Gemengd Nieuws. tot stand gebracht, maar bovendien wijl ten slotte, ofschoon de aard der bevolking van sommige bij elkander gelegen gemeenten in zijn algemeen heid zeer wel dezelfde is, het als een bekend verschijnsel mag heeten, dat bij vereeniging van zulke naburige ge meenten, eenerzijds onwillekeurig bij vele lieden, vooral ten platte lande, een prikkelbare gehechtheid aan het eigen dorp zooals men dat pleegt te noe men wordt te voorschijn geroepen, anderzijds de meer bijzondere eigen aardigheden en eigenschappen, die ten slotte aan elk dorp eigen zijn, te sterk worden geaccentueerd, waardoor on tegenzeggelijk vele kleine conflicten zouden kunnen ontstaan, die aanvan kelijk een vruchtbare samenwerking ten zeerste zouden kunnen bemoei lijken, ja zelfs oneenigheden zouden kunnen brengen, waar vroeger een dracht heerschte; Deze zeer beknopte beschouwing al spreken Burgemeester en Wethou ders als hunne verwachting uit, dat ook die eventueele conflicten, al is het soms ook op den zeer langen duur, na genoeg zullen slijten zou 't college van Burgemeester en Wethoudes, zoo een finantieel voordeel der vereeniging ten slotte niet verre deze nadeelen overtrof, er toe leiden om zeker afwij zend tegenover het plan te staan. B. Het plan beschouwd en daarbij vooral de finantieele zijde in aanmer king nemend. Burgemeester en Wethouders van Drunen erkennen gaarne, dat inder daad door de vereeniging van kleine gemeenten, zooals er deze in onze pro vincie nog vele worden aangetroffen, het gemeentewezen onzer provincie in zijn algemeenheid zal worden ver sterkt Zij meenen voorts niet te kunnen tegenspreken, dat door de vereeniging van gemeenten, die daarvoor door hun aard en ligging in aanmerking komen, in elk geval mettertijd - waarop toch heden vooral het oog dient gevestigd bezuiniging het noodzakelijk gevolg zal zijn, van welke bezuiniging een maal de resultaten aan de betrokken inwoners daadwerkelijk ten goede zul len komen; Zij zijn bovendien van oordeel, dat, waar de vereeniging van daarvoor in aanmerking komende gemeenten, niet alleen zal leiden tot een vereenvoudi ging van bestuur en administratie bij de provincie en derhalve ook tot be zuiniging op de provinciale uitgaven, maar ook zeer zeker wanneer de vereeniging van gemeenten niet tot enkele gevallen blijft beperkt tot vereenvoudiging van bestuur en ad ministratie bij het rijk en derhalve ook tot bezuiniging op de rijksuitgaven, 't eveneens hun plicht is tot bezuiniging op de provinciale en rijksuitgaven mede te werken en bij voortduring daarop hun oog gevestigd te houden. Conclusie. Het College van Burgemeester en Wethouders van Drunen kan niet ont kennen, dat de gemeente Drunen en 't dorp Elshout door hun algemeenen aard en ligging voor een eventueele vereeniging in aanmerking komen; Concludeer end spreekt het met alge- meene stemmen als zijn oordeel uit; dat heden ten dage en ook in de toe komst voor zoover als zij deze kan overzien met alle kracht moet wor den medegewerkt tot bezuiniging, niet alleen op de uitgaven der gemeenten maar evenzeer op die van provincie en van rijk; dat derhalve de finantieele zijde van het plan der vereeniging van de ge meente Drunen met het dorp Elshout ten deze als de meest gewichtige moet worden geacht en wel in die mate dat het hierdoor te verkrijgen voordeel verre de eventueele nadeelen over treft; en kan het misdien om deze reden zijn goedkeuring aan het plan hechten. Men meldt nader uit Zwolle d.d. 27 Augustus omtrent de ontzettende auto-ramp te Heino De vrachtrijder Doevelaar uit Raalte, had ter gelegenheid van de kermis te Raalte pieizierritten