Provinciaal nieuws Wij vernemen, aldus het „Hdbl." dat men op het departement van finan ciën, om tegemoet te komen aan door belanghebbenden geopperde bezwaren tegen het ontwerp-Tariefwet, zoodanige wijzigingen voorbereidt, dat verschil lende artikelen, die vroeger belast waren en in het ontwerp vrij zijn ge geven, toch weer belast zullen worden met 5 pet. of 3 pet. Naar de „Stand." verneemt, over treft het aantal rijwielen het oorspron kelijke geschatte aantal van één millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt opdracht gekregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 29 AUGUSTUS. Waalwijk, 27 Aug. 1924. Mej. M. v. Hulten slaagde dezer dagen voor examen Fransch L. O. Zij genoot hare opleiding bij de Eerw. Zusters te Moerdijk. Openbare Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Augustus des n.m. ten kwart voor 7. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der verordening tot hefting van schoolgeld voor de Gem Avond-Teekenschool. 3. Opheffing zekerheid gesteld door de ontvangers der oude en voor malige gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. 4. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer gemeente-inkomstenbelasting, dienstjaar 1924-'25. 5. Verlaging der rente voor de geld leeningen aangegaan met het Water schap de Binnenpolder van Besoijen. 6. Wijziging en aanvulling der in structie van den Gemeente-Geneesheer. 8. Besluit tot het openen van een rekening-courant bij de Geld. Crediet- vereeniging. 9. Benoeming van een lid van het Armbestuur. 10. Vaststelling kohier straatbelas ting. 11. Aanbieding ontwerp politie-ver- ordening. De harmonie „St. Crispijn" heeft wederom een schitterend succes be haald. Zij wist op het 1.1. Zondag te 's Hage gehouden federatief muziekcon cours den eersten prijs te behalen in de 3e afdeeling met 52 van de 60 te behalen punten. Zij versloeg hiermede vijf concurrenten, waar zij de eenigste was die den len prijs behaalde (bij het puntenstelsel zijn natuurlijk meerdere le prijzen mogelijk). Niet zoodra was deze blijde tijding ons bekend, of wij hebben op verschil lende punten bulletins met het heuge lijke nieuws doen aanplakken en wel dra maakten zich zustervereenigingen e.a. op om de overwinnende harmonie eene hartelijke ontvangst te bereiden. Het zag er zwart van menschen rondom het station en bij de aankomst van de trein, steeg een hartelijk ge juich op. Daar werd het jubileerend gezelschap gecomplimenteerd door de liedertafel „Oefening en Vermaak" bij monde van den heer Henri Aarts; bij monde van den heer B. Hornes namens de voetbalvereeniging Quick; namens de tooneelvereeniging van de R. K. Werklieden-vereeniging door den heer Berkelmans, namens „Vooruitgang zij ons Doel" door de heeren Versteeg en Treffers, en werden bloemen en kran sen aangeboden. Daarna ging het in optocht de mr. van Coothstraat in, waar de burge meester met famliie de vereen, voor z'n woning opwachtte en Z.E.A. na een op wekkende marsch naar voren trad om op de hem eigen kernachtige en sym pathieke wijze de overwinnende ver- eeniging van harte geluk te wensclien met het schitterend succes. Hij herin nerde aan 't geen hij gezegd had bij 't laatste festival, maar had niet durven denken dat de toen uitgesproken ver wachting zoo spoedig in vervulling zou gaan. Hij wenschte het gezelschap steeds grooter vorderingen en bekro ningen toe en sloot met een driewerf „leve St. Crispijn" wat hartelijk beant woord werd door een driewerf „leve onze Burgemeester". Onder vroolijke muziek ging het vervolgens naar 't Bondsgebouw, waar Voorzitter en secretaris van „Waal wij ks Belang" reeds tegenwoordig wa ren om bij monde van den heer M. A. van Liempt de hartelijkste gelukwen- schen van „Waalwijks Belang" en van geheel Waalwijk aan te bieden. Hij uitte ook z'n beste wensclien voor de toekomst en wees op de sympathie die de harmonie steeds meer en meer van Waalwijks Burgerij onder vond. De vereeniging meende met deze huldiging te mogen volstaan, omdat bij de