m. Kerknieuws VRUCHTEN WAFELS den Berkdijk zijn de woningen van de geweest die gezegd zouden hebben bouwvereeniging aan een harden weg dat ze liever zien dat de toestand zoo gelegen en nog trekken ze er uit. Hij blijft dan dat ze wat meer belasting is het dan ook met den heer Van der Horst eens om een eenvoudige verbe tering aan te brengen. Men zou kun nen beginnen met het planten van boomen langs den weg en dat zoo te doen dat later toch altijd tot verharding kan worden overgegaan. Het plein, da er nu uitziet alsof het aan niemand toebehoort, kan met zeer geringe kos ten in orde gemaakt worden en dan zal alles er een beetje aantrekkelijker uit gaan zien. Voorloopig zou hij nog geen f 60.000 voor verharding willen uitgeven Van Beurden. Het is geen f60.000 't is maar f 51 000. Voorzitter f 52 000. Van Lier. Ik noem dat cijfer omdat dit herhaaldelijk is genoemd. Van der Horst. Er zal ook nog we wat bijkomen. Dat is gewoonlijk zoo Van Beurden. Het kan ook minder zijn, dat weet men nog niet. De heer v. Lier merkt vervolgens nog op dat er nog een leening moet worden gesloten van f 40.000 voor de werkloosheid waarvoor nu nog maar een tijdelijke geldleening is aangegaan en waar de werkeloosheid zich weer doet gevoelen kan hij als raadslid er niet toe besluiten om voor een be paalde groep van menschen een zoo groot bedrag uit te geven De heer v. Amersfoort kan zijn stem er niet aan geven indien het werk gecombineerd moet uitgevoerd worden Voor Loonopzand acht hij geen ver harding noodig, wel voor de Telefoon straat, in Loonopzand is bijna geen passage. De heer Snoeren zou zoo zeggen dat de heer van Amelsfoort er nog nooit is geweest, anders zou hij niet durven beweren dat daar bijna geen passage is. Hij acht voor een straat, waarin twee scholen staan, verharding eerder noodig dan voor de Telefoonstraat Nu loopen de kinderen gedurende den winter steeds door de modder tenge volge waardoor ze steeds met natte voeten in school zitten Van Amersfoort Dat is te verhelpen door er een sintelpad aan te leggen Snoeren. Men weet hoe het gaat. Kinderen loopen niet "over die voet paden maar als het mogelijk is juist door het water en daarom is de eenigste verbetering een harden weg. De tijd om daaraan te beginnen is echter bedenkelijk wijl in Loonopzand de werkeloosheid reeds haar intrede heeft gedaan en de menschen trekken maar 5 weken van de werkeloozen kassen zoodat spoedig weer een steun regeling in het leven geroepen zal moeten worden en daar zal men de f 60.000 harder voor noodig hebben dar. voor die wegen. De heer v. d. Horst acht het ontijdig om nu met dit werk te beginnen. Hij zou de menschen wel willen tegemoet komen en de wegen zoowel in de Telefoonstraat als in Loon-opz-and wat verharden met sintels. De heer van Beurden meent dat, als men de wegen op die manier zoo goed mogelijk verbeterd, men dan zeker zooveel kwijt is als nu het geval is, terwijl men dan nog jaarlijks voor een groote onderhoudskosten zit te kijken. Snoeren. Dat zou leggen prullen zijn en dat kost altijd veel geld. Mijn bedoeling is om niets aan die wegen te doen en het nog eens een jaar afzien. Wil men de wegen een beetje in orde maken, dan is men gauw een f 10.000 kwijt en dan zal men toch binnen een paar jaar tot verharding van de wegen over moeten gaan. De heer Snaphaan acht verharding in Loon op-zand met het oog op die scholen ook noodzakelijk. De Voorzitter zegt uit de debatten voldoende te kunnen hooren wat de leden wenschen Hij meent dat het 't verstandigste zal zijn om, nu het spook der werkeloosheid zich al ver toont, voorloopig nog eens af te zien en ook geen andere verbetering aan te brengen wijl dat lapwerk is wat veel geld kost zonder dat men er iets aan heeft. Kan men den winter door spartelen zonder dat een steunregeling in het werk behoeft te worden geroe pen, dan kan een volgend jaar nog altijd met het voorstel worden gekomen. Indien men voor verharding van die wegen een bedrag moet uitgeven en dan nog voor de steunregeling dan zou