Derde Blad Provinciaal nieuws No 71 Zaterdag 6 Sept. 1924 Waalwijk, 5 Sept. 1924 Zooals wij in ons vorig nummer reeds in 't kort vermeldden, werd bij gelegenheid' van het honderd-jarig bestaan van het Hotel Verwiel een huldeblijk aangeboden in den vorm yan eene plaquette .van de hand van onzen kunstenaar den heer Theo van Delft. Wij willen hierop nog eens even terugkomen om onze groote bewonde ring uit te spreken voor zijn werk en omdat wij gaarne opnieuw den roem van zijne prestaties verder willen uitdragen dan de grenzen van onze plaats. Wij weten dat hij op 't gebied van schilderen en boetseeren reeds een groote naam heeft in onze provincie en mogelijk daarbuiten, en toch willen wij nogmaals speciaal wijzen op z'n werk omdat te groote bescheidenheid altijd geen deugd be hoeft te zijn. Het hier geboden kunststuk is o i het beste wat hij tot dusverre op dit gebied heeft gemaakt. De geniale opvatting, het smaakvolle arrangement, de treffende gelijkenis, de sobere en sprekende uitbeeldingen, de geheele compositie van het massale stuk, de afwerking tot in de kleinste bijzonder heden, stempelen het tot een beeld houwwerk van bijzondere waarde Zooals men weet bevat het de beeltenissen der drie opeenvolgende eigenaren, de 3eeuw*iaartallen> de naam van 't hotel „de Gouden Leeuw" met de symbolieke leeuw, de afbeel dingen van 'toude en nieuwe hotel en het familiewapen, welke gegevens tot een schitterend geheel zijn ver werkt en in rijk-brons gegoten door „de Kroon" te Haarlem, gevat in marmeren lijst, een kostbaar monument vormen voor het jubileumd hotel. maar tevens een monument, dat thans en in den loop der jaren zal getuigen van den Waalwijkschen .artist den heer Theo van Delft, die wij met dit bijzondere werk gelukwenschen zooals wij Waalwijk felicitperen met 't bezit van zoo'n kunstenaar, wiens toekomst op dit gebied schitterend moet zijn, wanneer hij zich werkelijk daartoe voelt aangetrokken Een voorrecht voor onze plaats zeer zeker zulk een artist directeur der Gemeentelijke Teekerischool te mogen noemen. Ook de beide geschilderde familie portretten van zijne hand op den jubeldag aangeboden, zijn in elk opzicht subliem. Bij bovenstaande plaquette werd tevens een zeer smaakvol album aan geboden, bevattende namen der schenkers. Zondag 7 Sept worden de groote Turn- en Athletiekfeesten in onze plaats gehouden en deze beloven, zoo het weer wat meewerkt, zeer veel. Wi laten hieronder het volledige program ma volgt 3 uur. nam Opstelling van den sloe» op Stationsplein. 3'/2 uur nam. Aanvang van den op tocht. Halt bij Raadhuis Toespraak van den EdelAchtb. Heer Burgemeester. 4V2 uur "am- Aankomst op het ter rein. Algemeene vrije oefeningen in standen. 5 uur nam. Estafette en Hindernis- baan. 5'/2 uur nain. Turnen aan alle toe stellen. 6 uur nam. Touwtrekken.- 6y2 uur nam. Groepen. Na afloop wordt op de Markt door Waalwijks Belang een concert aange boden te geven door de harmonie „De Eendracht" van Nieuwkuik en Onsenoort. Het programma luidt als volgt 1. Musica, Marsch, Blankenbergh. 2. Sous la feuillée, Ouverture, Jules Strauwen. 3. Fantaisie, Ballet, Montagne. 4. Ito, Marche espagnole, Jos. Kessels PAUZE. 5. St. Cecilia, Marsch, L 6. Die beide blinden,. Ouverture, Mehul. 7. Carmen, Grande Fantaise sur l'opéra, Bizzet. 8. Grande Valse, Benoit. 