Kerknieuws. Rechtzaken den voor aanschaffing van schoolban ken voor de M.U.L.O.-school. Het bestuur wijst er op dat men zich nu nog behelpt met heel ouderwetsche banken welke echter al lang niet meer aan de eischen voldoen. Wordt met algemeene stemmen be sloten aan het verzoek te voldoen. 4. Ontwerp besluit tot intrekking van het Raadsbesluit van 4 Februari 1911 no. 94 waarbij aan F. A. van See- ters vergunning werd verleend tot het hebben en gebruiken van een water put. Aan van Seeters is voorwaardelijk vergunning verleend tot het hebben en gebruiken van een waterput met buis leiding in den openbaren weg, voor de zoutziederij. Conform het voorstel Van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Ontwrep-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke ver goeding bedoeld in artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920, voor 't jaar 1923. Burg. en Weth. stellen voor dit vast te stellen als volgt: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op het Dorp 10.07 p. leerling; b. voor de scholen als voor op het Veer 7.25 per leerling. c. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs 15.83V2 p. leerling. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering gevraagd is of niet wat meer toelage kan worden gegeven. B. en W. kunnen echter geen vrijheid vin den een hooger bedrag voor te stellen aangezien dezer dagen een wetswijzi ging is gekomen dat een schoolbestuur een extra vergoeding kan bekomen voor schoolbehoeften en daarom het cijfer feitelijk eerder lager dan hooger vastgesteld kan worden. De heer van Dongen Torman weet bij ondervinding dat het schoolbestuur er onmogelijk met dit bedrag kan ko men. Voorzitter. Dat zal zijn doordat ze een buitengewone onkosten hebben ge had van 900. Van Dongen Torman. Behalve dat kan men er toch nog niet komen. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Ontwerp besluit tot vaststelling van het voorschot op voorschreven ge meentelijke vergoeding voor het jaar 1924. Wordt vastgesteld op 80%. 7. Schrijven van Ged. Staten hou dende bedenkingen tegen de verorde ning tot wijziging der leges-verorde ning. Besloten wordt thans te heffen; a. voor een groote jachtacte tot alle geoorloofd jachtbedrijf 6. b. voor een groote jachtakte als boven, met uitzondering van de valken jacht 3. c. een logeerakte 2. d. een kleine jachtakte 1. 8. Benoeming van een viertal per sonen, om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Konin gin tot het doen eener keuze van twee zetters van 's Rijks Directe Belastin gen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren; D. Lankhuijzen Gzn. en H. D. van Alphen. Worden gekozen de heeren D. Lank huijzen en Van Dongen Torman en als plaatsvervangende leden de heeren D. Zijlmans en P. Broeders. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van griendhout aan A. Em- men met ontwerp besluit. 10. Voorstel van alsvoor tot ver huring van eenige perceelen griend- land aan genoemden Emmen. Burg. en Weth. stellen voor: a. in koop af te staan het griend- hout in den Dombosch voor 200. b. te verhuren voor den tijd van 12 achtereenvolgende jaren, eenige perc. griend, water en riet voor een huur prijs van 170.— per jaar. Bij informatie is gebleken dat Em men alles zeer goed behartigd en nu komt het Burg. en Weth. voor dat di rect niet uitsluitend naar den hoogsten prijs kan worden gekeken maar zeker ook een beetje moet worden gelet op de behandeling van het land en hout. De heer Zijlmans kan deze manier van verhuren niet goedvinden. Hij zou een ieder de gelegenheid vaarvoor wil len geven. De Voorzitter zegt dat, als de raad van meening is dat de belangen van de gemeente worden gediend door onder- handsche verpachting, dit gerust kan worden gedaan en men niet verplicht is in het openbaar te verpachten. De heer Zijlmans geeft gaarne toe dat Emmen het land goed zal behandelen maar die zijn er heel wat meer en het kan best gebeuren dat er menschen zijn die heel wat meer willen besteden. De Voorzitter wil dat toegeven maar wijst er op dat het voor een gemeente altijd lastiger is dan voor een particu lier om te zeggen tegen een laagsten inschrijver je krijgt het niet Dat is al eens meer ondervonden. Van Rijnn. Hoe