436e Staatsloterij, bestaat om aan bepaalde gedeelten der nieuwe gemeente lasten op te kunnen leggen, teneinde stroppen voor de overige te voorkomenot Oed. Staten eventueel het voorstel kunnen bij zich houdenwanneer het verslag wordt vezonden etc Na beantwoording her haalde de Voorzitter, wat hij Maandag in den raad verklaarde, dat hij als Burgemeester van beide gemeenten de zaak zoo objectief mogelijk beschouw de het voordeel en de vereenvoudiging der gem. administratie bleef inzien, hoewel bij B. en W. ook ruimer j annexatie voorzat en dan zelfs het corps ambtenaren nog niet behoefde te worden vergroot. En hiermede eindigde deze bijeen komst van uitsluitend tegenstanders, die door den Voorzitter bedankt werden voor de genomen moeite en den be- zadigden toon hunner zakelijke be sprekingen. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 16 Sep tember des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter: Ed.achtb. beer F. van Liempt. Ongeveer kwart over 11 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig alle leden. De Voozitter zegt dat de leden wel uit de oproeping gemerkt zullen heb ben, dat deze vergadering in hoofd zaak is belegd over het schrijven van Ged. Staten, betreffende vereeniging van gemeenten eenerzijds Drunen met Elshout en anderzijds Ond-Heusden met Heusden. Hij stelt voor de lezing van de notu len der vorige vergadering uit te stel len en thans alleen deze «kwestie, die daar gewichtig genoeg voor is, te be spreken. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Er zijn twee wets-voor- stellen, een regelend de vereeniging van Elshout bij Drunen en een die van Oud-Heusden bij Heusden. Het zijn twee afzonderlijke stukken, doch m.i. zijn ze niet van elkaar te scheiden, omdat men niet kan zeggen we zijn voor vereeniging van Elshout en Drunen en willen Oud-Heusden zelfstandig laten bestaan of omgekeerd. Dat gaat niet en daarom zullen we goed doen de zaak als een geheel te beschouwen. Ged. Staten zeggen dat het algemeen belang door vereeniging wordt gediend omdat men dan krijgt bezuiniging op salarissen en administratie, alsook dat daardoor beter de economische en so ciale belangen kunnen worden behar tigd. Een bekend feit is het dat steeds meer op de kap van de gemeente wordt geschoven en daarom wil men een krachtiger gemeenschap hebben. Voor zoover ik het kan bezien, zou door deze vereeniging zijn te verkrijgen, over alle gemeenten, een bedrag van onge veer 6000. Ik geloof, heeren, dat ik niet veel meer over deze kwestie behoef te zeg gen, omdat er al veel over is gesproken en geschreven, waardoor u allen vol doende zal zijn ingelicht. J. Brok. Mijnheer de Voorzitter. Naar aanleiding van de wetsontwer pen, waarbij onze gemeente wordt op geheven, wensch ik een en ander te zeggen. Op de allereerste plaats wensch ik te spreken over het ontwerp tot vereeni ging van Drunen met het dorp Els hout. In de memorie van toelichting bij genoemd wetsontwerp, wordt gezegd, dat de aard en opvattingen der inge zetenen zoo goed als gelijk zijn* Dit is geheel bezijden de waarheid. In Els hout wonen bijna uitsluitend landbou wers, terwijl in Drunen vele personen wonen die betrokken, zijn bij de schoen industrie. Dat de- schoenindustrie in Drunen van groote beteekenis is, blijkt uit de feiten dat daar op kosten van de Gemeente een vakschool voor schoen makers is gesticht en (in verhouding van de groote der gemeente) een zeer groot aantal arbeiderswoningen zijn gebouwd. Het gaat naar mijne meening niet op, om te zeggen, dat de geaard heid van de Drunensche schoenmakers zoo goed als gelijk is met landbouwers van Elshout. Beter kon gezegd wor den: aard en opvattingen zijn geheel tegenstrijdig. Zooals reeds gezegd, heeft de Ge meente Drunen groote sommen uitge geven voor de schoenindustrie. Wan neer die industrie slecht gaat, zooals in de laatste jaren, zullen de rente en aflossingen niet betaald kunnen wor den door de personen die bij die indu strie betrokken zijn, maar zullen in den vorm van belasting gehaald wor den bij de landbouwers, alzoo gedeel telijk bij de inwoners van Elshout, terwijl wanneer die industrie goed gaat en door de betrokkenen vlotter ge leefd wordt, de inwoners van Elshout geen voordeelen daarvan kunnen^ heb ben omdat alles in