DE ECf 10 VJ IN H IE1 ZUI DEN Tweede Blad Provinciaal Nieuws. No 70 Woensdag 3 Sept. 1924 Waalwijk, 2 Sept. 1924 De herdenking van het 100-jarig bestaan van hotel „de Gouden Leeuw" is voor den eigenaar den heer P. W. H. Verwiel en familie eene schitterende hulde-dag geworden. Ten IP/2 uur verzamelde zich het comité en tal van belangstellenden 0111 het huldeblijk een prachtige plaquette van onzen kunstschilder en beeldhou wer den heer Theo van Delit aan te bieden. Dit geschiedde bij monde van den heer M. A. van Liempt, in tegenwoor digheid van familie, B. en W. en tal van vrienden, bekenden en tal van handelslieden enz. die al jaren het ho tel regelmatig bezoeken. De heer van Liempt sprak ongeveer als volgt: Mijnheer Pieter Verwiel, Familie Verwiel, Dames en Heeren. Een feit van bijzondere beteekenis in het leven onzer plaats brengt ons hier bijeen. Het is heden namelijk een eeuw geleden, dat op deze plaats door wijlen Piet Verwiel, grootvader van den tegenwoordigen eigenaar, werd gesticht het hotel de Gouden Leeuw. De stichter werd opgevolgd door zijn zoon Cornelis, terwijl thans reeds meer dan vijftig jaren de leiding van de ex ploitatie in handen is van den tegen woordigen eigenaar Pieter Verwiel, die in die leiding vooral in het begin werd terzijde gestaan door zijn Zus ters, waarvan, als ik mij niet vergis, Juffr. Anna hem tot heden is trouw gebleven. In het gecompliceerd bestel onzer maatschappij heeft ieder zijn taak. Zelfbehoud, eigenbelang dwingt tot een behoorlijke vervulling van die taak. Wie ze verwaarloost gaat maat schappelijk ten gronde. Toch zou onze samenleving er al heel treurig uit zien wanneer niemand meer deed dan wat eigenbelang hem gebiedt te doen. Ge lukkig zijn er tal van leden dier maat schappij die in hun taak de noodige idealen vinden, die taak uitvoeren in gemeenschapszin, naastenliefde en burgerdeugd, die bereid zijn tot voort durende sociale hulp, die willen mede werken tot verheffing van het peil der maatschappij, die het leven daarin zoo aantrekkelijk mogelijk willen maken. De taak, die gij en uw voorgangers op U genomen hebt, is zeker geen ge makkelijke. Omdat gij die taak niette min hebt uitgevoerd in den idëelen zin, als ik zoo juist aanhaalde, rekenen wij het ons tot een plicht U namens Uwe vroegere en tegenwoordige gasten, vroegere en tegenwoordige bewoners, vrienden en vereerders te huldigen en erkentelijkheid te betuigen voor de groote verdiensten die gij en Uw voor gangers hebt verworven voor de samenleving, in 't bijzonder voor onze plaats. Uw hotel heeft van het begin af weten te vestigen en gedurende een eeuw te bewaren een renommée, die mogelijk geëvenaard, doch zeker niet overtroffen wordt. Zij die er verbleven namen steeds de aangenaamste herin neringen daaraan mede. Hospitaliteit, hartelijke genegenheid en distinctie waren en zijn de kenmerken van uw huis. Deze reputatie van uw hotel heeft door de tijden heen een niet te schatten invloed gehad op den naam onzer plaats, wellicht op de ontwikke ling en den bloei van zijn industrie. De Gouden Leeuw was als een magneet, die al wat in de Langstraat verkeerde, autoriteiten, industrieelen, kooplieden en toeristen, onweerstaanbaar tot zich trok. En telkens weer deed het hotel zijn goeden naam eer aan en werd met Uw goeden naam ook die van onze plaats bevestigd. Daarvoor zijn wij U allen oprecht erkentelijk, wij willen U en uw voor gangers en uwe verdiensten in het al- gemeenbelang huldigen, wij willen hen eeren, ook voor het nageslacht. Het is daarom dat wij U opdragen een blijvende herinnering aan dezen heuglijken dag een gedenkstuk, dat steeds opnieuw getuigen zal van de burgerdeugden, die de eigenaren van dit huis sieren, van de hartelijke ge negenheid van zoovelen, die zoo