SPORT. emengd Nieuws. Land-en Tuinbouw Telegrammen. 436e Staatsloterij, HET LEESSEIZOEN BREEKT AAN! De geheele maand September dit blad gratis lezen, kan men, als men zich tegen 1 October a.s. als abonné opgeeft. Weet wel: dat ons blad het eenigste is dat eigen uitvoerige! verslagen geelt van 15 gemeenten in de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena, dat dit blad uitvoerige berichten geeft uit alle plaatsen in de streek tusschen 's-Bosch, Geertruidenberg, Tilburg en Gorinchem, dat dit blad heeft tal van uitstekende medewerkers, artikelen en berichten op verschillend gebied, dat dit blad zijn kolommen openstelt voor elkeen die belangen der plaats zijner inwoning wenscht te bespreken, waardoor de rubriek „Ingezonden Stukken" van groote waarde wordt, dat dit blad dus alles bevat wat men juist in een gewestelijk blad moet vinden, dat dit blad daarom algemeen gelezen wordt, dat het daarom voor degenen die zich nog niet abonneerden als 't ware plicht is zulks te doen, dat het daarom het aangewezen blad is voor uwe advertentiën. Het aantal inlagen bedroeg 40, dat der terugbetalingen 18. Er werden 107 telegrammen behandeld, waarvan 28 verzonden en 79 ontvangen, terwijl 259 telefoongesprekken werden ge- voerd, waaronder 26 celgesprekken, benevens 3 telefoonoproepberichten. Waspik, De kiel zal worden gelegd voor een kanaalschip van 850 ton, voor rekening van den Heer A. J. Vermeu len, eveneens te Waspik. De kermis behoort weer tot het verleden. Door 't slechte weer, vooral Zondag maakten de kramen minder Onder zeer veel blijken van be 8oede zaken. Bioscoop en schouwburg langstelling vierde Mej. j. E. Mazirel j.l. Maandag haar 40-jarig jubileum voorgl hadden het zeer druk, terwijl in de verschillende café's van de gelegen als onderwijzeres aan de O. L. school beid tot dansen een flink gebruik gë in de Nieuwstraat alhier. Door de leerlingen, het personeel en verschil lende oud-leerlingen dier school werden haar prachtige cadeaux aangeboden. De verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina werd in ons dorp herdacht met een concert, gegeven door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en de gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje", terwijl van de openbare gebouwen en eenige particuliere wonin gen de vlag wapperde. Door het vertrek van den heer Adr. van Beek naar Den Haag ontstaat een vacature in het bestuur van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en in dat van de gemengde zang vereeniging „Het Rozeknopje", van welke beide vereenigingen hij de op richter is geweest. Een dezer dagen had de werkman A. v. P. alhier het ongeluk uit een boom te vallen en zich dermate te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Per brancard werd hij naar zijn woning overgebracht, vanwaar hij, naar men ons mededeelt, overgebracht is naar het ziekenhuis RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand Augustus passeerden 1397 op en afvarende stoombooten en zeil schepen met een gezamenlijken inhoud van 151639 ton de Rolbrug. De regenval bedroeg de afge- loopen maand niet minder dan 125 m.M. Voor de Herv. Gem. zal Ds. Ewoldt Zondagmorgen om half tien op 't Veer optreden, terwijl des nam. half drie leesdienst op 't Dorp zal ge houden worden Voor de Ger. Kerk zal Zondag morgen om half tien en des nam. om 5 uur optreden Ds. Ruijs van Dinteloord maakt werd. Overal heerschte een ge zellige drukte, geen wanklank werd gehoord. Bij het omlaag laten van een brandapparaat, op de werf der firma Schram, vielen een viertal werklieden