stijgende successen der Waal- wijksche vereenigingen een berg van kransen zich zou opstapelen, die de kas der vereeniging te veel zou uitput ten en de hartelijke belangstelling er toch niet te minder om is. De directie der Witte Bioscoop bood bij monde van den heer Aarts een prachtige krans aan en huldigde thans speciaal den directeur den heer Hurk mans waar de bekroonde instructeur de heer Stravers reeds tal van malen was herdacht. De heer Frans Smolders sprak na mens de R.K. Werkliedenvereeniging woorden van sympathie en waardee ring waarvoor de president der har monie, de heer Nic. van Gorcum ten slotte allen namens z'n vereeniging hartelijk dankbetuigde. De hartelijke ontvangst werd zeer gewaardeerd en zou een spoorslag zijn om met steeds meer ijver te studeeren, steeds betere muziek te maken en het publiek van Waalwijk zooveel mogelijk ervan te doen genieten. En hiermede was deze spontane hul diging ten einde, waarbij ook wij ons gaarne aansluiten. Der sympathieke vereeniging ook ons hartelijk proficiat steeds crescendo met de volle mede werking moreel zoowel als finantieel van de geheele Waalwijksche burgerij opdat onze harmonie ook eens aller roem zij. De volgende circulaire is ver spreid door 't bestuur van Waalwijks Belang. Reeds eenige aangiften zijn daarop binnen gekomen, maar wij vertrouwen dat spoedig nog zeer velen zullen vol gen. De vereeniging, die 'n paar honderd leden telt, kan gemakkelijk verdubbe len in ledental, want wat is nu een contributie van 2 en er zijn er no zoovelen vooral onder de winkeliers die geen lid zijn. Zij handelen daarmee niet in „Waalwijks Belang" maar zeker tegen hun eigen belang. Er wordt steeds meer van deze vereeni ging gevraagd en dat wil zij ook gaar ne geven en kan dat doen, als ze ook algemeen wordt gesteund. De circulaire luidt als volgt: Waalwijk, datum postmerk L. S. Het bestuur der vereeniging „Waal wijks Belang" noodigt U uit u op te geven als lid of donateur der vereeni ging en daarvoor aangehechte strook ingevuld en onderteekend aan een on zer te willen inzenden. Het groote doel dat onze vereeniging nastreeft nl. de welvaart en den bloei der gemeente Waalwijk te bevorderen eischt algemeene samenwerking: al leen de vereeniging geeft kracht, waar de enkeling niets vermag. Onze ver eeniging mag in haar zeventien-jarig bestaan heel wat succes boeken, dat direct of indirect den inwoners ten goede is gekomen. Moeten wij herinneren aan de tal door haar georganiseerde en schitte rend geslaagde feesten en optochten, tal van werken op maatschappelijk ge bied kwamen door haar werken tot stand, laatstelijk nog de oprichting der Zwem-vereeniging, de daarstelling van een prachtige muziek-kiosk en zooveel zaken meer. Het geven van concerten e.m.d. eischt nog meer algemeene toetreding als lid, zoowel als het feit, dat door nog groo ter aantal leden de uitspraak onzer vereeniging in tal van zaken van steeds meer gewicht zal zijn. Geeft U daarom allen op als lid nog vóór de a.s. Algemeene Vergadering. Hoogachtend, Het Bestuur van W.B., M. A. VAN LIEMPT, Voorzitter. JAN TIELEN, Secretaris. 2. 3. 4. 5. „WAALWIJKS BELANG". KONINGINNE-DAG WAALWIJK. Zondag 31 Augustus 1924. Om half één Matinée op de kiosk op de Markt te geven door de Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Programma 1. Mijn Vaderland. Mosmans. De Deerne, Kools. De Ruïne, Brandts Buijs. De Hebe Kools. Minnezangers Meilied. Olmann. (Het concert door de harmonie St. Crispijn van 68 uur moet vervallen, wijl de vereeniging in de onmogelijk heid verkeert dien dag te concerteeren wegens afwezigheid van eenige eerste krachten. Zij hoopt dit concert later te vergoeden. W. B. is terzake nog in onderhande ling met een andere vereeniging). 11 uur. Groot Avondconcert te geven door de Kon. Erk. harmonie Apollo" van Kaatsheuvel. Programma 1. Florentiner Marsch. Grande Marcia Italiana. Jul. Fugik. Heimkehr aus der Fremde, Ouverture. Mendelsohn. Wiener Madl'nen, Walzer C. M. Ziehier. Episode de Combat, fantaisie L. Perineau. Pauze. Treue Waffengefahrten, Marsch. Blankenburg. Ballet Egyptien A. Luignoni. a. Allegro Moderato. Allegretto. Andante Sostenuto. Andante-Allegro finale. 