IE ECl 10 VAN IET ZUI JEN. Gemeenteraad. Tweede Blad. No. 61 Zaterdag 2 Aug. 1924. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Juli des namiddags ten 63/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer E. Moonen. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Timmermans en Roggeveen, de laatste met kennisgeving De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Eenige verslagen als van den Keurings dienst van Waren, van de P.N.EM, van de Gezondheidscommissie alsmede eenige door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten werden voor kennis geving aangenomen. Van het Waterschap de Binnen- polder van Waalwijk is een schrijven ing'ekomen, waarin mededeeling wordt gedaan dat op de begrooting reeds een bedrag is uitgetrokken voor ver betering van den weg bij het station Doordat men niet aan personeel is kunnen komen, is het werk nog niet uitgevoerd Thans kan echter verwacht worden dat spoedig daartoe zal wor den overgegaan. Van het Waterschap de Binnen- polder van Besoijen is eveneens een schrijven ingekomen waarin bericht wordt dat de Parallelweg geleidelijk zal worden verbeterd. De weg ineens geheel te vernieuwen gaat de draag kracht van het Waterschap te boven Schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling, dat de goedkeuring van de Bouwverordening is verdaagd 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van het Kerkpad. In hun prae-advies zeggen Burg. en Weth. dat het pad in eigendom aan den heer J.1 v. Loon toebehoort die wel genegen is het aan de gemeente in eigendom over te dragen. Burg. en Weth. hebben overwogen dat de waarde, afgemeten naar de hout opbrengst, zeer gering is doch aan gezien er voor de gemeente wel iets in gelegen is dat zij met het oog op de toekomst de beschikking over dezen weg verkrijgt, hebben zij een bedrag van f 500 geboden waarmede den «igenaar accoord gaat. Op verlangen.van den eigenaar zal de weg het karakter van voetpad behooren te behouden en zal deze voor verkeer met voertuigen moeten worden afgesloten, althans zoolang de bestemming van den weg niet wordt gewijzigd. Zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt dit voor stel aangenomen. 3. Voorstel van Burg. en Weth tot wijziging der Begrooting 1924. Burg. en Weth. wijzen er op dat het gemeentehuis thans met 2 lijnen is aangesloten op het Rijkstelefoonnet nl. een voor de Secretarie en eene voor het politie-bureau Voor de Secre tarie is slechts een telefoontoeste aanwezig, geplaatst op de Kamer van den Secretaris, wat nogal bezwaren heeft omdat zoowel gesprekken voor den Burgemeester, als voor de geheele Secretarie, den Ontvanger en den Gemeente-Opzichter door middel van dit eene toestel moeten worden ge voerd. Daardoor ontstaat dikwijls een geloop heen en weer, beslag neemt en van het Burg. en Weth. stellen gecombineerde toestellen De huur van f 250, waarin dat tijd in werk afleidt daarom voor te plaatsen de installatie bedraagt begrepen is eventueel onderhoud. Het abonnement wordt dus verdubbeld, waartegenover staat dat de beschikking wordt verkregen over zeven toestellen. Smolders. Waar moeten die zeven toestellen allemaal worden geplaats Voorzitter. Een op het bureau van de Kamer van Koophandel, een op het Politiebureau, een op het bureau van den Gemeente-Opzichter, een op het bureau afdeeling Bevolking, een op het bureau van den Secretaris, een op het bureau voor algemeene zaken van de Secretarie en een op de kamer van den Burgemeester. Smolders. Is het bureau van den Opzichter altijd telefonisch aangesloten geweest Het komt me voor dat het zoo weinig doel heeft, want de op zichter is bijna nooit op z'n bureau aan te treffen. Voorzitter. Die laatste kwalificatie kan wel juist zijn, maar aangezien de kosten juist hetzelfde zijn of men of 7 toestellen neemt, hebben wij ge dacht ook dat bureau aan te sluiten omdat het toch altijd gemakkelijk is Moest men er expres voor bij de Rijkstelefoon aansluiten, dan was het iets anders Zonder hoofdelijke stemming word het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Voorstel van Burg. en Weth. om het salaris van den hoofd-ambtenaar ter Secretarie terug te brengen van 700 op f500. Burg. en Weth. wijzen er in hun prae advies op, dat door den hoofd ambtenaar ter Secretarie J H. v. Mierlo December van het vorig