door de stelling, waarbij een 'n schou derbreuk bekwam, en een tweede een paar ribben brak de beide anderen kwamen met den schrik vrij. GEERTRUIDENBERG. Zekere W van B., lijdende aan zenuwtoevallen kreeg terwijl hij met een ketel kokend water in zijn handen stond een toeval en brandde zich zoo ernstig, vooral aan zijn arm, dat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen Hij was al eenigen tijd in de Ongeval lenwet wegens kneuzingen aan zijn been. De man is ter verpleging in het R. K. gasthuis opgenomen. Groentenventer F. van 's-Graven- moer, die geregeld hier met groenten op de markt komt, liet Dinsdag 11. een jongen van 14 jaar bij z'n groenten achter en ging zelf naar Tilburg om nieuwen voorraad te halen. Hij zou als gewoonlijk om 11 uur terug zijn, maar om zeven uur was het jongetje nog alleen met z'n groenten. Door de politie, zijn de groenten op geborgen en de jongen is bij menschen die medelijden met hem hadden gaan eten en daarna per auto naar huis ge bracht. Monteur de J. alhier brandde zich bij zijn werkzaamheden in de Ford garage van den heer Hegeman zooda nig dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Donderdag-avond zijn in café „Marktzicht" alhier 137 duiven inge- korfd, welke zullen deelnemen aan het stedelijk concours vanuit Quevrain, te geven door de postduivenvereeniging te Van een rijwiel, staande op een „Koningin Wilhelmina", ter gelegen- der Veersche werkplaatsen, werd een rijwielplaatje ontvreemd. MADE. Gedurende de maand Augus tus is ten daaronder kantoren voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 17125.65 en terugbetaald f 13732.71. Zondag 7 Sept. zal Ds. Vink uit Drimmelen, ten 10 uur v m. en om half drie n m. in de Herv. Kerk te Dongen voorgaan. Te Made treedt des nam. half drie op Ds. Vermeulen uit Moerdijk. Op den Stationsweg kwam een auto in botsing met een met 'n paard bespannen kar, bestuurd door een zoon van den landbouwer H. De jongen had niet opgemerkt dat een auto hem tege moet reed. Een botsing was onvermijde lijk, De kar bekwam aan de Iaadborden schade, de auto kwam door te veel uitwijken in een sloot terecht, doch had slechts lichte schade. Door een vracht auto is de auto uit de sloot getrokken. Alles liep wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken af. Ook 't paard had geen letsel. De persoon uit de auto had zich weten te redden door er uit te springen. Ook de jongen kwam met den schrik vrij. Het R. K. Zangkoor onder geleide van den WelEw. heer kapelaan Klerks, keerde vanuit Valkenburg per autobus terug, na eendriedaagsch reisje. Ondanks het slechte weer was men toch zeer voldaan over het genotene. Het gezel schap was de gast van het klooster der Missionarissen van het H. Hart te Steyn. WASPIK. Van de werf der N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. A. Ruijten- berg werd met goed gevolg te water gelaten het nieuw gebouwde kanaal- schip „Frico", groot circa 850 ton, be stemd voor den heer J. Haarsma te heid van haar 3-jarig bestaan. Woensdag-middag om 2 uur ont stond door een onbekende oorzaak, postkantore alhier ën°de brand biJ de B- alhier- Een kindJe van ressorteerende huippost- drie jaar' dat in de wie§ la§ bekwam ernstige brandwonden. Door het wak kere optreden van agent van O. waren de vlammen spoedig gebluscht. De toe stand van de kleine is ernstig. Gerrit Paulus, die aan de Naad- looze Vatenfabriek aan 't werken was, kwam van het dak te vallen en wel zoo ernstig dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij had een wond aan z'n hoofd, die ernstig bloed de, maar