Pathéfoon nieuwen Inboedel. Advertentien Notaris RIETRA publiek ver koop en I jj tratief personeel. Ook om deze redenen achten Ged. Staten een goed voorbe reide herziening der salarisregeling veel billijker dan een uniforme aftrek. Nog een ander bezwaar rijst tegen de thans in de begrooting opgenomen ramingen der salarisregeling. Nog steeds zijb ongewijzigd van kracht de salaris-verordening, vastgesteld in de Raadsvergadering van 1 December 1920, benevens de op 22 November vastgestelde loontabellen van bet werk lieden-personeel. Zoolang deze veror dening, enz., niet zijn gewijzigd, behoo ren bedoelde ramingen te geschieden in overeenstemming daarmede. Resumeerende verzoeken Ged. Sta ten den Raad met den meesten aan drang op de onderhavige begrooting de salarissen te ramen op de tot 1 -Ja nuari genoten bedragen en een alge heele herziening der salarisregeling zoo althans op dat tijdstip nog over wegende redenen daartoe dwingen, eerst ter band te nemen, nadat de her ziening der salarisregeling van het Rijk haar beslag kan hebben verkregen De beer Roggeveen merkt op dat deze aangelegenheid al zoo vaak is .be sproken en de motieven al zoo menig maal tegenover elkaar zijn gezet, dat men daarin uitgeput is. In een vorige vergadering heeft bij voorts al eens opgemerkt, dat het niet opging wat door Ged. Staten naar voren was ge bracht, n.l. om alleen van administra tief personeel te spreken. Blijkbaar beeft men die fout ingezien en is daar om uit een ander vaatje gaan tappen. Nu gaat men denken aan de kwestie van de arbeiders. Het Rijk beeft ge woon met 5 pet. gekort en met 1 Oc tober wordt dat nu 10 pet. De Voorzitter geeft toe dat men bij het Rijk tot korting is overgegaan als door den beer Roggeveen gezegd. Men moet dat doen om een kloppende be grooting te krijgen en dat is bier niet bet geval. De belasting is hier wel lioog maar toch niet zoo, dat zulks een re den kan zijn om noodzakelijk tot ver laging van de loonen over te gaan. Niet uit bet oog mag worden verloren dat de salarissen van het Rijksperso neel in verhouding veel liooger zijn ge weest. De Commissie Raaijmakers heeft daar al eens op gewezen, motie ven, zou hij zoo denken, om eens na te gaan of men wel op liet eenmaal inge nomen standpunt moet blijven staan. Vooral moet er ook aan gedacht wor den dat Waalwijk en nog een paar ge meenten van kleineren omvang, slechts tot dezen maatregel zijn overgegaan. Eibers. Men wil dus alles laten zoo als het is geweest. Voorzitter. Dat wil zeggen tot 1925, als wanneer een nieuwe salarisregeling in bet leven zal worden geroepen naar den maatstaf van de Rijksregeling. Ik kan ook wel mededeelen, dat, wat ik heb gezegd, een uiting is van bet Dag. bestuur. De heer Roggeveen ziet niet in waar om die categorie moet zijn gescheiden ook zoo in de week- en jaar-salarissen. De heer Smolders merkt op dat bet een kwestie zal blijven hoe men de zaak beziet. Voor handhaving van het genomen besluit stemmen de heeren Groenen, Eibers Verwiel, Roggeveen, de Graaff, Van Driel en Ooinens. Tegen de heeren Van der Aa, Van der Geld, Klijberg, Gragtmans en Smolders. 2. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van schoolgeld voor de Gemeente-avond-teekenscbool. Besloten wordt liet schoolgeld te be palen op 2.per cursus bij een in komen van 800999; 3.bij een inkomen van 1000ƒ10994. bij ƒ1100—ƒ1199; ƒ5.— bij ƒ1200— 13496 bij 1350—14998.— bij 1500—199910.— bij 2000— ƒ2999; ƒ12.— bij 3000—3999 en 14.bij een inkomen van 4000 of meer. 3. Voorstel tot opheffing der zeker heid, gesteld door de ontvangers der voorm. gemeenten Waalwijk, Baard wijk en Besoijen. Conform bet voorstel van Burg. en Wetb. wordt met algemeene stemmen besloten. 4. Vaststelling van bet vermenig- vuldigingscijfer voor de Gemeentelijke Inkomstenbelasting, voor bet belas tingjaar 192425. In bun preadvies wijzen Burg. en Wetb. er op, dat aangezien de factor moet worden vastgesteld voor de be lastbare inkomens in zijn geheel be kend zijn, de vaststelling van dien fac tor een sprong in het duister blijft, een schatting, die eigenaardige verras sende uitkomsten kan geven. Burg. en Wetb. meenen dat met een factor van 3,5 kan worden volstaan om een op brengst te verkrijgen van ongeveer 141.500. Verleden jaar was liet hef fingspercentage 4. Nadat de beer Roggeveen heeft op gemerkt, dat 1G0 belastingbiljetten meer zijn uitgereikt dan een vorig jaar, dus verwacht mag worden dat de in komsten hooger zullen zijn, wordt het voorstel van Burg. en Wetb. met al gemeene stemmen aangenomen. 