Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 74 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1924 EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. 74) 47e JAARGANG. Wialwijksclie en Ungstrutsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 12 Septem ber, des middags ten 2 uur. Voorzitter: Ed.achtb. beer Bianchi. Ongeveer kwart over twee uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig zijn alle leden. Na voorlezing der notulen, zegt de heer Sassen, dat hij in een vorige ver gadering gezegd heeft, dat er vele werk lieden zijn, die nog met achterstallige schuld zitten te kijken. Met daarop te wijzen heeft bij hem de bedoeling voord gezeten er op attent te maken dat die menschen met de extra centen die ze thans verdienen, deze schulden moeten aflossen en daardoor niet in staat zijn gesteld om te sparen voor den winter. Ze komen voor het feit te staan, dat ze niets over hebben en daarom acht hij het genomen besluit, dat bij even- tueele werkeloosheid rekening zal wor den gehouden met de verdiensten die ze thans hebben, niet goed. De Voorzitter begrijpt de bedoeling van den heer Sassen vólkomen. De heer Segeren zegt in een vorige vergadering er op te hebben gewezen, dat het plaatsen van de kiosk voor het raadhuis met 7 stemmen genomen is. Vervolgens wenscht hij in het con tract van de gemeente, aangegaan met den heer Nederloff over de verhuring van een huis, opgenomen te zien, dat bij annexatie van gemeenten het con tract komt te vervallen. De Voorzitter merkt op, dat in het contract staat dat, wanneer he voor gemeente-doeleinden noodig is, de heer Nederloff het huis binnen 3 maanden moet verlaten. In het woord gemeente doeleinden is alles begrepen. Verder mag niet worden gegaan wijl de heer Nederlof niet mag worden gedupeerd. Segeren. Over de vleeschkeuring is van „De Echo van het Zuiden". GEKHEID, Terwijl Aurlien zoo, voor de deur van het hotel, in zichzelf stond te praten, zag hij een vrouw, die het huis uitkwam en de avenue in snelde. Hij herkende haar bij het licht van een lantaarn. Dat is Jeannine, de vertrouwelinge van Marguérite, mompelde hij. Mijn lieve nicht Iaat er geen gras over groeien, zij stuurt haar kamenier zeker reeds op verkenning uit. Komaan, het wordt meer dan tijd, dat we haar onschadelijk maken. Hij riep een rijtuig aan, dat juist voorbij reed en liet zich naar het café Durand brengen. Oom Daniël wachtte hem in een kabinet waar de tafel gereed stond. Nu? vroeg hij. Een enkele blik op het gelaat van zijn neef was voor hem voldoende om alles te raden. Slecht? Zeer slecht. Aurélien stelde hem met weinige woorden op de hoogte van hetgeen er tusschen hem en zijn nicht was voorgevallen. Wel gezegd,mompelde oom Daniël, wel gezegd Ja, maar uw onfeilbare scherpzinnig heid zal ons wel uit de verlegenheid helpen. Wel gedacht dat Marguérite last zou bezorgenvooruit al middel bedacht moet daarvoor eenzaam huis hebben onbewoondstille straat. Er ging Aurélien eensklaps een licht op. Ah, hebt ge mij daarom opgedragen, Maurice De Noirtal over een huis te ook heel wat meer gesproken, dan in de notulen is opgenomen. Ik wijs daar maar op, omdat later gezegd zou kun nen worden: Segeren, waarom heb je niét op tijd gesproken. Ik begrijp goed, alles wat hier wordt gesproken kan niet in de notulen worden opgenomen, maar er had toch wel wat meer over zoo'n aangelegenheid in de notulen opgenomen mogen worden. Voorzitter. In de notulen behoeft slechts een korten inhoud van het ver handelde te worden gegeven. Segeren. Ik kan zoo toch mijn goed keuring, voor wat dat betreft, altijd niet aan de notulen geven. Voorzitter. Het zakelijke is toch opgenomen. De heer Jansen heeft ge vraagd of een lid altijd zitting in de Commissie bleef houden en daar is toen door mij op geantwoord, dat vol gens de verordening de benoeming ieder jaar moet gebeuren en dat alles is toch vermeld. Het slot van de be spreking in een vorige vergadering gehouden, was, dat aan den Raad van Raamsdonksveer verslag en rekening en verantwoording zou worden ge vraagd, alsmede dat de'hand aan art. 6 van de verordening zal worden ge houden. Op dat alles is nog «geen ant woord gekomen, wat moet worden toe geschreven aan het feit dat men daar na dien geen vergadering meer heeft