Gemengd Nieuws. inderdaad vele, vooral kleine onder nemers en handelaren ertoe om tegen eiken prijs, die geboden werd te ver- koopen. Dit was echter een verschijn sel, dat slechts zeer kort kon duren, want een dergelijk wegsmijten van kapitaa! kunnen zelfs de rijkste menschen zich niet lang veroorlooven, laat staan de zwakke broeders En zoo duurde het dan ook in werkelijkheid niet lang met deze noodverkoopen. Den laatsten tijd had ik gelegenheid om met verschillende groote schoen fabrikanten over de toestanden in de schoenfabricage en schoenhandel te spreken en eenstemmig hoorde ik hier de opvatting verkondigen, dat van een onnatuurlijke scherpe Dui sche concu- rentie op de exportmarkt moeilijk nog kon worden gesproken. Niet, dat men deze stelling zoo maar in het wilde weg verkondigde, maar "ien "10 l'^r' de haar zelfs zeer zorgvuldig. Men hechtte er blijkbaar in de schoenin dustrie de grootste waarde aan, dat het buitenland de vrees voor de Duit- sche concurrentie, een vrees, die in de tijden der markdepreciatie ontstaan was, zou opgeven. Men redeneerde ongeveer als volgt Het leder kost in Duitschland niets minder dan in het buitenland. Er moeten zelfs in Duitschland voor enkele soorten leder, die in de schoen industrie gebruikt worden, prijzen be taald worden, die boven de wereld marktprijzen zijn. Hier kan dus reeds geen oorzaak liggen van goedkoope Duitsche aanbiedingen. Het buitenland wijst, bij de beschou wingen over de concurrentiemogelijk heden der Duitsche nijverheid steeds op de zoo bijzonder lage loonen in Duitschland. Zonder twijfel zijn deze loonen op het oogenblik laag. Maar nu zijn deze loonen in Duitschland zoo laag, dat de werkman er nauwe lijks van kan leven. Reeds om deze reden is aan verdere verlaging niet te denken. Een verhooging is veel eerder waarschijnlijk, omdat de geringe huur, die de werkman tegenwoordig nog betaalt, waarschijnlijk weldra tot het verleden zal behooren. En als deze huren gaan stijgen, dan kan er niet aan worden getwijfeld, dat dan ook de loonen zullen moeten gaan stijgen. Maar ook al neemt men aan, dat het loon in vergelijking b.v. met de in Nederland betaalde loonen, slechts de helft bedraagt van het in de Neder- landsche schoenfabrieken betaalde loon, dan mag men alleen uit dit feit niet afleiden, dat daarom de Duitsche schoenenfabrikanten een voorsprong van belang zouden hebben tegenover de Nederlandsche schoenfabrikanten. Dit zou wel het geval zijn, als het weekloon een groot gedeelte van het eindproduct uitmaakte, maar waar de schoenprijs slechts 10 tot 15 pCt. werkloon bevat, kan de hoogte van het loon geen groote rol spelen. Dan staan de Duitsche fabrieken er in hun strijd tegen de buitenlandsche concurrentie zeer slecht voor op het gebied van de belastingen. Men rekent, dat ongeveer 15 pet. van den ver koopsprijs der fabrieken aan belastin gen weggaat, waarvan vooral de zoo genaamde Gewerbesteuer" zwaar op de fabrieken drukt. Ook de dure cre- dieten beteekenen een groot nadeel. Waar hier aan eerste firma's credieten gegeven worden tegen 24 pet. per jaar en de kleinere ondernemingen 30 en meer pet. moeten betalen, kan men gemakkelijk begrijpen, hoe moeilijk de toestand voor fabrieken is geworden, die van credieten moeten gebruik maken. Veel is er tegen deze argumenten niet in te brengen en de werklijkheid bewijst dan ook de ongunstige wer king van deze factoren op den Duit schen uitvoer van schoenen deze gaat regelmatig achteruit. Maar ook de toestand op de bin- nenlandsche Duitschen markt ziet er weinig rooskleurig uit. Het aantal fabrieken is in den loop der laatste jaren