Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Binnenland Buitenland. k FEÜ1LLETO „NOORD-BRABAND" UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Het Ontwerp Tariefwet. De Algem. R K. Werkgevers- Vereeniging heeft aan de regee ring een adres gericht, waarin o.m. gezegd wordt De herziening van het tarief boezemde ons voornamelijk belang in met het oog op een drietal onderdeelen I het percentage van het recht II. de mogelijkheid om in abnormale omstandigheden in 's lands belang in- voerbelemmerende maatregelen af te kondigen, teneinde de werkgelegenheid hier te lande te behouden III. de mogelijkheid om over retorsie maatregelen te beschikken. In een bijgevoegde toelichting komt de R.K. Werkg Vereeniging tot de navolgende conclusies I. Een verhooging van het invoer recht in het algemeen wordt door ons toegejuicht, omdat daardoor de abnor male verhoudingen, die er bestaan tusschen de opbrengst der directe en indirecte belastingen, zoowel als tus schen die der invoerrechten en die der accijnzen, kunnen worden hersteld. Een verhooging echter van 5 tot 8 procent beteekent slechts een zeer onvolkomen poging om die verhoudin gen te normaliseeren. Hoewel die verhooging een geringe steun beteekent voor de betrokken industrie-takken, kunnen demaatregelen hier onder sub 11 genoemd niet worden gemist. II Zoolang de buitenlandsche pro ductie- en concurrentie verhoudingen in vergelijking met de Nederlandsche, abnormaal genoemd moeten worden, is het in 's lands belang een dringende eisch, dat de regeering in het belang der productie-gelegenheid hier te lande de beschikking krijgt over middelen, om den invoer van buitenlandsche ar tikelen tegen te gaan. III. Ten einde de mogelijkheid van export te openen of te vergrooten, moet de regeering bij de regeling der handelspolitieke verhoudingen met het buitenland, de beschikking hebben tot het nemen van retorsie-maatregelen. Overigens stellen wij ons geheel op het standpunt van den Nijverheidsraad. Wij voegen daar echter terstond aan toe, dat het ons noodzakelijk voorkomt nauwkeurig na te gaan, of er redenen zijn om artikelen, die tot nu toe on belast waren, voor belasting in aan merking te doen komen. Doordat de tariefwet ongeveer 60 jaar oud is, ligt 63) het voor de hand, dat tal van artikelen indertijd vrij zijn gelaten, doordat bij de totstandkoming der wet de betref fende industrie nog te onvolkomen was ontwikkeld, om haar matig te beschermen. Wij bedoelen bijv, de lederindustrie, speciaal wat het zoolleer betreft, de steenindustrie, de dakpanindustrie, de klompenindustrie, de spijkerindustrie, de zeildoek- en de stroohulzenindustrie, waaromtrent door de betrokken fabri kanten en hunne organisaties afzon derlijk zal worden gerequestreerd. Ten slotte drukken wij ons vertrouwen uit, dat het der regeering moge ge lukken het ontwerp-tariefwet te wijzigen in den geest als door den Nijverheids- raad en door ons gewenscht. De wijziging van de Boterwet. De directeur-generaal van den Land bouw heeft aan de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne ver zocht hem in kennis te stellen van eventueele wijzigingen, die men in de Boterwet gewenscht achtte. Bij schrijven van 6 Aug. heeft deze vereeniging thans geantwoord, dat naar haar mee ning vooral niet uit het oog mag worden verloren, dat de Boterwet ten doel heeft en slechts ten doel kan hebben, knoeierijen in den boterhandel te voorkomen. De vereeniging doelt vooral op den strijd welke thans be staat tusschen boter en margarine. Zij is van meening dat de verschillende bedrijven dezen strijd in volle vrijheid moeten en kunnen uitvechten. Over tuigd van de kerngezonde positie van het zuivelbedrijf én van de groote waarde van boter voor den verbruiker, vreest zij niet in het minst, dat de margarine er min of meer in zal slagen om de natuurboter te verdringen. Bo vendien zou zij