groot is het. Voorzitter. Dat zal 5 H.A. zijn. Een deel daarvan is griend en het ander is riet. In de oorlogsjaren heeft het 250 opgebracht. De heer van Rijn kan zich goed met het voorstel van Burg. en Weth. ver eenigen want nu weet men dat men iemand heeft die goed voor het land zorg draagt en gaat men het publiek verpachten, dan weet men dikwijls niet in welke handen het terecht komt en al zou dan ook al wat meer worden gegeven, dan zou de gemeente er nog schade aan kunnen hebben want er is gauw aan dergelijk land veel nadeel toegebracht. De heer van Woerden meent toch dat men een gevaarlijk precedent gaat scheppen. De Voorzitter zegt dat men de zaak voor de gemeente moet behandelen zooals men dat voor zich zelf zou doen en hij gelooft dat er niemand zal gevon den worden die anders zou handelen als nu door Burg. en W. voorgesteld. De heer Broeders acht het ook ge- wenscht te handelen als door Burg. en Weth. wordt voorgesteld. De Voorzitter merkt nog op dat nog nooit door iemand anders is gevraagd om het land en hout daar te mogen huren. Met algemeene stemmen wordt daar na het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 11. Ontwerp-verordening op de hef fing en invordering eener belasting op de honden. De Voorzitter zegt van den Officier van Justitie een schrijven te hebben ontvangen waarin in overweging wordt gegeven om enkele artikelen te wijzi gen, zulks in verband om later na op gemaakt proces-verbaal de zaak te kun nen vervolgen. Aldus wordt besloten. 12. Ontwerp-verordening tot het in stellen van een reinigingsdienst. De Voorzitter zegt dat aan alle inge zetenen een circulaire is uitgereikt waarin werd gevraagd of ze tegen eene kleine vergoeding wenschten mede te werken aan de tot standkoming van een reinigingsdienst. De uitslag is treu rig geweest. Voor het ophalen van vuil waren slechts 48 deelnemers en voor het ledigen van privaten 21. Vooral voor het laatste lijkt ons de deelname zoo gering, dat men de groote kosten daaraan verbonden niet als gewettigd mag beschouwen. Men zou wel een schipper kunnen aannemen doch men is dan niet gewaarborgd dat op tijd al les wordt gehaald want zoo vraagt de een om 8 maal per jaar de zaak te laten ruimen een ander weer om de 2 maanden en den schipper komt wan neer hem het goedje 't best te pas komt. Roept de gemeente eene instelling in het leven, dan moet dat in orde zijn en de menschen er van op aan kunnen dat alles goed en op tijd wordtg edaan. Het beste zal zijn om van deze kwestie af te zien. De heer Broeders vraagt, nu toch van dezen dienst wordt afgezien, of er niet een middel kan worden gevonden dat de heerschippers wat meer achter in de haven blijven. Voorzitter. De heele haven is be volkt. Broeders. De meeste zaken bevinden zich toch vooraan en nu zal eenieder het toch met mij eens zijn dat het daar voor geen doen is. Neemt nu b.v. Van Aalst maar eens. Daar is het toch heele- maal eene lastige kwestie voor. Voorzitter. Dat is zoo. Er kan wel gezorgd worden dat hij wat meer naar achteren moet gaan liggen. De heer Van Dongen Torman is het er zoo aanstonds maar niet mee eens om dezen reinigingsdienst van de baan te schuiven, want hij vraagt zich af of er niet zeer vele menschen zullen wor den gevonden die de circulaire nog niet gezien hebben. De Voorzitter merkt op dat alle cir culaires voorzien waren van een strook waarop een en ander kon wor den ingevuld. Deze zijn opgehaald en op de meeste daarvan was geschreven dat men het gratis haalde ofwel dat men hetzelf gebruikte en op grond daarvan zou ik er niet mee willen door gaan vooral ook omdat er nogal kosten aan zijn verbonden. Van Dongen Torman. Waar moeten die 21 menschen er nu mee blijven. Schoenmakers. Daar zijn genoeg menschen die het gaarne willen komen halen. Voorzitter. Het blijft een particuliere zaak in deze gemeente. De heer Netten merkt op dat op het terrein van de bouwvereeniging veel vuilnishoopen liggen wat niet alleen zeer onooglijk is maar ook en vooral ongezond. Vooral bij warm weer, is de stank daar ondraaglijk. Het is al eens meer toegezegd dat het er zou worden weggehaald maar 't ligt er nog steeds. De Voorzitter wijst er op dat door de bewoners uit die buurt daar veel vuil wordt