9. Marsch. (opgeluisterd door de Harmonie „St. Crisprijn") op het terrein a. h. Westeinde van voo m Besoijen. EindwedstrijdBloemencorso voor Schoolkinderen. i 6 uur. Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel". 1. Harmonie K Hamm. 2, Gebed in nood Kolkman 6.30 uur. Chr. Gemengde Zang er- eeniging „Halleluja". 1 Zingt den Heer A. Wiltberger. 2. Domine, Salvam Fac A. Giesen. 3. Ps. 116. 4. Woudzang J. Oilman. 7.30 uur. Harmonie „Sophia's Ver- eeniging" Loon-op-Zand 1. Loon op-Zandsche Feestmarche P. v. Abeelen. 2. Zampa, Ouverture de l'Opera F. Herold. 3. Fantaisie de l'Opera, La Favorite de Donizetti M. J. H. Kessels. 4. Musica, Marche H. L. Blankenburg Pauze 5. The Gladiator, Marche J. P. Sousa. 6. Liége Immortelle, Ouverture, épisodique, dédiée a S. M. Ie Roi dè Beiges Fern. Rousseau. 7. Valse interrompue, légende 8 The Gladiators Farewell, Marche, L. Montagne. 9. Finale. H. L. Blankenburg Moge goed weder het feest begun stigen, dan is zeer zeker een druk be zoek te verwachten., As. Maandag 8 September zal het 12'/2 jaar geleden zijn dat mej. Marie Bruijsters in dienst trad als dienstbode bij de familie W. Timmer mans-de Naaijer. Zeker zal het haar niet aan belangstelling ontbreken op dezen herdenksdag, die ook al meer en meer tot de bijzonderheden gaat behooren. Houët. Wij verwachten dezen Zondagmiddag i en avond een zeer groote drukte in onze gemeente, nu er op verschillend gebied zoo valt te profiteeren. Zooals gebruikelijk viert „Ko ninginnedag" Zaterdags na 31 Aug. haar Koninginnefeest. Het heeft daar- i voor een uitvoerig programma opge maakt, dat luidt als volgt 2.30 uur. Aanvang der Kinderspelen Naar wij vernemen zal de concert en bioscoopzaal „Musis Sacrum", onder leiding van 't Architecten-bureau Van Ree Bossaerts worden verbouwd en uitgebreid. Zoodra de goedkeuring op de teekening is verkregen, zal met de verbouwing een aanvang worden ge nomen. De lengte der zaal zal gebracht worden var. 14 op 18 50 M., het tooneel zal een breedte krijgen van 9 M. en een diepte van 5 M., terwijl daarachter kleedkamers, bergplaats, enz. worden aangebracht. Door het aan brengen van zij-bovenlichten en een lichtkoker in 't midden zal ook een betere belichting der zaal worden ver kregen. De zaal zal alsdan zitplaats bieden voor ruim 500 personen We zullen ons dus spoedig wederom in 't bezit eener meer moderne concer tzaal met flink tooneel enz. kunnen ver heugen. In een gisterenavond in Hotel de Twee Kolommen gehouden alge meene vergadering der Afdeeling Waalwijk van den R K. Bond van Schoeniabrikanten is tot voorzitter gekozen de heer J. C. Spapens, zulks inplaats van den heer H. Donkers die door drukke bezigheden als zoo danig ontslag had genomen. Besloten werd aan het Hoofdbestuur mededeeling te doen dat het de afdeeling Waalwijk op prijs zou stellen indien art. 7 van het Collec tief Contract betreffende overwerk- vergunning, zoo gewijzigd zou kunnen wórden, dat inplaats van het inhalen der 30 respectievelijk 50 pCt. door overwerk, dit ook terug bekomen kon worden door het afhouden van een gedeelte van het loon, zoodra wëer volle weken gewerkt wordt. Verder zal de afdeeling aan het j Hoofdbestuur verzoeken stappen te j doen een bepaling aan het Collectief j Arbeidscontract bij te voegen, waar- j door het fnogelijk wordt dat ten tijde j van algemeene malaise, arbeiders kun- j nen worden ontslaan en deze bij een kleine opleving weer los van