her haaldelijk wederkeerig van U harte lijke genegenheid mochten ondervin den. Het zal voor U Mijnheer Verwiel en voor uwe familie een troostende herinnering zijn aan Uw Vader en Grootvader, een openlijke hulde aan hun en Uw naam een blijvende getui genis van hunne en uwe maatschappe lijke deugden. Het zal naar ik ver trouw uw huis sieren in distinctie als zijn eigen kenmerk is. Door onzen begaafden Waalwijk- schen kunstenaar, schilder en beeld houwer is een schitterend geslaagde plaquette geboetseerd, die behalve de portretten van de drie opvolgende eigenaren afbeeldingen geeft van het vroegere en tegenwoordige huis, de eeuwjaartallen aangeeft, de niet te ver geten Gouden Leeuw te zien geeft en nog het wapen der familie Verwiel. De plaquette is in het rijke brons gegoten en in voorname marmeren omlijsting aangebracht. Een waardig gedenk- teeken voor een eeuw van rijke ver diensten voor de gemeenschap. Dat aan mij de eer te beurt valt U namens het Comité te complimentee ren heeft voor mij een bijzondere aan trekkelijkheid. Het is namelijk de functie die ik heb in het Bestuur van de Vereeniging Waalwij ks Belang, die mij dit voorrecht bezorgde. En nu vie ren wij wel het eeuwfeest van de stich ting van Uw hotel maar het belang van onze plaats is daarbij zoo nauw be trokken, dat U mij wel zal willen toe staan Waalwij ks Belang en de Ver eeniging van dien naam hier even te memoreeren. Heb ik zoo juist reeds de aandacht gevestigd op den invloed die de exploi tatie van Uw hotel heeft gehad op den naam van onze plaats, wellicht op de ontwikkeling en den bloei van zijn industrie, wat al herinneringen zijn voor zoovelen onzer niet verbonden aan het gebouw zelf. Ik spreek Jan alleen slechts van de ontelbare verga deringen en samenkomsten onder dit dak, waarin werd beraadslaagd over 't heil van onze plaats of de belangen van zijn industrie om niet te gewagen van de partikuliere samenkomsten binnen deze muren, die voor velen her inneringen brengen van meer intiemen aard. Ik kan mij trouwens moeilijk een huldiging op dezen dag denken Mijnheer Verwiel buiten het verband tusschen U en Waalwijks Belang. Gij waart het immers, die met eenige op rechte Waal wij ksche Burgers den stoot hebt gegeven aan de stichting van deze vereeniging, die gelukkig reeds veel in het belang onzer plaats heeft kunnen doen en waarin gij de eerste jaren van haar bestaan zoo ac tief in het Bestuur hebt deelgenomen. Dat belang heeft U steeds na aan het hart gelegen. Gij hebt dat op uitne mende wijze gediend in uw functie van Lid van den Gemeenteraad, die gij straks 25 jaren lang met eere waar neemt, in Uw functie in diverse cor- poratiën. En toch kondt gij daarnaast nog op andere wijze, wellicht beter nog dat belang dienen. Gij hebt dat kunnen doen in vertrouwelijke ge sprekken met tal van hooge autoritei ten en vooraanstaande figuren in han del en industrie die zoo vaak de gas ten waren van Uw huis. Gij hebt dat kunnen doen omdat gij, om de reputa tie van Uw huis, volle vertrouwen ge noot van zoovelen, omdat gij volko men bekend zijt met de belangen van onze plaats, omdat gij geen grooter ge noegen kent dan U aan dat belang dienstbaar te maken. Op deze wijze hebt gij onopgemerkt en door weini gen begrepen, U buitengewoon verdien stelijk gemaakt voor ons allen. Het is mij dan ook werkelijk een behoefte uitdrukking te geven aan de gevoelens van erkentelijkheid die de leden van ons Comité bezielen, erken telijkheid voor de groote verdiensten die gij in het bijzonder hebt voor de plaats onzer inwoning. Ten slotte zij het mij vergund U te overhandigen een album van hen die ons Comité in staat hebben gesteld U dit kunstwerk ter herinnering aan te bieden, U en Uwe familie namens hen geluk te wenschen met dit