geworpen. Hij zal echter maatregelen nemen, dat het nu wordt weggehaald en een bordje laten plaat sen dat het verboden is daar vuilnis te storten. De heer Schoenmakers zou wat be treft den reinigingsdienst maar op den ouden voet blijven voortgaan. Des noods zou wat uitbreiding daaraan ge geven kunnen worden doordat men voortaan in alle straten het vuil zal moeten ophalen. De heer van Woerden zou ook geen geld willen zien geheven voor het op halen van vuil aangezien hij bang is dat dit tot moeilijkheden aanleiding zal geven. De een zal betalen en een ander niet want men zal het vuil moei lijk kunnen laten liggen. Hij durft daarom in ernstige overweging geven om zeker geen vergoeding te vragen aan de menschen waar het vuil wordt opgehaald. De heer Zijlmans is ook bang dat, moet voor het vuil ophalen worden be taald, men het in hoeken en kanten van de straten zal gooien en dan is men nog verder van huis. Wordt met algemeene stemmen aan genomen geen vergoeding te vragen. De Voorzitter merkt op dat thans nog dient besloten te worden op welke wijze het vuil zal worden opgehaald. De heer Schoenmakers stelt voor om het op de oude manier te blijven doen. Wordt daar een beetje toezicht opge houden dan zal het wel voldoen en voor de gemeente is het verreweg de goedkoopste gelegenheid. De Voorzitter zegt dat men het eens voor een jaar kon probeer en om het tweemaal per week op te halen. Daartoe wordt besloten. 15. Aanbieding plan en begrooting van kosten eener zweminrichting. De Voorzitter laat een teelcening cir- culeeren onder de leden en zegt dat het de bedoeling is om de zweminrichting te brengen in het Dombosch achter de firma Ruytenberg. Zijlmans. Dat kan daar niet afge maakt worden. Voorzitter. Jawel, het is daar geen publieke weg. De onkosten zijn ge raamd op 4400 en de exploitatie-kos ten op 700.per jaar. Van Dongen. En dan heeft men nog niets bijzonders want het is daar niet eens stroomend water. Ik stel voor dat we van deze plannen maar afzien voor al omdat er in Geertruidenberg een goede gelegenheid is waarvan ook door veel menschen uit deze gemeente ge bruik wordt gemaakt. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 16. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 17. Bezwaarschriften aalislag ver gunningsrecht Drankwet. Door verschillende vergunninghou ders wordt ergewezen dat zij te- hoog zijn aangeslagen. De heer Broeders meent dat de klach ten wel gegrond zijn want het verteer dat tegenwoordig gemaakt wordt is zeer gering. De heer van Dongen gelooft ook niet dat het erg druk is. De Voorzitter geeft zulks toe doch merkt op dat men dan allen over een kam zou moeten scheren. Ze zijn nu allemaal naar de belastbare huurwaar de aangeslagen zooals dat altijd is ge daan. De heer van Woerden wijst bij de rondvraag er op, dat het in de Groen- steeg bij eenigen regenval direct een modderpoel is. Hij vraagt of daar door het aanbrengen van een eenvoudige rioleering geen verbetering in kan worden gebracht. De heer Zijlmans zegt dat dit in hoofdzaak is gekomen door 't dempen van den sloot, alsook doordat men overal van die dammen heeft aange legd. De Voorzitter zegt toe daar een on derzoek naar te zullen instellen, waar na de vergadering overgaat in geheim Comité. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Juli 1924 des nam, 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. Loeff. Te circa 7uur opent de Voor zitter de vergadering met den Chr. groet. Aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen merkt de heer v. Drunen op dat het door hem gesprokene inzake bet gebruik van het fietspad door melkkarren verkeerd is weergegeven. Er staat daarin als zou hij daar tegen geweest zijn, doch spr. meent dat dit pad juist de eenigste weg voor de melkkaren is en daarvoor dan ook hoofdzakelijk dient. Zijn bedoeling was dat hij niet door andere karren, maaimachines en vee gebruikt zou worden. Enkele andere leden blijken van dezelfde meening te zijn en wordt dan ook besloten het raadsbesluit in dien zin te wijzigen dat het fietspad niet voor melkkarren doch voor andere karren, maaimachines, vee, e.d. ver boden Is, AAN DE ORDE: 1, Ingekomen stukken Ingekomen zijn de goedkeuringen door Ged. Staten van enkele genomen raadsbesluiten, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Aanbieding gemeenterekening 1923. Als gewooolijk wordt eene Commissie benoemd die zich met het nazien der rekening zal belasten en daarvan in de volgende vergadering verslag zal uitbrengen. De Voorzitter benoemt voor dit jaar tot leden dier Commissie de heeren W. v. d. Wiel, Klerx en A. v. d. Wiel, die hunne benoeming aannemen. 