DEM ftll MME de St 'elisabËmsvloed. Waalwijksche Muzieksohool. Kerknieuws. INSCHRIJVING van nieuwe leerlingen 33305 TWEEDE BLAD™ door A. L. v. d. Puijm. I. Nog leeft er in liet volk tusschen Langstraat en Dordrecht een overge leverde herinnering voort aan een ramp, zoo ontzagwekkend, dat hij on danks den tijdsafstand van meer dan vijf-honderd jaren, in de geschiedenis van ons vaderland zou vereeuwigd blij- vén. Een herinnering, die zich niet enkel bij het eenvoudige volk, maar zelfs in meer ontwikkelde kringen nog uit spreekt in de meest fantastische vei- liciiGn Hoé bij een boer reeds enkele dagen vóór den ramp een visch naar boven kwam bij het water pompen. De man beschouwde liet als een bewijs, dat het land waarop hij woonde te drijven lag. Hij vluchtte en redde zich het leven. Bekend is ook de geschiedenis van een kind dat sluimerend in een wieg in evenwicht gehouden door een van links naar rechts springende kat, on gedeerd landde aan den Kinderdijk, die hieraan zijn naam ontleenen zou. En menig oude van dagen, zal nog precies „van hooren zeggen" weten hoe hoog 't water stond in de galmg i- ten van Eaamsdonks toren. Ja, zell's de plek nog weten aan te wijzen op den Dortschen dom, waar lange jaren het zwaard lag van een schip, dat eenmaal daarop strandde. Veel waarheid bevat ten deze verhalen niet. Er is werkelijk iets geheimzinnigs gekomen, over dat verdronken land dat nu „Biesbosch" heet; dat land met z'n geulen en rietplaten en z'n eenzame polders. En toch eens was daar weelde. Het is onmogelijk in een reeks cou rantenartikelen alles te geven, wat in oude boeken en archieven van die vroegere toestanden te vinden was. M'n doel is dan ook enkel, eenig idee te geven van den toestand dezer stre ken vóór 1421, van de oorzaken van den ontzettenden ramp die onze voor vaderen trof en tevens de korte ge schiedenis van wat later gebeurde en helaasniet gebeurde. Men moet zich omstreeks 1421 ons" land niet voorstellen zooals dat nu is, met z'n massale steden, z'n spoorwe gen en kanalen, doorsneden met pracht van wegen, bezaaid met dorpen en ge huchten. Zeker, er waren steden Dordrecht, G-eertruidenberg en Gorcum hadden reeds vroeger stadsrechten. Ze waren door getorende muren en grachten: omgeven. Alleeü efikele poor ten en bruggen gaven toegang, behalve in tijden van gevaar, wanneer ze zorg vuldig werden gesloten. De straten waren over het algemeen smal, boch tig en ongeplaveid. De meestal houten huizen hadden strooien of rieten da ken. Enkele voornamere gebouwen uitgezonderd. De bevolking was Ka tholiek en leefde van handel en am bacht; fabrieken waren onbekend. Op 't platte land lagen de dorpen, veel kleiner dan tegenwoordig en veel al gebouwd rond kasteelen en boosters. Bekend waren hier vooral de kastee len:. Loevestein, tegenover Woudri- chem; Merwede, ten oosten van Dord recht; 't kasteel van Strijen, Dussen en Duivenvoorde ten noorden van Oos terhout (bekend is daar nog de ruïne van Duivenvoorde of Slotbosscheto- ren) en de kloostersEemstein en Hei sterback in den tegenwoordigen Bies bosch. Op die omgrackte kasteelen woon den de ridders, de grootgrondbezitters, die tevens belast waren met het bestuur der omliggende landen, asook met de rechtspraak. Daar deze kasteelheeren elk een klein legertje hadden, waren oorlogen aan de orde van den dag, waaraan ook de steden, Dordrecht niet het minst, dapper meededen. De omwonende bevolking was, ofwel geheel, ofwel gedeeltelijk van den burchtheer afhankelijk. De kloosters kwamen in hoofdzaak overeen met die van onzen tijd. Gebed, prediking, wetenschap en landbouw, stonden vooraan. Veel tijd