jaar hun aandacht op het feit gevestigd is, dat het Raadsbesluit tot een algemeene corting van 10 pCt. op alle salarissen ten zijnen opzichte eene onbillijkheid meebracht. In Juli 1922 werd hij aan gesteld als Ontvanger. Bij de aanbe veling tot die benoeming werd het voorstel gedaan bij combinatie der jeide betrekkingen f700 op de be zoldiging van hoofd-ambtenaar ter Secretarie te korten. Aanvankelijk had den Burg. en Weth. deze korting ge dacht op f 500 en was bij het overleg met den heer v. Mierlo dit ook ge noemd. Met het oog op den drang tot bepenking der gemeentelijke uit gaven die zich toen reeds openbaarde, werd ten slotte besloten U voor te stellen een korting toe te passen van 700, waartoe de Raad besloot. De bezoldiging van den heer Van Mierlo als hoofd-ambtenaar werd daardoor van f3100 gebracht op f2400. Niet temin wordt op zijn bezoldiging vanaf Januari toch nog toegepast de korting van 5 en lOpCt. Daar Burg en Weth tot de verhoo ging der korting van f 500 op f 700 werden geleid door dezelfde overwe gingen die de Bezuinigingscommissie bracht tot haar voorstel van een alge meene salariskorting van 10 pCt., wordt, naar zij meenen, de heer Van Mierlo in zijn salaris dubbel getroffen en daarom stellen ze voor de korting van f 700 terug te brengen op f 500. De heer Eibers vraagt zich af wat of er van de bezuiniging zal terecht komen als al die tekortkomingen weer ingehaald moeten worden. Toen de bezuinigingscommissie met haar taak bezig was wist men dat toch ook al. Die ambtenaar had van te voren wel kunnen spreken. Voorzitter. Die 10 pCt. korting blijft Eibers. Dat wist men toen ook. De Voorzitter zegt dat door den be- treffenden Ambtenaar daar in December al over is gesproken doch omdat men toen zonder burgemeester zat en ook door velerlei omstandigheden het in den raad ter sprake brengen belemmerd werd, is de bespreking vertraagd. De ambtenaar is eenmaal reeds uit een oogpunt van bezuiniging met f 200 gekort en daarna nog eens, evenals alle andere ambtenaren, met 10 pCt. Eibers. Hij heeft daar toen genoegen mee genomen,dus beteekent deze f 200 eene verhooging van salaris. De Voorzitter merkt op dat het ab soluut geen verhooging van salaris is. Toen de betrekking werd gecombi neerd heeft het college van Burg. en Weth. met hem onderhandeld. Over een kwam men dat f 500 van zijn salaris als hoofdambtenaar zou worden gekort doch toen is het College daarop terug gekomen en heeft gezegd dat men tot bezuiniging moest komen en dat ook op de salarissen van de overige ambtenaren binnenkort zou worden gekort, en men het salaris daarom inplaats van met f 500 met f 700 zou verlagen waarmede hij ook is accoord gegaan. Nu is men later gekomen om alle salarissen met 10 pCt. te korten dus is hij dubbel getroffen en om die onbillijkheid weg te nemen hebben Burg. en Weth. het voorstel gedaan. De heer Eibers kan niet inzien dat door het voorstel van de Bezuinigings commissie eenig onrecht is gedaan. De heer Van Mierlo heeft bij de aan vaarding van zijn ambt genoegen ge nomen dat zijn salaris als hoofdamb tenaar met f 700 zou worden vermin derd en eerst daarna is het besluit ge vallen dat alle salarissen, zonder uit zondering, met 10 pCt. zouden worden verlaagd Hij meent dat hier dan ook van eenige tekortkoming of onbillijkheid absoluut niet kan worden gesproken. De Voorzitter blijft bij zijne meening dat er iets ongewilds heeft plaats gehad, eene onbillijkheid is begaan die de raad zelf niet heeft gewild. De Ambtenaar zelf zou gaarne gezien heb ben dat deze kwestie reeds eerder ter sprake was gebracht doch door veler lei omstandigheden kon dat nu een maal niet geschieden. De heer de Graaff is het met den heer Eibers eens. Met de bepaling van het salaris heeft de ambtenaar genoegen genomen en eerst later is het besluit tot 1U pCt. korting gekomen. Klijberg. De heer Eibers zegt dat de betrokken ambtenaar eerder had kunnen spreken, doch deze kon zulks, voordat de raad een besluit had genomen, niet doen, wijl hij moeilijk op zaken kon vooruit loopen. Zoodra het besluit genomen was heeft hij er ook direct over gesproken, maar omdat toen de burgemeester juist was ge storven en wij hier om het zoo maar eens te zeggen, regeeringloos waren, is het uitgesteld en toen is tegen den ambtenaar altijd gezegd dat de zaak wel