na onderzoek door dokter Berkenstein bleek het, dat het niet zoo erg was als men eerst vermoedde. ALMKERK. De collecte gehouden jl. Zondag ten bate van den Evangelisatie- arbeid te Grijpskerk in de Ned. Herv. kerk alhier, bracht op de som van ruim 69. De heer Makkelie zendeling voor de Hermans-zending te Amsterdam, hoopt a.s. Zondag des morgens en des avonds voor de Herv. Gem. alhier op de treden terwijl tevens voor bovenge noemde zending een collecte zal wor den gehouden. A.s. Woensdag 10 Sept. hoopt de Ring Altena van Herv. Jong. Vereen, in de „Koning van Pruissen" te Ip'pel- schendijk, gem. Ahnkerk, eene verga ring te houden 's avonds 7 uur (O. T.) Op Vrijdag 19 Sept. a.s. des n.m. 4.30 zal alhier de najaars stierenkeu ring plaats hebben. BREDA. Na vele stemmingen werd tot wethouder gekozen inplaats van den heer Feber (V.B.) die zijn ontslag nam, de heer Korteweg (A.R.) met 8 stemmen tegen 7 op den heer Haai man („wilde", vroeger s.d.a.p.) en 5 blanco. De heer Korteweg heeft de be noeming aangenomen. WAALWIJK. GEERTRUIDENBERG. Zondag a.s. zal de voetbalvereeni ging „Vitesse' deelnemen aan de serie wedstrijden te Zevenbergschen Hoek, uitgeschreven door de voetbalvereeni ging „Zevenbergschen Hoek". Duivensport, GEERTRUIDENBERG. Zondag hield de postduiven vereeniging „de Reisduif", alhier een wedvlucht met jonge duiven vanuit Pont St. Manence. De prijzen werden behaald ais volgt 1—2 C. de Bont, 3-5-7 F. v. d Gloort, 4—6—8 P. Broeders. Door den voortdurenden regen, zijn de oude en late jonge duiven te Lier Zondag niet gelost. Zondag hield de postduivenver eeniging „de Postduif" alhier, een wed- vlucht van uit Tilburg. De prijzen werden behaald als volgt 1—7 10 L. van Beek, 2 N. v. d. losch, 3 4—5 N. Leys, 6 11 N. Meijers, 8—9 H. v. Schijndel - De duiven der postduivenveree niging „Koningin Wilhelmina" zijn Maandag in plaats van Zondag te Mons gelost. Het constateeren kon nu niet door gaan. MADE. Zondag hield de postduivenver eeniging „De Luchtpost" alhier met onge duiven een wedvlucht vanuit Sergen-op-Zoom. Uitslag: J. Akkermarts 1 W. God schalk 2, 7J. Thijssen 3, 6J, v. d. Heykant 4Fr v Mook 5H God schalk 8L. de Jong 9 H. de Bok 10 SPRANG-CAPELLE. De Postduivenvereeniging „De Zwa- uw" alhier houdt a s Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Schaerbeeck (België.) Op den weg Venlo—Horst zijn een vracht-auto en een Henderson motorrijwiel met elkaar ii botsing ge komen. De auto werd bestuurd door den eigenaar A. TheeHwen te Broek- huizervorst en het motorrijwiel werd bereden door den 20 jarigen Fr. ten Bos uit Almelo en Th Esser, oud 23 jaren, zoon van notaris Esser te Horst De aanrijding was van dien aard, dat de heer Esser een wonde aan het hoofd bekwam. Bij aankomst te Venlo, een uur na het ongeval, is de heer Esser overleden. De heer Ten Bos werd per auto naar Verilo overgebracht, waar bleek, dat hij een zeer ernstige beenverwon ding had. Een politieonderzoek heeft uitgemaakt, dat de motorrijders links van de auto hebben willen passeeren met het noodlottig gevolg. Het lijk en de auto zijn in beslag genomen. De toestand van den heer Ten Bos is bevredigend, De bekende autorenner Resta is gisteren op de Broolandsbaan, terwijl hij met een gang van 120 mijl reed uit de baan gevlogen. De auto sloeg over den kop. Resta en zijn helper werden er uitgeworpen. Resta werd terstond gedood, terwijl zijn helper, hoewel zwaar gewond, wellicht in het leven zal blijven. De auto vloog on middellijk in brand en werd geheel vernield. Naar het schijnt, is het ongeluk te wijten aan het