5. Voorstel tot verlaging der rente van de geldleeningen, aangegaan met bet Waterschap de Binnenpolder van Besoijen. In bun preadvies zeggen Burg. en Wetb. dat in verband met de extra aflossing van geldleeningen, zij des tijds aan het Waterschap de Binnen polder van Besoijen te kennen hebben gegeven, dat bij ben bet voornemen bestond, om de door de voormalige ge meente Besoijen met dat Waterschap gesloten geldleening geheel af te los sen en zulks met het oog op den hoo- gen rentevoet waartegen deze leenin gen waren aangegaan. (De oorspronke lijke rente ad 3 pet. werd met ingang van 1 Juli 1921 verhoogd tot 6 pet. per jaar.) Naar aanleiding daarvan gaf het be stuur van voornoemd Waterschap te kennen, dat het genegen was om bij bet ingaan van bet nieuwe rente-jaar, zijn de 1 Juli 1924, de rente van alle met hen gesloten leeningen met 1 pet. te verlagen en alzoo terug te brengen op 5 pet. per jaar. Waar deze laatste rente niet te boog is te noemen, zijn Burg. en Wetb. op bun aanvankelijk voornemen terug gekomen en besloten voor te stellen, de rentevoet van alle met bet Water schap de Binnenpolder van Besoijen gesloten geldleeningen niet ingang van 1 Juli 1924 terug te brengen op 5 pet. per jaar. Met algemeene stemmen werd daar toe besloten. 6. Voorstel tot aanvulling der in structie van den Gemeente-Genees heer. Wordt besloten in de instructie vast te leggen dat de Gemeente-Geneesheer verplicht is bet Gemeente-bestuur van dienst te zijn tot liulp bij bet voorko men en de bestrijding van besmette lijke ziekten. Aangenomen. 7. Voorstel tot bet openen van een rekening-courant bij de Gelderscbe Credietvereeniging. De Voorzitter merkt op dat 't slechts eene bestendiging is van 'n bestaanden toestand, welke echter door een raads besluit moet worden gedekt. 8. Benoeming van een lid in bet bestuur van het R.K. Burgerlijk Gast huis, wegens periodieke aftreding van den beer J. van Oalker. De heer Van Calker wordt herkozen. 9. Benoeming van een lid in het College van Regenten van het Oud- Mannenhuis. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren Klerx en Jac. Oomens. De Voorzitter deelt mede, dat een vorige maal de heer Jac. Oomens bui ten de voordracht om is gekozen, wat later een informaliteit bleek te zijn, wijl in de stichtingsbrief duidelijk staat, dat de regenten uit een voor dracht moeten worden benoemd. Daarna wordt de beer J. Oomens met op een na algemeene stemmen ge kozen. 10. Aanbieding ontwerp Algemee ne plaatselijke Politie-verordening. Dé Voorzitter acht het 'tbest om deze verordening te behandelen als is gedaan met de bouwverordening. Hij zal de leden naast dit concept nog een exemplaar van de oude politie-veror dening thuis zenden, opdat de leden een goed overzicht kunnen krijgen en studie er van kunnen maken. De beer Smolders merkt op, dat bet een lijvig boekdeel is, wat men zoo maar niet aanstonds heeft doorwerkt. Hij acht bet daarom vlug indien over een maand de behandeling daarvan reeds moet geschieden. De Voorzitter geeft toe dat bet een heel werk is maar waar men momen teel bier leeft in een toestand die niet gestabiliseerd mag worden, acht bij spoedige behandeling gewenscht. Men leeft nog onder 3 politie-verordeningen en dat is ondoenlijk. Het is dat de be volking nogal gewillig is, maar als bet bard tegen bard zou moeten gaan, zou een dergelijke toestand veel moeilijk beden met zich brengen. Wordt besloten half October een extra vergadering te houden, waarin de politieverordening zal worden be sproken. 