Drunen verteerd wordt. Trekking van 15 September. Vijfde Klasse. Eerste Lijst, f 400 No. 651. f 200 No 471, 1139, 1163, 2556, 7599, 17329, 22953. f 100 No. 1982, 19485, 19998, 20453, 20752, 21938, 22493 Vijfde Klasse Tweede Lijst. Trekking van 16 September. f 1000 No. 14549. f 400 No 3264, 3576, 15730. f 200 No. 5174, 10818, f 100 No. 3939, 4797, 18419, 19804. RECHTSZAKEN. Men seint uit Arnhem Het O M bij de rechtbank te Arnhem, die heden den bekenden dub beien moord te Wychen behandelde, eischte tegen bekl. C. v. d B. wegens diefstal met braak 7 jaar gevangenis straf. Tegen den tweeden beklaagde J v. M. inzake den dubbelen moord te Wychen is voor de rechtbank te Arnhem levenslange gevangenisstraf geëischt. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Een 16 jarig meisje te 's-Herto- genbosch, dat aldaar 's avonds met hare moeder op de kermis wandelde werd ongesteld en was onmiddellijk een lijk. Ter gelegenheid van de herha lingsoefeningen van 15—26 September die in de omstreken van Breda ge houden worden, moesten Maandag eenige duizenden soldaten ©nder de wapenen komen Dit heeft aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Reeds gisterenmiddag werd in de Molenstraat hevig gevochten, waarbij de militaire politie in moest grijpen om erger te voorkomen. Des avonds tegen acht uur slenterden groote troepen soldaten, waarvan velen in beschonken toestand, joelend en tierend door de binnenstad. Zij werden door burgerlijke en militaire politie uit elkaar gedreven. Naar men ons mededeelt zijn ver schillende dames door hen lastig ge vallen. Gehoorzaamheid en militaire groet aan officieren werden bruutweg geweigerd. Bij een poging om in een lunchroom te worden binnengelaten is van de deur een koperen deurspij ker afgebroken. Om kwart over tien wandelde over de Markt een reserve-luitenant Groote groepen soldaten, die eveneens daar aanwezig waren, weigerden hem te Even later werd de Markt, waar zich de ongeregeldheden concentreer den, afgezet. Toen eenige soldaten toch wilden passeeren werd door de militaire politie met de blanke sabel ingegre pen. Ditmaal werd weer een burger de dupe. Een lantaarn werd afgesla gen en geheel vernield. Toen de Marktafzetting opgeheven werd wandelde een groep militairen langs het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, waar een eerste luitenant op het terras zat. Het tafeltje met consumptie werd omverheworpen, doch later werd de schade geheel vergoed. Eerst laat in den avond keerde de rust terug. Ook in de omgeving van de kazerne is het lang onrustig toegegaan. Men deelt ons mede, dat onder de militairen groote ontstemming heerscht naar aanleiding van het feit, dat in tenten geslapen moet worden. Omtrent de soldatenrelletjes alhier kan nog het volgende worden mede gedeeld De soldaten, die gisteren ten getale van 4300 zije opgekomen voor de her halingsoefeningen, zijn van de lichtin gen 1918 en 1919. Zij zijn gelegerd op het terrein van de kazerne, dat naar het zich laat begrijpen veel ge leden heeft door den aanhoudenden regen. Van officieren vernamen wij dat 't rumoer veroorzaak werd door een aan tal soldaten, waarvan er bij deze ge legenheid evenals dit vroeger zoo vaak geschiedde, velen in beschonken toe stand verkeerden. Er ontstond eenige wrijving tusschen soldaten en burgers en dit gaf de militaire politie aanleiding tusschen- beiden te komen om erger te voor komen. LAATSTE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Geertruidenberg, P. J. P v. Mol, candidaat-notaris te Vlijmen. SPORT. H.E.C. De wedstrijd HEC K.S.W. is geëindigd in een verdiende overwinning voor de thuisclub. Zooals men weet is K S.W. gecombineerd met B.V.V. Als de spelers wat aan elkaar gewend zijn, kan er een groote kracht van uitgaan, maar j.l. Zondag vlotte het nog niet te best. In het begin ging het spel gelijk tegen elkaar op H.E.C. heeft het eerste succes als hun rechtsbuiten vanaf de buitenlijn een hard schot lost, dat de keeper liet glippen Direct van den aftrap gaat de K.S.W.