georganiseerd. Hedennacht om half twee vertrok er wederom een vroolijk gezelschap, per nieuwe autobus, waarin behalve de eigenaar Jan Doevelaar en de conduc teur Herman Doevelaar, nog 14 andere personen hadden plaats genomen. Het waren Tonia Hageman, Bertha Kap- pert. twee dochters van Schaasberg, Willem Bannink, G. J. Brouwer, J. W. Mijenkamp. Dina ten Dam, A. Brouwer, Neussink en Wissink, J. de Roos, allen uit Raalte, G. J. Kemper uit Wijhe en A. ten Dam uit Diepenveen. Toen de autobus vlak nabij Heino was gekomen, moest de chauffeur ten gevolge van ,een defect aan de licht installatie stoppen. Tijdens het onder zoek, waren ook een 7-tal wielrijders naderbij gekomen om bij te lichten, toen plotseling een explosie in den motor ontstond, tengevolge waarvan een groote vlam naar achteren in de bus sloeg. Een radelooze angst maakte zich meester van de inzittenden, want in minder dan geen tijd stond de auto bus, vooral binnen in de carosserie in lichte laaie. De 19-jarige melkrijder G. J. Kemper uit Wijhe, sprong direct door de ramen en bekwam slechts lichte verwondingen, doch redde daar door zijn leven. De chauffeur Jan Doevelaar, wiens kleeren in brand stonden, sprong uit de auto in de sloot, waardoor hij zijn leven wist te redden. Eveneens zijn broer, die naast hem zat. is een der weinige gelukkigen die tot de lichtgekwetsten behoort. De nog 13 inzittenden verdrongen zich allen naar den uitgang achter in de auto. Het portier was echter op slot en de sleutel was in het bezit van den chauffeur. Ontzettend was de aanblik van de 13 brandende menschen. omhuld door de hoog opslaande vlammen Het was één kluwen geworden vin wanhopigen, die zich verdrongen vc-or het gesloten portier. De 7 wielrijders, die van dit ont zettend gebeuren getuigen waren, be gonnen onmiddellijk het reddingswerk. Hartkamp uit Heino ledde van twee personen het leven. Door een neer gelaten raampje van het portier trok en rukte hij een jonger en een meisje naar buiten. Te moeilijker was het reddingswerk door het gedrang der achtersten met den dood voor oogen, aan wanhoop ten prooi. Hierdoor was het bijna niet mogelijk de dicht bij het portier zijnde personen, die als het ware beklemd werden, uit het raampje te trekken, waardoor van een regel matige redding geen sprake kon zijn. En terwijl eenige personen het red dingswerk voortzetter, doofden de anderen de vlammen der brandende menschen, die uit de auto waren ge haald. Het was slechts e«n korte spanne tijds dat de verwoesting heeft geduurd. 5 minuten slechts, en nog bleven zes lijken en twee zwaar gewonden in de auto achter. Toen was alles afgeloopen. Alleen de carosserie was van binnen uitgebrand, en daarbinnen lagen de verwrongen lijken, onherkenbaar. Willem Bannink uit Raalte, hing half uit het raampje, zijn gelaat bijna ge heel verbrand. Zijn aimen hingen naar beneden, doch hij leefde nog. Naast hem, het hoofd nog buiten het portier, lag de 15-jarige Bertha Kappert uit Raalte. Zij was geheel verbrand, het lichaam geheel verkoold. Haar linker arm hoog opgegeven, als om redding roepende. Men herkende haar aan een koralen halssnoer. Over en door elkaar 5 andere lijken nog in de onmogelijkste standen als het ware in een hoek gedrukt. Dat was de oorzaak waarom hedenmorgen om 11 uur nog niet vast stond wie waren verbrand. Uit de ligging der lijken en de standen van armen en beenen, valt na te gaan, met welk een ontzettende wanhoop er gevochten en gedrongen is om naar buiten te komen. Van vier verongelukten werd de identiteit spoedig vastgesteld. Het waren Bertha Kappert, 15 jaar uit Raalte, twee dochters van Schaasberg uit