terecht zou komen. Waar is dat hij genoegen heeft genomen met f 100 aftrek maar toen wist hij niet dat nog eens met 10 pCt zou worden gekort Het College van Burg. en Weth. is dan ook van oordeel dat deze zaak hersteld moet worden, aangezien de rechtvaardigheid zulks eischt. De heer de Graaff kan zich niet herinneren dat hier ooit sprake is geweest om het salaris van den hoofd ambtenaar met nog f 200 te korten. De Voorzitter meent gehoord te hebben dat het door Burg en Weth. bij de toelichting is gezegd. Den heer Smolders kwam na het lezen van het prae-advies de zaak wat vreemd voor en wijl hij zich daaromtrent niets in zijn gedachten kon brengen heeft hij verschillende zaken er eens op nageslagen doch niets kunnen vinden dat er op wijst dat de ambtenaar met het oog op bezuiniging nogmaals met f 200 op het salaris was gekort. De heer Oomens is het eens met de vorige sprekers In den Raad is nooit over die f 200 gesproken. Hij zou dan ook niet op het voorstel van Burg. en Weth willen ingaan wijl men dan het gevaar beloopt dat alle ambtenaren zullen komen De Voorzitter merkt op dat voor andere ambtenaren dat motief niet bestaat. De hoofdambtenaar heeft erin berust dat op zijn salaris f 200 werd gekort toen van de andere ambtenaren nog niets was gekort. Nu hij nog eens met 10 pCt. is gekort, gelijk de andere ambtenaren, is hij tweemaal in zijn salaris gekort en dat is eene onbillijk heid die tegenover hem begaan is. Dat de raad van deze onderhande lingen niet in kennis is gesteld, ver mag spr. niet te zeggen, wijl het voor zijn tijd is gebeurd, doch hij zou zeggen dat dit geen reden mag zijn om de onbillijkheid tegenover hem niet weg te nemen. Bezuiniging was reeds eenmaal op hem toegepast. Oomens. Als wij gaan toegeven, dan krijgen we direct meer liefhebbers, daar mag wel rekening mee gehouden worden. De heer Eibers zegt dat de Raad nooit geweten heeft dat hij reeds met f 200 is gekort en de Raad toch moet zijn salaris vaststellen. Voorts mag er wel eens aan gedacht worden dat de werkzaamheden aan het ambt van gemeente-ontvanger verbonden, niet zoo groot meer zijn omdat veel daarvan verhuisd is naar de Mr. van Coothstraat. Spr. begrijpt vervolgens niet waarom menin de commissie voor georganiseerd averleg zulks niet ty*at voceji heeft gebracht, maar uit de gevoerde be sprekingen heeft men nooit kunnen merken of hooren dat hij reeds was gekort en daarom kan hij zich met het voorstel van Burg. en Weth. niet ver eenigen, niet omdat het Van Mierlo is, maar omdat het een ambtenaar betreft die een zeer goed salaris heeft Het is juist ais door den heer Oomens is opgemerkt, alle ambtenaren zullen komen en wat schiet dan van de be zuiniging over? Alleen dat de arbeider, Jan Boezeroen, is gekort en anders niemand. De Voorzitter gelooft niet dat er een gemeente van deze grootte zal ge vonden worden, waar, indien de ambten zijn gecombineerd, minder wordt ge geven. Eibers. Het werk voor den Hoofd. Omslag wordt in de Mr, van Cooth straat gedaan en voor de honden belasting verricht van Nispen het werk. Voorzitter. Hij heeft toch een heele administratie en groote verantwoorde lijkheid. De heer Van der Geld zegt dat de Raad zich thans veel te veel op zij paden begeeft. Men heeft in deze niets anders te beoordeelen danis hij on billijk behandeld of beter gezegd, is een onbillijkheid tegenover hem begaan, ja dan neen en spr. meent werkelijk dat hem eenig onrecht is aangedaan, omdat hij dubbel in zijn salaris is gekort en gepleegd onrecht moet wor den hersteld. Door den heer Oomens is gezegd dat alle ambtenaren dan zullen komen, doch daar is hij niet bang voor, omdat hij en alle andere leden beter weten. Zouden er zijn waartegenover eenige onbillijkheid is begaan, dan zou hij ook deze on billijkheid wenschen te herstellen Het cardinale punt van heden is echter: is er eene onbillijkheid begaan ja of neen en dan meent hij van wel Eibers. Kunt u in Uw kwaliteit van raadslid zeggen dat hier eene onbil lijkheid is begaan. Van der Geldt. Ja. Eibers Dan weet u meer dan ik. Daarna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen, Voor stemden de heeren Smolders, Klijberg, Gragtmans, Van Driel, v. d. Aa, Verwiel en v. d. Geld. Tegen de heeren Oomens, Eibers, Groenen en de Graaff. Schrijven Gymnastiekvereeniging. In hun preadvies