11. Vaststelling van bet Kohier der Straatbelasting 1924. Wordt vastgesteld als door Burg. en Weth. is aangeboden. De Voorzitter deelt mede, dat van den beer Laarakker, onderwijzer aan de openbare lagere school, beden een schrijven is ingekomen waarin bij met ingang van 1 September eervol ont slag als zoodanig vraagt met bet oog op zijne benoeming als hoofd eener school te Made. Door het hoofd der school, den heer Froklage, wordt er in een schrijven op gewezen, dat volgens de nieuwe on derwijswet met een aantal leerlingen als hier school gaan, bij een vacature diens plaats niet meer mag worden aangevuld en voortaan twee leerkrach ten onderwijs moeten geven. Hij acht het beter om, nu een nieuwe cursus begint, daar ineens mee te beginnen, en heeft daarom geen bezwaar dat met ingang van 1 September eervol ontslag aan den heer Laarakker wordt gege ven. Het Dag. Bestuur stelt daarom voor den heer Laarakker het gevraagde ont slag op de meest eervolle wijze te ver- leenen, waartoe wordt besloten. De heer Oomens heeft gemerkt dat men met het inwerpen van vuil in de Ivweb, gelegen in de voormalige ge meente Baardwijk, heeft gestaakt en nu alles maar laat leggen. Dat is thans een schandaal, zooals het daar ligt. Vroeger werd alles direct netjes in orde gebracht maar nu blijft alles zoo liggen als het er neer gegooid is en te begrijpen is dat die boel gaat stinken waar de omwonenden veel last van hebben. Nu kunnen de menschen nooit eens de ramen openzetten. Voorzitter. Werkt daar Verhofstad niet meer. Oomens. Niemand meer. Dat moet toch toujours gebeuren en nu laat men het zoo maar zitten. Dat gaat niet op. Er is besloten dat dat achter el kaar afgewerkt zou worden. De heer Klijberg merkt op dat nooit besloten is om dat werk achter elkaar te doen, maar wel naar gelang men het zou kunnen doen. Hij is er ook voor dat de zaak netjes wordt afgewerkt" als er een oogenblik geen vuil meer wordt neergeworpen.. De heer Oomens meent zeker te we ten dat besloten is om de zaak achter elkaar af- te werken, men zou dit in de notulen kunnen nagaan. In Baardwijk gaan ze nu zeggen dat ze het vuil wel krijgen als ze er hier geen raad mee weten, maar hebben ze het ergens an ders voor noodig, dan. mag Baardwijk er afblijven. De heer Klijberg betreurt het dat de heer Oomens het laat voorkomen als zou dat. gedeelte van de gemeente zoo maar een beetje stiefmoederlijk worden bedeeld. Integendeel, alle seri- euse verzoeken van den heer Oomens zijn steeds ingewilligd. De heer Oomens zegt niet te bedoelen dat de oude gemeente Baardwijk stief moederlijk wordt behandeld. Hij was echter van meening dat gezegd was dat de Kwel) achter elkaar zou worden gedempt. De Voorzitter zegt toe maatregelen te zullen nemen dat al het vuil met zand wordt overdekt, zoodat die min der aangename lucht wordt weggeno men. De heer van Driel vraagt, nu de ha ven wordt uitgediept, het niet wen- schelijk zou zijn om de Westerkade wat te verhoogen en te verbreeden. Bij hoog water behoeft het verkeer tus- schen het Land van Heusden en Altena dan niet gestremd te zijn, wat voor deze gemeente een feit van groote be- teekenis is. De Voorzitter zegt dat den bagger juist daar wordt opgespoten, waar door er een z.g. perska komt. Niemand meer het woord verlangen de sluit de Voorzitter de vergadering. MADE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Augustus 1924 des voorm. 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. Afwezig de heeren Ligtvoet (wegens ziekte) en Norbert, terwijl er een vacature is. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Van Ged. Staten zijn enkele goed keuringen ingekomen van genomen raadsbesluiten o.a. dat van den school- bouw en de overdracht der openbare school aan het R. K. Kerkbestuur. Schrijven van de Inspectie te Waal wijk betreffende het heffingspercentage voor de inkomstenbelasting, dat voor Made op 2'/2 is gesteld en welk per centage precies overeenstemt met het aanvankelijk vastgestelde. Van de vereenigde slagers is een adres ingekomen, dat ook aan den gemeenteraad van Raamsdonk is ge zonden en waarin wordt verzocht tot herziening (verlaging) der keurloonen over te gaan, zooals dat ook elders reeds is geschied. Hier moet men altijd nog f 7.50 en f3.