Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD Gemeenteraad. FEUILLETON „NO O DRAB AND" NUMMER 70 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1924 UITGAVE WAALWJJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. - WAALWIJK. Openbare vergadering van den raai dezer gemeente op Vrijdag 29 Augus tus, des namiddags ten 6.45 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer Moonen. Zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Tiinmer- mans-Verschur». De notulen de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens met de agenda te beginnen deelt de Voorzitter den uitslag van de gebonden aanbestedingen mede. Daar uit blijkt dat de laagste inschrijver voor de 24 woningen in de Sit. Cris- pijnstraat, de heer Lucas te Moerdijk, zich in zijne berekening heeft vergist. Na de aanbesteding heeft hij daarvan direct kennis gegeven. Het hem toch gunnen zal vermoedelijk bezwaren op leveren. Echter is men nog met hem in correspondentie. Eenige ingekomen stukken, waaron der een schrijven van Z. Excell. den Minister van Waterstaat, waarin hij mededeeling doet dat in de kosten voor de verbetering van de Haven, tot een maximum-bedrag van 81.000, voor een derde deel zal worden bijgedragen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding verslag van de Gasfa briek en Waterleidingbedrijven. Naar aanleiding van dat verslag wenscht de heer Smolders een en an der op te merken. Uit het verstrekte overzicht betreffende het gasverbruik over bet le halfjaar is niet af te lei den wat hij zich daarvan had voorge steld, toen hij om deze gegevens heeft gevraagd. Dit is niet toe te schrijven aan de gegeven cijfers, doch meer aan de groote schommelingen en wisselval ligheden die zich bij de gasafname voordoen. Achteraf gezien zou een beter overzicht zijn verkregen door de totaal-afname over het le halfjaar in groepen te rangschikken. 71) Toch zijn thans een paar opvallende zaken naar voren getreden, n.l. dat vooral bij de gewone gasverbruikers een zeer groot aantal aangeslotenen totaal niets verbruikenin de maand Juni maar liefst 97. Voor inuntgas- verbruikers was dit getal, volgens de opgaven, in de maand April het hoogst en wel 41. Er blijkt ook uit, dat de totale afname door gewone verbrui kers het le halfjaar 9000 M3 meer be dragen heeft dan in het le halfjaar van 1923.. Bij de muntverbruikers is dit slechts 3500 M3. Voor de straat verlichting blijkt ongeveer 2700 M3 te zijn bespaard bij 1923. Aan de fabriek heeft spr. nog cijfers opgevraagd, welke hem welwillend zijn verstrekt, van de afname tegen het gewone en tegen het verlaagde ta rief. En deze cijfers geven verrassen de uitkomsten. Gewoon gas tfgen 15 cent is er on geveer 68000 M3 afgenomen, doch te gen 9 cent pl.m. 92000 M3, wat al 2000 M3 meer is dan voor een half jaar ge leden geraamd is en 28000 M3 minder a 15 cent als de begrooting voor een half jaar geleden aangeeft. Hier wordt al vrij duidelijk gede monstreerd, zegt spr., wat hij altijd heeft vermoedt, n.l. dat door deze ver bruikers aanmerkelijk meer gas a 9 cent wordt afgenomen dan tegen het gewone tarief. Dat is over het le kwartaal bijna 4 cent beneden kostprijs, zoodat er dus verlies op wordt geleden, iets waar wel eens aan gedacht mag worden. Zeer belangstellend is spr. ook, hoe veel het beneden den kostprijs van het tweede kwartaal zal zijn. Met grooten vreeze vreest hij, dat, als het zoo door gaat, het aan het einde van 1924 donker gesteld zal zijn met de uitkomsten van het gasbedrijf. Voor muntgas