hij niet durven beweren dat de belasting nog niet eens weer omhoog moet. Van der Horst Br moet niet aljeen voorkomen worden dat de belasting niet omhoog moet maar alles moet in het werk worden gesteld dat die omlaag gaat. Nu kan noch werkman, noch middenstander die meer behoorlijk betalen. De heer v. Beurden kan niet voor stellen dat bij den heer van der Horst moeten betalen en toch hebben nu alle bewoners op het adres geteekend op een na iemand die door den heer v. d. Horst op het kantoor is geroepen en dan nog door de Graaf, een slager, iemand die overal tusschen uit wil blijven. Nu kan men wel zeggen 't doel heiligt de middelen, maar men ziet toch in het adres het resultaat. Op deze aan zijn adres gerichte insinuatie wil de heer van der Horst opmerken dat door hem niemand, ook Grootswagers niet op het kantoor is geroepen. Ook tegen Snaphaan en van der Velden heeft hij niets gezegd dan alleen dit dat ze zelf moeten weten wat ze doen Hij loopt niemand na, ook geen leden van den gemeenteraad en zet er geen pen voor op papier, ook voor geen ingezonden stukken In dergelijke zaken iemand naloopen houdt hij niet van en doet 't dan ook niet ook. Van Beurden, ik zeg maar wat de menschen me vertellen. De heer v. d. Horst zou daar niet naar willen luisteren, want de menschen zeggen wel dat den heer van Beurden zooveel voor het voor stel voelt omdat hij daar land heeft liggen, doch zoo iets wil er bij hem niet in en daarom gaat hij zooiets zwijgend voorbij. Was de heer van Beurden niet met dat praatje gekomen van „dat zeggen de menschen", hij zou er dan niet aan gedacht hebben om dit praatje naar voren te brengen, maar nu was hij daartoe gedwongen. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten voorloopig nog niet tot verharding van de wegen over te gaan De Voorzitter deelt hierna mede dat heden een adres is ingekomen van de bewoners van den Vossenberg. Adressanten wijzen er op dat het 's winters daar een modderpoel is en de huizen dikwijls niet anders dan na een omweg te maken, zijn te bereiken, redenen waarom zij aandringen tot verharding van den weg aldaar over te gaan De Bresser. Het is daar beslist een veel slechtere toestand dan in de Telefoonstraat. Van Amersfoort. In de wegen com missie is al besloten om daar binnen kort een flinke verbetering aan te brengen. 3. Bespreking rapport afvoer water lederfabriek te Loonopzand. De Voorzitter deelt mede dat een rapport is ingekomen waarin o.m. wordt gezegd, dat zou men zoo er toe overgaan men niet meer verkrijgt dan een voor reiniging waarvan niet gezegd kan worden dat aan alle klachten kan tegemoet worden geko men Burg. en Weth stellen voor aan het Rijk een begrooting van de kosten te vragen, voor algeheele verbetering. Deze begrootingen worden kosteloos gegeven. Ook zal aan de Ned. Heide Mij. gevraagd worden of deze een kos telooze begrootitig wil inzenden. De heer v. Amersfoort is het daarmee eens, Aan half werk heeft men niets De heer Vrinten vraagt of de mo gelijkheid niet bestaat dat bij Tilburg kan aangesloten worden. De VoorzUter zegt dat dit niet mo gelijk is wijl men het water niet van de laagte naar de hoogte kan opvoe ren. Een terrein voor draineering zal hier zeer gemakkelijk zijn te vinden. 4. Vaststelling voordacht college zet ters wegens aftreding van de heeren C. v. d. Wee en Cornelissen Worden op de voordracht geplaatst als eerste candidaten de heeren C. v, d. Wee en Cornelissen en als tweede candidaten de heeren Verbaandert en de Jong. Daarna gaat de Raad over in geheim Comité. WARME DAC3EN! ÜE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (m 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend MANDRI MANDARIN®* VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, Chollet, Aartsbisschop van Kamerijk. Om 8 uur voeren op de alg. vergade ring in het Concertgebouw het woord Pastoor G. C. van Noort, Abbé Goma kanunnik te Taragona en Mgr. Arthus Doubleday, Bisschop van Brentwood 's Avonds 8 uur Stadionvergadering met drie sprekers