IE ECHO m HET ZIII0E1 4 if Gemeenteraad Tweede Blad. 1824-30 Aug. 1924. n No 69 Zaterdag 30 Aug. 1924 Van tijd tot tijd-worden vooral in industrieele plaatsen, zaken-jubilea ge vierd, maar het heugelijk feit van dezen dag mag zeer zeker tot een unicum bestempeld worden, niet alleen voor onze plaats, maar verre daarbuiten Heden toch wordt het feit herdacht, aat het hotel „De Gouden Leeuw", beter nog misschien bekend onder den naam Hotel Verwiel", voor 100 jaren door den grootvader van den fegenwoordigen eigenaar werd opgericht. Wij behoeven niet te herhalen wat zeggen wil, het 100 jaren bestaan van een zaak en zeker van een hotel, dat Pieter Verwiel. (Geb. 23 Febr. 1792.) steeds zooveel vreemde elementen herbergt en blootstaat aan zooveler kritiekhet feit alleen van zulk een langdurig en voorspoedig bestaan spreekt voor zichzelf. Het legt ge tuigenis af van de voortdurende arbeid zaamheid. waakzaamheid, uitstekende zorgen, doorzicht en nog zooveel meer van de opvolgende eigenaars, waar door deze inrichting gekregen heeft niet alleen eene uitnemende en bij zondere reputatie in onze plaats en omgeving, maar in het geheeie land en verre daarbuiten. Bescheiden be- m- Het oude Hotel. dienste^staan, maar wij ons meer moeten bepalen tot den huidigen eigenaar, den heer P. W. H. Verwiel, die te dezer gelegenheid omstreeks 50 jaren de leiding dezer zaak op zijn schouders heeft. Wij mogen hem zeer zeker namens geheel Waalwijk gelukwen- schen met dit zeer zeldzame jubileum Wij feliciteeren hem met dit bijzonder gebeuren, maar tevens met het feit, dat onder zijn leiding deze bekende inrichting zulk een hooge vlucht heeft genomen, op zulk een peil is ge komen, waarop hij zelf in elk opzicht trotsch kan zijn. Maar hij niet alleen, ook Waalwijk mag fier gaan op een eerste klas bedrijf als 't Hotel Verwiel, dat in staat is de hoogste autoriteiten uit den lande naar staat en stand te recipieeren en dat daarvan zoovele malen duidelijk bewijzen heeft gegeven. Welk grootsche feesten en gebeurte nissen zijn niet binnen zijn muren voltrokken welke belangrijke be slissingen zijn er niet genomen? Wat voorbeteekenis heeft deze model inrichting in menig opzicht voor tal van inwoners en gasten, voor zoo onder- Onze medewerker schrijft o.m. Op het tijdstip van den grooten brand van Waalwijk, den 25 Juni 1824, waarover verleden jaar in dit blad bijzonderheden werden vermeld, leefden o.a. aldaar de echtelieden Cornelis Verwiel en Maria K i v i t s. Cornelis, in 1754 geboren uit het huwelijk van J a n Verwiel en Maria de Neys, was wieldraaier van beroep en overleed te W. den 5 juni 1828 op 74-jarigen ouderdom, terwijl zijne vrouw Maria Kivits, in 1764 te Capelle geboren als dochter van Peter Kivits en Cornelia Camp, den 21 Juni 1842 op 78- jarigen ouderdom ais winkelierster overleed. Uit hun huwelijk was den 23 Febr. 1792 te Waalwijk geboren Pieter Verwiel, die de grondlegger werd van het in 1824 opgerichte hotel „Verwiel". Deze PieterVerwiel beoefende eigen ijk het beroep van zijn vader, n.l. wieldraaier, gelijk hij nog in zijn huwelijksacte genoemd wordt, maar bij Cornelis Verwiel. (Geb. 27 Mei 1829.) gonnen is ook deze zaak uitgedijd tot een inrichting van den eersten rang, welker tafel en kelder, welker logies, welker groote zorg voor de gasten spreekwoordelijk zijn. Omtrent de geschiedenis zal een onzer medewerkers hieronder een en ander mededeelen. Het is begrijpelijk dat ons betreffende den oprichter en diens opvolger