Raalte, en A. Brouwer eveneens uit Raalte, Twee lijken, dat van Wissink en Neussink, werden eerst later herkend. Direct na het ontzettend gebeuren, werd dr. v. d Berg uit Heino ge waarschuwd, die onmiddellijk de tal rijke verwonden verbond. Vervolgens werd de verbrande auto met de 6 lijken ondergebracht in de schuur van Bos. Het parket arriveerde om half acht uur hedenmorgen op de plaats des onheils en na ingesteld onderzoek vertrok het om kwart over 9 uur naar Zwolle. Tusschen 9 en 10 uur kwamen eenige vaders van de verongelukten zich melden. Bevend over het geheele lichaam betrad Schaasberg die twee zijner dochters miste, de schuur. Hij herkende de meisjes niet uit een drietal verwrongen zwart-verkoolde gezichten, d.e zichtbaar waren Hij wilde in de verbrande auto stappen, doch tijdens het onderzoek werd zulks niet toe gestaan. De oude man kon zich echter niet langer inhouden en begon te schreien als een kind. Buiten gekomen was de grijsaard de onmacht nabij. Hij werd het naastgelegen huis binnen geleid door een veldwachter, die hem staande hield. De twee zwaar-gewonden, nl. Tonia Hageman en Willem Bannink werden per auto naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Ze zijn res pectievelijk 17 en 18 jaar oud en woonachtig te Wijnvoorden (bij Raalte.) Hedenmiddag om 1 uur was er nog niet direct stervensgevaar bij geen van beiden, doch hun toestand is, zooals begrijpelijk, zeer ernstig. Van de 10 personen die gered zijn, zijn er zeker 4 of 5, die hun leven te danken hebben aan het moedig en kordaat optreden van Hartkamp, en de drie gebroeders Wullink uit Heino en nog 3 personen uit Wijhe, die getuigen waren van het verschrikkelijk ongeluk. Op gevaar af van zelf in brand te geraken, hebben zij het meerendeel der geredden met groote moeite uit de auto getrokken door het geopende i portierraam heen. Het maken van foto's werd door de justitie niet toegestaan Nader vernemen wij dat de verbrande auto jl. Vrijdag bij een proefrit direct warm liep. Vermoedelijk zal dit ook dien nacht het geval zijn geweest, en vatte tengevolge daarvan de benzine, die men juist aanvulde, vlam. Ten huize van den heer Hot te Terwispel is Zaterdag een treurig on geluk gebeurd. Er vertoefden twee anti-militairisten, die Zondag op een bijeenkomst te Wijnjeterp zouden spreken. Een van hen had een brow ning, waarvan hij de werking aan den ander verklaarde. Toen deze laatste, de heer Blauw, onderwijzer te Schoten, het geladen wapen over zou nemen, ging het schot afde kogel trof hem in het onderlijf. Eenige uren later is hij overleden. Bij den pakhuisknecht J. V. te Sommeren bij Eindhoven is een l'/2- jarig kind in een ketel kokend varkens- j eten gevallen, waarbij het brandwonden bekwam, aan de gevolgen, waarvan het is overleden. De 26 jarige P. v. S. uit Gouda die met zijn auto Vrijdagnacht In de Binckhorstlaan in Den Haag reed, kreeg oneenigheid met zijn meisje, de25 jarige M. G. uit de Binkhorstlaan, die naast j hem zat. Het liep zoo hoog, dat de jonge dame lust kreeg, de auto tijdens de rit te verlaten, van welk gevaarlijk uitstapje haar verloofde haar trachtte I terug te houden. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur van de auto, welke links de straat overzwaaide, tegen een lantaarnpaal aankwam en deze deed afknappen, De auto kreeg eenige schade aan de voorzijde, terwijl de stuurstang werd verbogen. De twistende geliefden bleven, be houdens den schrik, ongedeerd. Men meldt uit Brussel De politie heeft in Nederland en in Frankrijk het signalement bekend ge maakt van een bankier E. de S die verdacht wordt van verduistering van zes millioen francs. De S. had een kantoor te Ixelles bij Brusselhij leidde een weelderig leven, had een groot huis en verschillende auto's. Men gelooft dat hij de wijk heeft genomen naar een van beide genoemde landen. Een schilder vond dezer dagen op den weg tusschen Sloten en Balk (Fr.) een portefeuille met f30.000. Hij ontving van den eigenaar een bedankje. (Hbld Jackie Coogan is naar Palestina vertrokkenzijn oogen zijn te voren verzekerd voor 50.000 pond sterling evenals zijn haren. Er heerschen n.l. twee epidemiën in het oosten, waarvan de eene een kaal hoofd en de andere blindheid ten ge volge kan hebben. Te New-York (stad) is zekere G. C. Gustow in hechtenis genomen. De man was betrapt op brandstichting. Het kwam uit, dat hij tot dusver al meer dan 100 onbewoonde gebouwen had Nadat do Voorzitter vervolgens nog eenige artikelen van de wet -heeft uiteengezet, zegt hij: Thans, Mijne Heeren, over de door Ged. Staten voorgestelde vereeniging zelve: B. en W. hebben gemeend bij het uitbren gen van hun prae-advies in deze, het beste te handelen, met als uitgangspunt te nemen het advies wat zij destijds volgens art. 129 gemeentewet, aan Ged. Staten hebben op gezonden en welk advies ik u daar straks heb voorgelezen. Naar het bescheiden oordeel van B. en W. kunnen we reeds priori erkennen, dat Drunen en het dorp Elshout van de gemeen te Oud-Heusden, in 't algemeen beschouwd, zeer wel voor eene vereeniging in aanmer king komen Immers, le. de bevolking van beide plaat sen is nagenoeg uitsluitend katholiek en be hoort nagenoeg uitsluitend tot de R. K. Staatspartij, wat met zich medebrengt, dat door de vereeniging geen enkele politieke partij in hare vertegenwoordiging wordt ge schaad; 2e. De bezittingen en schulden van Dru nen bijeengenomen, zjjn relatiefsgewijze vrij wei gelijk aan de bezittingen en schulden van Elshout. Drunen .mag wat m-er schul den hebben, (echter moet niet worden ver geten, dat meerdere dier schulden, als de leeningen die ten behoeve van de Vakschool voor Schoenmakers en ten behoeve van den woningbouwvereeniging „Drunensch AVel- zijn" zijn aangegaan, meer als borgtochten moeten worden aangemerkt, dan als werke- lije schulden, omdat immers datgene wat door de gemeente Drunen in hoofdzaak aan rente en aflossing ten behoeve dier vakschool en woningbouwvereeniging wordt uitgege ven, wederom van deze wordt terug ontvan gen) daartegenover staat, dat Drunen rela tief genomen een hoogere opbrengst uit zijn bezittingen kan boeken, dan Elshout 3e. De som der op 't oogen-blik in beide plaatsen geheven belastingen zal niet zoo ver uit elkander loopen -4e. In beide plaatsen zijn over en weer zeer vele inwoners met elkander gehuwd; iie. Een gedeelte der Drunensche gemeente naren behoort onder de kerkelijke parochie vain Elshout 6e. Beide plaatsen hebben een gemeen- schappelijken Boerenbond en een gemeen schappelijke Zuivelfabriek en ten slotte, beide plaatsen zijn reeds in den z.g. Wolfs- hoek, een buurtschap van Drunen, aaneen gebouwd. In het meerbedoelde en voorgelezen ad vies echter, wat B. en W. ingevolge art. 129 gemeentewet, bij schrijven d.d. 12 April 1.1. aan Ged. Staten hebben gezonden, zijn meer in het bijzonder de voordeeleu en nadeelen eener vereeniging van Drunen met het dorp Elshout van de gemeente Oud-Heusden, na gegaan geworden en zijn deze voor- en na deelen in da advies naast elkander geplaatst geworden, om daardoor des te beter te laten zien, naar welken kant volgens h-»t oordeel van B. en W. de weegschaal diende over te slaan. De conclusie van B. en W„ zooals de Heeren hebben gehoord, was ten slotte ten gunste eener