reusachtig toegenomen. Eén mijner zegslieden, iemand uit de branche, die het weten kon, vertelde mij, dat het aantal fabrieken in zijn omgeving nu ongeveer driemaal zoo groot was, als het aantal, dat voor den oorlog be stond. Wel waren het meestal geen al te groote ondernemingen, die ontstaan waren, maar men kon toch wel aan nemen, dat de tegenwoordige productie 30 tot 50 pet. grooter is dan vóór den oorlog. Waar, tengevolge van de ver minderde koopkracht van het groote publiek met een geringeren omzet dan vóór den oorlog moest worden reke ning gehouden, kon het wel niet anders of er moest sterk aanbod ontstaan. Het dringendste aanbod kwam echter voornamelijk van den kant der gros siers, wier aantal zich vooral in den inflatietijd ongelooflijk heeft uitgebreid. Toen schoten de nieuwe grossiers zaken als paddestoelen uit den grond. Men associeerde zich met nog een o anderen ondernemenden jongeling, kocht schoenen, betaalde met een wissel, en bij verval van den wisse werd dan met een ongeloofelijk klein bedrag als gevolg van den intus schen sterk gedaalde mark de wissel gehonoreerd en de heeren konden hun schoenenhandel beginnen. In die kringen heeft men degenen te zoeken, die gepoogd hebben om tegen z.g. „Schleuderpreise" zoowel in het binnen- als in het buitenland, te ver koopen. En uit deze kringen komen ook de goedkoope prijzen, die men nu dikwijls in de etalages der Duitsche schoenenwinkels kan aantreffen. Met welke snelheid de prijzen veranderen, moge blijken uit het feit, dat men nog einde Juni in Duitschland duurder kocht dan in Nederland, maar dat men tegenwoordig weer in Duitschland goedkooper terecht kan. Als groot nadeel voor de Duitsche schoenfabricatie noemen de fabrieken mij de hooge spoorwegvrachten, die echter bij schoenen toch niet zoo'n bijzondere rol kunnen spelen, hoewel zij natuurlijk wel van invloed moeten zijn. Ten slotte moet hier ook nog her innerd worden aan de mislukte specu latie in francs. Toen de franc begon te dalen kochten tal van grossiers groote partijen schoenen in Frankrijk, die toen, tengevolge van den lagen frankenkoers, zeer goedkoop waren. Men speculeerde op een steeds verder dalen van den franc en dekte zich niet met franken in. Het gevolg was, dat men bij de plotselinge snelle stijging van den franc op eens met groote hoeveelheden veel te dure Fransche schoenen zat opgeschept. Als eenig voordeel van den tegen woordigen toestand tegenover de tijden van voor den oorlog noemde men mij de mode. Vroeger had de mode al heel weinig invloed op de schoenen branche, terwijl tegenwoordig de mode bijna alle twee maanden verandert. Dit is een voordeel voor de fabrieken, die, als zij tenminste eenigermate goed geleid worden, er bijna zeker van kunnen zijn, dat zij steeds werk hebben. Dit is dan ook in werkelijk heid het geval. De oude firma's, die goede waar maken staan er tegen woordig dan ook niet slecht voor er zijn" er zelfs, die, niettegenstaande de algemeene misère, toch nog aan het uitbreiden zijn. Moeilijk is de toestand daarentegen voor de grossiers geworden, die ten zeerste moeten oppassen, om niet met uit de mode geraakte voorraden te blijven zitten. De kansen voor de Duitsche fabrie ken op de exportmarkt achtte men voorloopig zeer slecht. De toestanden op de binnenlandsche markt beschouw de men eveneens als zeer moeilijk en men meende, dat hierin eerst verbete ring zou kunnen komen, als het aantal fabrieken en grossiers weer ongeveer tot het aantal van vóór den oorlog teruggebracht zou zijn. Van het in werking treden van de ondensche besluiten verwachtte men een verbetering. In welke mate de verplichtingen, die op grond van het rapport-Dawes ten laste van de Duit sche nijverheid komen, op de industrie :n 't algemeen, en dus ook op de schoenennijverheid, van drukkende invloed kunnen zijn, kon men nog niet zeggen. Dat zij een nieuwe belas ting en een verzwaring van druk beteekenen, daaraan valt natuurlijk niet te twijfelen. DRUNEN Vergadering van den Ge meenteraad alhier op Donderdag den 28 Augustus 1924 namiddags om 7 uren. Onderwerpen ter behandeling. 