— betalen, terwijl er toch was ge zegd dat deze tarieven, nadat men een jaar gewerkt zou hebben, zouden wor den gewijzigd. De Voorzitter zegt dat de commissie voor dezen dienst geen termen aan wezig acht om tot verlaging van de keurloonen over te gaan. Wel is be sloten om van afgekeurd vee voortaan geen keurloon meer te heffen. De heer v. d. Veeken zegt dat om bijzondere redenen in die commissie besloten is, niet tot vermindering over te gaan. Welke die redenen zijn is spr. wel bekend, doch hij laat zich daar thans liever niet over uitlater zal hij deze wel kunnen mededeelen. Ten slotte is ingekomen een schrijven van het bestuur der R. K. Hoogere Handelsdagschool te Waalwijk, waarbij nogmaals het verzoek herhaald wordt om eene subsidie van f 100 per leerling uit die gemeente. Mocht de gemeente daartoe wederom niet bereid zijn, dan zou van den eenen leerling uit Made, alsmede van alle die in de toekomst uit Made die school zouden bezoeken, het maximum schoolgeld worden ge heven. De Voorzitter licht dit schrijven uit voerig toe. De gemeente is niet ver plicht de gevraagde subsidie te geven, doch wanneer ze nu het maximum schoolgeld voor dien jongen zouden vragen, dan zou het gevolg kunnen zijn dat de ouders dat teveel vonden en den jongen naar de Rijksschool zonden. In dien zin heeft de vader zich dan ook destijds eens uitgelaten. In dat geval is het voor de ouders veel minder schoolgeld, doch de ge meente is dan verplicht om subsidie te geven en dan heel wat meer dan f 100. Daarin ligt dus voor de gemeente een groot gevaar, terwijl het tevens van de gemeente nog een zedelijke plicht is, omdat het Rijk deze bij zondere scholen bij de eigen (Rijks-) scholen ten achter stelt. Immers bij de eerste is de subsidieering niet wettelijk verplicht, terwijl bij de laatste de ge meente verplicht is een hooge subsidie te betalen. Het is spr. echter niet bekend wat de vader van dezen leerling doen zal als de gemeente de subsidie weigert en hij dus een paar honderd gulden meer schoolgeld zal moeten betalen. Waar bedoelde jongen slechts één jaar meer de school behoeft te volgen, zou het voor hem een groot nadeel be- teekenen als hij naar een Rijksschool overging, doch blijft hij te Waalwijk, dan zou dit voor zijn ouders een groote finantieele opoffering beteekenen als de gemeente de subsidie niet toe staat. De heer v. d. Sluis ziet in het geven van subsidie een persoonlijk bevoor- deelen van de ouders, het is de lasten van de ouders afwentelen op de ge meente. Dat is niet zuiver. Ook hij heeft een kind op school en moet daarvoor o.a. weer f 30 oudertoelage voor betalen. Gesteld eens dat ook dit schoolbestuur eens kwam om sub sidie ze kunnen dan, toch immers allemaal wel komen. De heer v. d. Reidt vindt het heele- maal niet onbillijk om subsidie te geven. Ook hij vindt het een zedelijke, principieele verplichting. Door deze subsidie te weigeren, zouden wij er de menschen toe aanzetten om hun kind naar een neutrale school inplaats van naar een katholieke te zenden en dan is de gemeente bovendien nog veel meer kwijt, tenzij de ouders ter- wille van hun principe zich die groote finantieele opoffering getroosten en hun kind op de R. K. school laten. De Voorzitter wijst er op dat de raad zich niet op dit principieel R.K. standpunt mag stellen, doch de alge meene belangen heeft te behartigen, onverschillig welke gezindte. Er moet ook rekening mede gehouden worden dat meerdere dergelijke subsidie-aan vragen kunnen komen De heer Segeren vraagt hoe andere gemeenten hierin gehandeld hebben, waarop de Voorzitter antwoordt dat in verschillende gemeenten de subsidie is toegestaan. De heer v. d. Reidt is van oordeel dat verschillende leden de zaak nog niet goed kunnen beoordeelen, ook spr. zelf is er niet erg mee op de hoogte. Omdat het met het oog op meerdere aanvragen in de toekomst nogal een belangrijke beslissing is, zou hij deze zaak nog eens willen aanhouden en eene commissie benoemen om een en ander eens na te gaan. De Voorzitter voelt hiervoor niet veel, aangezien men spoedig beslissen moet. De heer v. d. Veeken wil voorstellen om de helft van de gevraagde subsidie te verleenen, welk voorstel algemeene instemming vindt. Besloten wordt dus om voor deze school tot wederopzeggings toe een subsidie te geven van f50 per jaar en per leerling. 