zeggen Burg. en Weth. o.m. dat in verband met de verbouwing der openbare school aan de Waalwijksche Gymnastiekvereeni ging en a n den leider der cursussen in de lichamelijke oefening het gebruik van het in de school ingerichte gym- nastieklokaal werd opgezegd Waarde Gymnastiek-vereeniging voornemens is einde der volgende maand een groote gymnastiek demonstratie te geven kan voor het instudeeren van demonstratie oefeningen de beschikking over een lokaal niet worden gemist en waar de middelen van de vereeniging zeer ge ring zijn, stellen Burg en Weth voor eene bijdrage te verleenen van f 25 Met algemeene stemmen werd daar toe besloten Voorstel verhooging post schoolbe- hoeften. Door het hoofd der Openbare School is verzocht een bedrag beschik baar te stellen voor het aankoopen van drie series natuurkundige instru menten. Door absoluut gemis van deze leermiddelen kunnen naar zijn oordeel de lessen in de natuurkundige vakken niet naar behooren worden gegeven. Het op de begrooting uitgetrokken bedrag is echter niet toereikend en aangezien Burg. en Weth. het van belang voor het onderwijs achten, ze voor f 100 daarvoor uit te stellen trekken Met daartoe stemmen wordt algemeene besloten. Voorstel om aan den heer C Pasmans een persoonlijke toelage te geven, gelijk aan diens pensioens korting. In hun prae-advies wijzen Burg. en Weth. er op dat de heer Pasmans door den Raad op 1 October tijdelijk voor een jaar is aangesteld als leeraar aan de Teekenschool. Nu is het regel dat de tijdelijke aanstelling na een jaar wordt gevolgd door een vaste. De vaste aanstelling is voor den heer Pasmans echter eerst gevolgd met ingang van 1 October 1922, dus twee jaar later Dit heeft voor den heer Pasmans een ongewild finantieel nadeel meegebracht en wel van f99.45. Burg en Weth. stellen voor den heer Pasmans een persoonlijke toelage te geven, gelijk aan diens pensioens korting, waartoe met algemeene stem men wordt besloten De heer van der Geldt meent dat door verzuim of laksheid in dit opzicht meer verzuimen kunnen zijn gepleegd en vraagt daarom of de Voorzitter daaraan zijn volle aandacht zal wijden. De Voorzitter zegt zulks toe. 4. Aanvulling der Commissie voor Georganiseerd Overleg in verband met het overlijden van den Voorzitter dier Commissie en de ontslagname van het lid W. P. C. Eibers. Worden benoemd de Edelachtb. heer Moonen en de heer v. d. Aa. Ontwerp besluiten tot het aangaan van geldleeningen. In het prae-advies deelen Burg en Weth. mede dat ze de volgende leeningen hebben kunnen plaatsen A. f 74.000 a 6 pCt. koers 97 pCt., bij de Eerste Nederl. Levensverzekering Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit te 's Hage, met verbod van verstrekte aflossing in de eerste vijf jaren. B. f 140.000 a 6 pCt. koers 97 pCt. door tusschenkomst van den Kassier H. P. Verbist te 's Hage. C. f 7000 a 5 pCt. pari koers bij het Waterschap De Buitenpolder van Besoijen Met algemeene stemmen wordt al dus goed gevonden. 6. Aanbieding der gemeentereke ning over 1923 en benoeming van een Commissie van Onderzoek. De Voorzitter merkt op dat de re kening een gunstig aspect biedt. Op de gewone posten is er een voordee lig saldo van f 74.000 en op de bui tengewone posten een nadeeiig slot van f 58 000 Dit is toe te schrijven voor de steunregeling. Tot leden voor de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Roggeveen, Smolders en Timmermans. 7. Voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters wegens periodieke aftreding van de heeren H. A. Aarts en H Both Worden op de voordracht geplaatst de heeren H. Aarts en H. Both en als plaatsvervangers de heeren Bossaerts en J. Groenen. Bij de rondvraag wenscht de heer de Graaff het woord om te spreken over de prijzen van het Electriciteits- bedrijf. In een vorige vergadering is voorgesteld om 's nachts de prijs te stellen op 9 ct per K.W uur Daarbij werd gezegd dat het de gemeente op 8 ct. komt en als dat wordt gezegd, dan zal dat zoo ook wel zijn, daar wil spreker niet aan twijfelen, maar dan komt het hem toch voor dat de ge meente, die ook overdag nog 43 cent rekent voor licht en 20 cent voor kracht een mooi winsije maakt. Er zijn verbruikers die 80 K W ver bruiken die 12 a 13 cent moeten be talen en die 125 K W. afnemen 11 k 12 ct. betalen wat nog een winst is van 4 