vereeniging, omdat volgens het oordeel van B. en W., vooral het voordeel, wat gelegen is in een door de vereeniging te- verkrijgen vereenvoudiging van adminis tratie en bestuur,, derhalve in een door de vereeniging te verkrijgen relatieve vermin dering in bestuursuitgaven, m.a.w. in een door de vereeniging te verkrijgen algemeene bezuiniging, van dien aard was, dat dit de in het advies genoemde nadeelen verre in waarde overtrof. En nu zal de eerste vraag van vele raads leden zijnIs het wel zeker, dat door een eventueele vereeniging er werkelijk bezui niging zal worden verkregen? Naar het oordeel van B. en W. zonder eenigen twijfel, zeer zeker, na verloop van enkele jaren. We moeten natuurlijk voorop -stellen, dat, als de gemeente Drunen grooter is geworden in inwoneraantal en gron-doppervlakte, we niét plotseling aan grootheidswaanzin gaan lijden,, door b.v. hals over kop een nieuw raadhuis te bouwen, fraaie wegen aan te leggen en ik weet al wat niet meer (even goed als we het thans met ons oud en zeker niet modern raadhuis af kunnen, zal dit ook na de vereeniging het geval zijn en zullen we eerst betere tijden dienen af te wach ten, voordat met den bouw van zulk een nieuw raidhuis kan worden aangevangen), m.a.w., voorop moet natuurlijk staan, dat we na de vereeniging geen „stadje" willen gaan spelen, maar slechts op dezelfde,, een voudige, gepaste en toch voortvarende wijze, onze huishouding voortzetten, gelijk we zulks tot heden hebben gedaan. En om U thans eenige gegevens te ver schaffen over die te verkrijgen bezuiniging, het volgende(Ik meen bij deze gegevens het dorp Elshout nagenoeg gelijk te mogen stellen met de gemeente Oud-Heusden, om dat het dorp Elshout het gros der inwoners van de gemeente Oud-Heusden bevat.) Wanneer na een paar jaren het wachtgeld van de door de vereeniging op wachtgeld gestelde ambtenaren, hetzij door benoeming elders van die ambtenaren, hetzij door pen- sioeneering dier ambtenaren en daardoor vermindering van het uit te betalen wacht geld of anderszinds, geheel of gedeeltelijk zal zjjn vervallen,, zullen door de vereeni ging reeds de salaris-uitgaven van een -bur gemeester, -secretaris-ontvanger en twee wethouders, om nog niet van andere ambte naren te spreken, zijn uitgespaard. En deze salaris-uitgaven, mijne heeren, van een klei ne 6000, beteekenen voor het budget van eene gemeente als Drunen dan na de veree niging zal zijn, n.l. een plaats van pl.m. 4000 inwoners, heel veel. En denk nu niet dat er door de vereeniging heel wat meer personeel ter secretarie van Drunen zal moodig zijn. Een behoorlijk schrijver en een volontair meer, zullen al heel veel kunnen doen, wier salaris toch in de verste verte niet opwegen tegen die van een burgemeester, secretaris en ontvanger te zamen. Zooals de heeren weten, zal bovendien, vol gens de huidige salarisregeling, het salaris van den nieuw benoemden burgemeester, den nieuw benoemden secretaris en den nieuw benoemden ontvanger van Drunen, niet wor den verhoogd, omdat deze verhooging eerst kan ingaan, wanneer Drunen een 5000 in woners rijk zal zijn geworden,, terwijl het inwonertal in casu na de vereeniging ter nauwernood 4000 zal bedragen. Maar daarenboven, zooals de heeren even eens weten, worden er meestal telken dage, meerdere, veelal gelijkluidende of nagenoeg gelijkluidende brieven vanwege het rijk of de provincie, aan de verschillende gemeen ten gezonden en ook omgekeerd, door de ver schillende gemeenten aan het rijk en de provincie en ook aan elkander onderling. Ook dus in dit opzicht zal bij een vereeni ging, de administratie van Drunen en Els hout gezamenlijk