iedere kunstmatige bescherming van het artikel boter be schouwen als de invoering van een ongezond element in de zuivelin dustrie. Verder zet de vereeniging uiteen, hoe het van sommige zijden geopperde plan om den verkoop van boter en magarine in één winkel te verbieden en daardoor alle winkeliers te stellen voor de keuze om öf boter óf marga rine te verkoopen, in allerlei opzichten tot ongewenschte gevolgen zou leiden. Hetzelfde acht zij het geval ten aan zien van een tusschenvoorstel om ver koop van boter en margarine in één bedrijf slechts toe te laten, indien beide in de origineele fabrieksverpak- king verkocht worden. De vereeniging is tot de slotsom gekomen, dat de Bo terwet zooals deze thans bestaat, zich volkomen aan de behoefte van de practijk aanpast, hoewel misschien enkele technische wijzigingen van ondergeschikten aard nuttig zouden kunnen zijn. Wat tenslotte de Botermerkenwet betreft, verzoekt de vereeniging nadere overweging van reeds eerder door haar ingebrachte bezwaren tegen de beslui ten, welke tot uitvoering van deze wet genomen zijn. Zij meent, dat deze be zwaren ten gevolge hebben, dat de botercontróle een minder algemeene toepassing vindt dan mogelijk en nut tig zou zijn. (HTrT?)~YvVAA LW IJ K (gvg) DOOD. ERVARING STERK- Het is niet uitgesloten, dat hier of daar personen, die voorgeven be last te zijn met de handhaving van de rijwielbelastingwet, zullen trachten zich meester te maken van rijwielen, onder het voorwendsel, dat zij die wenschen in beslag te nemen wegens wetsover treding. In verband hiermee denke men eraan, dat uitsluitend de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen en de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie op de naleving van de wet hebben toe te zien en dat eerstgenoemde ambte naren voorzien moeten zijn van het bewijs van hun aanstelling, dat zij op verlangen moeten vertoonen. Op de conferentie te Londen zijn Maandag de zes hoofden der delegaties om 10 uur bijeen gekomen. Herriot stelde zijn collega's op de hoogte van de besluiten van den Franschen minis terraad nopens de ontruiming van de Roer. Herriot verklaarde aan Mac- Donald. dat de Fransche publieke opinie uitsluitend verlangde naar de ontwapening van Duitschland. Het was van belang, dat er voor het einde van de conferentie een gedachtenwisseling met de Duitsche ministers zou plaats vinden, opdat de werkzaamheden van de geallieerde militaire contróle-com- missie onverwijld worden hervat. Mac- Donald betuigde onmiddellijk zijn in stemming met dit voorstel dat, zeide hij, hij zelf van plan was te doen. Aldus zal het vraagstuk van de ont wapening van Duitschland, dat essen tieel is voor de veiligheid van Frank rijk, te Londen worden besproken Herriot stelde onmiddellijk generaal Noliet in kennis van dit belangrijk besluit, dat men in verband moet brengen met het te Parijs voorbereide plan om de uitoefening van de controle op de bewapening van Duitschland ten slotte toe te vertrouwen aan den Volkenbond. Herriot sprak zijn voldoening uit over de wijze, waarop hij te Parijs ontvangen is en de volksbetoogingen, waarvan hij het middelpunt was. Er was, zeide hij, vanochtend geen enkele moeilijkheid te Londen voor de aan vaarding van het rapport van de tweede commissie. De geest is veranderd op de conferentie sinds onze terugkomst uit Parijs en Frankrijk heeft er nog meer vrienden dan vroeger, nu men het ware gezicht van Frankrijk heeft gezien en zijn wensch naar vrede be grepen. Hij eindigde met te zeggen „Thans is de draai genomen". Het succes van de conferentie is verzekerd. In de kringen der entente is een groote ontspanning ingetreden op het bericht, dat Frankrijk bereid is zijn troepen van de Roer terug te trekken een jaar na het tot uitvoering brengen van het plan Dawes. Men verwacht algemeen, dat Duitschland zonder dispuut de voorwaarde van de Fran