaren dat hoe meer de tentoonstel ling hare voltooiing begint te naderen, hoe minder de tegenwerking is gewor den en er nu zelfs zijn die tot het welslagen daarvan medewerken. De verschillende gebouwen zijn ont worpen door het architecten-bureau Marchen en uitgevoerd door den heer Vennix die daarvoor niet minder dan 80 wagons hout noodig heeft gehad. Alles is zoo geregeld dat, wil men de tentoonstelling bezoeken, men niet verplicht is het terrein waar de attracties een staanplaats hebben gekregen, be hoeft te passeeren. Om een duidelijker beeld van een en ander te krijgen werd een wandeling over het terrein en door de gebouwen gemaakt. Overal heerschte een bedrij vigheid, in alle hoeken, aan alle kanten was men ijverig werkzaam om op den vastgestelden tijd gereed te zijn. Zoodra men het terrein betreedt ziet mën dat door noeste vlijt en taai volhardingsvermogen van hetUitvoerend Comité een schitterend geheel is ver kregen. Alles, gebouwen, kiosken, torens, terreinen, alles, alles ziet er keurig verzorgd uit en zullen straks duizenden en duizenden tot een bezoek dwingen en laten wij het er maar direct bijvoegen, niemand zal zijn gang daarheen beklagen, want op elk gebied van handel en industrie zal er veel leerzaams zijn te zien. Voor den ingang bevindt zich tus schen groen en bloemen ingebouwd een mooie flinke kiosk volgens een ontwerp van den heer Kessels. Direct daarachter is een groote toren opge- trokken waarop de bekende Philips Gloeilampenfabriek uit Eindhoven schitterende lichtreclames aanbrengt. In dit gebouw zijn ondergebracht radio station, brandweer, politie en een post- en telegraafkantoor. Aan de zuidzijde van het terrein zijn aangebracht een restaurant waar men aan heel billijken prijs verschillende ververschingen kan bekomen en daar naast een zeer groote restauratie met daaraan verbonden Cabaret, wat tevens kan dienen voor de congressen en talrijke vergaderingen van diverse ver- eenigingen die besloten hebben dit jaar in Tilburg te vergaderen. De restauratie en het cabaret die hun voltooiing beginnen te naderen, zien er in een woord betooverend uit en doen het kunstatelier Klijn te Am sterdam alle eer aan Alhoewel hyper modern, heeft het geheel toch een zeer intiem karakter behouden en men be hoeft er dan ook geenszins aan te twijfelen of velen zullen daar na gedane dagtaak of na de tentoonstelling te hebben bezichtigd, zich gaarne neef vleien om hun dorst te lesschen of hun honger te stillen. De restaurateur, de pachter van Carré, het Paleis van Volksvlijt en Stads schouwburg te Amsterdam, verstaat uitstekend de kunst om aan iederen smaak, aan ieders verlangen te voldoen. Vooral het cabaret heeft men, door wering van alle mogelijke reclame, streng in lijn weten te houden. Zelfs een aanbieding van f 5000 om aan de achterzijde van het gebouw een reclame te mogen aanbrengen, is door het comité afgewezen Van het attractie terrein zal, door eigenaardige nieuwe vermakelijkheden die daar een staanplaats vinden, wel een zeer druk gebruik gemaakt worden, want wie zal niet eens willen vertoeven in de graftombe van Toet Tank Amen. Wie zal niet willen zien wat op de groote tentoonstelling te Werhbley reeds door meer dan 16.000.000 personen is bezocht? Bovendien, de andere ver makelijkheden, als een Moulin Rouge, 'n oud-Hollands marktplein enz enz noodigen tot een bezoek uit en wij twijfelen er niet aan of velen zullen daar een gezellig uurtje door gaan brengen. Ten Noorden van het terrein bevin den zich de uitgestrekte gebouwen waarin strakjes industrieelen uit alle werelddeelen zullen laten zien wat te bereiken en te verkrijgen is. Reeds tweemaal is het Uitvoerend Comité doordat telkens meerdere ex posanten kwamen, tot uitbreiding van deze gebouwen moeten overgaan en waarschijnlijk zal men nog genoopt worden tot het bouwen van een groot bijgebouw omdat men nu nog met vele exposanten in onderhandeling is. Nu reeds is het aantal stands de 200 overschreden ongeacht de buitenstands. Vooral Hongarije en Tjecho-Slowakije zijn goed vertegenwoordigd. Van eerst genoemd land is zelfs een stand van het Rijk aanwezig en zullen