springen van een ach terband, waardoor de auto slipte. De Brusselsche „Standaard"meldt: De omgeving van Heist op-den-Berg werd in rep en roer gebracht door een vreeselijken broedermoord. Omstreeks acht uur 's avonds ontstond er twist op het gehucht Beersel Dries, tusschen de gebroeders Peeters, kippenhande- laars. Sedert geruimen tijd- leefden de twee broeders in oneenigheid. Voorde zooveelste maal ontstond er 's namid dags twist tusschen hen beiden Tegen den avond werden zij handgemeen, toen onverwachts Jos. Peeters een mes ilofte in den buik van zijn broeder August. Deze laatste viel badend in zijn bloed te gronde, de Ingewanden uit een gapende wonde puilende Buren spoedden zich naar geneesheer Gerts van Heist-op-den-Berg, die dadelijk ter ilaatse kwam en de beste zorgen aan den gekwetste toediende. Het slacht offer werd vervolgens naar het zieken huis overgebracht, waar zijn toestand hopeloos werd bevonden. Middelerwijl waren de gendarmen ter plaatse ge komen en werd tot de aanhouding van den dader overgegaan, die volledige bekentenis aflegde, doch verklaarde in een vlaag van gramschap gehandeld hebben zonder te beseffen welken selijken broedermoord hij kwam te bedrijven. Maandag is op de staatsmijn Emma de arbeider Lammers uil: Nuth door afvallend gesteente gedood. Op de staatsmijn Mau its had een chietongevai plaats, tengevolge waar van de arbeider Koenen uit Sntard doodehjk getroffen werd en de arbeider ikeboom uit Nutb zwaar werd gewond. Dezer dagen is er een ernstig ongeluk gebeurd te Crailo, bij Laren. De auto van den heer Boissevain, te Blaricum, die uit de richting van dit dorp kwam, kwam op den hoek van Oranje Nassaulaa» en Prins Hessdriklaan in botsing met den auto van den ver huurder J. L. de Gieeff te Blaricum. Diens wagen werd totaal vernield. De bestuurder is in zeer bedenkelijken toestand in het R. K- Ziekenhuis te l<aren opgenomen. De auto van den heer Boissevain is erg gehavend. De inzittenden hebben geen letsel gekregen. (le lielft September.) Nadruk verboden. De oogst wordt in deze maand nog voortgezetvan erwten en boonen, van boekweit, enz. Laat uw erwten niet geheel rijp worden, maar ziebt ze, als de peulen gaan rimpelen en de naden barder worden. De schoven boeven niet gebonden te worden, men egt ze los op bet land, gedurende enkele dagen; daarna keert men ze om en zet ze ver volgens op ruiters; hiervan heeft men per Hectare, voor een zwaar gewas, een 50 stuks noodig. Op erwtenland kan men als geschikt nagewas verbou wen: karwij, wintergerst, haver, tar we, aardappelen, enz. Paarden- en duivenboonen worden gesneden of gezicht, zoodra de peulen en de toppen van de stengels zwart zijn. Men bindt de schoven met haver - stroobanden, en zet ze daarna aan hoopen ter droging; vooral goed droog laten worden, anders gaat het gewas schimmelen. Boonenteelt tusschen twee graangewassen, dus na boonen weer groen, is een zeer goede vruchtverwis seling; evenwel kan men ook aard appelen of bieten laten voorafgaan of volgen. Boekweit is een gewas, dat zeer ongelijk rijpt. Einde Augustus, maar ook nog in 't begin dezer maand wordt ze gezicht of gemaaid. Dit doet men, als de eerste vruchtjes rijp zijn. Een paar dagen laat men de schoven los op bet land liggen, dan worden ze met stroobanden gebonden, in gasten van 8 of 10 garven ter droging over eind gezet; liet drogen gaat langzaam. Voor groenvoeder kan men thans zandwikken zaaien, welke volkomen winterhard zijn. Men doet dit in com binatie met rogge; men krijgt dan een mengsel, dat eerder oogstbaar is dan roode