zeldzame jubileum. Ik spreek daarbij de hoop uit dat het U en Uwe familie vergund zij nog jaren getuigen te zijn van den bloei van Uw hotel en van zijn onge repte reputatie, dat het U Mijnheer Verwiel gegeven mogen zijn de uitvoe ring van Uw taak voort te zetten in den geest als wij hebben gehuldigd tot heil van U, tot heil ook van ons. Ik wil hier nog aan toevoegen dat eenige habitué's van het hotel heden gaarne juffrouw Anna willen huldi gen omdat die steeds, naast den heer Verwiel, haar beste zorgen geeft aan de geregelde bezoekers. Als man nen van de practijk zullen ze eerst overleg met haar plegen teneinde het geschenk te kunnen aanbieden wat haar 't meest aangenaam is. Een hartelijk applaus bewees hoe zeer alle aanwezigen met het gesproke ne van den Voorzitter van het huldi gingscomité instemden. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Verwiel met de volgende woorden. Het is mij onmogelijk mijne gevoe lens te vertolken. Dit kan ik zeggen, dat mij een gevoel van diepe dankbaar heid vervult voor deze zoo grootsch gebrachte hulde en voor de aanbieding van dit zoo prachtig geschenk. Ik dank daar de vele ingezetenen van Waal wijk en ook de buiten onze gemeente wonenden die daartoe hebben medege werkt, tenzeerste voor en verklaar hier dat ik het geschenk gaarne accep teer. Het zal voor mij tot op mijn laat- sten dag getuigen dat ik mijn zaak tot genoegen van u allen heb weten te leiden. Nogmaals, ook namens mijn familie, daarvoor mijn hartelijken dank. Hierna werden den eigenaar van 't jubileerende hotel door een hoofdbe stuurslid van den Ned. Bond van Ho telhouders en daarna door een lid van de afdeeling Noordbrabant van den Ned. Bond van Hotelhouders prachtige bloemstukken aangeboden, terwijl hij van de directie van de Heinekens brou werij een schitterende legpenning mocht ontvangen. Van de receptie die thans volgde werd een zeer druk gebruik gemaakt. Honderden hebben den heer Verwiel en diens geachte familie met dit zeld zame feest persoonlijk willen geluk- wenschen, maar ook door een schitte rende bloemenpracht werd hulde ge bracht op dezen bijzonderen dag. Tien tallen van de prachtigste bloemstuk ken, daaronder niet te vergeten de kunstig ontworpen en uitgevoerde bloementon van de firma N. van Don gen en Zn., geschenken in anderen vorm, telegrammen, brieven enz. waren daar als zoovele getuigen van de hoogachting en waardeering die men voelt voor dit hotel en diens eige naar. 't Moet voor den heer Verwiel wel een groote voldoening zijn geweest zulk een voortdurende en ongekende huldiging den geheelen dag en in eiken vorm. Na afloop der receptie had een lunch plaats waaraan genoodigd waren met de familie, het comité voor 't hul deblijk, de geregelde bezoekers van huiten, die speciaal voor dit doel over gekomen waren en verschillende Waal- wijksche vrienden, 't Ging er recht prettig toe en in verschillende toon aarden werd de lof en de sympathie bezongen die men voelde voor de ju bileerende zaak en diens eigenaar, vele hartelijke woorden werden gesproken over 't verleden en de beste wenschen geuit voor de toekomst. Des avonds tijdens 't familie-diner bracht de har monie St. Crispijn den jubilaris eene serenade en vertolkte de heer Smol ders de beste gevoelens die de vereeni ging koestert, waarop de heer Verwiel een hartelijk dankwoord sprak. De heer Verwiel met z'n familie mag wel met grooten trotsch terugzien op dezen jubeldag, 't is niet een feestdag voor hen geworden maar een hulde dag van 't begin tot het einde, die een onvergetelijke indruk op hen moet hebben gemaakt, die dankbaar stemt over 't verleden en moed en kracht geeft voor de toekomst. Het volgende telegram werd aan H. M. de Koningin gezonden: H. M. Koningin „Wilhelmina", 't Loo. Op het