dag tot dag in dienst zullen kunnen i worden genomen. Tenslotte werd nog besloten aan j het Hoofdbestuur voor te stellen om i het Kindertoeslagfonds plaatselijk te gaan regelen. De afdeeling Waalwijk stelt zich voor een persoon aan te stellen, die tegen een geringe vergoe- j ding Zaterdagsmiddags zal uitbetalen, j Voorts werd besloten binnenkort een feestavond te organiseeren, De heer Frits van Bladel bloe- mist alhier, slaagde met een hoog aantal punten te Aalsmeer voor het examen bloemschikken, uitgeschreven door de Kon. Ned Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Aan dit examen namen 8 leerlingen deel, waar van er slechts 3 slaagden luwe, Dussen. Babyloniënbroek,Drunen Heusden en Vlijmen. Voor den Fokveedag zijn alsnog ingekomen Zilveren medaille of 10 van de bo- terfabriek te Drunen, Bronzen medaille of f 5 van de Fokvereeniging te Elshout J. J. Klijn te Elshout, W. Pulles te Elshout, H. J. Klijn te Elshout. Men verzoekt ons mede te deelen dat door de vereeniging T.A.V. beslo ten is om op Maandag 22 September in de zaal Musis Sacrum een groot bal te geven. Aangezien de familie v. d Akker met haar Jaszband-orkest hare medewerking verleend belooft, het T.A.V. bal sweer een zeer amusante avond te worden. Wegens de hooge graanprijzen zullen de bakkers van groot Waalwijk hunne broodsoorten ook moeten ver- hoogen waarover zij Maandagavond in „De Twee Kolommen" zullen ver gaderen Maandag 1 September zijn de cursussen aan de Rijksschool wederom begonnen. Het aantal leerlingen is alleszins bevredigend, al zouden wij op de looierijafdeeling een grooteren toeloop wenschen. Aan de Schoenmakerijafdeeling kwa men nagenoeg alle leerlingen, die het vorig jaar de bovenwerkafdeeling volg den, terug om ook de onderwerkaf deeling mede te maken zoodat zij aan het eind van den cursus het geheele vsk kennen. Het aantal leerlingen verdeeld over de verschillende afdeelingen bedraagt thans I. Looierij 5 II, Machinale schoenmakerij 33 a. Bovenwerkafdeeling 17 b Onderwerkafdeeling 16 Aan de looierij-afdeeling zijn alle leerlingen Nederlanders. Aan de Schoenmakerijafdeeling is het geheel anders, daar, krijgen we inderdaad een dooreenmengeling van verschillende nationaliteiten en wei Nederlanders 18 Duitschers 5 Zwitsers 3 Belg 1 Polen 2 Letlander 1 Roemenen 1 Turk 1 Tschecho Slowaak 1 Van de leerlingen komen uit Waal wijk en verder Brabant, dat toch als centrum voor deze takken van industrie beschouwd mag worden Waalwijk Brabant Looierij geen geen Schoenmakerij 5 9 P Zanen, Tilburg, p. f 31 900 P. Zanen, Tilburg, b. f 31 700 A. Korteweg, Breda, p f 31.000 A. v. d. Boogaard, Oostel- beers, p. f 28 570 M. Backeren, Princenhage, p. f 27.470 Van Dijk Petit, B.-op-Zm. p. f 27.855 voor perceel 3 en 4 in massa Hollandsche Bazalt-Handel, Rotterdam, b, f 66,400 Aan de Schoenmakerijafdeeling zal op een middag in de week binnen kort nog een cursus gegeven worden voor oud leerlingen in Ago, Omgekeerd werk en houten-hakken. De oud-leer lingen zullen hiertoe uitgenoodigd worden bij rondschrijven. Mochten onverhoopt oud-leerlingen vergeten worden aan te schrijven, dan kunnen zij zich natuurlijk toch aanmelden bij den directeur De liedertafel „Oefening en Vermaak" zal in 1925 haar 65 jarig bestaan herdenken. Op welke wijze dit jubileum zal worden herdacht, zal nader besproken worden en daarom trent overleg gepleegd worden