gevoerd, tot nagenoeg de helft kunnen worden gereduceerd, iets wat niet alleen een bezuiniging te weeg brengt bij de gemeen-te zelf. maar ook bfl het rijk en de provincie, n.l. wat betreft drukwerk, personeel enz. aldaar, (zulks zeer zeker, wanneer de vereeniging van -kleine gemeen ten in den lande niet tot enkelen beperkt blijft, maar systematisch wordt doorgezet) tot welke bezuiniging op rijks- en provincie uitgaven. wij even hard hebben mede te werken (we moeten die uitgaven toch im mers ook zelf betalen) als tot bezuiniging op de uitgaven van de gemeente. Dit zijn slechts enkele punten der bij een vereeniging op den duur te verkrijgen be zuinigingen, waaraan nog meerdere zouden kunnen worden toegevoegd. De scholen kwestie en de politie laat ik nog terzijde. Vervolgens zal moeten worden toegegeven dat over het algemeen een grootere ge meenschap de economische en sociale be langen barer leden krachtiger zal kunnen behartigen dan een kleine gemeenschap en daarom ook uit dit oogpunt een vereeniging van kleine gemeenten in 't algemeen zeer wenschelijk is. Ten slotte, mijne heeren De huishouding eener gemeente zal zich in grondbeginsel moeten gedragen naar dezelfde regelen als die van een particulier en dan spreekt het toch vanzelf, dat wanneer eens twee parti culiere gezinnen toevalligerwijze zonder groote bezwaren tot één huishouding zouden kunnen worden vereenigd, de alsdan te voe ren gezamenlijke huishouding der twee ge zinnen vereenigd, goedkooper zoude zijn, als de som der twee huishoudingen van de twee gezinnen apart. In den laatsten tijd i-s er door velen druk critiek geoefend op de in den lande -toege paste bezuinigingsmethode. Volgens sommi ge lieden kon deze bezuiniging nog verder gaan, omdat volgens deze, nog niet voldoen de op de salarissen der ambtenaren was be zuinigd, volgens andere daarentegen ging de toegepaste bezuiniging te ver, omdat volgens hen, er te veel eenzijdig op de salari-ssen der ambtenaren was- bezuinigd geworden. Dit laatste,, mijne heeren, het meest ge opperde bezwaar, valt bij een -bezuiniging als door de vereeniging van kleine gemeen ten te bereiken valt, niet te opperen. Im mers, geen enkel ambtenaar wordt er in zijn finantieele positie mede geschaad. Wat we echter bij een dergelijke door te voeren bezuiniging noodig hebben is een goede wil, is de wetenschap, dat we om iets goeds te bereiken, we ons over kleine fjjn- I gevoeligheden moeten kunnen heenzetten. Gebeurt zulks, dan kan het niet anders, of met tevens een zuinig beheer van de zijde - van -het toekomstig gemeentebestuur, moet een vereeniging van Drunen met het dorp Elshout zeer zeker aia verloop van eenige jaren ten goede komen aan allen en alles. Om bovenstaande redenen hebben B. en W. het voorgelezen advies destijds aan Ged. Staten uitgebracht en om bovenstaande re denen meenen zij ook thans Uwen Raad te mogen voorstellen uw stem te geven ten gun ste der vereeniging van Drunen met het dorp Elshout van de gemeente Oud-Heus den. Thans, mijne heeren, nog iets over de re dactie va-n het door Ged. Staten voorgestel de wetsontwerp der vereeniging: B. en W. kunnen cp een enkele uitzonde ring na. zich geheel vereenigen met de re dactie van het ter tafel zijnde wetsontwerp tot vereeniging van Drunen met het dorp Elshout van de gemeente Oud-Heusden. Die uitzondering is n.l. deze: Nu eenmaal in het ontwerp-wetsvoorstel in art. 1 en vervolgens gesproken wordt over een „vereeniging van Drunen" in plaats van over een „uitbreiding van Drunen", welke laatste benaming volges het beseheiden oor deel van B. en W. in casu (immers, slechts een gedeelte der gemeente