niet veel gegevens ten is het mij onmogelijk geweest iets naders omtrent de oprichting van het hotel „Verwiel" te kunnen vinden, maar uit familiepapieren schijnt te blijken dat die oprichting geschiedde den 30 Augustus 1824. In ieder geval komt Pieter Verwiel in dein 1825 opgemaakte bevolkingsregisters voor als logementhouder. Den 4 Dec. 1837 werd hij ook benoemd „tot gedelegeerde der 2e klasse of debitant van de loten der Kon. Ned. Loterij". Uit de echtverbintenis van Pieter Verwiel, die den 20 December 1872 op 80-jarige leeftijd overleed, met bovengenoemde Gerardina Ackermans (overleden 9 Juni 1871), werden eenige kinderen geboren, van welke Cornelis Johannes Verwiel (geb. 27 Mei 1829) de zaak van het logement heeft voortgezet. Deze Cornelis Johannes Verwiel huwde omstreeks 1856 met een Rotterdamsch meisje, Cor nelia Wilhelmina Magaretha van Mierop, in 1830 te Rotterdam geboren uit het huwelijk van M a r i u s Daniel van Mierop en Maria Petronella van Loon. Cor nelis Johannes Verwiel over leed te Rosmalen den 4 Augustus 1876 en zijne weduwe te Waalwijk den 12 December 1910. Na het over lijden van Cornelis Johannes Verwiel werd de zaak van het hotel „Verwiel" voortgezet door zijn zooa Pieter Willem Hendrik Verwiel, geboren 5 Jan. 1859, den tegenwoordigen eigenaar, die op voor beeldige wijze er voor heeft gezorgd, dat zijn hotel het geheeie land door een goede reputatie geniet. J. van der HAMMEN Nicz. DRUNEN. Het tegenwoordige hotel. Pieter Verwiel. (Geb. 5 Jan. 1859.) scheidene daar gevestigde vereeni- gingen gekiegen Wij Wadwijkers mogen fier gaan op zulk eei hotel-restaurant, dat vele groote plaatsen ons benijden en terecht. Zooiets is voor eene plaats als de onzt van de allergrootste be teekenis, een groot Waalwijks belang. Wij mojen de gelegenheid te baat nemen den heer Verwiel openlijk hiervoor hilde te brengen en niet minder voer hetgeen hij als ras-echt Waalwijker, als langdurig raadslid, als waarnemend wethouder, lid der com missie van ie licht- en waterbedrijven, als oud lid van 't bestuur van Waalwijks Belang en in zoovele andere functies al die jaren voor Waalwijk heeft gedaan. Wij spreren de hoop uit dat zijne zaak onder z'n energieke leiding moge groeien en bloeien tot zijn eigen belang en voldoening en die zijner geachte familie, maar niet minder der gemeente Waalwijk endatook hij z'n onvermoeide pogingen ir, 't algemeen belang nog lang zal bityen voortzetten. Dat Waawijk en zoovelen daar buiten waardeeren wat in den huize Verwiel steeds wordt gepresteerd en wat dit bedrijf vtoor ons beteekent, blijkt duidelijk uit' de schitterende bijdragen, die van heinde en verre werden ge zonden en waardoor het comité in staat was zulk een kunstvol plaquette in brons gegoten als hulde en souvenir aan te bieden. Dit feit zegt meer, dan wij hier onder woorden kunnen brengen, het spreekt boekdeelen en dat moet den jubilaris op dezen heugelijken dag tot grooteblijdschapen voldoening stemmen. zijne kennismaking met zijnen aan staanden schoonvader, die herbergier en slachter te 's Gravenmoer was, j schijnt bij hem de lust te zijn gewekt en het plan gerijpt, om een logement te beginnen. Den 5 Augustus 1824 trad hij te Waalwijk als 32-jarige jonkman in het huwelijk met de 30-jarige jongedochter Gerardina Acker mans. den 12 Juli 1794 te Dongen geboren uit den echt van D i n g e- man Petrus Ackermans en Antonia Wilhelmina van P o p p e 1. Bij dit huwelijk waren als getuigen tegenwoordig twee