sche regeering voor de militaire ont ruiming van het Rijnsch-Westfaalsche kolenbekken zal aanvaarden, te weten het daaraan voorafgaan van het sluiten van een Fransch-Duitsche handels overeenkomst. De werkzaamheden der conferentie zullen verder bijna uitslui tend voortgezet worden door een recht- slreeksche gedachtewisseling tusschen de geallieerde en de Duitsche ministers. Stresemann heeft zich Maandag middag geruimen tijd onderhouden met Clementel, waarschijnlijk met het doel om de vereischte diplomatieke onderhandelingen voor het sluiten van de handelsovereenkomst voor te be reiden. Het is mogelijk, dat Herriot zich heden nog met de Duitsche ministers onderhoudt over de hervatting van het militair toezicht op Duitschland. - Het Fransche aanbod om het Roer bekken binnen een jaar te ontruimen, heeft in de kringen der conferentie een uitstekenden indruk gemaakt. In Fransche kringen verwacht men, dat Duitschland weinig moeilijkheden zal maken. De bijeenkomst van Marx en Stresemann met Herriot en MacDonald eergisteren draaide rond de ontruiming. Herriot heeft MacDonald meegedeeld, dat de Fransche openbare meening zich thans vooral bezorgd maakt inzake Duitschland's ontwapening en hem voorgesteld om met de Duitsche afge vaardigden van gedachten te wisselen om zonder verwijl het werk van de geallieerde commissie van toezicht te begunstigen. Naar men zegt, stemde MacDonald hiermee in. - Het blijkt, dat Herriot, toen hij te Londen uit Parijs terugkeerde, van zijn collega's en van den president der republiek in de vergadering op het Elysée algeheele volmacht mede bracht om het vraagstuk van de ontruiming van het Roergebied naar zijn opvatting te regelen. Dit wil zeggen, dat de ontruiming onmiddellijk zal beginnen, zoodra Duitschland blijk geeft het Dawes-plan op normale en-loyale wijze te willen uitvoeren. Herriot heeft zijn collega's mede gedeeld dat hij van de Duitsche delegatie de verzekering had ontvangen, dat Berlijn aan het werk der contröle op de bewapening geen moeilijkheden in den weg zou leggen, mits de Fran schen voortmaakten met de ontruiming van het nieuw bezette gebied, terwijl verder een handelsverdrag tusschen de beide landen een onderdeel is van de overeenkomst, waarover hij met Marx en Streseman heeft onderhandeld PARIJS, 10 Aug. De bladen verne men uit Athene r De onrust aan de grenzen van Griekenland en Joego slavië neemt toe. Bulgaarsche komi» tadjis blijven de grenzen overschrijden, Lan^straatsrht Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. BU contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. van „De Echo van het Zuiden". GERECHTIGHEID. Sedert zijn weduwnaarschap had hij zijn hotel verkocht, was als vrijgezel gaan leven en gaf geen schitterende feesten meer. Het gevolg daarvan was, dat zijn aanzien aan het ministerie verminderde en zijn bevorde ring ophield. Hij was kolonel en hij bleef kolonelandere officieren, die evenveel dienstjaren hadden maar die zich door ijver en bekwaamheid verdienstelijk maak ten, streefden hem voorbij en dat stemde hem bitter. Eensklaps was hij aan het werk getogen, hjj maakte een studie van de ontplofbare stoffen, ontwierp een nieuw systeem, schreef daarover een brochure, waarvan hij de hoogste verwachtingen koesterde en ziedaar toen het werk bijna gereed was, ont ving men een systeem over hetzelfde onder werp van een luitenant te Grenoble en dit werd terstond door de militaire autoriteiten aangenomen, terwijl kolonel Allevard tot zijn bittere gramschap moest erkennen, dat luitenant Filip Dormelles een ontwerp had ingediend dat in vele opzichten beter was dan het zijne en dat dientengevolge al zijn studie nutteloos was geweest. Aan het ministerie van oorlog had hij twee lokalen in gebruik, één diende tot bu reau voor hemzelf, als chef, het andere voor de officieren, die onder zijn directie ston den. Beide