over de conclusies der Hollandsche sectie n.l. Dr. Vinke- steijn, Pater Josaphat en Dr. A. C. A Hoffmann. INT. EUCHARISTISCH CONGRES. Aan de ons toegezonden officieele berichten ontleenen wij het volgende: Het Algemeen Eerecomité wordt ge vormd door de aan het Congres deel nemende kardinalen, bisschoppen en abten. Het Nederlandsch Eerecomité is be noemd door H.H. D.D. H.H. de Bis schoppen van Nederland. Leden van dit Eerecomité zijn: Zijne Excellentie jhr. mr. Ch. J. M. Rüys de Beerenbrouck, Zijne Excellen tie mr. P. J. Aalberse Jhr. mr. L. von Fisenne; Mgr. dr. A. C. M. Schaepman; mr. dr. D. A. P. N. Kooien; A. Drees- mann; mevr. F. Steenberghe-Enghe- ring; mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier; A. O. J. M. Graaf de Marchant d'Ansembourg; J. M. H. J. Weichs de Wenne; mr. W. P. A. Hel legers; C. Bressers; A. Smits v. d. Mor tel; Zijne Excellentie mr. A. E. J. Ba- tientallen van menschen komen klagen j ron van Voorst tot Voorst; professor over de hooge belasting. In een vorige dr. J. C. F. H. Schrijnen; E. M. J. A. vergadering is door den heer v, d. van Dooren. Horst ook gezegd dat bij hem meerdere bewoners van de Telefoonstraat zijn - Zijne Eminentie. W. Kardinaal van Rossum C.s.s.R. komt met gevolg via Antwerpen met de „Batavier II" over zee te IJmuiden aan, alwaar Z.D.H Mgr. Heylen en enkele bestuurderen van het plaatselijk comité hem zullen begroeten. Vervolgens vaart de boot het Noordzee-kanaal op naar Amster dam, waar in een ontvangstpaviljoen bij den Dokkummersteiger aan de. De Ruyterkade de Kardinaal wordt ver welkomd door Z.D.H. Mgr. Callier. De ridders der souvereine orde van Malta zullen gedurende het Congres steeds een eeregeleide vormen. Bij de ont vangst aan den steiger wordt de „Mar cia Pontifica" ten gehoore gebracht. De Batavier II wordt te circa 6 uur te Amsterdam verwacht. De stoet van aanwezige kardinalen, aartsbisschoppen, bisschoppen en Kar dinaal-Legaat rijdt langs Damrak, Ro kin, Spui, Singel, Koningsplein, Hee rengracht, Spiegelstraat, Spiegelgracht, Weteringschans, Westeinde, Stadhou derskade, Ceintuurbaan naar de Am- steldijkkerk, waar de plechtige kerke lijke ontvangst volgens het Pontificale Romanum plaats vindt. De Kardinaal-Legaat rijdt in een clairence door 4 paarden getrokken De Malthezer ridders volgen onmiddel lijk. Woensdag 23 Juli zal Zijne Eminen tie te zijnen huize, Joh. Vermeerstraat 2, audiëntie verleenen van 1012 en van 3.305 uur. Degenen, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen worden ver zocht vóór 17 Juli naam, kwaliteit en volledig adres schriftelijk op te geven aan den: „Voorzitter Ontvangscom- missie, Hobbemakade 51, Amsterdam. Zoodra mogelijk zal den ingeschre venen een strikt persoonlijke toe^angs kaart worden toegezonden. - Gewenscht is ambtsgewaad of.rok. Dames in gesloten costuum. Woensdag-avond om half 7 heeft in de kerk van St. Willibrordus de kerke lijke opening van het Congres plaats. De openingsvergadering wordt dien avond'om 8 uur gehouden in het Sta dion waar Z. D. H. Mgr. Heylen en Z D. H. Mgr. Callier, alsmede Zijne Emi nentie de Kardinaal-Legaat zullen spreken en waar de Pauselijke Breve zal worden voorgelezen. Door middel van den „loud-speaker" is alles voor ieder verstaanbaar. Donderdag worden in verschillende kerken Pontificale H. Missen door Kar dinaals en Bisschoppen opgedragen, in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans (Jacob Obrechtstraat) volgens Byzantijnschen Ritus door Mgr. Isaia Papadopoulus met 8 zijner priesters. Om 12 uur wordt in alle kerken kin- derhulde aan het Allerheiligste Sacra ment gebracht. Om 1 uur heeft de Priestervergade ring plaats en om 3 uur sectievergade ring van de Nederlandsche, Belgische, Fransche, Duitsche en Oostenrijksehe, Amerikaansche, Italiaansche, Spaan- sche, Poolsche, Engelsche, Iersche en Oostersche secties. In de St. Willibrorduskerk heeft om uur eene algemeene vergadering plaats waar spreken zullen Pater Bor- romaes de Greeve, Prof. Donders van de Universiteit van Munster en1 Mgr. Vrijdag om half 10 Pontificale H Missen in 11 kerken, 1 uur Priesterver gadering, 3 uur sectievergaderingen. 