Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I "eerste blad "^F)WAA LW 'J K rS1' Buitenland. Binnenland Rechtzaken" FEUILLETON NOORD-BRABAND" Keelontsteking Abdijsiroop Ml UMMER 71 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1924 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 72) DOOR ERVARING STERK. Het weer in Augustus. Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Met.-Inst, te De Bildt was gemid deld over de geheele maand Augustus de dagelijksche maximumtemperatuur ruim 2 gr. C. en het minimum bijna 1 gr. C, beneden normaal. In de laatste tien dagen was het maximum zelfs 4 a 3 gr. er beneden. De regenval ge middeld over het geheele land bedroeg 120 m.M. tegen 80'normaal. De afwij kingen waren het groolst in Limburg en N. en Z.-Holland. Texel had 214, Schaersbergen 206 m.M Dergelijke afwijkingen, hoewel vrij zeldzaam, komen ongeveer eens in de tien jaren voor. In Augustus 1912 bedroeg de regenval gemiddeld 153 m.M en was de temperatuur bijna 3 gr. beneden normaal. De Bildt had slechts 137 uren met zonneschijn tegen 177 uren normaal. De Krijgsraad veroordeelde J. V. 31 jaar, geboren te Oudshoorn, huzaar bij het lie eskadron Huzaren overeen komstig den eisch van den auditeur militair tot 2 jaar gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, ter zake van straatroof onder Apeldoorn. De veroordeelde gaat van het vonnis in hooger beroep bij het Hoog Mili tair Gerechtshof. A L. J. P. bakker te Oisterwijk, was door de rechtbank te Breda ter zake van mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. In hooger be roep werd 3 maanden geëischt, doch het gerechtshof legde dezelfde straf op als door de rechtbank te Breda was opgelegd. 47e JAARGANG. Waalwpsche en Langstraatsche Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rtjk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. 4 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prfls der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bjj contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. De algemeene vergadering van den Volkenbond te Genève kan 't dit maal misschien wat lastig krijgen. Frankrijk is vast besloten om, nu het de Roer, en mettertijd ook den Rijn moet loslaten, een waarborg van de andere mogendheden te eischen tegen een later mogelijken weerwraak-aan- val van Duitschland. Men weet, dat Engeland zich niet bij voorbaat wil verplichten, om in een mogelijken toe- komstigen Fransch-Duitschen oorlog weer aan de zijde van Frankrijk te staan, maar Frankrijk laat niet af en blijft vóór alles op zulk een toezegging aandringen. Roemenië, dat eveneens bang is en niet op langen termijn, maar al vrij spoedig een Russischen wraalcoor- log op den hals geschoven te krijgen, wenscht ook zulk een verdedigingsbe lofte van de groote mogendheden te hebben. Maar het legt het anders aan, het wil door den Volkenbond uitdruk kelijk de rechtmatigheid der beschik king van 't Parijzer Congres van 1919 laten erkennen, waarbij de Russische provincie Bessarabië aan Roemenië werd toegewezen. Doet de Volkenbond dit, dan zal hij later moeilijk kunnen weigeren, als Rusland met de wapens in de vuist Bessarabië terugeischt, Roe menië gewapenderhand in zijn erkend recht te handhaven. Het is daarom de vraag, of de Vol kenbond op een van die beide strevin gen: de Fransche en Roemeensche, zal ingaan. Vlakweg afwijzen zal de erent- feste vergadering al moeilijk kunnen doen, maar in de diplomatieke wereld zijn nog wel andere middeltjes, om lastige voorstellen van de tafel te schuiven: in handen stellen van een commissie van rapport, opdragen aan een studiecomité, verwijzen naar den Gezantenraad, enz. van „De Echo van liet Zuiden". Wist gij dat? Neen, generaal, maar mijnheer Auré- lien De Prabert is iemand van voornamen stand, wiens eerlijkheid boven elk"n twij fel is verheven. Wanneer hij hier op het bu reau is geweest, dan was dat in mijn gezel schap, en ik kan er u voor instaan Verduiveld, gij moogt geen vreemden, wie dan ook, op uw bureau toelaten. Als uw vrienden u komen afhalen, laat hen dan buiten wachten. Hetgeen gij gedaan hebt is onverantwoordelijk en kan voor u onaange name gevolgen hebben. Hiermee genoeg. Nu ga ik naar den minister en zal trachten Zijne Excellentie terstond te' spreken te krijgen. In afwachting beveel ik, dat het gebeurde stipt geheim zal worden gehouden. Wanneer die verduivelde journalisten er den neus van kregen, dan waren wij nog verder van den weg. Ik heb reeds in denzelfden zin bevelen gegeven, generaal. 