met het bestuur van Waalwijks Belang Bij onderhandsche aanbesteding van het bijbouwen van een gang en closets voor de Rijksvakschool alhier, was laagste inschrijfster de fa. Wed. A. Aarts Zonen voor f 2035, aan wie het werk is opgedragen Maandag zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden tot verbetering van de Haven. Zonder twijfel zal na de verbetering daarvan het aantal schepen, dat onze haven zal binnenvaren toenemen. Naar wij vernemen is door den Minister goedkeuring verleend aan het I besluit van de Middenstandsvereeni- j ging tot benoeming van den heer G. de Vries als directeur van de Middel bare avondschool alhier, waarvoor j zich nu reeds, zooals we mededeelden, 60 leerlingen hebben opgegeven Voor den nieuwen cursus van de R. K. Hoogere Handelsschool te Waal wijk zijn 86 leerlingen ingeschreven, waarvan 51 uit Waalwijk, 10 uit Sprang- Capelle, 8 uit Kaatsheuvel, 4 uit Was pik, 4 uit Geertruieenberg, 1 uit Raamsdonksveer, Made, Hooge Zwa- Ter Provinciale Griffie te 's Bosch werd ingeschreven Bestek 191. Aanbrengen van steen slagdeklagen op gedeelten van de Rijkswegen in Noord Brabant. Raming perc. 1 f 40502 f 50003 f 29.000 4 f 28 000. Inschrijvers waren: Voor perceel: A. Willigers, Nieuwkuik, porfier f 4322 M. Vissers, Drunen, p. f 4140 F. v, d. Pluijm, Dussen, p. f 4450 voor perceel 2 L. v. Drunen, Hintham, p. f 5790 I. Althuizen, Deurne, bazalt f 5899 voor perceel 3 L. van Drunen, Geldrop, p. f 32.950 i I. Althuizen, Deurne, bazalt f 31.300 M Vissers. Drunen, p. f 32.800 voor perceel 4 M Kraaijen en Co., Tilb., p. en b, f 31.605 Groote Internatiole Zangwedstrijd. Voor Mannenkoren. Tilburg's Mannenkoor „De Vereenig de Zangers„ heeft ter gelegenheid van haar eerste Lustrum een groote Zang wedstrijd uitgeschreven, die in haar op zet misschien de grootste genoemd mag worden, welke sedert jaren in het Zuiden des lands is georganiseerd en die voor de Zuiderkoren een bijzondere gelegenheid tot deelname biedt, gezien toch, dat sinds jaren de Zuidelijke groote afstanden moesten afleggen, steeds ge paard gaande met groote kosten en slechte reis—verbindingen voor de terugreis, waardoor veelal overnacht moest wor den. Het Bestuur deelde onsmede dat voor goede reis—verbindingen met de Ned. Spoorwegen overleg gepleegd zalwor- den, teneinde de diverse koren in de gelegenheid te siellen hunne plaatsen van bestemming nog te kunnen berei ken. Verwacht mag worden, dat de deelna me uit het zuiden des lands zeer groot zal zijn terwijl het Noorden des lands zal toonen op prijs te stellen de me dewerking, welke het stee s uit het Zui den heeft ondervonden. De reisgelegenheid voor Buitenland- sche koren is, gezien de ligging van Tilburg, kort aan de grenzen, voor Duitsche, zoowel als voor Belgische Zusterverenigingen van dien aard, dat ook var. die zijde op flinke deel name mag worden gerekend. Het Secretariaat H. Berkvenstraat 8 Tilburg, geeft gaarne alle mogelijke inlichtingen, terwijl aan aanvragen om toezending van circulaire's of inschrij- vingsbiijetten gaarne zal worden vol daan. De wedstrijd wordt gehouden op 17, 24, 30 Mei en 7, 14, Juni 1925. DRUNEN. Naar wij vernemen wor den alhier pogingen in het werk ge steld om de film „Adoro te" van het Euch. Congres te Amsterdam, spoedig te doen vertoonen in de zaal van de jongenscongregatie. Voorzeker zal hierdoor worden vol daan aan den