1. Ingekomen stïkken. 2. Adres van hel R K. Kerkbestuur verzoekende verheoging der jaarlijk- sche bijdrage voor armlastige oude vrouwtjes die in het liefdegesticht ver pleegd worden. 3. Goedkeuring aimenrekening dienst 1923. 4. Voorloopige vaststelling gemeen terekening dienst 1323. 5. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1925. 6. Behandeling ran het ontwerp wetsvoorstel tot vereeniging der ge meente Drunen met het dorp Elshout van de gemeente Oudheusden over eenkomstig art. 131 der gemeentewet Op het Zondig te Geertruiden berg gehouden miziekconcours, be haalde de harmonfe der Congregatie den len prijs in d; 2e afd. met 344 punten. Des avonds bij amkomst in de ge meente, bevond ziet de harmonie „de Volharding" aan de grens, om het be kroonde gezelschap af te halen. De president dier vereeniging ver welkomde de prijswnnenden, waarna in optocht werd getrokken naar de Congregatiezaal. Bij de pastorie wtrd halt gehouden en door de harmonit der Congregatie eene marsch uitgevcerd. Bij aankomst in dï Congregatie wa ren de eerw. heeren Geestelijken, be nevens de EdelAcitb. heer Burge meester tegenwoordig om den direc teur en leden der harmonie geluk te wenschen, waarna door de Liedertafel der Congregatie eer paar nummers werden gezongen. Wij brengen hulde aafi het kranige gezelschap met het behaalde succes, en vertrouwen dat de ijver en goede onderlinge verstandhouding der leden zal voortduren. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de Koningin, zal de harmonie „De Volharding" in den tuin van den heer Th. Elshout een volksconcert geven op a s. Zondag nam. 6 uur, dat voor een ieder gratis toegankelijk is. Voor muziekliefhebbers zal er volop te genieten zijn, aangezien de vier bekroonde concoursnummers op het programma staan. Wij hopen dat het zonnetje zijn medewerking zal ver- leenen. De gewone jaarlijksche Reclame Vliegerwedstrijd, georganiseerd door den heer L. Sikkers alhier, zal binnen kort plaats hebben Naar wij vernemen zal hij dit jaar gehouden worden in den Overlaat en zal die vlieger welke de meeste reclame maakt, den eersten prijs verdienen. Wij hopen dat het weder zal meewerken om de jeugdige deelnemers een prettigen namiddag te bezorgen. VLIJMEN. Wij vestigen er de aan dacht op, dat de bewaking en de af sluiting van den overweg over de spoorlijn Lage-Zwaluwe—'s-Hertogen- bosch bij K M. 40, 280 gelegen in de Heistraat binnenkort zullen worden opgeheven. Bij den overweg zullen geplaatst worden waarschuwingsborden, bevat tende twee op elkaar kruisende armen de opschriften „Onbewaakte Overweg". Let op de treinen." De waarschuwingsborden zullen aan de van den spoorweg afgekeerde zijde van een rooden reflector voorzien worden. Men zij dus gewaarschuwd. SPRANG-CAPELLE. (Vm, Sprang.) Oaze dorpsgenoot de heer J. W. Nleuwenhuijzen, onderwijzer aan de Chr. School, slaagde j.l. Donderdag te Breda voor het gehouden examen Hoofdakte. Geslaagde en familie proficiat. Met het oog op de stijging der graanprijzen is de prijs van het brood door de bakkers alhier verhoogd met 2 cent per brood. A.s. Zaterdagavond wordt In het café van den heer J