-voorhoede met den bal er vandoor en als iedereen denkt dat de bal reeds uit is, 'schiet de rechtsbuiten den gelijkmaker in den bovenhoek, 1 1. Met dezen stand wordt gedraaid. Na de rust wordt er flinker gespeeld, vooral H E C is actief en weet er dan ook nog twee mooie doelpunten bij te maken zoodat het einde kwam 3-1. H.E.C. II wist met dezelfde cijfers te winnen in Loonopzand van „Cresendo". GEERTRUIDENBERG Zondagmiddag speelde de voet- balvereeniging „Vitesse" alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen D. V. S. uit Breda. Door den regen was het terrein erg glad, zoodat er nog al eens een speler met den grond kennis maakte. De stand met de rust was 2 1 in't voor deel van Vitesse. Eindstand 2—2. Vrijdagavond speelde onze korf- bal-vereeniging B. L. C. j. een vriend schappelijken wedstrijd tegen „Fluks" te Zevenbergen, ter gelegenheid der sluiting der Landbouwtentoonstelling aldaar. Na een goed gespeelden wedstrijd wist „Fluks" met 6—2 haar meerder heid te toonen. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE DRUNEN. De mogelijkheid is dan ook lang niet uitgesloten dat de werkloosheid zich her haald en dan kan uitsluitend op kosten van de landbouwers steun, in welken vorm ook, verleend worden. Daarbij komt, Mijn heer de Voorzitter, dat de inwoners dezer gemeente gehecht zijn aan het zelfstandig bestaan van de gemeente. Er heerscht een uitstekende verhouding tusschen het bestuur der gemeente en de ambtenaren. Terwijl èn bestuursleden èn ambtenaren vertrouwelijk omgaan met de inwoners. Wordt Elshout bfj Drunen gevoegd dan zullen in het ge meentebestuur verschillende personen zit ting hebben, die de inwoners van Elshout nïöi Kermen, niuine iieuiiigeii met ucgiytrcn en de noodige belangstelling zullen missen om zich op de hoogte te stellen van toe standen, enz. Het gevolg van een en ander zal zijn dat Elshout beschouwd wordt als een zoogenaamden „uithoek". De belangen van Drunen, die uit den aard der zaak misschien belangrijker zijn, omdat die plaats grooter is en industrie heeft, zullen steeds naar voren gebracht worden, terwijl de belangen van Elshout op de twee de plaats komen. En juist dat willen wij niet. Wat de finantieele zijde van de zaak be treft, wil ik mij houden aan de uitlating van den Burgemeester van Drunen in een openbare vergadering van den Raad. In die vergadering is gezegd, dat de belastingen ongeveer gelijk zijn, terwijl de opbrengst uit eigendommen per inwoner iets hooger zijn dan in Elshout, waar tegenover staat, dat Drunen meer schulden heeft. Finanti- eel voordeel is voor de inwoners van Elshout dan ook niet te verwachten, terwijl finan- tieel nadeel niet onmogelijk is met het oog op de industrie. Het is toch een algemeen bekend feit dat op plaatsen waar industrie is, de uitgaven aan onderwijs, armenzorg, volksgezondheid en volkshuisvesting, aan merkelijk grooter zijn, dan op plaatsen waar uitsluitend landbouwers wonen. Onze ge meente heeft een vrjj groot, grondbezit, dat bij een goed beheer, zooals thans, veel uit gaven dekt. zoodat de belasting, na de af lossing van de crisisschuld op het einde van dit jaar, niet hooger zullen zijn dan in soortgelijke gemeenten. Daarbij bestaat deze gemeente uit zeer welgestelde landbouwers en is onze plaats bekend om zijn welvaard. De te betalen belasting zal dan ook niet te zwaar drukken op de inwoners. Onze land bouwers zijn zuinig en zeer spaarzaam en zien daarom hunne belastingpenningen lie ver beheert door personen van hunzelfde op vattingen, dan door hen, wier opvattingen geheel verschillen. Uit alhet door mij aangehaalde, blijkt mijn inziens duidelijk, dat er geen enkele reden bestaat om de gemeente op te heffen en Elshout bij Drunen te voegen. Voor wat betreft het ontwerp vereeniging van het dorp Oud-Heusden met Heusden, wil ik heel kort -zijn. Het lijkt mij totaal onmogelijk dit ontwerp afgescheiden te houden van het ontwerp Drunen en Elshout, zoodat mijn vorige beschouwingen ook voor dit ontwerp gelden. Wanneer ik om de door mij aange haalde redenen, tegen vereeniging van het dorp Elshout met Drunen ben, moet ik ook vanzelf tegen de vereeniging van Oud-Heus den met Heusden zijn, omdat onze gemeente toch niet verkleind kan worden. Mflnheer de Voorzitter, ik zou in omvraag willen gebracht zien, of alle leden zich met mijne motieven kunnen vereenigen. Voorzitter. Zijn allen het met de motieven door den heer Brok opgesomd, eens, of ver langt iemand het woord. Alle leden verklaren het met den heer Brok eens te zijn en met