2. 3. 4. 6. b. c. d. 7. Fantasie sur'l'opéra „Ernani" G. Verdi. 8. Une fête d'Eté. Potpourri i A. Korn. 9. Finale. ZONDAG 7 SEPTEMBER. GROOTE TURN- EN ATLETHIEK- FEESTEN i op het W. S. C.-terrein, des namiddags I ten half vier uur, opgeluisterd door muziek der harmonie „St. Crispijn". j De deelnemers worden ontvangen op het Stationsplein, trekken begeleid door muziek door Mr. van Coothstraat, i Groote straat, naar het gemeentehuis i waar zij vanaf 't bordes door den Bur- gemeester worden toegesproken. Ver- der door Stationsstraat, Parallelweg waar de schitterende gymnastische en atlethische demonstraties worden ge geven. Deelname van 10 vereenigingen met i 400 leden. Het programma luidt als volgt: 1. Optocht. Vrije oefeningen in standen. (Uit te voeren door alle deel nemers). Estafette. (4 maal 100 M. hardloopen door groepen van 4 deelnemers). Hindernisbaan, 100 M. (3 hindernissen, afgeloopen wordt met 2 kampers tegelijk. Evenals bij het vorige nummer wordt op tijd geloopen). Turnen aan alle toestellen door alle vereenigingen tegelijk. Touwtrekken in ploegen van 4. Groepen of Pyramiden. Na afloop ten half 8 groot con cert op de Markt door de harmonie „De Eendracht" van Onzenoort en Nieuwkuik, bekroond met den len pr. in de le afdeeling op het concours van Loonopzand, aangeboden door „Waal wijks Belang". Programma 1. Musica, marsch, Blankenbergh. 2. Sous la Feuillée, Ouverture Jules Strauwen. 3. Fantaisie, Ballet Montagne. 4. Ito, marsch espagnole, Jos. Kessels. Pauze. 5. St. Cecilia, marsch L. Houët. 6. Die beide Blinden, Ouverture Mehul. 7. Carmen, Grande Fantaisie sur l'opera Bizzet. 8. Grande Valse Benoit. 9. Marsch. 2. 3. 4. 6. 7. Bij de Maandag gehouden aanbe- stedingsteding van het bouwen van: a. 13 woningen aan de Besoijensche Steeg; b. het bouwen van 24 woningen in drie perceelen en in massa in de St. Crispijnstraat, werd ingeschreven als volgt C. Eikelenstam en Zoon, Culemborg 24 woningen 60.348 Fa. Wed. Aarts en Zn., Waalwijk: 13 woningen 37.905 24 woningen 61.425 C. Michael, Vrijhoeve-Capelle: 13 woningen 53.360 24 woningen 74.784 W. Ruts, Tilburg: 13 woningen 46.500 24 woningen 74.800 37 woningen totaal 121.000 C. Honcoop, Veen: 8 woningen 19.985 13 woningen 41.834 24 woningen 59.884 N.V. Aann. Mij v.h. Gebr. van Heesch te Tilburg: 13 woningen 24 woningen 41.000 65.220 Maandagavond ten half acht hield het Ziekenfonds van de R. K. Werkliedenvereeniging in de groote zaal van de R. K. Werkliedenvereeni ging eene algemtSifie vergadering. De Voorzitter, de heer van Hulten, opende de vergadering met den Chris- telijken groet, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit dat zoovelen ter vergadering waren gekomen. Nadat de notulen door den secreta ris waren voorgelezen en onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd door den penningmeester ver slag over het le halfjaar uitgebracht. De toon van den penningmeester was in mineur. Het le halfjaar van 1924 toch bleek, in hoofdzaak door de nadeelige saldo's, een slecht jaar voor het fonds te zijn. De controleurs, de heeren A. Glau- demans en A. de Beer, deelden mede de boeken en bescheiden te hebben onderzocht en in orde te hebben be vonden. Voor het keurig en accuraat beheer brachten zij den penningmees ter, den heer N. van Hoof, een woord van dank, waarmede de geheele ver gadering door applaus instemde. Wegens periodieke aftreding van den controleur, den heer A. de Beer, werd gekozen de heer A. v. Meeuwen. Daarna had eene langdurige bespre king plaats over de wijziging van het Reglement Ziekenfonds en het Regle ment Hulp in Nood. Door het bestuur waren in verband met de tijdsomstandigheden, verschil lende artikelen gewijzigd welke allen, na een enkele wijziging, werden goed gekeurd. Bij de rondvraag werd door den Voorzitter mededeeling gedaan dat tengevolge van het overlijden van