zijn de verlioudings- cijfers aanmerkelijk gunstiger, 'hoewel alle twee deze tarieven beneden het geraamde zijn gebleven. Vervolgens is op den staat niet vermeld het verwar - mingsgas a 5 cent. Daarom heeft hij wel niet gevraagd, maar liij wil dit naar voren brengen omdat volgens een bericht in het plaatselijk blad, vele hakkers zullen aansluiten, waardoor tegen dit tarief zeker een zeer groot kwantum gas zal worded afgenomen en dan is spr. weer zoo pjjssimistisch gestemd over de produceCrijig van dit gas tegen 1-J cent zooals» wethouder Gragtmans indertijd mededeelde, dat zulks dan nog eenige winst zou afwer pen. Tenslotte komt in het schrijven van de gascommissie wel naar voren dat het eerste halfjaar 64000 M3 minder is afgenomen, volgens de verstrekte get gevens met de bij telling van ongeveer 1100 M3 a 5 cent, is het echter maar ongeveer 42.700 M3, doch er is geen aandacht aan geschonken dat hiervan 40.000 M3 komen die tegen liet gewone 1 tarief minder afgenomen zijn. Als het slechts gaat over het totaal-kwantum gas dat afgenomen wordt zoo groot - mogelijk te doen zijn, dan konden alle J tarieven wel op 9 of 5 cent gesteld worden, maar daarmede is de bedrijfs- begrooting niet sluitend te maken. Een zeer groot kwantum gas wordt thans beneden kostprijs afgenomen en wat tegen het gewone tarief afgeno- ^gT^WAA LW U K f<TPTT^7 DOOR ERVARING STERK. i men wordt, zal de productiekosten niet in evenwicht houden. Hij vreest dat de uitkomst op het laatst van het jaar sober zal zijn. Vervolgens wil hij nog op iets wij zen, wat direct met de tarieven niets heeft te maken, maar wat toch van be lang is. Toen besloten werd gas voor verwarming te gaan leveren ii 5 cent, is door hein gevraagd of de capaciteit van den nieuwen gashouder daar wel op berekend was en of dat zulks vooral 's winters, niet tot moeilijkheden aan leiding zou kunnen geven, waarop door den heer Roggeveen is gezegd dat juist des zomers de afname van gas grooter was dan 's winters, maar uit de jaarverslagen is te zien dat telkens gedurende de wintermaanden meer gas wordt verbruikt. In die vergade ring moest hij dat aannemen omdat de heer Roggeveen lid van de gas-com- missie was, maar nu, bij het nazien, komt het anders uit. De heer Gragtmans geeft toe dat van het gewone gas 67000 M3 is ver bruikt en van het gas van 9 cent 92000 M3, doch dat komt doordat de gasmo toren van de fabrieken een groot kwan tum gas afnemen. Trekt men dit er af, dan komt men aan een gelijk cijfer. De heer Smolders gaat daarmee ac- coord, doch merkt op dat deze afne mers juist die categorie zijn die den kostprijs doet drukken. Van deze tarie ven wordt meer en meer afgenomen, terwijl het gebruik van het gewone ta rief achteruit loopt. De heer Gragtmans zegt, dat juist de twee laatste maanden van het jaar het meeste gas door de gewone verbrui kers wordt afgenomen. De kostende prijs is juist als zijn moet maar men krijgt eene verandering. De accoun tant wil alles over een vol jaar verdee- len. Zoo moeten gedurende deze drie maanden de meeste werkzaamheden worden verricht, wat allemaal ook op deze maanden komt te drukken en dat moet niet, alles moet over een vol jaar worden verdeeld. Smolders. In het eerste kwartaal is er niet gewerkt en toch is de kostprijs 2 cent hooger, ook al is de steen kool 1.40 por ton goedkooper ge- weest. In 1923 is dan ook iets duurder geproduceerd dan in 1922. Gragtmans. Dat is een algemeen verschijnsel. Het le halfjaar is altijd slecht, dat is nu al zoo 20 jaar en we zullen hopen dat