algemeenè stem men wordt besloten, zoowel voor wat be treft de vereeniging van Oud-Heusden bij Heusden, als Elshout bij Drunen, Ged. Sta ten te berichten, dat men geen vereeniging wenscht en zêer hoogen prijs stelt om zelf standig te blflven. Daarna wordt de vergadering gesloten. De rijksmiddelen hebben in Augustus 5.46 millioen meer opgebracht dan een jaar geleden, ongerekend de bate uit de rijwielbelasting van 4.59 millioen. Verrassende stijgingen gaven divi dend- en tantièmebelasting, 4,5 millien, de regi stratierechten bijna 2 millioen en het bier 3/4 mil lioen. Daartegenover waren de voornaamste da lingen bij de inkomstenbelasting, 1 millioen, sui ker 1/2 millieon, gedistilleerd 1,5 millioen en suc cessie 4 ton. Voor de eerste acht maanden is het totaal nu ca. 6,5 ton hooger dan verleden jaar, ongerekend de rijwielbelasting, terwijl de raming met 18.4 millioen is overtroffen. saiuccien. miegciiucei zij uciciicu hem meerdere malen den doortocht. Toen de luitenant zich in het nauw gedreven zag, trok hij zijn sabel om zich te verdedigen. In plaats van ech ter een militair te treffen, raakte hij een oude dame. Natuurlijk keerden alle aanwezigen zich hierna tegen den luitenant, die zich verstandig terug trok. In Utrecht op het perron was het met mi litairen, die naar Harderwijk gingen, al evenzoo. Er werden geduchte klappen uit gedeeld en de militaire politie moest kracht dadig optreden. Ook te Bergen-op-Zoom was het Maan dagavond onder de militairen zeer rumoerig. WAALWIJK. Voetbalsport. W.S.C.—ORANJE-WIT T—1. Een groote overwinning wist W.S.C. j.l. Zondag te behalen op de jongste Tilburgsche derde klasser Oranje-Wit. De thuisclub heeft ditmaal wel degelijk rekening gehou den met ons advies van j.l. Zaterdag, om de tegenpartij niet te onderschatten. Er werd ditmaal door allen met vuur gespeeld, hetwelk wij gewoonlijk in dergelijke wed strijden missen. Toch mag uit genoemde cij fers de sterkte der gasten niet onderschat worden. Deze Tilburgsche ploeg beschikt over prima spelers. Echter wordt hun sa menspel te kort gehouden, waardoor de W. S.C.-achterhoede telkens kon ingrijpen. De thuisclub speelde daarentegen een royaal open spel, daarbij profiteerde de voorhoede van iedere kans. Zoowel middenvoor, als linksbinnen namen ieder voor zich drie punten, terwijl de rechtsbuiten het zevental vol maakte. Al was de belangstelling vanwege het slechte weer niet groot, dé aanwezigen heb ben niettemin van een aardigen wedstrijd kunnen genieten. Ook het 2de elftal boekte een overwin ning op de reserves* van Oranje-Wit; mét 53 bleven zij meester over hunne tegen standers. R.W.B.—V.V.O., Vlijmen 2—1. Vlijmen met 2, R.W.B. met 4 invallers, niettemin is het een aardige wedstrijd ge worden. Vlijmen neemt binnen 5 minuten de leiding doordat bij een corner op het R. W.B.-doel, de bal met effect tegen een R. W.B. speler komt en in het doel springt. R.W.B. is vanaf dit moment steeds in de moment steeds in de meerderheid, spoedig maakt de rechtsbuiten gelijk. Na de rust is R.W.B. steeds in den aanval, doch de ach terhoede van Vlijmen is zeer soliede. Toch kan zij niet verhinderen dat R.W.B. na een mooi opgezetten aanval, de centervoor in eens inschiet, een pracht gqp.1. Einde 21 voor R.W.B. Het geheel was een zeer ge animeerde wedstrijd. A.s. Zondag 21 Sept. de eerste competitie-wedstrijd R. W.B.F. S.C., Oosterhout. Indien R.W.B. as Zondag met hetzelfde enthousiasme speelt als te gen Vlijmen, is er wel succes te behalen QUICK—Z.T.C. 2—2. Alvorens deze interessante wedstrijd een aanvang nam, bood de Z.T.C.-aanvoerder aan Quick een prachtig bloemstuk aan, welke attentie door Quick ten zeerste op prijs werd gesteld. Den heer Horsten uit Tilburg, die zoo bereidwillig wfts om dezen wedstrijd te leidden, floot ruim half drie voor opstellen De eerste aanvallen waren voor Amster dam, doch zij vonden in van Bladel-Stippent een hecht backstelsel. Als A. van Hilst, die de mid-half-plaats innam, ingespeelt raakt, zet hij de voor hoede met goed geplaatste ballen aan het werk. Deze blijkt goed op dreef en brengt de Z.T.C.