Klis alhier, eene vergaderisg gehouden van biljrrtlief- hebbers om te komen tot oprichting van een biljartclub. Wij verwijzen de biljartliefhebbers naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. Men is thans bezig caet het op schilderen van het interieur van het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier. Ook den prachtig besneden eikenhouten preekstoel, die wit ge c.fd was. heeft men thans weer tot ztjn vroegere ge daante teruggebracht, waardoor het kerkgebouw niet weinig verfraaid wordt. De godsdienstoefeningen worden nu voorioopig gehouden in het z.g. »ruim» achter de kerk, daar de eerste weken nog geen gebruik zal kunnen worden gemaakt van het kerkgebouw. De 18-jarige bakkersknecht J. de Jong, alhier had dezer dagen het on geluk met een zak meel op z'n schou der, te komen vallen, waar door hij z'n schouder uit elkaar viel, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. CAPELLE. Heden behaalde de Zang- vereeniging „'t Rozenknopje" alhier op het concours te Geertruidenberg den eersten prijs in de Hoogste Eere-Af- deeling met 361 punten, alsmede den directeursprijs. In de eerste plaats „Eere aan haren voortreffelijken direc teur, den heer N. Snijers te Raams- donksveer, die geen moeite spaarde om de moeilijke stukken met zoo'n succes te doen uitvoeren. In de tweede plaats: „Eere aan het gezelschap zelf", dat de lessen en wenken van haar directeur zoo trouw en met ernst op volgde. Leve het Rozeknopje - Op bovengenoemd concours be haalde onze dorpsgenoot de heer A. Christ, directeur van het fanfaregezel schap te 's-Gravenmoer met dat gezel schap den eersten prijs, benevens eere en directeursprijs. CAPELLE. 1 Sept. a.s. zal mej. j. E. Mazirel 40 jaren werkzaam zijn geweest aan de Openbare School in de Heistraat. Opgeruimd als zij is, ziet men haar dagelijks van Waalwijk over Sprang naar haar school fietsen, om daar haar beste krachten te wijden aan de kinderen, die haar lief zijn en wier ouders voor een groot gedeelte ook door haar onderwezen zijn. Waar zij dus algemeen bekend en geacht is, zal deze dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan, maar zullen velen zich gedrongen gevoelen, haar nog eens dank te betuigen voor wat zij deed voor de bevolking van Heistraat en omgeving, 't Zou ons niet verwonde ren als velen dien dag de driekleur lieten wapperen haar ter eere, al is zij ook nog zoo wars van alle uiterlijk vertoon. WASPIK. Bij het gisteren te Geer truidenberg gehouden concours behaal de de Waspiksche Harmonie den ;len prijs in de le afdeeling met 50 punten boven het vereischte getal. Voorwaar een schitterend succes. Op Maandag 15 Sept. zal er voor de Waspiksche pelgrims gelegenheid bestaan met de processie van Heusden naar Kevelaer te gaan. Bij het onweer van Zaterdag werd de bejaarde A. de V tegen den grond geslagen echter zonder letsel te hebben bekomen. Een kind van K. werd eveneens getroffen. Het gezicht was geschroeid, doch kwam verder eveneens met den schrik vrij. Bij het uitwijken voor een wagen met graan liep het paard van den landbouwer A K. met de borst in een ijzeren pen der omrastering eener brug. De voerman viel, doch bezeerde zich niet ernstigde borst van het paard werd echter over een groote lengte opengereten, zoodat de hulp van een veearts moest worden ingeroepen, die de wond naaide. Het voortdurend natte weer doet schade aan de landbouwgewassen. Het graan komt slecht binnen en in de aardappelen komen veel rotte. MEEUWEN. Op 4 September a. s. zal alhier een belangrijke keuring van M. C paarden worden gehouden. Aan deze keuring zal verbonden worden een concours als