het bestuurslid P. Trommelen er een va cature is ontstaan waarin spoedig moet worden voorzien. Candidaten- lijsten kunnen worden ingediend tot uiterlijk Maandag 1 September. Daarna werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. De electrische kracht- en licht installatie ten behoeve der uitbreiding Timtur-schoenfabrieken alhier is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de firma Borstrok Stoop te Waalwijk en Oosterhout. - Bij de gisteren gehouden publieke verkooping van het huis met schuur, erf, tuin en weiland van den heer C. Vissers Hoogeind alhier is dit voor 3000.gekocht door den heer K. Maas. A. van Geffen te Boxtel en A. de Wit te Schijndel: 13 woningen 47.000 24 woningen 70.980 G. Verduijn, Raamsdonksveer: 8 woningen 22.200 Gebr. Maas, Waalwijk: 13 woningen 47.463 Joh. van Kempen, Bergen op Zoom: 13 woningen 41.500 24 woningen 64.500 W. Simons, Breda: 13 woningen 44.644 L. van Eijck, Tilburg: 13 woningen 47.000 Gebr. Naglé, Geertruidenberg 13 woningen 56.000 24 woningen 80.900 H. Maas, Waalwijk: 24 woningen 61.600 W. Roosen, Oisterwijk: 24 woningen 61.316 A. Bonis, Waalwijk: 24 woningen 59.000 Van Rent en C. v. Renen, Zaltbommel: 13 woningen 44.444 24 woningen 71.586 C. B. Timmermans, Sprang: 24 woningen 60.954 Chr. van Lamoen, St. Michielsgestel: 13 woningen 36.900 24 woningen 61.070 J. A. Lucas, Moerdijk: 13 woningen 37.699 24 woningen 55.200 Naar wij vernemen heeft de laagste inschrijver, de heer Lucas te Moerdijk, aan Burg. en Weth. om ontheffing van het werk gevraagd wijl hij zich in de berekening heeft vergist. Laagste inschrijver voor 24 wonin gen wordt dan de heer A. Bonis alhier voor 59.000. Voor de voltooiing van de ver betering van de Waalwijksche haven werd Maandag ingeschreven als volgt: N.V. Aanbestedings Mij F. Looijen te Gorcum perceel a. 18.281 perceel b. 25.052 Firma J. Kraayeveld en E. van Noor dennen te Sliedrecht: perceel a. 17.890 perceel b. 25.000 J. Boeren, Sliedrecht: perceel a. 32.750 A. Dikkelboom, Utrecht: perceel a. 57.790 perceel b. 77.000 Joh. van den Hoven, Dordrecht: perceel a. 17.950' a. door ophooging van de Westzijde der Haven, grenzend aan door de ge meente beschikbaar te stellen terrein, waarbij de specie eigendom blijft van de aanbesteedster. b. op door den aannemer beschik baar te stellen bergplaats in welk ge val evenzeer alle aan de berging ver bonden kosten voor rekening van den aannemer blijven doch waarbij de eigendom der spede, welke geacht wordt voor de aarbesteedster geene waarde te bezitten, lan den aannemer komt. Naar wij vernemen zijn de 13 woningen gegund jan den heer La moen te St. Michiels-Gestel, omtrent de inschrijving Lucas is nog geen be slissing genomen, omdat zijn biljet eerst werd teruggevraagd na afloop van de aanbesteding en hij zijne ver gissing reeds tevoren tijdig had be merkt. De havenwerkei zijn behoudens goedkeuring van Ged. Staten gegund aan den laagsten inschrijver. 't Is werkelijk wel eens aardig na te gaan wat er op 't oogenblik aan bouwwerken enz. ia onze gemeente te doen is. Wij geven hier alleen wat ons zoo direct invalt: De woningbouw in de St. Antonius- parochie die onderhanden is. 13 woningen in de Besoijensche Steeg. 24 woningen in de St. Crispijnstraat, Bouw R. K. Kerk Uitbreiding Timlur schoenfabriek. Uitbreiding Hollandia schoenfabr. Machinekamer Kon. Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel. Het bouwen van woonhuizen voor de heeren A. Gerris en Kruisen. Het bouwen van winkelhuizen voor de heeren J. den TeulingA. v. d. Ven van Kempen, Frits van Bladel. Verbouwing winkelhuizen voor de heeren P. T. Bierlaagh, C. Marks, Jan Marks, terwijl uitbreiding schoenfa briek A. en J. de Kort, 't Broederhuis en meerdere andere woningen juist of bijna gereed gekomen zijn. Mogelijk is ons lijstje nog niet vol ledig, maar toch is 't nog al aardig wat. Wij kunnen hier thans nog aan toevoegen het verbeteren der Waal wijksche haven 1.1. Maandag aanbe steed. Voor het eerst heeft de Holland- sclie