gehouden. Segeren. De heer Jansen was meer persoonlijk tegenover mij en daarom te meer kan ik mijn goedkeuring niet aan de notulen verleenen. Ik heb tóch ook erop gewezen dat 1/30 van de kring geen dwang op de commissie kan uitoefenen. Het zou te gek zijn om er aan te denken dat één-dertigste de keurloonen zou kunnen verlagen. De Commissie zelf heeft de keurloonen voor beesten die vool* de consumptie zijn afgekeurd, verlaagd, daar be hoeft men niet meer voor te betalen. De Regeering heeft ingezien dat het niet moet kunnen voorkomen, dat bees ten, die 4 dagen in den grond hebben gezeten, daaruit worden gehaald en in den handel gebracht. De Commissie heeft daarom gezegd, dat voor afge keurde beesten niets behoeft te worden Prfls der Ad ver ten tién 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. BIJ contract flink rabat. Advertentién moeten Woensdag en Vrfjdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zjja. betaald. Dat alles is niet voldoende in de notulen opgenomen. Ik ben nog achter den Secretaris gaan staan, of wel in de notulen stond vermeld wat werd voorgelezen. Voorzitter. Neem me niet kwalijk... Segeren. Als je blieft, ik ben nog niet uitgesproken. Het ging zijdelings tegen mij. Eerst ging u met mij mee. Voorzitter* Die kwestie van 1/30 heeft met de zaak niets te maken. Jansen. Ik heb het gewoon ter sprake gebracht omdat ik van meening was, dat de keurloonen hier even goed om laag moeten als in andere districten. Alle leden waren dat met mij eens en nu is daar niet bij de commissie op aangedrongen, omdat Jansen dat ge vraagd heeft, maar omdat de meerder heid van den raad daarop heeft aange drongen. Segeren. Dan kan u wel zeggen, dat en dat moet in omvraag worden ge bracht. De Voorzitter was het eerst roerend met mij eens en dan moet hij weer niet anders achter mijn rug gaan praten. De heer Jansen zegt zoo gehandeld spreken. Jaal gedaan? Gisteravond. Hfl zou er voor zorgen. Nu haast by. -Hij heeft er dan ook al voor gezorgd, zie, zooeven ontving ik dit briefje van hem, Aurélien overhandigde zpn oom het briefje van den candidaat-notaris en terwpl oom Daniël las, kwam er een tevreden glimlach op zijn gelaat. Gaat goedgaat goed Maar hoe zullen we haar nu naar dit huis lokken? Gemakkelijkbriefhoud van Filip O ja, daarby kan uw onwaardeerbare talent ons weer van pas komen, wy zullen terstond aan het werk gaan, maar eerst dineeren. Goed, maar spoedig... geen tpd te ver liezen. zy belden, de kellner bracht het diner, waarvan zy slechts vluchtig iets gebruikten, daarna belde oom Daniël weer en beval dat men schryfgereedschap zou brengen. Terwyi de kellner dat haalde, dacht oom Daniël na en toen hp er was, begon hy da- deiyk met het bewonderenswaardig- nage bootste handschrift van den ongelukkige Filip, den volgenden brief te schrpven: „My'n lieve Marguerite Aurélien De Prabert en Daniël Hilson hebben hun doel bereikt. Die twee ellende lingen zyn er, door helsche middelen, waar1 tegen ik teveig°efs stryd, in geslaagd, een verschrikkelpke beschuldiging op my te werpen. Alles wat in my is komt daartegen in opstand en ik gevoel dat ik krankzinnig zal worden van smart en schaamte, wan neer die vreeseiyke toestand nog eenige dagen zou moeten aanhouden. In de gevan genis, ik t O! ik iyd onbeschryfeiykGy, my'n beminde Marguerite, kunt aan my'n marteling een einde maken en mün onschuld doen erkennen, door zoo spoedig mogeiyk naar generaal Rolland te gaan die my zeer genegen is en hem alles te vertellen wat gy weet omtrent die gevloekte familie De Prabert. Om spoediger by den generaal te worden toegelaten, moet gy, na ontvangst van dit schry'ven, zonder een seconde te MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN (p^^WAA LW DOOR. ERVARING STERK. verzuimen naar m'n vriend, kapitein Massias gaan, die u de noodige inlichtingen zal geven en u zal vergezellen. Kapitein Massias bewoont in de.