ringrijden enz waar voor flinke prijzen beschikbaar worden gesteld. De fanfare „Kunst en Vriend schap" is aangezocht een en ander met concerten op te luisteren. De N.V. „Alad" zal binnen enkele dagen een zeer modern ingerichte bus in bedrijf stellen met niet minder dan 27 zit- en 10 a 12 staanplaatsen. Zij zal daardoor in het bezit zijn van de grootste bus die in het geheele land van Heusden en Altena loopt. GEERTRUIDENBERG. Hoezeer het weer ook heeft tegengewerkt, toch mogen de feesten, dit in aanmerking genomen, goed geslaagd heeten. Zondag en Maandag waren de dagen van het nationaal muziek- en zang concours ter herdenking van het 25 jarig bestaan der Symphonie en Zangver eeniging „Cecilia". Er was alles gedaan door de ver schillende comité's om het mooie feest terrein een prettig aanzien te geven en daarin was men volkomen geslaagd, maar de droeve regen deed ook hierveel kwaad. Van tal van huizen wapperde mede de nationale driekleur. Zaterdagmiddag trok al vele be zoekers, welk bezoek sterk vermeer derde toen velen opgingen naar het hotel Santbergen, waar „Cecilia" recep tie hield. Tal van personen zoowel van hier als elders kwamen Cecilia gelukwen- schen, ook bloemstukken werden aan geboden en schriftelijke gelukwenschen, kwamen binnen. De voorzitter, de heer Meijers, zei verrast te zijn door de buitengewone belangstelling en bracht allen dank voor de gebrachte hulde. Na de receptie had de opening plaats der nieuw gebouwde kiosk, die waar lijk een sieraad is voor onze gemeente, door den burgemeester den heer Bianchi. Aan allen die tot de totstandkoming eenigszins hebben bijgedragen bracht deze spreker dank, speciaal aan de Stedelijke Godshuizen voor de flinke geldelijke steun, aan de dames voor de prachtige bloemen, aan den aan nemer en de gemeenteopzichter voor de prettige samenwerking tijdens den bouw als ook aan den heer Speetjens, voor de aangebrachte verlichting. Hij verzocht speciaal de harmonie veelvuldig gebruik ervan te maken en de jeugd werd vermaand ze vooral niet te beschadigen. Nadat nog een koperen plaat was aangebracht vermeldende datum en jaartal verklaarde hij de kiosk voor geopend. Nadat door de harmonie „Apol'o en het kinderkoor „Geertruidenbergsche Jeugd" eenige nummers waren ten gehoore gebracht was deze plechtig heid afgeloopen. Om half acht werd het feestterrein door den heer Timmermans met een kernachtige rede geopend. Direct daarop gaf de harmonie van Raamsdonksveer een schitterend con cert. Jammer, dat de regen die bij stroomen neerviel, het luisteren niet aanlokkelijk maakte. Heel den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het maar doorgeregend en ook deze dag beloofde niet veel goeds, doch trots dat alles waren reeds vroeg vele vreemdelingen aanwezig Op den bepaalden tijd werd door den Eere-Voorzitter den heer burge meester Bianchi met eene rede het concours geopend. Dit nam hierop aanstonds een aan vang, Wij laten den uitslag van den eersten dag hier volgen 3e afdeeling Fanfare. Oefening kweekt Kunst, Zevenbergschen Hoek 310 pun ten, le prijs. 4e afdeeling Mannenkoor. Concordia, Hooge Zwaluwe 200 punten, 3e prijs. Roosendaal's Mannenkoor, Roosendaal 290 p. 2e prijs Etten's Mannenkoor, Etten 209 p. 3e prijs. 3e afdeeling Harmonie. Deugd ver edelt de Kunst Lage Zwaluwe 282 punten, 2e pr. Arbeidersmuziekver- eenigir.g Heureka Overschie, 223 pun ten, 3e pr. Amicitia, Den Hout, 234 punten, 3e prijs. 3e afdeeling Mannenkoor, R.K. Man nenkoor Concordia, Roosendaal 314 punten le prijs. 