officieele Hongaarsche personen de tentoonstel ling bezoeken. Een zeer interessante inzending van het museum uit Leiden is in een brandvrij gebouw onder gebracht. Daar zal men n.l. toestellen kunnen zien die vanaf de vroegste tijden in de textiel-industrie zijn gebruikt Zelfs zal het werken, zooals dat vroeger gebeurde, aanschouwelijk worden voorgesteld. In een klein primitief huisje waarin zelfs de leemen vloer niet mankeert zullen eenige Tilburgsche wevers en weefsters het werk van hun voorouders nabootsen. Dat de in dit gebouw ondergebrachte machinerien en anderevoorwerpen groote waarde hebben, mag hieruit wel blijken, dat een en ander voor f 600 000 tegen brandschade is verzekerd. Twee oud-Waalwijkers de heeren Ouwerling en Jan van Delft, hebben voor de totstandkoming van dit hoogst interessante gebouw veel gedaan en mochten daarvoor van het Comité reeds grooten dank ontvangen. Vervolgens deelde men ons ook nog mede dat het te houden Muziek concours en festival voor harmonie, fanfare en zanggezelschappen in alle opzichten zal slagen, want niet minder dan 183 gezelschappen zijn inge schreven. Vermelden wij tenslotte nog dat de gemeente Tilburg aan het comité 45.000 tegels in bruikleen heeft afge staan, opdat men op het terrein over goede wegen kan beschikken, dan mag men de woorden van den heer De Grood, dat deze tentoonstelling alle andere in Tilburg gehouden, zal over treffen, ten volle onderschrijven. Alles wijst er op dat deze tentoonstelling, waarvan men in het begin zoo weinig hoorde en daarom aan het welslagen ging twijfelen, een schitterend figuur zal slaan, dat het uitvoerend comité tot eere zal strekken en waaraan men tot in lengte van dagen aangenaam zal terug denken. Naar wij vernemen zal Kardinaal Van Rossum zeer waarschijnlijk de tentoonstelling komen bezoeken. Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tol nadere wijziging der wet van 5 Mei 1923 (Staatsblad no. 186) tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, gewijzigd bij de wet van 29 December 1923 (Staatsblad no 561). Het afdeelingsonderzoek van ditont werp van wet heeft in de Eerste Kamer de navolgende uitkomsten gehad. Onderscheidene leden waren van oordeel, dat de late indiening van dit wetsontwerp niet gerechtvaardigd is. De gegevens waarop de Minister ge wacht heeft, zijn volgens hen van geen belang voor dit ontwerp. Op zichzelf beteekenen de cijfers al niet veel. bij voorbeeld die om aan te toonen, dat de invoer verminderd is (hetgeen van zelf spreekt), of dat de prijs niet ge stegen is (hetgeen zonder rekening te houden met de kwaliteit van het schoen werk geen waarde heeft) Maar boven dien staat deze wet geheel los van de beide vorige. De vroegere bescherming is niet meer noodig, naar het oordeel van den Minister zelf. Zijne Excellentie begint nu met een geheel nieuwen maatregelhij wijdt zijne aandacht aan een tak van industrie, die op het oogen- blik geen bescherming noodig heeft, doch in het eerstvolgend jaar misschien wel. Waarom richt hij zich voor het nemen van den voorgestelden voor zorgsmaatregel juist tot dezen tak van nijverheid? Blijkbaar uit sentiment, uit voldoening over den dienst, dien hij, Minister, aan deze industrie meent te hebben bewezen. Dat is geen reden. De economische werking gedraagt zich niet naar sentimenten. De maatregel moet geheel nieuw heeten, omdat, zoo zeiden de leden hier aan het woord, men niet kan be weren, dat dit wetsontwerp de be scherming onafgebroken voortzet. Het niet afbreken zoude dan moeten gele gen zijn in de preventieve werking, waarnaar zoo herhaaldelijk wordt ver wezen. Maar geen enkel importeur laat zich afschrikken door deze be dreiging op zijn hoogst zal hij in zijne contracten eene clausule van annulee- ring opnemen. Deze maatregel is rein protectionis me en zuiver willekeurig, bevoordeelt enkele producenten ten nadeele van alle consumenten en alle andere pro ducenten en kan in het leven worden geroepen bloot door pressie van be langhebbenden. Dat de prijzen niet gestegen zouden zijn, zegt niets, waar de tendenz van alle protectie, ceteris paribus, prijsverhoogend moet zijn, wil