broeders van den bruidegom en twee broeders der bruidJosephus Verwiel, Familie-wapen. zadelmakerHendrikus Ver wiel bakkerConstantinus Ackermans, slachter, en Pieter Ackermans, bierbrouwer. Wijl de gemeente-papieren van Waalwijk in 1824 alle zijn verbrand, Openbare vergadering van den raac dezer gemeente op Donderdag 28 Au gustus des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. H Loeff Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering met den christelijken groeta wezig de heer A v. d. Wiel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van een raads besluit wordt voor kennisgeving aan genomen. 2 Adres van het R.K Kerkbestuur verzoekende verhooging der jaarlijksche bijdrage voor armlastige oude vrouw tjes die in het Liefdegesticht verpleegd worden. Door het R.K. Kerkbestuur wordt er op gewezen, dat de zeven oude vrou wen onderhouden worden van de ou derdomsrente, waarmede men echter niet kan komen, redenen waarom een subsidie van f 200 wordt gevraagd De Voorzitter stelt voor dit schrijven te behandelen bij de behandeling van de begrooting wanneer alle subsidie aanvragen zullen worden besproken. Daartoe wordt besloten. 3 Goedkeuring armenrekening dienst 1923. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1923 Voorzitter. In een vorige vergadering is daarvoor een commissie benoemd Wil de Voorzitter van die Commissie maar verslag van haar bevindingen uitbrengen. W. v. d Wiel Er is geen Voorzitter benoemd. Het oudste lid zal verslag uitbrengen. Klerks. Afgesproken was dat de heer A. v. d. Wiel verslag zou uit brengen doch aangezien deze afwezig is wil ik hier wel zeggen dat het voor ons bijna niet mogelijk is om te zeg gen of het goed of niet goed is. Daar mag men wel een accountant voor hebben. Voorzitter. Altijd is dat door een commissie nagezien. Men heeft alle bescheiden ter beschikking en dan heeft men maar te controleeren of alle uitgaven gedekt zijn door een man daat. Klerks. Om nu positief te zeggen of de rekening goed is, is door de com missie niet te doen. Voorzitter. Dan zal ik vragen of de commissie aanmerkingen heeft. Klerks. De commissie heeft geen aanmerkingen te maken. Voorzitter. Stelt de commissie dan voor de rekening zoo vast te stellen als ze is aangeboden. Klerks. Ja. Met algemeene stemmen wordt de rekening daarna voorloopig vastgesteld. 5. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1925. Voorzitter. Het is altijd gewoonte geweest dat den leden een begrooting werd thuis gezonden. Het komt mij, en ook Burg en Weth. voor dat het beter is dat daarvoor een commissie wordt aangewezen van 5 personen die de begrooting dan eens op hun gemak en in overleg met Burg. en Weth. kunnen bespreken Het komt mij voor dat men dan tot betere resultaten zal komen dan dat ieder lid voor zich zelf de begrooting moet onderzoeken. W. v. d. Wiel Krijgen de leden dan geen begrooting meer thuis gezonden. Voorzitter. Dat kan toch nog worden gedaan, al wordt er een commissie aangewezen. W. v. d. Wiel. Ik voel niet veel voor een Commissie omdat in den regel maar gedaan wordt wat zoo'n Commissie voorstelt. Beter is het dat ieder lid de begrooting thuis eens op zijn gemak nakijkt. Muskens. Mij dunkt ook dat er geen Commissie noodig is. Vroeger circu leerde de begrooting onder de leden. Voorzifter. Wanneer de leden in een vergadering de begrooting hebben onderzocht worden de discussies in den raad vruchtdragender. W. v. d Wiel. Laat de begrooting maar in openbare vergadering