wensch van zeer velen, die verlangend uitzien naar deze alom geroemde vertooning. Op' 15 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Hooi- maaijer, als gewoon werkman in dienst kwam bij de Holl. Buurtspoorwegen. Door ijver en bekwaamheid heeft hij het zoover gebracht, dat hij verleden jaar werd aangesteld als Chef in de remise dier Maatschappij, alhier. Voor zeker zal het hem op dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. ELSHOUT. Gisteravond werd in de zaal van de Jongenscongregatie een vergadering gehouden van belangstel lenden inzake opheffing van de ge meente Oudheusden. De Burgemeester was voorzitter van de vergadering. De Burgemeester opende de vergadering en deelde mede, dat door hem in over leg met den Gemeenteraad deze verga dering was belegd, om te komen tot opmaking van een candidaten-lijst voor de verkiezing van een commissie die aan Ged. Staten advies zal uitbren gen over de opheffing van de Gemeen te Oudheusden en samenvoeging van 't dorp Oudheusden met de gemeente Heusden, Herpt en Bern en van het dorp Elshout met de gemeente Drunen. Nu er in deze gemeente geen kiesver- eeniging bestaat voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad was men van meening, dat in eene vergade ring van alle belangstellenden de can- didatenlijst behoort te worden opge maakt en zoodoende een stemming kan voorkomen worden. Een stemming brengt voor ieder last mede en voor 't Gemeentebestuur kosten en werk. Door verschillende aanwezigen wer den inlichtingen gevraagd omtrent den financieelen toestand van de Gemeente Drunen in vergelijking met de Gem Oudheusden. De voorzitter deelde mee, dat uit het verslag van de laatst gehou den vergadering van den Raad der Ge meente Drunen blijkt, dat de belastin gen in Drunen ongeveer even hoog zijn als in Oudheusden terwijl ook de in komsten uit bezittingen ongeveer ge lijk zijn. De schuld van de Gemeente Drunen is aanmerkelijk grooter dan die van de Gemeente Oudheusden. De schuld is echter voor een groot deel rendabel en is gevolg van ontginnin gen van woesten grond en van de wo ningbouw. De opbrengst uit de bezit ting is in Drunen per inwoner gerekend iets hooger dan in Oudheusden. De voorzitter wijst er op, dat in elk geval de vereeniging een bezuiniging zal brengen door de vereenvoudiging van de administratie. Aan jaarwedden enz. zal bezuinigd worden ongeveer 6000.— Verschillende sprekers betoogen, dat een vereeniging van Elshout met Drunen geen voordeel kan opleveren voor Elshout, omdat Drunen bestaat uit menschen die werkzaam zijn in de schoenindustrie. Gaat de schoenmake rij slecht, dan zal de belasting gehaald worden bij de landbouwers van Els hout. Daarenboven wordt veèl prijsgesteld op de zelfstandigheid van de Gemeente. Ook de afstand tusschen Drunen en Elshout is te groot. Vermindering van belasting is ook bij een vereeniging niet te verwachten. Op de vraag van den voorzitter of ook iemand de voordeelen van de ver eeniging met Drunen wenschte te be spreken werd ontkennend geantwoord. De Voorzitter geeft daarna nog eenige toelichtingen over de finan- cieele verhouding ten opzichte van Heusden. De Gemeente Heusden heeft geen schulden.. De belastingen zijn op het oogenblik aanmerkelijk lager dan in deze Gem. Daarna jvordt de candidatenlijst op gemaakt. Candidaat zullen wordenH. van Engelen, L. Schoenmakers, J. Mus- kens, M. Timmermans, J. v. d. Pol, C. van der Sanden en J. Klerks. De Voorzitter dankt de aanwezigen die door hun medewerking een stem ming hebben voorkomen. Op voorstel van eenige aanwezigen wordt besloten een adres aan Ged. Sta ten van N.