ze effect sorteeren. Niet stijgen betee- kent dus feitelijk verhinderen van eene daling, welke anders zoude zijn inge treden. De gevaarlijke consequenties van het tot wet worden van dit voorstel zijn, dat ook andere takken van het volks bestaan zulke bescherming zullen vra gen. bijvoorbeeld de noodlijdende sigarenindurie, Doch één tak zal dit nimmer krijgende landbouw. Geen Regeering zal het wagen bijvoorbeeld graanrechten te heffen, De landbouw betaalt dus per sé het gelag. Dat geen represailles ondervonden zijn, zegt ook evenmin ietsde tendenz, te ontstemmen, zit er steeds in. Wor den er maatregelen van retorsie tegen over gesteld, dan treffen deze dus die takken van productie, welke vooral voor ons van belang zijn, n.l. die op uitvoer gericht zijn. De Minister wenscht de bevoegdheid te behouden om den invoer te ver bieden, omdat er lo. weer valuta con currentie kan komen, en 2o. omdat hij een wapen moet hebben tegen het onder ieden door het buitenland op onze markt. Dit laatste is echter een zeer algemeen in den handel voorko mend vërschijnselhet is het normale beeld van uitvoer-politiek. Daartegen eene wetgeving te maken is eene zeer bewuste bescherming. Een lid merkte nog op dat éénzijdige bescherming in ons tarief trouwens meer voorkomt. Het aangevoerde motiefde behoefte in Duilschland aan gereed geld, is volgens de hier aan het woord zijnde leden ook zeer zwak. Valuta-dumping leverde denDuitschen fabrikanten winst op en kon dus onbeperkt worden vol gehouden uitverkoop met verlies kan slechts hier en daar een zeer kort stondig verschijnsel zijn, dat niet wet tigt tot tegenmaatregelen. Het schoen werk zelf is in Duitschland thans niet zoo goedkoop De vrees werd geuit, dat men door het volgen van de hier voorgestelde politiek in het gedrang zal komen met de bestaande handelsverdragen, die veelal op de „meestbegunstigings- clausule" zijn opgebouwd. Deze be voegdheid tot beperking van invoer is, naar dezerzijds werd opgemerkt, eene „chicane" op de handelsverdragen. Eenige leden, die verklaarden, dat hunne bezwaren tegen dit wetsontwerp zeker niet minder groot zijn dan tegen de beide vorige zoogenaamde Schoe nenwetjes, wilden wel erkennen, ten genoegen van den Minister, dat de wet tot dusver goed heeft gewerkt, al wa ren -zij overtuigd, dat alles in orde is gekomen, omdat de valuta-concurrentie reeds in December van het vorig jaar had opgehouden. Sommigen, die toegaven, dat ten gevolge van de wet de werkloosheid is verminderd, achtten dit voordeel echter te duur gekocht. Er is door die wet eene indirecte belasting gelegd op het publiek, die meer kost dan anders de zorg voor de werkloozen zoude hebben bedragen. De kapitalisten, die hun geld in de schoenenindustrie heb ben gestoken, genieten meer voordeel uit de wet dan de arbeiders. Een en ander bleef niet zonder tegenspraak Verschilende leden, die dit voorstel wel niet den besten vorm van steun aan de nijverheid achtten en aan het volgen van eene algemeene lijn in deze de voorkeur gaven, waren van oordeel, dat van de werking van het zoogenaamde Schoenenwetje moest worden getuigd, dat het eene geheele streek van den ondergang gered heeft, een streek, waar de schoenen industrie van geslacht op geslacht is uitgeoe fend en welker bevolking bij den on dergang dier nijverheid broodeloos zoude zijn geworden. Er is volgens hen niet het minst of geringste bewijs, dat het Schoenenwetje het schoeisel duurder gemaakt heeft; Maar gesteld, dat werkelijk de bevolking gedurende zegge één jaar, een zeer luttel bedrag meer voor schoeisel zoude betaald hebben, dan is het toch duidelijk, dat het voordeel, eene krachtige en goed geoutilleerde Nederlandsche schoenen industrie te hebben behouden, veel zwaarder weegt dan een mogelijk na deel, geleden door het betalen van een eenigszins verhoogden prijs gedurende korten tijd. Dit voordeel geldt niet alleen ten opzichte van hen, die werk zaam zijn in die nijverheid, maar is ook van belang voor de verbruikers van schoenwerk, die er geenszins mede gebaat zijn in de toekomst aangewezen te zijn op een verschrompelde Neder landsche schoenenindustrie