-achterhoede verschillende malen in het nauw. Maar ook deze blijkt in goede conditieen zuivert met kalme trappen het terrein. Na een half uur spelen neemt Quick uit een voorzet van links, door van Lier, de leiding. Verschillende wederzijdsche aan vallen worden er nog ondernomen doch zonder succes en met 10 voor Quick breekt de rust aan. Na de hervatting schijnt Z.T.C. het ern stiger op te nemen. Aanval op aanval wordt door hen ondernomen en de Quick-verdedi- ging krijgt het hard te verantwoorden. Suc ces blijft voor de Amsterdammers dan ook niet uit en het is hun rechts-half, die met een laag hard schot Meeth passeert. De Quick-voorhoede werkt niet meer als voor de rust en het onderling verband is totaal zoek. Hier wordt door Z.T.C. van geprofi- teert die geweldig op den bal zitten. Bij een hunner aanvallen wordt hun linksbuiten gevallen, waarvoor Z.T.C. een penalty wordt toegekend en tevens in een doelpunt omge zet. Nu.de Amsterdammers de leiding heb ben ziet Quick in dat het ernst is. Wederom ontplooien zij hun mooi samenspel met het gevolg dat spoedig de gelijkmaker er is. Zonder dat in deze stand verandering komt fluit de scheidsrechter einde. De Amsterdammers beschikten over een puik elftal en vooral hun mid-half was een uitblinker, we mogen hem gerust de ster van het veld noemen. Het Quick-elftal voldeed voor de rust zeer goed, doch na de hervatting was het mis. Dat de spelers wel bedenken dat er II uur hard gewerkt moet worden voor de overwin ning, doch niet als het tegenloopt de moed laten zakken en zeker niet tegen elkaar praten. Hun spelwijze moet ook meer ver anderd worden in dier voege, dat er meer op de vleugels gespeeld moet worden om succes te bereiken. De vleugel-halfs mogen wel bedenken dat zij tevens tot steun voor de backs zijn en zich niet uitslitend bepalen tot aanvallen. De voetbal verslagen Sprang en Kaatsheuvel en verschillende berichten als Duivensport enz. moe ten blijven liggen tot een volgend nummer. DRUNEN. De groote tentoonstelling van fruit, groenten- en tuinbouwartikelen, welke, zooals wij in ons vorig nummer voorspelden, gezien de tact volle leiding in alle opzichten zou slagen, is Za terdag op feestelijke wijze geopend en de tentoon stelling, laten wij het maar aanstonds zeggen, is een schitterend succes geweest voor de veilingver- eeniging „De Langstraat". Reeds voor het uur van opening was de ruime loods die in een feestkleed was gestoken, geheel geVuld met belangstellenden waaronder wij vele kooplieden opmerkten. Toen alle aanwezigen zich naar voren hadden begeven nam de heer A. v. d. Wiel, Voorzitter van de vereeniging alsmede van het tentoonstellings comité, het woord. Mijne vrienden, zoo zeide hij, het uur is geko men waarop deze tentoonstelling móet worden geopend. Het doet me genoegen dat U in zoo'n groote getale zijt opgekomen. Daarvoor dank ik u en roep ik u hier een hartelijk welkom toe. Wij hebben heden de eer in ons midden te hebben onzen burgemeester Mr. Loeff, die op ons verzoek de tentoonstelling zal openen. Het bestuur stelt zulks op hoogen prijs en ziet daarin weer het bewijs dat Z.Edelachtb. veel belangstelling voor de veiling heeft. De tentoonstelling is van de Veilingvereeniging „De Langstraat" en is voor de telers, de telers die haar zelf hebben ingericht. Veel te zien en veel te leeren i,s op deze ten toonstelling ook met betrekking tot het sorteeren en verpakken, wat vooral ook van groot belang is voor den teler niet alleen maar ook voor de kooplieden. Gaat men zoo door, dan zal de ver eeniging nog in bloei toenemen, wat ik van harte wensch. Ik dank daarom de leden en zoovele an der personen voor hunne medewerking want alleen daaraan zal het welslagen van deze ten toonstelling zijn toe te schrijven. Zooals men zal zien, zijn er behalve een keur- collectie van fruit en groenten ook andere artike len betreffende het tuinbouwgebied te zien, zoo ziet men een stand van de R. K. Tuinbouwschool uit Breda welke ik bijzonder aan Uwe aandacht aanbeveel want daar valt heel wat te leeren en we weten het allen, men kan tegenwoordig nooit meer te veel leeren. Ook den stand van den Phyto-Patalogischen dienst moet men gaan bezien evenals die van de firma's Simons, Lamers Indemans, Van der Vliet en anderen, want overal is te leeren. De stand van de firma van Dongen uit Waal wijk behoeft geen aanbeveling. De bloemen, de mooie bloemenmanden, bloemvazen enz. zullen u vanzelf tot zich trekken. Heeren