lokalen s'tonden in gemeenschap met elkaar, doch hadden een afzonderlijken ingang. De vensters zagen uit op de binnen plaats. Dien dag, omstreeks kwart voor vieren, reed een fonkelnieuw rijtuig met twee prach tige paarden bespannen, de binnenplaats op. Daniël Hilson en Aurélien stapten uit en begaven zich naar het bureau! van kolonel Allevard. De jonge De Prabert klopte aan, de oppas ser, die in de kleine antichambre de wacht hield, deed open en groette beleefd toen hij de twee vrienden van den kolonel herkende. - Is de kolonel op zijn bureau? vroeg Aurélien. Ja, mijnheer. Goed. Zonder zich te laten aandienen, liep hij door, op den voet gevolgd door oom Daniël. Die beste Allevard zal in de wolken zijnriep hij uit. Zeker, bevestigde oom Daniël. Beiden traden het bureau van den kolo nel binnen. Victorieriep Aurélien reeds op den drempel uit, een groote overwinning, jammer dat ge er niet bij geweest zij t, Allevard. Jammer, herhaalde oom Daniël. - Wat dan? Wat is er? vroeg de kolonel, terwijl hij zijn bezoekers met uitgestoken handen tegemoet kwam, ge ziet er ulit of ge van een revue terugkeert. Nog veel beter van een formeelen veld slag. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Formeelen veldslag? Ja, mijn beste vriend, \Jij hebben een prachtige partij gespeeld, ik zal het u eens vertellen. Gaat zitten. Neen, neen, wij komen u afhalen om het hervatten der vijandelijkheden bij te wonen. Wij hebben mi een wapenstilstand, maar die duurt slechts zeer kort. Wat raaskalt ge toch, ik begrijp u niet. Ik bedien mij van militaire uitdruk kingen, mijn waarde, aan het ministerie van oorlog zal dat toch wel veroorloofd zijn. Zeker. Ter zake dan. Stel o voor, wij hebben gedejeuneerd op de club, met een groot ge zelschap en er is gedronken... gedronken... kolossaal. Romack, wiens vader millioenen verdiend heeft met de electriciteit en toch zoo gierig is als een oude woekeraar,, werd door den wijn zoo verhit, dat hij eensklaps moed kreeg om met mg een hooge partij te spelen. Het geluk is aan de zijde van den ver- metelen en Romack won de eerste partij van honderd louis, de tweede partij, weer om honderd louis,, won hij eveneens, maar toen keerde de kans en ik werd gelukkig weer meester van bet terrein. Verduiveld, dat viel Romack niet mee, hij kan niet te gen zijn verlies, hij werd bleek, zenuwach tig, maar de wijn had hem nu eenmaal moe dig gemaakt en hij zet eensklaps vijfhon derd louis ln. Weer verloren. Nu werpt hij woedend zijn kaarten op tafel en roept Ik ben geslagen, ik heb mijn geheele toela ge van deze maand verloren. Hjj schrijft een wissel op zijn papa en overhandigt mij die met een diepen zucht. De anderen schudden van het lachen en amuseerden zich kostelijk, hetgeen Romack nog woedender maakt. Geslagen, Romack, geslagenroept men van alle kanten. Wat kan ik er aan doen,, heeren, ik heb geen geld meer, ik kan niet meer J contant spelen. Nu goed, ik geef u crediet! zeg ik. Tegen vijf procent? Neen, tien. Nooit van mijn levenschreeuwt Ro mack, terwijl bij met zijn vuist op de groene tafel slaat, mijn papa leent mij nooit tegen hooger rente dan twee procent per maand. Dat is een uitvlucht om de partij te weigeren. Romack durft niet, Romack is bang. Die spotternijen verdreven zijn gierigheid, prikkelden zijn eigenliefde, maar bij zat als trasschen twee vurenaan den eenen kant zijn papa, die hem een zakgeld geeft of hjj een schooljongen was en aan den anderen kant de leden van de club,, die zich niet wei nig vroolijk over hem maakten. Eensklaps ziet bij een uitweg. Ik heb contanten, riep bij uit. Gang bare contanten, zeer gangbare zelfs. I Wat dan? Papa beeft mij gisteren voor mijn ver jaardag een rijtuig precent gegeven met twee prachtige paarden. Dat geheele span waag ik er aan, hoeveel zet ge er tegen, De Prabert? Zes duizend francs. Ik begreep wel dat bet span zooveel