en op in voer van buiten. Het is begrijpelijk, dat men eene industrie, die beschermd is geworden, niet plotseling zonder hulp wil laten. Prijsstijging is geen onoverkomelijk bezwaar, evenmin tegen practie als tegen sociale wetgeving. Beter duurte dan werkloosheidheid en armoede. Men lette op de toekomst, verhindere het teniet gaan van werkgelegenheid en wake allereerst over eigen huis. Het is hier ook maar één tak van nijver heid men brenge dit kleine offer om haar op de been te houden. En al zouden er consequenties dreigen, al zoude de bescherming worden uit gebreid tot meer, ja tot veie takken van bedrijf, dan moet nog het belang van al deze producenten overheer- schend worden geacht. Indien de land bouw ten slotte niet beschermd kan worden, dan zouden de boeren toch voordeel trekken uit de vermeerdering van de koopkracht van de andere pro ducenten. De verwijzing naar de siga- renindustrie gaat niet op. Deze is niet meer door bescherming tot den ouden bloei terug te brengen. Er worden nu veel minder sigaren gerookt dan vroeger. Tegen de opmerking, dat thans de schoenen in Duitschland niet goedkoop zijn, werd er op gewezen, dat juist den laatsten tijd zich sterke verschijn selen voordoen, dat de Duitsche nij verheid algemeenen uitverkoop houdt in verband met den kapitaalnood en den hoogen rentevoet, en de Regeering juist daartegen wenscht gewapend te zijn. Sommige leden waren van oordeel, dat het Schoenenwetje destijds veel te laat is gekomen Het voorstel daartoe had dadelijk moeten zijn voorgedragen, toen Nederland overstelpt werd met invoer uit het buitenland, gelijk met de thee onlangs ook is geschied Dit alles werkt terug op onze arbeiders op deze wijze is het niet mogelijk de sociale wetgeving en speciaal de 48- urige werkweek te handhaven. Deze leden konden dan ook met de voorgestelde verleening van de be voegdheid tot het verbieden van den invoer geheel medegaan. Alleen gaat het ontwerp hun niet ver genoeg. Zij waren van oordeel, dat zulk eene be voegdheid tot het weren van buiten- landsche artikelen, die op de Neder landsche markt tegen abnormaal lage prijzen worden geworpen, permanent dient te zijn en er eene algemeene bevoegdheid moet wezen, die zich moet uitstrekken over alle invoerartikelen, waarbij dezelfde methoden gevolgd worden. Men heeft hier immers niet te doen met vrijhandel, maar slechts met eenzijdigen invoer, waarbij ook het lot van onze arbeiders wordt in gevaar gebracht. Al moge deze invoer geen dumping genoemd worden, zijne uitwerking is dezelfde. Indien het stelsel op andere industrieën, o.a. op de metaalnijverheid, ware toegepast, dan zoude men hier niet zulk eene groote werkloosheid hebben gehad. Het feit, dat maatregelen als deze genomen kunnen worden, moet reeds preventief werken. In overweging werd gegeven, dat de Regeering door middel van openbare lichamen, bijvoorbeeld Kamers van. Koophandel, voortdurend het oog laat houden op dreigend gevaar van „dum ping" van een of ander artikel. Eenige leden verklaarden geene algemeene machtiging aan de Regeering te willen verleenen om uitvoerverboden uit te vaardigen. Tegen bijzondere machtiging voor eenen beperkten tijd, zooals in het onderhavig geval, bestond er bij hen geen bezwaar, mits die bij zondere bevoegheid niet als een prece dent zoude worden aangevoerd om tot eene algemeene, onbeperkte machtiging te komen. Aldus vastgesteld den lOden Juli '24. VERKOUTEREN. VAN EMBDEN VAN LANSCHOT. VAN DEN BERGH. BLOMjOUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth en drogisten. Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Anna Maria Adriana Johanna van Bnnren, in den ouderdom van 76 jaar. Zeist, 9 juli 1924. Torenlaan 7 33026 Waalwijk A. M. J. VAN BUUREN. Apeldoorn M E. B. VAN BUUREN- v. Heutsz Scheveningen J. VAN BUUREN. Geen rouwbezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 12 Juli 12,45 vanaf het ste f- huis op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Zeist. Eenige en algemeene kennisgeving. JAlo-P Gefabriceerd met Honig's Maizena. Vraagt speciaal Reclamepudding.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6