ct. per K.W., want 4 x 125 K.W uur per week is f 5 per week en f 1500 per jaar. Spr. misgunt het de gemeente niet een dergelijk winstje, maar het komt hem toch wel wat al te hoog voor. De Voorzitter meent dat de heer de Graaff een abuis in zijn rekening heeft gemaakt alsook dat de gemeente de stroom overdag heel wat meer kost. De Graaff Mij is gezegd dat deze maar 8 ct. kost. Voorzitter, 's Nachts De Graaff. Dat is toch hetzelfde. Voorzitter Dat is juist niet hef geval. De heer Gragtmans zet een en ander uiteen en wil thans al mededeelen dat de gascommissie spoedig met een nader voorstel in deze zal komen De Voorzitter licht de kwestie aan schouwelijk toe, waarop de heer Smol ders nog opmerkt dat men hetzelfde met de gastarieven heeft. Vervolgens zegt de heer Smolders bij de ingekomen stukken de rapporten van het accountants onderzoek der gasbedrijven te hebben gezien waaruit is te zien hoe het met de bedrijven staat. In het najaar, bij de vaststelling van de gastarieven. is gezegd dat men na een half jaar, als men een overzicht zou hebben over het eerste halfjaar, daarop zou terugkomen. Er zijn nu 7 maanden voorbij en daarom zou hij het op prijs stellen, indien zoo mogelijk in een volgende vergadering de noodige gegevens groepsgewijze kunnen worden verstrekt, opdat men een goed over zicht kan verkrijgen. De heer Gragtmans zegt dat gegevens over het eerste kwartaal gereed zijn. Toen is er echter nog niet zooveel gas meer verbruikt dat is eerst na de ten toonstelling gekomen. Hij gelooft wel dat de verlangde gegevens in een volgende vergadering al zullen kunnen worden verstrekt. De Voorzitter zal den directeur van het bedrijf daarom verzoeken. De heer Oomens wijst er op dat hij op zijn terrein veel last van water heeft, doordat een buurman bij regen het water met een buis gewoon op straat laat loopen, wat dan bij hem in den tuin terecht komt, tengevolge waarvan dan zijn fabriek bijna niet is te bereiken. De Voorzitter zegt daarnaar een onderzoek te zullen instellen. Niemand verder meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 26 Juli des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Moons. Klokslag zes uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig is de heer D. Lankhuijzen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van het Gemeentebestuur van Geertruidenberg houdende het ver zoek aan de keuringscommissie voor Vee en Vleesch de tarieven te willen verlagen. De Commissie acht vooralsnog geen termen aanwezig om de tarieven te ver lagen, waarmede de Raad zich kan ver eenigen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot niet-inwilliging van het verzoek van den Secretaris-Leider van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm, om een vergoeding voor reiskosten ad 30. voor deelneming aan den Landdag te Oudenbosch. De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth. aanvankelijk was besloten voor te stellen niet op 't verzoek in te gaan aangezien de finantieele toestand van de gemeente het geven van subsidies over het algemeen genomen niet wet tigt alsook dat de afstand niet zoo ver is en goed per fiets kan worden afge legd. Een hoofdmotief was vervolgens ook nog dat het College van Burg. en Weth. uit een bericht den indruk had den gekregen dat de subsidie aan het hoofd-comité te Oudenbosch zou afge dragen moeten worden. Op de vergadering van de Commis sie van fabricage is door den heer Broeders erop gewezen dat de subsidie niet voor het hoofdcomité is maar wel degelijk voor de leden van deze afdee ling en de bijdrage nog meer be schouwd moet worden als een tege moetkoming in de loonderving dan wel als een bijdrage in de reiskosten. Met het oog daarop stellen Burg. en Weth. thans voor wel op het verzoek in te gaan. De heer van Dongen Torman merkt op dat het hier niet zoozeer als eene subsidie moet worden beschouwd wijl het eene bijdrage betreft die slechts eenmaal wordt gegeven. Bovendien geeft men er een bewijs van sympathie mee met 't streven van de vereeniging dat zoowel een Rijks als gemeentebe lang is. Met algemeene stemmen wordt be sloten deg evraagde subsidie te verlee nen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging verzoek van 't bestuur der N. H. scholen om de benoodigde gel-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5