eeuwfeest van Hotel Verwiel in familiekring bijeen bieden wij U op Uw geboortedag onze hartelijke geluk- wenschen. P. W. H. VERWIEL. daarop werd het volgende antwoord- ontvangen: Ingevolge de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin heb ik de eer U den vriendelijken dank van Hare Ma jesteit over te brengen voor de geluk- wenschen aangeboden bij de herden king van Hoogstderzelver geboortedag. H.M. heeft het van U ontvangen tele gram zeer gewaardeerd. De Adjudant van Dienst. Maandagavond hield de vereeni ging „Waalwijks Belang" in de zaal Musis Sacrum eene algemeene leden vergadering, die druk was bezocht De Voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en zei dat het bestuur de flinke opkomst ten zeerste op prijs stelt. Door den penningmeester werd daarna rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek dat de inkomsten 611.54 hebben bedragen endeuitgaven f215.49, zoodat de rekening sluit met een batig slot van f 395 55. De Voorzitter zegt dat de cijfers er niet slecht uitzien, doch deze geven ook de positie van boven hun stand te zijn gekleed, want uit dit saldo moeten nog diverse betalingen worden gedaan terwijl men in den loop van het najaar ook nog een paar concerten wil laten geven, doch ondanks dit alles mag deze uitslag toch tot tevredenheid stemmen. Tot leden van de Commissie voor het nazien van de boeken en bescheiden worden aangewezen de heeren Eibers en Govaerts. Uit hun onderzoek bleek dat alle boeken en bescheiden in orde waren waarvoor de penningmeester werd ge dechargeerd onder dankbetuiging voor aan de vereeniging bewezen diensten. Daarna stelde de Voorzitter aan de orde punt 3 van de agendaMede- deelingen van het bestuur. Op de eerste plaats kan hij mede- deeler. dat de kiosk, zooals allen reeds gezien hebben, gereed is gekomen en zooals ze daar staat wel aan ieders verwachting zal voldoen. Het Bestuur althans is er uitstekend over tevreden en wenscht een woord van hulde en dank niet aan de beide aannemers te onthouden. Minder prettig echter is dat nog niet alle aandeelen zijn geplaatst. Voor de vergadering waren nog zeven aandeelen ongedekt; staande de ver gadering zijn nog drie aandeelen ge- nomen, zoodat nog vier stuks beschik baar zijn. Hij durft vertrouwen dat ook deze laatste aandeelen spoedig zullen worden genomen. Van een verheugend feit wil hij nog mededeeling doen, n.l. dat een lid zijn genomen aandeel aan de vereeniging len geschenke heeft gegeven Dit groote bewijs van belangstelling, dat zeker navolging verdient, wordt door het bestuur ten zeerste op prijs gesteld en het spijt den Voorzitter dat een uitdrukkelijke wensch hem verbiedt den naam van den schenker te noemen. Vervolgens wil de Voorzitter op een zaak wijzen die hem en de overige bestuursleden pijnlijk heeft getroffen. Hij wil beginnen met te verklaren dat hij gaarne ieders meening over het nut van eene ver. als W. B. wil waardeeren maar dan moet die meening, die overtuiging berusten op eene eerlijke overweging. Zoo zijn er eenige bewoners in de omgeving van de Markt, menschen die bij elke festiviteit op de eerste plaats profiteeren van het streven en werken van de vereeniging, die hun kwitantie hebben geweigerd te beta len. Dat op zichzelf is al te betreuren maar wat erger is, is dat men erbij ging zeggen niets voor de vereeniging te gevoelen. Die onheuschheid heeft hem pijnlijk getroffen en daarom heeft hij zich verplicht geacht hiervan in de algemeene vergadering mededeeling te doen. Namen wil hij niet noemen, maar hij twijfelt er niet aan of alle leden zullen zoo iets afkeuren. Tenslotte kan hij mededeelen dat door het Gemeentebestuur op een ver zoek van Waalwijks Belang is inge gaan en een oudheid kamer zal worden ingericht in de oude raadzaal