's Avonds 7 uur in de St. Willibror duskerk alg. vergadering. Sprekers: Mr. van Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen, Mr. Sinzot uit Bergen (Mons) en Père Janvier. Om half 8 uur alg. vergadering in 't Concertgebouw, sprekers Mgr. J. A. S, van Schaik, Culemborg, Mgr. Fr. Kelly Bisschop van Oklahama, Padre Vin- cenzo di Lorenzo (Italiaan). 8 uur Stadionvergadering, sprekers Pastoor L. Willenborg, Bloemendaal en Henri Hermans. Zaterdag: 9 uur in het Stadion H. Mis opgedragen door Mgr. Callier en generale H. Communie der kinderen. Half 10 Pontificale H. Missen in kerken; 3 uur sectievergaderingen; uur sluitingsvergadering St. Willibror duskerk, waar Mgr. Heylen en Kardi naal van Rossum zullen spreken. Zondag 27 Juli. Om half 10 zal Z. Em. de Kardinaal Legaat in 't Stadion in tegenwoordigheid van alle Kardina len, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten en andere kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders, die het Congres bijwonen, een Pontificale H. Mis op dragen, waaronder een koor van 310 knapen zingt. Om 3 uur heeft in het Stadion Pontificaal Lof met solem- neele processie, pauselijke zegen en Te Deum plaats. Aan de processie nemen deel vereënigingen voor tijdelijke en sociale belangen uit het leger, onder wijs en wetenschap, charitatieve ver- eenigingen, Godsdienstige vereenigin- gen, leden vap colleges van staat en stad, Kath. ministerie, de geestelijk heid, Gemijterde Hoogwaardigheidsbe- kleeders, Ffet Allerheiligste Sacrament gedragen door den Kardinaal-Legaat en gevolgd door de Kardinalen, buiten gewoon Geheime Kamërheeren met kap en degen, Pauselijke Ridders en Comitéleden. Door de zorgen van het Diocesaan Comité voor het Intern. Euch. Congres te Amsterdam, in het Bisdom Breda, is een extratrein ingelegd op Zondag 27 Juli a.s. (den sluitingsdag van 't Con gres), die zal loopen vanaf Bergen op Zoom via Breda, Tilburg en 's-Bosch naar Amsterdam. Voor velen is dit een welkome gelegenheid om ook van dezen goedkoopen trein gebruik te maken. Van meerdere zijden vernamen we reeds van autobussen die gehuurd wer den, om de reizigers van naburige plaatsen te brengen naar stations langs welke deze extra-trein passeert. Van dat station uit kan men door bemidde ling der Congres-correspondenten kaartjes bekomen om van dezen trein te kunnen profiteerep. Naast het groote voordeel dat in den sterk verminderden prijs der retour- eez. te IJmuiden aan, alwaar Z.D.H. gers met dezen trein nog dit voordeel, dat zij reeds om ruim 8 uur 's-morgens in Amsterdam zijn en dus volop tiji hebbfen om de Pontificale Hoogmis, die door den Kardinaal Legaat in het Sta dion zal worden opgedragen, bij te wonen. De juiste uren waarop bovenbedoel de trein zal loopen zijn als volgt: Heenreis. 's morgens. Bergen op Zoom, Vertrek 5.06 Roosendaal 5.25 Etten-Leur 5.40 Breda 5.53 Gilze Reyen 6.06 Tilburg 6.21 s-Hertogenbosch 6.46 Geldermalsen 7.15 Amsterdam W.P. Aankomst 8.20 Terugreis. 's avonds. Amsterdam W.P. Vertrek 8.00 Geldermalsen 9.04 's-Hertogenbosch 9.31 Tilburg 9.57 Gilze Ryen 10.11 Breda 10.23 Etten Leur 10.36 Roosendaal 10.52 Bergen op Zoom Aankomst 11.11 De prijzen der plaatsen (heen en terug) zijn voor elk station als volgt: Vanaf: 2e klasse 3e klasse Bergen op Zoom 8.25 5.78 Roosendaal 7.65 5.36 Etten Leur 6.90 4.83 Breda 6.45 4.52 Gilze Ryen 5.90 4.13 Tilburg 5.35 3.75 's-Hertogenbosch 4.20 2.94 Geldermalsen 3.10 2.17 Vanaf heden kan men zich onder opzending van het verschuldigde be drag voor kaartjes aanmelden bij de plaatselijke correspondenten. Voor 's-Bosch en omstreken bij den WelEd. Heer A. Wehmeyer, Hinlha- merstraat, 's-Hertogenbosch. Teneinde teleurstelling te voorko men wordt er nog op gewezen dat kaartjes voor dezen trein slechts wor den beschikbaar gesteld tot 20 Juli a.s. Men wachte dus niet tot het laatste oogenblik, doch geve zich