worden besproken Voorzitter. Het is maar een Com missie ad hoc die gewoon advies uitbrengt, meer niet. Maar 't is mij hetzelfde wat de heeren willen. Van Drunen. Het is niet noodig dat daar eerst eens een Commissie over gaat oordeelen. Als de begrooting onder de leden circuleert, dan zou ik gaarne zien dat toch ieder lid deze een paar dagen in zijn bezit kan hebben want het kan gebeuren dat iemand als de begrooting komt. juist dien dag niet thuis is en dan zou hij 'm niet in kunnen zien. Voorzitter. Daar heb ik ook geen bezwaar tegen. De leden moeten wel weten dat, al wordt een Commissie benoemd, geen enkel lid wordt uit geschakeld. Bedoeling is maar dat zoo'n Commissie leiding kan geven Men krijgt daardoor een meer opgezet systeem. Het gebeurt veel in andere plaatsen zoo Maar nog eens, het is mij 't zelfde. Pijnenburg. Ik voel er wel veel voor om een Commissie te benoemen. Zoo'n Commissie kan de begrooting dan beter nagaan, want wat den een niet weet, weet de ander en in een Commissie kan alles beter onder het oog worden gezien dan dat zulks in een openbare vergadering kan worden gedaan. Voorzitter. Zeker en de secretaris staat ten dienste van die commissie. Die kan alle mogelijke inlichtingen geven. Van Spijk. Als de begrooting in den raad ineens moet worden behandeld zal er geen einde aankomen, want de een zal dat en een ander weer wat anders praciseeren. In een Commissie kon dat veel beter worden gedaan. W. v. d. Wiel. Is deze begrooting ook geldig voor de nieuwe gemeente. Voorzitter. Neen, dan vervalt alles en moet een nieuwe begrooting ge maakt worden. Maar wij moeten ge woon met onze werkzaamheden door gaan en doen alsof er geen vereeniging is. ik zal echter in omvraag brengen of een commissie aan onderzoek zal worden benoemd. Voor benoeming stemden de heeren Brok, v. Huiten, Pijnenburg. Elshout, Van Spijk, Van Halder en Klerks Tegen de heeren Muskens, Van Drunen en W. v. d. Wiel. Voorzitter. Welke heeren wenschen geen zitting in de commissie te hebben. De heeren W. v. d. Wiel, Muskens, Elshout en Van Drunen verklaren geen zitting daarin te willen nemen. Voorzitter. Dan mag ik daarvoor wel benoemen de heeren Klerks, Brok. Pijnenburg, Van Huiten en A. v. d. Wiel. 8. Vaststelling Armenbegrooting. Voorzitter. De subsidie zal op f 3000 gebracht moeten worden, want het armbestuur heeft veel-onderstand moe ten verleenen en kan er anders niet komen. W. v. d. Wiel. Dat staat niet op de agenda. Voorzitter. Dat is zoo, dat komt om dat deze pas na vaststelling van de agenda is ingekomen. Ik heb er echter geen bezwaar tegen om deze in een volgende vergadering te behandelen. De leden kunnen ze dan nog eens komen inzien. 9. Behandeling van het ontwerp wetsvoorstel tot vereeniging der ge meente Drunen met het Dorp Elshout van de gemeente Oud-Heusden over eenkomstig art. 131 der gemeentewet. De Voorzitter zet uiteen hoe een en ander bij vereeniging van gemeenten bij de wet is geregeld. Het eerst moet door Burg. en Weth. advies worden uitgebracht. Door Burg. en Weth. is het navolgende advies uitgebracht A. Het plan beschouwd in het alge meen, zonder daarbij vooral de finan- tieele zijde in aanmerking te nemen. Burgemeester en Wethouders van Drunen spreken als hun oordeel uit, dat 't historisch gewordene meestijds met alle omzichtigheid dient te worden gehandhaafd Zulks niet alleen ter eerbiediging van hetgeen door onze vaderen werd AX.Vmiïs's

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5