„... Hier hield oom Daniël even op en vroeg Waar staat het huis, dat Maurice De Noirtal voor ons beschikbaar heeft gehou den? Aurélien keek even in den brief en ant woordde Rue Saint-Maur-Popincourt 23. Oom Daniël schreef verder rue Saint-Maur-Popincourt 23, een pa- villioen, te midden van een fraaien tuin. Wanneer gy door uw yverige bemoeiingen my de vryheid hergeeft, myn lieveling, dan zal ik aan u het leven te danken hebben* Oik zal het geheel aan u wyden, tot myn laatsten snik, dat zweer ik u. Eeuwig Uw Filip". Toen oom Daniël zjjn brief af had, nam Aurélien het epistel van de tafel en las het aandachtig door. Niet slecht, zeide hy, toen hjj ten einde gelezen had. Alleen komen er voor ons min der aangename zinsneden in voor, maar dat kan in de gegeven omstandigheden geen kwaad. Misschien had ge die uitdrukking „ge vloekte familie De Prabert" wel kunnen vermyden, maar dit komt voort uit uw yver voor de goede zaak. wy zullen dat briefje dan maar verzenden, en, verliefd en doode- ïyk ongerust als onze lieve nicht is, zal zy zeker komen. Ik zal baar ontvangen, en danAch kom, we zullen maar afwach ten en niet vooruitloopen, maar wie zal den brief bezorgen? Eerste soldaat de besteloopen er genoeg op straatgeeft des te meer ver trouwen Op myn woord, oom Daniël, gy zyt een genie. zy betaalden hun diner en gingen heen. Er was geen tyd te verliezen, de tusschen- komst van een derde, die Marguérite kon inlichten en raadgeven vooral van den slimmen Martineau zou al de mooie plannen van de genialen falsaris kunnen vernietigen, de brief moest dus bezorgd worden voordat Jeannine terugkwam. Buiten gekomen wandelden de twee mede- te hebben omdat bij de meening is toe gedaan dat de keurloonen veel te boog zijn. En dat hij dat goed heeft ingezien blijkt wel uit bet feit dat dé salgers uit den heelen kring daar ook op hebben aangedrongen en een verzoek daartoe hebben ingediend. Het zakelijke jan deze geschiedenis is in de notulen'op genomen. Moest alles daarin voorko men wat hier wordt gezegd, dan bad men wel een boek inoodig zoo groot als de beele zaal is en dan kan nog al les niet worden opgenomen, zooveel wordt hier gesproken. Segeren. Dat verlang ik ook niet. Maar hier is het pittige van de zaak niet opgenomen, dat is een groot ver schil. De Voorzitter zegt in het geheel niet zijdelings tegen den heer Segeren te zijn. Hij heeft zich een- vorige vergat dering op het standpunt gezet, en daar blijft hij nog bij, dat wat de raad met groote meerderheid besluit, hij moet uitvoeren. Jansen. De heer Segeren denkt ze ker dat er geen andere menschen zijn dan de boeren. Segeren. Ik zit niet alleen voor de boeren, maar zit hier om het recht te handhaven. Jansen. De Regeering zal wel weten wat ze moet doen zonder de theoreti sche voorlichting van den heer Sege ren. Feitelijk heeft de Commissie geen reden van bestaan, omdat de voor schriften niet worden opgevolgd. Segeren. Gij breekt af wat de Re giering wil opbouwen. Jansen. Ik heb al meer gezegd, al wat Segeren zegt, neem ik zoo nauw niet. Voorzitter. Ik sluit hieiover de de batten. 1. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening dienst 1924 met rekeningen Gemeentelijke Electriciteitsbedrijf en Gemeentelijk Grondbedrijf. De heer Timmermans brengt na mens de Commissie rapport uit van hare bevindingen. Het grondbedrijf heeft de gemeente aanzienlijke offers gevraagd en uit al les is gebleken dat dit bedrijf nog niet op eigen wieken kan blijven bestaan. plichtigen den boulevard langs om een ge- schikten bezorgen voor den brief te vinden* Eensklaps echter bleef oom Daniël staan en zeide Gy wilt Marguérite ontvangen? Ja. Kunt ge zoo niet doenmag u niet dadaiy'k herkennen. Dat is waar. Vermommennaar Blin ryden tooneelkappen, rue de Grenellepruik koopendaarop naar Coulanges, costu mier, rue Saint Quenftinuniform artil lerist hurenoppasser van kapitein Mas siasbegrepen? Volkomen. Gy denkt aan alles, oom Daniël. Vlug! Aurélien snelde weg om een rytuig te zoeken, terwyi oom Daniël alleen zyn wan deling voortzette. Het was nog altyd even vol op de boule vards en daar de militairen tot 10 uur uit mogen blpven, viel bet niet moeiiyk, den gewenschten boodschapper te vinden. Op den hoek van den boulevard des Capu- eines stond een infanterist voor de uitstal kast van een magazy'n te kyken in het volle licht der electrische booglampen en een vyf-francstuk was ruim voldoende om hem tot de bezorgoing van den brief over te halen. Hy prentte zich het voorschrift goed in het geheugenden brief aan den portier afgeven, er by zeggen dat er haast by was, dus dat men hem terstond moest overhan digen, omkeeren en heengaan. Dat was nog al zoo moeiiyk