inzenders, ik dank u allen nogmaals voor uwe inzendingen en hoop dat onder Gods zegen deze tentoonstelling tot uw aller welzijn zal slagen. Na het eindigen van het applaus nam den Edel- achtb. heer Mr. Loeff het woord. Toen Uwen Voorzitter, aldus Spr., tot mij kwam met het verzoek deze tentoonstelling te willep openen, heb ik deze uitnoodiging met graagte aan genomen, niet alleen omdat ik het mij een eer rekende, maar ook omdat ik daardoor uiting kan geven aan de gevoelens welke ik, ook als burge meester, de Veilingvereeniging toedraag. Ik overdrijf niet als ik hier constateer dat de Veilingvereeniging geworden is een belang, een groot belang voor de geheele streek, waar velen hun opkomst aan hebben te danken. In deze streken had vroeger jaren de kleine boer het zwaar te verantwoorden en kon niet an ders het hoofd boven water houden dan door van den vroegen morgen tot den laten avond te wer ken. Goddank is daarin verandering gekomen door dat men zich meer op den tuinbouw is gaan toe leggen. Npg zag men de toekomst daarvan niet in zooals ze thans is maar het werd voor den boer, die uit nature werkzaam en spaarzaam is, beter en dat stemde tot vreugde. Echter, er moet nog verbetering gebracht worden in den verkoop van de producten. Het was dan ook een goede gedachte van eenige vooruitstrevende mannen om te trachten een Vei lingvereeniging opgericht te krijgen. Dat ging nog niet zoo gemakkelijk, tot tenslotte de heer A. v. d. Wiel, nu nog uwen Voorzitter, voorstelde om te beginnen en het gebouw te brengen bij het station DrunenHeusden.- Met dit voorstel heeft de heer A. v. d. Wiel getoond een goeden blik te hebben in de toekomst en gaarne breng ik hem daarvoor niet alleen namens het Gemeentebestuur maar ook namens u allen zoowel boeren als koop lieden hartelijk dank. (Applaus). Vervolgens wijst spr. er op dat de Veilingver eeniging de boeren heeft wakker geschud, althans wakker geschud in dien zin, dat men is gaan in zien wat tot verbetering van het fruit en de groenten moest worden gedaan, waardoor men zelf kwam te weten welke soorten het best op deze gronden kan worden geteeld. De Veilingvereeniging heeft ook de kooplieden voor zich gewonnen. Vroeger moesten de koop lieden een geheelen tuin opkoopen en waren dan niet alleen overgeleverd aan de weersgesteldheid maar ook aan de eerlijkheid van den tuinder, thans is dit geheel anders geworden en kan hij in nette verpakking zien wat hij koopt, zonder ook maar eenige risico te hebben. Na acht jaar te hebben bestaan is 't een goede gedachte, na ieders sympathie te hebben gewon nen, om deze tentoonstelling te houden op zuiver zakelijke wijze. Is ze prachtig geslaagd en daar behoeft men niet meer aan te twijfelen zal het oog van geheel Nederland gericht zijn op Drunen, Hierna wil spr. eenige namen van mannen naar voren brengen die voor de veiling veel hebben gedaan. Vooral veel heeft gedaan de heer A. v. d. Wiel, de man met een buitengewone ervaring op gebied van organisatie. Vanaf de oprichting heeft hij steeds geheel belangeloos alle werkzaamheden verricht en daarvoor brengt hij hem hier gaarne een woord van hulde en dank. (Appl.) Op de 2e plaats past het een woord van dank te brengen aan den Directeur, den heer Pijnenburg en den Veilingmeester A. Boelen met zijn trouwe helper Van Boxtel. Wat zij doen voor de veiling is bekend genoeg. Steeds staan ze gereed voor eenieder en ten allen tijde zorgen ze voor een goeden gang van zaken. Spr. eindigt met de aanwezige exposanten van harte welkom te heeten en den wensch uit te spreken dat de resultaten van de tentoonstelling mogen zijn dat de kennis der bezoekers wordt vergroot en de lessen door exposanten gegeven, in practijk worden gebracht, dan zal het succes worden bereikt wat men zich van de tentoonstel ling voorstelt. Na den zegen Gods over dit werk t.e hebben af gevraagd, verklaart hij de tentoonstelling voor geopend. Daarna werd door den heer Van Goch, rijks- tuinbouwleeraar uit Breda het woord gevoerd. Als lid der Jury verklaart hij gaarne, dat deze taak lang niet gemakkelijk is geweest, want laat men zijn blikken eens over deze tentoonstelling gaan, dan kan zonder overdrijving gerust worden gezegd dat Drunen heel wat kan presteer en, want trots de weersgesteldheid van dezen