3. Aanbieding ter goedkeuring van de rekening van bet Burgerl, Arm bestuur over 1923. Zal door dezelfde commissie worden onderzocht 4. Aanbienlng ter goedkeuJng reke ning Gezondheioscommissie 1923. Het blijkt dat de kosten voor de gemeente Drunen hebben bedragen f 183.82, terwijl deze op de begrooting voor het volgende jaar geraamd worden op f 156 85. Besloten genoemde rekening en begrooting voor zoover het de gemeente Drunen betreft goed te keuren. 5. Vaststelling kohier hondenbelasting. Het kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f670,50. Volgens medc- deeling van den Secretaris komen er 178 aanslagen k f150 en ongeveer 78 aanslagen k f 5 op voor. 6 Wijziging begrooting 1924 Door het toekennen van f 200 subsidie aan de R K. Hoogere Handels school te Waalwijk en da thans hoog noodlg te verrichten herstellingen aan de wegen zijn enkele wijzigingen nood zakelijk geworden, welke zonder op merkingen worden goedgekeurd. 7. Wijziging begrooting dienst 1924. Na herhaalde stemmingen worden de volgende heeren aan Ged. Staten ter benoeming voorgedragen Als le caodtdaat de heer v. Spetlk, als zijn plaatsvervanger de heer Muskens als 2e candidaat de heer v. Drunen en als zijn plaatsvervanger de heer A. v. Huiten. Da Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. nog niet met een bepaald voorstel zijn kunnen komen betreffende het vaststellen der rooilijn. Dit levert nogal moeilijkheden op met het oog op verschillende wijzen van bouwen in de verschillende straten. Spr. heeft eene oude verordening hierover nage zien en daarin staan ook voor de verschillende straten verschillende leng ten voor de rooilijn aangegeven. He> lijkt spr. het beste om elk der raads leden een afschrift van deze vroegere verordening thuis te sturen dan kunnen zij deze eens op hun gemak met de werkelijkheid vergelijken en zal men in een volgende vergadering .vrucht baarder hierover kannen spreken. Het vaststellen van een algemeene rooilijn komt spr. moeilijk voor, daar men zelfs in de groote straat nog zoo verschillend gebouwd heeft. De heer v. Halder vindt het voorstel van den Voorzitter, om elk lid een afschrift van die vroegere verordening te zenden, uitstekend, doch zou niet temin in de volgende vergadering tocb graag een voorstel van B. en W. hier over zien. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. alsdan met een voorstel zullen komen, hetgeen echter wel zal luiden in de geest als die oude verordening, dus voor de verschillende straten en gedeel ten van straten een verschillende rooilijn. Bij de rondvraag informeert de heer v. Drunen boe het staat met de annexatie-plannen, waarvan men thans zooveel hoort. De Voorzitter zegt daags te voren ook in de courant het bericht over de annexatie gelezen te hebben dat van De Telegraaf afkomstig moet zijn. Dat eten dergelijke berichten met alle voor behoud moet aannemen is reeds meer malen gebleken o.a. nog eenigen tijd geleden toen men bet beticht kon lezen dat een groote boschbrand hier vele hectaren heide in asch gelegd had, terwijl het slechts een klein onbeteeke- nend brandje betrof. Men vraagt zich vaak af hoe ze aan die berichten kunnen komen. Wat deze annaxatle betreft, daarvan weet spr. niets af. Wel is er destijds een plan dienaan gaande van Ged. Staten bij Burg. et Weth. om advies Ingekomen. B. en W. hebben bua advies uitgebracht en moet dit plan thans door Ged. Staten verder worden uitgewerkt, waarna het ook in den raad komt en er tevens een commissie van 7 personen buiteo den raad uit de Ingezetenen wordt benoemd die over het ontwerp zal gehoord worden- De heer v. Drunen vraagt nog of vastliggende honden niet vrijgesteld kunnen worden van het dragen van een medaille, daar dit voor vele menschen moeilijkheden heeft opge leverd omdat die honden hun medaille gemakkelijk