van voormalig Baardwijk. Van de nog twee overgebleven leden van het St. Joris Gilde is de toezegging ontvangen dat de overgebleven goederen en emblemen voor de Oudheidkamer zullen worden afgestaan. Zelf heeft hij beslag kunnen leggen op eenige mooie oude platen voorstellende het kasteel van Gan zooijen dat vroeger gestaan heeft waar nu het Stoomgemaal staat en waar de waterwerken aan de Maas zijn aange bracht, voorts nog van Geertruidenberg, Heusden en Werkendam alhoewel er door den brand van 1824 veel van Waalwijks geschiedenis is verloren ge gaan, is toch hier en daar nog wel wat op te duiken en de vereeniging houdt zich aanbevolen als de leden in die richting willen werkzaam zijn Ook heeft het bestuur met de Waal wijksche Gymnastiekvereeniging sa mengewerkt bij het organiseeren van een groote Gymnastiek—demonstratie welke a s. Zondag zal worden gehouden en in alle opzichten belooft te zullen slagen. Na afloop van de demonstratie wordt op de Markt een concert aangeboden. Het gemeentebestuur heeft ook zijne medewerking verleend en een medaille beschikbaar gesteld, terwijl de burge meester zoo vriendelijk is om de deel nemende vereenigingen te ontvangen. Aan de harmonie St. Crispijn, die bij het te 's Hage gehouden concours een len prijs wist te behalen, heeft het bestuur bij die gelegenheid ook zijn hulde gebracht. Tenslotte heeft het bestuur zijne medewerking ook verleend voor den in September te houden fokvee-dag. Ve len zullen het voorzeker toejuichen, dat het bestuur deze medewerking niet heeft willen onthouden, omdat Waal wijk ook voor den landbouw het cen trum moet zijn. Bij voortduring moet de bevolking van de geheele omgeving op deze gemeente worden gewezen en men heeft gemeend dezen fokvee-dag gelijk te moeten houden met de St. Bavomarkt, of de zoogenaamde Ba- mesmarkt. Het is een pogen om den ouden roem van de najaarsmark- ten weer te doen herleven. In elk geval is het daartoe een poging. Het bestuur heeft daarvoor een bedrag be schikbaar gesteld en ook de gemeente is tot een bedrag van 100.garant gebleven. De Voorzitter en ook zijn mede-be stuursleden zijn de vaste overtuiging toegedaan dat, als het weer wil mede werken, zoo'n dag moet slagen en voor de gemeente van groote beteekenis is. Slaagt deze dag, dan mag verwacht worden dat liij jaarlijks zal worden herhaald. Spr. durft vertrouwen dat deze dag er toe zal medewerken om de teruggeloopen markten weer wat levendiger te maken. Tot slot wil hij nog een mededeeling doen betreffende de operatiekamer. Het spijt hem dat hij nog niet met de finitieve plannen daaromtrent kan ko men. Dat kan hij zeggen, dat men het aanvankelijk idee, om liet besmettelij- ke-ziekenhuisje bij de Eerw. Zusters te verbouwen heeft losgelaten en daar voor in de plaats een plan komt dat beduidend beter is en eenieder zal be vredigen, omdat het veel beter is dan het aanvankelijke dat dan nog slechts een provisorische oplossing zou zijn ge weest, Ouder voorbehoud van geheim houding heeft men hem de plannen medegedeeld. Zonder dit geheim te schenden kan hij nog mededeelen, dat deze uitstekende oplossing in elk geval binnen een jaar er zal zijn. Dan nog heeft het bestuur een cir culaire in zee gezonden om te trach ten nog meerdere leden te krijgen. Daardoor zijn er al een tiental bijge komen, doch hij vertrouwt dat alle le den propagandist voor de vereeniging zullen worden opdat binnen korten tijd het ledental zal zijn verdubbeld. Na deze mededeelingen te liebben gedaan, bracht hij punt 4 van de agen da: bespreking kermis en tentoonstel ling 1925 ter sprake. In de vergadering van het tentoon stel] ingsbestuur heeft men van ge dachten gewisseld of het gewenscht zou zijn 0111 de kermis een volgend jaar op te schorten en dan met de tentoon