'tls goed, kolonel. Ga naar uw huis en houd u op elk uur ter mijner beschik king, Gij moogt niet uitgaan en evenmin bezoeken ontvangen. Kolonel Allevard beefde van ingehouden woede. Dat staat gelijk met arrest, kolonel, zeide hij. Zooals ge wilt. U, kapitein Dormelles, zal ik zelf geleiden, om daardoor alle nieuwsgierigheid te vermijden. Weder belde hij en beval den oppasser: Laat een rijtuig komen. Vervolgens begaf generaal Rolland zich op de binnenplaats om zich wat af te koe- Er kan nog een andere belangrijke kwestie aan de orde komen: alge meene en gelijktijdige vermindering der bewapening van de landlegers, iets dergelijks als te Washington reeds voor de marines der groote mogend heden is tot stand gebracht. Mac Do nald is daar 'n groot voorstander van. Van Amerikaansche zijde krijgt hij daarvoor stellig steun. Alhoewel de Vereenigde Staten zich niet officieel met den Volkenbond inlaten, oefenen zij te Genève evenzeer invloed uit, als zij ter Londensche Conferentie deden, waar zij officieel eveneens heetten bui ten te staan. Amerika zou niet alleen eiken Staat, die een aanvalsoorlog be gint willen geboycot en gestraft zien door de andere Staten, maar het zou ook een overdreven Bewapening, ge heele of gedeeltelijke mobilisaties en dergelijke dingen onmogelijk willen zien gemaakt. Dit alles nu is heel mooi, alleen kan men op de vingers natellen, dat er, dezen keer althans, niets van ko men zal. Natuurlijk zal Frankrijk zeg gen: weihoe, ge wilt me geen bescher ming beloven tegen Duitschland, dat ik, zwaar gewapend als ik ben, mili tair nog altijd niet vertrouw, ge dwingt me het bruggenhoofd van Rijn land op te geven dat ik mij als verde- digingsschild tegen een Duitschen aanval had uitgekozen, en ik zou nu nog mijne bewapening moeten ver minderen bovendien? Dank je feeste lijk! Als Engeland en Amerika mij plechtig toezeggen en zich verbinden, dat ze mij bij een Duitschen aanval met alle macht zullen verdedigen, zou erover te denken vallen. Nu niet En zoo keert de kwestie dan weer tot haar beginpunt terug. Men zal zich herinneren, dat een maand geleden te Brussel verschillen de Vlamingen, die hadden deelgeno men aan een sortie van de Vlaamsche harmonie op laffe wijze door franskil- jonsche Brusselaars werden aange rand en mishandeld. Hetzelfde incident heeft zich gister avond voorgedaan. Na een betooging in de stad, waar len, want bet zweet stond liem op het voor hoofd. Toen het rijtuig gekomen was, wenkte hjj Filip. -— Kom, kapitein Dormelles. Beiden stapten in. De koetsier vroeg: Waarheen, generaal? Dat zal ik u onderweg wel zeggen, was liet antwoord. Generaal Rolland duidde de richting van de militaire gevangenis du Cherclie-Midi aan. De handelwijze van generaal Rolland ten opzichte van Filip Dormelles was zoo kiesch mogelijk en de jonge officier gevoelde dan ook eengrenzelooze dankbaarheid jegens hem. In de gevangenis gekomen, geleidde hij hem zelf naar den commandant, beval deze zonder eenige verdere opheldering, een der minst ongeriefelfjke kamers voor den kapi tein uit te kiezen en nam daarna afscheid met een krachtig: Houd moed, mijn jongen. Niettegenstaande deze welwillendheid, voelde Filip zijn kracht bezwijken, toen hij alleen was in het kleine vertrek met getralied venster, dat op een door hooge muren omgeven binnenplaats uitkeek, waar schildwachten met de bajonet op het geweer op post stonden. Hfj wierp zich op het smalle bed, dat met een tafel en twee stoelen het geheele ameu blement uitmaakte. Welk een vernedering voor hem, den eerlijken soldaat, die zulk een warm hart voor zijn vaderland had Groote Godwanneer zijn vader en zijn moeder de onteerende beschuldiging eens vernamen, voordat hij zich daarvan gezui verd had En Marguérite, zijn bruid