werd be steed aan het overschrijyen van hand schriften, waaraan onze moderne we tenschap onschatbaar veel te danken heeft. iffiSt oer "niéuwe traters, die nu 20 September zullen vertrekken, zal het getal leerlingen nog veel groo ter worden. BINNENLAND. Zoowel de Journal de Genève als de Neue Zurcher Ztg. vermelden in hun weekoverzicht over de debatten ter Volkenbondsvergadering met bij zonderen lof de rede van minister van Karnebeek. Het Journal de Genève schrijft dat een der groote voordeelen der groote discussie geweest is dat men het Vol kenbondsverdrag weder eens gelezen heeft. In den loop der vijf jaren dat de Volkenbond bestaat, schenen verschil lende staatslieden de herinnering er aan verloren te hebben. Minister van Karnebeek heeft hun in onverbidde lijke woorden den inhoud van het Vol kenbondsverdrag weder in herinnering gebracht. Zij schenen heel verrast te zijn dat zij zoo wijs zijn geweest. Het Volkenbondsverdrag voorziet alles. Het is voldoende het toe te pas sen, waarvoor slechts noodig is, het ook te willen. Aan het einde van het debat zal de Volkenbond de voldoe ning hebben, te mogen denken dat zijn grondwet opnieuw in volle kracht is getreden. De Neue Zurcher Ztg. verklaart dat de Nederlandsche minister van Karne beek op de eenvoudigste en tegelijk hel derste wijze het standpunt verdedigde dat aan een afzonderlijk waarborgver- drag geen behoefte bestaat. Met bijzon dere instemming vermeldt het blad de „zeer overtuigende redeneering van den verstandigen Hollander" dat wan neer de Volkenbondsstaten niet in staat zijn de bepalingen van het Vol kenbondsverdrag zelf na te leven, dan ook een waarborgverdrag hen niet red den kan. Ook Motta, de voorzitter der Volken bondsvergadering, heeft in een voor een radiotelefonisch toestel uitgespro ken rede betreffende de groote debat ten dér vorige week bijzondere hulde gebracht aan minister van Karnebeek's rede. Onder de vele gehouden redevoe ringen van de eerste staatsmannen van Europa wilde Motta er slechts vijf met bijzonderen nadruk herdenken, die van Mac Donald, Herriot, Salandra, van Karnebeek en Politis. Omtrent de rede voering van onzen eersten gedelegeer de verklaarde Motta het volgende: Van Karnebeek, de staatsman met geome- trischen geest vol klaarheid en precies heid, heeft ons aangetoond, dat bijna alle verdere schreden voorwaarts reeds in kiem in het Volkenbondsverdrag aanwezig zijn. N. R. Ct De Nederlandsche pluimveestapel bestaat thans uit ruim 10 millioen hoenders. In de meeste landen van Europa is er nog een groot tekort; in België o.a. werden gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar ruim 85.000.000 eieren ingevoerd en 9.000.000 uitge voerd (doorvoerhandel). Hieruit ziet men dus dat ons land er buitengewoon gunstig voorstaat in vergelijking van België. Duitschland heeft nog een veel grooter tekort. Engeland idem. Voor- loopig dus nog geen goedlcoope eitjes. Het klein-seminarie te Moentilan op Java telt op het oogenblik 17 semina- risten, waaronder 2 Europeanen. Van deze 17 seminaristen zijn 6 bescher melingen van het Sint Petrus liefde werk. De plannen om te Moentilan een ziekenhuis op te richten voor Inlanders naderen de verwezenlijking. Reeds zijn de noodige grondstukken voor den bouw aangewezen, nagenoeg aanslui tend bij het Xaveriuscollege. Men wacht echter nog op de goedkeuring der plannen door den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst. Op Java telt thans de missie 52 scholen met 5840 leerlingen. In 1923 een toename van 5 scholen en 465 leerlingen. in Padang op Sumatra is het getal leerlingen de duizend reeds te boven aarné