niet waard was, maar ik bad plezier in die partij. Goed, wij spelen. Aurélien deed dit verbaal op vluggen, vrooljjken toon en wist het op te luisteren met levendige gebaren en het nabootsen der stem van zijn tegenpartij, hetgeen hij op hoogst vermakelijke wijze deed. Kolonel Allevard luisterde met al zijn aandacht naar den verteller, gebeurtenissen van de club boezemden hem altijd belang- stelling in. Hij stond met zijn rug geleund tegen zijn schrijftafel,, een weinig achter den kolonel en hij had, schijnbaar onver- schillig, hoed en handschoenen op den stoel - geworpen, die tegen het gewichtig meubel- stuk stond. Gij speelt? vroeg Allevard. Wij spelen, hernam Aurélien, en binnen drie minuten is het rijtuig met de twee paar den van mij. Verduiveld, ge kunt u voor stellen boe Ik werd toegejuicht. Men droeg mij op mijn stoel de zaal rond. Alleraardigst! Toen werd er als uit één mond geroepen; Het rijtuig, we moeten het rijtuig zien. -Ozeide Romack, zeer beleefd, maar zijn stem beefde van ingehouden woede, dat is zeer gemakkelijk, bet staat voor de deur. In een oogenblik waren wij allen op straat en werd bet rijtuig omringd; men juichte en schreeuwde tot groote verwondering van den koetsier, die zich maar niet kan ver klaren wat dat alles beteek. nen moet. Eensklaps krijg ik een idee. Ik neem er terstond bezit vanriep ik. Bravo Ja, maar ik wil revanche hebben, zeide Romack, ik ga geld halen en dan spelen we weer. Wanneer ge maar wilt, Ik ben zoo aan stonds tot uw diensteven een klein ritje doen om te onderzoeken of het rijtuig goed loopt. Koetsier, naar de Champs Elyées. Terwijl de koetsier zijn paarden in draf zet, buig ik mij uit het portier en roep Zeg eens, Romack, als u vanavond geen geld gevonden hebt, dan spelen we om den koetsier. Kolonel Allevard lachte dat hij schaterde. Heel aardig, heel aardig! Nietwaar? Het rijtuig is vrij goed en de paarden loopen flink. Ik ging naar het hotel om oom Daniël af te halen en daarna bracht ik mijn tweede plannetje ten uitvoer na meljjk om u, mijn beste Allevard, te komen vertellen wat er is gebeurd en u mee te ne men, opdat gij het einde van de historie kunt bijwonen. Daar hebt ge verduiveld goed aan ge daan. Maar kom nu eerst mee naar buiten om mijn buiit eens goed te bekijken, op mijn woord, het loont de moeite wel. Ja... ga mee... zeide oom Daniël, die al een paar passen naar de deur deed. Ik kom, zeide kolonel Allevard. Alle drie verlieten het bureau, Aurélien liet aan de deur den kolonel voorgaan en volgde terstond achter hem, terwijl hij hoog opgaf van het voortreffelijke rijtuig en de prachtige paarden. Op den drempel zeide oom Daniël, die achteraan liep, eensklaps zeer luid He! zod zonder hoed gaan... draag wel een pruik... toch niet verstandig... koud weer. Hfl keerde snel terUg. Na zich met een oogopslag verzekerd te hebben, dat er niemand in de nabijheid was die hem kon bespieden, snelde hij naar de kast achter de schrijftafel, stapte op den stoel, deed een greep in een der doozen die op de bovenste plank stonden, nam er een lias uit, borg die in zijn binnenzak en knoopte zijn jas dicht. Dit alles had niet langer dan eenige se conden geduurd en thans begaf hij zich naar de binnenplaats, bij Aurélien en den kolonel. Oom en neef wisselden een snellen blik, waaruit laatstgenoemde begreep, dat de toe leg gelukt was. Men liep om het rijtuig heen, hekeek de paarden en lachte hartelijk om het voorge vallene. Daarop zeide Aurélien Dat blijft dus afgesproken, kolonel, ik neem u mee naar de cluib. Inmiddels neemt oom Daniël een huurrijtuig en rijdt naar de restaurant Riclie, om daar een fijn diner te bestellen. Goed, laat mjj even den tijd om mijn bureau te sluiten, dan ben ik tot uw dienst. Kolonel Allevard ging naar binnen. Zoodra hij weg was„ fluisterde oom Da niël Heb het (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1