Zijn smart was zoo groot,, dat hij in tra nen uitbarstte en opdat zijn snikken niet gehoord zou worden in de naburige cellen, verborg hjj het gelaat in het kussen van zijn bed en bleef zoo onbeweeglijk liggen. zij op scheldwoorden en slagen waren onthaald, begaven groepjes Vlamin gen zich huiswaarts. Een der groepjes werd aan de Beurs aangevallen. Zijn leven in gevaar achtende trok een der Vlamingen, zekere Deman, beambte aan het ministerie van binnenlandsche zaken, een revolver en loste verschil lende schoten, die tot noodlottig ge volg hadden, dat drie personen werden gewond, waaronder de 22-jarige Ma- quet van Brussel, die doodelijk werd getroffen. De dader, Deman, werd ge arresteerd. Nader wordt gemeld, dat Macquet in den afgeloopen nacht is overleden. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN De kwestie van Limburg. De „Nation Beige" komt op de Lim- burgsche kwestie nader terug en vraagt zich af, welke de eischen zijn, die Theunis te Londen gesteld kan hebben. De Belgische premier wil zich daarover niet uitlaten, doch zegt de V. HET DOEL HEILIGT DE MIDDELEN. 's Avonds van dienzelfden dag omstreeks half elf zaten Aurélien De Prabert en oom Daniël voor het raam van het café Ame- ricain. Het weder was voor den tijd van het jaar buitengewoon fraai en op den boulevard wemelde het dan ook van voetgangers. Straatventers liepen langs de koffiehuizen en boden allerlei waren te koop aan, als „gouden" horloges voor 30 centimes, plaat jes, boekjes, albums va» het salon, liedjes en allerlei snuisterijen, tot de bespottelijkste prijzen. Hier en daar hoorde men reeds de eerste avondeditie van de couranten uit- schreeuwén. Aurélien boog zich naar het oor van oom Daniël en fluisterde Ging het moeilijk vanmiddag aan de krant? NunogalBood duizend om het kleine artikeltje te laten plaatsen Michelin, directeur, had er geen zin in krijgt subsidie van de prefectuurbang zijn lezers te verliezensubsidfe bagatel zaken slechttransigeert voor vijf tien procentwou tweeduizend hebben gegevenal mijn winst van gisteren op de club*. Die zal ik u teruggeven. Mag ook wel. En denkt ge dat daarginds alles naar wensch is gegaan? Alles in ordeheb mijn halven dag doorgebracht aan liet venster van de Blóe- mistenclub op den boulevard Saint Germain heb daar toegangkon den gelieelen boulevard overzien tot aan de rue de Bour gognealles gadegeslagenhebben de zaak in alle stilte behandeldmaar dat komt er niet op aankrant de rest wel doen Sapristie, als de kans zich maar niet tegen ons keert. Kan niet Wanneer de andere er ons eens in betrekt? Zal hjj zeker doenweinig baten... veel te ingewikkeld voor mensehen van het Nation Beige, iedere Belg, die eenige kennis van geschiedenis en aardrijks kunde heeft, kent ze wel „In 1914 is Duitschland, om Frank rijk aan te vallen, door België getrok ken. Morgen zal het om het Fransch- Belgische blok aan te vallen, door Lim burg trekken. In 1914 had Holland een leger. Men mag aannemen, dat, indien Duitschland het Nederlandsche grond gebied geschonden had, het Nederland sche leger zich aan de zijde der Gealli- iz catarrh, bronchitis, schorheid. Gebruik AKKER's eerde legers geschaard zou hebben. In een toekomstig conflict zal dit niet zoo zijn, om de eenvoudige reden dat Hol land geen leger meer heeft, of, zoo men wil, slechts den schijn van een leger, dat ons in geen geval ook maar den minsten steun zal kunnen verlee- nen". Als eenmaal de Belgische troepen uit het Rijnland verdwenen zijn, zoo redeneert het Brusselsche blad zal Lim burg het eerst aan een Duitschen aan val blootstaan. „Daar Limburg het eerst gevaar loopt, heeft Nederland tot plicht het te versterken. Hoe? Hët moet militair worden ingericht als een bruggehoofd van de Maaslinie. Dit willen de Hollan ders echter tot geen prijs. Zij willen 't niet, omdat dit hun zoo belieft, omdat zij, willen zij logisch zijn, in geval van oórlog, gedwongen zouden zijn onmid dellijk met de Belgische troepen samen te werken, of de door hen aangelegde versterkingen door de Belgische troe pen te laten bezetten. En, daar deze Hollandsche koppigheid ons grondge bied aan een Duitschen inval bloot