zullen Wij dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvangsuur der cursussen za' rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrieken, met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabrieken en het uur van aanvang der cursussen een tijds ruimte ligt van 1—1'/2 uur. Dit is bepaald, om ieder in de ge legenheid te stellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De winteravondcursussen zullen ge- geven worden vanaf 1 October tot 1 Maart, in tegenstelling met vorige rouwen dat in gunstiger tijden W. B deze belangrijke aangelegenheid weer zal opnemen en dat wij dan weer van zijnen machtigen steun verzekerd zullen mogen zijn. Ten slotte moeten wij ook nog een woord van lof brengen aan de ge- meente-politie voor de uitnemende wijze waarop zij in de groote drukte voor orde en toezicht zorgdroeg. Wij achten het nuttig de aan dacht te vestigen op een ministerieele mededeeling betreffende het zegelen van incasso-nota's. Zij luidt als volgt „In de praktijk bestaat de gewoonte jaren, toen ze gegeven werden 1 April. Het is ons n.l. gebleken, dat het niet doenlijk is, om de leerlingen in de maand Maart ook nog te bewegen de cursussen trouw te volgen, trouwens ook in 5 maanden kan heel wat ge leerd worden, als men maar trouw de cursussen volgt en vooral goed op j tijd komt. De avondcursussen zullen gegeven worden gedurende 2—3 uren per avond zonder pauze, terwijl aan het begin- uur streng de hand zal worden ge houden. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en dus der leerlingen. Wij verwachten een groote en vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van f 2.50 onder 17 jaar en f 5.— daarboven, I ook tot om inplaats van een eigenlijke incasso- j nota! af te geven een nota, waarbij slechts mededeeling wordt gedaan, dat op de ter incasso gezonden en in de nota omschreven stukken, de daarachter vermelde kosten worden berekend. Eene dergelijke nota van kosten, wegens daarin omschreven ter incas- seering of verzilvering ontvangen stuk ken heeft tot doel eene erkenning zij het ook stilzwijgend van over neming van gelden, wanneer niet uit drukkelijk biijkt, dat de stukken niet geïncasseerd of verzilverd zijn. Zij moet daarom worden beschouwd als eene incasso-nota, onverschillig den vorm waarin zij is gegoten en is dus aan een zegelrecht van fülO onder- worpen bij vermelding van bedragen van meer dan f 10.—." De korte inhoud hiervan is dus dat 1 voortaan alle incasso-nota's, hoe ze er uitzien, boven de f 10.— steeds voor niemand een bezwaar gezegeld moeten zijn. PROVINCIAAL NIEUWS. voor Solo-zang, Klassikale zang, Piano, Viool, Altviool, Violon- coilo, Sluit, clarinette en andere blaasinstrumenten, bij voldoende deel name, op Zaterdag 13 en 20 September van 3 tot 4 uur in de Muziekschool, STATIONSTRAAT. Aanvang nieuwen cursus begin October. 33313 Prospectus te bekomen bij J. VAN NUENEN, Mr. van Coothstraat 44. behoeft te zijn. Inschrijvingen kunnen geschieden aan de Rijksschool op Woensdag 24 en Donderdag 25 September van 7'/28'/a 's avonds, als wanneer de directeur daarvoor zitting houdt en gaarne mondeling alle inlichtingen verstrekt. Belanghebbenden, wien het niet doen lijk is op die avonden zich op te geven, kunnen zich daarvoor ook ge durende deze maand dagelijks aan de school vervoegen. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk, VAN DER WAERDEN. Zondag 1.1. werd door het Hand boogschuttersgezelschap „Ons Gezellig Tehuis", gevestigd bij den heer W. v. Helvoirt, het jaarlijksch koningschie- ten gehouden. Met 63 punten wist het lid H. Pullens op den koningstitel beslag te leggen. Op het Zondag alhier gehouden Bondsconcours voor Kruisboogschut terij werden de prijzen als volgt be haald le zestallen. 