-Br. te richten met het ver zoek het ontwerp-wet in te trekken. De voorzitter zegt, dat hij geheel buffen deze aangelegenheid zal blijven. Het adres zal ook door hem niet geteekend worden. De vergadering wil zich uit spreken tegen een opheffing van de Gemeente. Alle aanwezigen verklaren zich tegen de opheffing van de Ge meente. HERPT. Na een paar druk bezochte vergaderingen inzake de annexatie van Herpt bij Heusden is een candidaten lijst voor den „dubbelen raad" inge diend uitsluitend van tegenstanders; nl. de Heeren A Buijs Mzn., J. Buijs Azn., M. de Wilt Pzn., C. van Greven- hroek, P. de Wilt Lzn., J. van Korven en Jac. Verhoeven. NIEUWKUIJK. In het café van den heer G Pulles alhier werd een spaarkas- vereeniging opgericht. Tot voorzitter werd gekozen G Pulles, tot secretaris A. Samuels en tot penningmeester -iub. van Engelen. Maandagavond had in het café van de Wed. Frans Brok alhier eene veigadering plaats om te komen tot oprichting van een vakbond. Als spreker hiervoor trad op de heer De Groot uit Utrecht. Hoewel reeds staande de vergadering zich enkelen als lid op gaven, is* het tot eerie definitieve op richting hiervan nog niet gekomen. Op een nader daarvoor vastgestelden datum zal men tot oprichting overgaan Naar aanleiding van het over- groote succes telken jare door de tooneelvereeniging „Kunst en Vriend schap" behaald, heeft men voor dit jaar in studie genomen het tooneelstuk „Atticens", drama met zang in vier bedrijven. Hoewel de datums van op voering nog niet zijn vastgesteld, hoopt men toch omstreeks Kerstmis hiermede gereed te zijn. Aan het hulppostkanto'or alhier werd in de maand Augustus 1924 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f6111.42, terugbetaald f5288.32. Vanwege het slechte weer had j.l. Zondag de jaarlijksche muzikale wandeling door 't dorp ter eere van Koninginneverjaardag niet plaats. Naar we vernemen, zal dit nu plaats hebben op Zondag 14 Sept. a.s. SPRANG CAPELLE. (Vm Sprang.) A.s. Zondag des namiddags half zes uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. G. H, de Jonge. In de Ned. Herv. kerk alhier hoopt a.s. Zondag des nam 2 uur voor de gemeente in den Dienst des Woords voor te gaan* Ds. Ewold van Raamsdonk. In een j.l. Woensdagavond ge houden vergadering in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, werd be sloten tot oprichting eener Chr. Ge mengde Zangvereeniging onder den naam „Looft den Heer," Een 35-tal dames en heeren traden staande de vergadering als lid toe. De repetities zullen des Woendagsavonds worden gehouden. VR1JH.CAPELLE. Geref. Kerk. A.s. Zondag des voormiddags 9 uur hoopt Ds. G H de Jonge in den Dienst des Woords voor te gaan. Des namiddags 2 30 uur leesdienst. CAPELLE. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag optreden Ds. jonkers uit Waspik, des nam half drie A.s. Zondag zal voor de Ned. Herv. Gem. a/d Loonschendijk optreden Ds Shlemper uit Besoijen, des voorm. half tien Gedurende de maand Augustus werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 2676.30 en terugbetaald f 2302.88. it mo nu in zuina

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9