stelt, wordt 't voor ons en voor Frank rijk de vraag of wij, bij nalatigheid van onze buren, niet moeten besluiten om zelf Limburg te versterken." Het bovenstaande geeft de „Lim- burgsche Koerier" in aandachtige over- ministeriebegrijpen er niets van Allevard ons wel buiten schot houden. Goed, laten we liet dan maar afwachten en er niet verder over spreken. Zij wijdden verder al hun aandacht aan het gewoel der wandelaars. Eensklaps stietten zij elkaar met de elle bogen aan. Een courantenjongen schreeuwde voor het café De Vigilant, zooeven verschenen 1 Koopt en leest het interessante nummer „Het schandaal aan het ministerie van oor log verraad van een Fransch officier vreeselijke onthullingen." Vijf centimesEen souKoopt en leest het nummer van de Vigilant! Een luitenant van de artillerie, die aan het venster naast dat van Aurélien en oom Daniël zat, wierp het open en wenkte den courantenjongen. Geef hier. Alstublieft, luitenant. De luitenant las het artikel door, terwijl de jongen voor het koffiehuis bleef staan schreeuwen. Dat is afschuwelijkriep de officier uit. Hij wenkte den jongen nogmaals en wees naar het pak couranten, dat hij onder den arm droeg. 1 Hoeveel hebt ge er daar? Honderd. De luitenant nam' een vijf-francsstuk uit zijn portemonnaie en wierp het den knaap toe. Ik koop uw geheelen voorraad, maar ik raad u aan, geen nieuwe te gaan halen, of ik laat u inrukken. De andère raapte het geldstuk op, gaf zijn pak couranten aan den officier en zei- de vervolgens met een spottende buiging Neem mij niet kwalijk, luitenant, maar ik ga dadelijk een nieuwen voorraad halen. Op die manier verdien ik vanavond een weekloon. De officier verwaardigde zich niet den courantenjongen te antwoorden, maar stond haastig op. Daar zullen wij wel eens een eind aan maken, mompelde hij. verliet het koffiehuis, begaf zich naar het naastbijgelegen rijtuigstation, huurde weging aan de „democraten" en „anti- militairisten", die er heil in zagen ons mooie leger van '1914 omlaag te halen, gelijk ze gedaan hebben. Indien de idealen van de Nation Beige werkelijkheid werden, zouden de „uitgespaarde" millioenen ons wel eens milliardèn gaan kosten! Een verstandig man bezuinigt niet op zijne brandverzekering. een rijtuig en reed met volle vaart weg, na den koetsier een adres te hebben toegeroe pen. Het voorval had echter reeds de aandacht getrokken. De koffiehuisbezoekers waren opgestaan en keken den officier verwonderd na, die zich met den arm vol couranten ver wijderde. Het duurde niet lang of een tweede cou rantenjongen verscheen. Koopt de VigilantHet geheim van het rookeloose kruit verradenDe naam van den schuldige, een kapitein der genieZijn arres tatie Mep verdrong zich om den couranten jongen, men rukte hem de bladen uit de hand en den naam van den landverrader lag op ieders lippenFilip Dormelles. Ook Aurélien had een courant gekocht. Nu, oom Daniël, mijn waarde, ge hebt eer van uw werk, zeide hij. Zie maar eens. Stil. Zij betaalden hun vertering en verlieten voorzichtigheidshalve het café Americain. Terwijl zij den boulevard langs gingen, vhldaan over het slagen van hun intrige, werd de nieuwsgierigheid onder de wande laars al grooter en grooter en de couranten jongens, om van de gelegenheid partij te trekken, deden hun uiterste best. Hun ge schreeuw klonk over den geheelen boulevard, zij bepaalden zich niet tot het roepen van de titels der artikels, maar gaven zelfs een kort verslag van den inhoud, hoewel dit verboden was, en voegden er allerlei ruwe grappen bij. Dat duurde zoo een groot uur. Nog nooit had de Vigilant zulke schitterende zaken gemaakt, vijf, zesduizend nummers, waren in een minimum van tijd verkocht en de toeloop werd steeds grooter, totdat er op eens een eind aan kwam. Een korps politieagenten rukte aan en verspreidde zich naar twee kanten van den boulevard, de couranten jongens werden aan gehouden, allé nummers die zij over hadden in beslag genomen en de Vigilant zoodoende belet, het schandaal verder te verspreiden. De luitenant der artillerie had woord ge houden. (Wordt vervolgd.) j

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1