2e afdeeling Fanfare. Steun in strijd, Zwijndrecht, 313 punten, le prijs. Kunst na arbeid, Zwijndrecht, 289 punten, 2e pr. 2e afdeeling Harmonie Apollo, Geer truidenberg 293 punten, 2e prijs Jon gens Congregatie Drunen, 344 punten, le prijs. St Cecilia, Gilze322 punten, le prijs. Ver tot beoefening vanToo- neel en Toonkunst, Terheijden 274 punten 2e prijs. Constantia, Leur 286 punten 2e prijs. le Afd. Mannenkoor. Gorcum's koor, Gorichem 302 punten le prijs. le Afd. Harmonie: Volksvlijt en Volksvermaak Waspik 350 punten le prijs; Kon. Muziekver. „Harmonie" Oosterhout 340 punten le prijs. Afd Uitmuntendheid. Harmonie. K.E. harmonie „De Eendracht" Raamsdonks veer 312 punten le prijs. Tot slot gaf de gemengde liedertafel „Aurora" uit Oosterhout een schitte rend geslaagd Qala concert Talrijk waren de toehoorders, doch de steeds neervallende regen was oor zaak dat velen voor den afloop een beter heenkomen moesten zoeken. Het weer was Maandag al niet veel beter regen en nog eens regen. Toch werd met het concours doorgegaan. De uitslag van gisteren is als volgt 3e afd. FanfareConcordia, Wer kendam, 292 punten 2e prijs 3e afd. MannenkoorVolharding, Babiloniënbroek, 292 punten, 2e prijs. Dalem's Mannenkoor, Dalem 285 p. 2e prijs. 4e afd. Gem. KoorOefening en Stichting Lage-Zwaluwe, 301 punten, le prijs 2e afd. FanfareEuterpe, 's-Grave- moer, 351 punten, le prijs. 4e afd Gem. KoorOefening en Stichting Lage-Zwaluwe, 301 punten, le prijs. 2e afd. FanfareEuterpe, 's-Grave- moer, 351 purten. le prijs 4e afd DameskoorEuphonia, Lage Zwaluwe, 265 punten, 2e prijs. 2e afd. MannenkoorExcelsior, Alm- kerk, 281 punten, 2e prijs. 2e afd. Fanfare Wilhelmina, Dussen, 283 punten, 2e prijs. Wilhelmina, Sleeuwijk, 264 punten, 2e prijs. 2e afd. Gem. KoorChr. Gem Koor „Looft den Heer", Ginneken, 273 pun ten, 2e prijs. le afd. Gem. KoorZanglust, Dalem, 237 punten, 3e prijs. Eere-afdeeling FanfareCrescendo, Nieuwendijk, 247 punten, 3e prijs. Eere-afdeeling Gem Koor: 't Rozen knopje, 's-Grevelduin-Capelle 311 pun ten, le prijs. Verder werden nog behaald door Euterpe, 's-Gravemoer eer. eereprijs voor het hoogste aantal punten van het geheele concours alsook een directeurs prijs voor muziek. De heer Snijers van Raamsdonksveer bekwam den direc teursprijs voor afdeeling zang Tusschen de pauze gaf de fanfare Crescendo van Nieuwendijk op de Markt een schitterend concert Het slot van deze muziekfeesten was een eere concert gegeven door de Kon. Harmonie „Cecilia" uit Princenhage. Duizenden toehoorders genoten van deze zoo keurig uitgevoerde muziek nummers Het vuurwerk na afloop van het con cert afgestoken voldeed buitengewoon. Na afloop van het vuurwerk heerschte er nog een gezellige drukte op het feestterrein en werd nog druk gepro fiteerd van de Kermesse d'été. Ook op straat en in de café's was nog laat een feeststemming waar te nemen, die door geen enkelen wan klank werd gestoord. Het comité heeft succes gehad van 't feest, ondanks het slechte weer. ALMKERK. Donderdagavond raakte het kind van den heer N. v. D. alhier in een onbewaakt oogenblik te water, gelukkig wist de vader van de kleine het nog bijtijds op het droge te krijgen. Het Mannenkoor „Exelsior" alhier behaalde op het j 1. gehouden concours te Geertruidenberg een 2en prijs in de 2e afdeeling. - Ons Muziekgezelschap „Cre- sendo" te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) behaalde op 't concours te Geertrui denberg j.l. Maandag in de Hoogste Eere afdeeling een 3en prijs Te Helmond is de olieventer M. uit Schijndel, bij het passeeren van den spoorweg door een sneltrein gegrepen en gedood. Men had verzuimd de sluitboomen neer te laten,

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9