verliezen. Voorzitter. We zullen hiermede het volgende jaar rekening honden door er betere ringen aan te laten maken, zoodat er de medaille niet af kan. Het lijkt me echter het beste om de medailles niet af te schaffeo, daar men thans gemakkelijk overtreding der hon denbelasting kan constateeren. Dat het goed werkt blijkt wel uit het feit dat de hondenbelasting niettegenstaande er zooveel honden opgeruimd zijn toch zooveel meer heeft opgebracht. Muskens, Ik vind het toch ook niet noodlg om vastliggende honden een medaille te laten dragen. Wat het con stateeren van overtredingen betreft dat is toch niet altijd uit te maken, er loopen bij ons zoo vaak honden uit een naburige gemeente. Voorzitter. Daar bij U, op de scheiding van een gemeente, kan dat wel eens het geval zijo, doch waar het overigens volgens verklaring van de politie zoo uitstekend werkt, zou ik er voor zijn om de medailles te hand haven. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering. Er liggen dagen achter ons, die Nederland niet meer vergeten kan niet meer vergeten mag. Dit zal wel de indruk zijn van de duizenden en duizenden, die getogen zijn naar Neerlands hoofdstad, om daar hulde en eerherstel te brengen aan Christus in de H. Eucharistie. Dagen, die Nederland niet vergeten kan om de ontroerende momenten van dit gloriefeest. Dagen, die Nederland niet vergeten mag om de woorden daar gesproken, om na te werken in de dagen die komen gaan. Neen, Nederland zal Amsterdam niet vergeten. Amsterdam, met den triomfeerenden Christus onder broodsgedaante. Amsterdam, de Koningsstad nu, waar kardinalen en bisschoppen abten, priesters en leeken te samen waren één in hun liefde, één in hun enthou siasme, één in hun aanbiddende ver heerlijking. Amsterdam, waarvan is uitgegaan een kracht tot wereldhervorming, die meer waarde hebben zal, dan al-wat er uitging en nog zal uitgaan van conferenties van herstel en ontwape ning, die enkel berusten op menschen kracht. Wie herstellen wil, herstelle in Christus, voere de wereld terug tot Christus en ontwapend zullen de volkeren zijn door liefde. En daarvoor heeft Amsterdam den weg gewezen, of liever opnieuw belicht, dien eeuwenouden weg van Christus, die recht ten einddoel voert. A. L. v. d. PLUIJM.~* Een dankwoord van den Kardinaal Legaat. Bij het sluiten van het Internationaal Eucharistisch Congres voelen wij den drang aan allen die hebben bijgedragen om het zoo schitterend te doen slagen onzen warmen dank te betuigen, Gaat die dank op de eerste plaats naar de verschillende comité's, wier verdienste niet hoog genoeg kunnen geschat worden, naar de pers en al degenen, die op zoo uitmuntende wijze overal de orde wisten te handhaven, en naar de goede Katholieken van Amsterdam: zoo is toch ook de wijze, waarop echter heel de bevolking heeft meege werkt tot deze grootsche manifestatie, voor ons een ware reden om dankbaar te zijn. Al onze verwachtingen, hoe hoog ze ook gespannen waren, zijn zeer verre overtroffen, gelijk er dan ook onder landgenooten en vreemden sléchts één roep is over het wonder bare, allesovertreffend welslagen van het Congres. Herhaaldelijk dachten wij O, kon de H. Vader zelfs eens zien, wat er omgaat binnen Amsterdam 1 Mogen de indrukken blijvende vruchten mogen voortbrengen. Amsterdam, 27 Juli 1924. W. M. KARD. VAN ROSSUM. Militair oproer. Voor de» Kt^gsraad stonden terecht M, K. uit Veldhoven, J. B, uit Weerselo, A. V, uit Dordrecht, G. v. d. W. uit Waalwük, F W. uit Enschedé, W. C. uit Rotterdam, IJ. J. uit Monnikendam, H. H. uit Gestel, A. v. D. uit Waalwijk, W. v. R. uit Nijmegen, H, ten T. uit Enschedé, Ch. R. uit Watergraafsmeer, A. V. uit Rotterdam en K. uit Vrijenban, alien gedetacheerd bij de compagnie oppassers der Koninklijke Militaire Academie te Breda, allen be klaagd van militair oproer. Korporaal Van Kessel was In arrest gesteld. Beklaagde M. K, had in de cantlne de over beklaagden aangezet door herrie te maken zich tegen het arrest van den korporaal te verzetten^ Van de kamerwacht, die zich door een touw en lakens aan zijn bed liet vast maken, hadden debelhamels den sleutel gekregen en werd de kamer afgesloten. Toen de meerderen her-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6