niet en ver heugd over het buitengewone voordeeltje dat hem te beurt viel, snelde de soldaat weg in de richting van de Champs-Elysées. Ziezoo, mompelde oom Daniël, myn werk gedaan voor hedennu maar af wachten op den uitslag van Aurélien. Deze kwam, na zich by den costumier en den kapper van het noodige te hebben voor zien, een half uur later in de rue Saint MaurPopincourt, waar lip voor no. 23 uitstapte en zy'n koetsier betaalde en weg zond. Hp bleef een oogenblik staan en keek rond. Een tevreden glimlach kwam op zyn lip- Echter mag men een en ander niet al te pessimistisch beschouwen, omdat door het grondbedrijf heel wat zaken in orde zijn gebracht wat anders door de gemeente had moeten worden ge daan. Het aanleggen van straten, rio len, enz., heeft groote uitgaven ge vergd, welke ten zeerste het bedrijf drukken. Een wensch heeft de commissie, en dat is, dat voor het bedrijf de dubbele boekhouding zal worden ingevoerd, wijl dan ten allen tijde een beter beeld van de gang van zaken is te verkrijgen. Het electriciteitsbedrijf verkeert in een gezonden toestand. Daar is een winst gemaakt van 4878.13 en door alle personen, zoowel het administtra- tief als technisch personeel is met de meeste toewijding gewerkt. De Voorzitter dankt de Commissie en kan mededeelen dat men bij het grondbedrijf reeds de dubbele boek houding heeft ingevoerd. Sassen. Ik kan hier nog aan toevoe gen, dat, als het met alles zoo gaat als het bij het electriciteitsbedrijf gaat, men volkomen tevreden kan zijn, want daar ziet er alles even keurig en schit- terend uit. Jansen. Zou het niet mogelijk zijn, dat ook voor de bedrijven zooveel mo gelijk de bewoners van de stad de le veranciers zijn. - Voorzitter. Door u is daar reeds eer der al eens op gezinspeeld en sinds dien worden de werkzaamheden dan eens door dien en dan weer door dien gemeentenaar verricht. Sassen. Het heeft mij getroffen bij het onderzoek van de rekening, dat men telkens dezelfde namen aantreft. Ik zou alles zooveel mogelijk verdee- len en ook die menschen eens wat geven, die hier als het ware geboren en gewonnen zijn. Voorzitter. Zooveel mogelijk wordt er aanbesteed en dan gebeurt het nog al eens dat telkens dezelfde menschen de laagste inschrijvers zijn. Met de losse karweitjes wordt er met uwe wenschen al zooveel mogelijk rekening gehouden. Segeren. Ik had liever bij de uitbrei ding van het bedrijf namen zien ge pen. Inderdaad, Maurice De Noirtal had zich uitmuntend van zyn taak gekweten, het huis was als geknipt voor het doel. Aan de zpde van de straat had men slechts een tuinmuur, ongeveer een manshoogte en daarin een lage deur. De tuin zelf was met hooge, zware hoornen beplant; onmogeiyk uit een naburig huis te zien, wat er in het pavillioen voorviel. Aurélien opende de tuindeur met een der sleutels, die hy by den brief had ontvangen en trad binnen. Toen hp in het pavillloen kwam, was zyn eerste werk den gasmeter op te zoeken, die hy in de gang dicht by de deur vond. Vervolgens stak hp overal licht aan en deed de ronde door het huis. Dit was niet zeer groot én slechts één verdieping hoog. Beneden vond hp vier kamers, vrp goed gemeubileerd en waarvan één tot slaap-' vertrek was ingericht. Het had slechts een venster met stevige luiken, van een slot voorzien. Mooi, mompelde hy, dit vertrek kan uitmuntend tot gevangenis voor mpn nicht dienen. Het heeft twee uitgangen, deze komt op de gang uit, en deze Hp ging naar een tweede deur en opende die. Aha, een eetzaal, met een deur in den tuin, ging hy voort, na ook hier het licht te hebben opgestoken. Wp zullen de verbin dingsdeur afsluiten en dan zal mejuffrouw De Braises hier zoo veilig zpn als in de Bastille, zaliger gedachtenis. Alle deuren zpn van stevige grendels en sloten voorzien, het schpnt dat de vorige bewoner nogal vreesachtig van aard was, hetgeen mp nu goed van pas komt. Aurélien sloot de deur, die van de slaap kamer naar de eetzaal voerde en schoof er in het laatstgenoemde vertrek den grendel voor. Zie zoo, mompelde hy, nu is de kooi gereed en zullen we eens aan den vogelaar denken. Hp haalde een handkoffertje, dat hy in de gang had "neergezet, opende het en pakte een uniform uit, benevens een doosje met een zwarte pruik.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1