stelling een kermis d' été te houden. In den boezem van 't bestuur en de comm. waren de meeningen verdeeld en toen heeft men gemeend goed te doen om deze kwestie in een vergade ring van Waalwijks Belang te laten bespreken. Het bestuur van W.B. zal het nu op hoogen prijs stellen dat ieder zijn mor ning kenbaar maakt. Hij voor zich zal ieders meening waardeeren en durft hopen dat iedereen dat zal doen. Er zijn perspnen die bevreesd zijn dat, wordt de kermis op den gewonen tijd gehouden dit afbreuk zal doen aan het succes van de kermis d' été. Als een tweede moeilijkheid heeft inen onder het oog gezien dat het groote bezwaren met zich brengt om èn tijdens de kermis èn tijdens de tentoonstelling vrijaf te geven. Op de derde plaats en dat bedoelde den stok in het midden te plaatsen, heeft men gedacht de ker mis op gewonen tijd te houden maar dan verkort en b.v. 3 dagen vrij met kermis en 3 dagen met de tentoonstel ling. De Voorzitter wil vooral de aandacht er op vestigen, dat deze vergadering alleen bedoeld te zijn om de meeningen en motieven omtrent een en ander te hooren welke dan zoowel aan het ten toonstellingscomité als aan het ge meentebestuur zullen worden mede gedeeld. De heer Max. Govaerts ziet niet in, waarom het noodig is de kermis niet te doen doorgaan. In 1903 en in 1910 heeft men daar nooit aan gedacht en noch kermis, noch t entoonstelling heeft daar maar liet minst onder ge leden. Bedacht moet ook worden dat het volk en zeker ook de café-houders en vele andere neringdoenden op het behoud van de kermis zijn gesteld. Hij durft in overweging geven de kermis weer op den ouden datum terug te brengen, dan is er '11 grootere afstand tusschen het houden van de kermis en de tentoonstelling. Beter zou het z.i. zijn als men de tentoonstelling half Sept. houdt, wijl dan zeker de ker mis al lang is vergeten en het comité dan zeker niet de minste schade van de kermis zal heben. De kermis inkorten acht hij ook niet in het belang, want juist de beide Zon dagen en de Vrijdag zijn de drukste dagen, omdat de meeste vreemdelingen komen, welke juist de meeste dubbel tjes moeten binnenbrengen. Vervol gens zal het verkorten van de kermis tengevolge hebben dat niet zoo hoog meer door de exploitanten wordt in geschreven en zeker niet als die wordt gehouden in de laatste week van Juli, zooals nu is gedaan, wanneer op 18 20 plaatsen in deze provincie en 011- middelijke omgeving kermis is. De heer A. Ficq is het volkomen eens met den heer Max. Govaerts. Ook hij zou de kermis willen zien gehouden op den ouden tijd, want dit jaar is het niet veel zaaks geweest dat op de ker mis heeft gestaan. De kermis op den ouden tijd en de tentoonstelling half September, dat is z.i. het beste vooral ook omdat men in September veel standvastiger weer heeft. Alle jaren is het te zien dat men gedurende de maand September meer mooie dagen heeft dan in Augustus. De heer Plevier meent dat door den heer Govaerts twee zaken zijn verward. Hij heeft gesproken over de kermis te behouden, iets wat op de agenda staat, maar ook over verkorting van kermis, wat niet op de agenda voorkomt. Nu daar toch over gespro ken is, wil hij er op wijzen, dat Waal wijk, dat toch 10.000 zielen telt, wel een betere kermis mag hebben als dit jaar het geval is geweest. I11 Vught b.v., dat toch veel kleiner is dan Waal wijk, was de kermis wel 4 maal zoo groot en de exploitanten hebben er al lemaal goede zaken gemaakt. De ver makelijkheden moeten het publiek van buiten naar de kermis lokken en dat is heden niet het geval geweest, omdat het op z'n zachtst uitgedrukt, een soepie was dat er stond, rommel waar voor men zich schaamde, uitgenomen dan het vergenoegingspaleis. Ook moet

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5