zomer is er veel mooi goed te zien zoowel wat groenten als fruit betreft. De koopers mogen dan ook in hun eigenbelang wel zorgen de veiling van Drunen nooit te passeeren. Vervolgens acht hij het een goed idee van het bestuur dat men een cursus in het verpakken is begonnen want de verpakking is een feit van groote beteekenis. Daarnaast moet ook gestreefd worden naar eenheidsfruit van goede kwaliteit. Spr. weet wel dat in de laatste dagen een andere meening naar voren is gekomen en sommigen zich verheugen dat Duitschiand weer afneemt, doch dat is het 'in niet. Zeker is het goed, maar volgt het voorbeeld van Engeland en Amerika en ver- palet uw goed fruit netjes, dan maakt men de hoogste prijzen. En waar men hier beslag heeft weten te leggen óp den besten verpakker van ons land mag niemand achterwege blijven, maar de cursussen gaan volgen. Alsdan trad de WelEerw. heer Willems, kape laan te Elshout en vanaf de oprichting adviseur van de vereeniging, naar voren om een énkel woord te spreken. Iiij was niet voornemens geweest om vandaag hier te spreken. Echter, na de verschillende spr.'s te hebben gehoord, meent hij goed te doen toch nog een enkel woord te spreken en eene kleine uiteenzetting te geven van de wordingsgeschiede nis dezer zoo hoogst nuttig gebleken vereeniging, zei het dat hij dit reeds in liet programma-boekje heeft mogen doen. In het jaar 1914 kwam de Rijkstuinbouwleeraar, de heer Snellen uit den Bosch, met het idee, in de Langstraat een veilingvereeniging op te richten. Aanvankelijk zat toen de bedoeling voor deze vereeniging in Vlijmen te vestigen. Spoedig bleek echter dat men daar de vereeniging niet genegen was en toen kwam de heer A. v. d. Wiel met het voorstel om in Drunen de veiling te stichten en wel in een oude kolenloods staande bij het station DrunenHeusden. Spr. lieeft den groei en bloei van de veiling meegemaakt en heeft daardoor allen die daaraan hebben medegewerkt gekend en dan wil hij direct een naam noemen van iemand die helaas te vroeg is ontslapen nl. de HoogEerw. heer Deken Selten. Steeds heeft hij voor de vereeniging ge- werk zoolang zijn krachten dit hebben toegelaten en daarvoor brengt hij hem gaarne vanaf deze plaats een eerbiedige hulde. (Applaus). Vervolgens wil hij ook den oud-burgemeester van Drunen, den heer Van Huiten niet vergeten want als Voorzitter van den Boerenbond- heeft hij veel tot den groei en bloei van de Veilingver eeniging bijgedragen en daar zijn allen hem dank baar voor. Toen, aldus vervolgde Z.Eerw. de eerste veiling werd gehouden, stonden v. d. Wiel, Pijnenburg en ik uit te kijken naar koopers want we hadden nog voor geen 2 cent verkocht. Op eens zagen wij in de verte iemand met een puntbaard van de richting Elshout afkomen. Goddank, zeiden we, een kooper. We bogen als een knipmes voor hen mijnheer met puntbaard, maar toen bleek ons dat het geen kooper was, maar de burgemeester van Elshout. Deze kwam zijn belangstelling toonen en diensten aanbieden en vanaf dien tijd is hij steeds een groote kracht voor de vereeniging waaraan de veiling veel heeft te danken. (Appl.) In het begin zagen de kooplieden tegen de vei ling op. Men zag daarin een instituut dat hun het brood uit den mond stootte. Men wist toen niet dat de veiling de koopers juist het brood in den mond wenschte te steken. Wéldra wer.d het echter anders en spoedig kwam men gaarne naar Dru nen omdat het personeel zoo voorkomend en hulp vaardig was en zei een goed stuk brood konden verdienen. Ook de telers noemen het oprichten der veiling een weldaad alhoewel ze in het begin schroomden om als lid toe te treden. Onbekend maakt onbe mind en zoo ging het ook hier. Eerst toen hien de goede vruchten er van zag plukken, toen begon men zich meer algemeen als lid aan te melden en ilians zegenen ze de vereeniging want heel wat meer is men voor de producten gaan krijgen. Van de zeer hooge prijzen van 1917 en 1918 wil hij niet gewagen maar van die van heden en dan mag gezegd worden dat men zonder veilingvereeniging deze toch zeker nooit gekregen zou hebben. Daar om is het aan de leden om de vereeniging nog hooger op te voeren en dat kan als men eensge zind blijft, als eenieder blijft denken dat de vei ling zijn eigen zaak is. Met de beste wenschen voor de vereeniging