1 Vooruitgang. Vlijmen 247 p. 2 Ons Genofgêii, 's Bosch 247 p. 3 Batavier, Nieuwkuik 235 p. 4 Eendracht, Waalwijk 215 p. 5 Excelsior, Elshout 196 p. 2e zestallen. 1 Ons Genoegen, Vlijmen 184 p. 2 Batavier, Nieuwkuik 176 p. Personeele prijzen. 1 C. de Laat, Vlijmen. 2 C. van Raamsdonk, 's Bosch. 3 P. v. d. Ven, Vlijmen. 4 J. Kooien, Vlijmen. 5 J. Muis, Nieuwkuik. Kampioensprijs Wisselbeker. 1 Ons Genoegen, 's Bosch 964 p. 2 Vooruitgang, Vlijmen 884 p. De firma E. J. Bakker Co's. Aanneming-Maatschappij, (directeuren de heeren E. J. Bakker en P. J. de Baat) te Gorinchem, heeft opdracht van de gemeente Amsterdam ontvangen om de Coenhaven op de gewenscnte diepte te brengen. N. R. Ct. Het nieuwe cursusjaar der R.K. Leergangen te Tilburg, waarvan het programmaboek erschenen is, var.gt aan op Zaterdag, 20 September a.s. De lessen zullen alle worden gegeven in de nieuwe gebouwen aan den Bosschenweg, aldaar. De herdenking van het l21/2-Jarig bestaan, alsmede de pontificale inze- 1 gening is vastgesteld op Zaterdag 11 October. I Door de firma Kraaijenveld uit Sliedrecht is met het uitbaggeren der I Haven begonnen Een groote bagger- machine met zuiger werken reeds en halen ongelooflijk groole hoeveelheden Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Mededeeling. De winteravondcursussen, die met afmeting dan tot nu SM" October wederom beginnen, zijn voor de industrie en ook voor de werklieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerij-afdeeling zal 1 -T onderricht gegeven worden in al de onderdeden van het vak, voor zoover die zich voor winteravondcursussen leenen, zooals Snijden en teekenen van bovenwerk. Grondbeginselen van onderwerk. Modelleeren met de Gradeermachine. Snijden van bovenleder. Stikkerij voor meisjes. Werkmeestercursus. In aansluiting van ons bericht der vorige week omtrent de Waalwijk sche Muziekschool, kunnen wij nog mededeelen, dat de inschrijving ge opend wordt zoowel voor eerstbegin- nenden als voor diegenen welke reeds meer of minder gevorderd zijn. De eerstbeginnenden worden onder wezen in Solfige (d.i. algemeene muziekleer en zang) welke cursus slechts uiterlijk drie maanden duurt, waarna naar het verlangen of de ge steltenis der leerlingen wordt over gegaan tot het instrumentale onderwijs, tenzij men zich wil laten opleiden voor zang. Het Bestuur der vereeniging „Muziek school" stelt zich het volgende pro gramma voor Solozang De cursus zal bij vol doende deelname gegeven worden door een zanger of zangeres van naam Klassikale zang. Deze cursus wordt gegeven door den directeur der muziekschool. Voor de instrumentale afdeeling stelt zij zich voor een cursus te geven in Piano, viool, altviool, violoncello, fluit, clarinette en andere blaasinstrumenten bij voldoende deelname. Wij raden ieder, die zich bekwamen wil in de muziek, ten zeerste aan van deze gelegenheid gebruik te maken, daar naast billijke condities, door be kwame öeroepsleeraren les zal worden gegeven. DRUNEN. Als dit nummer in handen der talrijke lezers komt. is de kunst zinnige bloemist Nic. van Dongen uit Waalwijk druk bezig de laatste hand te leggen aan de versiering en zal de groote loods van het veilingsgebouw „De Langstraat" herschapen zijn in een feestgebouw waar de tuinbouwers uit de geheele omgeving te samen zullen komen om te zien wat bereikt kan worden als men zich getrouw op de hoogte stelt. De tentoonstelling is geopend op heden Zaterdag van 3—7 uur, Zondag van 12 7 uur en Maandag van 9—12 en van 2—5 uur. Het