Oud-Heusden, n.i. het dorp Elshout, wordt aan de gemeente Drunen toegevoegd) juister ware, (ter voor koming van verwarring hebben daarom B. en W. ook in hu-n praeadvies deze term „vereeniging" maar overgenomen) en nu er onder meerdere in art. 4 gesproken wordt van de opgeheven gemeente Drunen, meent het college van B. en W. dat niet kan wor den volstaan, met in de memorie vain toe lichting betreffende dit wetsontwerp, aan gaande de rechtspositie der ambtenaren van Drunen, uitsluitend te memoreeren, dat in de gemeente Drunen de vereeniging geen ontslag van ambtenaren tengevolge zal heb ben, al zal di-t misschien in facto ook niet zijn en met verder te verwijzen naar een artikel handelende over de rechtspositie der ambtenaren, zooals deze in het ontwerp van wet tot vereeniging der gemeenten Heusden, Herpt en Bern met een deel van Oud-Heusden is geregeld geworden. B. en W. zjjn van oordeel, dat, zooals het ontwerp momenteel er thans ligt, alle amb tenaren, dus ook de burgemeester en de ambtenaren van Drunen,,. bij een eventueele vereeniging ontslagen zullen zijn, deze amb tenaren derhalve slechts door de desbetref fende machten kunnen worden herbenoemd en nu, eenmaal verrassingen in deze wereld niet buitengesloten zijn, een regeling betref fende de rechtspositie der ambtenaren van Drunen in het ontwerp-wetsvoorstel zelf -ten eene male onmisbaar is, niet alleen uit een oogpunt van wetsvolledigheid, maar ook opdat geen enkel ambtenaar van Drunen, al is het dan ook de geringe, kans zou loo pen, bij een eventueele vereeniging van Dru nen met Elshout, door -het gemis eener re geling zijner rechtspositie ,in de wet zelf, in zijn finantieele belangen zou geschaad wor den. B. en W. van Drunen meenen derhalve, wat de redactie betreft van het ontwerp- wetsvoorstel der vereeniging van de gemeen te Drunen met het dorp Elshout van de ge meente Oud-Heusden, dat aan dit ontwerp wetsvoorstel -zullen moeten worden toege voegd eenige nagenoeg anologe bepalingen, zooals deze in het wetsontwerp tot vereeni ging der gemeente Heusden, Herpt en Bern met een deel van Oud-Heusden zijn gere digeerd geworden en wel in art. 7 lid 3 en art. 10, welke artikelen dan na een kleine wijziging zullen moeten luiden: Ik meen, mijne heeren, dat ik thans na mens het college van B. en W„ het ter ta fel zijnde wetsontwerp voldoende heb toe gelicht. Ik -heb op de eerste plaats U een uiteen zetting gegeven vant ile wijze waarop de verèeii'igipg 'en' -spfïtsing"van gemeenten in de wet is geregeld, op de tweede plaats heb ik U medegedeeld en met argumenten toe gelicht hoe het oordeel van B. en W. is over de vereeniging zelve, en op de derde plaats heb ik het gevoelen gezegd van B. en W. over de redactie van het ontwerp-wetsvoor stel, waaraan volgens het oordeel van B. en W. eenige kleine wijzigingen zullen moeten worden aangebracht. Thans, mijne heeren, zal ik U in de ge legenheid stellen Uw gevoelen omtrent het ter tafel zijnde ontwerp-wetsvoorstel ken baar te maken en zou ik u beleefd willen verzoeken zulks, om een snelle afdoening mogelijk te laten zijn, niet telkens bij stuk ken of brokken Uwe meeningen te openba- en, maar dit zooveel mogelijk in eens te doen, wanneer gij de eerste maal het woord dienaangaande krijgt. Voorzitter. Ik kan. hier ook nog mede- deelen dat de 7 leden voor de z.g. dubbelen raad bij enkele candldaatstelling zjjn geko zen, wat voor de gemeente een groot voor deel beteekent, aangezien eene verkiezing al weer spoedig een 200 300 gulden aan de gemeente zou hebben gekost. Het gevoelen van den raad en dat van den z.g. dubbelen raad, moet aan Ged. Staten