klaver. Hoeveelheid zaaizaad 80 Kg. winterrogge en 40-80 Kg. zand wikken. Wikkenzaad is vrij duur; voor 't vervolg kan men het daarom zelf telen, dit kan heel goed: dun zaaien en om rotting te voorkomen rijshout er bij zettenOok voor groenbemesting kan men zaïfdwikken zaaien, met wat ge er door. Wij herinneren nogmaals, dat de akkers voor bet wintergroen behoorlijk, moeten worden voorbereid. In den tuin: Over het sla-zaaien, boe en waar, schreven we reeds. Nu iets over het in den bak zetten. Ver wijder de oude aarde en vervang ze door nieuwe, zuivere bladaarde. Zet een plantje onder het midden van elke ruit, er mag niet over gegoten worden. Men noemt deze kropsla ook wel koude sla, omdat ze koud behan deld wordt, d.w.z. gedurende den win- - ter vorstvrij gehouden: tegen vorst Mac Donald hield een groote rede ter Volkenbondsvergadering. Hij dringt aan op de toetreding van Duitschland tot den bond, het houden van een conferentie voor de ontwapening te and in het volgend jaar en het aan vaarden van het beginsel van arbitrage. Mac Donald's verklaring inzake Juitschlands toetreding tot den Volken bond heeft de Fransche en andere delegaties verrast. Een uitlating inzake Opper Silezië bij de Franschen en Polen pijnlijke verbazing gewekt. 4e Klasse Trekking van 3 Sept. Getrokken prijzen Prijs van f 2000 No. 5050 1500 21324 1000 14546 16758 400 5832 200 433 4230 13122 15689 100 411 3252 7128 11736 13706 13729 18938 moet de sla goed gedekt worden. Wie veel ramen bezit en in den winter veel rropsla wil telen, plante niet alles tegelijk, maar b.v. 2 of 4 ramen; elke week zaaie men opnieuw om telkens Veer jonge plantjes te hebben. Zaai nu bloemkool, als ge a.s. voorjaar planten wilt hebben, 't zij- voor den bak of voor den kouden grond. Neem een soort laag bij den grond, b.v. kortbeen; deze is vooral voor den bak aan te bevelen. Niet te vroeg, b.v. vóór 8 Sept. zaaien 't zou dan kunnen gebeuren, dat er te vroeg kooltjes in kwamen, waaraan men dan niets heeft. Buiten, volstrekt niet onder glas, zaait men thans, *op een warm plekje, b.v. vóór den bak. Vooral niet te dik'zaaien! Van de in Augustus gezaaide spina zie kunt ge straks profiteerengaat het vriezen dan is bet gedaan. Daar om kunt ge er nu jonge plantjes uit zoeken en op afstanden van 3 4 cM. in den bak planten, ramen er op en goed hoog luchtenAls het gaat win teren, vorstvrij houden; de grootste bladeren telkens afplukken, kunt ge er den geheelen winter van genieten. Ook nu kunt ge nog Zonalen (Gera niums) stekkensteek ze terstond onder glas of zet ze elk afzonderlijk in een potje. Men kan nu ook kweeken, om daarvan in 't voorjaar opnieuw te kweekenColens, Achirantus, Alter- nantheiazijn ze aan den groei, dan in de warme kas brengen. Voorts kan men nog stekken nemen en ongeveer koud, dat is vorstvrij, overhouden: Agratum, Verbena, Abutelon, Lobelia, en vele andere soorten, 't Verdient echter de voorkeur als men ze plaatst in een bak, waarin gestookt kan wor den. Jt Is goed de Palmen nu reeds naar binnnen te brengen, omdat de nachten al tamelijk koud zijn en bet zelfs i'eeds kan vriezen, wat voor deze planten nadeelig is. Ook kunnen de bladeren van hevigen wind veel te lij den hebben. Zie, of bet noodig is de planten in een grooten kuip of pot over te brengen; denk er om, dat ze in den winter doorgroeien. Maak de bladeren goed schoonlaat ze vooral 's winters niet droog worden, maar koud en voch-' tig! Maai nu nog eens uw gazon of grasveld, laat bet gras niet lang wor den, dan wordt het van onderen geel en gaat rotten. Met de machine kan men