ook nu het, tweede halfjaar alles zal goed maken. Maar ik zeg ook dat het nu te gewaagd is, om nu tot verlaging van den prijs over te gaan. Smolders. Men is 42000 M3 beneden de raming gebleven. Schrijven van Ged. Staten betref fende de begrooting 1925. De heer Eibers zegt niet te weten wat Ged. Staten hebben geschreven, omdat hij niet in de gelegenheid is geweest de stukken in te zien en vraagt of er bezwaar bestaat om het schrijven thans voor te lezen. De Voorzitter heeft daar absoluut geen bezwaar tegen en ieest het schrij ven voor. Daarin deelen Ged. Staten mede, dat ze nog steeds v.an oordeel zijn, dat thans liet oogenblik nog niet gekomen is om tot een algemeene vermindering van salarissen van het gemeente-per soneel over te gaan. Ged. Staten zijn van meening dat in ieder geval behoort te worden gewacht totdat de herzie ning der Rijks-salarisregeling, welke thans in voorbereiding is, haar beslag heeft gekregen, vooraleer zulke ingrij pende maatregelen worden genomen ten aanzien der gemeente-salarissen. Bovendien behoort een .dusdanige herziening zorgvuldig te worden voor bereid en de belangen van personeel en gemeente te worden gewikt en ge wogen, wat niet voldoende geschiedt, zoo, gelijk thans is geschied, zonder meer een gelijke korting op alle sala rissen wordt toegepast. Ook Burg. en Weth. zijn, blijkens hun preadvies van 1 Mei geheel van dit gevoelen. Een ander argument tegen uniforme salaris verlaging vinden Ged. Staten in het steeds in de discusie op den voorgrond tredende motief vergelij king in de loonen met de plaatselijke industrie. Dit vestigt den indruk dat het bezwaar tegen handhaving der loonen meer gericht is tegen het werk- liedenpersoneel dan tegen het adminis- 47e JAAKGANG. De licho van het Zuiden, Waalwjjksclie ei Lanptraatsche Courant» Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tiën 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „De Bcho van het Zuiden". ëlcieil De waarheid, generaal. Tot op hedeu heb ik die aanslagen tegen mijn leven ge heim gehouden, ten einde geen onheil te brengen over de familie een zonderlinge familie die mejuffrouw De Briais wegens een niet reehtstreeksche, maar aangetrouw de verwantschap, heeft opgenomen, toen haar ouders stierven. De aanslag heeft mij evenwel van besluit doen veranderen, want deze is nog lafhartiger dan de vorige. Dit maal ben ik getroffen en de wond, die zij mij hebben toegebracht, zal nooit genezen wellicht. Daarom is bet noodig dat ik spreek en za^ sPreken tegenover u. Filip Dormelles deelde daarop openhartig en getrouw naar waarheid zijn verhouding tot de familie De Prabert mede en vertelde alles wat er in de Alpen was voorgevallen het doorzagen van de brug over den berg stroom, de poging om hem onder een rots blok te verpletteren, het geweerschot van Martineau en de zonderlinge gebeurtenissen op Saint-Colomban. Hebt ge bewijzen voor alles wat ge mij daar verteld hebt? vroeg de generaal. Ja, generaal,, genoeg om u te overtui gen en dat is mij reeds voldoende. Vooreerst kan de soldaat Martineau, mijn oppasser, waarvan ik u gesproken heb, mijn verhaal bevestigen en ten tweede heb ik nog een horloge in mijn bezit, met de voorletters van Daniël Hilson, gevonden op de plek, waar hij bet rotsblok op mij wilde kantelen. Zeer goed. Wanneer het zoover mocht komen,, dat 'gij voor den krijgsraad moet verschijnen, dan zal ik dien soldaat als ge tuige oproepen en het gevonden horloge bij het dossier doen voegen. Evenwel, mijn beste Dormelles, wordt hierdoor weinig