kenbaar worden gemaakt- Van Drunen. Dus alle ambtenaren wor den, als de vereeniging doorgaat, ontslaan. Voorzitter. Ja, hadden wij iemand aan het G.E.B. verbonden, dan ook zou deze worden ontslaan, evenals de politie. Van Drunen. Ivan in de verordening niet worden gezet dat de ambtenaren moeten blijven. Voorzitter. Dat wordt moeilijk. Dan moet het heele ontwerp onderst boven worden gegooid. Pijnenburg. In de toelichting staat niet veel daarover. Voorzitter. Op het Gouvernement is men van het idee uitgegaan dat de ambtenaren allemaal wel zullen blijven en daarom is het zoo opgemaakt, maar waar een gemeente wordt opgeheven is het logisch dat de amb tenaren worden ontslaan en dat voor de nieuw te vormen gemeente weer ambtenaren worden benoemd. Billijk is het derhalve, dat over de rechtspositie van de ambtenaren wordt gesproken. Pijnenburg. Ik had niet gedacht dat dit heden reeds zou worden besproken en heb daarom het 'schrijven nog maar even ter loops ingezien. Zou in het concept niet een artikel gevoegd kunnen worden dat de ambtenaren moeten blijven. Voorzitter. Beter is als door mij voorge steld. Ook op het gouvernement, waar ik over deze kwestie heb gesproken, kon men er zich goed mee vereenigen. Het best is dus om den normalen weg in z'n geheel te volgeh. W. v. d. Wiel. Ik ben voorstander van ver eeniging maar ik begrijp niet goed dat Ged. Staten, die toch al langer met vereeniging van gemeenten bezig zijn, hier. niet -een jaar of 2 of 3 eerder mee zijn gekomen dan had geen nieuwe burgemeester benoemd behoe ven te worden. Overigens ben ik ook voor rechtspositie van ambtenaren. Muskens. Ik kan me met het voorstel van Burg. en Weth. goed vereenigen. Het wordt bijna overal zoo gedaan. Met algemeene stemmen wordt besloten aan Ged. te adviseeren als door den Voor zitter voorgelezen. Voorzitter. Binnen enkele dagen zal de Commissie vergaderen en dan, zal ook het gevoelen daarvan aan Ged. Staten opgebon den worden. In een vorige vergadering is gezegd, dat Burg. en Weth. met eene bepaling omtrent de rooilijn zoudeji komen. Het komt Burg. en Weth. voor daarmede tot na de vereeni ging te wachten, anders zou men na Januari misschien weer opnieuw kunnen beginnen. W. v. d. Wiel. Zou de politie nog eens goed toe willen kijken op het woonwagenkamp. De menschen die met hun landerijen daar om zijn gelegen ondervinden veel last. Haver en aardappelen, alles wordt er gestolen. Voorzitter. Voortdurend wordtf daarop ge let, ook door de marechaussee'», die ik daar om heb verzocht. Ik zal het toezicht echter nog laten verscherpen. Dikwijls is het las tig, want is er eens iets, dan kan men geen getuigen krijgen. Daar moeten ze niets van hebben. Van Drunen. Bij wachtpost 33 staan C hoornen, die zouden verleden jaar al worden gerooid, maar wat toen niet mocht van het staatsbosehbelieer. Voorzitter. Voor boomen staande buiten de kom der gemeente, moet die commissie wor denden gehoord. Van Drunen. Nu zijn er al 4 van dood. Voorzitter. Wij zullen direct schrijven, want liet is beter dat we de boomen levend kunnen verknopen dan wachten tot dat ze allemaal dood zijn. Van Spijk. Hier is nogal eenig jachtter rein van de gemeente open. Ik zou het ver pachten. Wordt besloten de omliggende landeigena ren te vragen of ze tegelijk willen verpach ten, wat dan later publiek zal geschieden. Voorzitter. De pacht van de 100 bunder loopt ten einde. Nu moeten de landerijen worden geschat. Wordt besloten dat de raad ter plaatse de perceelen zal gaan schatten. De huurders kunnen deze dan weer voor de geschatte prijzen inhuren. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6