met bet maaien doorgaan tot on geveer November. C IV.S.C. zal a.s. Zondag deelnemen aan de finale om den Willem Il-beker te Til burg en zal uitkomen tegen Wilhelmina II Den Bosch. Deze wedstrijd vangt om twee uur aan, op het Sportpark te Tilburg. Supporters, die de reis event, wenschen mede te maken, worden er aan herinnerd, dat per tram van half twaalf afgereisd zal worden. De Quick-AI hletiekwedstrijden. I Wegens het zeer slechte weerstonden deze 1.1. Zondag niet doorgaan. Het was wel jam mer daar voor deze wedstrijden een groote belangstelling bestond. Daar Quick voor de ^competitiewedstrijden geen enkele vrije Zon- j dag meer heeft, zullen deze Athletiek-wed- strijden heden, Zaterdagmiddag gehouden worden en we twijfelen er dan ook niet aan dat er een massa publiek op het Quick-ter- rein aanwezig zal zijn. om van deze prach tige wedstrijden getuigen, te zijn. Aanvang 3 uur. Zondagmiddag speelt Quick II tegen Kaatsheuvel II op liet terrein van Quick. Dit kan een aardige ontmoeting worden daar de Quick-reservers over een sterk XI- tal beschikken. Aanvang 1 uur. Zoo de onderhandelingen slagen zal er Zondag 14 September een voetbalwedstrijd van buitengewone beteekenis plaats hebben op het terrein van Quick. Hieraangaande hopen we Woensdag a.s. definitieve mededeelingen te doen. De Quick-donateurskaarten worden de zer dagen aan de betrokken personen ahnge- boden, terwijl nieuwe donateurs zich bij een der bestuursleden kunnen aanmelden. De prijs is slechts 2.50, waaronder belasting begrepen is„ zoodat de donateurs bij een wed strijd geen belastingkaartje behoeven koopen, A.s. Zondag half drie speelt H. E. een vriendschappelijken wedstrijd tegen R W.B. Het is reeds lang geleden dat we R, W.B. aan 't wérk zagen, zoodat we benieuwd zijn wat ze momenteel presteeren. Het is echter te begrijpen dat R.W.B. zich geheel zal geven om tegen het seizoen een goeden indruk te vestigen. H.E.C. kan er dus van verzekerd zijn een enthousiaste hard werkende ploeg tot tegenstander te hebben, zoodat H.E.C. zich ook terdege zal moeten inspannen, willen zij niet dat R.W B. met de overwinning gaat strijken. We gelooven wel dat vele voetballiefheb bers dezen wedstrijd zullen bijwonen om deze twee plaatselijke clubs aan 't werk te zien. SPRANG. Onze voetbalvereeniging lcrflgt a.s. Zon dag de vereeniging uit Oss op bezoek. Voor het grootste deel der supporters is deze een onbekende. Oss beschikt over een goede ploeg,, die alles zal in 't werk stellen om van onze vereeniging te winnen. S.V;V. zal zich dan ook van het begin tot het einde geheel moeten geven opdat de eer in Sprang blijft. Aanvang 2 uur. Do recherche te Amersfoort heeft een goeden slag geslagen, door drie beruchte Amsterdamsche inbrekers, B., S. en K. aan te houden, nadat hun poging om inbraak te plegen, verijdeld was door het thuiskomen van de be woners. Ook een vierde, zekere v. D. uit Amersfoort, Is gearresteerd, oroda hij den geheelen middag dec inbraak in gezelschap Is geweest van de deie anderen. Er wordt niets vermist. De bedoeling is vermoedelijk geweest, in te breker lo het filiaal der Nede l B^nk, dar aa> het perceel grenst waa»so© de heere. zich toegang hadden verscbafr. Eer groote voorraad inbrekersweik uigec ts in beslag genomen, Op den provincialen weg tusschen Vesssm en JVlctebe is een autobus van den dienst EindhovenVessem brand geraakt en geheel verbrand. Er zaten slechts twee petsoaen i« d dus, die geen letsel hebbeD gekregen zij wisten zich spoedig in ve llgheid e stellen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10