licht ver spreid over de eigenlijke beschuldiging, het ontvreemden van lias B135. Dat is helaas maar al te waar, gene raal,-het bewijst alleen, dat ik alles te vree zen heb van Aurélien De Prabert en van zijn oom Daniël Hilson. Aurélien is mijn me deminnaar, hij vreest dat zijn vader hem zal onterven en daarom wil hij zich verze keren van het vermogen van mejuffrouw Marguériete De Briais. Ik voor mij ben stel lig overtuigd, generaal, dat de valstrik, die mjj gespannen werd, vier dagen voor mijn huweljjk met mejuffrouw De Briais, het werk is van die beide mannenAurélien De Prabert en Daniël Hilson. Jawel, maar dat is slechts een moreele overtuiging, die ik trouwens ten volle deel. Ik begrjjp zeer goed, dat die mannen er be lang bij hebben, u te onteeren, teneinde uw huwelijk te beletten, maar om dit spoor te volgen, moeten wij toch het een of andere uitgangspunt hebben. Generaal, Aurélien De Prabert en Da niël Hilson zijn club-vrienden van kolonel Allevard en zij komen hem soms van het bureau afhalen. Generaal Roland sprong van zijn stoel op. Is het waar vva-t ge daar zegt? vroeg hij. Ik lieg nooit, generaal, bovendien zal mijn collega Massias, kapitein van de ar tillerie, het kunnen bevestigen. Het spijt mij, dat ik eenigszlns ais verklikker moet handelen, ik had liever gewild, dat u het langs een anderen weg ter oore was geko men, maar de vreeselijke beschuldiging die op mij rust, geeft: mj) het recht mij met alle middelen, die mij voor de hand komen, te verdedigen. Wel verduiveld! Wel verduiveld! her haalde generaal Rolland eenige malen, ter wijl liij opstond en met groote passen het bureau heen en weer liep. Ten slotte bleef hij met de handen op den rug, voor Filip Dormelles staan. En hoe komt het dat men in een lade van uw schrijfbureau, in uw woning aan de rue Bonaparte, lias B135 heeft terugge vonden? vroeg hij eensklaps. Ik verzeker u, generaal, dat die pa- MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN pieren daar niet lagen toen ik om vijf mi nuten voor negen vanmorgen van huis ging. Zoo. Trouwens, een sluwe verrader, zooals de anonieme brief toch mij doet voorkomen, laat een brief aan het adres van Ludwig Merz, waarbij zulke gewichtige documenten zijn ingesloten, niet in een lade van zijn schrijfbureau liggen. Hm... neen... niet waarschijnlijk, maar misschien De generaal was het met zichzelf niet eens. Iemand die zulk gevaarlijk spel speel de, zou zeker wel alle mogelijke voorzorgen nemen, maar het was meer gebeurd, dat zelfs de behendigste schurken zich door een onbegrijpelijke domheid verrieden. Hoe komt het dat brief en adres met uw handschrift zijn geschreven? vroeg de ge neraal verder. Ik verzeker u, generaal, dat noch brief, noch adres door mij geschreven zijn, men heeft mijn handschrift behendig nagebootst. Dus dan zou er ook 'nog een falsaris bij betrokken zijn? Ja, generaal. Het is een fijn gespannen intrige, Dor melles. Zonder Filip den tijd te geven nog iets te zeggen, keerde hij zich om en hervatte zijn wandeling door het vertrek. Hij was merk baar ontstemd, de brave generaal Rolland. Zeer kalm van aard, gewoon aan de rust en stilte van zijn studeerkamer, had hij af schuw van alles wat die rust kon verstoren en de zaak-Dormelles deed dit in niet ge ringe mate. Als hij niet zooveel sympathie voor den jongen officier en zooveel achting voor diens bekwaamheden had gehad, dan zou hij slechts zijn rapport behoeven op te maken, dat aan den minister inzenden en de zaak zou verder door den krijgsraad be handeld