Eere-Comité bestaat uit den Z.Eerw. heer Th. Goossens, pastoor te. Drunen, Edelachtb. heef C. van Huiten, oud burgemeester van Drunen Edelachtb heer F. van Liempt burge meester te ElshoutMr. H. Loeff, burgemeester te DrunenEdelachtb heer C v. d. Broek, burgemeester te NieuwkuijkEdelachtb. heer J. v. Bokhoven, burgemeester te Haarsteeg en den Edelachtb. heer J. v. Heijst, oud burgemeester van v.m. Baardwijk te Waalwijk. Niet minder dan 48 prijzen zullen worden uitgereikt. i Zonder twijfel zal deze tentoon- I stelling, die in het belang van de - j tuinbouwers wordt gehouden, slagen, modder en zand uit de monding van waj wjj £n voor het Comité» èn voor de Haven. tuinbouwers gaarne wenschen. Naar wij vernemen zullen, wanneer men met de werkzaamheden gereed is NIEUWKUIJK. Naar we vernemen gekomen schepen van veel grootere is de waterstand in den buitenpolder toe, onze haven alhier zoo abnormaal hoog, dat de kunnen binnenvaren. ZONDAG „QUICK" a. QUICK I tegen DE a. s. d. Watertoren Z. T. C, wedstrijd voor Waalwijk. daar gelegen tuinderijen gedeeltelijk onder water staan, mét het noodlottig gevolg, dat verschillende gewassen daardoor bederven. De fruitoogst is dit jaar alhier overvloedig. VWal peren, zoowel stoof- als handperen, zijn er in over vloed. Waarschijnlijk tengevolge hier i van zijn de prijzen dan ook zeer laag. 7"e5 aan.vu vat! h ttp..pn§ Ook voor het late fruit worden lage betreffende de in elk opzicht schitterend verwacht I geslaagde Turn- en Atlethiekfeesten,PnJzen verwacht. moeten wij nog vermelden, dat deze j VLIJMEN. Al meer en meer trachten eveneens werden bijgewoond door j tooneelgezelschappen en humoristen Aan de Looierij-afdeeling zullen cur-den heer Nijsten, Inspecteur van de uit de steden ten plattelande uitvoe- sussen gegeven worden o.a. inLichamelijke Opvoeding te 's Bosch, j ringen te geven. Bereiding van Vacheleder. die ook indertijd zooveel heeft gedaan i Aan dergelijke uitvoeringen is Bereiding van tuig- en riemenleder.i ten gunste der plannen van Waalwijks dikwijls een aardig luchtje en wordt Aan deze onderwerpen zal niet streng Belang voor de stichting van een het zedelijk gevoel der toeschouwers vastgehouden worden, indien het mocht Sportterrein alhier met Rijkssteun. Deze j nog al eens ter dege gekwetst. blijken dat in de industtie aan cur- laatste moest toen achterwege blijven j 't Is daarom dat onze geachte Burge- sussen over andere onderwerpen meer vanwege den slechten financieelen toe- j meester het volgende schrijven 1 stand der Rijksmiddelen. Wij ver- gericht tot de herbergiers i k heeft behoefte bestaat. „Het komt meermalen voor, dat herbergiers door onbekende gezel schappen tooneeluitvoeringen in hun lokaal laten geven, daaraan de noodige publiciteit geven en ten slotte de ver gunning bij mij komen vragen. Om onaangenaamheden en teleurstellingen te voorkomen deel ik U mede, dat U zich eerst met het betrokken tooneel» stuk en verslagen van Katholieke Bladen bij mij moet melden en geen engagement moet aangaan en niets moet laten drukken, alsvorens de vereischte vergunning is verleend". SPRANG CAPELLE. (v.m. Sprang). A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Meijers van Capelle. VRIJH.CAPELLE, Geref. Kerk A s. Zondag des voormiddags 9,30 uur en des namiddags 5,30 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge voor zijn gemeente voor te gaan in den Dienst des Woords en der H. Sacramenten. CAPELLE De naaikrans „Dorcas" zal D.V. Maandag 15 September, des avonds 7 uur haar arbeid weder aan vangen. Zij hoopt ook in dezen winter opnieuw weer tijd en krachten te geven ten bate van de nooddruftige