onmiddel lijk voor deelname op. CAPELLE. Bij het te 's Bosch ge houden toelatingsexamen voor de le klasse der Rijks Normaallessen is o.m. geslaagd Toosje Quirijns, leerlinge der O. L. School in de Kom alhier. Bij de gehouden verkiezing van eed kerkvoogd bij de Ned, Herv, gem. aan den Loonschendijk is gekozen de heer A. Haijsman, die voor deze be noeming evenwel bedankt heeft. WASPIK. Begunstigd door het heer lijkste zomerweer maakten een 60- al kinderen der R.K. Jongensschool alhier onder leiding van het mannelijk per soneel een boottochtje naar Rotterdam. Onder meer werd een bezoek gebracht aan de diergaarde, die voor de jeugd de grootste attractie bezat. Een prettig schoolreisje behoort voor de kleinen weer tot het yerleden. Naar wij vernemen zal onze hoog geachte dorpsgenoot, de ZeerEerw, Pater Archangelus van de orde der Capucijnen, (in de wereld de Heer C. Klazen) zich weer naar zijn missiegebied in Polen begeven. Waarschtynlijk zal zijn verblijf in Polen slechts van ltorten duur zijn. Donderdag i.l. bracht Zijne Excel lentie de Commissaris der Koningin een bezoek aan onze gemeente. Van de gelegenheid om hem te spreken werd slechts door een drietal ingezetenen gebruik gemaakt. Bij het te ver uitwijken reed de zoon van N. IJ. met z'n fiets tegen een boom, waarbij hij viel en een arm brak, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De dag der Altijddurende Aan bidding Is voor deze parochie bepaald op Woensdag 23 Juli. De molenaarsleeriing C. R. viel van den molentrap, waarbij hij zich ernstig aan hoofd en armen vooral bezeerde. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter constateerde hersenschudding. RAAMSDONKSVEER. Vrijdag J.l. maakten 78 leerlingen der Herv. School op het Veer onder geleide van het personeel een uitstapje naar Scheve- ningen. Wat hebben zij daar genoten van het >pootje baden* en spelen in de duinen. Wat een heerlijk gezicht zooveel blijde kinderen bezig te zien. Wel vermoeid doch meer dan voldaan en hoogst tevreden keerde het gezel schap om 7 uur huiswaarts. -- Zaterdag werd door den gemeente veldwachter Schampers en den Rijks veldwachter Timnaermans uit de Donge opgehaald het lijk van zekeren B. uit den Horst, gem. Oosterhout, die bij het baden of zwemmen in de Donge ver- dronkeh was. Het lijk werd naar het R- K. Gasthuis op het Dorp vervoerd. Een kind van veldwachter De Kloone viel in een sloot en werd door he^_fllnk optreden van T. S. gered. Mej. H. v. Dongen P.A.d., kort geleden geslaagd, ontving een benoe ming als onderwijzeres aan de Christ, school te Groot Ammers. Er waren niet minder dan 51 sollicitanten. Haar en haar met recht hooggeachte familie proficiat. Naar wij vernemen is het concours Hipplque vastgesteld op 15 Aug. a.s. Zaterdagavond kwamen ongeveer 40 personen bijeen, gehoor gevend aan een uitnoodlgiog om te spreken over iet oprichten van een Vereeniglng tot oprichting en instandhouding van een Verenigingsgebouw voor Protestant- sche belangen. Op verzoek werd deze vergadering gepresideerd door den heer v. Dongen- Torman, die uiteenzette waarom het noodig geacht werd een eigen gebouw te bezitten. Het voor en tegen werd door enkelen besproken, waarna de concept-statnten werd besproken. Hierin werd o.m. een artikel opgenomen dat liet te stichten gebouw nooit zal mogen gebruikt worden voor het honden van Godsdienstoefeningen. Deze opname moge dienen tot het stoppen van monden van >goddelooze< of >vrome< lasteraars, die uitgestrooid hadden dat het de bedoeling was een Evangellsatlegebouw op te richten. Hierna werd overgegaan tot oprich ting van de Vereenlging. Eenlgen ver lieten de vergadering, terwijl 30 per sonen toetraden. Een bestuur werd gekozen. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren v. Dongen Torman, J. Lankbnijzen Sz., J, Tlgchelaar, C. Sneep, die echter bedankte. Als vierde en vijfde lid werden nog gekozen de wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. jJj 5jc 1

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2