ein digt spr. onder een donderend applaus zijne rede. De heer Rietsema, directeur van de R. K. tuin bouwschool te Breda wees er op dat de boerderij van voorheen voor een groot deel in ons land is omgezet in tuinbouwerijWaar de landbouw be gon te kwijnen begon te tuinbouw te bloeien. Heden is ons Jury-leden gebleken dat men hier op gebied van tuinbouw ai op het goede pad is doch dat men zich nog verder moet bekwamen. Men moet nog veel leeren en daarom kan hij niet genoeg aandringen, om de cursussen te volgen. Voor lien die geld genoeg hebben is de school te Breda de toekomst. De Voorzitter dankte de verschillende sprekers en de talrijke aanwezigen voor de betoonde be langstelling en stelde voor thans de verschillende stands eens te bezichtigen. De Jury deelde intusschen mede dat de uitslag der bekroningen als volgt was. Voor de Schoonste en meest volledige inzending le prijs zilveren medaille, Gebr. v. d. Wiel, te DrVooi- de 10 mooiste witte kooien van een soort: le prijs verguld zilveren medaille, C. Gijsmans, Waspik; 2e prijs diploma M. Colmans, Elshout. Voor de 10 mooiste roode kooien van een soort: le prijs verguld zilv. medaille J. van Bers te Drunen; 2e prijs diploma C. Gijsmans, Waspik; 2e prijs diploma M. Colmans, Elshout. Voor de 10 mooiste savoyen kooien van een S°letprijs niet toegekend; 2e prijs diploma J. van Bers, Drunen. v r Voor de 10 mooiste spruitkoolplanten met 1 K.G. 8 'le Up i'ij s érgui (f zilveren medaille F. van Bladel, Oudheusden2e prijs dipl. M. de Kruyf, Drunen Voor de 10 mooiste boerenkoolplanten van een S°l('t prijs verguld zliv. medaille A. van Lochten, Elshout; 2e prijs F. van Bladel te Oudheusden. Voor de mooiste en meest volledige collectie bol-, knol- en wortelgewassen (wortelen, kroten, knol- seiderie, uien, rammenas, witlof, ^nz.), werd geen le en 2e prijs toegekend. 3e prijs M. de Kruyf, Drunen. Voor de mooiste 3 K.G. Snijboonen: le nriis verg. zilv. medaille N. van Buul, Nieuw- kuük- le prijs verg. zilv. medaille M. J. van Drunen; 2e prijs diploma A. v. d. Hoven, Drunen. Voor de mooiste 3 K.G. princesseboonen. le prijs verg. zilv. medaille H. leiders, Drunen, 2e prijs diploma M. Jehoel, Drunen. Voor de mooiste 3. K.G. Duitsche boonen le prijs niet toegekend; 2e pr. diploma H. Tim mermans, Drunen; 2e prijs diploma N. van ijuul, NVoor"dek mooiste en meest volledige inzending bladgroenten kon geenxenkele prijs worden toege kend. Afdeeling Fruit. Voor de meest volledige inzending fruit le prijs zilveren medaille R. v. d. Steenhoven, Oudheusden ;2e prijs verguld zilveren, medaille G. Voorbraak, Elthout 3e prijs diploma F. van Dru- lie ;n, Drunen. Voor de mooiste 2 K.G. goudremetten: le prijs verg. zilveren medaille M. van der Sier, ren, Haarsteeg 2e prijs M. Vermeulen, Capelle. Voor de mooiste 2 K.G. Brabantsche belleïleurs le prijs verg. zilv. medaille G. J. van Kessel, Drunen.; le prijs verg. zilv. med. Vt. Klein, Els hout; 2e praijs diploma, A. van Huiten, Drunen. Voor de mooiste 2 K.G. sterappels: le prijs verg. zilv. medaille M. de Kruyf f, Dru nen; 2e prijs diploma W. Klein, Eltshout; 2e prijs diploma S. J. van Kessel, Drunen. Voor de mooiste en uitgebreidste collectie zoete annelen, 2 K.G. van elk soort: le prijs Verg. zilv. medaille C. de Jong-Verha- geVom-ededmooiste en uitgebreidste zending stoof peren op naam: le nriis Ant. v. d. Wiel, Drunen. Voor de mooiste en meest volledige inzending taieaPpPrisn zflv" médaille C. de Jong-Verhagen, Heusden; 2e prijs Verg. zilv. med. J. van Boxtel, Elshout3e prijs diploma M. Vermeulen, Capelle. Voor dc mooiste en meest volledige inzending tafclneren op naam: le prijs Zilv. med. W. van Hooft, Haarsteeg; 2e prijs Verg., zilveren med. C. de Jong-Verhagen, Heusden; 3e prijs M. Vermeulen, Capelle. Voor de meest volledige en mooiste inzending steenvruchten kon geen prijs worden toegekend. Voor de meest volledige inzending fruit, ver pakt voor den Binnen- en Buitenlandschen han del, kon geen le en 2e pr. worden toegekend en werden 3e prijs diploma toegekend aan: A. van de Wiel, Eltshout; M. de Kruyf f, Drunen; P. J. van Kessel, Drunen en A. Smits, Drunen. Na deze mededeeling genoteerd te hebben gin gen ook wij eens een kijkje nemen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6