zijn geworden, maar het betrof nu juist een officier die zulk een schoone toe komst voor zich had, die zooveel bewijzen van kunde en ijver had gegeven, dat alle militaire autoriteiten met lof van hem ge waagden en die bovendien zulk een rond borstig voorkomen had, zulk een eerlijke, ongekunstelde manier van spreken, dat hij alle harten terstond voor zich moest inne men. Komaan, hij wilde nog een laatste poging wagen, om licht over deze zaak te versprei den. Nadat hij nog eenige malen gebromd had Verduiveld, verduiveldzooals zijn gewoon te was, wanneer hij in hevige opgewonden heid verkeerde, belde hij den oppasser. Deze, een oude kurassier, militair in merg en been, opende de deur en bleef onbeweeg lijk staan wachten op de bevelen, die hem gegeven zouden worden. Ga aan kolonel Allevard zeggen, dat ik hem terstond moet spreken, zeide de ge neraal. De kurassier salueerde en ging heen. Weer liep de generaal eenige malen het bureau heen en weer en wendde zich daarop nogmaals tot Filip. Ge kunt u er op beroemen, dat ge mij geheel van streek gemaakt hebt, bromde hij. Buiten mijn schuld, generaal,, zeide Fi lip zacht. Dat mag ik verduiveld wel lijden, an ders Kolonel Allevard trad binnen en de ge neraal, zonder zijn zin te voltooien, wendde zich terstond tot hem Zeg mij eens, kolonel, was lias B135 gisteren nog op haar plaats? Ja, generaal. Weet ge het zeker? Volkomen zeker, generaal, en ik heb er ook in mijn rapport nadrukkelijk op ge wezen. Ik moest gisteren toevallig iets in doos B. zoeken en heb mij toen overtuigd, dat er niets in ontbrak. Hoe laat was het ongeveer? In den voormiddag, tussclien elf en twaalf uur. Dus moet de diefstal na dien tijd heb ben plaats gehad? Ja, generaal. Goed. Zijn er gisteren vreemden hier geweest? Ik kan het mjj niet herinneren, gene raal. Hebt gij niet het een of ander bezoek ontvangen? Een bezoek? O! wacht, eens, ja, twee vrienden zijn mij omstreeks vier uur met een rijtuig komen afhalen, maar ik geloof niet, dat zij op mijn bureau zijn geweest. Daar moet gij zeker van zijn, het be treft een zaak van gewicht. De aarzeling van den kolonel was hem niet ontgaan en ontstemde hem nog meer, zoodat zijn toon bflna barsch klonk. Roep uw oppasser, beval hij kortaf. Kolonel Allevard werd vuurrood van toorn, er lag een bits antwoord op zijn lip pen, maar hij weerhield het en gehoorzaam de. De kurassier trad weer binnen. Zijn er gisteren burgers op dit bureau geweest? vroeg generaal Rolland. Hoeveel? Twee, generaal? Hoe laat? Kwart voor vieren, generaal. Zijn zij lang gebleven? Een minuut of vijf, generaal. 't Is goed. Op een wenk van den generaal verwijder de de kurassier zich weer. Is dat juist, kolonel Allevard? vroeg de generaal, zoodra de oppasser weg was. Ja, generaal, ik herinner het mij nu zeer goed. Wie waren die twee vrienden van u, die gij hier ontvangen hebt? Twee lieeren uit de hoogere kringen mijnheer Aurélien De Prabert en zijn oom, mijnheer Daniël Hilson. Generaal Rolland knikte even en wierp daarbij een zijdelingschen blik naar Filip. Daarna liep hij nogmaals het vertrek rond, met de handen op den rug, en bromde herhaalde malen Verduiveld, verduiveld Tenslotte bleef hij recht voor kolonel Al levard staan. Ik zal u zeggen wat het geval is, kolo nel, zeide hij barsch, uw vriend, mijnheer Aurélien De Prabert, is de medeminnaar van kapitein Dormelles, het schtjnt dat die heer er veel belang bij heeft, dat liet huwe lijk van den kapitein niet zal doorgaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1