2. Onderzoek geloofsbrieven van benoemd verklaard raadslid. De stukken worden door een com missie onderzocht en in orde bevonden, zoodat hij in de volgende zitting kan toegelaten en beëedigd worden. 3. Wijziging legesverordening in gevolge de Jachtwet. De Voorzitter zegt dat men ingevolge het besluit in de vorige vergadering f 7.50 heeft laten betalen voor een jachtacte, doch onder toezegging dat bij niet goedkeuring door Ged. Staten het teveel betaalde zou teruggegeven worden. Ged. Staten schrijven nu dat zij Vs van het vastgestelde tarief vol doende vinden. Met algemeene stemmen wordt be sloten de legesverordening dienover eenkomstig te wijzigen. 4. Aanbieding gemeenterekening met staat van oninbare posten. Volgens mededeeling van den Voor zitter sluit de rekening met een goed slot van f 12775.53. Djt is wel niet precies het batig saldo, daar er nog een bedrag van aan het Rijk moet worden betaald, doch er blijft in elk geval een flink overschot en staat er dus de gemeente buitengewoon goed voor. Ook wat de staat van oninbare posten betreft, kan de Voorzitter mede deelen, dat over het algemeen de menschen goed de belasting betaald .hebben. Op dezen staat komen slechts enkele kleine postjes voor, meestal wegens onvermogen niet betaaldhet maakt alles bijeen maar een f60. j Als gebruikelijk wordt een commissie aangewezen die de rekening alsook deze staat onderzoekt. De Voorzitter benoemt de heeren Stijnis, v. Beek en Segeren Wzn., die hunne benoeming aannemen. 5. Voordracht zetterscollege. Als 2 eerste candidaten worden ge kozen de heeren W. Diepstraten en J. v. d. Veeken, als 2 plaatsvervangers de heeren J. Segeren Azn. en J. Segeren Wzn. 6. Benoeming schoolhoofd O. L. School Made. Alvorens tot benoeming wordt over gegaan, wil de Voorzitter in geheime vergadering nog even enkele mede- deelingen doen, waartoe de openbare vergadering eenigen tijd wordt ge schorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. in overleg met den inspecteur op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. G. Laarakker, M. v. d. Bos en P. v. Heeswijk, en dat aan de benoeming de voor waarde wordt verbonden dat de be noemde zich binnen 2 maanden te Made moet vestigen. Tot stemming overgegaan, wordt de heer A. G. Laarakker uit Waalwijk met op één na algemeene stemmen benoemd. Één stem was uitgebracht op den heer M. v. d. Bos. Bij de rondvraag merkt de heer v. d. Sluis op dat er boekjes over de Waterleiding zijn rondgebracht met formulieren die men moet invullen. Hij vraagt hoe het gaan moet met de gemeentewoningen. Geschiedt die aan sluiting voor rekening van de gemeente of moeten de bewoners daar voor zorgen De Voorzitter zegt hieraan nog niet te hebben gedacht. Daar zal de raad in moeten beslissen. Hij meent dat het vaak gebruikelijk is dat de eigenaar het aanleggen betaalt en de huurder dan een kleinigheid meer huur moet betalen. Het beste zal zijn deze kwestie nog eens nader onder het oog te zien. Spr. zal nog een onderhoud hebben met den directeur der Waterleiding. In een volgende vergadering zullen B. en W. dan met voorstellen komen. Aldus wordt besloten. De heer J. Segeren Azn. vraagt nog of het werken voor de gemeente als verven, timmeren, enz., wordt aan besteed of zoo maar aan iemand op gedragen. Wethouder v. d. Veeken antwoordt dat jaarlijks de ambachtslieden door B en W. worden aangewezen, doch men laat deze steeds te voren in schrijven en zij worden steeds nauw keurig gecontroleerd, zoodat de ge meente nooit te veel betaalt. De heer Segeren vindt dit ook de beste manier. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Hiermede hebben wij het ge noegen U kennis te geven van de geboorte van onze dochter Elisabeth Maria» W. H. LODENSTIJN. M. A.A. LODENSTIJN- 33260 Olivier. Waalwijk, 2 Sept. '24. EEN ZOO GOED ALS NIEUWE met 40 platen, 33266 benevens een opvouwbare Kinderwagen met kap. Adres: GROOTESTRAAT 22, (voormalig Raadhuis Besoijen). te DUSSEN, zal aldaar ten huize van wijlen Mej. Wed. HOMPUS, op Dins dag 9 September 1924, voorm. 10 uur (z.t.) a contant DEN ZOO GOED ALS Te bezichtigen l uur voor de verkooping. 33257 II 1 1 1 f I 1 j

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2