Tooneelvereeniging, onder direc tie van den heer Piet Vink, zijn groote tent in onze gemeente opgeslagen. Noch de heer Vink, noch het pu bliek van Waalwijk zullen daarvan spijt gehad hebben. De heer Vink zag telkens zijn groote tent tot in de uiter ste hoeken bezet, het publiek heeft iederen avond volop genoten van de tooneelkunst. Zondagmiddag werd een kinder voorstelling gegeven van „De Wolf en Roodkapje", die druk was bezocht en de kleinen zeer heeft doen genieten. Zondagavond ging „De Twee Moe ders", tooneelspel in 6 bedrijven, naar 't 'Fransch van d' Ènnery, een echt volksstuk dat al de ellende laat zien van het drankmisbruik. Mevrouw Cesarine Vink typeerde de zware rol van de vrouw van een dronk aard op een onverbetelijke wijze. Gebaren, dictie, geheel haar optre den was van uitstekenden vorm. Haar man de dronkaard, werd dooi den heer H. Kluizenaar met zoodanige geacheveerdheid gegeven, dat zijn ver tolking tot in de kleinste details zeer bijzonder was. Mej. Beppie Grit was als Gravin Sophie de Busières eveneens goed. Door haar ingetogenheid, haar ge heele spel, gaf zij duidelijk te zien wat een vrouw in stilte kan lijden. Zeker mogen ook niet vergeten wor den de heeren P. Vink, Hans Duinker, Valk van Spiegel en Alb. Boelens. Al len werkten met entrain zoodat ook de dikwijls ten onrechte verwaarloosde „kleine" rollen in bekwame handen waren. Vooral de heer Hans Duinker wist zijn rol van valsche dokter zoo te vertolken dat 't publiek geheel met hem meeleefde, 't Was een uitstekende avond. Na de schitterende vertolking op Zondagavond van „De Twee Moeders", was er slechts één roep over dit too- neelgezelschap. Dit gevoegd bij de groote reputatie die het kluchtige too- neelwerk „De Kribbebijter" inTHTt ge- heele land geniet was het niet te ver wonderen dat Maandagavond de schouwburgloge lang niet alle belang stellenden bevatten kon en verschil lenden wegens plaatsgebrek moesten worden teleurgesteld. Ook met de opvoering van deze klucht in drie bedrijven had het gezel schap een groot succes vooral gedu rende het tweede en derde bedrijf is er danig gelachen om den echten gezon den humor waarvan het geheele stuk een aaneenschakeling is. Speciaal het spel van de heeren H. Kluizenaar en P. Vink, die respectievelijk de rollen van De Kribbebijter en Oom Moekie ver vulden en als zoodanig twee contras ten vormden, was in alle opzichten af. Ook het spel van Mej. Beppie Grit, als dochter van den Kribbebijter, een zeer charmante levenslustige verschij ning, ging een bijzondere bekoorlijk heid uit, terwijl ook alle overige spe lers grooten lof toekomt voor hun keu rig spel. Het publiek bracht hen tel kens een verdiend applaus. Dinsdagavond ging voor een volle zaal „Onschuldig veroordeeld", weder om met een goed succes. De rollen „waren weer uitstekend verdeeld en over het geheel genomen boeide het I stuk van 't begin tot het einde. Het was een goed slot van een goed optreden hier in onze plaats van den schouw burg Piet Vink, die we gaarne tot weerziens toeroepen. We kunnen de bewoners van Waspik en omgeving wel aanraden een bezoek aan dezen schouwburg te brengen, die daar een plaats zal vinden op de a.s. kermis. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. (men vergete niet de N Rott. Ct lezer 1) uit Duitschland d.d. 21 dezer; Een van de voornaamste argumenten der voorstanders van het beroemde schoenenwetje, tijdens de debatten, die bij de laatste behandeling van dit wetje gehouden werden was, dat wel iswaar, nu de mark gestabiliseerd is, van valutaconcurrentie van Duitsche zijde niet meer gesproken kon worden, maar dat de toestanden op oecono- misch gebied in Duitschland er met groote waarschijnlijkheid toe zouden leiden, dat Duitsche firma's zouden trachten, hun voorraden tot ver bene den hun eigen inkoopsprijzen naar het buitenland, en vooral Nederland, te verkoopen. Het gebrek aan kapitaal, dat na de lange jaren van inflatie voor een groot deel verdwenen was, dwong

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 8