gezinnen in deze omgeving In het afgeloopen jaar werden verschillende gezinnen in deze omgeving met een of meer kleedingstukken verrast en onder hen waren er dan ook, die op ondubbelzinnige wijze uiting gaven van hun dankbaarheid. Dit bewijst, dat deze vereeniging werkelijk in een behoefte voorziet. Het bestuur verzoekt daarom alle meisjes vanaf 14 jaren van Christelijken huize, zich bij deze liefdadigheidsvereenigingaan te sluiten. Dan zal, ook in den komenden wintpr, voor de gezinnen waar werkelijk behoefte is, flink gezorgd - kunnen worden. Het is te hopen, dat alle ouders hunne medewerking hiertoe willen verleenen. De agenda voor deze eerste vergadering bestaat voorname lijk in het bespreken van het werkplan voor dezen winter. Ook zal er bestuurs verkiezing plaats hebben in hoofdzaak door het bedanken van Mej. A. v. Wijlen. In haar plaats zal een nieuwe presidente moeten worden gekozen. Een en ander moge den leden, maar ook allen, die lust en liefde tot dezen arbeid gevoelen, een aansporing zijn, om toch vooral op deze vergadering aanwezig te zijn. Op de Landbouwtentoonstelling te Zevenbergen gehouden, heeft de heer J. Kommers alhier voor de in zending van hoefijzers een eervolle vermelding ontvangen. Op a.s. Zondag, des voorm. 9'/2 uur zal in de Ned Herv. Kerk alhier optreden Ds. A. Meijers, des nam. geen dienst wegens liefdebeurt te Sprang. A.s. Zaterdag zal bij gunstig we der een concert worden gegeven door het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" te dezer plaatse en wel op de Nieuwevaart. - Naar we vernemen zal het nieuwe postkantoor in de Kom alhier a s. Maandag geopend worden Alsdan zal de nieuwe kantoorhouder in functie treden. In de Ned. Herv. Kerk ad. Loon- schendijk zal op Zondag a.s. des voorm. 9'/2 uur leesdienst worden gehouden, terwijl des nam. 2 uur aldaar zal op treden Ds. Ewolt uit Raamsdonk. WASPIK. Door bijzondere omstan digheden is het feest der Kindsheid vervroegd en zal dit in plaats van op 16, op Zaterdag 13 Sept. gehouden worden 's Morgens om 8 uur zal een H. Mis worden opgedragen, terwijl de optocht 's middags om 3 uur zal wor den gehouden. Ter herdenking van de op het' concours te Raamsdonksveer behaalde lauweren, werd gisteravond, door milde bijdragen van enkele gegoede ingeze tenen hiertoe in staat gesteld, door de leden der Harmonie een feestavond gehouden in de harmoniezaal. In een gezellig samenzijn werd de avond doorgebracht, terwijl de heer H. van Iersel als naar gewoonte voor een goede comsumptie had gezorgd. RAAMSDONKSVEER Naar wij ver nemen gaat dhr. de Beer als waarne mend directeur naar het Postkantoor te Ravensteijn. Voor de Herv. Gemeente zal Zon dagmorgen om 9/'2 uur in de Dorpsche kerk optreden Ds. Ewoldt, terwijl des namiddags om half drie leesdienst zal gehouden worden in de Veersche kerk. Prof. Ds. A G. Honing van Kampen zal Zondagmorgen om 9'/2 uur en Zondagmiddag om 5 uur voor de Geref Gemeente optreden. Dhr C. Sneep heeft bedankt als medewerker aan de Ned. Herv. Zon dagsschool. Van landbouwer W. L geraakte een eenjarig rund in een sloot en verdronk. Vanwege den A. N W. Bond werd aan de Kruispad een waarschu wingsbord geplaatst. De ooievaars hebben het dak van de schuur van landbouwer v. D reeds verlaten en zijn naar het warme Zuiden afgereisd. Adri Oosterling en L. Hoogen- kamp werden toegelaten als leerling op de le klasse Chr. Kweekschool te Zetten. MADE. Gisterenavond 6 uur werd in het koffiehuis van Mej. Wed. Nuijten, voor rekening van het R.K. Kerkbe- Waalwijk, 12 September 1924. 33315 Dat is AMSTERDAM.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5